C Den Haag ver onder de maat ere buit ^veldrijders Driemaal remise Karpov Steven Rooks maakt indruk Van der Ven wint weer strandcross MAANDAG 21 FEBRUARI 1983 Salnikov zwemt wereldrecord !OSKOU Tijdens de Russi- ®90* kche indoor-zwemkampioen- t ichappen heeft Viktor Salni- iov zaterdag het wereldrecord' »p de 400 meter vrije slag ver-, jgel. beterd. Hij zegevierde in een 5.00. jijd van 3.48,32. Salnikov was" '1 sinds 11 maart 1982 record- louder met 3.49,57. Vladimir age- jijemetov zorgde in het Olym- lers: pisch zwembad van Moskou ibe- (roor een Europees record op 200 meter rugslag: 2.00,65. lit was sinds de Europese l0fS: kampioenschappen van Split zen" p 1981 in handen van de Hon- lar Sandor Wladar met .00,80. Miljoenen Borg naar Brabham SESTRIERE Björn Borg's be sluit zijn tenniscarrière te beëin digen heeft de Brabham-renstal een miljoenenbedrag opgeleverd. Het Italiaanse kledingbedrijf Fila, tot voor kort de belangrijk ste sponsor van de Zweedse ten nisser, moest na het terugtrekken van Borg een nieuw reclame-ob ject kiezen. Dat werden de for mule-1-wagens van de Brabham- -rijders Piquet en Patrese. Bernie Ecclestone, manager van het Britse racebedrijf, ontvangt voor de Italiaanse stickers op zijn ren- wagens vijfeneenhalf miljoen dollar (ruim veertien miljoen gul den). Heren Orion tweede in volleybalfinale LEUVEN De volleybalheren van Ubbink/Orion zijn gis teren als tweede geëindigd in de finale van het toernooi om de Europa Cup 3, de trofee die vorig jaar door Starlift/Voor burg werd veroverd. De Doetinchemmers verloren in hun derde en laatste wedstrijd met 3-1 van Modena, dat daarmee de beker veroverde. Eerder had Orion gewonnen van de Franse ploegen Arago Sète (3-0) en AS Grenoble (3-2). De twee belangrijkste Europese bekertoernooien werden be heerst door volleybalploegen uit de Sovjet-Unie. CSKA Mos kou, eerder dit seizoen nog tegenstander van Voorburg, ver overde in het Italiaanse Parma de Europa Cup voor lands kampioenen voor Cannes (Fra), Parma (Ita) en Son Amar (Spa). Automobilist Leningrad, eerder te sterk gebleken voor Zaan '69, won in Liechtenstein de strijd van de beker winnaars voor Robbe di Kappa (Ita), Novi Sad (Joe) en Gu- ney Sanayi Adana (Tur). LINARES Wereldkam pioen Anatoli Karpov is er niet in geslaagd de leiding' te nemen bij het super- -grootmeestertoernooi in het Spaanse Linares. In alle drie partijen moest Karpov in remise berus ten: eerst tegen Anders- son, vervolgens tegen Joe- soepov en laat in de avond tegen Timman. Timman was enige uren eer der opgeklommen tot een vijf tig procentsscore door na twee uur schaken de tweemaal eer der afgebroken partij uit de tweede ronde tegen Hort op de 79e zet in zijn voordeel te be slissen. De Deen Bent Larsen viel ver terug door te verlie zen van Hort, Spasski en Sei- rawan. Door dit alles werd Mi- les, die zijn afgebroken partij uit de vijfde ronde tegen Gel- Ier verloor, voorbijgegaan door Spasski. Beiden hebben vier punten, maar Spasski heeft een partij minder gespeeld. Van Scheltinga, Timmerman en Van der Vliet hebben zich zaterdag in Dordrecht ge plaatst voor het eindtoernooi om het Nederlands schaak kampioenschap, dat van 29 maart tot 9 april in Noord-Hol land wordt gehouden. Van Scheltinga kwam tegen Gel- pke in het beslissingsduel in groep A tot een winst- en een verliespartij, waardoor de 'weerstandspunten' in de voor gaande ronden beslissend wa ren. Van der Vliet won de be slissingsvierkamp in groep B, met Timmerman op de tweede •EN BOSCH Uit niets ileek dat FC Den Bosch- 'C Den Haag (2-0) een edstrijd was, waarin veel langen op het spel ston- ien. Echter, kaal, grauw ton beheerste het decor, imdat weinig toeschou- ers zich naar de tribunes 'an het Stadion De Vliert ladden laten lokken, uit echtte inspanningen, die de 22 w?d")cteurs op de grasmat zich troostten, viel met de 'pe^este wil van de wereld te conclude- dat winst perspectie- voor een bevordering °ver}iaar de hoogste klasse konfan ^et vaderlandse voet- il zou opleveren. Over kwaliteit van het gebo- :ne zou het best maar innen worden gezwe- n, omdat deze in feite iet geen pen was te be- ivëfcfchrijven. iigc r.