Voorraad aardgas maakt grotere afzet mogelijk i)ngeluk Britse ernreactor Afgezaagde hand weer iertien levens iste mogelijk DENTOFIX* Vast en zeker voor elk kunstgebit QejdónQowuwt aangezet New York heeft z'n superwolkenkrabber „Overheid moet wilde kappers- scholen kortwieken' Inval Slavenburg gevolg eerdere aanhoudingen gi|n nenl and/buitenland ZATERDAG 19 FEBRUARI 1983 PAGINA 5 Gerard Prins, operatie-assistente Ike Hoekstra en chirurg dr. Dijkstra bewonderen de weer aanqezette hand. a - "lok afgelegen zow:rcelen gasnet nsluiten :iek» at hhTERSWIJK De Gel- ir Ce gasmaatschappij Gamog t het idee gelanceerd een ;r'eielijk werkgelegenheids- .aar( te maken door het aan- c Jy en van zogeheten super- ndabele percelen op het gasnet. In Nederland zijn >taal zo'n 175.000 van die, al afgelegen, percelen die op het gasnet zijn aange- in, omdat de investerings- en te hoog zijn. Volgens xi fojdent-commissaris C. de s van de Gamog, die het gistermiddag presenteer- kan uitvoering van het een groot aantal werklo spet in het hele land aan werk ged en. Een ander voordeel is a df door een toenemende spei gasomzet de overheidsin- zj(sten stijgen en er minder olie behoeft te worden in- (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Het bordje „Uitverkocht" kan van de Nederlandse aardgasvoor raden worden verwijderd. De voorraad is wel zo groot, dat we het ons kun nen permitteren er meer van te verkopen. Maar die verkoop mag niet tegen afbraakprijzen geschie den. En de opbrengst moet niet voor consump tieve, doch voor structure le doeleinden worden ge bruikt. Hiermede vatte dr. ir. H. Hoog, voorzitter van de ener giecommissie van de Sociaal- Economische Raad het advies samen, dat de SER gisteren over het door de regering te voeren aardgasbeleid opstelde. Tot dusver was het devies steeds, dat er enige zuinigheid met het aardgas zou moeten worden betracht en dat het op grotere schaal verkopen ervan gelijk zou staan met potverte ren. Intussen blijken de voor raden veel groter te zijn dan eerder werd verondersteld, terwijl het verbruik is gedaald. Veel kans op een extra afzet is er niet, met uitzondering van België dat nog aarzelt of het Russisch gas zal gaan afnemen. Overigens was niet iedereen voorstander van meer aard gasexport. Onze betalingsba lans heeft al een groot over schot, zo betoogde SER-kroon- lid prof. Kuipers en dat over schot zou bij meer export nog groter worden met als gevolg een duurder worden van de gulden. Maar, zo voegde hij er aan toe, als we toch meer gas gaan exporteren, laten we de opbrengst dan niet meteen gaan besteden. De inkomsten kunnen immers sterk wisse len. Beter zou het zijn eerst een pot te vormen, waardoor uiteindelijk de bestedingen ge lijkmatiger kunnen worden gedaan. In het advies staat, dat de koo rren meeropbrengsten zouden moe ten dienen voor verbetering van de binnenlandse energie structuur. Tijdens de discussie bleek, dat men dit best wel ruim wilde interpreteren en dat bestrijding van het finan cieringstekort van de staat en lastenverlichting van het be drijfsleven er ook onder zou kunnen vallen. Maar iedereen vond, dat de meeropbrengst moet worden gebruikt voor het economisch herstelproces en niet in consumptie moet worden gebracht. Schikken Met het schikken van bloemen heeft prinses Juliana giste ren in Boven- karspel de jaarlijkse „West Friese Flora" offi cieel geo pend. Na deze hande ling maakte de prinses een rond gang. De ten toonstelling voor bolge wassen wordt dit jaar voor de vijf tigste maal gehouden. ZWOLLE In een ziekenhuis in Zwol le is begin deze week bij de 57-jarige Gerard Prins zijn linkerhand, die hij met een cirkelzaag had afgezaagd, weer aangezet. Het medisch team onder lei ding van plastisch chirurg dr. Dijkstra heeft hiervoor zeven en een half uur aan de operatietafel gestaan. De patiënt mag volgende week weer naar huis. Gerard Prins man was met een geleende cir kelzaag kachelhout aan het zagen. Toen hij wat splinters uit zijn vinger