Chauffeur bus zag afslag te laat 0o°o°o0 oX o Ho o°o0o0o°o LTB'er Arie Verdel neemt afscheid REGIOtJOURlNAAL Ji Aanhangwagen van postbesteller Da vid Brandt vindt navolging dienstuerlening o H°o o onouo°ono o So Commissies openbaar in Noordwijk II LEIDEN QeidóaQowumt MAANDAG 21 FEBRUARI 1983 PAGINNJS Voor een uitgebreide agenda, ook voor de ko mende dagen raadplege men „UIT", de gratis we kelijkse bijlage van deze krant. LEIDEN LUXOR (Stationsweg 19. tel. 071-121239): Firelox (12); 14.30. 19.00, 21.30. LIDO I (Steenstraat 39. tel. 124130): E.T. (al); 14.30, 19.00. 21.15. LIDO II: Als je begrijpt wat ik bedoel (al); 14.30.. 19.00.. 21.15. LIDO III: Trail ot the pink pan ther (al); 14.30. 19.00. 21.15. LIDO IV: Het kleinste bordeel in texas (16); 14.30.. 19.00.. 21.15. STUDIO (Steenstraat 39. tel. 133210): A midsummer night sex comedy (al); 14.30. 19.00. 21.15. TRIANON (Bree- straat 31, tel. 123875): Aas der azen (al); 14.30. 19.00. 21.15. REX (Haarlemmerstraat 52, tel. 071-125414); Lusten (16); 14.30. 19.00, 21.15. ALPHEN AAN DE RIJN e EU ROCINEMA I (Van Boetzelaer- straat 6. tel. 01720-20800): Als je begrijpt wat ik bedoel (al); ma.. di. 20.00., wo. 14.00 en 20.00. EUROCINEMA II: Annie (al); ma., di. 20.00. wo. 14.00, 20.00. EUROCINEMA III: E.T. (al); ma., di. 20.00. wo. 13.45, 20.00. EUROCINEMA IV: Aas der azen (al); ma., di. 20.00. wo. 14.00. 20.00. VOORSCHOTEN GREENWAY THEATER (Schoolstraat 23-b): De boezemvriend; wo. 14.00. 15.45. Porky's pikante pretpark (al); wo. 20.30. Mes petites amoureuses (16); ma. 21.00. La derniere femme (16); di. 21.00. KINDERVOORSTELLINGEN: GREENWAY THEATER: De boezemvriend; di. 13.30. wo. 14.00, 15.45. WASSENAAR ASTRA (Lang straat 32. tel. 01751-13269): Chech en Chong's nice dreams (16); ma. t/m wo. 20.00. APOTHEKEN De avond- en nachtdiensten van de apotheken in de regio Leiden worden tot vrijdag 25 februari waargeno men door Apotheek Reyst in Lei den en Apotheek Smallenburg in Leiderdorp ONGEVALLENDIENST ZIEKEN HUIZEN LEIDEN Ongevallen- dienst elke dag Academisch Zie kenhuis behalve van dinsdag 13.00 u. tot woensdag 13.00 u. (Diaconessenhuis) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-ziekenhuis). BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: Bezoekuur dagelijks van 16.00 tot 20.00 uur. Kinderafdeling dagelijks van 14.00 tol 20.00. Niet meer dan twee bezoekers per patiënt Sint Elizabeth-ziekenhuis: Vol wassenen dagelijks van 14.00- 14,45 u. en van 18.30-19.30 u.; klasse-afdelingen ook 11.15- 12.00 u. Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00 li. (alleen voor echt genoten) van 15.00-16.00 u. en van 18.30-19.30 u. Kinderafde ling dag. 15.00-18.30 u. CCU (hartbewaklng) dag. van 14.00- 14.30 u. en van 19.00-19.30 u. Intensieve verpleging: dag. van 14.00-14.30 u. en van 18.30- 19.00 u. Sport-Medisch Advies centrum: Spreekuur ma. 19.30- 20.30 u. in het St. Elisabeth-zie kenhuis. Endegeest: Di. en vr. 13.00-14 30 u.; zo. 11.00-12.00 u. en 14.00-15.00 u.; eerste klas se: de gehele dag. Acade misch Ziekenhuis: Voor alle pa tiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Dagelijks 14.15-15.00 u. en 18.30-19.00 u. Avondbezoekuur afdeling verlos kunde: 18.00-19.00 u. De Prae- maturenafdellng dagelijks van 14.30-14.45 u. en 18.30-18.45 u. Bezoek aan ernstige patiënten: wanneer aan ernstige patiënten doorlopend bezoek wordt toege staan kan de hoofdverpleegkun dige hiervoor speciale kaarten verstrekken. De bezoektijden van de kinderkliniek zijn dage lijks 15.00-15.45 u. en 18.30- 19.00 u. De bezoektijden van de kinderafdeling (alleen voor ou ders van kinderen kan er een af wijkende tijd afgesproken wor den me! de hoofdverpleegkundi ge) zijn dagelijks van 14.15- 15.00 u. en van 18.30-19.00. Rijnoordziekenhuis: Dagelijks 14.30-15.15 u. en 18.30-19.30 u. Extra bezoek hartbewaking: 11.00-11.30 u. Extra bezoek va ders kraamafdeling: 19.30-20.30 u. Kinderafdeling 15.00-15.30 u. alleen voor ouders 18.00-18.30 S.O.S.