Kans op 300.000 werklozeiiextra binnen vier jaar Bosbranden in Australië onder controle lesolutie >ver dump- rerbod anvaard Politie- Volvo's aan de kant voor remcontrole kraakpand Groenesteeg net geweld ontruimd Op de hoogte BON: PLANBUREAU: TEGENVALLERS NOPEN TOT ANDER BELEID BENZINE WEER GOEDKOPER Weer agent geschorst wegens verkopen dossiers Ccidóc Souoont Vrijdag 18 februari 1983,74e jaargang no. 22505 Uitgave Westerpere, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 BankAmro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteunlJ.Hallewas, Chei-redacteunWim Buiiteweg. Advertenties: (excl.BTW) /0,56 per mm, kleintjes ƒ0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW)per maand f 20.41 (uitsLautiietaling)Jcwartaal /61,25. taar 233,S0. Klachten bezorging: maandag t/mvn|dag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Nachtfilm „Drive he said" op Ned. I om 23.20 uur. Voordien om 22.13 uur „Sonja op vrij dag" over huwelijk en schei ding. Op Ned. II om 19.20 uur „Klassewerk" en om 22.10 uur „Praten met de minister-presi dent". Op België 1 om 20.20 uur film „Bobby Deerfield". Losse nummers 083 Zonnig. In de nacht en vroege ochtend lichte tot matige vorst met minimumtemperaturen van -2 tot -6 graden. Middag- temperatuur 3 graden. Weinig wind. Zon op 07.49, onder 18.00 Schev. hoog water 7.32 en 19.57. Laag water 3.14 en 15.57. „Koopjeslijn'"voor consument DEN HAAG Consumenten kunnen vanaf za terdag dag en nacht via de telefoon horen welke merken van een iedere week wisselend bood schappenlijstje het goedkoopst zijn. Op 18 veel gevraagde produkten is per week zo'n 24 (30%) te besparen, aldus de „koopjeslijn" (070-458000), die door Konsumenten Kontakt wordt openge steld. KK heeft de prijzen van 18 (goede) dure merken met die van 18 in kwaliteit vergelijkba re goedkope merken naast elkaar gezet. Het gaat dan om bijvoorbeeld rijst, margarine, bier, appelmoes, koffie, sherry en aarbeienjam. De prijs van de dure en de goedkope sherry ver schilt het sterkst: 11,35 per liter tegen 5,95. Bij het verschil van 24 gaat om gemiddelde prijzen. De prijsverschillen wijt KK aan dure reclame voor de dure merken, hogere winst marges en een betere service. Voor wie in de buurt van een discountzaak dure merken kan kopen zijn de prijsverschillen kleiner. Afgelastingen voetbal en hockey ZEIST De KNVB heeft met het oog op de slechte toestand van de velden beslo ten voor zaterdag en zondag alle wedstrij den voor de amateur- competitie af te ge lasten. De hockeybond heeft alle wedstrijden in de districten Zuid-Hol land, Noord-Holland, Midden-Nederland en Zuid-Nederland voor dit weekeinde afgelast. PAUS MOGELIJK NIET NAAR NICARAGUA MANAGUA Paus Johannes Paulus II zal wellicht tijdens zijn reis door Midden-Amerika begin maart niet naar Nicaragua gaan in verband met de tweespalt binnen de kerk daar. Hij heeft de Nicara guaanse kerkleiders voor overleg naar Rome geroepen. De paus is tegen het optreden van priesters in de politiek. De regering van Nica ragua telt vijf priesters in haar ge lederen. Een aantal priesters heeft de „volkskerk" van Nicaragua op gericht, die de Sandinistische rege ring steunt. INDEN Op de inter zonale conferentie te- zeevervuiling in Lon- is gisteren een Spaan resolutie aangenomen jularin onmiddellijke pzetting wordt ver- - igd van het storten van <i cleair afval in de zee, 31 dat meer bekend is Ter de gevolgen voor het milieu. Nederlandse delegatie n mde tegen deze resolu- De stemverhouding Dis negentien tegen zes. i* andere tegenstemmers 'zren de Verenigde Sta- Engeland, Japan, itserland en Zuid-Afri- resoluties van de Lon- »e conventie zijn juri- ch niet bindend. De lan- die er voor stemmen nm slechts een morele ver- :hting aan de resolutie na ti leven duidelijk is nu of het indinavische voorstel om mping na 1990 te verbie- nog in stemming wordt iracht. Minister Winsemi- van Milieubeheer liet gis- en de Tweede Kamer we- dat dit voorstel zou wor- gesteund. de Nederlandse jen het Spaanse voorstel mde is een gevolg van het t dat ons land voor de ko lde zomer een aanvraag fft ingediend om te storten meer opslag niet mogelijk |kt. Een hoorzitting in dsen over mogelijke opslag trd gisteren door demon anten verhinderd. bo krant ontvangen? Bel tussen en 20.00 uur, zaterdags tussen en 15.00 uur, telefoonnr. 