Financier ings tekort naar nieuw record Patriot" is alleen aanvaardbaar ils VS wapens in Nederland koopt Ook op langere termijn minder werk in de bouw inister hekelt anagement RSV EVP: Burgerlijke ongehoorzaamheid toegestaan lginWNENLAND CeidócSouocwt MAANDAG 21 FEBRUARI 1983 PAGINA 5 iratie merlamp il IERT 13-jarige Sinning- |t Tolbert is Lgavond rech^ ëlektroku- ioudtm het leven el dennen. De 3zein zat in slaapkamèr schemer- te demon- toen hij jektriciteits- J raakte. 3vonauas op slag iwijkl aldus de id da legini Man onder schoorsteen verpletterd DEN DUNGEN De 38-ja- rige P. van Heeswijk is gis termiddag in zijn woning in Den Dungen onder een neer stortende schoorsteen bedol ven en om het leven geko men. De man was, volgens de politie, met een pneumati sche hamer een muur aan het wegbreken tussen twee kamers. Door onvoldoende en ondeskundig stutten stort te op een gegeven moment de tot het plafond lopende schoorsteen in. Het slachtof fer was op slag dood. Neergeschoten op verjaarsfeest APELDOORN De 20-jarige J. van R. uit Apeldoorn is in de nacht van zaterdag op zon dag zwaar gewond geraakt toen hij op een ver jaardagsfeestje werd neergeschoten. Van R. kwam op dit feest H. van L. (28) en M.N. (20), beiden eveneens uit Apeldoorn, te gen. Met dit tweetal had hij enige tijd geleden een meningsverschil gehad over een drugszaak. Onder invloed van grote hoeveelheden alcohol laaide deze ruzie weer op, aldus de politie. Na Van R. bedreigd te hebben gingen zijn twee te genstanders een geweer halen en schoot Van L. volgens de politie Van R. in koelen bloede neer. Het slachtoffer verkeert buiten levensgevaar, maar moet zeker nog een maal geopereerd wor den, omdat er nog een kogel in zijn lichaam zit. Schooljeugd leert conflicten oplossen -ROTTERDAM Het Rotterdamse openbaar vervoerbedrijf RET gaat ter bestrijding van vandalisme en agressie jongeren op scholen trainen in het be ter omgaan met en oplossen van con flicten. De nieuwe aanpak is ontwikkeld door de Leidse criminoloog dr. A.J. Hauber, naar aanleiding van een in het West- duitse Hannover genomen proef. De training gaat er van uit dat jongeren vaak het vermogen missen zelf hun spanningen en problemen op te lossen. Daardoor ontstaat agressie, die wordt afgereageerd op mensen en zaken die er niets mee te maken hebben: in dit geval personeel en materieel van de RET. Slachtoffers 'éO-'éS wachten op uitkering AMSTERDAM Honder- den vervolgingsslachtof fers hebben gisteren aan minister Brinkman van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) een te legram gezonden waarin wordt gevraagd de uitbe talingen volgens de Wet Uitkeringen Vervolgings slachtoffers 1940-1945, te versnellen. De slachtoffers zijn teleurgesteld over de achterstand in de uitbeta lingen en de toename van medische keuringen. Nieuwe acties tegen eigen bijdrage UTRECHT Er komen verdere acties te gen de eigen-bijdrageregelingen waarmee de regering op de kosten van de gezond heidszorg wil bezuinigen. Dit hebben een aantal organisaties en groeperingen, vere nigd in de initiatiefgroep „Stop het eigen risico" zaterdag op een landelijk beraad in Utrecht besloten. ot de initiatiefgroep behoren onder meer de FNV, de invalidenbond ANIB, de Cliëntenbond (ex-psychiatrische patiën ten) en de Bejaardenorganisatie COSBO. De acties zullen zich met name richten te gen de eigen bijdrage van een rijksdaalder voor geneesmiddelen en tegen de verho ging van de eigen bijdrage in de AWBZ. PvdA wil de grote massa mobiliseren tegen kabinet DEN HAAG In de komende maanden wil de