SEMINARS EN SYMPOS m w me j Drie dolle brouwers brouwen „Oer-bier K Wk de kracht van luxueus ,,^tkafzalzichvanzelfvanh^^^s^\ ZATERDAG 19 FEBRUARI 1! broers Herteleer bij het oerbegin van hun „Oer-bier de wasteil. BRUSSEL Dolle drinkers zijn er genoeg. Maar dolle brouwers? We moeten ze zoeken in het Belgische Esen bij Diksmuiden, waar de drie broers Ward (31), Kris (27) en Jo (25) Herteleer hun gezonde dorst paren aan een niet te stillen honger naar de kennis van het bierbrou- wen. Dat heeft ertoe geleid dat zij inmiddels een kleine markt bestrij ken met hun bijzondere gerstenat, dat zij de merknaam „Oer-bier" hebben gegeven. Het zou allemaal niet zo bijzonder zijn in een land dat zijn verscheide ne biersoorten koestert, als de broers brouwer van professie wa ren. Maar in het dagelijks leven doen zij heel iets anders. Ward is econoom en heeft een hoge positie bij een Brusselse warenhuisketen, Kris is architect en loopt stage in leper en Jo, de jongste, is arts en bereidt zich in het Antwerpse insti tuut voor de tropen voor op een verblijf van een jaar in Bolivia. Al leen in het weekeinde trekken zij hun blauwe overalls aan en ontfer men zij zich over hun Oer-bier. Vier jaar geleden richtten zij de cy- clo-cross-club „De Dolle Dravers" op, bestaande uit drie leden, zijzelf, en zij hadden in hun vrije tijd maar een sportief doel: het bezoeken van kleine brouwerijen. In 1979 keerde Kris met een vriend van een kort verblijf in Engeland terug met een fantastisch souvenir, een jerrycan met vloeibare mout. Vanaf dat mo ment waren de drie broers niet meer uit de keuken van het ouder lijk huis weg te slaan, want in een oude wasteil ontstond, schuimend en gistend, een prachtig bruin, zwaar bier. Vrienden liepen de deur plat, er werd geproefd en ge roemd: dit was het bier der bieren. De broers trokken met het brouw sel naar Brussel, waar ze in een wedstrijd van de Federatie van Bierbrouwers de eerste prijs kre gen, geen geringe prestatie in een land waar de bierspecialisten over elkaar heen tuimelen. Het succes riep om meer dan een wasteil kan bevatten. In Esen vonden de Herteleers in 1980 de verlaten brouwerij Coste- noble. Zij deden een bod, de spaar centen werden aangesproken en de bank leende de rest; de brouwerij „De Dolle Brouwers" was geboren. Kris: Wij wilden heel oorspronke lijk bier brouwen, het bier dat heel vroeger ook in het oerwoud ge brouwen werd. Toen we bij de roerkuip stonden, waar van de naam de eerste „r" weggevallen was, wisten we het, we stonden bij de oer-kuip, waaruit ons oer-bier zou komen Het oer-bier kreeg als toevoeging „nat en straf" mee en wordt sindsdien alleen gebrouwen met oer-middelen als zuivere mout, verse gist, echte hop, rietsuiker en eigen bronwater. En inderdaad, het oer-bier is nat en straf, want het bereikt een alcoholpercentage van 8,5; ongeveer 3 procent meer dan gewoon bier. Op 15 november 1980 bevatte de oer-kuip van de Herteleers de eer ste brouw. Sindsdien brouwen de broers niet elk weekeinde, maar dit jaar hebben zij toch al vier keer ge brouwen met een resultaat van 1850 liter. Andere weekeinden ge bruiken zij voor het onderhoud van de brouwketels en voor het aansle pen van de kratjes oer-bier, die af gehaald worden door een selecte groep caféhouders, twaalf in totaal, en door een groeiend aantal parti culieren. We kunnen niet meer le veren dan we nu doen zegt Ward. „We bottelen nu zo'n vijftien keer per jaar. Het bier is ongeveer hon derd dagen houdbaar. Als we gro tere porties zouden aanmaken dan moeten we gaan pasteuriseren en dan is het idee van het oer-bier verdwenen Bij speciale gelegenheden wordt speciaal bier gebrouwen. Zo leve ren de broers voor de kerstdagen een speciaal biersoort met de naam Stille Nacht", een zeer zwaar bier, waarbij de drinker het gevaar loopt dat de nacht wat vroeg invalt. Met Pasen brouwen zij een blond bier van 8,6procent, dat „Boskeun" heet naar de studentennaam van de medicus van de drie en in de zomer Bier". Soms, bij een heel specL gelegenheid, zorgen de broers t er nog wel eens voor „Bruids Bi jj( Alle biersoorten typeren zij mei