Geldnood brengt Oagenaar tot wanhoopsdaad 79 2P n 'pheffen WAC dupeert werklozen nog meer Mooi leegeno la l«S" EcitLc Soutcmt Collegium Musicum in de Muzenhof 15oMdtoo6 Schaatsen op gevaarlijk ijs SFEER OP WINDSURF- BEURS TE SNIJDEN Bijzonder concert Residen tieorkest EIDEN/REGIO £cidóe<3oinatit MAANDAG 21 FEBRUARI 1983 PAGINA 3 dees met hemisch (liddel bewerkt .EIDEN In een be- rijfsruimte van het slachthuis aan de Pasteur- jtraat is in de nacht van londerdag op vrijdag an- lerhalve ton vlees on- llaar gemaakt. Onbeken- en gooiden een chemisch wasmiddel over de portie lees. De daders zijn poorloos. Ruitentikkers gepakt LEIDEN De politie heeft in de nacht van za terdag op zondag twee mannen aangehouden die in de Maarsmansteeg een grote ruit hadden ingegooid. Het gaat om een 19-jarige Leidenaar en een 22-jarige Voorschotenaar. Tasjesroof LEIDEN Een 77-jarige Leidse is zaterdag avond in het Terweepark van haar tasje be roofd. De vrouw kwam daarbij ten val en werd voor onderzoek naar het AZL gebracht. In de tas zat een bedrag van 100 gulden en aantal postzegels. Auto in het water geduwd LEIDEN Een auto, die aan de Heren gracht stond geparkeerd is in de nacht van zaterdag op zondag in het water ge duwd. De auto belandde op het ijs, maar het ijs bleek tegen dit ge wicht niet be stand. De da ders zijn spoorloos. LEIDEN Ondanks het teit, dat het Ijs op de Leid se grachten onbetrouw baar Is en schaatsen daar om levensgevaarlijk is, wa ren er dit weekeinde toch enkele schaatsers, die zich op het ijs waagden. Deze kinderen vermaakten zich op het (krakende) Ijs van de Oude Vest, nabij de Marebrug. 'ijl (Vervolg voorpagina) LEIDEN De Hagenaar zou de overval hebben willen plegen uit geld nood. Het leek hem de enige manier om zijn at tracties te betalen. De or ganisatie beschikte niet zelf over de kas van de beurs, omdat sinds vrij dagavond personeel van de Groenoordhallen die onder de hoede had geno men. Dit werd gedaan, omdat de directie van de Groenoordhal bang was, dat de Hagenaar de kos ten, die aan het huren van de hal zijn verbonden, niet zou kunnen voldoen. Na afloop van de surfbeurs van vorig jaar kon de Hage naar ook niet aan al zijn schul den voldoen. Het gevolg van de actie van Groenoordhal was dat de Hagenaar niet meer in staat was om bijvoor beeld zijn mannequins te beta len. Zo werden gisteravond 23 mannequins zonder vergoe ding naar huis gestuurd. Ook muziekgezelschappen zitten nog op hun geld te wachten. Geheel wanhopig zag de Hage naar nog maar één uitweg en zou hij het plan tot de overval bedacht hebben. Hij kon door de politie worden aangehou den, omdat hij rondvertelde, dat hij de Groenoordhallen wilde overvallen. Het zou de bedoeling zijn geweest om on der bedreiging van een vuur wapen personeel van de hal te dwingen de kas te openen. Bij zijn aanhouding bleek de Ha genaar een geladen revolver op zak te hebben. De geldnood van de organisa tie is met name een gevolg van de magere publieke' belang stelling voor de beurs. Toen gistermiddag de poorten van de Groenoordhallen werden gesloten bleek dat er, maar 20.000 bezoekers naar de beurs waren gekomen. De Hagenaar had gerekend op 50.000 bezoe kers voor de beurs, die woens dag begon. Toen bleek dat de beurs een sof zou worden, ont stonden er conflicten tussen standhouders, de ingehuurde attracties en de organistie. „Ie dereen had over alles met ie dereen ruzie", omschrijft één van