Golf speelfilms van eigen bodem op komst Vier Zoeterwoudenaars in alternatieve elfstedentocht IN EN OM DE KAS Wintergroenten geen succes binnen de perken Februari vogelmaand BINNENLAND CeidoeSomant VRIJDAG 18FEBRUARI 1983 PAGINAL Bloemetjes buitenzetten na carnaval goed voor handel Carnaval, Valentijnsdag, opnieuw een schoolvakantie en de schaatssport hebben de bloemenhandel afgelopen week lelijk in de weg gezeten. Uiteraard niet zozeer de kwekers zelf, want die werkten toch wel door, zij het dat de vorst het er niet gemakkelijker op maakte en de ketels flink gestookt moesten worden. In het algemeen werd de aanvoer op de vei ling nogal afgeremd en bleef beneden die van voorgaande week en ook beneden die van vorig jaar. Met de prijzen ging het ook maar matig en ook de export werd afgeremd. Niette min kan wel worden gesteld dat carnaval en Valentijnsdag er de gang nog wat in hebben gehouden. Maar de vorst joeg me nige handelaar van de straat in het eind van afgelopen week. In de zuidelijke provincies lag de bloemenhandel drie dagen stil. Dat alles werkte dus remmend op de totale gang van za ken. De CCWS had een totale aanvoer van 30.158 bos of stuks met als opbrengst 17.756.418,20. Maar als totaal sinds 1 januari bedroeg de aanvoer aan de CCWS tot en met 11 februari 16.646.113 bos of stuks en omzet f 101.989.068,13 tegen vorig jaar zelfde periode 179.203.843 bos of stuks en omzetbedrag van 94.915.121,39. Om de cijfers van afgelopen week maar gelijk te laten volgen, wat betreft de gemiddelde prijzen, met tussen haakjes die van vorig jaar; alstroemeria 96 (73), amarillys 33 (29), Am. anjers 51 (46), trosanjers 33 (34), anthurium 1.74 (1.62), asp. plumoses 20 (21), bouvardia 30 (42), troschrysanten jc. 72 (82), idem ge plozen 1.01 (89), idem c. 1.79 (2.24), euphorbia. 1.69 (86), fresia 39 (34), gerbera 87 (75), gladiolen ov. 29 (57), irissen 32 (27), leliekelken 1.83 (1.39), idem takken 1.14 (1.07), nerine 2.23 (1.49), cymbidium groot 57 (49), idem klein 2.69 (3.24), grote rozen 90 (90), idem klein 61 (56), gypsophilia 25 (47), streletzia 2.04 (2.09), tulpen 26 (21). De tulpen met ruim 2 miljoen waren tegen vorig jaar gehal veerd; de ruim 3 miljoen irissen waren 1 miljoen minder, 6 miljoen fresia's eveneens. Valentijn heeft de bloemenhandel niet helemaal ongemoeid gelaten, nam flink aandeel in de handel. Daar kwam ook nog een beetje feestelijkheid bij van carnaval, want er is altijd wel reden voor een extra bos bloemen. Dat kwam zowel in de aanvoer als verkoop tot uitdrukking en waren mede van in vloed op de prijzen. Het zijn van die hoogtijdagen elk jaar in meer of minder sterke mate, waar kweker en handelaar reeds lange tijd tevoren rekening mee houdt. Met prijzen hadden veel handelaren vooral ook voor het bin nenland nogal wat moeite teneinde de klanten niet teveel af te schrikken en dat was ook wel van invloed op het buiten land. Bij alle feestelijkheden was er niet direct reden tot jui chen in de bloemenhandel. Eenmaal in de carnaval is bier meer aantrekkelijk dan de bloemen en doet men het weer wat rustiger aan. Maar na de pret worden vermoedelijk de bloemen toch weer buiten gezet en dat kan van invloed zijn op de verdere gang van zaken in deze week. In het kader van de toenemende belangstelling en propagan da voor plantenbakken bericht Ypma een nieuw ontwerp van