le| kwalificatie „volmondig". Kris: „We hadden dit succes I verwacht. We moeten afremn anders verwordt onze hobby een beroep. We hoeven geen w te maken, als we maar quitte l len Denken zij er nooit over om et j}1 brouwers te worden? Ja, ze spelen wel eens met die dachte, maar voorlopig zijn ze dolblij alleen in de weekein hun oer-bier te kunnen brouvlfö bottelen en proeven. Een flesje oer-bier kost ongev 1,50. Ward geeft een waarsc wing voor de eventuele Hollan bezoekers mee: „Er kan alleen kratje van twintig gekocht denu A AD JONGBLC n< symposia, komen ook nu nog bij eenkomsten voor waarbij levens grote vraagtekens kunnen worden gezet. Een aardig voorbeeld daar van het vormt overigens geen uitzondering is het door Samson Seminars in Alphen aan den Rijn georganiseerde ééndaagse symposi um onder de titel „Politie en priori teiten, analyse van knelpunten". De onderwerpen die daar aan de orde komen, zijn zeer zwaarwich tig: knelpunten in de beheers- en gezagsstructuur, afstemming van de regelgeving op hetgeen werke lijk in de praktijk verbetering be hoeft en tenslotte openbare orde en veiligheid. Vijf prominenten uit de wereld van politie, justitie en bestuur zullen ie der twin.tig minuten over de mate rie hun inleiding houden. Onder hen zijn de Groningse commissaris der koningin, H. J. L. Vonhoff, mr. B. Staal, corpschef van de gemeen tepolitie in Almere, en mr. A. W. H. Docters van Leeuwen, plaatsver vangend directeur-generaal open bare orde en veiligheid van het mi nisterie van binnenlandse zaken. De kosten van dit symposium, dat op 2 maart in het Hilton Hotel in Amsterdam wordt gehouden, be dragen 501,50 per deelnemer. Kassa! Weerstand Links en rechts is een enorme weerstand ontstaan tegen deze en gelijksoortige bijeenkomsten, zelfs binnen de Directie Politie van het ministerie van binnenlandse zaken. „Uit grote delen van het land heb ik er irritaties over gehoord. Ik vind het een waanzinnige gedach te, dat een dergelijk zwaar onder werp, in zo'n kort tijdsbestek even tjes behandeld zou kunnen worden. De waarde van een symposium als dit is werkelijk nul-komma-nul", aldus een beleidsambtenaar van de Directie Politie van het ministerie van binnenlandse zaken, wiens af deling in zijn geheel geweigerd heeft „een dergelijke onzinnige bij eenkomst te bezoeken". Burgemeester A. Verbree van Benthuizen is zo mogelijk nog dui delijker: „Het is veel te duur. Het is gewoon idioot. Je wordt doodge gooid met allerlei dure uitnodigin gen en brochures over symposia en seminars. Natuurlijk, op zich zijn die krengen soms wel nuttig, maar even vaak zeg ik: waar zijn we nou eigenlijk mee bezig? Ik snap ook pen. Shell, Philips, de PTT en een aantal ministeries zijn daarvan dui delijke voorbeelden. Zo ook het Centraal Instituut voor Opleiding van Bestuursambtenaren (CIVOB) in Den Haag. „Ik durf zonder meer te stellen, dat onze seminars en cursussen nutti ger en directer zijn en een veel ho ger rendement opleveren dan wat door allerlei commerciële instellin gen wordt georganiseerd. Elke ver gelijking zullen wij met glans door staan. Bovendien werken wij veel en veel goedkoper", zegt een vast beraden CIVOB-directeur P. A. de Bruyne. „Onze seminars kosten tussen de 65 en 120 gulden per dag. Daar is alles bij inbegrepen. En dan werken we hoegenaamd kosten dekkend. De docenten krijgen hun gewone lestarief, wat ze anders ook op de Bestuursschool krijgen. Al leen de overheadkosten van de di rectie zijn niet in de prijs opgeno men". „Kwalitatief zijn de cursussen bij ons beter, omdat wij hele directe en gerichte opleidingen verzorgen. Wij houden zo weinig mogelijk inlei dingen, maar richten ons daarente gen voornamelijk op de zelfwerk: zaamheid van de cursisten. Wij spe len in op veranderingen in de praktijk, waar de ambtenaar direct mee te maken krijgt; vrijwel nooit algemeen informatieve zaken, waar hij over een jaar misschien eens iets aan heeft". Veel commerciële seminars, infor matiedagen en dergelijke, zijn naar het oordeel van de CIVOB-direc teur „wel zinnig, omdat het mee denken aan bepaalde nieuwe ont wikkelingen nuttig is. Maar