e Vries (CDA): loonmaatregel s denkbaar" Storm op komst voor de visserij Binnenland PRINS CLAUS LOPEND PATIËNT Meisje wil geen sieraad van belagers >onden: Slavenburg moet •nder andere naam verder CeidaeSotntmi DINSDAG 22 FEBRUARI 1983 PAGINA 9 roblemen rer korter 'RECHT Bonden directie van de NS nnen het nog niet is worden over de icrete uitvoering van f- arbeidstijdverkorting Lmogelijk is geworden jördat is afgezien van prijscompensatie per lanuari jongstleden, i voorstel van de NS- ictie om een 39,5-uri- werkweek in te voe- is door de bonden de hand gewezen dat dit geen extra [rkgelegenheid zou leveren. CDA tegen snoeien in buitengewoon onderwijs (Van onze parlementaire redactie) ACHTKARSPELEN Het CDA zal zich bij het komende Kamerdebat over de on derwijsbegroting verzetten tegen de voor gestelde bezuinigingen bij het buitenge woon onderwijs. „Wij zullen ons er sterk voor maken om die ombuigingen geheel of gedeeltelijk on gedaan te maken", kondigde CDA-fractie- leider De Vries gisteren aan tijdens een spreekbeurt in Achtkarspelen. Overigens zei De Vries, de protesten tegen de bezui nigingen op het vervoer van kinderen in het buitengewoon onderwijs „begrijpelijk maar niet helemaal terecht te vinden". Volgens de fractieleider is er de laatste ja ren op dat gebied „veel wildgroei" ont staan. Eten Spaanse repen afgeraden DEN HAAG Het eten van uit Spanje afkomstige choco laderepen van het merk „Co rona" moet worden afgera den. De hoofdinspecteur le vensmiddelen van het staat stoezicht op de volksgezond heid wijst er op dat zowel de repen als de wikkels zijn ver ontreinigd met het bestrij dingsmiddel pentachloorfe- nol. De waarschuwing van de hoofdinspecteur levensmidde len betreft „Corona"-repen van honderd gram in de sma ken aardbeien, citroen met aardbeiden, kersen en sinaas appel. „Handelen overwoekert het medisch denken" UTRECHT Naarmate het aantal mogelijkhe den tot medisch handelen toeneemt, neemt het nadenken erover af. Prof. dr. D. Erkelens stel de dit gistermiddag in de rede waarmee hij aan de Rijksuniversiteit in Utrecht het hoogleraar schap in de interne geneeskunde aanvaardde. Als voorbeelden van onderzoeken die vaak klakkeloos worden aangevraagd noemde hij de bepaling van het natriumgehalte in het bloed en echografisch onderzoek van de bovenbuik. De resultaten zijn vaak op grond van de klini sche toestand van de patient al voorspelbaar, in slechts een gering percentage van de gevallen leiden ze tot aanpassing van het beleid van de behandelend arts, aldus Erkelens. Nieuwe on derzoekstechnieken worden volgens prof. Er kelens vaak toegepast omdat ze nieuw zijn, nog voordat bekend is of ze ook goed zijn. Instemming met afschaffen visseizoen DEN HAAG De Tweede- Kamer stemt in meerder heid in met het voornemen van staatssecretaris Ploeg (visserij) om het visseizoen af te schaffen en de vissport in beginsel het hele jaar toe te staan. De verschillende politieke partijen willen daarbij wel dat aan een aantal voor waarden wordt voldaan. Zo mag de afschaffing van het visseizoen de beroepsvisserij niet schaden. De staatssecre taris zal de preciese uitwer king van zijn ideeën over enige tijd aan de Kamer voorleggen. fHTKARSPELEN p werkgevers en werk- ners het niet eens kun- i worden over arbeids- jverkorting in ruil voor jscompensatie, zou een het kabinet op te gen loonmaatregel te htvaardigen zijn. Deze patting sprak CDA- Ictieleider Bert de Vries eravond uit tijdens een DA-bijeenkomst in het ise AchtkarSpelen. Bij loonmaatregel denkt De Vries, zo zei hij, aan het verbieden van elke loonstijging, dus ook van de prijscompensatie. Volgens De Vries zou een loonmaatregel van nut kunnen zijn „om werkgevers en werk nemers te dwingen bij de on derhandelingen niet alleen 'aan zichzelf te denken, maar ook aan de honderdduizenden werklozen". De Vries meent dat het eigenbelang in die on-, derhandelingen een te grote rol gaat spelen. „De grote vraag is, of de keus voor een keihard eigenbelang de ko mende jaren wel aanvaardbaar is", aldus de