Tijd gaat dringen voor bergers van Wijsmuller Onheilspellende Vesuvius staat opnieuw op uitbarsten iijst in de Sahel: de moeizame strijd egen zand, droogte en bureaucratie Met vakantie gaan in Japan wordt extra beloond fojdwOowuint Solidariteit met „Dwaze Moeders" Thatcher gaat welvaarts staat fors te lij'f IÜÏTENLAND Eng^st ondesi dat >vergi mooi land VRIJDAG 18 FEBRUARI 1983 PAGINA IS i in onze correspondent Cees Manders) i(lME De wijn van Terzig- is niet meer wat die was. [gens de oudere bewoners 1 dit dorp. gelegen tegen de itflank van de vulkaan de itivius, komt dat omdat de g warm wordt en dus ook temperatuur in de onder- dse wijnkelders stijgt. De t:hte wijn van Terzigno is i ongunstig voorteken, want 2000-jarige ervaring leert dan een uitbarsting van de luchte Vesuvius niet lang er op zich zal laten wach- zigno's naam voorspelt uwens al heel weinig goeds, is een verbastering van het iijnse Ter Usta Igni, dat be tekent „drie keer door het vuur verwoest". Het vuur van de Vesuvius zal nog een vierde keer toeslaan, daarvan is ie dereen heilig overtuigd. Het lijkt wel of alle 600.000 mensen die op de flanken van deze grandioze berg ten zuiden van Napels leven de wijn van Terzigno drinken, want de angst voor een nieuwe uitbar sting is snel aan het toenemen. Een betrouwbare graadmeter voor de toegenomen onrust is altijd de situatie op de onroe rend goedmarkt. De prijzen van huizen in de directe omge ving van de Vesuvius zijn de laatste tijd aanmerkelijk ge daald: iedereen biedt zijn huis of zijn grond te koop aan, zo lang het nog kan. De «autoritei ten vinden dat overigens best want de hellingen van de Ve suvius (een nationaal park) zijn de laatste jaren een prooi geworden van de wijdverbrei de speculatie en illegale hui zenbouw. De angst voor de uitbarsting Van deze 1277 meter hoge vul kaan is in de streek zo sterk geworden, dat het gemeente bestuur van Torre Annunziata, dichter bij de vulkaan dan het beroemde Pompei, de bevol king middels aanplakbiljetten tot kalmte heeft moeten ma nen. Het „ministerie van ram pen" in Rome heeft de plaatse lijke autoriteiten gevraagd zich op alle eventualiteiten voor te bereiden, en in het parlement is met spoed een wetsontwerp ingediend dat moet voorzien in een betere wetenschappelijke controle van Italië's vulkanen, dus ook de Vesuvius. De wetenschap zelf, nationaal en internationaal is allang op haar hoede. De Vesuvius is met zijn 17.000 jaren ongeveer net zo jong als de Amerikaanse St. Helens, die vorig jaar nog als een beest tekeerging. Met deze vulkaan staat de Vesuvi us bovenaan de VN-lijst van de gevaarlijke vulkanen in de wereld. Stilte voor de storm De Italiaanse wetenschap be mant dag en nacht een spe ciaal Vesuvius observatorium dat met uiterst verfijnd mate riaal elke trilling, elke rook pluim registreert. De berg is nu doodstil, maar die stilte kan volgens de geleerden duiden op de gebruikelijke luwte voor de grote storm. Binnen nu en vijftig jaar zal er iets moeten gebeuren, omdat de berg dan aan het eind raakt van de ver schillende cyclussen die de vulkanologie voor de Vesuvius heeft berekend. De beroemdste uitbarsting was die van '79 na Christus, toen Pompei en Herculaneum wer den verzwolgen. Nu zijn we negentienhonderd jaar verder en bijna aan het eind van de cyclus van tweeduizend jaar. Tussen '79 en nu zijn er vele uitbarstingen geweest, hele grote, in 1631, 1861 en 1944, en kleinere die elkaar elke vijftig jaar opvolgen. Complicerende factor bij de Vesuvius is dat hij zich bevindt in een gebied dat rijk is aan aardbevingen die de natuurlijke processen die zich in de buik van de vulkaan vol trekken kunnen beïnvloeden en dus de uitbarstingscyclus sen kunnen verstoren. Toch zijn de geleerden niet bang dat de Vesuvius van de ene dag op de andere zal gaan werken. In