-DIENST Telefonische hulpdienst. tel. 071-125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren of eenzaam zijn. Ver trouwelijk. Dag en nacht bereik- BUREAU VOOR RECHTSHULP Herengracht 50, tel. 123942; spreekuren ma. en di. 10.00- 12.30 u., wo. 13.30-16.00 u.; do. 18.30-20.30 u. LEIDSE RECHTSWINKEL Ju ridisch Adviesbureau, Noordeln- de 2a (voormalige marinecom plex), tel. 130775. (Met Ingang van maandag 22 november ver huist de Leidse rechtswinkel. Het nieuwe adres luidt: Ketelboeter- steeg 10. De openingstijden blij ven hetzelfde Afdeling wonen en werken: ma. 18.30-20.30. wo. 10.00-12.00, do. 18.30-20.30. Afdeling belas tingen: di. 18.30-20.30. wo. 18.30-20.30. Klachtenbureau: di. 18.30-20.30. do. 18.30-20.30. °00§00° 1-4 bewaarplaats toor kleren in een theater; 2-5 blaasinstrument; 3-6 ba byspeelgoed; 1-2 oppervlakte van de aarde; 2-3 bedrijver (ongunstig); 3-4 spelleiding; 4-5 leer v.h. heldendicht; 5-6 mannelijk dier; 6-1 vol scheuren •6ijaj (-9 9-5 :>ie!da s-fr :0|8ej fr-E :jepep z-Z tpuojö z-l iJeeieuiuieJ 9-E :>|ez|9peop g-S :eqojepjeB f-l 6u|sso|do Insluipingen in scholen RIJNSATERWOUDE On bekenden hebben het afgelo pen weekeinde ingebroken bij de scholen De Hoeksteen en De Kinderarcke en sporthal De Muurkant. Bij de sporthal werden twee ruiten vernield en uit de kantine werden etenswaren en shag meegeno men. Bij De Kinderarcke wer den een lichtkoepel en een ruit vernield, De Hoeksteen bleef onbeschadigd. Voor zo ver bekend is er niets uit de scholen weggenomen. Auto frontaal tegen brommer LEIMUIDEN Een 18-jarige bromfietser uit Ter Aar is in de nacht van zaterdag op zon dag zwaar gewond geraakt bij een aanrijding op de Willem van de Veldeweg in Leimui- den. De bromfietser, die in de richting van Rijnsaterwoude reed week uit voor een langs de weg geparkeerde auto. Daarbij kwam hij op de helft van het tegemoetkomende verkeer, waar hij frontaal op de auto van een 24-jarige Lei- muidenaar botste. Het slacht offer is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Lei den. De materiële schade was aanzienlijk. Inbrekers aangehouden KATWIJK De politie heeft in de loop van zaterdag en De zes bekenden al vlot aan het eind van vorig jaar acht inbraken te hebben gepleegd, waarbij radio-apparatuur, drank, pennen en dergelijke werd ontvreemd. De waarde van hun buit is onbekend. De aangehoudenen zijn tussen 17 tot 24 jaar oud. POLITIE-WOORDVOERDER: HOEVELAKEN STOMPWIJK Volgens een woordvoerder van de politie is het ongeluk met de bus van de handbalvereniging Stompwijk ontstaan doordat de chauffeur te laat zag dat hij de afslag naar Zwolle moest nemen. Alle inzittenden werden bij het ongeluk naar buiten geslin gerd. De vier omgekomen slachtoffers overleden ter plaatse. Er werden ten minste twaalf ambulances ingezet om de ge wonden te vervoeren. Het ongeluk trok veel publiek. Aan de overzijde van de snelweg stopten verschillende auto's. Som mige mensen probeerden