Introductie Compact Disc wordt overrompelende slag 'atiënten zoeken de nestwarmte van vroeger Applaus voor een fietser ZATERDAG 19 FEBRUARI 1983 RI1ÜNDHOVEN Alle irdelen van de Com- :t Disc en diens afspe- met een laserstraaltje plaats van een naald, ft Philips inmiddels alle toonaarden naar en gebracht. Nu de oductie over veertien te verwachten it, zijn de verwachtin- nog steeds hoog ge- knnen. Interesse voor I CD heeft bestaan van jt moment af waarop eerste berichten er- r - zo'n vijf jaar gele- - de wereld bereik- Maar het goedkeu- ,,d gemompel van de pngstellenden ging al- igs over op de vraag: laar wat is het reper- e aan platen?" Dat re- oire, waarvan de ver- ip van de speler sterk nkelijk is, is nu be- d: als eerste aanzet 10 titels uit het ijzeren rtoire, zowel klassiek populair, waaraan de tenfabrikanten zich n buil kunnen vallen. van Akooy namens lygram: „De introduc- oorraad platen waar- Ie we twee of drie we- dachten toe te kun- is nu al uitverkocht. we streven naar ntig tot dertig nieuwe :ls per maand erbij, zo- wij in december van jaar vierhonderd vijf tot vijfhonderd titels nen bieden. Met het rtoire van drie ande- aatschappijen komen dit jaar nog op zo'n izend titels". k ga| aats l kan de platenkoper over veer- I dagen verwachten? In het die kieké repertoire bekend werk I. hade gróte vioolconcerten, de vijf- lassein negende symfonie van Van het Jthoven, het Forellenquintet van hij Hibert. Bachs zes Brandenburgse )80 herten. Dvoraks negende (Uit nce fiieuwe wereld), Mozarts meest ;n eldsterde pianoconcerten no 12 Iet is 20, zijn Kleine Nachtmusik, invahJers eerste (Titan), Vivaldi's seizoenen. Beethovens Mond- ereniinsonate en zijn Pathétique, :on. |uss' Schóne blaue Donau. En 100 j het een en ander. iet populaire genre zijn nogal oudere digitale en analoge op- »n die nog steeds op de elpee lopen, op CD gezet. En aange- met een relatief klein aantal ite opnamen onder méér van Straits, Status Quo, Van Mor- Boomtown Rats, Steve Miller Genesis, ABC. Dexys Mid- it Runn., Roxy Music en The De Philipstop rekende van het be gin af op een langzame start, om verscheidene redenen. Natuurlijk zou de muziekliefhebber zijn goede platenspeler niet bij het grof vuil zetten na de introductie van de CD. Philips ging uit van een langzame opkomst van de CD naast de elpee. I Ier pas goed op gang zou komen, als die na een jaar of twintig pas als er voldoende titels waren. Dat zijn historisch zou kunnen worden be- er dit jaar duizend of meer, afhan- schouwd. kelijk van de produktieplanning van de platenfabrikanten. Ook werd er rekening mee gehou- Philips, uitvinder van de Compact den dat de verkoop van de CD-spe- Disc en mede-ontwikkelaar Sony, hebben voor het eerste CD-jaar hooggespannen verwachtingen bij audiofielen en consumptie-pioniers. Wat de overige apparatuur betreft, versterkers, luidsprekerboxen, lig gen de verwachtingen nog wat ho- AANDACHT VOORAL OP JEUGD GERICHT De heer E. van der Velden bij het beeld van de toekomst: de stereotoren met Compact Disc, lKELBONTE FAMILIE VAN DE ZELFHULP vastj missi ng e dat ffect oogli ai vanfl taat. en valt laker et s) P<ker; uitgej spele jt opp Hjj pelei een u hij BURG Het oogt enigs- navrant ze onder één en a|elfde noemer het ter van de zelfhulp bijeen- racht te zien staan. Kaai en bloedkanker. Kunst- itten en kunstmatige- li- imsuitgangen. Niezen en 'transplantatie. Bijziend en borstamputatie. Maar maal maken de groepen die op deze en nog veel ;r gebieden eikaars schou- zoeken, deel uit van het :elbonte gezin „Zelfhulp" als een stelletje ongeregel- aandeelnouders de orde !