standhouders de sfeer die de afgelopen dagen in de Groenoordhallen hing. Vrijdag dreigde een leider van een muziekgroep een aanklacht te gen de organisatie in te dienen omdat de schulden niet wer den voldaan. Voor de directie van Groe noordhallen staat inmiddels vast dat er volgend jaar geen Windsurfbeurs in Leiden zal zijn. EIDEN De gemeente wil t Werklozen Advies Cen- im (WAC) opheffen. De ste- ïlijk coördinator sociaal cul- irele aktiviteiten voor men en zonder betaald werk, Bert Jan Dam zou daardoor op \raat komen te staan. De ge- leente denkt door zelf wat litiatieven ten aanzien van de •rklozen te ontplooien dat t WAC eigenlijk overbodig »rdt. Bert van Dam en jurist •ijwilliger bij de WAC, Lex 'illem van Rijn noemen die lachtengang van de ge- ente bijzonder kortzichtig, stellen dat heel veel werk ten de dupe zullen worden n het verdwijnen van het 'AC. irt van Dam:„Met het WAC irdwijnt het spreekuur waar •idische en sociaal-psycholo- iche hulp verleend wordt, irmindert de aandacht voor cursussen voor werklozen, ordt de ontwikkeling van al- rnatieve projecten stopgezet i is er geen overleg meer met lerlei groepen, zoals op pro- nciaal niveau in de Vereni ng Vrij Baan. Er komt een nd aan het pogen in Leiden, stellingen en groepen te mo- liseren om gezamenlijk iets te bouwen voor werklozen, de gemeente denkt het !AC te kunnen vervangen ar de cursussen over te ne- in en de Stichting Werkge- [enheid Leiden op te rich ten, dan is dat onzin". Bert van Dam en Lex Willem van Rijn menen dat het beleid van de gemeente geen echt be leid is, omdat zij haar ideëen niet onderboutvt en er ook geen voorwaarden voor schept. „Het gemeentelijk be leid is erop gericht, dat de werkloze zelf initiatieven gaat ontplooien. Maar dan moeten daar wel voorwaarden voor geschapen worden. Wij stimu leerden die gang van zaken al lang en konden ook die initia-1 tieven begeleiden als dat nodig was. De gemeente schept die voorwaarden niet en begeleidt de initiatieven niet dus dat be leid is nergens op aldus Bert van Dam. Hij stelt verder dat de binnen kort te starten Stichting Werkgelegenheid Leiden, slechts, nuttig kan zijn voor een heel klein clubje werklo zen. Die stichting zou van plan zijn om het opzetten van nieu we bedrijfjes door werklozen te stimuleren en te begeleiden. „Vooralsnog lijkt het erop dat de gemeente in die stichting uitsluitend beginnende bedrijf jes helpt opstarten die com mercieel bezig zijn en binnen een jaar de eigen loonkosten kunnen betalen. De ervaring van de afgelopen vijf jaar heeft ons geleerd, dat maar heel weinig bedrijfjes dit ook redden. In de afgelopen vijf De kleine moeite van het opgeven n een nieuwe abonnee wordt aag beloond met deze 24 iraats vergulde miniatuur [balpen, die gehangen is aan1 een sierlijk kettinkje. van de Leidse Courant Adres_ Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een miniatuur balpen naar: NaamI Adres Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, 2500 VG Den Haag jaar is het in hooguit vijf of zes gevallen gelukt. De anderen redden dit niet. Het ziet er dus naar uit dat de mensen in die stichting zich bezig gaan hou den met een handjevol werk lozen", aldus Bert en Lex Wil lem. Zij stellen verder dat het in de meeste gevallen niet mogelijk is om volledig commerciële be drijfjes te starten, maar dat veel werklozen gewoon iets zinvols willen doen, met be houd van uitkering. „Wij hel pen ook