Zorgen over de directe toekomst bezuinigingsplan Snijdt vooral in .etteren-faculteit Chemische vervuiling aan de Langegracht a d GlXEGE STELT SLOOP AN ZIEKENBOEG VOOR 54 Banen weg bij basis onderwijs :iden Burgemeester bezoekt 100-jarige 'agi: Seid&aQoivuwt dinsdag 22 februari 1983 pagina 3 et bierglas iishandeld DEN Een man en een ïw zijn zondagavond met vondingen in het gezicht een ziekenhuis gegaan at hen bierglazen in het cht gegooid waren. fina jaar de mishandeling die in café aan de Nieuwstraat ^ts had, wordt een 20-jarige Econ ijk, d Jlenaar verdacht. Er ont- een woordenwisseling cierinl de Leidenaar waarbij met t dat' en mef bessenjenever rtl zef1 gegooid, er uitj- Pand Slavenburg's Bank beklad LEIDEN Het filiaal van Slaven burg's Bank aan het Kort Rapenburg is vannacht beklad. Met oranje letters is het woord „Maffia" op het pand aange bracht. De politie heeft zeven jongeren aangehouden die worden verdacht van de verfpartij. De jongeren hadden ook zakjes met oranje verf bij zich. De mo tieven van de jongeren zijn de politie niet helemaal duidelijk. Vermoed wordt dat het wat te maken heeft met de inval van vorige week van de FIOD en de politie in het hoofdkantoor van Slavenburg in Rotterdam en in een aantal filialen. Vijftien kilo lamsvlees gestolen LEIDEN Uit een grill- room aan de Nieuwe Rijn is gisteren 15 kilo lamsvlees ge stolen. Het vlees zat aan een spies en lag in een plastic bak. Het vlees heeft een waarde van een paar honderd gul den. In een vergeefse poging twee speelautomaten en de kassa open te breken hebben de inbrekers tevens vernie lingen aangericht. Veel problemen met relaties LEIDEN Het bureau voor levens- en gezinsvragen en de twee medisch opvoedkundige bureaus in Leiden krijgen steeds meer te maken met mensen met problemen in hun relatie. Van uit preventief oogpunt gezien, houden deze bureaus met het cen trum voor zelfbezinning twee voorlichtingsavonden in het Anto- nius Clubhuis aan de Lange Mare 43. Donderdag houdt Maarten Schlemper een lezing over „jaloers heid en trouw", waarbij hij aandacht zal besteden aan het begin nen en beëindigen van gezins- en alternatieve samenlevingsver banden. Dinsdagavond 15 maart houdt Wim van Mulligen een inleiding over „partnerkeus", waarbij door hem wordt ingege- gaan op de patronen, die optreden bij het doen van een partner keuze en hoe deze hun doorwerking kunnen hebben op een ver dere relatie. Verder wordt een gespreksgroep georganiseerd voor acht avonden. Ook hiervoor kan men zich opgeven. Zowel aan de lezingen als aan de gespreksgroepen zijn geen kosten verbonden. Aanvang lezingen 20.00 uur. Verdere informatie tel. 155982. Fietser gewond LEIDEN Een 23- jarige man uit Val kenburg is gistermid dag met lichte ver wondingen naar het AZL gebracht nadat hij door een auto was geschept. De man reed op de Haagse Schouwweg en kreeg geen voorrang van een 67-jarige Leide naar die met zijn auto rechtsaf de Hoge Morsweg inreed. ÏIDSE UNIVERSITEIT WIL ZORGVULDIG TE WERK GAAN MET ONTSLAGEN n Aai] D. M< steui iming ieke 5 njaaHDEN „We maken erg ongerust over de >cte toekomst. We be- is |flen ons in de onge- e ver(de situatie dat univer- mefr personeel in vaste jast ontslagen wordt. 