(ien de '„B.V. Welzijn en verboort. kwalificaties komen van Pieter Harberden en Robert Lafaille, wetenschappelijk hoofdmede- ers van de vakgroep welzijns- logie aan de Katholieke Hoge- te Tilburg. Zo jong is de fa- „Zelfhulp" en zo onstuitbaar ze, dat men bij deze instel- 1 de behoefte voelde om het ver- nsel diepgaand te onderzoeken, voorlopige vrucht daarvan is verschenen: „Heb jij dat nou een wegwijzer in zelfhulp- en „Zelfhulp geadresseerd", uiterst praktisch internationaal d ssenboekje van zelfhulpgroe- en patiëntenverenigingen, het eerst is Nederland op dit 'e, dus onbekende terrein een h Echtelijke plattegrond rijk. - en ze waaraan ze begonnen? I. nee", bekent Robert Lafaille. hebben er echt van opgeke- Je denkt: ik pak even dat lijn- ast en dan komt die hele boel n water. Het is een halve revo- Onze toekomstvisie op de Welzijn en Geluk" zal er on- 'P öepelijk door bepaald gaan Maar liefst zeventig gebieden waar de zelfhulp in praktijk wordt ge bracht, toont de Tilburgse kaart al. Het aantal werkzame groepen op die verschillende terreinen echter moet een veelvoud zijn van dat ge tal. „Als- ik nu Vrouwen in de Overgang neem", zegt Pieter van Harberden, „die zijn uit het niets zo maar naar honderd vijftig groepen geschoten. Of de Anonieme Alco holisten. In '75 nog geen zestig groepen, nu al honderd dertig. De zelfhulp maakt een stormachtige groei door"! Zeer gericht Waarom? Het antwoord ligt beslo ten in het karakter van al die groe pen, denken Van Harberden en Lafaille. Een miljoen Nederlanders of hneer zeer grove schatting zoekt in zelfhulp zijn heil. Maar ze doen dat zeer gericht. „Je vindt bij voorbeeld geen algemene groep voor kankerpatiënten. Wat je vindt, zijn groepen voor allerlei vormen van kanker: borstkanker- groepen, stomagroepen, groepen mensen bij wie het strottehoofd is weggenomen. Zo hebben wij ook geen zelfhulpgroepen voor mensen met een rouwproces in het alge meen kunnen ontdekken, maar wel groepen voor ouders van een overleden kind, voor ouders van zogenaamde wiegedoodkinderen, voor mensen die rouwen om het verlies van hun levenspartner, voor mensen die geconfronteerd zijn met een geval van zelfdoding". Vanwaar een zo sterke gerichtheid dat het bijna aan oogkleppen doet denken? „Omdat ze anders in een groep niet aan de bak komen", hebben Van Harberden en Lafaille gevonden. „Ik heb een vrouw ge sproken die lid van een verkeerde troep rouwenden wps geworden, e vertelde dat ze er hard gillend uit was weggelopen. Omdat de rest niet op haar golflengte zat. Omdat ze geen meegevoel kreeg voor haar bijzondere geval. In een zelfhulp groep moet een klimaat heersen van: lotgenoten onder elkaar. Ze moeten dezelfde taal spreken. Ze moeten elkaar tot voorbeeld kun nen nemen, zich in eikaars proble men kunnen herkennen. Dat ge voel van: ik ben de enige niet die hiermee tobt. Of: je kunt er kenne lijk toch een heel eind mee komen. Je ziet dat duidelijk bij borstampu tatie. Zo'n specialist kan duizend keer zeggen: er zijn er zoveel die ermee hebben leren leven, maar hoe moet de patiënt zich dat voor stellen? Het blijft te abstract. Dan kom je in een zelfhulpgroep in con tact met vrouwen die al veel ver der zijn dan jij. Je ziet: zij daar heeft al tien jaar geleden een borst verloren en ze is er nog, gelukkig en wel". Waar de traditionele hulpverlening de mensen in de kou laat staan, scheppen zelfhulpgroepen nieuwe verwachtingen. Ze normaliseren het effect van een gebrek, een ver lies, een ingreep, een ziekte. Ze la ten zien: uw probleem is helemaal niet zo abnormaal. „Dat geeft zeer ingrijpende resultaten", zegt Van Harberden. „De zelfhulpgroepen zijn therapeutisch tot heel wat in staat. Ik ken voorbeelden die het bewijzen. De hoge-bloeddrukgroep in Overvecht is er zo een. Patiën ten die elkaar zochten omdat ze merkten hoe hun huisarts ervan baalde dat ze steeds op zijn stoep stonden. Ze ontdekten dat ze hun bloeddruk uiterst gemakkelijk zelf konden meten. Ze ontdekten dat ze elkaar konden stimuleren bij het innemen van hun medicijnen en het volgen van hun dieet. Maar vooral gingen ze zich gezamenlijk interesseren voor de