Natuurgebied in Leidschendam noet snel worden vervangen" Oud Zoeterwoude kampt met tekort /eden eroordelen ractie van PvdA Professionele aanpak nieuw Leids popblad FNV -Alkemade tegen opeten van eigen huis Noordierse kinderen naar Leiderdorp flILIEUGROEPEN BIJ PROVINCIE: Comp u terspelle t jes voor in de auto nieuwtje op beurs .EIDEN/REGIO CeidócSomont ZATERDAG 19 FEBRUARI 1983 PAGINA 3 ippen dood in Noordwijk ÏOORDWIJK Negen kippen en een haan zijn vanmorgen vroeg 1 aangetroffen bij een bestrijdingsmiddelenbedrijf aan de Beek- Lan in Noordwijk. Bovendien zijn nog twee kippen spoorloos ver wenen. Volgens werknemers van het bedrijf is dat het werk van bssen geweest. De politie heeft echter nog geen sporen van vossen junnen ontdekken en is daarom bezig met een onderzoek. kippen lopen rond op het terrein de firma als aardigheidje voor j> werknemers. Inmiddels zijn er nog maar drie van de oorspron- •lijke vijftien beesten over. De laatste jaren zijn wel vaker kippen i konijnen doodgebeten of verdwenen in Noordwijk, een reden >or veel inwoners om te wijzen op de aanwezigheid van vossen in duinen. De politie oppert echter als andere mogelijkheid dat •rwilderde honden de daders zijn. „Zeker zo vlak voor het poli tbureau, midden in het dorp", aldus een woordvoerder van de joordwijkse politie. Dat de kippen zijn doodgebeten door een dier fordt aannemelijk geacht, omdat het bedrijfsterrein vanmorgen fezaaid lag met veren. Intieme vragensteller valt Alkemade lastig ALKEMADE Bij de politie in Alkemade zijn de laatste weken weer meldingen binnengekomen van vrouwen die door een intieme vragensteller waren opgebeld. De opbeller stelt zich voor als dok ter Steenkamp van het Academisch ziekenhuis Leiden. Hij zou namens één van de huisartsen van Alkema de een paar vragen moeten stellen. Al gauw blijkt steeds dat de man vooral intieme vragen stelt over het sexuele leven van de Nationale schaats wedstrijden in Hoogmade HOOGMADE De IJsclub Hoogmade houdt morgen natio nale kortebaanwed- strijden voor heren. De wedstrijden begin nen om 13.00 uur. In schrijven kan tot 12.30 uur in Café Van der Ploeg. Ook telefo nisch kan worden in geschreven: 01712- 8369. LEIDERDORP Onder verantwoordelijkheid van de Stichting Pax Christi Kinderhulp is in Leiderdorp een actieco mité opgericht om voor 22 Noordierse kinderen een vakantie te organise ren in de zomer van dit jaar. Maandag wordt daarover een informatie avond gehouden in basis school De Schakel aan het Van Alphenplein 5 in Leiderdorp. Aanvang acht uur. De kinderen, in de leeftijd van 6 tot 14 jaar, zijn voorna melijk afkomstig uit de pea ce-lines van Belfast en Lon donderry. De peace-lines zijn de grenzen tussen katholieke en protestantse wijken. Daar komen de meeste rellen voor en is de strijd het hevigst. De kinderen die naar Leider dorp komen, zijn vertrouwd met het geweld en hebben nooit vrede gekend. De initi atiefnemers willen de kinde ren met dat begrip kennis la ten maken door een vakantie in Leiderdorp. De kinderen worden twee aan twee opgenomen in Lei- derdorpse gezinnen. Ook wordt een aantal activiteiten voor hen georganiseerd. Het is allemaal vrijwilligerswerk. Niettemin moet er een be drag van 18.000 gulden bijeen worden gebracht om het ge heel te bekostigen. Om dat te bewerkstelligen is een reke ningnummer geopend bij dé Leidse Spaarbank, (giro vap de bank: 3946): 889410623 on der vermelding van „Noordf- ierse kinderen Leiderdorp'-. Het comité zoekt nog een aantal spel- en bezigheidsmo gelijkheden voor de kinderen in de periode dat zij hier zijn. Voor inlichtingen en/of sug gesties kan men terecht op de informatie-avond of bij Jack Beijer, Steenbakkerslaan 34, 2352 AM