Ajax in Se villa-vorm eyenoorders bannen affaire-Kraay uit II191 (AANDAG 21 FEBRUARI 1983 an de .orput ïaar ^eyenoord? s pTTERDAM Feyenoord 1 binnenkort waarschijnlijk sprekingen gaan voeren met ichel van de Korput. De in- rnational, wiens contract bij jrino aan het eind van dit izoen afloopt, wordt in Rot- rdam gezien als de opvolger in Wim van Hanegem. Van Korput. voor wie Ajax al rder belangstelling heeft ge- ond, speelde reeds bij Feye- ibrd voordat hij naar Italië rtrok. nTy Griekse club houdt slechts zes spelers over ATHENE Aan de reeks schandalen in het Griekse voetbal is er gisteren een toegevoegd. De wedstrijd Rhodos-AEK Athene moest door de scheidsrechter worden gestaakt, om dat de thuisclub twaalf minuten voor tijd nog slechts over zes spelers beschikte. De scheids rechter stuurde binnen vier minuten tussen de 60ste en 64ste minuut) drie spelers van de thuisclub wegens protesteren van het veld. Tien minuten later verlieten nog eens twee spelers het stadion, ditmaal met een vermoe delijke hersenschudding. Aangezien Rhodos al twee wissels had toegepast, beschikte de thuisclub niet meer over voldoende spelers en moest de scheidsrechter affluiten. Op het moment, dat de wedstrijd werd gestaakt, leid de AEK tegen het onderaanstaande Rhodos met 2-1. Het is niet de eerste maal, dat iets dergelijks in het Griekse voetbal gebeurt. Verleden jaar nog werd de finale van de be kercompetitie aan de groene tafel beslist. Onderzoek naar Vilé gevraagd DEN HAAG De Belangen vereniging Amateurvoetbal clubs Amsterdam (BAVA) heeft - het bestuur van de KNVB per brief verzocht een onderzoek in te stellen naar het gedrag van de huidige voorzitter van de sectie be taald voetbal Eric Vilé. De BAVA vindt het vreemd dat het KNVB-bestuur nog geen actie heeft genomen na de di verse publicaties, waarin Vile's aandeel in de zwart-geldprak- tijken bij FC Utrecht werden geopenbaard. Feyenoord lonkt naar Kurt Linder DEN HAAG Feyenoord heft het oog laten vallen op Kurt Linder als opvolger van de aan het eind van dit seizoen vertrekkende trainer Hans Kraay. Linder, die vorig jaar na een een jarige verbintenis bij Ajax, terug ging naar Zwitserland waar hij een praktijk fysiotherapie heeft, heeft het aanbod in beraad. Linder, die Ajax verliet omdat hij ook niet langer van zijn gezin gescheiden wilde blijven, laat vandaag waarschijnlijk aan Feyenoord weten of hij op het aanbod ingaat. Spitz Kohn, die aan het eind van dit seizoen wordt opgevolgd door Frits Korbach bij FC Twente, is in de markt bij NAC als opvolger van Jo Janssen. Leo Beenhakker tenslotte tekent vrijwel zeker voor een jaar bij bij Real Zaragoza. Barcelona dankt trainer Lattek af BARCELONA Barcelona zal het contract van de West- duitse trainer Udo Lattek niet verlengen. Lattek kreeg zaterdag te verstaan, dat zijn dienstverband op 30 juni wordt beëindigd, ongeacht de resultaten. Zaterdag speelde' de koploper in de Spaanse competitie met 0-0 gelijk in de uitwedstrijd tegen Spor ting Gijon. Lattek wordt op gevolgd door de Argentijnse ex-bondscoach Cesar-Luis Menotti, die reeds een voor lopig contract heeft gete kend. Het zal toeval zijn geweest, halvewege Feye-r Twente (2-0) een aantal spandoe- met wervende tek- voor Hans Kraay in op. De affaire het vertrek van de smeult nog altijd de kringen der sup- maar op het veld de spelers er al afstand van geno- Na een kort, maar protest over de gang zaken hebben ze eie- voor hun geld geko- zijn op de normale verder gegaan met broodwinning. De lijken zich te laten leiden door kudde-instinct en hol- ongenuanceerd aan nier een paar kreten onder meer Kraay die ook in algemeen- Iden is gevlucht. Dat de Ide voor Kraay inmid- toch ook al niet wé- ilijk