PvdA de grote mas sa gaan mobilseren tegen het soci aal-economisch en vredesbeleid van het kabinet-Lubbers. Partijvoorzit ter Van den Berg verklaarde dat za terdag voor de Vara-radio. Wat tegen de plaatsing van kernrak- ketten is gebeurd, moet ook kunnen tegen de bezuinigingspolitiek, meent Van den Berg. Voorts is een nieuwe actie te verwachten tegen de even tuele plaatsing van kruisrakketten. Van den Berg denkt dat een herha ling in het najaar van de massale de monstratie die op 21 november 1981 in Amsterdam werd gehouden moge lijk moet zijn. ^er geld )ot van ^.Srkloosheid itrt ii n derfERMEER De reserves ugusjiet Algemeen Werkloos- ivoudfonds (AWF), de beheer- jan de ww-gelden, zullen "it jaar na de maatrege- in het kabinet per 1 janu- aanzienlijk zijn vergroot, dijkt uit een notitie van .iWF-secretariaat, waarin /olgen van d'e maatrege- ,orëei\oor het fonds zijn bere- da Naar schatting zullen Fran^serves eind 1983 tot 1477 43873^n gulden oplopen, ter- de definitieve uitkomst eind 1982 een reserve >09 miljoen te zien geeft, ling houdend met de ka- r /.„imaatregelen en met lV ramingen van p .raai Planbureau zullen de in Van het AWF in 1983 de j met 868 miljoen gulden treffen. Het kabinet heeft w-premie per 1 januari ;steld op 4,3 procent, ter- iet AWF 4,2 procent had iseerd. Andere maatre- waren de terugtrekking ijksbijdragen uit verschil- sociale fondsen, een ver- ig van het werknemer- leel in de ww en de wao «perking van de stijging iet bruto minimumloon. j poli ft tiet schoo in di1 7 ach isafer an di bia ei BEGROTING VERTOONT GAT VAN 40 MILJARD TEKORT (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Ondanks alle miljardenbezuinigin gen zal het overheidste kort in 1983 een ongeken de hoogte bereiken. Waar schijnlijk zal de overheid dit jaar 40 miljard gulden tekort komen, dat is ruim 13 procent van het natio naal inkomen. Minister De Koning (Sociale Za ken) voorspelde dat dit weekend voor de Tros-ra- dio. Vorig jaar bleef het tekort op ruim 10 procent steken. Er werd rekening gehouden met een stijging naar ruim 11 pro cent dit jaar. Nieuwe tegenval lers ter grootte van zes miljard gulden zijn er echter de oor zaak van dat het tekort nog verder op zal lopen. Minister De Koning wees tegen deze achtergrond verwijten dat het kabinet de «conomie niet zou stimuleren van de hand. Vol gens hem zou nog meer geld uitgeven de werkgelegenheid iuist versneld doen afbrokke len. Ook is het naar zijn mening onder deze omstandigheden wel erg voorbarig te pleiten voor een geleidelijker terug dringing van het overheidste kort. Thans blijkt immers dat het tekort alleen maar toe neemt. Volgens de bewinds man zal juist alles op alles moeten worden gezet om het tekort terug te dringen. Voor de Vara-radio verklaarde de financieel-economisch specia list van de VVD-fractie een iets groter financieringstekort dit jaar wel acceptabel te vin den, voorzover dit veroorzaakt wordt door tijdelijke tegenval lers. Tot die categorie behoort een bedrag van ministens een half miljard gulden dat het ge volg is van de geringere gasaf- zet door de zachte winter. Zo'n tegenvaller hoeft niet gecom penseerd te worden door extra bezuinigingen, meent De Kor te. Zijn partijgenoot, minister Van Aardenne (Economische Zaken) liet zich in soortgelijke zin uit. Minister De Koning (Sociale Zaken) wilde nog niet zeggen of het kabinet onder deze om standigheden zal overgaan tot het inzetten van het zoge naamde rampscenario uit het regeerakkoord. Dat voorziet in drie miljard gulden per jaar extra ombuigen, als de