Slechts drie atleten naar EK Handbalheren klaar voor WK Cusmir en Ashford ongenaakbaar? Johan Heins goed pikeur Nederlaag B-rijders Judoselecties Connors en Navratilova ongenaakbaar Nijboer tweede in Tokio TOKIO De Amerikaan Greg Meyer is gisteren in Tokio winnaar geworden van een internationale loop over dertig kilometer. Meyer finishte in een tijd van 1 uur 31 mi nuten en 5 seconden. Gerard Nij boer eindigde als tweede, op grote afstand van de winnaar. De Euro pese kampioen op de marathon kwam 2 minuten en 28 seconden later over de eindstreep. Jacques Valentin bezette de vijfde plaats in 1.35,00. Uitslag: 1. Greg Meyer (Vst) 30 km in 1 uur 31 min 5 sec, 2. Ge rard Nijboer (Ned) 1.33,33, 3. Toshi- hiro Shibuya (Jap) 1.34,56.'4. Susu- mi Seki (Jap) 1.34,59, 5. Jacques Valentin (Ned) 1.35,00. Ierland leidt rugbystrijd DUBLIN/EDINBURGH Na drie speeldagen heeft de Ierse rugbyploeg de leiding genomen in het vijflandentoernooi. Ierland bracht in zijn tweede wed strijd de nog ongeslagen Fransen de eerste neder laag toe: 22-16. In Edin burgh verloor Schotland ook zijn derde wedstrijd uit het vijflandentoernooi. Wales won met 19-15. Stand: 1. Ierland 2-4, 2. Frankrijk 3-4, 3. Wales 2-3, 4. Engeland 2-1, 5. Schotland 3-0. DEN HAAG De Judobond Nederland heeft de afvaardi gingen naar de Europese kampioenschappen voor dames en de strijd om de „Hungariacup" zaterdag bekendge maakt. Het Europese kampioenschap dames heeft plaats op 5 en 6 maart in Genua. De Hungariacup wordt in hetzelfde weekeinde gehouden in Boedapest. De selecties zien er als volgt uit: Europees kampioenschap dames: Tot 48 kg: Jola Bink (Molenschot); tot 52 kg: Inge Heuvel mans (Tilburg); tot 56 kg. Liesbeth Beeks (Maassluis); tot 61 kg: CHantal Han (Amsterdam); tot 66 kg: Irene de Kok (Tilburg); tot 72 kg: Marieke Blauw (Beilen); boven 72 kg: Marjolein van Unen (Vlaardingen). Hungariacup: tot 65 kg: Laurens van As (Leiden); tot 71 kg: Wim Verha gen (Schiedam); tot 78 kg: Ed van de Berg (Amersfoort) en Arnold van Vlist (Leiderdorp); tot 86 kg: Martin Speijer (Maassluis) en Theo Meijer (Amersfoort). MAANDAG 21 FEBRUARI 1 BOEKAREST Anisoara Cusmir en Evelyn Ashf<^- bij de dames, Carlo Thranhardt en Carl Lewis bij heren bepaalden dit weekeinde met overtuigende prL taties het gezicht van de indoor-atletiek. In Boekarf bracht de rivaliteit van de twee verspringspecialish uit Roemenië, de Europese kampioene Vali IonescJ met 7.20 meter wereldrecordhoudster in de buitenlui - en de numlner twee van de Europese kampioensch»" pen Anisoara Cusmir een nieuwe topverrichting. Cw mir verbeterde haar veertien dagen oude officieuze f doorrecord met twee centimeter tot 6.94 meter. Ex-Li cordhoudster Heike Daute kwam in Senftenberg 6.86 meter. Jos Pronk snel op natuurijs POLSBROEK Jos Pronk uit Oude Graftdijk is zaterdag win naar geworden van de schaatsmarathon op de natuurijsbaan in Polsbroek. Pronk had een halve ronde voorsprong op het pelo ton, waarvan de jeugdige Richard van Kempen de eindsprint won. Ben Pleijhuis uit Oldenzaal eindigde als derde. Emiel Hopman uit 't Zand heeft gisteren de een- uurwedstrijd op natuurijs in Drunen gewonnen. Hopman was de snelste van het peloton schaatsers, dat gesloten op de eindstreep afging. Wim Vos uit Kockengen bezette de tweede plaats en Henk Hol land uit Ambt Delden werd derde. De wedstrijd moest worden ingekort, omdat de ijstoestand ver slechterde. Onder de deelnemers bevond zich ook langebaan-rij- der Hans van Helden. De allroundkampioen van Frankrijk haakte halverwege de wedstrijd af. Sportwereld WASSENAAR Bloemen- daal heeft zaterdag een natio naal hockeytoernooi in Wasse naar gewonnen. De heren- ploeg