i GETIPT Nissan Prairie: een beetje gek, maar zeer praktisch Opel Senator-Monza: een miskend talent Ontsnapte gedetineerden in handen politie 1 „KLEINTJES" 071-122244 De Boer Bungalowtenten De Boer Tel.beantw. Belasting Consulente Bennink Videotheek Voorkom computer- analfabetismeü AVONDJE UIT? KIJK INDE KRANT. BINNENLAND £eidoc6ou4umt MAANDAG 21 FEBRUARI 1983 PAGIN De Micra: uiterlijk weinig orgineel, maar wel een degelijke en goedkope wagen. een verbruik van zeker min der dan 1:10. Het weggedrag is ook lang niet gek. Door de hoge zitposi- Nissan het meest ver- ties. In de vierde en vooral tie lijkt de Prairie nogal over knrhte JaDanse merk in vijfde versnelling wreekt zich te hehen in wat snellere boch- Kocnte Japanse mem echter het erote frontaal od- ten- maar feitelijk valt dat zowel Nederland als heel 6e ?60meter nog erg mee. Datzelfde geldt Europa noemt naar h0ge auto: de luchtweerstand voor de bochtvastheid. een nieuwste model de Prai- en lange transmissie-over- wjit sterker onderstuur dan de rie „het origineel". Niet brengingen beperken de acce- Sunny, maar verder geen ver zomaar een stunt om te leratie dan tot een minimum, ontrustende effecten. De bewijzen dat Japanners Me. enig, geduld laat zich wel -eke origineel kunnen zijn, snelheid opbouwen. waarbij waard, maar een serieuze poging het windgeruis nog geen on- om een nieuwe markt te rustbarende vorm aanneemt. ontwikkelen. Want de Prairie heeft geen concurrenten en past in geen enkel gebruikelijk autopro fiel. Dat is riskant, want wei nigen willen in een „gekke" auto rijden. De praktische voordelen van de Prairie zijn echter onmiskenbaar. Zelfs de meest stramme bejaarde wan delt met gemak door de nor male voordeuren of schuiven de achterdeuren naar binnen, en dan mag hij nog 1,90 meter lang zijn ook. Voor- en ach terin zit men als een vorst in een heel net afgewerkte om geving, via een gigantisch laadluik tot bijna aan de grond kan er dan ook nog een omvangrijke bagagelast wor den ingeladen. Bij wegnemen van de achterbank ontstaat zelfs een waarlijk bestelwa gen-volume. Sedan-eigenschappen Bij dat alles komt nog, dat de Prairie niet alleen meer ruim te biedt dan menig stationcar, maar ook nog rijdt als een ge wone Sedan. Het voorste stukje is dan ook vrijwel iden tiek aan de neus van een Nis san Sunny, voorzien van een 1,5 liter motor met 55 kW-75 pk die via een vijfbak de voorwielen aandrijft. Een heel stil motortje, dat tot een goede 100 km-h zorgt voor volkomen acceptabele presta- In de Sunny blinkt de motor vooral uit door zijn zuinig heid. Ook in de Prairie, die met 1040 kg zeker licht is te noemen (er zitten flinke chas- sisversterkingen in, in ver band met de grote openingen van deuren en achterklep), blijft die zuinigheid behou den. De ECE-cijfers beloven Micra: uiterst voordelig Door die Prairie wordt ae komst van de eveneens geheel nieuwe Micra nogal overscha duwd. Het is immers nauwe lijks een opzienbarende auto, zo op het eerste gezicht. Toch heeft Nissan ook van die Mi cra flink wat werk gemaakt. Uiterlijke originaliteit heeft de kleinste Nissan absoluut niet te bieden, dat geldt even zeer voor het interieur, zeker als we in aanmerking nemen dat het hier om een mini mum-auto gaat, zoals de prijs van f 13.995 aanduidt. Dat is dus de klasse van de Mini Me tro en Fiat 127, waarbij de Mi cra met een wielbasis van 2,30 en totale lengte van 3,65 me ter wel net een beetje groter is. Daarbij hield Nissan de ba gageruimte (wellicht bewust) wat aan de kleine kant, zodat ruimte voor vier personen overblijft. Ondanks de wat grotere buitenafmetingen is de Micra erg licht (640 kg), mede door een geheel licht