Milieubescherming hield industrie hand boven hoofd mmm Strijd om behoud historische toren op Cape Canaveral op PLO- jj V redesplannei| onder vuur f conferentie i Onderzoekers ontwaren mysterieus leven in Loch Ness BUITENLAND Westduitsers arresteren KGB-agent KEULEN De westduit- se recherche heeft donder dag in Keulen een Rus ge arresteerd, die wordt ver dacht van spionage voor de Sowjet-Unie. De Rus, Batasjev, is als computer specialist verbonden aan de Sovjet-handelsmissie in Keulen en heeft geen di plomatieke status. De man, volgens sommige bronnen een belangrijke KGB- agent, zou al lange tijd zijn gevolgd door de Westduit- se contraspionage. £etdóc@otuont VRIJDAG 18 FEBRUARI 1983 PAGINA 1* LIET PRESIDENT REAGAN BELASTENDE DOCUMENTEN VERSCHEUREN? (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Met wisselende hevigheid stor ten de Amerikaanse nieuwsmedia zich al we kenlang op een milieu schandaal, dat vanwege betrokkenheid van het Witte Huis trekjes van de Watergate-affaire ver toont, maar nog lang geen voortijdig aftreden van president Reagan in petto lijkt te hebben. Het gaat om het heel of half corrupte handelen van Ameri- ka's nationale milieubescher mingsbureau EPA, een dienst van het ministerie van open bare werken. Het EPA (Envi ronmental Protection Agency) heeft in 1981 van president Reagan een bedrag van 4.5 miljard gulden gekregen om daarmee binnen vijf jaar de Verenigde Staten te verlossen van alle gevaarlijk geachte dumpplaatsen van chemisch afval. Het miljarden fonds was be doeld als bijdrage van de over heid in het veel duurdere op- ruimprogramma. De rest van de benodigde gelden zo'n 5,5 miljard gulden zou door de afvalproducerende indus trieën zelf moeten worden op gebracht en er kwam een spe ciale milieuwet om het EPA tegenover de bedrijven een stok in handen te geven. Twee jaar later is er nog bijna niets terechtgekomen van Amerika's grote schoonmaak. Het EPA heeft nauwelijks meer gedaan dan lijsten ge maakt van 's lands 160 „aller gevaarlijkste" en 418 „erg ge vaarlijke" van de totaal 14.000 „potentieel gevaarlijke" che mische stortplaatsen. Het on schadelijk maken zelf is niet alleen blijven hangen op ontel bare juridische en wetenschap pelijke touwtrekkerijen over wie precies de vervuilers zijn en over giftigheid van uiteen lopende stoffen, maar vooral op het vele begrip, dat het EPA toonde voor onderne mers, die zich in moeilijke eco nomische dagen meer bekom meren om het openhouden van hun fabriek dan om het opruimen van hun al dan niet kanker verwekkende smerig heid. Afvalvriendelijk Eerst verantwoordelijken voor het lankmoedige beleid van het milieubeschermingsbureau zijn EPA-directrice Anne Gor- such en de vorige week door president Reagan ontslagen leidster van het speciale schoonmaakprogramma. Rita Lavelle. Beide vrouwen kwa men eind vorig jaar in op spraak door onthullingen van een EPA-medewerker, Hugh Kaufman, dat zijn bazinnen uit politieke overwegingen de milieuwet-overtredende indus trieën de hand boven het hoofd hielden. In plaats van het belang van de volksge zondheid als enige maatstaf te nemen, zouden Gorsuch en Lavelle beiden nog geen 40 jaar en fraai ogend het slui ten van „sweatheart-deals" met ondernemers tot gewoonte hebben gemaakt. Sedert die aantijging versche nen Amerika's twee top- -schoonmaaksters regelmatig in kranten en op tv om hun zachte aanpak te ontkennen en met krachtige uitspraken en felle blikken een zo door tastend mogelijke indruk te maken. Maar tegelijk namen de berichten toe over wanbe heer van het miljardenfonds en de omkoopbaarheid van de EPA-leiding. Tenslotte was het Rita Lavelle zelf, die voed sel gaf aan de verdenking dat het „afvalvriendelijke" en mogelijk onwettige optre den van het milieubureau werd voorgeschreven door het Witte Huis, c.q. president Ro nald Reagan zelf... Lavelle pochte, dat ze inten sief