een functionele serie in moderne vorm met Atlanta, Colorado en Dallas in diverse kleuren. Het materiaal is weerbestendig, zo deelt Ypma ons mee. De voorbereidingen voor de Westlandse potplantenbeurs op 3 en 4 maart zijn in volle gang. Het is voor de negende keer dat de beurs zal worden gehouden. Hier kunnen de kooplieden contact krijgen met de kwekers en wensen en adviezen ken baar maken. De prijzen die er voor de wintergroenten worden betaald zijn beslist niet best te noemen. De be langrijkste oorzaken zijn de grote produktie en de hoge temperaturen, voor al in de maand januari. In de maand januari lag de gemiddelde temperatuur op 6,2 graden C., dit is uitzonderlijk hoog. Nor maal gesproken geldt er voor de maand januari een gemiddelde tempera tuur van 2 graden C. Een temperatuur van 6,2 gra den C. hoort eerder thuis in de periode van eind maart, begin april. In de hele maand januari vielen de prijzen voor de meeste wintergroenten te gen. In vogelvlucht wordt de balans voor een aantal gewas sen opgemaakt. In het totale groentesortiment behoort boe renkool tot de kleintjes. Als het echter wintert, dan gaat dit gewas een steeds belangrij ker plaats in het sortiment in nemen. Slechts een klein deel van het aanbod vindt echter zijn weg via verse consump tie, het overgrote deel komt voor rekening van de verwer kende industrie. Jaarlijks schommelt het aanbod van verse boerenkool rond de 4500 ton. Daarnaast is het bij de volkstuinders een populair gewas, omdat het behoorlijk winterhard is. Het gewas ver draagt temperaturen van 10 tot 15 graden vorst. In de maand januari kwam de ge middelde prijs uit op 40 cent per kilo. Vorig jaar werd er 63 cent betaald en in het seizoen 80/81 was dit 88 cent per kilo. Om tot hogere prijzen te ko men is het noodzakelijk dat er een vorstperiode doorzet. Met de spruiten ging het in januari evenmin voor de wind. Het aanbod in januari bedroeg zo'n 14 ton tegen vorig sei zoen 10 ton. De export was in januari bijna 2,5 ton groter dan vorig jaar. De slechte prijsvorming kan dus niet alleen op rekening van een grote produktie wor den geschreven. In januari lag de gemiddelde prijs op 50 cent per kilo (vorig jaar 1,47). Er zijn spruitentelers, die met de hand oogsten, waarvoor het oogsten tegen dergelijke prij zen niet rendabel was en men liet de spruiten dan ook voor wat ze waren en er werd niet geoogst. De aanvoer van was- ln de hele maand januari vielen de prijzen voor de meeste wintergroenten tegen. peen viel in januari wat klei ner uit dan vorig jaar. Dit kwam de prijsvorming echter niet ten goede, want de ge middelde prijs van 33 cent per kilo lag twee dubbeltjes onder het niveau van vorig jaar. Voor witte kool lag de prijs op een zeer laag niveau, men kwam niet verder dan acht cent per kilo (vorig jaar 39 cent). Naast een grote produk tie is er ook sprake van rode kool in vergelijking met vorig seizoen kwam dit gewas met een prijs van 15 cent per kilo iets beter uit de bus. Het aan bod van breekpeen was in de maand januari ruim 2 ton kleiner dan vorig jaar. Ook voor dit gewas kon hierdoor niet worden voorkomen dat de prijzen lager uitvielen. De gemiddelde prijs kwam op 19 cent per kilo uit. Gewassen die het er redelijk afbrachten waren witlof met een gemid delde prijs van 1,70 per kilo en prei met een gemiddelde prijs van 82 cent. Champignons