verder gaat, bleek bral uit het negeren van oproep van de suppor- pvereniging om de lip een kwartier voor l einde van de wedstrijd 1 te verlaten. het effect van een hand- jeningenactie, die door de iportersclub (bijna 2500 le- i) buiten de poorten van de 'ip luidruchtig werd gestart, t twijfelachtig. De organisa- fen hopen op 15.000 sympa- pbetuigingen, maar die ver lichting dreigt te worden ge- Supporters van Feyenoord demonstreren tegen het besluit van het bestuur van hun club, dat trainer Kraay wil laten vertrekken. loochenstraft door de feiten. Dan is er nog in het officiële blad van de supportersvereni ging een bon geplaatst, waarin iedereen zich kan uitspreken voor of tegen het vertrek van Kraay. En ook of men vindt,' dat het bestuur van de suppor tersvereniging wel of geen ac tie moet ondernemen tegen het vertrek van Kraay. Voor zitter, mevrouw mr. Tanny Wolff, die het eens is met het bestuur van Feyenoord. heeft al aangekondigd op te stappen als er meer dan driehonderd reacties ten gunste van de oe- fenmeester binnengekomen. Kraay zelf had vrijdagavond tijdens een bijeenkomst van supporters nog eens olie op het vuur gegooid door fel te reage ren op uitlatingen van Feye- noords voorzitter Gerard Ker- kum en bestuurslid Piet Steen bergen in het officiële blad van de supportersvereniging. Het artikel, waarin onder meer het vertrek van Kraay werd toegelicht, zou volgens de trainer onvolledig zijn en voor de helft onwaarheden be vatten. Gedetailleerde kritiek leverde Kraay evenwel niet. Veel geschreeuw De suportersvereniging zag daarin toch aanleiding voor de hierboven aangekondigde ac ties. Verder dan veel ge schreeuw wam het legioen niet. Nadat Houtman Feye noord uit een strafschop naar de veilige voorsprong van 2-0 had geschoten (de spits had ook al voor 1-0 gezorgd), scan deerden de supporters nog even de naam van Kraay, maar verder ging het ze toch vooral om de winst van Feye noord. Misschien dat ze bij een neder laag van hun favorieten wel tot de opmerkelijke actie wa ren overgegaan, maar ook dan was daarmee aangetoond, dat handel en wandel van de doorsnee-supporter niet door mensen, maar door resultaten wordt bepaald. Niets onder de zon dus in Rotter dam. Toepasselijk trouwens, want ook op het veld met of zonder Kraay is Feyenoord niet wezenlijk anders dan in het verleden. Het mag dan eventjes niet goed zijn gegaan met de Rotterdamse club, nu het succes weer is terugge keerd blijkt de basis daarvan nog altijd niet sprankelend voetbal te zijn. Ook niet met Gullit, Jeliazkov en Vermeu len (terug na een schorsing). En ook nauwelijks met Valke, die tegen FC Twente overi gens ontbrak wegens een schorsing. Aan de basis van Feyenoords succes lag ook gisteren de rou tine van Van Hanegem (die op de dag waarop hij 39 jaar werd, nog een sprintduel van de jeugdige Bleuming won), de mentaliteit van Wijnstekers en de degelijke techniek van Gul lit. Voor de laatste lijkt de se lectie voor Oranje een stimu lans te zijn om bij zijn club eindelijk weer eens op te val len. En natuurlijk was daar weer de produktie van Houtman, maar ook het fortuin dat veel scorende spitsen immer lijken af te dwingen. Zo was zijn eer ste treffer uiterst dubieus, om dat Hoekstra doelman Van Gerven van FC Twente aan de arm had vastgehouden bij een uitworp. Daardoor kwam de bal voor de voeten van Houtman, die eenvoudig kon inschieten (1-0). In blessuretijd kwam Feyenoord dardoor goedkoop aan een voorsprong, want scheidsrechter Weerink en zijn grensrechter hadden zand in de ogen. Machteloos FC Twente protesteerde op een manier zoals d& ploeg in de tweede helft voetbalde machteloos. Wat voor vreemde capriolen de verdediging van Feyenoord en