de snelweg over te steken, maar werden door een politieman teruggestuurd. Langs de Amers- foortse wijk Rustenburg probeeren mensen met behulp van een verrekijker een glimp van de gekantelde bus op te van gen. De ruiten van de bus waren totaal verbrijzeld. Rondom de bus lagen etenswaren, tijdschriften en speelkaarten, die bij het ongeluk eruit waren geslingerd. Binnen in de bus was een enorme ravage. De bus is later door een garagebureau weggesleept. Om half een gistermiddag werd het betreffende deel van het verkeersknelpunt weer voor het verkeer opengesteld. De heer C.A. Van de Bosch, wiens echtgenoot en dochter om het leven zijn gekomen is voorzitter van de harddraverij Nooit Gedacht die elk jaar de driedaagse zomerfeesten in Stompwijk organiseert. Muhi Wave uit de lucht gehaald NOORDWIJK De bekende Noordwijkse zendpiraat Multi Wave is zaterdagmorgen tij dens een uitzending uit de lucht gehaald. De politie hield bij de operatie drie mannen (22, 21 en 18 jaar) aan. De in val werd gedaan in samenwer king met de radiocontrole dienst van de PTT. De piraat is al een jaar actief en veroor zaakte volgens de politie hin der voor het vliegverkeer. Bij de inval werd de apparatuur ter waarde van 1.500 gulden in beslag genomen. Nieuwe tulp heet „Bicentennial" Mevrouw Mary Dyess, echtge note van de ambassadeur van de U.S.A. in Nederland, heeft onlangs een nieuwe tulp ten doop gehouden. Het produkt heeft de naam „Bicentennial" gekregen. De nieuwe tulp is een kruising van wijlen de heer P. Nijssen. Hij is een zaailing uit Elmus, heeft een zachtrode kleur met witte rand. De nieu weling is goed geschikt voor de broei, staat „best op de poot" en heeft een mooi op gaand blad. De doop van deze nieuwe aanwinst uit de „Hy- bris-stal" geschiedde op de Vijftigste West Friese flora-ten toonstelling. NOORDWIJK - De gemeente raad gaat morgen praten over openbaarheid van bestuur, openheid en inspraak. Een drie en twintig bladzijden tel lende toelichting op een veror dening zal aan de discussie richting geven. Slechts zelden wijdde een college aan één on derwerp zoveel alinea's. Ver dacht veel zelfs. Openbaarheid en openheid zijn begrippen, waarmee sommige Noordwijk se bestuurders nog altijd moei te hebben. Vandaar dat de raadscommissie voor algemene bestuurszaken nog altijd ach ter gesloten deuren pleegt te vergaderen. Vandaar ook dat het na de inwerkingtreding van de Wet op de Openbaar heid van Bestuur (op 1 mei 1980) ruim twee en een half jaar heeft geduurd voordat er voorstellen aan de raad wor den gepresenteerd om de ver ordeningen vast te stellen, die de wet eist. Een van deze verordeningen regelt het verkrijgen van in formatie op verzoeken het verstrekken van informatie door het gemeentebestuur uit eigen beweging, de voorlich ting dus. Een tweede verorde ning betreft de inspraak. De informatie op verzoek zal in de praktijk niet zoveel om het lijf hebben. Er staan in de ver ordening een reeks redenen om de gevraagde informatie te weigeren. Zij worden in de toelichting tot tweemaal toe uitvoerig opgesomd. Zodra het gaat om gegevens, die nog in bewerking zijn, of om persoon lijke beleidsopvattingen van bewindslieden, bestuurders of ambtenaren, is dit al een reden om informatie te weigeren. De burger, die op z'n verzoek nul op het request heeft gekregen zal gewoonlijk er voor passen om nog eens aan de bel te trekken. Op het gebied van de voorlichting (de aktieve infor matie) gebeurt er tot nog toe betrekkelijk weinig. Het ge meentebestuur volstaat met de wettelijk voorgeschreven pu blicaties in de nieuwsbladen, de telefonische, mondelinge en schriftelijke informatiever strekking, het toekennen van spreekrecht in raads- en com missievergaderingen, het hou den van hoorzittingen en in spraakbijeenkomsten en de uitgave van een gemeentegids. De heer A. Verdel: „Zelfinzet belangrijk." 