De champignon is in de afge lopen jaren vrij goed ingebur gerd bij het grote publiek. Over het algemeen is het prijsverloop bij dit produkt niet zo duidelijk merkbaar voor de consument. Een van de oorzaken hiervan is het grote aantal kwaliteitssorte ringen dat er bestaat (maar liefst zo'n negen sorteringen). De onderlinge prijsverschillen tussen de verschillende sorte ringen zijn vaak vrij groot. Er kan geconstateerd worden dat het totaal aanbod van cham pignons in de eerste maand van het jaar duidelijk groter is geweest dan vorig seizoen. De champignonkwekers hebben dan ook met lagere prijzen ge noegen moeten nemen. Zo lag de prijs voor een kilo cham pignons in de maand januari op gemiddeld 2,31 (vorig jaar 3,01). Tussen de ver schillende sorteringen onder ling kunnen er prijsverschil len voorkomen van 1,45 per kilo. Maar als er uitgegaan wordt van een gemiddelde prijs van 2,31 per kilo, dan komt dit voor een bakje van een half pond (de veel ge bruikte handelseenheid) het is wel opletten geblazen, want er zijn ook veel bakjes in de handel van 200 gram neer op 58 en respectievelijk 46 cent per bakje. Omgere kend naar de consumenten prijs betekent dit een prijs van 1,16 of 92 cent per bak je. Er wordt op een aanhou dend ruim aanbod gerekend, waardoor hogere prijzen niet erg waarschijnlijk lijken. Het is vooral met de prijzen voor de Hollandse appelen slecht gesteld. Het seizoen 80/81 was niet best, maar op het ogenblik is het zelfs nog minder. De aanvoer van ap pelen is tot half januari onge veer even groot als in het sei zoen 80/81. In vergelijking met vorig seizoen is de aan voer 70 procent groter. Er ko men op het ogenblik de vol gende prijzen tot stand. Gol den Delicious brengt 64 cent per kilo op, Boskoop groen 45 cent, Boskoop rood 62 cent en de Cox 1,23. Voor al deze ras sen gaat het om de kwaliteits klasse I. Dit is voor de consu ment best wel interessant om te weten, omdat de Hollandse appelen tegenwoordig duide lijk met hun naam en kwali teitsklasse worden gepresen teerd. De consument moet de genoemde prijzen alleen ver dubbelen om ongeveer aan de consumentenprijs te komen. De eerste kwaliteit Hollandse appelen moet op het ogenblik voor duidelijk lagere prijzen te koop zijn dan de importap pelen. Op de perenmarkt lig gen de prijzen ook lager dan vorig seizoen, al is dit in veel geringere mate als bij de ap pelen. Voor de klasse I van Conference ligt de veilingprijs op 1,22 per kilo en voor de Doyenne du Cornice op 1,38. Ldk ,i,liêUUUkiHUtÈté4£ÉtètÉ*ii*M*ï Januari heet: Louwmaand, fe bruari: Sprokkelmaand. En dat heeft met het sprokkelen van hout niets te maken, al ligt dat voor de hand. Maar er gens staat te lezen, dat er heel vroeger omstreeks deze tijd een feestdag was, die in het Latijn „Spurcalia" heette en dat dit terugging op een oud, heidens feest. Bij de kerstening is dat veran derd en de predikers uit die tijd, die best begrepen dat het volk niet zo gauw afstand deed van oude riten en gebruiken, heeft Spurcalia omgeturnd in: Maria Lichtmis en dat was op 2 februari. Een bijzondere dag vroeger, omdat men rotsvast geloofde, dat het weer op Ma ria Lichtmis bepalend was voor de zomer en voor de oogst. Het heeft nu al een paar nach ten flink gevroren. Denkt u nu vooral om de vogels? Een voederplek is gauw ge maakt en het hoeft echt geen handenvol geld