tegenstelling tot aardbevingen zijn vulkaanuit barstingen beter te voorspel len. Niet dat vulkanologen zie ners of toekomstvoorspellers zijn, maar hun apparatuur is zo gevoelig dat elke wijziging in de fysieke gesteldheid van de Vesuvius dagen tevoren is te meten. Tijd genoeg om ram penplannen in werking te stel len. Maar juist deze rampenplan nen vormen de bron van aan houdende zorg. Elke gemeente in de gevarenzone heeft een eigen draaiboek, en het minis terie in Rome coördineert. Maar ook de laatste civiele rampen hebben bewezen dat er in Italië een enorm verschil bestaat tussen de voorschriften en de praktijk. Zullen de auto riteiten in staat zijn om in kor te tijd honderdduizenden men sen te evacueren? M^r als de Vesuvius ontploft, zoals vorig jaar zijn zusje de St. Helens, helpen evacuatieplan nen niet eens meer. Volgens de beroemdste vulkanoloog ter wereld, de Fransman Tazieff wordt in dat geval het hele ge bied, Napels incluis, verzwol gen, en kan men rekenen op meer dan 2 miljoen doden. Wordt de uitbarsting zo hevig als die van bijvoorbeeld 350 jaar geleden, dan zullen meer dan 600.000 mensen moeten worden geëvacueerd. Of de Italiaanse rampenbureaucratie dat aankan, mag ernstig wor den betwijfeld. Volgens de ge leerden kan men zich beter op het ergste voorbereiden. Want met de Vesuvius en zijn zeer explosieve karakter valt niet te spotten. 1CAS Aan weerszij- van de rivier de Sene- wordt het dorre Sahel- dschap van zand en liken hier en daar on- •broken door frisse iene veldjes. Deze be tide rijstvelden zijn het bare resultaat van de irnationale hulpinspan- ig die in de jaren '70 op ig kwam na de jaren rampzalige droogte in Sahel-landen. Rijst is deze streken een iuw gewas, maar de ;verbouw is in enkele n tijd erg populair ge- den bij de plaatselijke irenbevolking. „Als Al- de Nederlanders niet d gestuurd om ons te Ipen, zouden nger lijden", zegt een de man in het dorpje aala. tot dorp haalde in januari i ste rijstoogst binnen van i nieuw aangelegde bevloei- akker. De mensen in het p wijzen trots naar hun re- doogst: 11 zakken (van _^o) rijst per perceel van 12,5 Elk huishouden in dit pro- beschikt over twee van gelijke percelen. Dat bete nt dat er in Waala het ko- •nde seizoen voldoende edsel zal zijn, en misschien een overschotje 'koop, zo licht de Neder- idse projectleider ir. Her in Versteijlen, afkomstig uit Brabantse Oss, toe. Waala en van 24 dorpen op het lie Morphil, een gebied met ld 20.000 inwoners in het ardoosten van Senegal, ar met Nederlandse ont- tkelingshulp kleinschalige gatieprojecten worden uit- 'oerd. Sinds 1977 werken r Nederlandse experts aanleg van geïrrigeerde gis den bij de dorpen, die zich Sr- dit project hebben aange- Id. De akkers komen onder leer van de dorpsgemeen- ap, die voor dat doel een r vu peratie met een gemeen- 1 eeijappelijke kas moet vormen, ?staa blijft elk gezin het eigen ceel voor eigen rekening iloi teren. tioni" loogteramp verbeteren van de voed- iituatie in de Sahel is een ,r eilijke, maar geen onmoge- ri e onderneming, zo leren de jr aringen bij deze prqjecten. lcj Ierland heeft voor dit pro- 6,5 miljoen gulden be- ikbaar gesteld uit de ont- ckelingsgelden die na de \0gteramp zijn gereserveerd hulp aan de Sahel-lan- Eenzelfde bedrag wordt fjilteed aan de verbetering de wegen op het lie a 'phil en aan een veerpont het gebied beter toeganke- maakt. In voorbereiding is een project voor herbebos- Het project wordt uitge- rd onder de hoede van de ED, de Senegalese regiona- ontwikkelingsmaatschappij voor de delta en de vallei van de Senegal-rivier. De start van het project ver liep nogal moeizaam. Na enke le jaren was de helft van de aangelegde akkers al weer verlaten. In eerste instantie waren vaak minder geschikte gronden uitgekozen, die ge makkelijk te bewerken