fractieleider. „Of moeten werkgevers en werk nemers gedwongen worden tot andere onderhandelingen dan over geld, bijvoorbeeld door nominale loonsverhogingen en ook de prijscompensatie te verbieden? Zouden we alleen maar onderhandelingen moe ten toelaten over de verdeling van het beschikbare werk over meer mensen?". De Vries gaf toe dat zoiets een ingrij pende stap zou zijn, maar naar zijn mening tevens een te rechtvaardigen stap. De CDA-fractieleider sprak zich lovend uit over het tot nu toe door het kabinet-Lubbers gevoerde beleid. „Er wordt eindelijk weer eens gere geerd", stelde hij vast. „Het is een verademing een ministers ploeg aan het werk te zien die niet verlamd wordt door one nigheid, maar juist de enorme financiële en sociaal-economi sche problemen energiek aan pakt". Over de kritiek van de oppositiepartijen op de bezui nigingen zei De Vries: „Door sommigen wordt het kabinet aangerekend dat het zo fors aan het bezuinigen is. Dat zijn uitgerekend dezelfden die in het verleden het erbij lieten zitten. Bezuinigen is niet a-so ciaal, zoals de oppositie be weert. Mits het verstandig ge beurt is het noodzakelijk om te voorkomen dat we in Neder land over enkele jaren finan cieel volslagen vastlopen". lie vrije dagen lor ziekenhuizen ECHT Werknemers in huizen, dagverblijven uizen voor gehandicap- l! ctï in de ambulante geeste gezondheidzorg (bij el- ongeveer 210.000 men- krijgen in plaats van de scompensatie van 1 januari j extra vrije dagen. Dit zijn /^bonden van overheidsper- deel en trendvolgers met de rkgevers in deze sectoren Blopen weekeinde overeen komen. Volgens de '-ambtenarenbond Abva- is afgesproken dat de ar- Istijdverkorting voor zestig zeventig procent wordt '>ezet. De drie vrije dagen de bovengenoemde cate- len trenvolgers zijn een uit- iisel van het drie-dage- kkoord dat de bonden met bverheid voor de ambtena- hebben bereikt. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De de pressies waaronder prins Claus gebukt gaat beteke nen niet dat hij aan bed gekluisterd is. „De prins is lopend 'patiënt", aldus de Rijksvoorlichtingsdient. „Hij heeft dit weekeinde bijvoorbeeld nog paard gereden. Dat doet hij in Zwitserland trouwens ook". De prins tobt inmiddels al een half jaar met zijn ziekte. Op 2 september van het vorig jaar werd hij voor een algemeen onderzoek opgenomen in het Radboudziekenhuis in Nijme gen. Dit onderzoek duurde tot 10 september en bracht vol gens de RVD geen afwijkin gen aan het licht. Gesproken werd van duidelijke verschijn selen van oververmoeidheid. Omdat de prins zich echter „niet goed" bleef voelen werd hij op advies, van de Nijmeegse hoogleraar in de psychiatrie prof. dr. S.J. Nijdam op 1 okto ber in Bazel opgenomen. Van af dat moment luidde de dia gnose: klachten van ve aard. De behandeling van de prins in Bazel werd enkele malen onderbroken. Zo nam de prins in november deel aan het staatsbezoek aan Engeland. Opdat hij vaker bij zijn gezin zou kunnen zijn werd begin dit jaar besloten de behande ling voort te zetten in een Ne derlands ziekenhuis. Onder meer vanwege de noodzaak van een doeltreffende beveili ging werd uiteindelijk gekozen voor het Sint Laurenszieken- huis in Breda, waar de prins op 17 januari een kamer be trok. BEZETTING Een Rotterdams peloton van de mobiele eenheid heeft gisteren een eind gemaakt aan een door 36 binnen schippers uitgevoerde bezetting van vier met fosfaat ge vulde duwbakken. De bezetting was bedoeld als een protest tegen het feit dat het zoeken van een vervoerder van de bakken niet via de schippersbeurs was geschied, maar ondershands. De binnenschippers kregen op het bureau van de rivier-politie een proces-verbaal. Hier de aankomst op het bureau. LEEUWARDEN Het zeventienjarig meisje dat on langs het slachtoffer werd van een poging tot aanran ding stelt geen prijs op een sieraad van haar beide be lagers. Desgevraagd heeft het meisje verteld veel liever een bos bloemen dan een herinnering van vijfhonderd gulden te hebben. Ze is bang door dit geschenk steeds aan het nare