IN EN OM DE KAS Kamerlid belooft Arafat hulp voor Palestijnse studenten Combinatieteelt bolgewassen leidt tot energiebesparing Geuronderzoek Landbouwhogeschool inspiratiebron voor Westland 19NU Desnoods verplichte herverdeling van werk in België Milieubeweging op zoek naar nieuwe toekomsl LAND EN TUINBOUW/BUITENLAND £&kk>c Souuint MAANDAG 21 FEBRUARI 1983 PAGIN Stapje terug voor Westland Onlangs zijn de resultaten van de in mei 1972 gehouden tel ling met betrekking tot onderzoek naar teeltgebieden van snijbloemen en planten in ons land door het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bekend gemaakt. Hieruit kan het grote belang van de Aalsmeerse veiling (VBA) als handels- en exportcentrum worden vastgesteld door het grote aandeel van deze veiling in de totale omzet van de veilingen. Sinds 1978 is het aandeel van de VBA in de totale veilingomzetten echter weinig meer toegenomen. Het Westland heeft voor wat betreft haar oppervlakte-aan deel van 1974 tot 1982 een stapje terug moeten doen. In 1982 lag het aandeel op 35,5 procent. Naar veilingomzet bleef de CCWS ongeveer eenderde van het totaal voor zijn rekening nemen. Roelofarendsveen, Rijnsburg en Leeuwarden boetten van 1974 tot 1982 aan belangrijkheid in, zowel wat betreft beteel- de oppervlakte als omzet. Het Produktschap voor Sierteelt (PVS) constateert in een be schouwing onder andere dat Aalsmeer van oudsher verreweg het belangrijkste teeltgebied van rozen is, hoewel het aandeel in de totale oppervlakte van 1974 wel is teruggelopen. Ook Roelofarendsveen boette wat de rozen betreft aan belangrijk heid in. Zowel het Westland als Bleiswijk daarentegen zagen hun rozenaandeel flink toenemen. De teelt van grootbloemige anjers vond in 1982 voor bijna de helft in het Westland plaats. Vergeleken met voorgaande jaren zit hier ook nog een duide lijke toename in. Dit is ook het geval in Rijnsburg en omge ving. Anders is dat in Roelofarendsveen, waar men na het Westland de grootste oppervlakte grootbloemige anjers vindt. Ook in het teeltcentrum Aalsmeer loopt het aandeel in het areaal terug. Bij de oppervlakte van trosanjers in Nederland neemt het Westland een nog groter deel voor zijn rekening dan van de grootbloemige anjers, maar neemt het aandeel van trosanjers af. In opkomst daarentegen is de teelt van tro sanjers in Bleiswijk, eveneens in Roelofarendsveen en Bem mel. Het aandeel van het Westland in de teelt van chrysanten bleef met bijna 55 procent van het totaal vergeleken met 1974 vrijwel constant. Dat kan niet worden gezegd van Bleiswijk, Roelofarendsveen, Rijnsburg, Vleuten en Eelde. Vooral bui ten de bekende teeltcentra, maar ook wel in Bemmel, onder andere is de chrysantenteelt van 1974 tot 1982 sterk in op komst gekomen. De gerberateelt heeft snelle opgang gemaakt. Desondanks nam het oppervlakte-aandeel van zowel het Westland, Aalsmeer als Rijnsburg in genoemde periode af. Bleiswijk nam echter sterk in belangrijkheid toe. Ook in Bemmel werd zij het nog op bescheiden schaal een be gin gemaakt met de teelt van gerbera's. In het Westland, waar de meeste anthuriums gekweekt wor den, en in Aalsmeer, Roelofarendsveen en Eelde ging dat naar verhouding nog sneller, zodat in deze teeltgebieden de aandelen sterk daalden. Met name in Bleiswijk, maar ook in Grubbenhorst was de ontwikkeling net andersom, aldus de PSV. Wat de potplantenteelt betreft heeft deze in de afgelopen ja ren een grote vlucht genomen. In het Westland, Bleiswijk en Roelofarendsveen zijn de uitbreidingen erg groot. Het ging vooral ten koste van het teeltaandeel in Bemmel, Vleuten en Eelde. Aalsmeer was in 1982 nog steeds het grootste teeltcen trum van de potplanten, maar het Westland is een sterke tweede geworden, zo wordt geconstateerd. De teelt van perk- planten ligt voornamelijk buiten de centra. Binnen die centra is het Westland het belangrijkste met in 1982 een aandeel van 16 procent Opmerkelijk is dat het aandeel van de teelt buiten de genoemde negen centra in het totale areaal van bloemen en planten is toegenomen, namelijk van 16,9 procent in 1974 tot 18,8 procent in 1982. Deze oppervlakte is dus naar verhou ding belangrijker geworden. Er is vastgesteld dat de teelt van fresia en lelies sedert 1974 in