lonen in het bedrijfsleven niet vol doende gematigd worden. Op nieuw toonde De Koning zich daarover ongerust Hctzal vol. gens hem een „hoogstongeluk- kige ontwikkeling" zijn als de matiging die uitkeringstrek kers en ambtenaren dit jaar betrachten niet door het be drijfsleven zou worden ge volgd. In dat geval zal het ka binet niet met de armen over elkaar blijven zitten, stelde De Koning. Voor het zover is wil het kabinet in april met werk gevers en werknemers de ba lans op maken. Een meerder heid van de Tweede Kamer lijkt in een dergelijk geval eén looningreep te zullen steunen. V! MOGELIJK STAATSBEDRIJF HAAG Het management bij RSV is slecht ge- Dit heeft minister Van Aardenne (Economische n) dit weekeinde voor de VARA-radio verklaard, 'ens de bewindsman valt het slechte management leiden uit de mislukte bouw van een gasfabriek in en saerije door RSV-dochter Thomassen, het geld dat arlan' stak in kolengravers in Amerika en de bouw van ■jt. D^aggereiland voor Volker Stevin. Di,t eiland kwam Arpaiat en deugde niet zodat Volker het weigerde. vaders hebben het geld dat met deze missers gemoeid soloal geschat op ruim een miljard gulden. ardenne liet voor de radio doorschemeren dat het RSV- if RDM, één der twee defensiebedrijven in RSV, mogelijk Ijdje als staatsbedrijf gaat draaien onder een door de over- angestelde directie. In de kabinetsplannen moet de RDM leepsreparatie staken evenals off-shore werk en zware ap- mbouw. Over blijven dan allen marvnebouw en werktuig- voor de marineafdeleing. Van Aardenne zei dat een opzet [voor RDM niet nodig is voor KMS in Vlissingen omdat dat 'ezeml prima loopt. n het ioudi egint STOOM AFBLAZEN De Drunense jeugd en andere belangstellenden konden gisteren een gratis ritje maken met een heuse stoomtrein op schaalmodel. Aan de jaarlijkse Stoomdag in de Autotron in Drunen deden 150 stoomfanaten mee, die een keur van auto's, machines, trekkers en treinen, allen op schaalmodel en aangedreven op stoom, tentoonstelden. [NISTER DE RUITER NA BEZOEK AAN VS: IHINGTON Neder- zal alleen Ameri- „Patriof'-luchtaf- raketten kopen in de Amerikanen als imische tegenpresta- loor de Nederlandse itrie ontwikkelde wa stenten aanschaffen. 1 iets tegenover de »t moeten staan. De vervanging moet •erpunt worden in pogingen om twee- ngsverkeer te bren- in de militaire han delsbalans tussen Neder land en de Verenigde Sta ten", aldus minister De Ruiter aan het slot van zijn rondreis door de Ver enigde Staten, afgelopen zaterdag in Washington. De bewindsman kondigde aan binnenkort een delegatie van Nederlandse defensiespecialis ten, mogelijk versterkt door de staatssecretaris voor materieel te zullen samenstellen die nog komend voorjaar met het Pen tagon gaat onderhandelen over Amerikaanse compensa tiebestellingen. Het Nederlandse NIKE-luch- tafweergeschut is een Ameri kaans produkt, dat in West- -Duitsland staat opgesteld en in de komende jaren wegens veroudering door ons land moet worden vervangen. De Amerikanen rekenen er al lange tijd op dat zij daartoe het „Patriot"-systeem aan het Ne derlandse leger zullen verko pen. Met die vervanging is een bedrag van 1,3 miljard gulden gemoeid. Dé Patriot, zo is in NAVO-verband besloten, zal in tegenstelling tot de NIKE- -raket geen nucleaire lading dragen. Minister De Ruiter zei in Was hington dat Nederland onge duldig begint te worden inza ke een verbeterd militair-eco nomisch evenwicht met de VS. „Alle Amerikanen die ik spreek zijn het er in principe wel mee eens dat er tweerich tingsverkeer in het wapenaan- koopbeleid