fl.9,95 leker 500 vrouwen n kinderen in ndia afgeslacht POSTER ederlandse journalist vast in Fort Zeelandia Ambassadeur Herrenberg praat met Van den Broek over zijn veiligheid Sharon betrokken bij defensiebeleid „Kohl verspeelt Duits prestige" Dixons BUITENLAND CeidócSouoont MAANDAG 21 FEBRUARI 1983 PAGINA 7 3 mannen termoord in Chinees gokhuis ÊATTLE In de Amerikaanse fed Seattle heeft de politie zater- ag in een Chinees gokhuis de leen gevonden van 13 Aziati- tie mannen. De mannen waren nnelijk vastgebonden voor ze •rden doodgeschoten. Een dertiende slachtoffer, die ge- Jjnd wist te ontkomen, slaagde j in de aandacht van voorbij- ngers te trekken. Toen de poli- j echter het gokhuis binnenviel iren de daders al vertrokken, politiewoordvoerder ver- dde dat roof het motief voor ■j moordpartij is geweest. Hartsvriendin De man. die de eerste harttransplantatie ver richtte. de Zuidafrikaan- se arts dr. Christian Bar nard. heeft, als hij op het vliegveld van Sydney zijn vriendin Karen Sto- ray Dowdle (25) ont moet. kennelijk heel an dere gedachten over harttransplantatie, dan hij boven zijn studieboe ken heeft ontwikkeld. Geheel in overeenstem ming overigens met wat Pascal vele jaren eerder al zei: „Het hart kent re denen, die de reden niet kent". Nkomo aangehouden voor reis naar Praag HARARE Oppositieleider Jos hua Nkomo heeft zaterdag zijn land Zimbabwe niet mogen ver laten omdat hij onder een valse naam naar Zuid-Afrika wilde reizen, aldus het persbureau var; Zimbabwe. Nkomo werd zater dag door de politie op het vlieg veld van Bulawayo aangehouden toen hij op het punt stond te ver trekken naar Johannesburg. Van daaruit zou hij verder reizen naar Praag, waar hij een bijeenkomst de Wereldvredesraad zou bijwo nen. De leider van de ZAPU-par- tij werd na acht uur vrijgelaten maar moet zich vandaag opnieuw bij de politie in zijn woonplaats Bulawayo melden. Haast oorzaak ongeluk skilift CHAMPOLUC Haast na een tech nisch mankement is de oorzaak van het ongeluk met een skilift, vorige week zondag in Champoluc in de Ita liaanse Alpen. De exploitant van de skilift heeft gisteren bekendgemaakt dat de lift in eerste instantie buiten gebruik gesteld was toen een van de cabines was teruggegleden naar het startpunt in Champoluc. Na haastig overleg tussen de bedienden van de lift werd deze weer in werking ge steld, zonder echter te weten dat er gens halverwege een cabine van de draagkabel was losgeraakt, een ver gissing die aan elf mensen het leven kostte. Kind slachtoffer van misverstand MADRID In Spanje is zondag een tweejarig kind door een lid van de Guardia Civil doodgeschoten toen zijn ouders bij een wegversperring in de buurt van Madrid een stopteken van de agent negeerden. De politie opende het vuur en verwondde daarbij bovendien de moeder. Vol gens de autoriteiten is zij er niet ern stig aan toe. De vader zei te zijn doorgereden omdat hij de agenten aanzag voor criminelen. De twee agenten die op wacht stonden heb ben inmiddels opdracht gekregen in hun kazerne te blijven, hangende mogelijke gerechtelijke vervolging. Wiesenthal wil ook uitlevering Rauff SANTIAGO Simon Wiesenthal, hoofd van het Centrum voor Joodse Documentatie in Wenen, heeft in een tele gram aan de Chileense president Pinochet gevraagd om de uitlevering van de oorlogsmisdadiger Walter Rauff. Rauff. die sinds 1958 in Chili woont, wordt door de Westduitse re gering beschuldigd van moord op 97.000 joden. Zij kwamen om nadat Rauff hen in door hem zelf ontworpen verplaats bare gaskamers had gedwongen. De Westduitsers hadden de Chilenen al in 1962 om Rauffs uitlevering verzocht Westerse diplomaten wezen er in Chili op dat de kans op uitlevering klein is, omdat Rauff een wettelijke vestigings vergunning heeft gekregen, en zich in tegenstelling tot wat Klaus Barbie in Bolivia deed, heeft onthouden van openlij ke inmenging in staatszaken. Barbie werkt momenteel in een Franse cel aan zijn verdediging, waarbij hij wil aanto nen dat hij niet meer heeft gedaan dan een militair in oor logstijd betaamt. SW DELHI Bij de atste ronde van de ver ezingen in de Indiase ïelstaat Assam heeft zich ijdag en zaterdag een - assaslachting