metalen 1 liter motor. Deze nieuwe krachtbron met 37 kW-50 pk zal ook de enige overgebleven oude motor in de Cherry vervangen. De testauto had een nogal onge lukkige afstelling, zodat daar over geen definitief oordeel geveld kan worden. Bij hoge re snelheden liet de motor het totaal afweten, maar in het stadsverkeer was hij erg pit tig. Voor het geluidsniveau gold helaas hetzelfde. Met het comfort en de wegligging was het wel prima in orde (voor deze kleine klasse dan), al ging de besturing wat erg licht. Met het verbruik zal het ook wel goed zitten bij een zo licht wagentje ECE-cijfers wijzen op 1:15 a 16. De Sunny Diesel gaat met vier deuren 20.295 kosten (er zijn ook twee- en vijfdeurs versies). Die prijs werd vast gesteld voordat die van de Renault 9 TD-GTD openbaar werd; en ziet, deze volkomen vergelijkbare auto met 1,6 li ter 40 kW-55 pk motor kost ƒ21.400 (vierdeurs 9 TD). P. FOKKER Zelfs de meest stramme bejaarde wandelt met gemak door de ruime voordeuren of de schuivende achterdeuren van de Prairie naar binnen. Roestvrije uitlaten Op een wagenpark van ruim 4,5 miljoen auto's spenderen jaarlijks ongeveer 2 miljoen automobilisten een bedrag van ongeveer 300 miljoen gul den aan vervanging van lek ke uitlaten. Uitlaat-systemen leven gemiddeld niet langer dan een tot anderhalf jaar. In overleg met de Engelse Grun dy Auto Products Ltd. heeft Van Veen Import BV een se rie roest-vrij stalen uitlaat-sy stemen ontwikkeld, waarbij vijf jaar garantie wordt gege ven. Het Grundy-systeem, dat verkocht wordt via de tradi tionele distributiekanalen, is geschikt voor auto's die op de Nederlandse markt een be langrijk aandeel hebben. De bedoeling is het aantal mer ken maandelijks uit te brei den. De prijzen liggen onge veer 30 procent hoger dan van de normale systemen. Na vele jaren wil het nog steeds niet lukken om Opel ook in de hoogste automobielklasse tot suc ces te brengen. In de vijf tiger en zestiger jaren vonden de grote Opeis KapitSn nog wel aftrek, daarna wilde het met Ad miral, Diplomat, Senator en Monza niet meer luk ken. Wellicht omdat ve len de Commodore, in middels al voor de twee de keer uit het program ma verdwenen, wel mooi genoeg vonden. Maar vooral omdat de naam Opel eerder aan degelijk heid dan aan prestige doet denken. Toch bijft Opel het met de weer vernieuwde Senator- Monza proberen. Bij de introductie van de Se- nator-Monza-modellen stelde een groot Duits autoblad de nieuwelingen gelijk aan de grote Mercedes-en BMW-li mousines en -coupé's. Met dat verschil dat ze wat goedkoper zijn. De nieuwe modellering, met slechts hier en daar een randje chroom, maakt de au to's nog mooier dan ze al wa ren. In het ook bij de Mon za riant ruime interieur werden eveneens extra ver fraaiingen aangebracht. Waar men ook kijkt, de conclusie moet luiden dat je in deze Opeis zeker niet slechter bent ondergebracht dan in de grote Mercedessen of BMW's. Nieuw in het uiterst prakti sche en aantrekkelijke dash board is een boordcomputertje (niet voor de basisversies), dat met één knop bediend wordt. Het laat dan tijd, gemiddelde snelheid, gemiddeld verbruik, momenteel verbruik, beschik bare actieradius zien en kan ook als stopwatch dienen. De C-versies en de topmodellen Senator CD-Monza GSE be schikken over een trits elek trisch bediende accessoires. Wijzigingen aan de wielop hanging en de aërodynamisch betere neus zorgden voor ver beterde wegligging. De stuur bekrachtiging is bij hogere snelheid nog wat te sterk en de vering is wat aan de stevi ge kant, maar de auto is wel zeer stabiel en ook in grenssi tuaties gemakkelijk te beheer sen. Niet gecultiveerd Een minder sterk punt bleven de