probeerde te halen kwam hij met zijn pols tegen de draaiende zaag, waarvan de beveiliging niet werkte. „Ik voelde eigenlijk niets, maar zag plotseling die hand op de houtstapel liggen. De handschoen en mijn horloge zaten er nog om. De pols was precies achter de horlogeband doorgezaagd". De medici die de hand weer hebben aangezet zijn optimistisch over het genezingsproces. „Het was een mooie gladde wond. Bovendien zat er niet veel tijd tussen het afzagen en het moment dat we konden beginnen. Zodoende kon de bloedtoevoer vrij snel hersteld worden. Daarna zijn we met behulp van microscopen aan het werk gegaan om alle zenuwen en pe zen en spieren aan elkaar te hechten". Gerard Prins zal, aldus de doktoren, in de toe komst weinig last van de zagerij ondervinden. Bioscopen in Turijn deugen niet TURIJN In Turijn, waar afgelopen zondag bij een brand in een bioscoop 64 mensen om het leven kwa men, zijn gisteren op last van de brandweer elf bioscopen en zeven andere gebouwen gesloten. Na een periodieke inspectie was namelijk gebe- leken dat ze niet voldeden aan de veiligheidsvoorschrif ten. Bij de brand in bioscoop kwamen veel mensen om, omdat sommige nooduitgan gen waren gesloten. Zuid-Afrika: aanslag Bloemfontein werk ANC PRETORIA Bij een bom aanslag op een overheidsge bouw in de Zuidafrikaanse stad Bloemfontein zijn gisteren 76 gewonden gevallen, allen zwarten. Een aantal van hen is er ernstig aan toe. Het hoofd van de Zuidafri kaanse politie, generaal Mike Geldenhuys, acht de verzetsor ganisatie ANC verantwoorde lijk voor deze aanslag. Hij meent dat nu bewezen is dat het ANC er op uit is önschul- digen te doden. De bom ont plofte in een soort arbeidsbu reau voor zwarten, terwijl een lange rij mannen voor een lo ket stond. Het ANC heeft in het verleden aanslagen op soortgelijke ge bouwen gepleegd, maar dan 's nachts wanneer er niemand aanwezig was. Geen enkele groepering heeft de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Journalisten vermist in El Salvador SAN SALVADOR De auto riteiten in El Salvador hebben bevestigd dat sinds afgelopen maandag drie buitenlandse journalisten worden vermist. Het gaat om twee Zweedse journalisten en een Ameri kaan, die maandag per auto uit de hoofdstad zijn vertrokken voor een reportage in het bin nenland. De auto is gisteren teruggevonden bij Guazapa, 28 kilometer ten noorden van San Salvador. De zweden, Jens Nystroem en Tohm Thu- len, werken voor de Zweedse communistische krant Ny Dag, de Amerikaan voor de Dallas Morning News. Cursus- en examengeld omhoog DEN HAAG Alle cursusgel den en het examengeld voor het staatsexamen gaan om hoog. De ministerraad heeft besloten de staatsexamens ge leidelijk kostendekkend te maken. Hierdoor gaat het exa mengeld voor de cursus 1983- 1984 met 30 tot 40 procent om hoog. Tegelijk besloot het ka binet met ingang van 1984 een staatsexamen middelbaar eco nomisch en administratief on derwijs (MEAO) in te voeren. Alle cursusgelden worden dit jaar met 16,5 procent ver hoogd. Deze maatregel komt in de plaats van een optrek king van het cursusgeld bij avondscholen en het geleide lijk kostendekkend maken van de cursussen voor het lbo en mbo. In verband met uit voeringsproblemen van tech nische aard zijn deze maatre gelen een jaar uitgesteld. Dat geldt ook de invoering van examengeld in het avondon derwijs. n schot in bouw inument in Auschwitz ,RSCHAU Er zit nog totaal geen it in de bouw van een nieuw inter- maal gedenkteken in het voormali- ïazi-concentratiekamp Auschwitz in tuurt van Krakov in het zuiden van :n. Dat hebben de Duitse initiatief iers voor het monument gisteren be- dgemaakt. Op 30 september 1981 d de eerste steen voor het monu- it gelegd door de huidige SPD-kan- iat voor het Bondskanselierschap, s-Jochen Vogel. Anderhalf jaar la- js men nog niets verder. De Polen ben beloofd dat dit voorjaar met de kzaamheden wordt begonnen, maar ,,ft'',A"^Vest-Duitsland word vermoed dat in in niemand zich voor het