invaller-doel man Brunings (Hiele was aan de rug geblesseerd) ook uit haalden. FC Twente kon er niet van profiteren. De zege van Feyenoord was daarom een kwestie van tijd. Na een aantal enorme kansen, waarbij Van Gerven uitstekend in greep, moest toch weer Wijn stekers de beslissing forceren. Hij soleerde het Twentse straf schopgebied in, waar Dilling hem al dan niet rechtmatig stuitte. Houtman mocht in elk geval vanaf elf meter keihard in de linkerbenedenhoek in schieten (2-0). Verder toonde Feyenoord bij een nog fors aantal mogelijk heden een even grote moede loosheid als zijn opponent. Zo slaagde Gullit er in om vanaf drie meter precies tegen de rug van zijn ploeggenoot Jeli azkov te schieten in plaats van in het lege doel en misten Houtman en Nielsen vrij voor Van Gerven. Bovendien moest laatste man Drost, aan wie veel ploeggenoten wel degelijk een 'voorbeeld kunnen nemen, nog een keiharde inzet van Van Deinsen spectaculair van de doellijn koppen. Het waren enkele momenten waarop er iets viel te beleven, maar veel meer dan een rommelmarkt was Feyenoord-FC Twente toch niet. DICK HOFLAND Feyenoord-FC Twente 2-0 (1-0): 45. Houtman 1-0, 68 Houtman 2-0 (straf schop). Scheidsrechter: Weerink. Toeschouwers: 16.000. Gele kaart: Piasmans. Feyenoord: Brunings; Troost. Van Hanegem (Stafleu). Nielsen, Wijnste kers; Hoekstra. Gullit. Van Deinsen; leliazkov. Houtman, Vermeulen. FC Twente: Van Gerven; Koopman, Drost. Dilling. Pouls; Birkedal, Kila Rohde). Piasmans; Vreijsen. Ash- rroft. Bleuming Ajax nog moeite gehad ijn „zekere" overwin- op Excxelsior in han- te houden. Dat bete een compliment voor Rotterdammers, die de eerste tot de laat- ninuut met drie aan bleven spelen, de grens van het melijke overschreden voetbal met voetbal ?»flucu beantwoorden. /i- let is tevens een veroor- èling van Ajax, dat na jn flonkerend begin •-1~~J naar een spelle- waarin het doel van het doel van de dus, nog een ondergeschikte speelde. Amsterdammers bedreven soort voetbal dat aan trek- oogde, maar de essentie spel verhulde. Voor de naar het doel werd de route gekozen en daar- zou de afwezigheid van sleutelfiguren de verkla- kunnen zijn. Johan 1 tuijii bleef buiten de lijnen ïdat zowel hij als trainer De NS/ >s een terugkeer op het toch it moeilijke veld een te groot nhanc ico vond. Cruijff moet opti- agag< ial fit zijn in het duel met i<?2r over veertien dagen, kirt voor de wedstrijd meldde 'sper Olsen zich ziek en jardoor kwam een belangrijk el van de opbouw in handen ■K <e |n Vanenburg en Rijkaard. '927 tfdere architecten dus, man- 18T meer °°g hebben voor ^an voor doelmatigheid. }ch werd Excelsior een half jr lang op eigen helft ge- "^ïisterd. maar niet door de "9 Inje. Dat gebeurde voorna- blijk door de rechtlijnige I p tiende Lerby. Molenaar, T leve. Schoenaker en de in- ükwekkend spelende Mölby. ^x kon echter geen vervolg ven aan de openingstreffer h Van Basten, die al in de inisteade minuut een voorzet van jeve letterlijk en figuurlijk |t het hoofd afwerkte. De Pier Tol matchwinner in Groningen GRONINGEN Hans Eykenbroek straalde na de verrassende zege (0-1) van zijn AZ '67 bij FC Groningen. „Het was niet zo fraai wat we hebben gezien, maar mijn ploeg heeft toch hard gewerkt voor deze overwinning. Een gelijkspel zou de ver houding wellicht beter hebben weergegeven, maar ik ga competitielei der Jan Huijbregts toch heus niet voorstellen ons maar één punt te geven. Die twee punten die wij hier in Groningen hebben behaald, komen ons erg goed van pas". Veel fraais leverde het duel tussen FC Groningen en AZ '67 inderdaad niet op. Het pu bliek ging dan ook mopperend naar huis. Terecht, want de strijd was uit speltechnisch oogpunt gezien erg