ante Sientje laat haar eidse poli tiejon verweesd achter Langs fuziek vereniging K uns t na Arbeid bestaat 60jaar j^IDEN/REGIO fieidae Qowuvnt VRIJDAG 18 FEBRUARI 1983 PAGINA 5 aan werk onv J Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12.-22 44 op toestel 10. ;rijk i fat Tantje Sientje is an wjverkomen, is hoogst- -aarschijnlijk nog nooit ™1eschied aan een civiele erveling: mejuffrouw .lazina Gesina Dekens, jedeelewoon een ambteloos ;n kiurgeres, zaterdag op wore Dge ouderdom (ze was vfr!et een maand 85) over- iden en eergisteren ter sn^vfcrde besteld op Rhijn- of, welnu Tante Sien ;eëig(US kreeg een officiële et d( orpsbegrafenis met po- tieel eerbetoon. Hoge >lann1 lagere Leidse politie- inctionarissen salueer- gebren stram en correct, en ewogen (enigszins ge- >erd, maar ze bewogen iet), toen de auto met aar stoffelijk overschot, ,!J1'J weg naar de begraaf- .laats, enkele ogenblik- en stilstond voor het gings ureau aan de Zonne- eldstraat. Je mannen hadden op ^"^erzoek van de weledelge- renge heer commissaris ,W. van Voorden hun iklede, organieke winter- y s aan, de witte sjaal om en itte handschoenen aange- okken. Behalve de vier den van de motorbrigade, de laatste gang van iel t«Jante aL escorte zacht igs ti«pnkend begeleidden. Die >nnr. (raren wit in 'het ieder ge- 109 deltoken, en oranje getopt, et was de eerste en laatste grootse receptie rond Tante Sien. Tot in de puntjes ge regeld. Familieleden had juffrouw Dekens (maar na genoeg niemand wist, dat ze zo heette) niet meer. Er wa ren ook geen volgauto's, maar achter de enige li mousine met standaard die haar ooit vervoerd heeft, reden de jongens die Tante Sientje erg na aan het hart lagen: de commissaris als chef in z'n eigen car en twee busjes vol personeel. Voorop liep, naast de aan nemer, brigadier B.Vermo- len, die de hele begrafenis georganiseerd had en zich daarvoor veel moeite ge troostte. Moeder Tante Sien was duidelijk een ere-lid van het Leidse politiekorps. Het kon ook moeilijk anders, want de oude dame, die tante werd genoemd en in de hele bin nenstad herkend, was zo goed als de onbezoldigde „moeder" van de politie mannen, die ze altijd „mijn jongens" genoemd heeft. Meer dan dertig jaar lang. En die genegenheid liet ze ondubbelzinnig blijken ook. Haar de eer bewijzen die Tante Sientje toekwam, was het laatste dat de jongens voor haar konden doen. En ze zijn niet in gebreke ge bleven. Ze hadden het volgens de voorschriften niet hoeven te doen, maar, verdomd, ze deden het. Wie kon er meer van juf frouw Dekens vertellen dan de Leidse politie. Maar niet iedereen binnen dat korps is gerechtigd dit te doen. Ook al had de heer Van Voorden die toch ook een .jongen" van haar was misschien zelf nog bij Sientje op schoot geze ten, toch kon hij geen mond over haar opendoen. Vol gens keiharde afspraken is er maar één die officieel spreekbuis mag zijn, en dat is politievoorlichter en woordvoerder Dirk Grave- land en als er iets mis gaat, heeft hij het gedaan. Ook hij betreurde het heen gaan van tante zeer, maar hij mocht er als enige wat van zeggen. Nu loopt Dirk Graveland ook al weer ruim twintig jaar mee in het Leidse korps (van geü niformeerd tot in burger- klofje), maar hij moest toch heel wat kennis omtrent mej. Dekens putten uit de overlevering, die tientallen jaren „op straat en in de kantine" heeft gelegen. Koffie Klazina Gesina Dekens was een vrij pinnige, niet te on derschatten Leidse, die op 11 januari 1898 werd gebo ren. Over haar vroege openbare leven is weinig bekend. Men zegt, dat ze, toen ze nog niet helemaal tante was, een functie be kleedde in de keuken van Tante Sientje, in okt.'81, in gesprek met een van haar jongens. In dit geval commissaris H. van Voorden. de Doelenkazerne. Dat zou kunnen verklaren waarom zij, veel later als gepensio neerde Sien, nog steeds op de kazerne terugkwam en dan bijzonder lette op de dan lielopen woensdag een laatste ere-saluut bij het bureau: dankbaarheid, met een beetje pijn in het hart. inigl kwaliteit van de koffie. Niet zelden schijnt de gar nizoenscommandant (en wie kan dat anders zijn ge weest dan de roemrijke ko lonel der Intendance en charmante „bullebak" Theo Wessels, wiens geweldige jungle-verhalen en over vloedige