ma li Receptriks en knakenkaart „vergast" ons op verrassingen Glasrecycling: 100 procent profijt ras voor NIEUWE KANSEN VOOR ENERGIE UIT AFVAL jen kwartje er „kuub"? geen kwaliteitsverlies en ZATERDAG 19 FEBRUARI 1983 bonus op dat hamsteren. Het zou een slecht teken zijn voor onze geestelijke volksgezondheid als pa tiënten de mazen in de 1 februari- regeling niet hadden gezien. Je zou als geregeld gebruiker van al maar hetzelfde medicijn wel gek zijn om niet een voorraadje aan te leggen. Toch zijn er wel degelijk bezwaren. Hamsteren van medicij nen kan de neiging tot zelfmedica tie het zelf dokteren verster ken. Stel nou dat je een aardige voor raad medicijnen hebt liggen. Zeker in deze tijd van bezuinigen wordt de verleiding groot om een bezoek aan huisarts, apotheek en stempel op de knakenkaart uit te sparen. In de medicijnkast staan immers die groene, paarse of wie-weet-welke- kleur medicijnen die de vorige keer ook zo probaat hielpen. Waar om die niet genomen? Kan dat kwaad? Soms niet, maar vaak wel. Voor een juiste behande ling is een juiste diagnose en een juiste keuze van behandeling nodig. Beide waren kunnen alleen door een deskundige worden geleverd, een arts dus. Neem nou zoiets simpels als een hoestdrankje. Daar heb je twee soorten van: drankjes die helpen tegen droge hoest en drankjes die een „produktieve" hoest (hoest waarbij je slijm moet opgeven) te gengaan. Gebruik je nu zo'n eerste drankje tegen een produktieve hoest dan doe je meer kwaad dan goed. Dat drankje onderdrukt de hoestprikkel en die heb je nu juist nodig om bij een produktieve hoest het slijm uit de luchtwegen te ver wijderen. Toegegeven, zoiets zou je nog wel zelf uit kunnen vissen. Dat wordt anders bij ingewikkelder ziekten die vaak met ingewikkelder medi cijnen worden bestreden. Het kan bijvoorbeeld goed gebeuren dat nieuwe ziekteverschijnselen lijken op de ziekteverschijnselen van de vorige keer, maar bij een heel an dere ziekte behoren. Gebruik je de zelfde medicijnen nog eens, dan be strijd je een verkeerde ziekte met verkeerde medicijnen. Maar zelfs al is de diagnose goed, dan nog zijn er problemen. Heel wat medicijnen werken op elkaar in, ze kunnen el kaar versterken of juist tegengaan. Om te bepalen welke medicijnen en in welke hoeveelheid die nodig zijn, daar heb je weer de deskun digheid van de arts nodig. Zelfmedicatie is van alle tijden. „Het verlangen om medicijnen in te nemen is misschien wel het be langrijkste verschil tussen mens en dier", zei William Osier eens. Ook zonder de knakenkaart leende men geneesmiddelen aan buren uit. Of erger nog, aan eigen kinderen. Dat is helemaal een hachelijke zaak, omdat voor kinderen een volwas sen dosis al gauw te veel is. Nu de andere kant van de medail le. Al die opgespaarde geneesmid delen zijn ooit door een arts voor geschreven. Zeven jaar geleden vond de toenmalige staatssecretaris Hendriks al dat artsen al te kwistig met geneesmiddelen strooiden. Soms kregen patiënten voor maan den aan medicijnen mee op een re ceptenbriefje. De huisartsen en zie kenfondsen kwamen een prescrip tie (voorschrijf)regeling overeen om daaraan paal en perk te stellen. Patiënten kregen voortaan niet meer dan een maximum aantal van een geneesmiddel voorgeschreven. Deze regeling liep net af toen de ei gen bijdrage voor geneesmiddelen werd ingevoerd. Merkwaardig ge noeg staat de Landelijke Vereni ging van Huisartsen (LVH) niet te springen om de regeling te verlen gen. Wordt die niet verlengd dan kunnen huisartsen binnenkort net zoveel geneesmiddelen aan patiën ten meegeven als zij, of de patiën ten, maar willen. Dat zou het ge vaar van zelfmedicatie nog extra verhogen. geven aan andere belangstellenden die mogelijkheden in het stortgas Beperkingen Om nu terug te komen op de moge lijkheden tot gaslevering aan parti culieren, daar komt méér bij kij ken. De VAM bijvoorbeeld kan zonder meer zijn eigen gas gebrui ken voor de eigen bedrijfsinstalla- ties. En gaat dat ook doen. Maar transport buiten het bedrijf is een zaak, waar in elk