te kosten om zo'n „voederhuisje" aan te schaffen, 't Is eigenlijk nog veel beter om gewoon een flink stuk triplex of iets derge lijks op een paar poten ergens in de tuin te zetten. Een voer- plek gewoon op de grond heeft namelijk het nadeel, dat de daar fouragerende vogels ge makkelijk besprongen kunnen worden door rondstruinende katten. Wat er gestrooid wordt is niet zo belangrijk. In „natura"- winkels zijn pakken strooizaad te kopen, verder kunnen we brood verkruimelen, haver mout, rijst, om een paar din gen te noemen, zijn ook ge schikt. Kijk eens in de groen- tenla van de koelkast of daar geen appel ligt, die al een rot plekje vertoont: merels en lij sters zijn daar dol op. Die lus ten trouwens ook best een ro zijntje of een krent. Sommige handige mensen ver zamelen in de nazomer al zon- nepitten en bijvoorbeeld lij sterbessen om die 's winters aan de vogels te voeren. Groe ne erwten of capucijners wor den met graagte opgepikt door de Turkse tortels. Of de vet bollen. Mensen, die wel eens frituren, kunnen het frituur vet dat geen dienst meer kan doen, uitgieten in zo'n grote bolvormige soeplepel en ver mengen met plenty strooizaad uit de winkel. Laten stollen, even in het water met die pol lepel om de zaak los te maken en het resultaat is prima vet- to bollen van eigen makdde Vooral de mezen azen er piat hang ze ergens buiten opjbrii zo'n netje, waar tegenwooi vaak mandarijntjes of sin. appelen in verkocht wordei^it j Aan drinkwater schijnen vogels minder behoefte te hi ben, als wel eens is verondf ir steld. Heel wat vogels pikfybu sneeuw op en krijgen daardtfn o wel wat vocht binnen. Ifceei men de vogels op de voerpl en te drinken geven, dan moeyerl er maatregelen genomen wfiocl den dat ze niet in het driijit i water gaan baden, want ifc d< doen ze graag! Een beetje s|in I ker door het drinkwater hot) hei het bevriezen even tegen. Maak de voerplek of zet voedertafel op een zodani plaats in de tuin, dat die v; uit de kamer door het ven: te zien is. Met een verrekijl kunnen de vogels uitsteki worden gadegeslagen. Zo te zien dat er op de „socij gedragingen" van heel wat y,45 gels nogal wat kan worr aangemerkt. Er zijn er bij, een soortgenoot maar am] dulden; ze zelfs verjagen het lekkere hapje. Het soms ware tirannetjes, die voor zich alleen willen hi ben. Vogels zijn net mensei gii AMSTERDAM - Met Ver stappens „De zwarte rui ter", „De boezemvriend" en Toonders „Als je be grijpt wat ik bedoel" in de bioscoop en Paul Verhoe- vens „De vierde man" op komst (eind maart) lijkt de Nederlandse film al thans kwantitatief niet slecht vertegenwoordigd in het filmaanbod. Maar het is nog lang niet alles: Er staat ons een complete golf speelfilms van eigen bodem te wachten. Bert Haanstra legt de laatste hand aan „Vroeger kon je la chen", een film die speelt rond de figuur van Simon Carmig- gelt en waarin een aantal Kronkels zijn verwerkt. Een daarvan is overigens niet van de filmhand van Haanstra, maar van Otto Jongerius, en „geleend" uit de serie Kron kels die deze voor de Vara-te- levisie maakte. Een daad van collegialiteit, aldus Haanstra. Zelf filmde hij o.m. met Paul Steenbergen, Kees van Koo- ten, Guus Hermus, Wim Kan, bovendien gebruikt hij een stukje oude tv-show met Wim Sonneveld en mag Robert Long het door Carmiggelt ge schreven „Juffrouw Nifterik" zingen. Een tekst