nasi-maaltijden tot over de regiogrenzen be faamd waren, maar z'n kof fie blijkbaar niet altijd) bij Sientje op het matje te zijn- geroepen. Ongetwijfeld ga ven die twee elkaar daarna een stevige hengst op de schouder, en was de kwes tie weer geregeld. Graveland, voorlichter in alle ernst: „Voor die goede contacten van tante Sien met de politie moeten we een eind teruggaan. Zeker ruim dertig jaar. Je had toen een grote afdeling Verkeer. Die speelde nog een hoofdrol bij de politie. Later zijn er andere zaken bijgekomen, zoals een groeiende recherche. Maar de leden van de verkeers politie, met de witte rand om de pet en soms met de gestreepte manchetten aan, bedienden de enige ver keerslichten die Leiden rijk was: op de Breestraat bij het Gangetje en op het kruis punt Noordeinde-Kort Ra penburg. Wel, bij deze met de hand bediende lichtin stallaties ontstonden de contacten met Sien. Die agenten kenden ontzettend veel mensen die dagelijks de lichten passeerden. Het waren veel nauwere con tacten dan in de laatste ja ren hoewel men van de surveillanceauto weer meer terug gaat naar de fiets of de lopende agent. Het wa ren bijna persoonlijke ont moetingen geworden. En daar was Sien Dekens ook bij. Sientje, als bekende straatfiguur, met haar trou we roetzwarte viervoeter Tommie. Een hond, die er ook niet meer is". Oponthoud Wat de situatie wel tekende was, dat als Sien ter plaatse wilde oversteken alle lich ten voor het rijdend ver keer op rood gingen. Veilig aan de overkant gekomen groette Sientje minzaam haar jongens, en geen auto mobilist die op z'n claxon ging staan; het oponthoud werd geaccepteerd. Vrien delijker, minder agressieve re tijden waren dat. „Een paar keer in de week kwam ze naar het bureau. Tiental len jaren lang. En zij was het die voor lekkers bij de thee of de koffie zorgde: Mariakaakjes, bijvoorbeeld, of pakjes frou-frou zeg maar. Tante Sien was zeker de grootste particuliere af- neemster van kaakjes, want er ging heel wat doorheen bij haar!" Geen wonder, dat Sientje als een machtige, door ie dereen ontziene „marketen ster" steeds een beroep op haar jongens kon doen. „Voor karweitjes bij haar thuis, op het Sionshofje aan de Haarlemmerstraat, waar ze erg lang gewoon^ heeft. Wat er gedaan moest wor den, werd keurig door de knapen opgeknapt. Ook toen ze een keer intern ver huizen moest hoefde ze niet omhoog te zitten. De laatste jaren verbleef ze in het St. ELisabeth Gasthuishof aan de Caeciliastraat, zo dicht bij haar oude vertrouwde plekje. Ze was erg slecht ter been geworden". Rolstoel Maar toch kwam ze in de rolstoel naar het bureau, waar een potige politieman haar uit de stoel tilde en liefdevol naar boven, 1 de kantine droeg; vaak tot grote verbazing van de toe vallig beneden in de hal aanwezige niet-politiemen- sen, met alles en nog wat of niets op hun kerfstok. Ook na de grote dagen van Ver keer zijn de contacten altijd hecht gebleven. „Elk jaar kwam een deputatie van politiemensen op haar ver jaardag; de laatste keer een maand geleden. Afgelopen zaterdag bereikte ons het droeve bericht, dat de „moeder van alle Leidse agenten" vrij plotseling was gestorven. Die ochtend wa ren twee van onze mensen nog bij haar op bezoek ge weest; een paar uur later overleed ze aan een hersen bloeding", vertelde woord voerder Graveland. Tante Sientje is door de Leidse politie met alle zorg en dankbaarheid begraven. Ze had het eigenlijk zelf moeten meemaken. Het is een erg fijn, markant gete kend contact geweest, tot in de dood. De enige overlij densadvertentie kwam van de Leidse politie. Nog één keer langs dat bekende bu reau, en onder het oog van tientallen van haar jongens die nu een beetje verweesd achterblijven; die althans „dat wijffie" (dat zich zelfs met telefoongesprekken in de centrale wilde bemoeien, als iets haar niet zinde) zul len missen. Ook van het St. Elisabeth Gasthuishof wa ren de directrice en veel personeelsleden op Rhijn- hof aanwezig. „En ook kerkvoogden", wist Dirk Graveland te vertellen. Commissaris Van Voorden hield, als „naast familielid", bij het graf een korte toe spraak en benadrukte de bijzondere band tussen het korps en „onze Tante Sien tje", die eigenlijk niet zon der haar jongens kon leven. Nalatenschap Die