het Westland het belangrijkste is. Bij de fresia is het aandeel van het Westland constant ge bleven, maar van lelies is het aandeel steeds groter. Maar dat gaat wel ten koste van andere teeltcentra. Beurt wan Amsterdam De Landbouwhogeschool Wageningen begint bin nenkort een onderzoek naar de geur van bloe men. De studie richt zich speciaal op de fresia. Van het gehele assortiment zal worden vastgesteld welke gecultiveerde soorten geuren, welke reuk zij bezitten en de intensivi teit van die geur. De studie wordt geleid door dr. ir. P.A. van der Pol van de Vakgroep Tuinboüwplanten- teelt van de hogeschool. Ne gen jaar geleden poneerde hij tijdens zijn promotie de stel ling „Verwaarlozing van de eigenschap geur bij tuinbouw- produkten is een typisch voorbeeld van de vervlakking van deze tijd". Geur is vol gens de heer Van der Pol, vooral ook voor de tuinbouw, van grote waarde. Het kan veel produkten een extra kwaliteitsdimensie geven. Bij fruit is dat al het geval, maar het geldt ook voor de bloe menteelt. Het onderzoek is voor de organisatoren van de tentoonstelling Westland 19NU aanleiding tijdens de komende tentoonstelling aan geur speciale aandacht te be steden. Er komt een „snuffel- stand" waar bezoekers niet al leen informatie kunnen krij gen, maar waar zij ook zelf dank zij de aanwezigheid van een groot aantal planten en bloemen kunnen „snuffelen". De bloemen- en groenteten toonstelling Westland 19NU wordt vrijdag 18, zaterdag 19 en zondag 20 maart gehouden in de Bloemenveiling West land CCWS in Naaldwijk. Thema is dit jaar „Vers en va riatie". Op een oppervlakte van ongeveer vijftienduizend vierkante meter rijden dan een aantal corsowagens rond. Jaarnaast zijn er een land schapspark en een kinder boerderij. Het geheel wordt omzoomd door stands, waar bezoekers informatie kunnen krijgen over onder andere de veredeling van gewassen, het werk van de handel en d studieclubs. In het kader va het thema „Vers en variatie schenkt Westland 19NU sp< ciale aandacht aan het trans port van de verse groenten e bloemen en dan weer in h< bijzonder aan het transpoi door de lucht. Fokker toor een aantal vliegtuigmodellei President-directeur S. Orlar dini van de KLM opent Wes land 19NU. In deze tijd van steeds stijgende energiekosten zitten de broeiers van bol- en knolgewassen „gebeiteld" zoals dat sier lijk heet. De energiebe hoefte van bijvoorbeeld tulpen, narcissen, hyacin ten, enz. is gering en daar zijn producenten van ro zen of chrysanten in hoge mate jaloers op. Dat wil niet zeggen dat men in de broeierijsector nauwelijks zoekt naar energiebespa rende maatregelen. Men weet alles van scherm- doeken, van noppenfolie, van gevelisolatie, van dubbele beglazing, van hijsverwarming en zelfs van total energy-installa- ties. Want als er wat te besparen valt, dan is ook de broeier er als de kip pen bij om zijn uitgangs positie nog rianter te ma ken. Er wordt echter ook in andere richtingen gezocht om de cul turen rendabeler te maken. Neem bijvoorbeeld de dubbele teelten. Zo wordt de combina tie tulpen met lelies al veel toegepast. Men plant de bollen van tulpen en lelies tegelijk. Als de tulpen zijn geoogst, zit ten de leliebloemen er al weer aan te komen. Het gaat er maar om: wat zijn de beste combinaties? Dat is men nu aan het uitzoeken bij het La boratorium voor Bloembolle- nonderzoek in Lisse. De leliespecialist van dit on derzoekcentrum, de heer Jan Boontjes (die binnenkort naar Australië hoopt te emigreren) zegt daar het volgende over. De meest gebruikte combinatie is de tulp Apeldoorn met de oranje lelie Enchantment. Aan de ene kant een logische keu ze, omdat van beide cultivars grote hoeveelheen bollen be schikbaar zijn. Of het een ide ale combinatie is, wilde de heer Boontjes ten zeerste be twijfelen. De lelie Enchant ment komt na het planten na melijk vrij gauw boven de grond. Binnen vier weken is dat meestal het geval. Maar dar. zijn de tulpen nog lang niet oogstrijp. Wat gebeurt er nu? Als men de tulpen gaat oogsten, hebben de lelies al een flink ontwikkeld gewas en zijn ook vele stengelwortels gevormd. Bij het trekken van de tulpen worden die wortels beschadigd en dat leidt tot kwaliteitsverlies. Op zoek Daarom is men bij het Labora