voorge- lan waarvan zeker 500 engaalse immigranten, ;st vrouwen en kinde- het slachtoffer zijn 'orden. Premier Indira heeft aangekon digd vandaag een bezoek te brengen aan de getrof fen dorpen. De slachtpartij gebeurde in on geveer vijftien dorpen in het district Nowgong in het cen trale deel van Assam. Getui gen en journalisten die ter plaatse waren geweest, zeiden zondag dat zeker 1.000 Benga len waren afgeslacht, terwijl officieuze cijfers nog spraken van 500 doden. Van officiële ^ijde werd ver nomen dat de meeste slachtof fers vrouwen en kinderen wa ren die met hakmes, speren en andere primitieve wapens zijn afgemaakt omdat ze niet snel genoeg konden ontsnappen aan de „systematische en goed voorbereide" slachtpartij. Na de slachting staken de da ders de dorpen in brand. Het persbureau PTI meldde dat 10.000 dorpelingen, ook meest vrouwen en kinderen, zijn ontkomen en nu zijn onderge bracht in twintig vluchtelin genkampen. Duizenden mili tairen zijn naar Assam ge stuurd om de orde te herstel len. In de getroffen streek is voor onbepaalde duur de avondklok van kracht. Het to- wllrml'smds'tegm'flb^ri jonge Bengalees demonstreert in de Indiase hoofd- de deelstaatverkiezingen ge- s,ad New Delhl me' een bord tegen de massamoord die paard gaan, bedraagt nu bijna in de deelstaat Assam voortduurt tegen de Belgaalse 1 200. vluchtelingen. JERUSALEM Op uitdrukkelijk verzoek van pre^ mier Begin heeft het Israëlische kabinet voormalig de fensieminister Sharon weer benoemd als lid van twee belangrijke regeringscommissies. Dit heeft de officiële regeringswoordvoerder. Dan Meridor, zon dag na afloop van het wekelijke kabinetsberaad gezegd. Het besluit ontlokte de Arbeiderspartij, die in de oppositie zit, een felle reactie. Zij noemde het „een aanfluiting van de demo cratie". Ariel Sharon was vorige week gedwongen zijn functie als minister van defensie neer te leggen op grond van de aanbe velingen van de commissie Kahan, die een onderzoek had inge steld naar het bloedbad in twee vluchtelingenkampen in Zuid- -Beiroet. Een van de conclusies van de commissie was dat Sha ron en hoge Israëlische militairen „indirect verantwoordelijk" waren voor de massaslachting waarbij honderden Palestijnse burgers om het leven kwamen. De woordvoerder zei dat premier Begin had voorgesteld dat Sharon lid zou blijven van de uit vijf ministers bestaande com missie die de onderhandelingen coördineert met Libanon. Ook werd de minister weer benoemd als lid van de commissie van defensie. Een ondergaande zon en hele fami lies spelevarend in een bootje: het lijkt een vredig beeld, maar het is afkom stig uit El Salva dor, waar vluchte lingen uit de stad Suchitoto van de vluchtweg over wa ter gebruik moes ten maken, omdat de enige weg naar en van de stad on der het vuur van guerilla's lag. HELMUT SCHMIDT HAALT FEL UIT (Van onze correspondent Gerard Kessels) BREMEN Ex-bonds kanselier Helmut Schmidt (SPD) van West-Duitsland heeft zaterdag in Bremen fel uitgehaald naar zijn opvolger Helmut Kohl (CDU). Volgens Schmidt is Kohl bezig het interna tionale prestige dat West- Duitsland de afgelopen ja- - ren heeft opgebouwd, in recordtempo te verspelen. Kohl had allang initiatieven moeten ontplooien om weer schot te krijgen in het overleg tussen Amerikanen en Russen in Genève over de middellan ge afstandsraketten in Europa. „Maar deze regering doet niets. Ze laat de tijd verstrij ken", aldus de sociaal-demo cratische ex-bondskanselier tijdens een verkiezingsbijeen komst in Bremen. Hij wees op de beslissende rol die Duitsland onder zijn lei ding gespeeld heeft bij het tot stand komen van het zoge naamde NAVO-dubbelbesluit. Dat houdt in dat met de Rus sen onderhandeld wordt over het ontmantelen van al hun op West-Europa gerichte SS 20-raketten Als zij daartoe niet bereid zijn, zal het Westen in het najaar kruis- en Pers- hingraketten plaatsen. Op ba sis van dat uitgangspunt moet er een compromis uit de bus komen. „Amerikanen en Rus sen moeten elkaar tegemoet komen, zoals werkgevers en werknemers elkaar bij CAO- -besprekingen ook weten te vinden", aldus Schmidt. „Wij hebben eerst de Ameri kanen zover moeten zien te krijgen, dat zij