motoren. Hoogstens kun nen we daarbij nog aanteke nen dat de testwagens niet in gereden waren, maar of dat inderdaad verschil maakt, mag worden betwijfeld. Zowel de 2,5 als 3,0 liter (de linder is nog niet beschikbaar) 3 ei ;h :ai zijn niet al te stil en ook nieUd S echt soepel. Voor werkelijk g i goede prestaties moet men irfcen de hogere toerengebieden blijde i ven, waar de 132 kW-180 pknn< sterke drieliter dan ook for >rd< aan het werk gaat, terwijl d< erti 100 kW-136 pk 2,5 liter noj gid steeds niet helemaal kar in overtuigen. De 81 kW-110 pknge viercilinder zal het ten op ec zichte van de kleinere zespit trei ter waarschijnlijk niet vee n slechter doen. Wel zal hij eer >ed gemiddeld verbruik van om mi streeks 1:10 mogelijk maken - dat kan de drieliter ook, mit -0 men de gasvoet goed in be - dwang houdt. Volgens d< - J boordcomputer loopt de Mon za bij contstant 140 km peJ uur ook nog 1:10, dus bij eer niet al te flitsende rijstijl maj een bepaald niet overdrever verbruik verwacht worden. Objectief valt er op de eigen schappen van de Senator - Monza erg weinig aan te mer ken, want bij prijzen var ruwweg 40.000 tot 55.000 gul den wil je over de niet hele - maal overtuigende loopeigen schappen van de motoren noj wel heen kijken. Vermoede! lijk zal de Senator-Monza eeijT auto blijven voor degenen difl niet willen betalen voor eerfl naam, maar alleen voor de ei|| genschappen. Voor hen is deT grootste Opel feitelijk eer heel voordelige aanbieding. De Opeis moeten het hebben van mensen die een auto zoeken vanwege de degel lijkheid, niet vanwege de naam. Toch zit men de nieuwe Opel-modellen, de Senator^ Monza, niet slechter dan in de grotere Mercedessen en BMW's. SPRINGSTOF BIJ UITBRAAKPOGING DEN HAAG Zeven ge detineerden hebben afge lopen zaterdag tijdens de avondrecreatie een poging gedaan te ontsnappen uit de Scheveningse gevange nis. Een van de bewaar ders werd een kwartier lang in gijzeling gehou den. De uitbraakpoging strandde even buiten de gevangenismuren waar het zevental werd over rompeld door de vroegtij dig ingeschakelde politie en een aantal gesticht- swachten van de gevange nis. De zeven vluchters, vier Ne derlanders, een Joegoslaaf, een Italiaan en een Spanjaard, staan te boek als „zware jon gens" die geweld niet schu wen. Twee van de Nederlan ders waren ook in juli van het vorig jaar betrokken bij een geruchtmakende ontsnapping uit diezelfde Scheveningse ge vangenis. Ook de Joegoslaaf was al eens eerder uit deze strafinrichting ontsnapt. Alle zeven zitten in verband met een aantal ernstige delicten lange gevangenisstraffen uit, zo deelde een justitie-woord- voerster gisteravond mee. Tijdens de avondrecreatie van afgelopen zaterdag zagen de zeven gevangenen kans ojn de vier aanwezige bewaarders „uit te schakelen". Zij waren gewapend met tafelmessen die alle gedetineerden daar als vast bestek in hun cel mogen bewaren. Ook bij de uitbraak in juli van het vorig jaar werd gebruik gemaakt van een aan- geschepte bestekmes. De actie van dit weekeinde vond plaats in de recreatie ruimte van de C-vleugel, een afdeling voor langgestraften waar in vergelijking met de zeer strenge B-vleugel een minder zwaar regiem heerst. Springstof Drie van de overmeesterde be waarders werden opgesloten. De vierde slaagde erin een be waker in het centrale gedeelte van de gevangenis te alarme ren. De zeven vluchters bega ven zich naar het raam op de eerste verdieping dat uitkomt op de laagbouw. Met behulp van een heimelijk naar binnen gesmokkelde hoeveelheid springstof is geprobeerd het raam te forceren. Toen deze poging mislukte, zag het ze vental kans om met behulp van het blad van een