moet komen, zoals ook officieel in het „memoran dum of understanding" van 1978 is afgesproken tussen bei de regeringen. Maar in de praktijk blijkt de Amerikaanse industrie beschermd door pro tectionistische handelswetge ving. Welnu, het wordt tijd dat de Amerikanen eens laten zien of ze het menen met hun prin cipe, anders komen er moei lijkheden". Thans doet Nederland voor veertien maal zoveel geld mili taire aankopen in Amerika als omgekeerd. Zulks terwijl NA- VO-strategen en -technici het eens zijn over de volwaardig heid van een aantal Neder landse produkten. Minister De Ruiter heeft in Amerika ge probeerd belangstelling te wekken voor de door Neder land, België en Frankrijk ge zamenlijk ontwikkelde kunst stoffen duikboot (onder meer gebouwd door Van der Gies- sen-De Noord), Fokker F-28 toestellen waaraan de Ameri kaanse luchtmacht behoefte zal hebben, een Nederlands ra darsysteem en een in ons land gebouwd snelvuurkanon. Con crete toezeggingen inzake amerikaanse aankopen heeft minister De Ruiter niet gekre gen. De recherche en de FIOD namen vrijdagnacht een deel van de administratie van het gebouw van Sla- venburg's Bank aan de Coolsingel in Rotterdam in beslag. Ook twee kantoren in andere plaatsen kregen vrijdag onverwacht „be zoek". ADVERTENTIESJ Gehandicapten: station moet toegankelijker AMSTERDAM Tientallen gehandicapten hebben zater dag bij het centraal station in Amsterdam enige uren gede monstreerd voor een veilig en toegankelijk stationsgebouw. De gehandicapten, die span doeken meevoerden en leuzen riepen, reageerden op een op roep van de gezamenlijke ge handicaptenorganisaties in de hoofdstad. Volgens hen komen in het vernieuwde station geen verlaagde balies voor mensen in rolstoelen. Slechtzienden klagen over de gladheid en het te drukke patroon op de nieu we vloeren, wat hen onzeker maakt. De NS verklaarde ech ter te werken met standaard voorzieningen die aan hoge ei sen voldoen. Nederlandsche Bank „niet bezorgd" over Slavenburg (Vervolg van voorpagina) ROTTERDAM Crédit Lyonnais heeft kennis geno men van het communiqué van de'Nederlandsche Bank die niet bezorgd is over het vermogen van Slavenburg om haar verplichtingen na te komen. De Nederland sche Bank zegde liquiditeitssteun toe, als zich zich een run op Slavenburg mocht voordoen. Slavenburg zegt overigens genoeg geld in kas te hebben. Mr. M.M. Flesseman, curator in het faillissement van F S Pro perties, het bedrijf van het speculantenduo Fagel en Van der Sluis, zegt aanwijzingen te hebben dat Ton Fagel geld aan het faillissement heeft onttrokken door het onder te brengen op een privérekening (onder valse naam) bij Slavenburg. Slavenburg's Bank had nog een waarschijnlijk forse vorde ring op F S en is volgens de curator degene geweest cjie het privéfaillissement van 'Fagel heeft aangevraagd. De curator heeft nog geen stappen ondernomen, hij wacht justitieel onder zoek af. Justitie onderzoekt in hoeverre schuldeisers van failliete bedrij ven zijn misleid en beschikt over aanwijzingen dat Slavenburg's Bank mensen in de gelegenheid stelde om rekeningen onder valse naam te openen. Zo zou geld zijn onttrokken aan faillisse menten en onthouden aan de belastingdienst. Flesseman zegt er geen aanwijzingen voor te hebben dat Jaap Metz, het VVD-kamerlid dat banden had met F S, voor een deel is betaald door Ton Fagel privé en niet door F S. Hij beschikt wel over een brief van Metz aan F S, waarin deze „zomaar" 29.400 kwijtscheldt. „Dat blijft een vreemde, zaak", aldus Flesseman. UTRECHT Ook op langere termijn zal