- Lange tijd zag het naar uit, dat het scorebord onaangetast zou blijven. Door een door de Haagse laatste man Ko Pot van richting veranderd schot van Cees van der Linden en een uit een hoekschöp voort komende treffer van Wim van der Horst (doelman Van Ant werpen arriveerde te laat bij de voorste doelpaal) behaalde FC Den Bosch in de slotfase toch de zege. Enigszins ver diend, omdat het minder vaak balverlies leed dan de bezoe kers, de bal meer in eigen rij en kon laten gaan. Labiel Vooral de labiele wijze, waar op FC Den Haag zich met uit zondering van de wel op dreef zijnde verdediging manifes teerde, was een bron van er gernis voor trainer Cor van der Hart. „Een stuk of vijf gas ten werken eens". Schoorvoe tend liet hij wat namen vallen. „Treling, Rontberg, Wotte", gromde hij. De oefenmeester verklaarde, dat sinds de terug keer van Treling uit België diens vriend Rontberg niet meer in gewone doen zou zijn. De eerlijkheid gebiedt te zeg gen, dat Treling toch ook een aantal aardige wedstrijden heeft gespeeld. De trainer heeft wel gelijk, dat er giste ren heel wat schortte aan de mentaliteit. Karei Bouwens, de aanvaller, die deze middag weinig goed deed, maar toch teminste hard werkte: „Ik krijg ook niet het idee, dat er wordt gevoetbald met het besef dat een wed strijd als vandaag en die van volgende week tegen SC Cam- buur ons zo veel verder kun nen brengen. Ik heb mij geër gerd aan het gemak, waarmee men soms aan slechte wed strijd voorbij kan gaan. Neem van de week, die oefenwed strijd tegen GONA. Hoe wei nigzeggend deze ook was, maar 4-4 tegen een afdelings club kan toch niet. Dat is toch een schande. Ik heb er toch weinig van gemerkt, dat dit als zodanig is ervaren". Van der Hart verder: „De voorbereiding is toch bloedse- Frank Dekker: wegens een vleeswond pas tien minuten voor het einde vervangen door Piet Groen, die zich vanaf de 38e minuut warm had gelo pen. rieus geweest. Zaterdagmorgen hebben we getraind, op de dag van de wedstrijd zijn we vroe ger bij elkaar gekomen, heb ben ergens een biefstukje ge geten. De jongens is herhaal delijk op het belang van de wedstrijd gewezen". Van der Hart had zijn taktiek afgestemd op het „vasthouden van de nul". Gokken op een punt. Hierdoor was Mark Wot te de „papieren" rechterspits. Hij moest de Bossche linker verdediger Gerard Aichorn van escapades naar de frontli nies af zien te houden. Bij bal bezit moest de Haagse aanval met een man van achteruit worden aangevuld. Daarvan kwam niets terecht, van aan vallen evenmin. Combineren was er niet bij, omdat prak tisch elke bal in de voeten van de oppositie werd gespeeld en lange passes kwamen niet aan. Beide ploegen hielden het -speelveld klein en omdat dq verdedigingen alles onder con trole hadden, konden er geen verrassende doorbraken wor den geforceerd. Het gevolg was een oervervelend kijkspel en een aantal kansen, dat op de vingers van één hand was te tellen. Zo moest Ko Pot zijn doelman Van Antwerpen te hulp snel len om een schot van John van Nielen te keren en ver richtte de Haagse doelman de nodige inspanningen om een kopbal van Roger Schouwe- naar onschadelijk te maken. Vlak voor rust kreeg FC Den Haag zowaar nog een reële mogelijkheid. Bouwens had Rontberg op maat