biljartta fel de dikke glasruit te verbrij zelen. Eenmaal op het dak aangekomen, kreeg de dienst doende wachter van „post 5" het gezelschap in de gaten en loste een waarschuwingsschot. Vijf van hen zochten dekking, terwijl de twee anderen een van de opgesloten bewaarders gingen halen om hem als gijze laar mee te nemen. Op het moment dat deze drie op het dak verschenen werden op nieuw enkele schoten afge vuurd. Hoewel er ditmaal ge richt werd geschoten, raakte niemand hierbij gewond. Na dat de gegijzelde schreeuwde dat hij een personeelslid was, werd het vuren gestaakt. Paniek Ter hoogte van de Pompsta- tionweg, sprongen de acht van het ongeveer vier meter hoge dak. Op dat moment bevonden zij zich al buiten het gevange nissterrein. De zeven gevange nen en de gegijzelde bewaar der die met de handen omhoog liep werden door de politie op gemerkt toen zij een aantal dienstwoningen nabij de Van Alkemadelaan naderden. Een van de agenten sommeerde het groepje te blijven staan. Hieraan werd geen gehoor ge geven, waarop een waarschu wingsschot werd gelost. In pa niek sloeg een van de ge- vluchtte gevangenen een ruit van een van de huizen in en schreeuwde de twee bewoners toe dat ze hun autosleutels moesten geven. Nadat een van zijn kameraden probeerde weg te komen, volgde een tweede waarschuwingsschot. Vier van de gevangenen doken op de grond, terwijl de anderen in de richting van de Zwolse- straat probeerden te ontsnap pen. De gestichtswacht reken de drie van hen in, de politie de andere vier. De gegijzelde bewaarder bleef ongedeerd. Alle vluchters, in leeftijd va riërend van 23 tot 52 jaar, zit ten op dit moment in een spe ciale strafcel en zullen mor gen, of uiterlijk overmorgen, worden gehoord. LEIDSE COURANT Deskundig verzorgd Door oud-hoofdambtenaar Financiën Billijke tarieven Bel lel. 071-210655. Boekhoudingen-Belastingzaken t.b.v. het midden- en kleinbedrijf, kan nog cliënten van dienst zijn voor de verzorging van hun admi nistratie en fiscale zaken. Beperkte achterstard is géén bezwaar. Voor informatie Leiden, tel. 071-763832 (tussen 8.30-17.15 uur). is één van onze specialisaties waar wij alles van weten. En als het dan (zogenaamd goedkoop) moet zijn is het bij ons Hel voordeligst b.v. 2-pers. katoenen bungalowtent 300,-, 4-pers. katoenen bun galowtent met keuken en luifel 698,-, 6-pers. katoenen bungalow tent 5.5 x 4,5 meter met keuken en luifel 1.145,-. die zelf kampeert doet ruim 20 jaar in goede kampeerspullen. Levert het meest uit gebreide assortiment tenten en spullen voor de tent. Oude Vest 215 Leiden - Tel. 071-144755 donderdag koopavond, maandag gesloten. Super-benzinevoordeel Dat kan alleen bij BouwVarla... superbenzine nu voor slechts 149.8 cent per volle liter!!! BouwVaria, uw voordeel-bouwmarkt met meer dan 20.000 ra- zendscherp geprijsde artikelen!!! BouwVaria. Zoeterwoudseweg 11, Leiden. Telefoon 071-764623. Boekhoudingen - Belastingzaken t.b.v. het midden- en kleinbe drijf, kan nog cliënten van dienst zijn voor de verzorging van hun administratie en fiscale zaken. Beperkte achterstand is géén be zwaar. Voor informatie tel. 071-763832 (tussen 8.30-17.15 uur). KUNSTGEBITTEN REPARATIE, klaar terwijl u wacht. Elke dag beh. zat. van 9-11.30 en 2-4 uur. Maand.- en dond.avond van 19- 19.30. Fa. v. Berge Henegou wen, Schelpenkade 47, Leiden. Tel. 120794. Ook te huui. Tel. 02522-10063. Verliefd-Verloofd Vraag ons uitzetboekje. Kom pleet met verlanglijstjes en een leuke attentie. Oudshoorn, Haarlemmerstraat 160, Leiden. Gordijnen gratis gemaakt. Gor dijnen gratis gemaakt. Tapijten gratis gelegd. Tapijten gratis gelegd. Wit marmer vloer en wandtegels, venster platen, tafels, aanrechtbladen op maat gemaakt. Wagemaker natuursteen b.v.. Hoge Mors- weg 82, Lelden. Tel. 071- 760455. OOK DIT JAAR kunt u weer bij ons terecht voor uw belasting aangiften. Tev. div. inruilauto's en fin. mog. Assurantie, admini stratiekant. W. J. Borst, Ten Ka- testr. 