41 mi ^et beleid daartoe niet :ht v^ zorgvuldig wordt ge- doorfd' dan kunnen er gro- er da spanningen ontstaan bet personeel", al- igen.'i het lid van het college der bestuur van de Leidse ^ersiteit drs. .Koornstra gistermid- 1 na afloop van de pre fatie van het landelijk binigingsplan van de ft versiteiten en hoge- V olen. de heer Koornstra erg rs zit is het feit dat in het lelijke bezuinigingsplan is voorzien in de mogelijk- om nieuwe activiteiten ;de universiteiten te begin- „Met name biologie en de inesische talen in Leiden daarvan de dupe. Bij bio- t hadden we juist een reor- jsatie achter de rug waarbij pensen worden ontslagen, r worden echter 11 nieuwe kties gecreërd waarvan een deel bij biotechnologie. Door dat het ons niet mogelijk wordt gemaakt de Indonesi sche studiën uit te breiden dreigt de kennis van deze we tenschap, door het met emeri taat gaan van de voor het me rendeel oudere geleerden, in Leiden snel achteruit te gaan. Dat betekent dan dat deze stu dierichting uit Nederland zou verdwijnen. Het preciese invullen van de bezuingingen moet in de mees te gevallen nog beginnen. In de maak zijn reorganisatie plannen bij letteren, sociale wetenschappen en geneeskun de. De heer Koornstra hoopt dat de principebesluiten van die reorganisaties begin 1984 zijn genomen. Mede in ver band met die plannen hoopt hij dat de universiteit door de minister voorlopig met rust gelaten zal worden. Maar ex tra aanslagen zegt hij „niet uit te kunnen sluiten". De studie richtingen in Leiden waarvoor al wel een reorganisatieplan bekend is, worden in het lan delijke plan hoger aangesla gen. Bij scheikunde bijvoor beeld moet 2 ton worden be zuinigd en bij biologie 4 ton. De heer Koornstra denkt dat het „niet mogelijk is" dit geld bij diezelfde afdelingen van daan te halen. Collegelid Koornstra hoopt de schade aangericht bij met name Slavische talen en Ita liaans enigszins te kunnen be perken. Hij denkt daarbij de mogelijkheid om bijvoorbeeld onderdelen van Italiaans „in een of andere vorm" bij kunst geschiedenis onder te brengen. Van Slavisch zouden bijvak voorzieningen kunnen worden gemaakt. Daarnaast wil het college algemene regelingen ontwerpen om de schade voor het personeel zo gering moge lijk te houden. Het denkt daar bij, naast de al bestaande op lossing van vervroegde uittre ding, aan het bieden van nieu we mogelijkheden als: tijdelij ke werkverkorting, vrijwillig „gedwongen" ontslag (dus met wachtgeld), deeltijdontslag, waarbij het wachtgeld niet in gevaar komt en tot slot mede werkers die op wachtgeld zijn gesteld weer werk aan te bie den, dus met behoud van wachtgeld. Vakbonden Dit soort plannen is overigens al enige tijd onderwerp van studie van de landelijke vak centrales. Zij hadden de bezui nigingsbui al zien hangen en zijn twee weken geleden om de tafel gaan zitten. Zij vor men op het punt van de bezui nigingen, anders dan de uni versiteiten en hogescholen in het overleg, een hecht en soli dair front. Basis van hunover- leg is de eis: geen gedwongen ontslagen. Deze eis is, gezien de nu voorliggende plannen van de landelijke universitei ten en hogescholen, niet haal baar. De eis wordt nu gebruikt om de uitvoerders van de be- zuiningen te dwingen „zorg vuldig te zijn", aldus de Leidse vertegenwoordiger in het vak centrale overleg drs. A.J.Vij- verberg. De vakcentrales pro beren met de minister tot een sociaal plan te komen maar dat vordert „zeer moeizaam", aldus de heer Vijverberg. Hij is overigens somber gestemd over de kansen dat de minister het plan van de landelijke uni versiteiten dat gisteren is ge publiceerd zal goedkeuren. ,,De minister wilde namelijk de bezuiniging van 258 miljoen bereiken door 80 procent op heffing en 20 procent inkrim