project intwoordelijk voelt. Japan blijft radio-actief afval in zee dumpen TOKIO Japan is van plan de dumping van radio-actief afval in de Stille Oceaan voort te zetten, on danks het besluit van de Conventie van Londen om het storten van dergelijk afval in zee te verbieden. Ja pan heeft, evenals Ne derland, tijdens de vergadering in Lon den tegen een derge lijk verbod gestemd. Korter werken bij Fokker schiphol Fokker gaat in de bedrijven Drecht- steden (de vesti gingen in Dor drecht en Papen- drecht) vanaf 28 februari en Schip hol, in de loop van maart, werktijd verkorting van 20 tot 25% toepassen. Dit vloeit voort uit de eerder aan gekondigde her structurering bij Fokker. NDEN Een ernstig ongeluk dat 26 jaar geleden jeurde in een Engelse kernreactor heeft mogelijk zeker 13 mensen het leven gekost. Dit blijkt uit j rapport van de Engelse nationale raad voor be- terming tegen straling (NRPB), dat gisteren is gepu- ieerd. iktober 1957 brak brand uit in een kernreactor bij Windscale i?t nborden van Engeland, waar plutonium voor atoombom- werd gefabriceerd. De brand woedde twee dagen en er m een grote hoeveelheid radioactiviteit vrij. Er ontstond een radioactief jodium, die zich verspreidde over Engeland, :s en delen van Noord-Europa. ;ens het rapport hebben 260 mensen mogelijk door de stra- kanker aan de schildklier gekregen. Van hen overleden er "Jog eens zeven mensen zijn overleden aan andere vormen kanker die mogelijk door de straling zijn veroorzaakt, .ngelse regering bepaalde na de brand dat 44 dagen lang die in de omgeving van Windscale geproduceerd werd, gedronken mocht worden. Al twee jaar geleden publiceerde milieugroepering, de Politieke Ecologische Onderzoeks- p, een rapport over de gevolgen van de brand. Ook daarin verband gelegd tussen gevallen van kanker aan de schild en het ongeluk en werd gezegd dat waarschijnlijk 12 men- overleden waren aan kanker, veroorzaakt door de straling. NEW YORK Donald Trump, met zijn 36 jaar de jongste hui- half miljard gulden. zenmakelaar in New York City, heeft de „skyline" van Manhat- De niet aan zei fonderschatting lijdende Trump heeft de toren tan verrijkt met een heuse „superwolkenkrabber". Het gebouw zijn eigen naam gegeven. In de Trump Tower", een geheel van met zijn 58 verdiepingen is bij lange na niet het hoogste van exclusieve kantoorlagen, winkelruimten en koopwoningen, kost New York City, maar wel het allerduurste. de goedkoopste eenheid een half miljoen dollar. Daarna schieten de prijzen de hoogte in. Een leger van 5.000 bouwvakkers heeft het gebouw neergezet op Bij de opening zei Trump: „Ik hoop dat dit gebouw over 30 jaar de duurste hoek van Fifth Avenue, waar elke vierkante centi- onder monumentenzorg valt. Het is een bouwwerk dat niemand meter goud waard is. De bouwkosten bedroegen meer dan een zich ooit nog veroorloven kan". De misdaad in de VS mag dan zijn afgenomen, in New York vormt de drugs handel nog steeds een zeer groot probleem. In de Bronx rol de de politie gis teren een narco- tia-netwerk op. Daarbij werden zo'n 500 kilo drugs in beslag genomen en ze ventien handela ren gearres teerd. Op de foto houdt een politieman vijf verdachten in de gaten. Misdaad in VS minder WASHINGTON Terwijl blijkens enquêtes de angst van Ame rikanen om slachtoffer van misdaad te worden heviger is dan ooit, wijzen de cijfers op een teruggang van de criminaliteit in de VS. Zo blijkt uit de jongste statistieken dat het leven in de stad New York vorig jaar aanmerkelijk veiliger is geworden. Die ontwikkeling is volgens criminologen trendmatig voor het hele land. Van de 7,2 miljoen inwoners van New York werden er in 1982 „slechts" 1.675 vermoord, een teruggang met 8,5 procent ten op zichte van 1981. Het aantal moorden in Amerika's hoofdstad Washington daalde met 13 procent en de gewapende overvallen met 12 procent. De cijfers weerleggen eens te meer allerlei wijdverbreide opvat tingen onder het Amerikaanse publiek over criminaliteit. In