waren, maar met een sterk doorlaten de bodemstructuur, waardoor water en kunstmest te snel wegvloeiden. In andere geval len lagen akkers braak als ge volg van organisatorische pro blemen in de dorpen, of door technische storingen aan de motorpompen, die het water uit de rivier oppompen naar de irrigatiekanalen. Maar na rehabilitatiewerk is volgens Versteijlen nu zeker 80 pro cent van de percelen weer in gebruik. Karig bestaan Rijst is geïintroduceerd als aanvulling op de traditionele gewassen in deze streek. De boeren verbouwen sorghum op het land langs de rivier, waar na de jaarlijkse overstroming een laagje vruchtbare slib ach terblijft. Daarnaast wordt in de zeer korte regentijd snel rij pende gierst verbouwd op de verderop gelegen zandgron den. Op de oeverwallen is nog wat teelt van bonen, tomaten, pepers en pompoenen, het do mein van de oudere vrouwen omdat dit werk betrekkelijk licht valt. Wie nog een paar koeien of geiten heeft, be steedt dat vee uit aan de Peul, een herdersvolk dat bekend is in grote delen van de Westa- frikaanse sahelzone. In goede jaren levert dat op zijn best een karig bestaan op, maar als de regen uitblijft heerst er honger. De opbrengst van de gierst liep in het begin van de jaren '70 terug tot tien procent van een normale oogst. Sindsdien werkt de Senegalese regering met internationale hulp aan een ambitieus programma voor de opvoering van de voedselproduktie. In de jaren 50 was al een begin gemaakt met grootschalige geïrrigeerde staatsbedrijven in de rivierdel ta. Langs de bovenloop van de Senegalrivier worden nu kleinschalige dorpsakkers aan gelegd. De irrigatie maakt de landbouw minder kwetsbaar voor de klimatologische wis selvalligheden. Voor de Tou- couleur, het landbouwersvolk in Noord-Senegal, betekende dat een ingrijpende omschake ling van individuele landbouw naar een coöperatieve bedrijfs vorm. Alle huishoudens die deelnemen in de coöperatie verplichten zich tot medewer king aan de aanleg van de irri gatiekanalen en kleine kunst werkjes met verdeelpunten en sluisjes. Ze moeten afspraken maken ovet het tijdstip van zaaien en uitplanten en over roulatieschema's voor de be vloeiing. De coöperatie vormt kassen voor.de aanschaf van dieselolie voor de pompen, zaaigoed en kunstmest, onder houd en afschrijving van de pompen. Niet rendabel „Als je dergelijke projecten" met zuiver economische maat staven beoordeelt, moet je con cluderen dat ze niet rendabel zijn", meent Herman Versteij len. „Maar het doel is vooral de mensen in staat te stellen zichzelf te blijven redden, zo dat ze niet permanent afhan kelijk worden van buitenland se voedselhulp". De boeren op het lie a Morphil laten in ieder geval geen twij fel bestaan over hun tevreden heid met het kleinschalige Ne derlandse project, waardoor de voedselvoorziening beter is ge waarborgd. „Wij zijn allemaal erg tevreden", zegt Ousmane Ali Ly, voorzitter van de coöp eratie in het dorp Salde. „En dat zeg ik niet uit beleefd heid", voegt hij er nadrukke lijk aan toe. In Waala vertellen de mensen dat de jongeren niet meer alle maal weg trekken nu er be staansmogelijkheden in de ei gen streek zijn. De Nederland se projectleiding werkt in de smalle marge tussen de plaat selijke boeren, die zeer ge hecht zijn aan hun zelfstandig heid, en de SAED, die het suc ces vooral afmeet aan de op pervlaktes geirrigeerd land bouwareaal die in de statistie ken kunnen worden bijge schreven. Gezien de teleurstel lende resultaten met de spoe dig weer verlaten akkers heeft Versteijlen de voorkeur gege ven aan kwalitatieve verbete ringen, ook al gaat dat ten kos te van het tempo. Nu, tegen het eind van zijn driejarig ver blijf in Cascas, het centrale dorp op het lie a Morphil, meent hij dat deze aanpak wel resultaten heeft opgeleverd:- het percentage verlaten ak kers