die van mu ziek werd voorzien in het ka der van de actie „Zing je moers taal" enige jaren gele den. Haanstra's film gaat tege lijk met Paul Verhoevens Reve-verfilming „De vierde man" draaien. In kleinere theaters weliswaar, maar dat hindert Haanstra niet. „De vierde man" is de verfil ming van de enige Reviaanse thriller, een door de volks schrijver naar het schijnt in een vloek en een zucht ge schreven boekje dat dienst zou moeten doen als Boekenweek geschenk maar bij de CPNB niet door de beugel kon. Wel bij producent Rob Houwer, scenarioschrijver Guus Soete- man en filmer Paul Verhoe ven, die het zelfs zijn énige verfilmbare boek vonden: „Met „De vierde man" heeft Reve, ons inziens, zijn eerste verfilmbare boek geschreven, juist omdat hij hier aan speci fiek reviaanse thema's allerlei elementen uit de 19e eeuwse griezelliteratuur heeft toege voegd. Door deze griezelige, paranormale elementen geeft zijn boek aan een scenarist en aan een filmer houvast. „De Vierde man" is verfilmbaar en, anders dan „Lieve Jon gens", verstéénbaar voor een groot publiek". Met Renee Soutendijk als een „femme fa tale" en Jeroen Krabbé als de door voortdurende doodsvisoe- nen geplaagde schrijver Reve zelf. Hij heet ook Gerard Reve in de film. Paul Verhoeven: „Die figuur is zo persoonlijk en bekend dat we hem z'n ei gennaam maar gegeven heb ben. We hebben eerst nog aan Greve gedacht, maar dat von den we toch te kinderachtig. Guus Soeteman noemde hem in zijn script zelfs Rêve (droom)." Wel toepasselijk. Horror Van een literaire thriller met griezeltinten, naar een pure griezel: Filmer Dick Maas is op dit moment druk bezig met de opnamen voor de eerste echte Hollandse horror-film, „De ljft". Met in de hoofdrol len Huub Stapel, Willeke van ZOETERWOUDE De naam „Elfstedentocht" heeft in Nederland een magische klank. Vandaar ook dat schaatsliefhebbers en Friese- in het bijzonder zo'n tien jaar met de nodi ge argwaan het „alterna tieve elfstedengebeuren" op zich af zagen komen. Maar na twee jaar Noor wegen en zeven maal Fin land mag ook dit evene ment zich op een warme belangstelling verheugen. Morgenochtend gaat op het Noord-Amerikaanse Memphremagogmeer (van Vermont naar Quebec) de tiende editie van de krachtproef op de gladde ijzers van start. Onder de deelnemers vier leden van de „IJsclub Zoeter- woude". De vier Zoeterwoudse schaat senrijders hebben zich nogal verschillend voorbereid op de monsterrit. Wim Olsthoorn de enige die aan de wedstrijd- tocht deelneemt, de overigen komen aan de start in de toer tocht heeft een straffe trai ning achter de tug. Een maan denlange droog-, loop- en fietstraining moesten de condi tie op een goed peil brengen waarna de ijstraining werd op gepakt. Zowel op de baan in Leiden als op de Uithof in Den Haag heeft Olsthoorn (40 jaar) de nodige kilometers gemaakt. Ook bij de marathoncompetitie van de KNSB was Wim Olst hoorn ipenningmeester van de plaatselijke ijsclub regel matig van de partij bij de cate gorie veteranen. „Met een plaatsje bij de beste vijftig ben ik dik tevreden" aldus Olst hoorn, die voldoende zelfken nis heeft om te stellen dat de vaderlandse vedetten als Jan- Roelof Kruithof, Co Gilling, Jan Kooiman en Jos Pronk simpelweg te sterk voor hem zijn. Net als Olsthoorn is ook Jan Matze (33) debutant bij de al ternatieve elfstedentocht. On danks de goede