band zal in de geest blijven bestaan, want me juffrouw Klazina Dekens liet haar nalatenschap na aan de gemeente Leiden, onder de nadrukkelijke be dinging dat die slechts aan de Leidse politie haar enige erfgename' ten goe de mocht komen. Dat zijn geen kostbare zaken, maar de kleinste spulletjes van Sientje zullen voor haar jongens heilig blijven. „Al leen zo'n gebaar al is uit zonderlijk", zei Graveland. Vind nog maar eens zo'n politiemoeder als Tante Sientje! Beide partijen heb ben elkaar nooit in de kou laten staan. l", al IDEKERK AAN DEN Met een feestelij- uitvoering morgen- el in vrijetijdscentrum i<pidderhof, start mu- 'ereniging Kunst na id een groots opge- actie voor nieuwe irmen ter gelegen- van haar zestigjarig an, begin volgend Fanfare Zestig jaar geleden nam dc toenmalige Oranjevereniging het initiatief tot het oprich ten van een fanfarekorps in het nauwelijks 2000 zielen tellende dorp. Kunst na Ar beid zag het levenslicht in café De Bruin, nu De Hoek, bij de Koudekerkse brug. Het inschrijfgeld voor de kersverse muziekvereniging bedroeg toendertijd één gul den; de contributie was tach ^itter H. v.d. Voort van leden tellende vereni- „£>e uniformen die nu gen worden zijn vijf aar oud en nauwelijks •assend te maken voor rkomers". De helft van inodigde bedrag is in- ;ls al binnen, dank zij meer een bijdrage van gulden van de Koude- bedrijvenvereniging 00 guldens uit de „ver- s ïgenpot". Kunst na Ar- iocht vorig jaar, tijdens [rkiezingen, een levens- collecte-bus voor het 'kaal plaatsen, om de ,i nde Koudekerkers te een duit in het We uniformen"-zakje te Dat er maar liefst drie ezingen waren - één de gemeenteraad en voor de Tweede Kamer natuurlijk een extra aller. Zo had er toch huldijel elen it hij an re n, nevr<|, /an laan uizei0' kun »e imui ;eravi binn steld »d wi worls De f£"4are in vroeger tijden. tig cent per week. Nu beta len werkende leden drie gul den per week. Op zaterdag 18 februari 1924 werd onder leiding van diri gent Van der Kaai uit Lei den voor het eerst gerepe teerd in een lokaal van de openbare lagere school aan de Dorpsstraat. Later werd dat een loods en nog weer la ter opnieuw het schoolge bouw. Pas de laatste tien jaar repeteert de vereniging in De Ridderhof onder leiding van dirigent A. M. Jansse. Pet Sinds de oprichting hebben de muzikanten het zonder uniform gedaan. Pas na een kwart eeuw muziek maken, kregen de 24 leden een uiter lijk teken van hun „waardig heid": een pet. Weer zes jaar later presenteerde de fanfare en de -inmiddels in 1950 op gerichte drumband - zich in een fel korenbloemenblauw uniform. Na 46 jaar muziek in Koudekerk kwam er een blauw jasje met donkerblau we pantalon bij. Kortgeleden heeft het bestuur haar oog laten vallen op twee geheel andere kleuren: bordeaux rood voor het jasje en grijs voor de pantalon. Mevrouw Ada de Lange- Duiker kwam in juli 196 i bij het korps. Zij had een oproep voor jeugdleden gelezen. „Ik was toen vijftien jaar. Van de kinderen, die zich meldden, bleven er elf over, waarvan ik uiteindelijk jarenlang het enige meisje van de vereni ging was". Ada, die nog altijd uitstekend overweg kan met haar sopraan-saxofoon en menigmaal tijdens concour sen een solo-partij blaast, heeft inmiddels twee kinde ren. Allebei lid van KNA na tuurlijk. „Rustig doorgebla zen tijdens mijn zwanger schap ja. Met mijn dikke buik er gewoon tussen. Nie mand heeft daar ooit een punt van gemaakt, ik-zelf helemaal al niet. De muziek is mijn lust en mijn leven en zal dat voorlopig wel blijven ook", vertelt ze met een aan stekelijk enthousiasme. Muzikale show Behalve de uitvoering van zaterdagavond in De Ridder hof heeft de muziekvereni ging nog meer op het pro gramma staan. Er komt een verloting, een muzikale show (taptoe) begin juni en een rommelmarkt tijdens de jaar lijkse Koudekerkse feest- week. Voor giften is een ju bileum rekening geopend bij Mevrouw A. de Lange, al twintig jaar lid van de muziek vereniging en nog steeds enthousiast. een bank. Ook bij het ge- klopt. De leden zelf moeten meentebestuur - burgemees- voor hun nieuwe out-fit hon- ter G. Swaan is ere-voorzit- derd gulden (van de 500) op ter van KNA - is al aange- tafel leggen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5