ping. De landelijke universi teiten hebben tot bijna het om gekeerde besloten. Natuurlijk hopen wij dat de minister het plan wel goedkeurt: hoe min der opgeheven wordt, des te minder gedwongen ontslagen! zullen er vallen". Burgemeester C. Goekoop bracht gisterochtend een bezoek aan de heer Frans Arnoldus ter ere van diens 100-ste verjaardag. Frans Arnoldus is Leidenaar van geboorte en woont sinds enkele jaren in het Elisabeth Gasthuishof. Arnoldus is vader van drie zoons en één dochter. Zijn oudste zoon heeft inmiddels de leeftijd van 72 jaar bereikt, zijn dochter telt 68 jaren. In ver band met zijn hoge leeftijd moest Arnoldus gisteren het bed houden. De komst van de burgemeester was voor hem het hoogtepunt van zijn verjaardag. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. VPeirtlozen De afdeling maatschappelijk werk van de gemeentelij ke sociale dienst en het bureau voor maatschappelijk werk hebben een groepsproject voor werklozen jonge ren op het programma staan. Het project biedt de jon geren de mogelijkheid om samen over hun problemen te praten en naar een oplossing te zoeken. Informatie over het project is bij de sociale dienst verkrijgbaar, telefoonnummer 766600. Concert Een selekte groep musici uit het Residentie Orkest geeft maandag 28 februari een concert in de foyer van de Stads gehoorzaal. De groep bestaat uit de pianist Jan van der Meer, de harpiste Jenny Benhamou, de fluitist Koos Ver heul, de violiste Janet Krause, de altviolist Andrew Spar row en de bassist Peter Luit. Op het programma staan wer ken van Schubert, Van Beethoven, Escher Janacek en Poulenc. Het concert begint om kwart over acht en kaar ten kunnen bij K&O besteld worden, telefoonnummer 141141. 27-Mc feestavond Vrijdag 25 februari vieren de Leidse 27-Mcers feest in de Bierdeghel aan de Vestestraat. Het feest heeft plaats ter ere van het 12,5-jarig bestaan van de Com municatie Club Leiden. Het feest begint om 20.00 uur, de toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Het feest wordt muzikaal opgeluisterd door het trio De Sirocco's. Meer informatie via tel. 125562 of 142396. Feestavond Het Projekt Alleen Staan houdt zaterdag een feestelijke kontaktavond in het pand Pieterskerkkoorsteeg 15. Cor Hendriks zingt en speelt eigengemaakte liedjes en er is vol op gelegenheid tot een praatje en een dansje. De kosten be dragen 1.50 gulden per persoon. Amnesty International De werkgroep Leiden van Amnesty International houdt deze week een aantal schrijf avonden. De eerste twee bijeenkomsten staan voor vanavond op het pro gramma en beginnen om half acht in de Bevrijdings kerk aan de Bruuntstraat en om acht uur in de Vredes- kerk aan de Van Vollenhovenkade 21. De laatste wordt donderdagavond gehouden in de Studenten-Ekklesia aan het Rapenburg 100. Hier is het aanvangstijdstip op acht uur vastgesteld. Rembrandtbrug Met de bouw van de Rembrandtbrug, de brug over het Galgewater vanaf de Weddesteeg naar het terrein van de Morspoortkazerne wordt in april begonnen. De precieze datum staat nog niet vast. Dit houdt in dat gedurende twee weken de doorvaart in het Galgewater zal zijn gestremd. «LIES VAN 300 ARBEIDSPLAATSEN AAN LEIDSE UNIVERSITEIT igen w •wachDEN Slavische en het eidinavische talen, Ita- sten. hs, Fries en Andrago- als studie- g en tFnêen aan de Leidse Ook worden 7 eheven de interuniver- re instituten: NIAS in isenaar en het Insti- tamp j voor radiopathologie ;J ja stralenbescherming. -6 oj-naast moeten