torium op zoek naar andere combinaties. Eén daarvan is de tulp Gander met de lelie Es ther. Men koos deze cultivars omdat ook van deze soorten een behoorlijk areaal is opge plant en de bollen voor de broeiers beschikbaar zijn. Bij deze combinatie blijkt dat de tulpen al lang en breed zijn ge oogst als de lelies nog maar net boven de grond komen. Dan is er bij het oogsten van de tul pen dus geen sprake van scha de maken in het leliegewas. Zo zijn er wellicht nog meer en betere combinaties te maken. Bovendien kan men met de le- liebollen nog wat „spelen" met rooitijdstippen en bolbehande- lingen om zo het tijdstip van opkomst nog beter te kunnen beïnvloeden. Het gelijktijdig planten van tulpen- en lelie- (Van onze speciale verslagge ver Rick Kersjes) ALGIERS Het Eerste- Kamerlid Hans Oskamp (PvdA) heeft in een on derhoud met PLO-voor- zitter Arafat toegezegd in Nederland initiatieven te zullen nemen ten behoeve van Palestijnse studenten. Hij wil studenten die van wege de omstandigheden in Libanon hun studie in Beiroet hebben moeten stopzetten, mogelijkheden bieden aan een Neder landse universiteit af te studeren. Oskamp woont op uitnodiging van de PLO de zitting van de Nationale Raad in Algiers bij. Het Tweede-Kamerlid Klaas' de Vries (PvdA) was ook aan wezig in Algiers. Vorige week dinsdag, direct na de opening van de Nationale Raad, verliet deze Algerije weer. Oskamp, die gedurende een half uur met Arafat heeft ge sproken, liet weten met minis ter Deetman (Onderwijs) in contact te zullen treden ten einde na te gaan of deze bereid is Palestijnen op kosten van de Nederlandse regering te willen laten studeren. Oskamp is van plan bij minister Deetman vijf studieverzoeken in te dienen. Als voorwaarde heeft hij Ara fat laten weten, dat alleen die Palestijnse studenten in aan merking komen voor een eventuele plaats aan een Ne derlandse universiteit wier ou ders niet over financiële mid delen beschikken om hun zoon of dochter verder te laten stu deren. Oskamp heeft in zijn gesprek met Arafat verder gezegd, dat „er in Nederland een tendens is om de PLO te erkennen". Hij zei verrast te zijn over de mate waarin Arafat op de hoogte was van de meningen in Nederland over het Pale stijnse probleem. Ook heeft het Eerste-Kamerlid de PLO- voorzitter gevraagd of deze een bezoek aan Nederland zou willen brengen. Hierop heeft Arafat ja gezegd, aldus Os- SUSKE EN WISKE HET BRETOENSE BROERTJE Israëlische trucks en jeeps wachten in Libanon op bulldozers om de weg vrij te maken. Sneeuw in Libanon eist 39 levens BEIROET Zware sneeuwstormen en vries kou hebben in Libanon dit weekeinde 39 men senlevens geëist. Het lot van ongeveer 150 men sen is nog onzeker. Zij zijn door het slechte weer geïsoleerd geraakt in een klein gebied op ruim der tig kilometer ten oosten van Beiroet. Onderdelen van de internationale vre desmacht zijn ingezet om hulp te verlenen bij red dingsoperaties die zich hebben geconcentreerd op een rampgebied aan de hoofdweg tussen Bei roet en Damascus. Gekaapt Libisch vliegtuig op Malta VALLETTA Een Libisch vliegtuig met circa 160 passa giers aan boord is zondag ge kaapt en vervolgens op het vliegveld van Malta geland, waar het is omsingeld door po litie en militairen. Het vlieg tuig is een Boeing 727 van de Libisch-Arabische luchtvaart maatschappij. De Boeing staat in een afgele gen hoek van het vliegveld Luqa bij de Maltese hoofdstad Valletta. Functionarissen van de luchthaven hebben laten weten dat de kapers hebben geëist dat de Boeing wordt bij getankt om zijn weg te kun nen vervolgen naar een onbe kende bestemming. De Malte se autoriteiten eisen echter dat eerst de gijzelaars vrijgelaten worden. BRUSSEL Jean-Luc Dehaene, de Belgische mi nister van sociale zaken, vindt dat de loonmatiging voor 1983 exclusief ge bruikt moet worden voor arbeidstijdverkorting om nieuwe banen te schep pen. Tijdens een toe spraak, die hij gisteren in Vilvoorde hield, zei hij dat de regering arbeidschep- pende maatregelen dwin gend zal moeten opleggen in die sectoren waar voor 15 maart geen vrijwillig akkoord is bereikt.' In een aantal sectoren van de Belgische industrie heeft men inmiddels al zulke akkoorden bereikt. De regering zelf kwam afgelopen vrijdag tot