van Bloemendaal ver sloeg zaterdag Amsterdam met 5-1 en was daarmee zeker van de toernooiwinst. LLORET DE MAR De Ita lianen Biasion en Siverio heb ben in een Lancia de autoral- lye van de Costa Brava ge wonnen. De wedstrijd telde mee voor het Europees kampi oenschap. SERAJEVO De Italiaan Paul Hildgartner en de Oost- duitse Steffi Martin wonnen het afgelopen weekeinde voor- -Olympische rodelwedstrijden in Serajevo. HAVANNA De vijfde etap pe van de Ronde van Cuba voor amateurs werd gewonnen door de Rus Aleks Ajov voor de Oostduitser Olaf Ludwig. Zijn landgenoot Olaf Jentzsch behield de leiding in het alge meen klassement met 2.38 min. voorsprong op Ricardo Salazar uit Guatemala. LAKE PLACID De Zwit sers Pichler en Leuthold heb ben in Lake Placid het we reldkampioenschap twee- -mansbobslee gewonnen. Op de tweede plaats eindigden hun landgenoten Scharer en Ruegg. Derde werden de Oost duitsers Hoppe en Schauer- hammer. WANROOIJ Gerrie van Roosendaal en Marie Hendriks hebben gisteren in Wanrooij de nationale indoortitels in het handboogschieten gewonnen. De individuele wedstrijden dienden als selectie voor de Europese titelstrijd (5/6 maart in Zweden). Voor dat toernooi plaatsten zich de heren Van Roosendaal, Reniers, Konings en Diels. Marie Hendriks is de enige vrouwelijke schutter, die naar Falun wordt afgevaar digd. WENEN De Belg Stany Buyle heeft dit weekeinde voor het derde achtereenvol gende jaar het Europees jeugd kampioenschap in het 47/2 veroverd. De 23-jarige biljarter bleef in Wenen ongeslagen. TAUBERBISCHOFSHEIM Arwin Kardolus is gisteren als tweede geëindigd in het acht tiende internationale 'Frah- kenland'-schermtoernooi in Tauberbischofsheim (West- - Duitsland). De achttien-jarige schermer uit Zoetermeer ver loor in de finale met acht te gen tien treffers van de West duitser Frank Wagner uit Bonn. Kardolus had het toer nooi. NEUMUENSTER Jan van Tuyl heeft in de met 4000 toe schouwers uitverkochte Hol- stenhal tijdens het internatio nale concours hippique in Neumuenster een puissance- -concours gewonnen. In de derde barrage nam Van Tuyl. die ook deelneemt aan Indoor Brabant, met Radetzki als eni ge de 2.17 meter hoge muur. De Westduitser Wilhelm Bet- tinger eindigde als tweede. MILAAN Door de zege in Milaan werd Pijnen de succes volste Zesdaagserenner in het seizoen 1982/83. Pijnen zege vierde in zes van de vijftien zesdaagsen, waarvan de laatste in Milaan werd gehouden. Hij zegevierde twee keer aan de zijde van de Belj Patrick Ser- cu, die overigens niet meer op de piste verschijnt, en verder met Ad Wijnands, Gregor Braun (Wdl), Stan Tourne (Bel) en Francesco Moser (Ita- ).(SID) DOETINCHEM Jan Tops en zijn paard Vanishman won nen zaterdag in Doetinchem het hoofdnummer van het na tionale concours hippique. LENINGRAD De Noor Jan Lindvall heeft zaterdag in Le ningrad een wedstrijd skilopen voor de wereldbeker over 50 kilometer gewonnen in 2.26.23. Tweede werd zijn landgenoot Knut Aaland voor de Sovjet Joeri Boerlakov De Ameri kaan Bill Koch behield de lei ding in het klassement om de wereldbeker. VIKERSUND Een wed strijd skivliegen in het Zweede Vikersun werd gewonnen door de Fin Matti Nykanen, op dit moment de beste schans springer ter wereld. Hij ver sloeg de Canadees Horst Bu- lau. Nykanen haalde afstan den van 152, 150 en 133 meter. LEBBEKE In een vriend schappelijke interland in Leb- beke heeft het Belgische he- renhandbalteam met 19-20 verloren van Bulgarije. De wedstrijd diende ter voorbe reiding op de strijd om de B-wereldtitel, die vrijdag in Nederland aanvangt. Diederik Everts van V&LTC uit Den Haag wint in ren de titel op de 200 meter sprint. Mike Bienfait