071- >248 en uw krant wordt nog dezelf- avond nabezorgd. DEN HAAG De econo mische ontwikkeling waarvan het kabinet bij het opstellen van het regeerakkoord uitging, blijkt tegen te vallen. Hierdoor zal het natio naal inkomen (het be drag dat wij aleemaal samen verdienen) dit jaar niet met 1,5 groeien, maar met 0,5 Zonder aanpas singen in het beleid zal de werkloosheid in 1987 300.000 hoger zijn dan r£fÉ.ï£J waarvan het kabinet uitging (1 miljoen werk lozen). Aldus het Centraal Planbu reau (CPB) in een nota die is opgesteld ten behoeve van het kabinet. De nota moet een rol gaan spelen bij het opstellen van de bin nenkort aan de Kamer aan te bieden Voorjaarsnota. De tegenvallers hebben bij voorbeeld betrekking op een lagere groei van de we reldhandel (twee in plaats van de verwachte drie pro cent) en op een lagere groei van de bedrijfsinvesterin gen. Ook blijken er minder mogelijkheden tot loonmati ging dan het kabinet had verwacht. Het CPB voor spelt in dit verband dat de inflatie dit jaar 2,5 procent zal bedragen of nog minder. Daardoor zou de prijscom pensatie helemaal wegval len en dat bemoeilijkt in ernstige mate de loonmati ging, aldus hét bureau. Van de investeringen wordt verondersteld dat deze slechts de helft zullen be dragen van de elf procent die tot nu toe voor de ko mende jaren werd ver wacht. Oorzaken hiervan zijn ondermeer: somberder afzetverwachtingen en voortdurende overcapaci teit. Ook de dalende rente biedt hiervoor geen soelaas. Volgens het CPB is het te gen deze achtergrond voor het kabinet noodzakelijk geworden om genoegen te nemen met een matiging in het tempo waarin het finan cieringstekort wordt terug gedrongen. Verdere bezui nigingen bij de overheid wijst het CPB af omdat dit op steeds meer weerstand in de maatschappij zal stuiten. Pag.ll Premier Lubbers ziet herstel binnen hand bereik st harde hand werden de krakers uit het pand verwijderd. IDEN De politie heeft tochtend het kraakpand ïnesteeg 37d met geweld ruimd. Vervolgens is de bo- iwoning, waarin zich zeven kers bevonden, door slo- onbewoonbaar gemaakt. zijn geen arrestaties ver ijlt. De krakers lieten het fust op een confrontatie de politie aankomen. Zij van mening, dat de ge- ïnte een wanbeleid voert. - gens een woordvoerder de gemeente was ingrijpen de politie noodzakelijk. de krakers was atgespro- n. dat het pand gisteren al worden verlaten. 3: Politie treedt kracht ig op tegen hulpacties DEN HAAG Benzine wordt morgen opnieuw goed koper. Shell. Esso, BP en Mobil hebben gisteren bekend gemaakt hun prijzen voor super en normale benzine met één tot twee cent per liter te zullen verlagen. De prijzen zullen door deze verlaging bij zelftankstations doorgaans uitkomen op 157,8 cent voor een liter super- benzine en 151,8 cent voor een liter normaal. De benzi ne is vanaf vorig jaar herfst al bijna twintig cent goed koper geworden. HELMOND Volvo Car BV in Helmond heeft haar dealers opdracht gegeven alle Volvo's van het type 343 die aan gemeente- en rijkspolitiekorpsen zijn geleverd, te controleren. De rijkspolitie heeft gisteren al haar 500 Volvo-343 surveillance-wagens buiten gebruik gesteld nadat aan de voorste remslangen van enkele auto's ge breken waren geconstateerd. Na controle en eventuele reparatie zal elke Volvo onmiddellijk weer voor sur veillance worden ingezet Particulieren