kunnen be dienen, maar volstond slechts met een rollertje in de voeten van Piet Kamps. De Bossche veteraan vergistte zich vervol gens door terug te spelen op doelman Hans van der Pluym, terwijl Rontberg in de buurt was. Na rust beukte Guido Pen (vlak voor de pauze geel, omdat hij Van der Horst had laten struikelen) uit een vrije trap nog op de vuisten van Van der Pluym. Daarmee had FC Den Haag zijn kruit wel verschoten. Dat was nog niet het geval met FC Den Bosch, dat daardoor alsnog „winnaar" van het erbarmelijke duel Buiten het veld was het op merkelijk, dat FC Den Haag door geen enkel bestuurslid was vertegenwoordigd. Voor zitter Den Duik was nog niet terug van wintersportvakan tie, secretaris Van Hal kon om privéredenen niet aanwezig zijn, Weber functioneert niet meer als penningmeester. En de rest, Vos, De Jong en Racké waren er ook niet. Het bestuur manifesteerde zich net zo on machtig als het elftal, dat te gen Ajax nog niet zo lang gele den wel een vuist kon maken. Maar ja, toen waren de meeste bestuursleden er ook. FRANS LEERMAKERS FC Den Bosch-FC Den Haag 2-0 (0- 0): 79. Van der Linden 1-0, 87. Van der Horst 2-0 Scheidsrechter: Boss. Toeschouwers: 2.500. Gele kaart: Pen (FC Den Haag). FC DEN BOSCH: Van der Pluym; Salm, Adriaanse. Van der Steene, Aichorn; Van der Linden. Kamps. Van Nielen; Brands, Schouwenaar. Van der Horst. FC DEN HAAG: Van Antwerpen: Purvis. Pot, Pen. Van der Mark; Wotte. Dekker (Groen), Treling, Van Delft; Bouwens, Rontberg. LoonjiRMINGHAM De (W))[ierde plaats van Reinier was natuur-, een *euk persoonlijk ndhojucces, maar kon het feit H liet verheulen dat Neder- linderpftd voor het eerst sinds 2-oier jaar ontbrak op het ^Jodium bij het wereld- jampioenschap veldrijden 1 beest'001" professionals. chteijroenendaal vond het allang dat hij zijn eeuwige ri- aal Hennie Stamsnijder voor leef en vergat daarbij zijn )edaillekansen, die op het lichte parkoers in Bir mingham erg groot waren, te rzilveren. Achter de Belg iland Libotón, die zijn we- tldtitel met verve verdedig- fungeerde Groenendaal als ikpaard van de Zwitser Al- irt Zweifel en de Westduitser laus-Peter Thaler. In de laat- ronde rekende dit duo sim ei af met de lichtgewicht uit Int Michielsgestel, die op een 1lal moment lek reed. Zwei- werd net als vorig jaar elijkireede en de Westduitser g^ialer had zich geen mooier kunnen wensen dan a ee(et een bronzen medaille. Hij wordt per 1 april trainer van de Westduitse amateurs op de weg en in het veld. Voor Nederland bracht dit we reldkampioenschap weinig zonnigs. Stamsnijder, die dit jaar eigenlijk alle belangrijke wedstrijden won inclusief het Superprestige en het Neder lands kampioenschap, stuurde verkrampt rond op het snelle parkoers, dat hem totaal niet lag. Meer dan een zeer teleur stellende vijfde plek zat er niet in. Hij verwerkte zijn verlies opmerkelijk beheerst. „Dit hoort er bij. Blijkbaar was ik toch nerveus. En dat terwijl ik goed naar deze wedstrijd heb toegeleefd. Ik was vooraf ei genlijk best zelfverzekerd, ze ker na die zege van vorige week in Wetzikon, toch ook op een hard parkoers. Toen ik hier woensdag kwam, zag ik dat het niet bepaald een ge schikt rondje voor mij was. Toch praat je jezelf moed in en hoopt er het beste van. Maar het ging gewoon niet. Ik stuur de meteen al een paar maal verkeerd, ging een keer on deruit. Nee, het was niet best. Misschien heb ik onbewust toch last gehad van het favo riet zijn", aldus Stamsnijder. En de coureur uit Enter stak vervolgens zijn aartsrivaal Reinier Groenendaal een pluim toe. „Voor hem neem ik mijn petje af, hij heeft het knap gedaan", aldus Stamsnij der. Met de vierde plaats brak Groenendaal eindelijk, als 31- jarige, door