rekening gehouden moeten worden met een dalende bouwproductie. Dat geldt zo wel de woningbouw als de utiliteitsbouw. Dat sombere perspec tief werd vanochtend geschilderd in een door secretaris-gene raal Kok uitgesproken rede van minister Winsemius (Volkshuis vesting) bij de opening van de bouwbeurs 1983 in Utrecht. Volgens de minister moet ook na 1985 rekening gehouden wor den met een daling van de woningbouwcapaciteit. In de jaren '90 zal zelfs een verzadiging in de woningproductie gaan optre den. Woningbouwprogramma's zullen daaraan moeten worden aangepast. Voor een deel van de utiliteitsbouw geldt hetzelfde. In de sector van agrarische gebouwen bijvoorbeeld nadert het verzadigings punt, zodat ook hier niet van een opleving sprake zal zijn. Ook in de scholenbouw is een daling te verwachten door het teruglo pend aantal leerlingen. Voor de gezondheidszorg geldt eenzelfde verhaal als gevolg van de overcapaciteit aan bedden. Minister Winsemius verwacht op grond hiervan dat de forse daling van 30 procent die zich in de productie van bedrijfsgebouwen de laatste twee jaar heeft afgetekend, verder zal voortzetten. Er zal alleen sprake kunnen zijn van investeringen in bedrijfsgebou wen als de economische groei tenminste twee procent bedraagt. Geen Van Goghs naar Venetië DEN HAAG Er zal niet één werk uit hel Van Goghmuseum in Amsterdam worden afg< staan voor een expositie die van 14 mei tot 31 juli in het Palazzo Grassi in het Italiaanse Ve netië wordt gehouden. Willen de Italianen de fraaie werken zien, dan moeten ze naar het speciaal ervoor gebouwde museum in ons land komen, aldus de museum-directie. Nederland is in 1981 gevraagd om mee te wer ken aan deze expositie, maar er kan geen spra ke van kan zijn, dat de werken het Van Gogh museüm verlaten. Ook het Rijksmuseum Krol- Ier-Muller in Otterlo werkt niet aan de Ita liaanse plannen mee. Dit museum bezit onge veer zestig werken van Van Gogh. Hartoperatie Kaye geslaagd LOS ANGELES De Amerikaanse acteur- humorist Danny Kaye die in een ziekenhuis te Los Angeles werd opgenmomen wegens een onregelmatig hart ritme, heeft een open hartoperatie goed doorstaan. De ingreep die de 70-jarige Kaye onderging, werd door zijn zakelijk leider omschreven als pre ventief. IEMELS rK'|k NOU es1 AMERSFOORT „Bur gerlijke ongehoorzaam heid als vorm van lijdelijk verzet tegen de plaatsing van kernwapens is een ge oorloofd middel. Mits het om geweldloze acties gaat waartoe men pas na gron dige bezinning heeft be sloten. De Evangelische Vollks Partij moet zich daar de komende maan den op bezinnen". Dit zei zaterdag het Tweede Ka merlid van de EVP, me vrouw C. Ubels tijdens het vooijaarscongres van deze partij in Amersfoort. Het congres dringt er bij pre mier Lubbers op aan, tijdens zijn bezoek aan president Reagan volgende maand „ern stige aandacht" te vragen voor de vredesvoorstellen van de van de Russische leider An dropov om tot wapenbeheer- sing te komen. Lubben. moe, in ieder geval zeggen dat ons land in geen geval akkoord gaat met de plaatsing van kruisraketten. Mevrouw Ubels noemde bur gerlijke ongehoorzaamheid in verband met vrede en veilig heid, maar ook met de reeks bezuiningen van dit kabinet. „De regering heeft geen idee hoe hard de maatregelen aan komen bij hen die het ak niet zo breed hebben, bijvoorbeeld de werklozen en de bijstand moeders. Ik vraag me af hoe verbonden zij zich nog met de samenleving voelen nu de las- I ten van de economische reces sie op hen worden afgewen teld".

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5