in Leiderdorp, tel. 890129. e ach 4aats uitn mod" h na reel ke tot ie bl: zich 1 een ordrt ma van is g( ïrhei i ge' waa 1951 ter 1 de gi EIDSCHENDAM Ze- milieugroeperingen tbben bij het spreek- voorafgaand aan de Jjeenkomst van de com- ssie voor recreatie, na- urbescherming en land- hapszorg in het Provin- huis, gevraagd haast te aken met de verwerving het gehele vervan- nde natuurgebied, als gevraagde ontgron- jngsvergunning voor de slouwerpolder wordt %leend. de Werkgroep Milieubeheer Leiden weer eens in actie ge komen naar aanleiding van de eerste fase van de inrichting van de Leidschendammerhout die op de agenda stond. Ter Keurs zei dat het volstrekt on juist is, dat het beplantingsplan (de eerste fase) de aanzet voor de aanleg van het natuurge bied zou zijn. „Het te beplan ten gebied ligt geheel en al buiten de grenzen hiervan en het bos kan natuurlijk ook nooit de natuurwaarden van de Meeslouwerpolder vervan gen". Over het antwoord van gedeputeerde drs. J. Borgman dat het bos als afscherming van het natuurgebied moet dienen, zei Ter Keurs na af loop: „Daarvoor was een beetje behoorlijke sloot al voldoende geweest". Namens de milieugroeperin gen vroeg hij verder zeker een half jaar te wachten met het verwijderen van de boven grond in de Meeslouwerpolder en niet, zoals het plan is, hier mee in juni te beginnen. Ten slotte vroeg Ter Keurs nu ein delijk eens een „behoorlijke beslissing" te nerrjen over de aanvraag van de zandwinner om de ontgrondingsvergun ning te verlengen. Hij herin nerde aan een uitspraak in een soortgelijke situatie van Gede puteerde Staten (GS), waarin het betreurd werd dat het twee jaar had geduurd, terwijl op deze beslissing al zes jaar wordt gewacht. Zand De milieugroepen vinden het meer dan twijfelachtig of er vóór 1 januari 1987 zand nodig zal zijn voor één van de pro jecten die de zandwinner op stapel heeft staan. Als de pro vincie snel tot een goede afwe ging van de verschillende be langen komt, zal ook vlug dui delijkheid komen over de vraag of er eigenlijk wel scha declaims van de zandwinner zijn te verwachten. „Daarmee kan nu steeds worden ge schermd, omdat dan in het vage gelaten kan worden waar het zand naar toe moet", aldus Ter Keurs. Op de vraag waar om er zo'n haast moet worden gemaakt met ontgronden en waarvoor het zand nodig is. antwoordde de provincie steeds dat dit een zaak van de zandwinner is. De milieugroe pen vinden dat het provincie bestuur zich hiermee tot „stuurloos verlengstuk van het bedrijfsleven" maakt en het zich aan verantwoordelijkhe den onttrekt, zoals die door de ontgrondingenwet worden ge ëist. Afweging van alle belan gen tot in hoogste instantie zou wel eens kunnen leiden tot weigering Van de vergunning en dan zou de Meeslouwerpol der gespaard kunnen blijven, zodat er geen vervangend na tuurgebied hoeft te komen. De agrariërs in de Leidschendam merhout zouden als zij dat willen hun bedrijf dan kun nen voortzetten. Tijdens de langdurige discus sie, die daarop in de statenzaal volgde, werd de suggestie ge daan de termijn voor de ont gronding met twee of drie jaar te verlengen. Daaraan zou de voorwaarde moeten worden verbonden, dat de eerste drie of vier jaar geen zand zou worden gewonnen. In die tijd zou het vervangende natuur gebied tot de gewenste vorm kunnen groeien. Gedeputeerde Borgman noemde het een „goede hint" die met de ande re constructieve ideeën door Gedeputeerde Staten zullen worden overwogen. Hij wees er echter op dat als er werke lijk behoefte aan zand bestaat, de zandwinner waarschijnlijk niet akkoord zal gaan. GRONDUITGIFTE SANDERSGARAGE ONAANVAARDBAAR" Spr< nnens 18.00 Jt 36, (raat skwai r< Sr! PBegèhï n; ?ie ei I KINI ■S3 3 