1 ROELOFSARENDSVEEN Arie Verdel uit Roelof- I arendsveen neemt na 35 jaar bestuurswerk voor de LTB, afscheid van deze boerenbelangenorganisa- tie. Ook wil Verdel, die tevens fractievoorzitter van de VVD in de ge meenteraad is, zodra de reconstructie van het oude tuinbouwgebied in Alke made is beëindigd, een punt zetten achter zijn po litieke loopbaan. Naast deze bezigheden is Verdel al 37 jaar verbonden aan de EMM-veiling. Sinds '66 is hij voorzitter van de veiling. Hoe bekend hij in Alkemade is, bleek afge lopen weekend tijdens de druk bezochte receptie ter gelegenheid van zijn 40- jarig huwelijk. De heer Verdel wilde na de oorlog bloemen in Roelofa- rendsveen gaan veilen, in plaats van Amsterdam en Aalsmeer. Op de EMM-veiling in de Veen werd namelijk in die tijd nog uitsluitend groen ten geveild. Met een man of vijf werden de koppen bij el kaar gestoken en vanaf febru ari 1946 begonnen zij met het veilen in de Veen van bloe men naast groenten. Arie rol de toen vrijwel automatisch in het bestuur van de veiling. Vanaf 1966 tot nu aan toe is hij zelfs voorzitter. Kort na de nieuwbouw in 1965 werd in de E.M.M.-yeiling overgegaan op het uitsluitend veilen van bloemen. „De ruilverkaveling heeft een belangrijke stoot gegeven voor de bloementeelt in de Veen", vertelt hij. „Daarvóór kweekte men hier slechts peulen, bo nen, augurken en incidenteel aardbeien en tulpen. Vanaf half april tot en met augustus werd geoogst. De overige 7 a 8 maanden hadden de Veenders geen inkomen, maar wel veel werk aan bemesting, verzor ging, het klaarmaken en spit ten van de akkers en hef bag geren in het Braassemermeer en de sloten. De bloementeelt bood veel meer spreidingsmo gelijkheden dan de groente teelt". Arie Verdel is thans 62 jaar. Hij is geboren in het zuiden van Roelofsarendveen. In '43 trouwde hij met Mien Hille- brand uit de Spoorstraat en nam het vijfhonderd meter grote kassenbedrijf van zijn pleegouders over. In de loop der jaren begon hij „samen met een bollenjongen uit Lis- se" zijn bloemen naar Duits land te exporteren. Het sterk gegroeide bedrijf deed hij tien jaar geleden over aan zijn zoons. Over zijn politieke carrière vertelt hij zich in de loop der jaren steeds meer politiek be wust te zijn geworden. „Ik ben een progressieve liberaal", zegt hij. „Er zijn zaken in de sa menleving, die door zelfinzet zonder beroep op de overheid, heel goed gerealiseerd kunnen worden. Je moet de mensen geen „welzijn" opdringen. Neem nou het Vrouwentref punt, daar worden echt goede dingen gedaan, maar volgens mij kan dat ook zonder subsi die. Ook vraag ik mij af of nu de bezuinigingen voor de deur staan, of kleine kinderen bij voorbeeld een peuterspeelzaal nodig hebben om groot te wor den. Wij moeten er in de eer ste plaats voor waken dat ge handicapten, bejaarden en werkelozen niet verkomme ren. Dat zijn zaken die voor mij het zwaarst wegen", aldus Arie Verdel. Postzegels j Postzegelverzamelaars kunnen vanavond weer terecht in Valkenburg. De Postzegelclub Valkenburg houdbp dan namelijk een ruilavond. Dat