over de raket ten wilden onderhandelen, toen de Russen. Nu zal het ook weer van de Duitsers afhan gen, of er een compromis uit de bus komt", zei de ex-bonds- kanselier in de Stadthalle. Maar de speelruimte tussen Oost en West die Duitsland onder Brandt en Schmidt heeft opgebouwd, wordt door de christendemocraat Kohl niet benut. „Het haalt echt niets uit om als bondskanselier in een zwarte jas en streepjes broek wat in de camera's staan te lachen". schamperde Schmidt. De nieuwe kanselierskandi daat van de SPD. Hans-Jochen Vogel heeft in een persoonlij ke brief de Amerikaanse pre sident Reagan opgeroepen de besprekingen in Genève uit het slop te halen. De voorstel len van de Russische partijlei der Andropov tot verminde ring van het aantal Russische SS-20-raketten, zouden door de Amerikanen beantwoord moeten worden met een „ver dergaand tegenvoorstel", aldus Vogel in zijn brief. Op dezelfde bijeenkomst zwaaide PvdA-leider Den Uyl. herhaaldelijk onderbroken door ovationeel applaus, de ex- kanselier uitbundige lof toe. „Schmidt was beslist niet de gemakkelijkste collega, die ik me uit mijn tijd als minister president herinner Maar on der kanselier Schmidt heeft de SPD bewezen dat de partij ook onder moeilijke omstandighe den kan regeren. Onder Brandt en Schmidt is de basis gelegd voor een meer Europe se vredes- en veiligheidspoli tiek, een politiek die niet neu traal of pacifistisch is, maar die gestalte krijgt in het bond- genootschao met de Verenigde Staten". ADVERTENTIE (28x35cm) Van uw mooiste foto of dia Geldig t/m zaterdag 5 maart 1983. Uitsluitend bij: Ik'ii llaa» Dnicnsclaan "I. I .ian v Meerdenvoort 94a. L. van N.O Indic 264. Venestraat 41 PARAMARIBO/DEN JAAG De Nederlandse ournalist Ruud de Wit van le Gemeenschappelijke pers dienst (GPD), die zaterdag in ie is aangehouden, is n tegenstelling tot eerdere Jerichten niet vrijgelaten. De wordt in voorlopige lechtenis gehouden in Fort Jandia. De Surinaamse lutoriteiten hebben niet ge legd waarvan hij wordt be- chuldigd. Jet Internationale Persinsti- uut, een organisatie van ïoofdredacteuren en uitge vers over de hele wereld, en iet bestuur van de Neder- andse journalistenvakbond *ÏVJ. hebben over het inci dent protesttelegrammen ge stuurd naar de Surinaamse lutoriteiten. )e verslaggever, die op free lance basis werkt voor de PD, was op een toeristenvi- um Suriname binnengeko- nen en had van het bevoegd [ezag in Paramaribo toestem- ning gekregen voor zijn journalistieke werk. Vrijdag avond had het gecontroleer de Surinaamse persbureau SNA desgevraagd gemeld dat de journalist voor de Suri naamse radio een verklaring had afgelegd waarin hij zei dat de radio-Wereldomroep zijn berichten uit Paramaribo had „vervalst en verdraaid". Het ging om een reportage voor de bladen van de GPD over de „geruchtencampagne die in Suriname wordt ge voerd". Als een van de voor beelden noemde hij „de be wering dat legerleider Desi Bouterse valium zou gebrui ken". Volgens SNA ver spreidde de Wereldomroep op grond van dit gerucht „het bericht dat de bevelheb ber aan de drugs is. Een be wering die zonder enige veri ficatie de wereld werd inge stuurd", aldus het officiële Surinaamse persagentschap. In een vraaggesprek met de Surinaamse radio zei de Ne derlandse journalist „nu te kunnen begrijpen waarom men in Suriname geen Ne derlandse journalisten meer te woord wil staan". De Wit zei volgens SNA dat hij zich door de „verdraaiing en ver valsing van zijn berichten aangetast voelt in de goede naam die hij als Nederlands journalist tot nu toe in Suri name heeft". In een reactie liet de Wereld omroep vrijdagavond weten dat het betreffende bericht is uitgezonden in een overzicht van de krantenartikelen in Nederland. De radio meldde daarin dat „men in Parama ribo één dag na de televisie rede van Boyterse bepaald niet sprak over de inhoud van de toespraak, maar wel over het feit dat Bouterse er zo slecht uitzag en dat dat wellicht kwam door drugge- Een medewerker van de Ne derlandse ambassade in Pa ramaribo heeft zaterdag en zondag contact gehad met Ruud de Wit. De journalist vertelde dat zijn aantekenin gen in beslagen zijn geno men. De Wit had gezegd