3 DERS in. Ai m, tel 0 CIDEN Een meerderheid van de leden van de dA is van mening dat de fractie de grond van de rkeergarage Sanders niet voor twee gulden vijftig 45. r jaar aan Du Prie had mogen weggeven. De leden nden dat bij een eventuele volgende gelegenheid de 9ictie een dergelijke standpunt niet meer mag inne- ledenvergadering van de socialisten nam gisteravond een lie aan waarin werd gezegd, dat de gemeenteraadsfractie van PvdA het besluit over de gronduitgifte veel te snel heeft ge- men. In de motie staat verder dat onvoldoende rekening is louden met het verkiezingsprogramma van de partij. In dat "•gramma staat dat er geen gemeenschapsgeld in parkeergara- gestoken mag worden. De gronduitgifte aan Du Prie de ia die de garage wil bouwen komt erop neer dat de ge- :nte er wél gemeenschapsgeld in steek. Dit omdat de ge rente de grond voor een miljoen heeft aangekocht en ook ren- Trlies heeft geleden. De ledenvergadering sprak verder uit het begrip „functionele grondpolitiek" niet mag betekenen, een betaling van de grond door Du Prie volledig afhankelijk |g naakt wordt van de eventuele winst op de garage. In het con- 1 ct met Du Prie staat namelijk dat de gemeente en Du Prie de ijèntuele winst op de garage delen. De meerderheid van de le- betwijfelde ten zeerste dat de garage ooit winst zal maken, 'thouder C. Waal stelde dat er geen enkele parkeergarage be- waar winst op wordt gemaakt. Wethouder D. Tesselaar be de dat de motie erop .neer komt dat bij de eventuele bouw een volgende garage de gemeente een grondprijs moet vra- die even hoog ligt als de prijs van een vierkante meter jnd wanneer het om bedrijven gaat. 50 telingsvoorzitter T. van Rij betoogde dat het best mogelijk is de gemeente binnenkort opnieuw moet gaan onderhandelen r de bouw van een parkeergarage op de lokatie Sanders: „In contract met Du Prie staat dat hij binnen drie maanden ie- nd moet hebben gevonden om de garage te exploiteren. Het maar de vraag of hem dat lukt". De prijs van twee gulden 'tig voor de grond werd „onaanvaardbaar" genoemd. N* Platina paar „Een uniek feest". Zo typeerder burgemeester mr. R.W.M. Gerrits van Lisse gistermiddag de viering van het 65-jarige huwelijk van het echt paar Onos-Padding in Sassenheim. De burge meester sprak ook namens zijn collega A.J. Kret van Sassenheim, die verhinderd was. De grote zaal van het bejaardenhuis Bernardus in Sassenheim heeft nog nooit een platina hu welijk binnen zijn muren gehad. In dat huis woont de mannelijke helft van het paar de heer Hendrik Onos (94). Zijn echtgenote, mevrouw Ali Padding (87) woont echter in huize Rustoord in Lisse en dat verklaart de aanwezigheid van de burgervader van die gemeente. Overigens kreeg het feestpaar ook felicitaties van konin gin Beatrix. De bruid werd door geneesheer Sven geprezen als een voortreffelijke huisvrouw, die op haar 48ste nog haar zwemdiploma haalde en die tot zij 70 jaar werd nog tweemaal per week ging zwemmen. De bruidegom heeft altijd hard ge werkt als veehandelaar en verleende toen hij 79 jaar was nog hand- en spandiensten aan de noodslachterij in Voorhout. Dat heeft hij tot zijn 85ste jaar gedaan. Het paar leerde elkaar in de mobilisatieperiode van 1914-1918 in Amster dam. Hij komt uit Leimuiden en zij uit Hooge- veen. In 1926 kwamen zij naar Lisse. Zij had den één zoon en hebben vier kleinkinderen en vier achter-kleinkinderen. ZOETERWOUDE De Stichting Oud-Zoeterwou- de houdt zich inmiddels al meer dan dertien jaar be zig met het opsporen ver zamelen en bezwaren van gegevens, feiten en voor werpen omtrent de ge schiedenis van Zoeter- woude. Voorts wordt vier maal per jaar het royale mededelingenblad Suetan aan de donateurs