die zich nu ongerust maken, kunnen bij hun dea ler een gratis controle laten uitvoeren, aldus Volvo Nederland. Die afspraak geldt ook voor Volvo-rijders in het buitenland. Tot nu toe zijn een twintigtal politie-Volvo's met de genoemde gebreken opgespoord. Onlangs zijn twee Volvo's van de rijkspo litie door hun remmen gegaan. Ongelukken werden voorkomen doordat de wagens zijn uitgerust met een dubbel remsysteem. Mocht uit het grootscheepse onderzoek blijken, dat de fouten aan het remsysteem structureel zijn, dan worden aan alle ver kochte auto's op kosten van de onderneming de nodige wijzigin gen aangebracht, aldus een woordvoerder van Volvo Car BV gisteravond. Volgens hem is er geen voor paniek over de vastge stelde gebreken, „omdat het een remsysteem is dat we al gebrui ken sedert we Volvo's maken. Daar zijn in het verleden nooit problemen mee geweest". „HET IS ALSOF ER EEN ATOOMBOM IS GEVALLEN' MELBOURNE De gro te bosbranden die twee dagen het zuidoosten van Australië hebben geteis terd zijn bedwongen. Dit is vanmorgen in Melbour ne bekendgemaakt. De vuurzee heeft tot nu toe aan 69 mensen het leven gekost, maar gevreesd wordt dat in de verkoolde gebieden nog meer doden zullen worden gevonden. Onder de slachtoffers zijn geen mensen van Neder landse afkomst. Pas nu het vuur onder contro le is krijgt men een beeld van de enorme schade die in een paar dagen is aangericht. Hele dorpen en stadjes en duizen- Op het kaartje staat het deel van Zuid-Australië aangege ven, dat door bosbranden ge teisterd is. den dieren zijn aan de vlam men ten prooi gevallen. Hon derduizenden hectaren bos en akkerland zijn zwartgebla kerd. „De hitte was enorm, te verge lijken met die van de atoom bom op Hirosjima", verklaarde vanmorgen een Australische professor. „Ook het landschap doet denken aan een gebied waar alles door een atoombom met de grond is gelijkge maakt". De politie beschikt over aanwijzingen dat er pyro manen aan het werk zijn ge weest. Regeringsfunctionarissen schatten de voorlopige schade op bijna een miljard gulden. Voor de duizenden mensen die dakloos zijn geworden is een grootscheepse hulpactie ge start. Maar er werd zoveel geld, voedsel en andere hul partikelen aangeboden, dat de hulporganisaties de Australi sche bevolking moesten vra gen het zenden van bijdragen voorlopig te staken omdat ze de stroom niet aankonden. Pagina 9: Tunnel behoedt Australiërs voor dood in vuurzee. ROTTERDAM Bij de Rot terdamse politie is gisteren een 27-jarige rechercheur ge schorst. De agent wordt ervan verdacht strafbladgegevens te hebben doorgespeeld aan een particulier detective-bureau van een voormalige collega, zo heeft de Rotterdamse politie meegedeeld. Het is de tweede schorsing van een dienstdoen de agent in deze zaak, die in onderzoek is bij de rijksrecher che. De voormalige recher cheur die het detective-bureau leidde, is al eerder aangehou den en later vrijgelaten. ADVERTENTIE Waterpolowedstrljd De Zijl/LGB tegen HZC de Robben Zaterdag 19 februari. Aanvang 19.15 uur. Zwembad de Zijl Aangeboden door Mercasol. Met het oog op morgen, leest U weer van alles over vandaag en gisteren. Zo gaat dat nu eenmaal met een krant, ie midden in het leven staat en de nieuwsgierige lezer van minuut tot minuut op de hoogte I En dat is met mis, want U moest eens weten hoeveel berichten vandaag weer als minder belangrijk in de prullenmand zijn verdwenen. De dingen ie U moet weten zijn er zorgvuldig uitgepikt en in onze kolommen opgeslagen. Zodat u eventueel na invulling van de bon morgen ook nog weet, dat de „Leidse Courant" van vandaag niet van gisteren was. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend in envelop ronder postzegel opsturen naar: rant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. i

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1