naar de wereldtop. De coureur uit Sint-Michiels gestel: „Ik wist dat hier voor mij mogelijkheden lagen met die korte klimmetjes. Toen ik het hier van de week zag, kreeg ik gelijk moraal. Dan ga je je vanzelf een stuk sterker voelen, zeker als je een week er voor in België nog een aar dig bezette koers hebt gewon nen. Bovendien heb ik al die gasten dit seizoen al wel eens geklopt, dus was er geen reden me vooraf kansloos te voelen. Die plaats bij de beste vijf zag ik daarom ook echt zitten. Achteraf kun je alleen maar stellen dat er nog veel meer had ingezeten, als je niet een paar keer op belangrijke mo menten pech had gehad". Plankgas Het machtsvertoon van Libo- ton was bijna gênant. Zonder zich ogenschijnlijk al te zeer in te spannen, akteerde de Belg als een groot veldheer. Zelf Beste Nederlander Reinier Groenendaal is hier op weg naar een vierde plaats bij de profs in Birmingham. schijnt hij nog het minst van zijn eigen kwaliteiten over tuigd. „Toch rijd je de hele wedstrijd met schrik, ook al omdat het parkoers, dat na tuurlijk helemaal voor mij ge maakt was, in feite te smal is. Om die reden ben ik ook maar op kop gaan rijden, omdat je dan het meest van de gevaren ziet. Op een gegeven moment ben ik Stamsnijder, die voor aan lag, rechts gepasseerd en bleek ik opeens tien tot twin tig meter voor te liggen. Toen ben ik plankgas gegaan, heb ik het tempo enkele ronden hooggelegd zonder me één mo ment te forceren. Ja, ik had inderdaad meer tegenstand verwacht". Bij de amateurs was het resul taat ronduit bedroevend. Na tionaal kampioen Herman Snoeyink, die als één van de favorieten gold, viel al na een paar honderd meter over een Spanjaard en zag twintig ren ners, plus de titelkansen. langs zich heen flitsen. Dat hij uit eindelijk nog terugvocht naar een tiende positie is aardig, maar weinig zeggend. De ove rige Nederlandse amateurs eindigden in de achterhoede. Toch was er ook een lichtpunt: het zilveren debuut van Mar tin Hendriks bij de junioren. De 17-jarige Assenaar moest alleen opboksen tegen drie Tsjechen, die hem om beurten de pas afsneden. Alleen Ro man Kreuziger bleef hem dank zij dat voortreffelijke ploegenspel voor; de rest reed Hendriks naar huis. Een uit stekende tweede plaats was zijn beloning. De vijfde klasse ring van John van Gessel en de twaalfde van Peter Voshol geven aan dat Nederland in de toekomst mogelijk weer een belangrijk woordje mee gaat spreken. TOULON Steven Rooks heeft gisteren ver rassend de leiding geno men in het algemeen klassement van de Ronde van de Middellandse Zee. De wielrenner uit Heer- hugowaard won de derde etappe, een rit over 101 kilometer naar de top van de Mont Faron bij Toulon, door in de eindsprint zijn medevluchter Joop Zoete melk te verslaan. Rooks nam daardoor de eerste plaats over van de Zwitser Gilbert Glaus. Steven Rooks reed vorig voor jaar een goede Parijs-Nice. Hij werd, als amateur lussen de profs, twintigste in het eind klassement. Dat fraaie resul taat leverde hem een proef- contract op als beroepsrenner in de formatie van Peter Post. Rooks debuteerde niet slecht: 29e in de Dauphiné Libéré, 20e in de Ronde van Zwitser land. 10e in de Ronde van West-Duitsland en 8e in de Ronde van Catalonië. Toch kreeg hij geen nieuw contract voor de komende jaren. Post kon routiniers krijgen als De Rooy, Winnen, Van Houwelin- gen en Oosterbosch. Voor de jongeren was nauwelijks plaats meer. De profcarrière van Rooks leek ten einde. Hij vond ner gens onderdak. De enige ploegleider, die bereid was hem op te nemen, was de Franse baron Jean de Gribal- dy. Op salaris hoefde Rooks niet te rekenen. Hij mocht al leen komen fietsen voor wat hij waard was. Op die belofte