aange boden. Toch is het ver schijnen van het blad Sue tan waarvan inmiddels 47 edities zijn verschenen een fikse aanslag op de financiën van de Stich ting. Daarom doet het bestuur in het jongste nummer van Sue tan een beroep op de dona teurs als het enigszins kan een extraatje te geven boven de minimale bijdrage van vijftien gulden per jaar. De voorlopige jaarcijfers over 1982 geven na melijk een weinig florissant beeld: een exploitatietekort van 4.800 gulden, een bedrag geheel ten laste komt van de bescheiden reserve van Oud Zoeterwoude. Zelfs wanneer de eenmalige kosten voor het opknappen en inrichten van oudheidskamer Suetanborgh en de gedeeltelijke vergoeding daarvoor uit het Cultuurfonds an de gemeentebegroting bui ten beschouwing worden gela ten is de Stichting vorig jaar voor circa 1.800 gulden in de rode cijfers gekomen. Anders gezegd: de jaarlijkse donatie-opbrengst is nauwe lijks toereikend meer om Sue tan te bekostigen, waarbij dan nog opgemerkt dient te wor den dat de helft van de kosten door de adverteerders is opge bracht. Alleen wie thans méér doneert dan het minimum van vijftien gulden geeft naast het abonnement op Suetan een zuivere donatie. Activiteit Ondanks deze sombere berich ten gaat Oud Zoeterwoude door met de geplande activci- teiten. Op zaterdag 28 mei gaat in Suetanborgh de tentoonstel ling Zoeterwoudse schippers en scheepvaart van start. Een groep enthousiastelingen, aan gevoerd door de heer P. West hof en verder de heren Van der Does, Duindam, Knops, Versluijs en Warmerdam, is reeds geruime tijd bezig om de plannen uit te werken. Een deel van deze groep heeft in middels een bezoek gebracht aan het (normaal voor het pu bliek gesloten) maritiem mu seum Prins Hendrik te Rotter dam. In de maak zijn een pre sentatie met lichtbeelden, voorzien van gesproken com mentaar. Enige bezitters van nog (of weer) zeilende bedrijf- vaartuigen hebben toegezegd om de gedurende de tentoon stellingsperiode van circa twee maanden, met hun zeilend vaartuig Zoeterwoude te be zoeken. Vooruitlopend op de tentoonstelling is de 47e afle vering van Suetan voor een belangrijk deel aan dit onder werp gewijd. f !'e PHEN AAN DEN RIJN bedrijfje dat vakantiespel- s verkoopt is één van de wtjes op de vakantiebeurs 'er Uit" in Alphen aan den die gistermiddag door thouder Den Duin is geo- In het parkrestaurant Avifauna toont het be- ,e „gezellige" computer- lletjes voor achter in de o. „Geen losse rommel er of vliegende damschij- 11 door de auto", is het motto beurs „Beter Uit", die tot net zondag duurt, geeft een ld van veel vakantiemoge- heden. De VVV. in Al- 'n, die de beurs organiseer de, wist een twintigtal stand houders voor de markt te inte resseren. Niet alle verkeersbu reau's zijn echter op de markt vertegenwoordigd. Mensen van de bureaus van populaire vakantielanden zoals Frank rijk, Spanje Italië en Grieken land ontbreken. Wel zijn er touroperators en vliegmaat schappijen. De VVV heeft ter gelegenheid van de beurs een vakantiefoto- wedstrijd georganiseerd. Heel wat originele inzendingen kwamen binnen. Een kleine honderd daarvan zijn bij de in gang van de beurs opgehan gen. Volgens voorzitter B. van Zeijts van de Alphense VVV is het de bedoeling vaker dit soort vakantiemarkten te or ganiseren. „We zitten alleen met het probleem dat de ge meentelijke bijdrage aan de VVV jaarlijks lager wordt. En ook het bedrijfsleven is steeds minder bereid het lidmaat schap aan de vereniging te be talen". Toch bleek het gister middag tijdens de opening nog wel mogelijk een lunch aan te bieden aan een zestigtal geno digden op de rondvaartboot van Avifauna. De beurs is vandaag open van 13.00 tot 17.00 uur en morgen van 