voorbereidin gen is het voor Matze afwach ten hoe de toertocht zal lopen. „Mijn intensieve aanpak is na tuurlijk nog geen garantie voor het uitrijden van de tocht. Belangrijk is het weer en de kwaliteit van het ijs. Ik probeer me wel goed te be schermen tegen blessures bij valpartijen, maar het blijft toch een gok. Natuurlijk heb ik wel veel zelfvertrouwen, want anders kun je beter thuisblijven" zo stelt hij. De gebroeders Chris (51) en Aad (48) Overdevest hebben al de nodige ervaring met zo'n lange schaatstocht. Dat wil evenwel niet zeggen dat zij daarmee in het voordeel zijn. Dat steken zij zelf ook niet on der stoelen of banken want de voorbereiding is door diverse oorzaken niet optimaal ge weest. Aad Overdevest: „Ach, ik ben in Noorwegen in Fin land geweest en dan hoort Amerika er natuurlijk ook bij. Ik zal mijn uiterste best doen om net als de vorige drie toch ten die ik heb volbracht de eindstreep te halen. De uitda ging trekt en de gehele sfeer rond het gebeuren is uniek. Maar lukt het ditmaal niet ik word ook een jaartje ouder dan is er geen man over boord. Ik ken m'n grenzen en de gezondheid gaat voor alles". Broer Chris zit op dezelfde golflengte en zij maken er, sa men met de echtgenotes, een vakantieverblijf in de States van, inclusief een bezoek aan New York. Het sportieve ele ment staat evenwel primair want naast de schaatstocht staat ook nog een langlauf- wedstrijd op het programma. De echtgenote van Chris, me vrouw Ans Overdevest-Welp, maakt zich in Amerika tevens nog verdienstelijk als assisten te van het medisch team. dat de wedstrijdtocht begeleid. Jeroen Krabbé en Renee Soutendijk: Reve en zijn „femme fatale". Ammelrooij en Josine van Dalsum. Maar eigenlijke hoofdfiguur is die lift uit de ti tel, die eenzelfde soort eigen gereide griezelfunctie krijgt als bijvoorbeeld die geblindeerde, zwarte auto in „The car". Het begint met twee plattelanders plus twee dames van een es cortservice die tijdens een vrij age in de lift opeens in hevige ademnood raken als de aircon ditioning opeens niet meer functionneert. Een toevallig heid, lijkt het, maar wat later vallen er iemand in de lift schacht wanneer de lift voor de deuren van die lift, zodat je moet gaan concluderen dat die lift een macaber eigen willetje heeft. Baantjer Volgende films in de „Neder landse golf": George Schou- tens versie van een boek van Hans Vervoort onder de titel „Een zaak van leven of dood" met Peter Faber en Carla Har dy in hoofdrollen; in april be gint Hans Scheepmaker zijn speelfilmdebuut met de verfil ming van een van de thrillers van ex-politie-inspecteur Baantjer, „Moord in extase" met Joop Doderer als inspec teur De Cock en Ron Brand- steder als zijn assistent Vled- der. Ook in april zou Eric van Zuylen aan zijn derde speel film moeten beginnen, „De Anna". Het verhaal van een mijn, een mijnwerker en een mijndirecteur die een strijd op leven en dood voeren. Adriaan Ditvoorst wil in mei beginnen met een film over een moeder- en-zoon-relatie, waarbij de zoon (verslaafd aan heroïne) na een ongeluk zijn moeder gaat verzorgen. Het schijnt een zwarte komedie te moeten Jeroen Krabbé als de gekwelde schrijver Gerard Reve in „De vierde man" worden. En dan is er nog Jos Stellings „De illusionist", ge baseerd op Freek de Jonge's voorstelling „De Tragiek". De film is inmiddels klaar, maar