samenwerkte met de pre sident, voor wie ze jaren lang in Californië had gewerkt, toen Reagan daar nog gouver neur was. Uit die tijd kende ze ook Edwin Meese, die met Reagan mee naar het Witte Huis kwam en daar nu een presidentieel topadviseur is. Bovendien bleek Rita Lavelle een van haar fameuze swee- theart-deals te hebben ge maakt met een groep Califor- nische groot-industriëlen, goe de vrienden van „hun" repu blikeinse president Reagan, die illegaal gebruik maken van de zowat grootste vuil stortplaats van het land: de Stringfellow Pits. Als deze fa brieken, waaronder Lavelle's vroegere werkgever „Aerojet", wat extra geld in het milieu fonds wilden storten, zou het EPA afzien van formeel on ontkoombare juridische ver volging. Crisis Toen een brief bekend werd van Lavelle aan het Witte Huis, waarin zij klaagde dat de raadsman van het EPA Robert Perry, de taak van milieubu reau al te rechtlijnig opvatte en „systematisch de belang rijkste ondersteuners van deze regering, de ondernemers, in het harnas jaagt, besloot presi dent Reagan Lavelle te ont slaan. Formeel gebeurde dat op voor spraak van EPA-directrice Anne Gorsuch, die verklaarde het vertrouwen in haar mede werker te hebben verloren. Maar dat kon veler vermoe den niet meer wegnemen dat Lavelle was geslachtofferd in een poging de rest van het bu reau en niet te vergeten het Witte Huis schoon te wassen. De zaak begon grote proporties aan te nemen door paniekeri ge reacties van het Witte Huis op pogingen van het Congres het hele EPA eens grondig door te lichten. Directrice Gorsuch werd voor diverse congrescommissies geroepen en gevraagd documenten over afspraken met industrieën te overhandigen. Toen Gorsuch meedeelde dat ze zulks op per soonlijk bevel van president Reagan moest weigeren, wa ren de poppen aan het dansen. Het congres stelde Gorsuch in staat van beschuldiging we gens „minachting van de volksvertegenwoordiging" en Reagans minister van justitie weigerde daarop de bijbeho rende vervolging in te stellen. •Er was plotseling sprake van een diepe grondwettelijke cri sis tussen wetgevende en uit voerende macht, die afgelopen week voor hoelang werd bezworen door een com promis waarin Reagan toe stond dat alleen de voorzitter van de betrokken congrescom missie vertrouwelijk in de op gevraagde EPA-documenten zou mogen kijken. De geest van Watergate wierp zich compleet over het gebeu- .ren toen een Congreslid, dat persoonlijk op onderzoek was uitgegaan in het EPA-kantoor, daar twee medewerkers aan trof die ijverig grote stapels documenten aan het verscheu ren waren. Of er heimwee naar Watergate aan ten grondslag ligt is nog moeilijk te zeggen, maar de Washington Post, de krant die president Nixon destijds ten val bracht, legde deze week zijn lezers de vraag voor waar om het verscheuren van de documenten niet door dezelfde man, de president, zou zijn be volen als die welke ze niet aan het Congres wilde geven. Vergissing Anne Gorsuch verklaarde deze week in een hoorzitting van het congres dat er geen enkel EPA-document van be lang is vernietigd en dat het verscheuren van oud papier een routine aangelegenheid is op elk bureau van enige om vang. De CIA onderzoekt in middels wat wel en niet ver scheurd' is. Blijft in elk geval de vraag waarom Reagan geen open baarmaking wilde van de EPA-administratie. Gewoon, zoals Witte Huis-woordvoer ders suggereren, omdat er veel „persoonlijke memo's" tussen zitten, waaronder kribbige kattebellen tussen Anne en Rita, die privé slecht met el kaar overweg konden? Zo blijft de EPA-belt hardnek kig een prikkelende geur ver spreiden, maar wil ze tot ver driet van de democraten-oppo sitie in de VS, nog niet echt gaan stinken en een „waste- -(afval-)gate" worden. Het re publikeinse Reagan-kamp ver trouwt erop dat de hele ophef een strategische vergissing van de Democraten zal blijken. Zo als de voorzitter