11.00 tot 16.00 uur in het parkres taurant van Avifauna. De toe gang kost drie gulden. Een beeld van de vakantiebeurs in Alphen. LEIDEN Leiden is weer een tijdschrift rijker gewor den. Het is een gedrukt en van een aantrekkelijke lay out voorzien popblad met algemeen en plaatselijk pop nieuws. Het is de bedoeling dat het blad halverwege elke maand verschijnt. De prijs bedraagt 2,75 gulden en het blad is te koop in jongerencentra zoals het LVC, Catena en Augustinus enz in platenzaken en enkele boekenwinkels. De eerste exemplaren van het blad dat de titel „33 1/3, 45" draagt, zijn gisteravond en vandaag reeds aan de man gebracht. Het blad is een initiatief van de Leidse Pop Vereniging. De re dactie bestaat uit Geert Kistemaker, Robert Koster en Wim Koevoet, allemaal mensen die ervaring hebben in de popjourna listiek. „Zo'n drie maanden geleden, kwamen we eigenlijk op het idee. Dat was tijdens een LPV-vergadering. Tot die tijd had den we steeds van die gestencilde blaadjes en dat begon ons de keel uit te hangen. We wilden echt een beetje een professioneel blad gaan maken, dat er ook goed uit zou zien.", zegt initiatief nemer Frits Bruins. Dat idee sloeg aan. Al direct waren er voldoende mensen en thousiast om aan het experiment mee te werken. Behalve de drie redacteuren werken, verder aan het blad mee Bert van der Steeg (lay-out). Frits Lamboo, Fred Rohde (foto's). Frits Bruins (coordinator) en Bas de Groot (concertagenda). Rob Smit en Stef van Buuren schreven voor dit eerste nummer ook een bijdrage. Het popblad werd door de Leidse Stagdrukkerij vervaardigd. „We willen een ander popblad maken dan gebruikelijk is. Ge bruikelijk is dat er nauwelijks een dialoog tussen redakteuren en lezers plaats vindt. Wij willen nu juist wel dat er veel contact is met de lezers. De lezers kunnen ook hun eigen bijdrage leveren voor het blad. Als het er een beetje redelijk uitziet dan plaatsen we dat. Het aantal medewerkers kan dus per keer veranderen. Verder willen we met het blad proberen om de popmuziek en de artiest të „ontmythologiseren". Veel mensen maken van pop sterren godheden. Daar willen wij van af", zegt Geert Kistema ker en Frits de Bruin en voegt daar direct aan toe dat het blad toch vooral gemaakt wordt omdat het gewoon leuk is om zoiets te doen. De onkosten voor het blad worden voor 50 procent ge dekt door de advertenties. De rest moet worden verdiend met de verkoop. ALKEMADE De FNV- afdeling Alkemade orga niseert dinsdag een grote bijeenkomst in het dorps huis „De Alkeburcht" on der het motto: „Opeten ei gen huis? Onrechtvaar dig!". De federatie van bonden is, gealarmeerd door haai* achterban, ten strijde getrokken tegen het verplicht „opeten" van het eigen huis, alvo rens men een uitkering via de bijstand kan krij gen. Steeds meer mensen worden de laatste tijd gedwongen hun koopwoning te gelde te maken door langdurige werkloosheid. Velen vinden het onrechtvaar dig dat zij, die ten koste van ontzegging van andere beste dingsmogelijkheden of door een grote mate van zelfwerk zaamheid een huis in eigen dom hebben verkregen, dit zouden moeten „opeten", zo dra zij noodgedwongen in aan merking komen voor een soci ale uitkering. Volgens de FNV ligt deze kwestie ook de rege ring zwaar op de maag. De rijksoverheid zou er namelijk net zo goed belang bij hebben dat de noodlijdende eigenaar van een woning in zijn eigen huis kan blijven wonen. Tijdens de discussieavond in „De Alkeburcht" zal de heer Ger Grooten. districtsbestuur der van de Bouw- en Hout bond, het woord voeren. Ook het erfrecht wordt dan bespro ken. Iedereen, ook niet-leden. kan deze avond bezoeken.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3