gebeurt in de keldern van de hervormde kerk en iedereen is daar vanaf z&jr ven uur welkom. s lek t Streekcommissie De streekcommissie voor de Bollenstreek komt vanavoncLas bijeen in De Witte Raaf aan de Duinweg 117 in Noordwijkj al Men gaat zich bezig houden met de procedure rond dep. Evaluatienota van het Streekplan. De bijeenkomst begint, tei om acht i Jeugdtafeltennis De door het buurthuis Westerhaven georganiseerde taj feltenniscompetitie voor jeugdcentra wordt vanavom toegelicht tijdens een informatie-avond. Dat gebeurt ii het buurthuis aan de Emmalaan 45 in Alphen aan dei iRijn. Alle informatie over deelname aan de in augui tus nieuw te starten competitie kan op deze avont worden verkregen. Klaverjassen De eerste klaverjasavond in het buurtcentrum „De Riddery0 aan de Concertweg in Alphen aan den Rijn wordt morgei\oor gehouden. Voor deze eerste keer is het van belang dal n deelnemers zich vooraf telefonisch opgeven bij Fran^ser Steenkist, telefoon 22246, of bij de heer Bos, telefoon 43873in de mnj Oud papier Inwoners van Valkenburg kunnen morgen weer hui oud papier kwijt. Niet in de vuilniszak maar voor hec goede doel. De leden van de jeugdsociëteit De Peuk gaan namelijk weer de straat op om oud papier in W zamelen, waarmee zij een deel van hun kosten kunnen_"(\ bestrijden. Amnesty Amnesty International organiseert schrijfavonden om po/j{ijks tieke gevangenen vrij te krijgen morgen van acht tot hen uur 's avonds in het noodgebouw bij de r.k. kleuterschooP- te Leimuiden, op diezelfde datum vanaf zeven uur in dêee^ L.T.S. te Oude Wetering en maandag 28 februari van ac/ifP61 tot tien uur in de Christelijk Nationale School in RijnsaterPe* woude. De brieven die geschreven zullen worden gaan dit i Zuid-Korea, Syrië, Zambia erl Regionale pop De Lindehoeve in Voorschoten gaat in samenwerking met de Leidse Vereniging Popmuzikanten aandacht besteden aan regionale popmuziek. Het is de bedoeling, dat iedere eerste zaterdag van de maand twee of drié gj bands van de LVP of een popcircuit uit de buurt, bij voorbeeld uit Den Haag gaan optreden in De Linde hoeve. Dit om een kans te krijgen gehoor te vindeii voor hun muziek. I H h1 n) M t De kerkradio „Joy", herdacht zaterdagmiddag met een saerije menkomst in de Nederlandse hervormde kerk in Aarlan' ste derveen, het feit dat zij 5 jaar geleden werd opgericht. Dfag kerkradio, omvat de kerken: hervormde kerk in Aarlan- derveen en de plaatselijke gereformeerde Kerk, de r.k. P3) rochie „H.H. Petrus en Paulus" en de hervormde kerk vaners Nieuwkoop. Op deze middag was er samenzang en sokfl 1 I zang van de dames Van Leeuwen en de heer Gaastra. Aar 6 if R gdjf Gevangeniswezen De dames van het Zoeterwoudse katholiek vrouwen'vo< gilde komen morgenavond in Don Bosco bijeen omvoo zich te laten voorlichten over het gevangeniswezenif d Mevrouw Sjarbaini-Platteeuw, medewerkster van hei „Stafbureau Voorlichting Gevangeniswezen" houdi een lezing over dit onderwerp. De bijeenkomst begini om acht 20.00 uur. enb Buurthuis „de Weipoort" De algemene vergadering van het Zoeterwoudse buurthuis „De Weipoort" kende een rustig vlot verloop. Circa 40per sonen waren aanwezig om de huishoudelijke zaken door te nemen. In het bestuur maken twee mensen hun debuut Het zijn de dames D. van Leeuwen en Van Velzen-Olijer] hoek die de plaatsen hebben ingenomen van M. Berg-van der Lubbe en de heer H. van der Ham. Penningmeester AS - Berk-van Galen heeft zich voor een