voorval te worden herinnerd. De rechtbank onder presidentschap van mr. G. van Halsema veroordeelde de twee jongens tot het geven van een waardevol cadeau omdat zij bij het voorval haar ketting is kwijtgeraakt. Het openbaar ministerie te Leeuwarden zal hoger beroep aante kenen tegen het „kettingvonnis". „We vragen ons af of het juri disch mogelijk is zo'n bijkomende straf op te leggen", aldus per sofficier van justitie mr. J. Riemersma. (tECHT Om het rtbestaan van de bank t verder in gevaar te ngen moet Slaven - jg's Bank onder een ;ere naam en met een ere directie verder, us de reactie van de ■-f den op het groot- ?epse onderzoek naar ^versaties waar politie ^justitie bij deze bank bezig zijn. vallens drs. A. Cremers, alge- "J n secretaris van de Vak- li niging van Hoger Perso- in het Bank- en Verzeke- swezen, is de „tot voor een jaar uiterst acceptabele n van Slavenburg" inmid- zodanig besmet, dat het erantwoord zou zijn om de oude vlag voort te Een voortzetting onder aam Crédit Lyonnais, de i staatsbank die eigenaar 1 Slavenburg, ligt volgens Cremers voor de hand. Ook bestuurder Hans Hofstee van de dienstenbond FNV eist dat Crédit Lyonnais thans „zijn verantwoordelijkheid op pakt". Overigens meent Hofstee dat er gisteren wel degelijk sprake is geweest van een „run" van klanten op de Slavenburg-fili alen. Tal van bank-medewer- kers hebben volgens Hofstee de bond gewaarschuwd dat de klanten „miljoenen guldens meer" opnamen dan normaal gesproken op een maandag het geval is. De bank-directie ont kent dit. Intussen verwacht de Rotter damse officier van justitie mr. H. de Doelder vandaag of morgen een overzichtslijst klaar te hebben van de afgelo- Wl/ffTHEJij - VQseLnk u/TM pen vrijdag inbeslaggenomen boekhouding. „Na deze inven tarisatie kan met het onder zoek pas goed worden begon nen", aldus de heer De Doel der. Stukken die geen verband houden met de mogelijke frau duleuze activiteiten van een aantal hooggeplaat^e Slaven burg-functionarissen worden na de selectie weer aan de banken terugbezorgd. Met de leiding van Slaven- burg's Bank is afgesproken dat de bank-vestigingen, waar de Fiod en de politie een inval deden, hun paperassen kun nen opvragen, als dat voor het verrichten van de werkzaam heden noodzakelijk is. Volgens Justitie gaat het om de inbe slagname van een beperkte hoeveelheid administratie ongeveer twintig verhuisdozen die de verrichtingen van enkele niet met name genoem de employées betreft. Ook volgens Slavenburg- woordvoerder drs. P. Pex heeft het ontbreken van een deel van de administratie geen gevolgen voor het normaal functioneren van de banken. De Rotterdamse hoogleraar in de Staathuishoudkunde en Openbare Financiën aan de Erasmus Universiteit prof. dr. C.J. Rijnvos noemde de razzia van de Fiod „rigoureus" en op zijn minst „ongenuanceerd". „Deze actie, die zo plotseling vanuit de fiscale hoek is on dernomen, kan belangrijke banquaire consequenties heb ben. Het grote publiek zou wel eens zijn vertrouwen kunnen verliezen in deze bank of het bankwezen in het algemee- n",aldus prof. Rijnvos. Openluchtmuseum Arnhem op zoek naar oorlogsverleden ARNHEM Het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem, dat dit jaar zeventig jaar bestaat, gaat op zoek naar zijn oorlogs verleden. Van september 1944 tot januari 1945 zijn er honderden mensen, vooral Arnhemmers, geëvacueerd naar het terrein van dit museum. De evacuées hebben maanden gebivakkeerd in hui zen en andere bouwsels, die al lang niet meer voor bewoning en gebruik waren ingericht. Volgens het Openluchtmuseum heb ben ze daardoor onder hele andere omstandigheden geleefd dan duizenden van hun Arnhemse lotgenoten die elders waren on- dergebracht.De geschiedenis van dit „geïmproviseerde dorpsle ven in een geïsoleerd evacuatiekamp" wil het Nederlands Open luchtmuseum nu zo waarheidsgetrouw mogelijk reconstrueren. Dat gebeurt onder meer aan de hand van foto- en ander archief materiaal, terwijl het museum via de kranten bovendien naar stig op zoek is gegaan naar getuigen, die