wordt pas in september in der tig theaters uitgebracht. Op papier is het aardig wat. Volgende week start boven dien Berlijnse Filmfestival en daar worden op de filmmarkt in een presentatie van de Ne derlandse Bioscoopbond zelfs dértig films van Nederlandse makelij gedraaid. De oogst van vorig jaar, lang en kort film werk. In de begeleidende Duitse tekst heet het: „Die hol- landische Filmindustrie, klein aber voller Schwung". Juist ja. BERT JANSMA De Spartaan in finale powerliftkampioenschap LEIDEN De finale van het districtskampioenschap powerlift wordt morgen in het clubgenouw van LKV De Spartaan afge werkt. Aan deze finale doen drie teams mee: gastvereniging De Spartaan, KSV Luctor uit Zevenaar en het Amsterdamse PC Huub van Ek. De strijd zal naar verwachting vooral gaan tussen de hoofdstede lingen en de Leidenaars. Overigens eindigde de laatste ontmoe ting in een overwinning voor de Leidse équipe, toen versterkt met gewichtheffer Dio Degenaars. Ditmaal treedt de ploeg aan met Sam Holswilder, Hein van der Putten, Jan de Graaf, Johan Hoekstra en Sjaak van de Wijngaard. De finalewedstrijd beging om een uur. Gouden trouw in veer ROELOFARENDSVEEN f1K Het vijftigjarig huwelijkslef0'" van Jan en Louise van <pe Stam-van Zanten ging drn£ week bepaald niet onop'n 2 merkt voorbij. Het begon il een gezongen plechtige mis^^ de parochiekerk van MaPPi Presentatie te Roelofarenl i'i I veen. Hierna volgde een dtj^g bezochte receptie en een kl^^ kende bruiloft voor bijna éunc gentig genodigden. «ld Jan (78), afkomstig van Kud^, staart, en Louise (71), een etf»™ te Veense, trouwden in 19Üfm Hun historische gelukkige o»m 3< moeting ter hoogte van Wel^ ringbrug en was liefde op h.4o. eerste gezicht. Het echtpi™ kreeg zes kinderen, en L*, kleinkinderen. De bruidegig1». heeft van zijn tiende tot zfc4^, vijftigste jaar gewerkt als l*s. kj darbeider. Daarna groef hij I aan zijn pensionering kabels de grond voor de Hanab. 1 gezellige bruid, geboren het Noordeinde, moest jongs af aan flink aanpakki op het land en in het huish» den. Nu nog is haar voornaak só-i ste hobby: „lekker het hfo. i< doorwerken". Zij verheig;^ zich op de komende grj schoonmaak. Andere hobbl zijn: zingen in het kerkkif (alweer 19 jaar) en competit^51 klaverjassen. Horizontaal: 1. superieur; vaartuigje; 8. mager; 10. knaagA- 11. uitkomst; 14. inhoudsmaat (a üc 15. grappenmaker; 16. lidwoord; bijbelse naam; 19. glansloos; 20.L vorens; 22. vrucht van de lijstert 1 seboom; 25. onder andere (alk.); schuw dier; 28. uitroep; 29. soort 32. biersoort; 33. lokspijs; 34. bij se naam; 35. pijnlijk ongemak. wa- Vertikaal: 1. ongeveer (Latijn); 2. ie geschonden; 3. boom; 5. soort pc gaai; 6. voeg; 7. roofdier; 9. vod aanvoelend; 12. gelijkvormig; drabbig; 17. noodsein (afk.); 18. kennende uitdrukking; 21. vroeg naam voor kallumcarbonaat; 23.1 smal stuk; 24. hardere bovenlaag; grote gehoorzaal; 28. roofvis; 30. ropeaan; 31. zoogdier. e ha an fc den ie :j9| oc 'leaq gz )e sl '92 hsjo* pz 'deej e2 :seiodook :eeu '81 "S O S li :|9qeoj» ei jnp«. -iun zv :ujbh e ïjeuo i :prou -g Kr S :s|9 e :|9»U 2 *aip i :|awnu •»|ds se "U >e -see ee :®JB ze i-reeieujinilen. :og 82 'LZ "b o -S2 :eqjos :jee 02 :»op ei :uouiis li *P Meu si ;P 'Pi Utwiinsoj u uw Pr> :i«t 8 :ou»>t :»®tp i rfteiuofl^n Oplossing was L

Leidse Courant | 1983 | | pagina 16