geval de Gasunie aan te pas moet komen. De tijd van afzonderlijk opererende gasbedrij ven, her en der in den lande, ligt immers al ver achter ons. Twente zit daar al een beetje mee. Vanuit Ambt-Delden bijvoorbeeld wil de Heide Mij wel gas leveren aan een fabriek in de buurt, maar zij mag niet zo maar een leiding in de grond leggen. Dat heeft te maken met overwegingen op het gebied van veiligheid en financiën. Een verschil tussen industrieel en huishoudelijk gebruik is ook, dat het gas in zijn ruwe vorm wel ge schikt is voor bepaalde machines, maar voor gebruik in huishoudelij ke apparaten moet het een bewer king ondergaan. Die bewerking had dr. Hoeks overigens al ingecal culeerd, toen hij het aardige ver bruikersprijsje van een kwartje tot dertig cent noemde. Opgesloten Is het nu dan verder maar afwach ten, wat we er mee doen? Dr. Hoeks gelooft dat toch niet hele maal. Om te beginnen, er is niet vanaf 1978 gewerkt om de zaak nu verder maar op z'n beloop te laten. Zeker niet, nu gebleken is dat er veel meer uit kan komen dan aan vankelijk was verwacht. Verder zijn er ontwikkelingen, die duide lijk ten gunste van het stortgas werken. De landsoverheid bijvoor beeld heeft duidelijke signalen ge geven, dat zij de stortplaatsen aan de onderkant afgedicht wil hebben, in verband met bodemverontreini ging. Bij de vuilverwerkers bestaan tegelijkertijd plannen om de belten ook aan de bovenkant af te dich ten. Als het hele zaakje dan netjes ingepakt is, kan het gas er ook niet meer uit. En het is toch regelrecht zonde om het daar dan maar te la ten zitten, 't Is een enigszins ver eenvoudigde versie van hetgeen er op de tekentafels staat, maar in principe zit het toch wel zo in el kaar. Maar tot de meest strikte vereen voudiging en dat is iets anders dan versimpeling komt dr. Hoeks als hij overpeinst: „Dat gas Is er. Het blijft komen ook. Het is te gen aanvaardbare kosten klaar te maken voor gebruik. Waarom zou je het dan in die vuilnishoop laten zitten? AADSCHOUTEN Glas het is maar een stapje als het om recycling gaat. Hebben de nieuwe gasleveranciers belang bij het gescheiden aanbod van huisvuil, de glasindustrie is er ook van harte voor te vinden. Maar een zaak van van daag of gisteren is het niet voor de glazeniers. Maltha BV in Rotterdam bijvoorbeeld is er als „verzamelbe- drijf" al meer dan zestig jaar mee bezig. Het begon met een paar kapotte flessen en ander scherfwerk, nu is Maltha een grote leverancier van de glasindustrie. Het gaat daarbij uitsluitend om materiaal voor glas verpakking en dergelijke: een kristallen vaasje krijg je nog niet zo gauw te voorschijn uit een recyclingspro- ces. Maar juist dat verpakkingsglas is een belangrij ke factor in de hele glasindustrie. In de jaren zeventig kreeg de recy cling nieuwe impulsen door de in troductie van de glascontainers. Uit die tijd dateert het plan van een bedrijf als De Vereenigde Glasfa brieken, met hoofdvestiging in Schiedam, veel meer te gaan doen op het gebied van recycling. Er kwam een hechte samenwerking uit voort met Maltha en andere in- zamelingsbedrijven. Als men nu de markt eens overziet is er wel reden tot voldoening. Een belangrijk uitgangspunt is, dat er bijna geen vorm van recycling zo compleet kan zijn als die van glas. Er is geen kwaliteitsverlies en generaties glas kunnen steeds weer opnieuw worden gebruikt. Boven dien heeft een technologie, die sterk in ontwikkeling is, positieve invloed op zaken als gewicht, sterkte en energiebesparing. Ook de milieubescherming komt er aan te pas: wie twintig éénliterflessen in de container gooit bespaart de mensheid niet minder dan 12,5 kilo aan natuurlijke grondstoffen. Op grotere schaal ziet het er als volgt uit: de hoeveelheid van 115 miljoen kilo glas die vorig jaar werd inge zameld bespaarde 45.000 kubieke meter zilverzand (dat afgegraven moet worden), 15.000 kubieke me ter kalk en 20.000 kubieke meter soda. En een factor is ook nog, dat het teruggebrachte glas niet ten las te komt van de afvalstroom naar de vuilverwerkingsbedrijven, die