achtergronden van hun kwaal. Waarom dat voed sel, die manier van leven? Zo kwa men ze ertoe hun bestaan anders, gezonder in te gaan richten". Huilbui Robert Lafaille vat samen: „Zelf hulpgroepen bieden een produkt aan dat op geen enkele andere wij ze aan te bieden is. Twee vrouwen die samen een uur lang zitten te huilen. Je zult geen psycho-analyst vinden die bereid is een uur naar een huilbui te luisteren. De be roepshulpverleners hebben de waarde van hun produkt zwaar overschat. Daarom hebben ze tot diep in de jaren zeventig alles wat er aan zelfhulp was. stelselmatig kapot gemaakt. Onbedoeld mis schien, maar toch. Vanuit hun ge loof in de vooruitgang dachten ze: hoe meer professionele hulp er komt, des te meer problemen er zullen worden opgelost. Maar dat blijkt niet waar te zijn. Professione le gezinshulp werkt niet beter dan de burenhulp van vroeger. Het zijn allemaal verkeerde vooronderstel lingen geweest". Veel zelfhulpgroepen geven dan ook te kennen dat ze zichzelf heb ben opgericht uit reactie tegen het falen van de professionele zorg. „Een minderheid beschouwt zich dan als alternatief", zegt Van Har berden. „Je vindt ze bij de vrou wenbeweging. Daar hoor je: de of ficiële hulpverlening schiet te kort, laat verder maar zitten, wij kunnen het beter. Maar het merendeel ziet zichzelf liever als een aanvulling. Men wil de professionele zorg niet buiten de deur houden. Wel wil men zelf proberen het gat te vullen dat de „B.V. Welzijn en Geluk" heeft laten vallen. De onstuimige opmars van de zelfhulpgroepen in heel zijn veelvormigheid groe pen die willen vermageren, naast groepen die prediken dat dik zijn leuk is betekent in wezen dat de mensen weer de nestwarmte van vroeger zoeken, de mogelijkheid om emoties uit te wisselen". „Daaraan hebben de mensen be hoefte", vult Lafaille aan. „Maar ik vrees dat de mogelijkheden in hoge mate zijn weggepoetst. Heel ons be leid, heel de inrichting van onze sa menleving is verstandelijk gewor den. Planmatig. Ook de professio nele hulpverlening. Meer dan veer tig miljard gulden per jaar zal die straks, bij een ongewijzigd beleid, gaan kosten. Nemen de gezondheid en het welzijn van de burgers in evenredigheid toe? Het valt te be twijfelen. Integendeel, we zien nieuwe noden ontstaan. Een toena me van de aantallen hart- en vaat ziekten, chronische ziekten, psy chosomatische ziekten, psychische noodsituaties. welzijnsnood. De verstandelijke, planmatige benade ring van de professionele hulpver lening werkt blijkbaar niet. Lo gisch, want ziekte is geen verstan delijk iets en genezing is dat ook niet. Hoe genezen mensen? Hoe verloopt een genezingsproces pre cies? Hoe ga je binnen dat proces met emoties om? Kunnen er geen emotionele verschuivingen optre den die een stukje genezing met zich meebrengen? Er bestaat nau welijks onderzoek naar". Ivoren torens Zelfhulpgroepen vormen een mid del om tekorten aan emotionele warmte en geborgenheid aan te vullen; vandaar hun plotselinge bloei, zo gevarieerd, zo welig, in het klinische klimaat van de „B.V. Welzijn en Geluk". Zelfhulpgroe pen geven het levensgevoel gestalte dat de mens zelf verantwoordelijk is voor zijn lichaam en zijn bestaan. Ze ruimen plaats in voor onderlin ge ervaringskennis „Heb jij dat nou ook?", inderdaad ten koste Onverwoestbaar Handelaren, die aanvankelijk hui verig stonden tegenover de „onver woestbare" CD-speler, kregen tij dens een bijeenkomst twee jaar ge leden tot hun opluchting te horen dat de kwaliteit van de CD zo hoog zou zijn, dat de koper wel voort zou gaan met de aanschaf van overige apparatuur. E. van der Velden, produktmana- ger audio van Philips. „De jeugd van nu weet heel goed dat Philips uitstekende strijkijzers maakt, kof fiezetapparaten en scheerappara- ten. Maar over de Hi-Fi hangt een waas. Ze hebben de afdankertjes van pa gekregen, radio's, verster kers en