2, Kazerswoude, Rd. Tel. 01714-4525. Aangeboden overtollige verf voorraad Aflak wit 4 Itr. 20. div. kleuren 10.- p. Itr. Was beits, muurverf. Levendaal 126, aan de fabriek. Tel. 122029. Schaatsen hockey, kunst- en noren en kin- derschaatsen. Inruil oude schaatsen mogelijk. Huisman, Levendaal 64. Leiden. geeft adviezen, en verzorgt aangifte 1982, achterstand geen bezwaar. Tel. 071-410565. Laat nu uw caravan-, boot- bank-, of stoelkussens bekle den. Ruime keuze uit div. stof fen en skai. Zie coupon G. Gids. De kussen- Rijdende WINKELS en verkoopwagens, inruilwa- gens v.a. 1000, voor opslag ruimte of schuurtje. Blonk's Oc casioncentrum. Zuidelijke Dwarsweg 1. Waddinxveen (Z.- H.). 01828-6240. Bouwmaterialen Grenen schroot 10x80ni Vuren ruw 22 x 50 nu 0,78 p.m. Vuren geschaafd 50 x 75 nu 2.77 p.m. Lauan deuren v.a. 230.- p.stuk Tempex v.a. 1,10 p.m2 Isolatiematerialen - dakramen, hard- zachtborard - spaanplaat Hoofdstraat 130 Leiderdorp. 895420. Ook zat. 9.00-16.00 Caravanverhuur Toercaravans met complete uit rusting. Desgewenst bezorgd vakantie-adres. Tevens bagagewagens. Vraag onze fol der, Camivan, Champignon 24, 2403 SC Alphen a/d Rijn, tel. 01720-45048. King camperverhuur Dorpsstraat 46, Oegstgeest. Tel. 071-175100 vijf persoons campers Mere. 508 D zeer luxe ingericht en van alle gemakken voorzien. Prijzen h. seizoen 1180,- per week. I. seizoen 944,- per week. Disney-World vldeofilmverhuur, VHS-Beta-VCC 1 film 5 dagen 7,- 2 films 5 dagen 14,- 3 films 5 dagen 20,- 4 films'5 dagen 22,50 5 films 5 dagen 25.- ledere klant singeltje gratis. Ge opend: ma. t/m vrijd. 12.00 tot 20.00 uur. Dond. tot 21.00 uur. Zaterdag tot 18.00 uur. Drift straat 36. Leiden. Tel. 131314. LESSEN EN CLUBS Manege de Poelruiters Aanvang nieuwe paardrijcursussen voor junioren en senioren. Int. 01711-10471 Haarlemmertrekvaart 37 Oegstgeest. Balletstudio Giselle Onderwijs-instituut MEAB Herengracht 4 - Leiden Tel. 071-130660 Gespecialiseerde mondelinge lessen voor: Steno - Talen - Boek houden - MBA - SPD - A.A. - Marketing - Bedr. Economie - Infor matica - Ondernemersdiploma's Ijzerwaren en Sportartikelen - Middenstand - Beroepsgoederenvervoer. Inlichtingen: maandag t/m vrijdag van 9.30-17.30 uur. Nieuwe cursussen in voorbereiding voor: boekhouden-MBA-SPD 1 SPD II - Informatica - aparte groepen voor beginners, gevorderden en teleurgestelden. Onderwijs-instituut MEAB o.l.v. M. van der Horst, Herengracht 4, Lelden. Tel. 071-130660. Inlichtingen maandag t/m vrijdag van 9.30-17.30 uur. Vraag de gratis studiewijzer. Volg. MEAB's informatica-cursus die deze maand begintl Cursusduur slechts 4 maanden; geen toe latingseisen! Leslokaal met micro-computersl Inlichtingen maandag t/m vrijdag van 9.30-17.30 uur bij Onderwijs-instituut MEAB Herengracht 4, Leiden. Tel. 071-130660. CARAVANS Haagse Caravan Centrale voor uw caravan en betere service De nieuwste modellen caravans Dealer van Kip caravans, de Wllk, Safari en Dethleffs. Ook vele mooie occasions, 1001 accessoires, reparatie en verhuur. Rijks straatweg 179, Wassenaar. Tel. 01751-12561. Zo'n prima pak heb je vast nog nooit gezien! Het is dan ook 't nieuwste van 't nieuwste. De f is een bodywarmer met een bijpassende broek, gemaakt van grijs, rood, écru, bleu c pink katoen. De maat 34-40. En dat allemaal voor maar 89.- PEEK&CLOPPENBUR&

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6