van genoem de Congrescommissie zich ver giste toen hij deze week bij het begin van het verhoor van Anne Gorsuch zei: „Ik hecht eraan U te feliciteren. Ik hoor de dat U afgelopen zaterdag getrouwd ber4". Waarop Gor such: „Dank U wel meneer de voorzitter, maar, het is als met zoveel in deze affaire. U bent verkeerd ingelicht. Ik trouw pas komende zatèrdag". Weer doden in Assam NEW DELHI Bij botsingen tussen Islamieten en Hindoes zijn gisteren in de Indiase deelstaat Assam acht doden gevallen. Daarmee is het dodental bij de ongeregeldheden rond de verkie zingen, die eerder al leidden tot de onthoofding van een afge vaardigde. tot 307 gestegen. De politie opende bij verschillende gelegenheden het vuur op groepen mensen die stembureaus aan vielen. Voorman radio Solidariteit krijgt 4,5 jaar WARSCHAU De voornaamste beschuldigde in het proces te gen medewerkers van de illegale radiozender van de verboden Poolse vakbond Solidariteit, Zbigniew Romaszewski, is gisteren veroordeeld tot 4,5 jaar gevangenistraf. Er was tegen hem acht jaar geëist. Zeven andere medewerkers van het radiostation, on der wie Romaszewski's vrouw Zofia die drie jaar kreeg, kregen straffen variërend van zeven maanden tot drie jaar. Hardhandige Israëliërs veroordeeld JERUZALEM Drie Israëlische militairen zijn gisteren we gens ernstige mishandeling van Palestijnse demonstranten op de westelijke Jordaanoever door de krijgsraad veroordeeld tot ge vangenisstraffen van vijf tot twaalf maanden. De krijgsraad stelde, dat de drie militairen maart vorig jaar de instructies voor het verspreiden van betogers hadden overschre den. Zij beriepen er zich op gehandeld te hebben in opdracht van stafchef Eitan, die bekend staat als voorstander van hard optreden tegen de Palestijnen. ADVERTENTIE Khadaffi dreigt VS met acties TRIPOLI De Libische leider kolonel Khaddafi heeft gisteren verklaard, dat hij de Verenigde Sta ten noch elk ander land tot de Golf van Syrte zal toelaten. In dit gebied voor de Libische kust, dat volgens de VS tot de internationale wateren be hoort, zouden in het kader van gemeenschappelijke oefenin gen van de VS en Egypte het Amerikaanse vliegdekschip „Nimitz" en andere marine schepen zijn gesignaleerd. President Reagan zei eerder, dat de VS alleen de gebruike lijke manoeuvres met Egypte hielden en zei niets te weten van vlootoefeningen in de Golf van Syrte. Het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft bevestigd, dat ook vier AWAC-radarvliegtuigen naar Egypte waren gestuurd als re actie op de versterking van de Libische troepen langs de grens met Soedan. (Van onze correspondent Mare 'de Koninck) FLORIDA Een 116 me ter hoge roestende ijzeren toren is inzet geworden van een felle strijd tussen puur toekomst gerichte Amerikaanse ruimtevaart deskundigen en hun col lega's met meer gevoel voor geschiedenis. Het reusachtige gevaarte ver heft zich reeds veertien jaar boven het NASA- -ruimtevaartcentrum op Cape Canaveral in Florida en diende in 1969 als lan- ceertoren voor de reis van de eerste mensen naar de maan. Het is hoog tijd om de aftandse constructie te slopen, vinden met name de technici die wer ken aan het huidige Space Shuttle programma dat met ernstig ruimtegebrek op het NASA-terrein kampt. Maar andere NASA-werknemers willen de lanceertoren op knappen en tot beschermd his torisch gebouw laten verkla ren. De initiatiefnemers tot de red dingsactie, de luchtmachtinge nieur Joseph Fury en John Londen, stellen voor om naast de toren ook weer een soortge lijke Saturnusraket te plaatsen als welke in juli 1969 de Apol- lo-ll capsule met daarin de eerste maanreizigers Neil Armstrong en Edwin Aldrin plus hun 'maansloep' het heelal in tilde. „Ik weet zeker dat ontelbare toeristen het fantastisch zouden om naar boven te gaan in dezelfde lift die de astronauten gebruikten om hun tocht naar de maan te beginnen", zegt Fury. Hij weet zich intussen gesteund door de plaatselijke afdeling van 'mo numentenzorg' en door het congreslid Bill Nelson Deze is het behoujd van de Apollo-lan- ceertoren bij president Reagan in Washington gaan bepleiten.