de semi- en niet-com- merciële projecten op gang. Die stichting heeft dus alleen nut voor die enkele werkloze die een echt commerciëel be drijf kan starten. Het gros blijft in de kou zitten". Ook in het overnemen van de cursussen door de gemeente heeft het WAC een hard hoofd. „De ambtenaren bij de directie sociaal-cultureel werk zijn al overbelast. Ik zie het er van komen, dat het aantal cur sussen wordt geminimaliseerd en dat de verdere begeleiding en organisatie op een zeer laag pitje komt te staan", zegt het WAC-team. Belangrijk vinden zij ook dat door die bezuiniging de spreekuren wegvallen. Zij stel len dat door de vele andere aktiviteiten bij het WAC, de drempel erg laag is. „Iedereen komt dan makkelijk met zijn problemen voor de dag. Al dat soort opvang verdwijnt met het verdwijnen van het WAC. De gemeente kan zeggen dat ze van die catagorale aanpak af wil, maar de vraag is of dat verstandig is en feit is dat het nog zeker 10 jaar zal duren. In die tussentijd is er dan geen opvang. En dat in een tijd dat de problemen alleen maar gro ter worden",-aldus Van Dam. Zoals bekend heeft het CDA inmiddels vragen gesteld over het opheffen van het WAC en het ontslag van de coördinator. Mannen uit Ter Aar gewond TER AAR In Ter Aar zijn twee inwoners van die plaats ge wond geraakt toen zij gisteravond met hun auto op de Lange- raarseweg slipten en tegen een brug tot stilstand kwamen. Het tweetal reed omstreeks half elf op de Langeraarseweg. Waar schijnlijk door een foute inhaalmanoeuvre verloor de bestuurder de macht over het stuur kwijt. De wagen kwam eerst in de berm terecht en uiteindelijk tegen een hek van een brug tot stilstand. De twee moesten met nog onbekende verwondingen naar het AZL worden vervoerd. Noordwijkse politie verscherpt controle NOORDWIJK De politie heeft zaterdagavond een strenge controle gehouden op fout-parkeren en ordeverstoringen in het uitgaanscentrum van Noordwijk. In de buurt van De Grent, de Abraham van Royenstraat, Hoofd straat en Dobbelmanduin werden in totaal 65 parkeerbonnen uitgedeeld. Tijdens de actie bleek ook dat jongelui een bushalte hokje hadden vernield. De politie is van plan regelmatig dit soort acties te houden om de overlast voor bewoners van dit dorpsdeel zo veel mogelijk te beperken. LEIDEN Het Residen tieorkest o.l.v. Hans Vonk heeft zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal een bij zonder programma ten ge hore gebracht. Na Mozarts „Sinfonia concertante" Es- dur klonken Concert voor Violoncello en orkest in c, opus 66 van Nikolai Mjas- kofsky (1881-1950), en van Hector Berlioz (1803- 1869): „Harold en Italië". In de „Synfonie concertante", waarvan het overigens niet met zekerheid vaststaat, dat zij door Mozart is geschreven. werd gesoleerd door hobo, kla rinet, hoorn en fagot. Met name de hobopartij, fijnzinnig gespeeld door Hans Roerade, kwam daarbij uitstekend tot zijn recht. Mjaskofsky was een vooraan staand Russisch componist, die in de voetsporen trad van Rimsky-Korsakof en Tsjaikof- sky, terwijl hij ook gebruik maakte van elementen uit de volksmuziek. Zijn Concert voor cello en orkest is een pes simistisch gekleurd stuk met een nogal dreigend karakter. Het solistisch aandeel hierin is overheersend. Sviatoslav Za- gursky zorgde voor een sublie me vertolking van deze razend moeilijke partij. De verschil lende stemmingen trof hij uit stekend: hij wist op briljante wijze uiting