dat hij correct werd behandeld. IITENHEER (Vervolg van de voorpagina) Herrenberg liet bij zijn aan komst uit Algerije, waar hij twee weken heeft doorge bracht, opnieuw in niet mis te verstane bewoordingen blijken wat hij van de Nederlandse pers dacht. Behalve kritiek op twee aanwezige fotografen kregen ook de rechercheurs, belast met zijn beveiliging, en enkele KLM-medewerkers van de ambassadeur in zeer ongebruikelijke termen te ho ren dat hij van hun aanwezig heid niet gediend was. Herren berg weigerde van de voor hem gereserveerde VIP-ka- mer gebruik te maken. Hij prefereerde, onder luide kri tiek, via de normale weg de luchthaven te verlaten, inclu sief de gang naar de de pas poortcontrole. Herrenberg zegt de veilig heidsmensen op Schiphol, die hem al enige tijd begeleiden, te hebben verweten dat ze de fotografen niet hebben verbo den foto's te maken. Hij zegt daarom bewust de veiligheids mensen voor hun diensten te hebben bedankt en ook geen gebruik te hebben gemaakt van de VIP-room op Schiphol. Herrenberg heeft het hoofd van de afdeling westelijk half rond van het ministerie van buitenlandse zaken intussen gevraagd, dat het ministerie „een grondig onderzoek" in stelt naar het gebeuren op Schiphol en dat publikatie van de foto's wordt verboden. „Ik heb -het recht als ambassadeur te bepalen of foto's van mij al dan niet mogen worden gepu bliceerd", aldus Herrenberg. Hevrenberg heeft vandaag op Deze foto van ambassadeur Herrenberg en zijn gezin wekte zoveel woede bij Herrenberg dat hij gisteren bekend maakte Nederland te zullen verlaten en de ambassade te sluiten wegens gebrek aan beveiliging. eigen verzoek een onderhoud met minister Van den Broek van buitenlandse zaken. Herrenberg zei verder dat hij niet met minister Van den Broek wil praten over de ge ruchtmakende persconferentie begin deze maand, toen hij een felle, in ondiplomatieke taal vervatte aanval deed op de Nederlandse pers. Van den Broek liet afgelopen week in de kamercommissie van bui tenlandse zaken weten dat hij, wanneer de gelegenheid zich voordoet, Herrenberg wil wij zen op de „diplomatieke welle vendheid" van diplomaten. De Surinaamse ambassadeur wil maandagochtend minister Van den Broek uitleg vragen over een dreigbrief die hij zou hebben ontvangen en welke zou zijn geschreven op papier met een briefhoofd van het mintsteri^ van algemene za ken. Ook de enveloppe was volgens Herrenberg van het ministerie. Op het briefhoofd staan twee leeuwen met een kroon. In de met de hand ge schreven brief, die is onderte kend door Ruud Lubbers, wordt gezegd dat Herrenberg net als Horb aan zijn eind zal komen. „Ik neem aan dat de brief vals is, maar ik wil toch weten hoe de schrijver aan dit officiële briefpapier kan ko men". aldus Herrenberg Bij zijn terugkeer bij de am bassade in Den Haag verzocht hij verder de dienstdoende po- litie-agente, die de wacht hield in een gepantserde overvalwa gen, „het hoofd van de Dienst Beveiliging Bijzondere Perso nen te vragen de wagen voor de residentie, te verwijderen". „Ik zal als het moet voor mijn eigen veiligheid zorgen. Als mij überhaupt iets overkomt, dan heb ik pech gehad", wa ren de woorden van de ambas sadeur. Ofschoon Herrenberg de Ne derlandse veiligheidsdienst heeft bedankt voor zijn dien sten was zondag de bewaking bij zijn residentie met wagens van de Mobiele Eenheid ver scherpt. Herrenberg keerde na een verblijf van ruim twee weken in Algiers op Schiphol terug. Hij vertrok één dag na zijn op zienbarende persconferentie van 2 februari eerst naar Ge nève, waar toen de vergade ring van de VN-commissie voor de rechten van de mens werd voorbereid. Hij voerde er overleg met de de daar verblij vende eerste secretaris van de Surinaamse ambassade, mr. G Alvarez. Dat hield verband met het feit dat Nederland in deze commissie de schending van de mensenrechten in Suri name ter sprake wilde bren gen. Kort daarna reisde hij door naar Algerije waar hij wat genoemd werd „een va kantie" wilde doorbrengen. Herrenberg heeft enige tijd in Algerije gestudeerd. In Alge rije zou ook ook even de ver gadering van de PLO hebben bezocht

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7