tweede. SOLOTHURN Het Neder lands herenhandbalteam heeft de voorbereiding op het we reldkampioenschap in de B- groep, dat vrijdag in eigen land begint, afgesloten met een gelijkspel tegen Zwitser land: 20-20. De Nederlandse doelpunten kwamen van: Jan- Willem Hamers (5), Peter Ver- jans (4), Kees Kooij (3). Joop Eijlers (2). Bert Bouwer (2), Nico Beekman (2), Lambert Schuurs, Fred Berendsen „We zijn klaar voor de WK", zei bondscoach Jan Kecske- methy na afloop. Het tweede gelijkspel deze week tegen de Zwitsers stemde de Tsjechoslo- waak tot tevredenheid, temeer daar Nederland het zonder zijn beste speler, Wil Jacobs, moest stellen. De Limburger kampt met een blessure aan de rechterknie. Zijn rol van spel verdeler werd bekwaam over genomen door Jan-Willem Ha mers. Ondanks het goede op treden in Zwitserland zal Kecskemethy de steun van Ja cobs tijdens het WK niet kun nen missen. De Limburger kon zaterdag al weer behoor lijk lopen, nadat hij in het tweede duel met de Zwitsers zijn kniebanden verrekte. Ja cobs zelf heeft goede hoop er tijdens de openingswedstrijd van het toernooi, vrijdag in Boxmeer tegen Tsjechoslowa- kije, bij te zijn. Kecskemethy glunderde na het duel: „Ik ben tevreden. Beter kunnen we niet. Dit is het maximaal haalbare. Ik heb een ploeg aan het werk gezien die alles uit de kast heeft ge haald en ik denk dat het vol doende is voor de WK. Spel- technisch zijn we op peil. Tak- tisch hebben we zeer goed ge speeld. Vergeet niet, dat Zwit serland één van de betere Westeuropese landen is op handbalgebied. De la; wedstrijd hebben we 1; zien dat Nederland ook Wil Jacobs in staat is de prestatie neer te misten we hem natuui De ploeg heeft echter getoond door zich over tegenslag heen te werken dat is een pluspunt van de ste orde. Als we tijdens WK de geboden kansen nog benutten, hebben we goede kans om in de te blijven. Het team is vorm. De intensieve reiding heeft zijn vruchten geworpen". ZUIDLAREN Slechts drie atleten, van wie twee tijdens de Nederlandse in doorkampioenschappen vanwege ziekte en blessu res onflbraken, worden in geschreven voor de Euro pese indoorkampioen schappen, die over twee weken in Boedapest wor den gehouden. Het drie tal, dat al eerder aan de gestelde limieten voldeed, bestaat uit de zeventienja rige Haagse hoogspring- ster Ella Wijnants, Rob Druppers, die op de 800 meter zal uitkomen en Els Vader, die Nederland op de 200 meter vertegen woordigt. Van het trio kwam alleen Ella Wijnants afgelopen weekeinde in Zuidlaren in actie. Zij werd Nederlands kampioene met een sprong van 1.85 meter. Vorige week had zij het Ne derlands record van 1.88 meter geëvenaard. Druppers (gordel roos) en Vader (armblessure) kwamen in Zuidlaren niefc^an de start. „Ik heb goede hoop dat beiden op tijd fit zijn", verklaarde trainingscoördinator Herman Buuts gisteren in Zuidlaren. De Zege op de 60 meter horden is voor Marjan Olyslager. Buuts gaf toe van de nationale wacht. „Het bleef allemaal net ten. Déiimieten voor de Euro- titelstrijd meer te hebben ver- iets boven de records en limie- pese indoorkampioenschappen wafen bepaald niet scherp en het zou daarom niet realistisch zijn anderen in te zetten als Druppers en Vader niet zou den kunnen afreizen. Het is jammer voor Marian Olysla ger, Paul Wijnbergen en Edine van Heezik. Vooral de laatste heeft laten zien op de goede weg terug te zijn. Er zitten trouwens nog meer atleten aan te hikken tegen het niveau, dat nodig is voor een goede in ternationale prestatie", aldus Buuts. Ook Elly van Hulst ontbreekt in Boedapest op de 800 en 1500 meter, hoewel zij wel deelnam in Zuidlaren. De atlete van Olympia '48 heeft sinds half oktober te