door oen te gaan werken 3'-} andere universiteiten -6 ohogescholen drastisch Simpen: Indische en l jjnse talen, wijsbegeer- s oscheikunde, biologie, -i oblogie en politicologie. jjslot moeten ook bezui- ^tn, maar in mindere "-9 oe: prehistorie, sterren kunde en de hierboven nog niet genoemde onder delen van letterkunde en sociale wetenschappen. In totaal zullen 300 arbeids plaatsen verdwijnen, waarbij een nog onbekend aantal gedwongen ontsla gen vallen. Voor 1988 moeten de bezui nigingen zijn gerealiseerd. Behalve de bovengenoemde studierichtingen moeten ook rechtsgeleerdheid, genees kunde en theologie gas te rugnemen. Hoeveel precies is nog niet bekend, behalve voor geneeskunde waar het in te leveren aantal arbeids plaatsen ongeveer 60 wordt geschat. Het personeel van de studie richtingen die met opheffing worden bedreigd is gisteren van het plan op de hoogste gesteld. Het college van be stuur van de universiteit stuurde hen een brief waarin de verder gang van zaken wordt uiteengezet. Het colle ge wijst erop dat de plannen die gisteren openbaar zijn ge worden nog door de Leidse faculteitsraden en de univer siteitsraad moeten worden beoordeeld. Eveneens moet het standpunt van de minis ter nog worden afgewacht. Hij beslist in laatste instantie over de opheffing van stu dierichtingen. Het college zegt het in de brief te „be treuren dat de positie van het personeel in het geding is gekomen" en dat „het een periode van onzekerheid te gemoet gaat". ,jDEN Het college B en W heeft de ge- nteraad voorgesteld Ziekenboeg van het necomplex aan het rdeinde te slopen. De p kost 267.000 gulden lierin is ook het tref- van een aantal voor ingen in het hoofdge- w van het Marinecom- begrepen. loop moet het aanleggen een groenvoorziening mo- maken. Niet alleen de Ziekenboeg wordt gesloopt maar ook het ketelhuis en de botenloods gaan tegen de grond. Met de sloop van het ketelhuis wordt pas begonnen wanneer de huurders van het hoofdgebouw elders zijn on dergebracht. De aanleg van het parkje, een pleintje aan de Weddesteeg en een weg naar het hoofdgebouw van het Ma rinecomplex kosten 235.000 gulden. Over de definitieve bestemming van het hoofdge bouw wil het college zich nog niet uitlaten. Wel is zeker dat het gebouw blijft staan en ver huurd wordt. Het college stelt de raad ver der voor een gedeelte van het Harteveltcomplex aan de Lan- gegracht te verhuren aan de bezetters van de Ziekenboeg. Het college bracht dit voorstel vorige week al naar buiten. De bedoeling is dat de groep jon geren die nu in de Ziekenboeg zitten naar de Langegracht verhuizen om daar hun be drijfjes te beginnen. De bezet ters van de Ziekenboeg heb ben nog niet gereageerd op hel voorstel van het college om naar het Harteveltcomplex te verhuizen. - Zij beraden zich daar nog over. Het pand van Lilo aan de Langegracht. LEIDEN De Socialisti sche Partij afdeling Lei den meent bewijzen te hebben dat de grond on der het chemische bedrijf Lilo aan de Langegracht verontreinigd is. De ge meente is van plan het be drijfje op te kopen om wo ningen op die plaats te bouwen. SP ZEGT BEWIJZEN TE HEBBEN Lilo produceert allerlei chemi sche stoffen zoals anti-vries, verschillende lijmsoorten, smeerolie, lijmolie en teaklolie. „Tot 1978 is een aantal vloei bare chemische stoffen verza meld in ondergronds gemetsel de putten, die regelmatig ge leegd behoren te worden om het afval elders te verwer ken", stelt de SP. „Deze putten waren in zeer slechte staat