draaitafels. Philips-appara- ten die hun beste tijd achter de rug hebben. Verwonderlijk is het dan niet, als ze zelf geld hebben, dat ze worden aangelokt door de gloed nieuwe apparatuur van andere merken, voornamelijk Japanse, waarmee ze korter .ervaring heb ben. Ze realiseren zich niet hoeveel jaar dat Philips-apparaat van pa het wèl zonder mankementen heeft gedaan. Dat is een van de redenen waarom we ons tot de jeugd rich ten, in media die voor hen worden uitgegeven en in een voor hen ver staanbare taal". Van der Velden: „Dat onze aanpak doelgerichter is geworden, meer geld wordt besteed om de jeugd te bereiken, heeft weinig te maken met Japans denken van onze kant. Natuurlijk houden wij in de gaten wat Japan doet. maar dat is weder zijds. Op elke Firato en Funkaus- stellung in Berlijn lopen er tal van fotograferende Japanners rond. We houden elkaar in het oog". Grote aandacht „We hebben in ons produktie- gramma punten opgenomen waar aan grote aandacht wordt besteed, als nieuwe gebruiksmogelijkheden, zichtbare en hoorbare verbeterin gen. doelmatigheid in toepassing, fabrikage, vernieuwingen en ver beteringen in produktie en bedie ning. En dat zal de jongere koper merken, die niet langer genoegen neemt met het oude beestje van pa. In de loop van 1983 brengt Philips vier verschillende CD-spelers op de markt, die wat afmetingen en ge zicht betreft behoren bij de overige Philips-apparatuur. De koper is een liefhebber geworden van de stereo- toren en blijft dat". Toekomst „We houden er rekening mee dat in de toekomst de CD-speler de veel grotere gewone platenspeler zal vervangen. De mini-apparaten die een poosje in ontwikkeling zijn geweest, hebben teleurgesteld; er was nauwelijks vraag naar. Toch zijn we in staat heel compact te construeren. In de toekomst zal de „midi" een bekende klank kunnen krijgen: kleiner dan wat nu gang baar is. maar groter dan de tegen vallende mini. Of anders gesteld: beter passend bij de CD-speler, zo dat de toekomstige stereotoren smaller van afmeting kan zijn dan de huidige. Overigens zijn die midi- apparaten al in de handel. Maar daarin is de gewone platenspeler met rechte of kromme arm vervan gen door een met een tangentiale arm, die recht op de groef staat en met de plaat meeloopt. Die platen speler heeft, evenals de CD-speler, minder ruimte nodig. Midi, dat zou de toekomst kunnen worden". FRITS BROMBERG BONN Wat doet een Duitser die het gemaakt heeftOf die meent dat hij het gemaakt heeftHij stapt de showroom binnen en koopt een Mercedes. Of een BMW als hij zich nog te jong en te sportief voelt voor de grote bak met de ster. De Audi' daarentegen, zo beweren boze ton- gen, is een wagen voor de mensen die altijd net onder de top zullen blijven steken. Hoe het ook zij, in weinig Duitse steden zullen zoveel Mercedesen. BMW's en Audi's op de weg zijn als in Bonn. De Mercedes is de officie- Ie hofauto en iedere buitenlandse gast bekijkt de stad aan de Rijn vanaf de comfortabele achterbank van het grootste model dat in Stutt gart van de band rolt Wie zoals ik in een Japanner rijdt (soms prefereer ik de fiets), geldt temidden van deze paradepaardjes van de Duitse automobielindustrie als een regelrechte landverrader. Nog een geluk dat voor automobi listen overal dezelfde regels gelden. Of ze nu in een Mercedes, een Honda of een Eendje rijden. Nee. dan zijn de fietsers er erger aan toe in deze kraakheldere stad van ambtenaren, politici en rente niers. De fietser in Bonn is een soort ET. een buitenaards wezen van wie het onduidelijk is wat hij in de stad te zoeken heeft. Fietspa den zijn er niet. Hier en daar geeft een bordje.zo groot als een spiegel ei. aan dat de stoep bestemd is voor voetgangers en fietsers. Sla- lommend tussen bloembakken en mensen die op de bus staan te wachten, moet de fietser zijn weg zoeken. Hoge stoepranden en krui- sende