te geven aan zo wel het melancholische als het extatische in de muziek. „Harold en Italië" van Berlioz zou je een symfonisch gedicht kunnen noemen. Diverse bele venissen van Harold worden in de muziek beschreven. De persoon van Harold, een ruste loze zwerversnatuur, wordt vertegenwoordig door het the ma van de altviool-solo. Deze werd met veel flair en gevoel vertolkt door Vladimir Men delssohn. In dit werk is de so lopartij echter minder preg nant dan in het stuk van Mjas kofsky: de altviool treedt meer naar voren als onderdeel van het orkest als geheel, om ten slotte in de „orgie van de ro vers" geheel ten onder te gaan. ANNETTE JASPERSE Kamerlingh Onnes in Waaggebouw Portretten van de in 1893 in Zoeterwoude geboren kuns tenaar Harm Henrick Kamer lingh Onnes vormen het on derwerp van een tentoonstel ling die zaterdag in het Waaggebouw aan de Aal markt is geopend. Kamer lingh Onnes maakte niet al leen portretten van personen uit zijn onmiddellijke omge ving maar ook bekenden als Huizinga en Albert Einstein legde hij vast. Als schilder van portretten, stillevens, landschappen, stadsgezich ten en de meest uiteenlopen de figuurstukken heeft Ka merlingh Onnes in een perio de van zeventig jaar een rijk oeuvre opgebouwd. De ten toonstelling is nog tot en met 6 maart te zien. De Waag is van dinsdag tot en met zater dag geopend van tien tot zes en op zondag van één tot vijf. Vluchtelingen De Vereniging Vluchtelingenwerk, afdeling Leide- n/Oegstgeest houdt in het Zendingshuis aan de Leidse- straatweg 11 in Oegstgeest een bijeenkomst, die is ge wijd aan de situatie van vluchtelingen uit Eritrea. In Leiden wonen mensen uit Eritrea. Er zijn geruchten, dat deze vluchtelingen worden terug gestuurd naar Soedan. De heren J. van Doggenaar (staffunctionaris werelddiakonaat van de Generale Diakonale raad van de Hervormde Kerk) en R. Klerkx (van de afdeling asielzaken van het Ministerie van justitie) zullen het woord voeren. De bijeenkomst begint om acht uur. Operette Het Leids Operette- en Instrumentaal Muziekgezelschap „Crescendo" zoekt voor een uitvoering van „der Vogel- handler" in oktober dit jaar naar medewerkers. Met name mensen die cello, fluit, of hobo kunnen spelen zijn wel kom. De groep repeteert elke dinsdagavond van acht tot half elf in de Maranthakerk aan de Damlaan 2a. Willy Blom, Boshuizerkade 111, telefoonnummer 311563 ver strekt nadere informatie. Bijstand ia buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40 wordt voor bijstandsvrouwen een maal per maand een maal tijd geserveerd. Deelname aan deze maaltijd kost twee gulden per persoon. Voor de eerste maaltijd van 2 maart kan tot 25 februari ingeschreven worden. Jaarvergadering De Vereniging Centraal Wonen Leiden e.o. (CWLO) houdt vrijdagavond haar eerste jaarvergadering. Deze bijeen komst wordt gehouden in „Den Bierdeghel I" aan de Ves- testraat 7a en begint om acht uur. Er is een informatie stand waar men zich kan oriënteren op de verschillende projecten. Zo heeft het Gijzenij-project (13 koop-renovatie- woningen) nog plaats voor nieuwe bewoners. Kardinaal Willebrands Kardinaal Willebrands brengt morgen een bezoekje aan Leiden. Hij zal om half zes een mis opdragen in de Peterskerk aan de Lammenschansweg. Daarna wordt de kardinaal een diner aangeboden op de zolder van de studentenvereniging Thomas. Vanaf 20.00 uur houdt de kardinaal bi de studentenvereniging een lezing over „Kerk