als je een kostenafweging gaat maken, durf ik niet te zeggen of de prijs het allemaal wel waard is. Het zijn namelijk niet alleen de kosten van de seminars, een dag niet op het werk zijn is minstens even duur, zo niet duurder. En dat wordt nogal eens vergeten". Winst maken Mevrouw José van der Meer van Samson Seminars geeft zonder veel omhalen toe, dat winst maken de belangrijkste achterliggende reden is dat zoveel seminars worden op gezet. „Natuurlijk, wij organiseren ze omdat ze kunnen dienen als een aanvulling op onze schriftelijke produkten als losbladige systemen. Wij hopen de mensen op de semN nars wat kennis mee te geven. Maar ik geef toe, dat het accent toch wel ligt op het commerciële aspect; wij moeten eraan verdie- Wat is duur? „Wat is duur?", vraagt G. Bar! directeur van Intermediair Si nars zich af. „Er is weliswaar terugloop te constateren in de d nemersaantallen van semii maar de prijs blijkt nog steeds rol te spelen. Mits natuurlijk di houd van het gebodene een prijs rechtvaardigt. Je ziet wel toenemende weerzin tegen al inhoudsloze seminars, die link: rechts worden georganiseerd, hoogtijjaren van 1976 tot T~ duidelijk voorbij. In die periode gon iedereen met het organise" van seminars en symposia. Leuk gezellig. Maar dat is niet mi5( Kwaliteit is op dit moment bela rijk, niet meer zo de luxe scha met eten en de drank. Het kaf zich de komende tijd nog meer het koren scheiden", meent de hfa Bartels. „Vroeger, ik spreek van een pei jaar geleden, was het over het al meen- de werknemer zelf, die sliste of hij naar een seminar wi Tegenwoordig is het meer en m het hoofd opleidingen binnen i h bedrijf, die beoordeelt of iemir naar een symposium of cur q moet". je De kosten van deze één- of me daagse bijeenkomsten, kunnen gens Intermediair-directeur Bar ei niet veel omlaag: „Je hebt te i ken met marketing om deelnem i te werven. Die post ligt toch al rond de tienduizend gulden, docent krijgt per dagdeel zo'n zend gulden van ons. En het c 1 susmateriaal loopt gemiddeld <re tegen de tweehonderd gulden, dan moet u natuurlijk niet verfcf ten, dat wij een commerciële ins gj ling zijn, waarbij onze seminars i~ bijdrage moeten vormen voor concernresultaten. Als gevolg 'c de economische achteruitgang is belangstelling voor semi dergelijke op dit moment missch oi wat aan het afnemen, maar ik an overtuigd, dat deze markt komende jaren weer zal aantr ken". HENDRI BELTMl Burgemeester A. Verbree van Benthuizen: „Ongelooflijk, zeker als je weet dat het allemaal veel en veel geodkoper kan". De veelal uiterst luxueuze confe rentie-omgeving, de overvloed aan drankjes en hapjes werkt daar zon der enige twijfel aan mee. Sterker nog, de alcohol, de maaltijden en het hernieuwen van contacten met collega's worden vaak als belangrij ker beschouwd dan het opdoen van enige nuttige kennis. Talloze gere gelde seminarbezoekers zullen dat bevestigen. Natuurlijk niet tegen hun chefs, maar wel tegen collega's op het werk. De laatste tijd is er een zekere ken tering ontstaan. Zowel bij de orga nisatoren van seminars als bij de bezoekers. Men is duidelijk selec tiever. Kosten en te verwachten nut worden meer dan ooit tevoren tegen elkaar afgewogen. Niettemin is het de vraag of de deelnemings- prijs voor dit soort bijeenkomsten nogmaals, vaak duizenden gul dens erg veel lager kan. Niet al leen de inleiders houden hun speech tegenstevige prijzen, de kosten van de „mailing" liegen er ook niet om. Om voldoende deelne mers te krijgen laat Intermediair Seminars voor elk symposium ge middeld voor rond 10.000 gulden aan folders en brochures maken. Het gemiddeld aantal deelnemers van haar bijeenkomsten is negen- tien - Ondanks de groeiende selectiviteit rond seminars, informatiedagen en nen". Over de kosten van dee me maakt Samson Seminars ogenschijnlijk geen zorgen: J er zijn altijd mensen die iets duur vinden. Maar de belangs ling geeft aan, dat het eigenlijk lemaal wel meevalt. Bovendii aldus mevrouw Van der M „zijn wij een stuk goedkoper menig andere organisatie als In mediair Seminars, MOC en K wer. Ik denk dat die zich de mende tijd wel