matig. FC Groningen, dat McDonald. Go- ble en Mulder moest missen en al spoedig Waalderbos met een lichte hersenschudding naar de kleedkamer zag vertrek ken, had weliswaar voortdu rend een lichte meerderheid. Veel dreiging ging er echter deze keer van de Groningers niet uit. AZ '67 opereerde zon der de met een knieblessure uit Sevilla teruggekeerde Ho- venkamp en ook zonder Jon ker. die vorige week op de training te kampen kreeg met een onwillige spier. Pier Tol: enige schutter in Groningen. De Alkmaarders streden dit keer met een enorme inzet. Ze hielden vooral hun verdedi ging goed gesloten. Matchwin naar werd Pier Tol, die tot donderdag nog met 38 graden koorts tengevolge van een oor ontsteking in bed lag. Gisteren toonde hij in Groningen echter waartoe hij in staat is. Hij on dernam in de 73e minuut een solo, waarbij hij tal van Gro ningers voorbij wandelde om daarna een woedende doelman Tukker gemakkelijk te passe ren. FC Groningen drong daarna nog wel aan, maar scoorde niet. Ajax: Schrijvers; Molenaar, Molby, Ophof, Boeve, Rijkaard (Silooy), Schoenaker. Lerby; Vanenburg. Van Basten. Kiefl Excelsior: Storm; Leenheer. Ridder- hof. Struis. Rutjes; Van Tour. Patti- nama. Van der Padt; Van Goozen, Blanker. Snoei (Nijssen). wijdlopigheid van Ajax bood Excelsior de gelegenheid keer op keer in te grijpen, Storm toonde zich opnieuw een ver dienstelijk doelman en het ge luk was dit keer met de zwak kere. Maar Ajax ontkrachtte zelf zijn offensief door de druk van de ketel te halen. Boeve en Molenaar, als flankverdedi gers geconfronteerd met de voortdurende aanwezigheid van Snoei en Van Goozen, durfden de tegenstanders niet alleen te laten en De Mos, die tien jaar geleden als speler van Excelsior in het Ajax-stadion met 8-0 verloor, stuurde ook zijn mannen niet naar voren Het leek wel of de Rijvers-in doctrinatie doorwerkte tot in het Ajax-stadion. Onverwacht Excelsior kreeg dus van on verwachte zijde hulp bij de uitvoering van zijn zonder twijfel moedige strijdplan. Eén Ajacied werkte echter nadruk kelijk niet mee, Piet Schrij vers. Hij voorkwam de gelijk maker, die zowel Van Goozen als Snoei voor het oprapen had ten maakte door zijn simpele verschijning zoveel indruk op Leenheer, dat de Rotterdamse rechtsachter niet zelf durfde schieten, maar nog eens door schoof naar Blanker, die hoog over vuurde. Mölby maakte een einde aan de moeilijke pe riode van Ajax, kort na het eerste half uur. De vaak ver vooruit spelende vrije verdedi ger pikte de door Ridderhof slordig behandelde bal op een marcheerde recht door. Zijn boogbal was voor Storm onbe reikbaar, maar eindigde op de lat. Van Basten was echter op nieuw op de juiste plek, 2-0. Na rust kon Struis wat meer uit zijn verdedigende positie komen omdat Ajax het zich zelf steeds moeilijker ging ma ken met leuke, maar steeds minder efficiente handelingen. Het publiek morde aanvanke lijk nog ingehouden, maar koos geleidelijk toch voor het langzame handgeklap en het duidelijke boe-geroep. Dat klonk Excelsior als muziek in de oren. Het werd als een sti mulans ervaren omdat de Rot terdammers drommels wel be grepen dat Ajax' tekortschie ten voor een belangrijk deel hun verdienste was. Het te gendoelpunt - Van der Padt gelijkmaker uit zijn rechter- "Sr/ho i« gebruikte een vernuftige pass voet, maar Schrijvers was als waarai§ 1S- van Nijssen - was een extra- steeds bij de les. Ajax hield e -prikkel. Na een best schot tenslotte de twee winstpunten ^Ti-O*™Van ^4° van Kieft op de lat haalde vast met een soort voetbal dat 2-1.' Scheidsrechter: Bakker. Toe- Ridderhof haalde nog bijna de herinneringen aan Sevilla op- schouwers: 11.500.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11