is veel kleiner dan in de aangrenzende projecten, waar de helft van de akkers niet in gebruik is gebleven. Problemen die blijven Problemen blijven er nog ge noeg. De prijs van de pompen, die na vier a vijf jaar aan ver vanging toe zijn, is sinds 1980 verdrievoudigd. De coöpera ties zijn er niet in geslaagd voldoende te sparen voor de aanschaf van nieuwe pompen, zodat er voor nieuwe pompen opnieuw subsidie nodig zal zijn. Ook het onderhoud van de pompen is een zwakke schakel, die een oogst kan la ten mislukken. Afgemeten naar de behoeften van Senegal, dat jaarlijks hon derdduizenden tonnen rijst en graan moet importeren, zijn de kleinschalige op zelfvoorzie ning gerichte irrigatie-projec ten, niet veel meer dan drup pels in het gloeiende zand. Te rugblikkend na drie jaar in Cascas vindt het echtpaar Ver steijlen het niettemin een dankbaar project. „Je merkt hier tenminste dat je iets aan legt wat de mensen ter plaatse zelf ook graag willen hebben. Dat kan niet van alle ontwik- kelingsprojekten gezegd wor den". JSKEEN WISKE HET BRETOENSE Op het Binnenhof in Den Haag hebben vele honderden vrouwen gisteren opnieuw een demonstratie gehouden uit solidariteit met de „Dwaze Moeders" in Argentinië. De Argentijnse moeders komen elke donderdag bijeen op de Plaza de Mayo in de Argen tijnse hoofdstad Buenos Aires, om aan de regering opheldering te vragen over het lot van familieleden die tussen 1976 en 1979 spoorloos zijn verdwenen. De militaire machthebbers, die verantwoordelijk zijn voor de naar schatting 20.000 verdwijningen, weigeren mededelingen te doen over de vermisten. Maar zij staan onder grote druk, omdat in Argentinië nog steeds geheime massagraven worden gevonden, waarin ver dwenen mensen begraven liggen. TOKIO Westerse werkgevers zouden hun geluk waarschijnlijk niet opkunnen als ze werden geconfron teerd met het arbeidsconflict rond vakantiedagen waarvoor verschillende Japanse bedrijven zich gesteld zien. De koekjesfabriek Meiji Seika is er toe overge gaan om arbeiders die al hun vakantiedagen opmaken met een speciale bonus te belonen. Shuji Sakuma, eigenaar van een klein fabriekje in Japan, zag zich vorige week voor een soortgelijk conflict gesteld. De moeilijkheden voor Sakuma begonnen toen hij zijn werkne mers voorstelde om langere vakanties en een vrije zaterdag te geven als beloning voor hun grote inzet. Uiteraard zouden de extra vrije dagen volledig worden doorbetaald. De fabriek maakte immers een goede winst en Sakuma legde uit dat het verstandiger was om de machines in slappe tijden helemaal stil te leggen in plaats van op halve kracht te laten draaien. Maar de arbeiders waren woedend en dreigden zelfs massaal ontslag te nemen. Uiteraard waren ze bang dat de fabriek klandizie zou kwijtra ken, maar wat ze eigenlijk nog veel erger vonden was dat hun directeur niet de juiste mentaliteit had. Japanse werknemers zien hun directeur als de kapitein van het schip en wat moest je nou denken van een directeur die meer vakantie wil? Uiteinde lijk werd een compromis bereikt. De vier weken werden terug gebracht tot vier dagen achterelkaar in de zomer en nog eens vier dagen verspreid over het jaar. Het verzet van deze werknemers past helemaal in het Japanse arbeidspatroon. Japanners voelen zich nauw betrokken bij het reilen en zeilen van hun onderneming en nemen niet graag va kantie op. De computermaatschappij IBM bijvoorbeeld heeft posters laten drukken waarop er bij de werknemers op aange drongen wordt om toch maar vooral met vakantie te gaan. ROBERT WHYMANT Copyright The Guardian (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN De Neder landse bergingsmaat schappij Wijsmuller kan voorlopig nog geen twee de poging ondernemen om de in december voor Felixstowe en Harwich gekapseisde Britse vracht- veerboot European