nieuw termijn be schikbaar gesteld en is ook als zodanig herkozen. LEIDERDORP Net nu de PTT bekend heeft ge maakt om in alle postdis- tricten te gaan experi menteren met postwa- gentjes voor fietsen moet David Brandt (29), de uitvinder, de post weer op de klassieke manier rondbrengen. Zijn wa gentje, het prototype, is namelijk in de reparatie. „Dat is een hele stap te rug. Je merkt gelijk weer alle nadelen van het gebruik van de post- tassen die je aan je baga gedrager moet hangen", aldus Brandt, die sinds acht jaar de post bezorgt in Leiderdorp. In 1981 kwam David Brandt al op het idee om dezware postvrachtjes in een aan hangwagen te stoppen. „Er ging vaak iets kapot door elke dag maar weer het ge wicht van de post achterop de fiets. De bagagedrager ging stuk, of dan vlogen er weer een paar spaken uit het achterwiel". Met de bestaan de aanhangwagentjes voor fietsen in gedachten besloot hij toen een speciale versie voor postbestellers te ontwer pen. „Ik heb op de LTS geze ten en ben verder ook wel een liefhebber van knutse- len. Bij een kennis in de ach tertuin heb ik toen het eerste model gemaakt van oude on derdelen, plaatmateriaal en fietswielen". David Brandt reed een tijdje met zijn prototype rond en bracht enige verbeteringen aan. „De standaard die ik eerst gebruikte heb ik ver vangen door een stepwiel. Toen was het geheel nog mo bieler geworden. Het aan- hangwagentje bleek veel voordelen te hebben. Ik rij 's morgens met fiets en aan hanger naar het postkantoor, haal in één keer alle post op, vervolgens ga ik naar de wijk in Leiderdorp waar ik moet zijn, laat ik mijn fiets achter en ga verder met het wagentje. Dat wagentje laat ik dan weer hier en daar achter als ik bezig ben om de post te bezorgen. De post is veilig, want ik sluit het wa gentje af met een hangslot als ik bijvoorbeeld een flat in moet. Een bijkomende voor deel is dat de post ook niet nat kan worden", aldus Brandt. Reacties „Het publiek reageerde erg leuk op mijn aanhangwagen- tje. Veel mensen vroegen zich af of er ook echt post in zat. Nee, er was niemand die mij om een ijsje kwam vra gen", aldus David Brandt. Ook de PTT, die via de Cen trale Afdeling Organisatie en Automatisering Post het idee onder ogen kreeg zag er de voordelen van in. Eerst werd een proef genomen met twee standaard-fietsaanhangwa- gentjes in twee postdistricten. Binnenkort start de tweede, zeer uitgebreide proef in alle districten met door de fietsfa- brikant Batavus speciaal voor de post aangepaste wagentjes, die er al zeer professioneel uitzien. Eén nadeel is wel ge bleken. Voor de binnenstad met zijn vele smalle stoepen is het wagentje minder ge schikt, en zo zijn er meer plaatsen. In de meeste bui tenwijken voldoet het pos- taanhangsel echter prima. De hoofddirectie post zal pas beslissen over de toepassing van het wagentje als alle voor- en nadelen tegen el kaar zijn afgezet. Voor David Brandt heeft het wagentje zijn waarde al lang bewezen. „Ik heb een premie van de PTT gehad voor mijn idee. Misschien krijg ik nog wel iets als het wagentje daad werkelijk wordt ingezet. Ik overigens graag zo n nieuw wagentje willen heb ben. Mijn prototype is toch wel kwetsbaar gebleken. Ik denk dat ik er nu bromfiets- wielen onder ga zetten", al dus de onvermoeibare knut selaar Brandt, op de Leider- dorpse sportvelden overigens geen onbekende als stuwende van voetbalvereniging RCL.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 4