snelwegen maken het fietsen tot een eindeloze litanie van afstap pen, lopen en weer opstappen. Ste vige velgen, goede remmen en een luide bel zijn hier nuttiger dan ver snellingen en racebandjes. Ouderen fietsen al helemaal niet in Bonn. Alleen wat studerend jong volk met grote tassen maakt ge bruik van dit exotisch vervoermid del. Dietrich Thurau hoeft zich voorlopig geen zorgen te maken over zijn positie als Duitslands be langrijkste renner. Dit land levert slechts één keer in de tien jaar eeó coureur af die het internationale wielerpeloton bij kan houden. Fietsen heeft, ook in Bonn. één groot voordeel. De fiets is zo gepar keerd. Zoals zoveel steden zit Bonn geheel volgestouwd met blik. Waardering valt de eenzame fietser ook wel eens ten deel. zo heb ik mogen ervaren. Na de persconfe rentie van bondskanselier Helmut Kohl en vice-president George Bush van de Verenigde Staten spoedde het gezelschap zich naar de ongeveer dertig Mercedesen. die met draaiende motor voor de bondskanselarij stonden te wach ten. Ergens tussen de witgejaste agenten van het motorescorte vond ik mijn fiets terug. Ik liep ermee langs de slagbomen bij de ingang maakte een aanloop en sprong met een flukse zwaai op mijn karretje. Meteen ging er een enorm gejuich op De menigte aan mijn linker hand klapte en juichte als was ik een zeer bevriend en geliefd staats hoofd. Vanaf mijn zwarte Gazelle, een erfstuk van mijn vader, zwaai de ik minzaam terug. Even later hoorde ik de gemotori seerde colonne van Kohl en Bush achterop komen. Of zij net zoveel applaus kregen als ik kon ik helaas niet meer horen. GERARD KESSELS Pieter van Harberden (links) en Ro stormachtige groei door". van een slaafse aanvaarding van alles wat er uit ivoren torens over hen neerdaalt. Ze scheppen op een bijna huiselijke manier nieuwe vor men van solidariteit, waar het koe peldak van de solidaire verzor gingsmaatschappij topzwaar blijkt en nog lekt op de koop toe. Ze ver vangen de fakkel door het aloude theelichtje en winnen aan warmte. Kraambeddenpressie. homofilie, echtscheiding, kinderloos zijn of een autistisch kind hebben, eerver slaving, gokverslaving, medicijn verslaving, linkshandigheid, ze nuwlijden, stotteren, mishandeld worden, tweeling zijn, woordblind heid, echte blindheid, reuma, ro ken als in een woestijn waar het na jaren weer regent, schieten ze uit de grond, de zelfhulpgroe pen. Een verschijnsel dat zeer ern stig genomen dient te worden, oor deelt Van Harberden. „Dat zie je ook bij professionele hulpverleners al wel gebeuren. Maar laat men zich in die kring niet schuldig gaan maken aan symptoom-omhelzing door de zelfhulpgroepen op te vrij en en te denken dat daarmee de kous af is. Laat men inzien dat de Lafaille: „De zelfhulp maakt een zelfhulpgroepen er zo plotseling, zo massaal en in zo grote verscheiden heid gekomen zijn omdat het stelsel faalt. Niet roepen: zelfhulp, mooi, prachtig. Nee, jezelf de vraag stel len: wanneer de zelfhulp kennelijk een functie heeft, wat kan dan onze professionele bijdrage nog zijn tot de genezing en het welbevinden van mensen? Het stelsel fundamen teel op een andere leest schoeien. Ik ben bang dat dit laatste vergeten wordt, dat men zich op de nieuwe situatie voort laat drijven in plaats van hem te analyseren en de ge volgtrekkingen te aanvaarden. Als de eigen verantwoordelijkheid van ieder mens voor zijn welzijn en ge luk belangrijk is en dat het zó is, bewijzen de zelfhulpgroepen met hun opzienbarende groei dan moet je je afvragen: onder welke omstandigheden kan die eigen ver antwoordelijkheid het best gestalte krijgen en hoe kunnen wij, profes sionele hulpverleners, meewerken aan het scheppen van die voor waarden? Dan moet er dus een denkfabriekje komen. Maar daar zie ik op het ogenblik nog helemaal niets van". PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1983 | | pagina 21