tegenstelling tot veler opvatting is New York ook niet de meest misdadige stad van de wereld, of zelfs van de VS. Boven aan de lijst staat Detroit met 40,7 moorden per 100.Q00 inwoners, gevolgd door Dallas en Los Angeles. New York staat op de zesde plaats. DEN HAAG De kappers in Nederland, verenigd in de Alge mene Nederlandse Kappersorganisatie (ANKO), willen dat de overheid wat doet tegen de wildgroei onder de kappersscholen in ons land. Naast de door de ANKO gesteunde officiële oplei dingen ontstaan steeds meer „wilde scholen". Daar worden voor veel geld cursussen gegeven, met name aan huisvrouwen. „Die werken vooral thuis, en dat heeft de laatste twee jaar zeker tweeduizend arbeidsplaatsen en 120 miljoen gulden aan omzet gekost", zo zegt ANKO-voorzitter P. Kalle. De veertig erkende scholen die kappers opleiden via het leerlin genwezen drie dagen in de week op school en twee in de kapsalon zorgen per jaar voor ongeveer 1.550 nieuwe arbeids krachten. De veertien kappersdagscholen zorgen elk jaar voor ruim 1.200 jonge kappers. De heer Kalle vindt dèt de nieuwe niet-erkende scholen een gat in de markt zien dat er niet is. „De gezamenlijke kappersbedrijven hebben een jaarlijkse behoefte aan tegen de 3.000 nieuwe arbeidskrachten. Er bestaat dus hele maal geen behoefte aan beunhazerij". Volgens Kalle wordt op veel van die pseudo-scholen slecht les gegeven. „Als je in dit land schoenveters wilt verkopen, heb je tientallen vergunningen nodig. Als je je eigen kappersschooltje wilt oprichten, houdt niemand je tegen, ook als je nog nooit een schaar in je handen hebt gehouden. Als de overheid geen richt lijnen aanlegt voor de scholen, is het met ons kappers gedaan. Dan werkt iedereen thuis, en kunnen wij onze zaken wel slui ten". (Vervolg van de voorpagina) ROTTERDAM Mr. Schoonaard verklaarde dat tot de inval is besloten wegens de vele aanwijzingen die bij onderzoek in Am sterdam, waar Slavenburg eveneens bij betrokken is, naar voren zijn gekomen. Daar werden eind vorig jaar drie topmannen van de bank aangehouden op verdenking van valsheid in geschrifte. Deze aanhoudingen vloeiden voort uit de aanhouding van onder meer de twee directeuren van de onroerend goed maatschappij F&S Properties. Over de toestemming van de ministers voor de inval zei mr. Schoonaard, dat het vaker voorkomt dat hierom wordt ge vraagd, omdat moet worden afgewogen of de samenleving, in het bijzonder de economische samenleving, er door zo'n actie op voor of achteruit zal gaan. Justitie en politie zeggen bewust vrijdagmiddag, sluitingstijd, te hebben uitgekozen voor de invallen. De bank ondervindt er op die manier de minste hinder van en kan maandag weer gewoon voor het publiek open, aldus mr. Schoonaard. Hij kon niet zeggen of hij die dag een run op de bank verwacht van mensen die mogelijk zwart geld op hun rekening hebben staan. „Het is in ieder geval niet de bedoeling van de actie ge weest", zo zei hij, waaraan hij toevoegde dat er geen privé-klui- zen zijn geopend. De aandelen vanSlavenburg's Bank zijn voor ongeveer drie kwart van de Franse bank Crédit Lyonnais. Dit is een van de grootste banken ter wereld en is praktisch geheel eigendom van de Franse staat. Een woordvoerder van de Nederlandsche Bank zei gisteravond, dat de Nederlandsche Bank 's middags was ingelicht over de in vallen, die toen op til waren. De Nederlandsche Bank onthoudt zich vooralsnog van commentaar op „deze stap in het voortgaan de onderzoek" bij Slavenburg. „Het is nog te vroeg om hierover een standpunt in te nemen". EXTRA-FORTE i kleefpoeder voor i uw kunstgebit Dentofix Extra Forte is speciaal ontwikkeld voor mensen die elk risico van een los zittend kunstgebit willen vermijden. Een betrouwbaar hechtmiddel met extra grote kleef kracht zonder dat het irriteert Diabetici kunnen Dentofix zonder bezwaar gebruiken. Dentofix Regular, Forte en Extra Forte zijn bij elke apotheek en drogist verkrijgbaar.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5