overeenstemming met de bon den van overheidspersoneel. De ambtenaren krijgen zes va kantiedagen per jaar extra en er zullen in de overheidsse< 1,6 procent nieuwe banen w den gecreeerd. Daartegeno staat een inlevering van procent. Dehaene zei zondag ook datg regering bezig is met het I werken van een jeugdarbefi plan. Dat zal elementen be>| ten zoals verlenging van I leerplicht, industriële leercl tracten, het effectiever toej| sen van jeugdstages, het bineren van in deeltijd ken en in deeltijd bijschol) het creëren van „duobanep-T en andere vormen van 60 beidsverdeling onder jongerfMI De Belgische minister zei I25 van overtuigd te zijn dat erteret jongeren een grotere berflty-,' heid tot het verdelen vanLg beschikbare arbeid bestaat «tae, men veelal geneigd is aanat e nemen. „Dat heeft te malptic met hun andere kijk op r- v maatschappij en het belang ze hechten aan een creatifeg tijdsbesteding", aldus de miiij va ter.|p w AMSTERDAM Milieu- vereningen uit heel het land hebben zaterdag op uitnodiging van de tien-ja rige Vereniging Milieude fensie, deelgenomen aan een congres „Dag van de Toekomst" in Amsterdam. In haar uitnodiging stelt Mi lieudefensie dat het milieube leid door de economische crisis in de knel dreigt te komen en dat gaat gepaard met een crisis in de milieubeweging. Volgens Jacqueline Cramer, bestuurs lid van Milieudefensie, wordt de vereniging bovendien ver zwakt omdat meerdere stro mingen binnen de vereniging actief zijn. Volgens mevrouw Cramer heeft de milieubewe ging de afgelopen tien jaar wel veel politieke macht ontwik keld. Kaisa Kuitert van tegen Kernenergie" j juist toe dat er verschillej stromingen binnen de ging zijn, omdat deze groei garant staan voor een bh politiek scala. Zij waarschi' de overigens voor mensen P actie zien als een doel in plfj van een middel om een alt! natieve maatschappij op k bouwen. De meeste kritiek over richting van de milieu! ging kwam van Sible Scl van de Anti-Kernenergii weging Gelderland: econommische argumei aan te voeren tegen de kt energie, gaan we in discul over de toekomst van de fl nmie en dus akkoord met huidige opvattingen over tuur, milieu, energie en groli2 stoffen". Vier 0 De leliespecialist van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek in Lisse, de heer Jan tjes, bekijkt één van de combinatieproeven van lelies met tulpen. bollen is natuurlijk ook een vorm van energiebesparing. De dubbelteèlt behoeft niet be perkt te worden tot tulpen en lelies. Men kan ook andere combinaties maken. Goede re sultaten bereikte men bijvoor beeld door tulpen en Ixia's ge lijktijdig te planten en ook tul pen met Brodiaea's ging goed. Bij de proef van tulpen met Ixia's ging men zelfs zo ver om de bollen twee hoog te plan ten. Eerst de Ixia's in normale hoeveelheden per vierkante meter, dan een dun laagje grond van een paar centimeter er bovenop, waarin de tulpen bollen een plaats kregen. De tulpen waren reeds lang ge oogst toen de Ixia's pas een beetje gewas gingen maken. Op die manier komt men niet alleen tot een energiebespa ring, maar bovendien tot een veel grotere oogst per vierkan te meter. Nog meer Er staan bij het Laboratorium trouwens nog meer potjes op het vuur die de bollenkwekers in staat kunnen gaan stellen tot een besparing van energie en tot een verhoging van de opbrengst per vierkante meter te komen. En ook: hoe is het aantal kie- pers in tulpen te voorkomen? Het is bekend dat dit laatste euvel in nauw verband staat met de relatieve luchtvochtig heid in de kas. Dat vraagt weer de grootst mogelijke aan dacht bij het isoleren. De ene tulpencultivar is veel vatbaarder voor ofwel waterstelen dan de der. Zo bleek bij proeven bij de veel gevraagde Kees Nelis bij een luchtvochtigheid van 95 pr cent het percentage kiepe niet minder dan 92 bedroe Bij een relatieve luchtvochti heid van 80 procent moe men 47 procent kiepers regi treren. Nam men een cultiv als de rode Prominence, d; kreeg men bij een relatie' luchtvochtigheid van 95 pr cent nog niet één kieper. H nu het euvel in gevoelige ci zi tivars kan worden beperkt een ander onderdeel van h veelomvattende onderzoek de tempel der wetenschap ai de Heergweg in Lisse.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8