uit de markt zu prijzen". DEN HAAG Symposia, se minars, korte cursussen en in formatiedagen. Het is een be drijfstak binnen de Neder landse samenleving, die een jaarlijks geschatte omzet heeft van zo'n 500 miljoen gulden. Het bedrijfsleven besteedt ge middeld ongeveer drie pro cent van zijn totale loonsom aan deze wijze van snelle bij scholing, die intern, of door één van de meer dan 200 in stituten, organisaties en instel lingen wordt verzorgd. De soms buitenissig hoge kosten van deelname aan een semi nar of symposium blijken slechts zelden iemand ervan te weerhouden een dergelijke bijeenkomst te volgen. Er worden grif enkele duizenden guldens op tafel gelegd voor seminar van twee dagen. p. Nagel, plaatóveCp°omle se^nars^Korie^rsusse^en;-^ informatiedagen: Jaarlijks %orVdiedperiis"hoefthetniet''. niet dat iemand de tijd en het gfld kan vinden bijeenkomsten als deze te bezoeken. Praten over bezuini gingen, maar tegelijkertijd wel eventjes 500 gulden uitgeven. On gelooflijk, zeker als je weet dat het allemaal veel en veel goedkoper kan", aldus burgemeester Verbree. Symposia en seminars zijn volgens hem zeer frequent „een dagje uit". „Ik denk althans, dat je er niet naar toe hoeft te gaan om wat nieu we kennis op te steken. Voor de contacten is het aardig, en het schijnt goed te zijn voor je carrière. En als je inleider op zo'n bijeen komst bent, ben je natuurlijk hele maal een grote Piet omzet van zo r Eigen beheer Ook op het ministerie van binnen landse zaken is men van mening, dat ontelbaar veel symposia, die door ambtenaren of door mensen uit het bedrijfsleven worden be zocht, veel goedkoper kunnen. Er zijn accommodaties in eigen be heer. En inderdaad kan men zich afvragen of zo'n dagje uit econo misch wel verantwoord is, terwijl links en rechts op begrotingen wordt bezuinigd. t Als we dit symposium over politie en prioriteit als voorbeeld nemen, ben ik eveneens van mening dat het allemaal veel minder duur hoeft te zijn", aldus de plaatsver vangend corpschef van Zoeter- meer, de heer J. Th. P. Nagel. „Waarom wordt een bijeenkomst als deze niet in het auditorium van de rechercheschool in Zutphen ge houden of in een andere eenvoudi ge gelegenheid? Een schaal brood jes op tafel en de informatie wordt er niet minder om. De prijs is voor leden van ons corps de reden, niét naar dit symposium te gaan". Het opdoen van contacten op semi nars, cursussen en informatiedagen is volgens de heer Nagel „niet on belangrijk". „Achter je bureau al leen schiet je te kort. En natuurlijk, als je een of twee dingen opsteekt, ook al komt het eerst een half jaar later van pas, dan is een seminar nuttig geweest. Maar nogmaals, niet voor deze prijs". Vergoeding inleiders Mr. C. J. M. Couzijn'is officier van justitie in Den Haag en plaatst niet alleen vraagtekens bij de kosten, maar ook bij de onkosten die de in leiders vergoed krijgen. Deze lig gen tussen de 500 en 1000 gulden. „Ik vind dat toch wel een beetje gekke zaak. Het houden van een speech over dit onderwerp is in fei te inhaerent aan hun functie. En als ze dan zo'n toespraak houden, denk ik niet, dat ze daar een vrije dag voor opnemen. Ze houden hun inleiding dus in de tijd van hun baas en krijgen ook nog eens een fors bedrag toe. Ik vraag me af, of het juist is dat je hiervoor apart wordt bezoldigd. Reiskostenvergoe ding en een boekenbonnetje lijken me meer op hun plaats", aldus me vrouw Couzijn. Op het ministerie van binnenland se zaken wordt verzekerd, dat het houden van een inleiding inder daad gebeurt „in de tijd van de baas en op kosten van de baas. Maar ach, dat is hier heel nor maal", aldus een topambtenaar. „Een ambtenaar die eens een keer les moet geven aan bijvoorbeeld een politie-opleiding, doet dat in de tijd van de baas. Maar hij krijgt wel een vrije dag voor, plus een dag vakantiegeld Interne opleidingen Als gevolg van onder meer de vaak hoge kosten van door speciale bu reaus georganiseerde seminars, gaan steeds meer organisaties ertoe over eigen opleidings- en bijscho lingsinstituten in het leven te roe-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 16