het dagelijks leven in het tot dorpsgemeenschap herschapen museum hebben meege- maakt.Het Nederlands Openluchtmuseum wil over de oorlogsge schiedenis binnenkort een boek samenstellen. Franse emailkunstenaar Magadoux overleden LIMOGES De Franse, internationaal bekende emailkunstenaar Georges Magadoux is eind vori ge week als gevolg van een ongeluk op 74-jarige leeftijd overleden. Kunstschilder naar opleiding vond Magadoux een gelukkig evenwicht tussen zijn voorkeur voor de moderne kunst en het con tinueren van een rigoureuze techniek. Georges Magadoux heeft veertig jaar geijverd om van Li moges weer de keramiekstad te maken die zij eerst van de twaalfde tot de veertiende en ver volgens van de zestiende tot de zeventiende eeuw was. Hij was in 1966 de bezieler van de eerste „Salon des Creations et Realisations Nouvelles", die zich openstelde voor de hedendaagse artistie ke expressie, en, in Limoges, van de „Biënnales Internationales de l'Art de rEmail", die sinds 1971 plaats inruimen voor select werk van inter nationale kunstenaars. Consumentenbond: camera's kunnen stuk goedkoper DEN HAAG Foto-camera's van de grote Japanse merken zijn in Nederland een stuk duurder dan in West-Duits- land en Engeland. De Consumentenbond heeft dit ontdekt na een vergelij kend onderzoek door consu mentenorganisaties in meerde re Europese landen. Voor de meest verkochte merken en typen spiegelreflex-camera's moet de Nederlandse consu ment ruwweg tussen de 100 en 400 gulden meer betalen dan de consument in Engeland en Duitsland. De prijzen van fo- to-apparatuur zijn momenteel vrij. maar zeker voor spiegel reflex-camera's vindt de Con sumentenbond dat onterecht. REGERING WIL GEEN HULP BIEDEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De visserij zal een stap terug moeten doen. Dit is een uitvloeisel van het eind januari door de EG-ministers voor visserij gesloten akkoord over een Europees visserijbeleid. Daarbij zal de overheid de vis serij voorlopig niet te hulp komen. Eerst zal afgewacht worden wat de effecten van het EG-beleid voor de Ne derlandse visserij zijn, hoe de kosten zich gaan ontwik kelen en wat de markt gaat doen. Pas als blijkt dat de vloot niet meer rendabel kan werken, zullen maatre gelen bekeken worden. Dat heeft minister Braks (Landbouw en Visserij) gisteren in de Kamer laten weten in een bespreking van het visserijbeleid met de Kamercommissie voor Visserij. „Ik verwacht niet dat de Ne derlandse vloot in de huidige samenstelling in de komende jaren haar activiteiten ten volle zal kunnen voortzetten", aldus de mi nister. „Uit het gemeenschappelijk akkoord vloeien beperkingen voort". In de Kamercommissie bestond algemeen ongerustheid over de effecten van het EG-beleid voor de visserij. De minister wees elke verantwoordelijkheid voor de omvang van de vloot op dit moment af. Volgens Braks waren ook de afgelopen jaren al elementen van het nu gesloten EG-akkoord bekend. Braks zei dan ook dat het de verantwoordlijkheid van de vissers zelf is geweest hoe zij de afgelopen jaren hun bedrijfs beleid hebben gevoerd. „Ik ben niet bereid om die verantwoor delijkheid van hen over te nemen", Braks liet weten dat de hoeveelheden vis die Nederlandse vis sers nu mogen vangen, omlaag zijn gegaan omdat er binnen de EG maatregelen zijn genomen voor vissers uit regio's welke sterk afhankelijk zijn van de visserij en de EG-landen compen satie hebben gekregen voor visrechten die zij in wateren buiten de EG hehben verloren. Voor de Nederlandse vissers betekent het akkoord dat zij wat betreft de toegang tot wateren van andere EG-landen zijn terug gekeerd naar de situatie, die bestond voordat Engeland, Ierland en Denemarken in 1973 tot de EG toetraden. Bij het nu gesloten akkoord hebben de vissers de rechten om te vissen rond de He- briden verloren. Daarvoor is een kleine compensatie geboden door toegestane visserij in de Britse Noordzee-wateren. Herstel haringvangst Noordzee verwacht DEN HAAG Minister Braks (landbouw en visserij) is vrij optimistisch over