werd Rooks ondersteund door enkele bedrijven uit Noord- -Holland. Met enige sociale ze kerheid trok Rooks op avon tuur naar Frankrijk en be haalde in de Ronde /Van de Middellandse Zee een eerste succes. Zijn doel, deelnemen aan de Ronde van Frankrijk, is door zijn indrukwekkende prestatie op de Mont Faron dicht bij gekomen. Leo van Vliet zegevierde in de tweede etappe van de Ronde van de Middellandse Zee, een rit van 57 kilometer van Anti bes naar Frejus. Hij won de eindsprint van een grote groep renners. In de eerste etappe was de Westlander als tweede geëindigd achter de Ameri kaan Greg Lemond. De Belgische sprinter Noel de Jonckheere heeft gisteren de Grote Prijs van Valencia ge wonnen. De wedstrijd was 179 kilometer lang. Onderweg moesten twee bergen worden beklommen, waarop sneeuw en ijs het fietsen haast onmo gelijk maakten. Voor De Jonckheere was dit de derde overwinning van het seizoen. Eerder won hij twee etappes in de Ruta del Sol. René Pijnen en zijn Italiaanse koppelgenoot Francesco Moser hebben de zesdaagse van Mi laan gewonnen. Ze hadden één ronde voorsprong op de Belgische/Italiaanse combina tie Patrick Sercu/Moreno Ar- gentin. Hiper- °3 E(t prestige fordt litgebreid [RMINGHAM De organi- •ren van het superprestige- issement, dat dit jaar voor eerst werd verreden en >r Hennie Stamsnijder ge- innen, zullen hun wedstrij- inreeks volgend seizoen in geval uitbreiden. Naast de ir Belgische veldritten (in „egem, Asper, Zillebeeke en it onjverijse) Zullen in 1984 ook tn cross in Nederland en één Zwitserland voor de rang- likking tellen. Het jaar rop zullen beide laatstë 'en nog een organisator le- 'n, waardoor het aantal Istrijden voor het super- itigeklassement dan op zal worden gebracht. »r volgend jaar zijn Dene- ip en Enter de belangrijk-' Nederlandse kandidaten, irbij eerstgenoemde plaats beste kansen heeft. Voor 15 denken de organisatoren Oss, volgend jaar decor zowel de Nederlandse als mondiale titelstrijd, in het id di. Motorcrosser Kees van der Ven'was ook «stuiten on hnf ctrnnH wan I r> Tonnnof. dit jaar niet te LE TOUQUET Kees van der Ven, de motorsportman van het jaar 1982, leverde in Le Touquet een unieke prestatie. Van der Ven was de eerste coureur in de negenjarige geschiedenis van deze uithoudingsproef, die twee achtereenvolgende overwinnin gen boekte. De nummer drie van de wereld in de kwartliter- -motocross nam ruime afstand van de concurrentie. Slechts drie enduro-rijders konden in dezelfde ronde (van 16,7 kilometer) blijven als Van der Ven. Crossers met wereldfaam, zoals Malherbe en Carlquist, moesten het in het Franse zand afleggen tegen de erkende specialist uit Brabant. Carlquist verloor van de toppers uit de motocrosswe- reld nog het minst op Van der Ven; de Zweedse rijder werd vijf de op één ronde achterstand. De speciale Japanse machines, geprepareerd volgens het „Parijs- -Dakar" concept, kregen vastlopers. De inbreng van de Neder landers Wilken en Schalkwijk, met Malherbe en Drobecq het fabrieksteam vormend, bleef daardoor gering. De organisator Thierry Sabine had na het dodelijke ongeval van vorig jaar (Gerard Rond reed een overstekende vrouw dood) stukken van het circuit aangepast. Aan het eind van het rechte eind was een chicane aangelegd, die de snelheid moest drukken. De chicane vormde echter een flessehals, die dermate met moto ren en coureurs verstopt raakte, dat de organisatie de koers zelfs De Cana dese bob combinatie Jim Carr en Clarke Flynn strandden tijdens wedstrijden in Lake Placid in het zicht van de fi nish. Hun bobslee kantelde in de laatste bocht, de heren ble ven aan boord, hun verwondin gen vielen

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13