er ook niets mee kunnen doen. Flessenberg Nu kun je, als het om efficiënte be sparingen gaat. natuurlijk ook den ken aan het op grote schaal invoe ren van statiegeld. De glasfabri kanten en de inzamelaars zijn daar natuurlijk van huis uit geen voor standers van, maar het ontbreekt hun toch ook niet aan argumenten. De wijnimport in ons land bijvoor beeld omvat zo'n 150 miljoen fles sen per jaar en die flessen vormen, als ze eenmaal leeg zijn, een glas berg van 65 miljoen kilo. Het zal op z'n minst enige problemen geven, als zo'n partij teruggestuurd moet worden naar Frankrijk, Duitsland, Italië en Spanje. Ook in eigen land zouden er pro blemen .ontstaan, zo hebben winkel organisaties en industrie in geza menlijk overleg vastgesteld. Veel bedrijven zouden een ingrijpende reorganisatie moeten uitvoeren om die stroom van lege flessen te kun nen verwerken. Op z'n minst zou den alle flessen, ongeacht wat er in zit, gelijkvormig moeten zijn. Daar tegen kwam ook nog de reclame wereld in opstand: een fles is im mers juist zo lekker „produkt-pro- filerend". De hoge investeringen die aan de einder opdoemden leg den de partijen in het overleg ten slotte het gevreesde woord „kapi taalvernietiging" in de mond en daarmee was de zaak van de baan. Meer respons Bijzonder wordt de trouw gewaar deerd, waarmee de burger van alle dag zijn flessen in de containers mikt. In 1980 leverde dat 75 mil joen kilo. Maar er staan ook heel wat bakken, in stad en land. Zeker 90 procent van de Nederlandse ge meenten is ervan voorzien en dat met een dichtheid van 1 op 2000 tot 2500 inwoners. Van rijkswege is een actie begonnen om de respons nog wat op te voeren: eens moet toch minstens de helft van al het huishoudelijke glasafval in die con tainers terecht komen, dat is de be doeling. Uitschieters, zoals Haar lemmermeer, halen nu de 60 pro cent al. „Maar zelfs als het nog meer wordt kunnen we 't wel gebruiken", zeg gen inzamelaar en fabrikant; „het zijn allemaal scherven die ons ge luk brengen. Laat ze maar komen". „[Winning op vuilstortplaatsen -_.J dit jaar al mogelijk zijn. Met [g. I e mededeling werd vorige vr >k het voorlopig resultaat aan- ondigd van onderzoeken, ts airmee de VAM in Wijster, de intmij in Breda en de Heide in Ambt-Delden al geruime geleden zijn begonnen. Er zelfs al een naam voor het produkt bedacht: stortgas. ,kr, wat meer zegt, de produ- zijn er wél zo ver mee, dat aar afnemers van dat kan worden gezocht. In eerste antie kan 30 miljoen kubieke er per jaar geleverd worden, per oeg om 10.000 huizen van [evjrgie te voorzien. Uiteraard in iaaste omgeving van de stort- itsen, die ervoor zijn inge- t: Wijster, Breda en eventueel bt-Delden. En dat ziet er dan PPljtrekkelijk uit: het vuil is ons tot last en de aanslag andere energiebronnen wordt vir wat beperkt. Arbjh zit er wel iets meer aan zeker wanneer deze vorm gasvoorziening op grotere 1 zou gaan plaats vinden, (rover aan het woord dr. ir. I Hoeks, verbonden aan het lituut voor Cultuurtechniek Waterhuishouding in Wage- ;en. Hij werkt in het weten- 2Sgg ippelijk vlak nauw samen de VAM, met name in het vinningsproject. Als woord- rder vertegenwoordigt hij rigens niet de VAM, maar dt hij op als onafhankelijk enschappelijk werker, luit die optiek stelt dr. Hoeks dat de gaswinning uit afval WW* êezien moet worden als een ->n>ssing van de energieproble- t: voorlopig valt te denken een bijdrage van één procent landelijke behoeften. Maar iee is allerminst gezegd, dat moeite niet waard zou zijn aan te beginnen: 200 mil- kubieke meter gas per jaar, loende voor 30.000 woningen, Ikt heel anders dan één pro- t van de totale behoefte. Hoeks verbindt er de gedach- dat het gewoon jammer „n om zó'n grote gasbel nut- ei}os de lucht in te laten gaan, Jhet proces van verrotting of J^pranding. Te meer omdat de m "ng wel degelijk rendabel is, r hoge kostprijs voor de ^lument. Aan huis geleverd, die prijs op een kwartje tot "ig cent per kubieke meter komen. WAGENINGEN Het stonk een uur in de wind, maar het brandde