de mogelijkheden voor Neder landse vissers om vanaf mei weer op haring te mogen gaan vissen in het centrale en het noordelijke deel van de Noordzee. De EG-visserij-ministers moeten hierover in april een beslissing nemen. Sinds 1977 is het vissen op haring in dit deel van de Noordzee verboden. Braks deed zijn uispraak ondanks het feit dat de Europese Commissie nog een advies van biologen moet krijgen over het weer toestaan van haringvangsten in de delen van de Noordzee. „Ik heb redelijke verwachtingen", aldus de minister. „Geldgoeroe" Kamer toch niet slim genoeg? (Vervolg voorpagina) AMSTERDAM/DEN HAAG In de financiële wereld is Kamers handel en wandel al tijd al met argusogen bekeken. Hij maakte in de jaren zeven tig naam als financieel-econo- misch journalist, gespeciali seerd in belastingzaken. Als zodanig schreef hij onder meer de bestseller „Alles over geld", waarmee hij zijn eerste fortuin verdiende. Daarin gaf hij on der meer tips om de belasting te ontlopen. Superbelastingaft- rek was ook het lokmiddel waarmee hij de afgelopen ja ren talloze beleggers bewoog tot investeringen in Ameri kaans onroerend goed. Samen met zijn Amerikaanse compag non Whitney richtte hij daar voor onder meer de omstreden maatschappij American Land Program m op. Toen echter de minister van financiën niet akkoord ging met de superaft rek kwamen de eerste klach ten aan het adres van Kamer boven water. Het duurde ech ter tot eind december vorig jaar, voordat enkele zich be drogen voelende beleggers de justitie inschakelden. Op oude jaarsdag liet mr. de Bruin be slag leggen op een rekening bij de Amrobank in Amsterdam, Mr. de Bruin: „Dat deed ik, nadat ik had geconstateerd, dat de rekening werd leegge haald zodra Kamers cliënten daarop geld hadden gestort. Ik voelde toen onmiddellijk aan dat deze zaak goed fout zat. Daarvoor had ik wel in de pers tal van verhalen over Ka mer gelezen, maar daar kon ik moeilijk op ingaan. Niemand hing hier ooit aan de bel met een officiële klacht". In tal van interviews, met on der meer deze krant, verheel de Kamer nooit, dat hij geen cent belasting betaalde. Hij stelde daarbij echter altijd: „Ik ontduik geen belasting, ik ben alleen wat slimmer". De reac tie van de Haagse ïr P. Geer- ling, een van de „bedrogen be leggers", die sterk geijverd heeft voor de justitiële aanpak van Kamer: „Kennelijk niet slim genoeg. Ik veronderstel overigens, dat men met de ar restatie van Kamer heeft ge wacht totdat het FBI-onder- zoek dat in Amerika tegen het duo KamvJr/Whitney loopt was afgerond. Ook in Los An geles schijnen nu vijf man ge arresteerd te zijn". Dat laatste kon de Amsterdamse politie vanmorgen niet bevestigen. Krant Directeur Stik voort van de uitgeverij Acropolis deelde vanmorgen desgevraagd mee, dat mede in verband met de situatie die rond Kamer is ont staan, de uitgave van het dag blad Het Nieuwe Vaderland in Den Haag voorlopig tot sep tember is uitgesteld. Kamer heeft een aandeel in Acropolis. Het is altijd zijn jeugddroom geweest een eigen krant uit te geven. Daarvoor meende hij kans te zien toen onlangs het Haagse dagblad Het Vaderland werd opgeheven. Hoofdsponsor damtweekamp haakt af DEN HAAG De hoofdspon sor van de damtweekamp oin de wereldtitel tussen Jannes van der Wal en Harm Wiers- ma, Jamin, heeft zich terugge trokken. Dit is onder meer een gevolg van het vertrek van president-directeur H. van Hees bij de snoepfabrikant. De tweekamp, die ook al wordt bedreigd door het niet erken nen van Van der Wals titel door de Sovjet-Unie, zou van 8 oktober tot 15 november wor den afgewerkt in Oisterwijk. De Koninklijke Nederlandse Dambond heeft in een brief om een ophelderend gesprek gevraagd met het bedrijf. Het contract tussen de sponsor en de bond was al getekend. ROME Pietro Mennea, die een week geleden met 20.74 seconden een nieuw officieus indoor-wereldrecord op de 200 meter liep, zal wegens een beenblessure niet deelnemen aan de Italiaanse kampioen schappen in Turijn.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9