en oecumene". Bij veel belangstelling wordt naar een grotere ruimte uitgeweken. LEIDEN In het pro gramma, dat Collegium Musicum zaterdag in de Muzenhof in Leiderdorp uitvoerde, was voor de vo cale muziek een ruime plaats ingeruimd. Het gro te koor van 'C.M.' onder leiding van Bruno de Gre- ve en het C.M.kamerkoor onder leiding van Nico van der Meel namen deze voor hun rekening, terwijl het orkest (eveneens met Bruno de Greve als diri gent) werken van Mozart uitvoerde. In zijn geheel een concert, dat tot na el ven duurde en duidelijk te lang was. In vergelijking met de Vredes- kerk, waar C.M. enkele maan den geleden optrad, was de Muzenhof in akoustisch op zicht een betere keus. De klank kwam duidelijker over, alhoewel het weer een nadeel was dat de akoustiek weinig meegaf, iets, wat aan de kleine ruimte te wijten is en waar op het gehoor afgaande de zan gers het meeste ongemak van hadden. In Kodaly's 'Pange Lingua' en Brahms' 'Geistliches Lied' ble ven de lage stemmen als bas en alt te zacht ten opzichte van de sopranen. Een ongeba- ADVERTENTIE. PANKLARE tJNOX TwOkwCfttió PAK40O&S. 250&EAM Katwijk: Viuerijkada 2 Noordwijk: Kark .tidtn: Langagiacht 3 Laidardorp: winkalcantni lanceerdheid, die echter niet verhulde dat technisch trefze ker gezongen werd en met veel gevoel, wat zeker in het werk van Brahms, met zijn compact voortstromende har monieën, die letterlijk en fi guurlijk om heel wat adem vragen, als prestatie kan gel den. De vocale show echter werd als van ouds gestolen door het kamerkoor, waarvan de leden nu eenmaal beter gepronon ceerde stemmen hebben ont wikkeld en grotere techniek en bovendien een dirigent be zitten met een groot muzikaal inzicht, die zelfs van de koor liederen van Joseph Haydn, die eigenlijk alleen aantrekke lijk zijn door hun humor, een belevenis weet te maken. Het instrumentale deel be stond voor de pauze uit Mo zarts pianoconcert KV 456, waarbij de soliste Monica de Heer uit eigen gelederen voortkwam. Als amateur met slechts beperkte studietijd en geringe podiumervaring was haar optreden in een concert van Mozart, dat zeker muzi kaal nauw luistert, een waag- stukje, dat zij technisch het beste volbracht. Door alles duidelijk en rustig neer te zet ten maakte zij haar spel tot een stabiel element, waar het orkest zich met een prima ti ming op kon richten. Muzikaal ontbrak er in haar spel veel (in enkele détails toonde Mo nica beter te kunnen) en juist hierin zorgde het orkest, dat verraste door een warme en vloeiende klank, voor een fraaie compensatie. In een meer solistische rol, in Mozarts 'Parijse' symfonie Kv 297 bleek het toch minder mooi te zijn. Het getuigt van een zekere koppigheid om na alle harde noten, die over C.M.'s uitvoering van deze symfonie op het concert in de Vredeskerk zijn gekraakt, het werk onverdroten wéér op het programma te zetten. Op het vlak van de détails - en dat zijn er heel wat in dit werk - vielen met name de strijkers faliekant door de mand terug naar wat wel eens 'moeizaam gekras' is genoemd. De grote lijnen (tutti- en fortepassages) en de dosering van de span ning in bijvoorbeeld de cli maxwerkingen, overtuigden door hun allure meer en en" behoedden zelfs het andante te verwateren tot een sullig mu ziekje. Is C.M.vooruitgegaan? Een beetje. De revanchepoging is geslaagd, maar wel met de hakken over de sloot. DIRK VOOREN

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3