waardoor jarenlang chemische vloeistoffen in de bodem zijn gelekt". De SP zegt dit gecon stateerd te hebben toen in 1978 de gemetselde putten werden vervangen door tanks. Vol gens de SP was de grond in hoge mate vervuild en werd onder de oppervlakte een dik ke laag olieresten aangetrof fen. De SP wil dat er een on derzoek gehouden wordt naar de bodemverontreiniging en dat het chemisch bedrijf aan sprakelijk wordt gesteld voor de kosten om het op te rui men. De aankoop van Lilo door de gemeente geldt als omstreden, omdat de gemeente van plan was de zogenaamde milieube paling op verzoek van de eige naar van het bedrijf uit het koopcontract te laten. In deze bepaling wordt geregeld, dat de oorspronkelijke eigenaar het opruimen van verontrei nigde grond moet betalen. Na dat onder meer de SP zich uit sprak tegen het laten schieten van deze milieubepaling, zijn B en W opnieuw met de eige naar van Lilo gaan onderhan delen. WASP-manifest LEIDEN De Werk groep Afschaffing Sollici tatieplicht (WASP) heeft een manifest opgesteld met argumenten voor de afschaffing van de plicht tot solliciteren voor men sen met een .uitkering. tegen sollicitatieplicht uitkeringstrekkers Het manifest zal worden aangeboden aan de uitke ring verstrekkende in stanties de Sociale Dienst Leiden en het GAK. WASP is een initiatief van de Leidse Vrijwilligers Centrale, het Werklozen Advies Cen trum (WAC), KWJ-Rand- streek en het Jongeren Advies Centrum. Gesteld wordt onder meer, dat uitkeringstrekken- den toch wel zullen sollicite ren. Van belang is het echter, dat de beschikbare banen wor den vervuld door mensen die juist die bepaalde baan ook echt willen. Niet gemotiveerd zijn, is voor werkgevers on aantrekkelijk. Hoe vaker men sen solliciteren omdat het ver plicht is, des te vaker zal men ook gedemotiveerd worden door de afwijzingen. Het is de bedoeling, dat het Leidse initi atief een landelijke karakter gaat krijgen. LEIDEN Bij het basis onderwijs in Leiden zul len tot 1989 54 van de nu aanwezige 374 banen ver dwijnen. Dit is een gevolg van de bezuinigingsplan nen van de minister van onderwijs. Een en ander blijkt uit een onderzoek van de vakgroep onderwijskunde van de Leidse universiteit. De afde ling Leiden van de ABOP had om dit onderzoek ge vraagd. Twintig procent van de leerkrachten is nu al werkloos en dit percentage zou nog aanzienlijk stijgen als gevolg van onder meer het vergroten van de klassen van 30 naar 32 leerlingen en de invoering van het basis onderwijs, waarbij kleuter en lagere school één worden In december vorig jaar ston den 54 leerkrachten als werkzoekend bij het arbeids bureau ingeschreven. Vol gens de vakgroep moet dit aantal veel groter zijn, omdat niet elke werkloze zich als zodanig laat registreren. Vooral jongeren worden zwaar getroffen door de werkloosheid, meldt de vak groep. Drie kwart van de werklozen in het basisonder wijs is vrouw. De vakgroep noemt dit aantal opvallend, omdat er in Leiden net zo veel mannelijke als vrouwe lijke leerkrachten zijn. Volgens de vakgroep houden de voorstellen van de minis ter in dat de vakleerkrach ten en degenen, die les geven aan culturele minderheden het eerst hun baan kwijt ra ken. De kwaliteit van het onderwijs zal verminderen en de leerkrachten die wel hun baan houden, krijgen het aanzienlijk zwaarder „Vooral de kinderen uit kansarme milieu's zullen de dupe worden van de bezuini gingen", aldus de vakgroep.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3