kampen gehad met ziekte en blessures, waardoor zij een conditionele achter stand opliep. Vorige week in Rotterdam liep zijn voor het eerst weer een wedstrijd De indoorstrijd in de Prins Bernhardhoeve van Zuidlaren leverde wel de nodige span nende finales op, maar de strijd vertoonde over het alge meen weinig niveau. De re cord-oogst bleef beperkt tot het kogelstoten van Erik de Bruin, die met 17,39 zijn eigen record van 17,32 op 21 fe bruari vorig jaar gevestigd in Rotterdam verbeterde. Dat gebeurde bij de tweede poging. na een eerste die uitkwam op 17,25. Dat het intussen met het peil van de bondstrainers in Ne derland toch niet onverdien stelijk is gesteld, blijkt wel uit het feit, dat twee van hen een nationale indoortitel opeisden: Jan-Willem van de Wal bij het verspringen (7,17 meter) en hordetrainer Henk Kraayen- hof op de 400 meter (49,68). De laatste presteerde het ook in de series als enige onder de vijftig seconden te blijven (49,91). Rob Druppers werd op de 800 meter wegens gordelroos node gemist. Arno Körmeling be heerste daardoor de strijd (1.53.37). De 3000 meter liet nog een boeiend gevecht zien tussen Martin ten Kate (Fortis) en Joost Borm (Phoenix). Ten Kate won in 8.21.51. Bij de dames stond Els Vader met een nieuwe blessure langs de kant. zodat Elly Cooman met 7.47 onbedreigd de 100 meter kon opeisen en Martha Derby met 25.23 de 200 meter pakte. Voor een schitterende serie bij het verspringen zorg de de Amsterdamse Edine van Heezik, die met 6.28 begon, vervolgens uitkwam op 6.20, 6.24 en 6.12, om te besluiten met de winnende sprong van 6.29. Pttfff De Westduitse Eva Pfaff gaat in het tennistoernooi van Chicago ruggelings onderuit tegen Andrea Jaeger uit de Verenigde Staten. CHICAGO Martina Navra tilova heeft het internationaal tennistoernooi van Chicago ge wonnen. In de finale won de ongenaakbare wereldkampioe ne van Andrea Jaeger met 6-3. 6-2. In de halve finales had Navratilova een late revanche op haar dubbelspelpartner Pam Shriver genomen voor de nederlaag op Flushing Mea dow vorig jaar. Navratilova won met 6-1, 6-3 en daarmee kreeg Shriver evenveel games als Marcella Mesker, die in de kwartfinales tegen de ex-Tsje- choslowaakse met 6-2, 6-2 had verloren. Jaeger had de finale bereikt door eerste van de Westduitse Eva Pfaff te win nen (6-4, 6-4) en vervolgens met 6-3, 6-0 Tracy Austin te yerslaan. De herenfinale van het Ame rikaans indoorkampioenschap in Memphis werd voor de zes de keer beslist door de Ameri kaan Jimmy Connors, die zijn landgenoot Gene Mayer met 7- 5. 6-0 aftroefde. Daarvoor had Connors Peter McNamara (Aus) verslagen en had Mayer zijn landgenoot Brian Gott fried opzij gezet. HILVERSUM Eens per jaar nemen de springrui ters plaats op een sulky achter een draver. Gister middag was het op het Hilversums sportpark weer zover in de Grote Prijs der Internationale Springruiters. Johan Heins won in het veld van veertien paarden met de zesjarige merrie Tuke Ja- net uit de training van kampioenspikeur Tjitske Smeding. De drafsport is eigenlijk niet nieuws voor Johan Heins. De internationale springruiter is gestopt met grote concoursen en is sinds kort amateurrijder in de drafsport. Heins heeft al enkele ritten achter de rug en zijn opgedane ervaring was in de eindstrijd dan ook duidejijk te merken Het internationale hoofdnum mer om de Noble Atout-prijs werd verrassend gewonnen door de achtjarige Rieka Ha nover met Henk Hamming. De favoriet Serge Buitenzorg (Jan van Dooyeweerd) maakte een fout aan de start en kon in de eindstrijd niet verder ko men dan een vierde plaats achter Rieka Hanover, Opal Yell en Star Laguna. Supertrio In supertrio 9 van komende zondag