als een lier. Moeras gas. Een steen der wijzen, ja ren geleden al opgedolven uit het moeras door de boeren in een polderland als de Noord hollandse Beemster. Ze sloe gen een pijp in de prut, vlak naast de deur. Een paar kunst greepjes erbij en ze hadden gas. Bijna voor niks. Want produktiekosten waren er niet en geen regering, van welke" signatuur dan ook, kon de prijs koppelen aan die van de olie. Wat de vuilverwerkende maat schappijen nu aan 't doen zijn met hun gaswinning, komt in beginsel op hetzelfde neer. Zeker, die pijp van de boeren in de Beemster kan hooguit een tientje gekost hebben, terwijl alleen al de VAM voor dit jaar meer dan een miljoen moest investeren. Het neemt niet weg, dat het ook nu om gas gaat, dat feitelijk te geef is. Moeder Natuur laat het zachtjes ontsnappen uit haar om vangrijke lijf en wie er iets mee doen kan, mag het hebben. Afbraak Eigenlijk is het een simpel verhaal, zoals het zich, vér van alle wonde ren der techniek, afspeelt op de vuilnisbelt. Als daar bij karre- vrachten wordt gestort wat wij zo achteloos over de schouder hebben weggeworpen, is een heirleger van bacteriën meegereisd. Die bacteriën hebben vooral schik in organisch afval, uit de keuken en de tuin bij voorbeeld. Daar gaan ze in te keer totdat ze erbij neervallen wegens zuurstofgebrek. Maar nog is de ab solute dood dan nog niet in de pot, want nu komen de micro-organis men aan de beurt, die geen zuur stof nodig hebben om gezond te blijven. Zij breken de boel verder af, maar zoals bij elk consump tieproces ze laten toch ook weer iets achter. Dat is het gas. Miljoenenzaak Minder simpel wordt het, als we er een paar cijfers bij halen. Alleen al aan stedelijk afval moeten we in ons land zo'n 5 miljoen ton per jaar kwijt, waarvan 50 procent gestort en 35 procent verbrand wordt. Als dr. ir. Jan Hoeks van het Instituut voor Cultuurtechniek en Water huishouding in Wageningen daar mee verder rekent, komen er toch wel opmerkelijke gegevens aan het licht. Een vereenvoudigde versie daarvan leert, dat die gestorte par tij vuilnis 2,5 miljoen ton dus 500 miljoen kubieke meter gas per jaar zou kunnen opleveren. Dat woordje „zou" hoort er wel bij. Van die gigantische hoop is namelijk maar 40 procent te „ontginnen", maar daar kan dan nog altijd 200 miljoen kubieke meter gas uit ko men. Genoeg voor 30.000 huizen. Natuurlijk spelen daarbij allerlei factoren mee, die beurtelings of soms tegelijk van invloed zijn. Het al dan niet scheiden van huisvuil in verteerbare en onverteerbare stukken, bijvoorbeeld. Maar ook de wisseling in gasproduktie naar ge lang de b^lt ouder dan wel jonger is. Maar goed, dat staat allemaal netjes op papier en de gasproducen- ten weten nu wel, met welke facto ren ze rekening moeten houden. Met name de VAM heeft al laten weten, dat zij niet alleen geïnteres seerd is in gebruik voor het eigen bedrijf, maar ook wel adviezen wil .één klap is de Nederlandse 1 twee woorden rijker en ziekenfondspatiënt knaken ner geworden. Voor elk me- ijn betaal je nu een „recept- s". Omdat je per jaar niet er dan 125 gulden bij hoeft passen houdt de apotheker stand bij op de blauwe lakenkaart". Op 1 februari g de regeling in, maar al ken daarvoor barstte op gebreide schaal de storm J. Paalman inhoud van het voorafgaan- lardeniers, toen minister, be- andere inigingsmaatregel de eigen bij- je voor medicijnen te laten val- Dat ging dus niet door. Vak- len, ziekenfondsen en huisart- begin af rolden wekenlang vechtend door de krantekolommen. De patiënten tenslotte bestormden op het schei den van de markt huisarts en apo theek. Ach en wee alom. Hamsteren van geneesmiddelen, zeiden deskundi gen op rij, is een gevaar voor de volksgezondheid. Een beetje onzin natuurlijk. De regering zette een VUILNISBELT Rechts: Een simpel verhaal zoals het zich, ver van alle wonderen der techniek, afspeelt op de vuilnisbelt. Links; Gaswinning uit afval: 200 miljoen kubieke meter per jaar, voldoende voor 30.000 woningen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 19