Gate way (4.000 ton) van de Re derij Townsend Thoresen te lichten. Wijsmuller wordt al ruim twee we ken sterk gehinderd door stormwind uit het noord oosten. De European Gateway ligt op een zand- en kleibank ter hoogte van de Engelse oost kust. Zo lang de wind uit de verkeerde richting komt, is het voor Wijsmuller zelfs on mogelijk om het nodige voor- bereidingswerk uit te voeren. Bepaalde ankers moeten nog verplaatst en verzwaard wor den, een karwei, dat zelfs bij kalm weer minstens drie da gen in beslag neemt. In eerste de helft van de week stormde het zo hard, dat Wijs muller het nodig oordeelde haar werkschip, een ponton, waarop onder meer kranen geplaatst zijn en wat langszij het wrak van de European Gateway lag, veiligheidshalve voor een dagje in de haven van Felixstowe te slepen. De forse stormwind bracht schade toe aan de gekapseisde veer boot, die zijn stuurhuis kwijt raakte. Ook werden enkele kajuiten ingebeukt. Ondertus sen is bij Margate, in het meer zuidelijk gelegen graafschap Kent, een vat giftige scheikun dige vloeistof, afkomstig uit de European Gateway, aange spoeld. Hoewel de bergingsoperatie nu duurder dreigt te worden dan de 1 miljoen pond. die Wijs muller oorspronkelijk in deze onderneming zou investeren, twijfelen de Nederlandse ber gers er geen ogenblik aan, dat zij de European Gateway zul len lichten zodra de weersom standigheden opnieuw gunstig zijn. Maar intussen kunnen zij niets doen; zij verliezen heel wat tijd en dat kost veel geld. Als het zo doorgaat, zal Wijs muller echter vrij spoedig een beslissing moeten nemen in verband met de Super Servant III, haar zware transportschip dat eveneens ter hoogte van de European Gateway ligt en bij heel de bergingsoperatie een belangrijke rol speelt. De Super Servant III wordt eind februari in Rotterdam ver wacht om daar een lading aan boord te nemen en vervolgens naar Venezuela te vertrekken. LONDEN De regering- Thatcher overweegt een radicale ontmanteling van de welvaartsstaat. Dit blijkt uit vertrouwelijke documenten die in han den zijn gekomen van het Britse dagblad The Guar dian. Op verzoek van de Britse pre mier hebben enkele ministers van haar kabinet de afgelopen maanden bekeken in hoeverre „gevoel voor eigenwaarde en individuele verantwoordelijk heid" kunnen worden bevor derd in het beleid. Dit bete kent volgens de denk-tank van het Britse kabinet in de eerste plaats dat in de wel vaartsstaat nog verder zal moeten worden gesnoeid. Zo zal bijvoorbeeld ingrijpend op de financiële hulp voor gehan dicapte kinderen en een-ou dergezinnen moeten worden bezuinigd, omdat kinderen in de eerste plaats de verant woordelijkheid Van de ouders zijn, aldus het kabinet. Verder zouden in talloze beroepsgroe pen banen op de tocht komen te staan omdat de mensen op het gebied van onderwijs en medische verzorging weer meer zelf moeten gaan doen. De denk-tank van Thatcher lijkt zich echter wel te realise ren dat het kwaad bij de wor tel moet worden aangepakt. Minister Howe stelt derhalve voor om met de heropvoeding van de Britse natie bij kinde ren te beginnen. Zo stelt hij voor om „kinderen te leren beter om te gaan met hun zak geld". Polen bij zelf maken van superbenzine omgekomen WARSCHAU In Polen zijn de laatste tijd tientallen men sen om het leven gekomen door vergiftiging met tetra-et- hyl-lood, als gevolg van pogin gen om zelf superbenzine te maken. In Polen is superben zine nog steeds op de bon. Het tetra-ethyl-lood, dat verhoging van het octaangehalte van benzine mogelijk maakt, wordt gestolen op de raffinaderijen en op de zwarte markt ver kocht. Volgens een Pools blad is het goedje echter bijna net zo levensgevaarlijk als cyaan- zout, dat snel via de huid en d«i luchtwegen in het lich^m wordt opgenomen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15