komen veertien paar den aan de start over een af stand van 2000 meter. Tyvon- ne Promise zal als lichtfavoriet vertrekken. De zesjarige mer rie van uit haar laatste zes starts drie keer. Taranis D won ook drie keer uit zes starts maar heeft het nadeel om in het tweede gelid achter de startauto te moeten ver trekken Onze favorieten: Tyvonne P. Onze outsiders: Sebastiaan, Promise. Taranis D en Titaria Romeo Hollandia en Schavuit. De Grote Prijs der Internationale Springruiters wordt hier een prooi voor Johan Heins met „Tuke Janet". Ml gori sec( 1 arrtM leef ?tI Na haar zege van twee weken geleden in Los Angeles op 1 lies Göhr was Evelyn Ashford dif weekeinde in San Diego t nieuw ongenaakbaar. De Amerikaanse vestigde met 5.74 secj den een nieuw indoorrecord op de 50 yards. Zij was daarrt driehonderdste van een seconde sneller dan vier weken geledf Marlies Göhr probeerde het bij -de Oostduitse indoorkampioj schappen in Senftenberg op de 60 meter en bleef daarop mèt 4 •tijd van 7.09 seconden slechts éénhonderdste van een secoi- verwijderd van het officieuze wereldrecord van haar landger» Marita Koch. De 23-jarige Jörg Kunze verbeterde op de 5000 meter het t^al' jaar oude officieuze wereldrecord van Suleiman Nyambui is Tanzania van 13.20.4 tot 13.13.3. Hij bracht daarmee het indoLI record in de buurt van het Europese record in de open lucht, sinds anderhalf jaar op zijn naam staat met 13.10.40. l De meest in het oog lopende prestatie bij de landenwedstP West-DuitslandGroot-Brittannië in Dortmond was de 2.32 i?ar ter van hoogspringer Carlo Tranhardt. Hij bleef daarmee slee h twee centimeter van het Westduitse indoorrecord van Dietren Mögenburg verwijderd. Carl Lewis bleef weliswaar zonder EJi cord, maar zijn sprong van 8.£8 meter bij wedstrijden in 5 Diego was van grote klasse. FRANKFURT Een Ne derlandse B-schaatsploeg heeft gisteren in Frank furt een landenwedstrijd tegen de Westduitse A-ploeg met 26-24 verlo ren. De 500 meter werd gewonnen door Hans Pe ter Oberhuber (Wdl) in de uitstekende tijd van 38.88 2. De Nederlander Ronald Westra werd tweede in 38.97 voor Uwe Streb (Wdl) 39.03. De Uithofrij der André Kraayenveld werd vierde in 39.10. Op de 1000 meter zegevierde Andreas Lemke (Wdl) in 1.18.85 voor Jan van de Roe mer (Ned) 1.19.28 en Uwe Ge- bauer (Wdl) 1.19.73. De 5000 meter kwam op naam van An dreas Lemke (Wdl) in 7.30.14 voor Bert Koopmans (Ned) in 7.30.47 en de Poeldijker Leo van Geest in 7.35.88. De 10.000 meter werd gewonnen door Gerhard Rietveld (Ned) in 15.21.28 voor Wolfgang Scharf (Wdl) 15.36.97 en Henk Nij- dam (Ned) in 15.51.36. Sies Uilkema ging op de twee de dag van de sprintwedstrij den in Inzeil niet van start. Nederlandse kampioen problemen met zijn schaat en reisde voortijdig af Nederland. De kandidt voor het erepodium in Hel ki, waar komend weekei het WK-toernooi voor sp ters wordt gehouden, de het gisteren rustig aan. Ku wa en Danilin, zaterdag j voor toptijden op de 500 mi bleven zondag voor de ki Kuroiwa kwam slechts op ijs om een ontspannen kilo s ter af te werken. Door die ontwikkelingen Hein Vergeer, geselecteïre voor het WK-toernooi, ziel n de top van het klassen i v werken. Vergeer werd gilej ren vierde op de door de panner Suzuki gewonnen meter (39,21); op de 1000 m veroverde de Haastrechtse rounder de derde pl (1.18,52). Ron Ket, niet o| _._ij pioeg voor Hel orj )E C de afstand in de kleedkamgai ek sse La steld i ki, werd zesde (39,32) en ajL- ste (1.19,57). Bij de da overheerste de Oostduitse reldrecordhoudster op de j: meter, Christa Rothenbur de sprintstrijd. Rothenbui ^t. won drie van de vier afs |e, den. ijkt

Leidse Courant | 1983 | | pagina 14