- De Nasa-directie echter blijft erbij dat de sta-in-de-weg moet verdwijnen. Ze wil hoog uit overwegen om het geval na afbraak een eind verderop weer overeind te zetten, maar daar zou liefst tien miljoen gulden voor nodig zijn, mede omdat toren en raket een anti- -roestbehandeling zouden moeten ondergaan en speciaal tegen orkanen moeten worden verankerd. De NASA is nu be reid de sloop die volgende week zou moeten beginnen twee maanden uit te stellen in de hoop dat er geld komt voor een compromis met de 'ruim tevaartarcheologen' jSSOBl Senator Hart, geflankeerd door zijn vrouw Lee (rechts) en zijn doch ter Andrea (links) wuift na de bekendmaking van zijn kandidatuur naar zijn aanhangers. Gary Hart kandidaat VS-president DENVER Senator Gary Hart uit Colora do heeft zich donder dag beschikbaar ge steld voor de verkie zing van de kandi daat van de Democra tische Partij bij de presidentsverkiezin gen in 1984. Naast de Californische senator Alan Cranston is hij de tweede officiële kandidaat bij de De mocraten. Opiniepeiling: Groenen én FDP komen in Bondsdag (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Zowel de liberale FDP van minister van buitenlandse zaken Genscher als de alternatieve „Groenen" zullen in de nieu we Duitse Bondsdag vertegenwoordigd zijn. Volgens de laatste opiniepeilingen zullen beide partijen de vijf-procentshorde voor het parlement nemen. Duitsland gaat 6 maart naar de stembus. Het onderzoeksinstituut Allensbach geeft de FDP 6.4 procent, het Sample-instituut uit Hamburg plaatst de liberalen op 6 pro cent. Dat is aanmerkelijk meer dan in december, toen de FDP niet meer dan 3 procent kreeg. De Groenen krijgen van Allens bach 6,2 en van Sample 6 procent. Bij de grote partijen blijft de christen-democratische CDU-CSU een voorsprong houden op de SPD. Allensbach geeft de chris ten-democratische combinatie 46,7 procent en de SPD 40,2. Sam ple ziet de beide groten dichter bijeen. Volgens het Hamburgse instituut ligt de CDU-CSU momenteel op 44 procent tegenover 41 procent voor de SPD. Vergoeding na mislukte sterilisatie LONDEN „Ieder kind is een zegen en een vreugde voor zijn moeder, of ze het wil of niet". Zo luidde de motivering van een Britse rechter gisteren in een rechtzaak die de 37-jari- ge Muriel Udale had aange spannen, omdat ze ondanks sterilisatie een kind kreeg. Ze had geëist, dat de chirurg die haar had geopereerd, voor de kosten van het opvoeden van het kind verwantwoordelijk zou worden gesteld. De rech ter wees die eis af maar kende de vrouw wel een schadeloos stelling van ongeveer 45.000 gulden toe in verband met de ongewenste zwangerschap. LONDEN Een wetenschappelijk team dat zich bezig houdt met het oude gerucht dat zich in het Loch Ness in Schotland een dier óphoudt van enor me, aalachtige af metingen, heeft mysterieus leven in het diepe, modderi ge water geconsta teerd. „Alles wijst er op dat het om een dier gaat. Het is voor geen tweeërlei uit leg vatbaar", zei de leider van het team, Adrian Shine, in een interview op de televisie over de op namen die zijn ge maakt. Het team heeft meer dan 40 keer contact gehad met iets groots dat zich beweegt op een diepte waar gewone vissen niet meer kunnen leven en heeft boomstam men, gasbellen en defecte instrumen ten naar het land der fabelen verwe zen. Dat het niette min toch iets anders dan een „monster" zou kunnen zijn, wordt niet uitgeslo ten. Tot nu toe heb ben ongeveer 150 geleerden, experts en technici 1.500 uur van hun tijd be steed aan het „Mon ster van Loch Ness", of „Nessie", in de volksmond. Het resultaat is niet veel anders geweest dan wat wazige fo to's van een boven water uitstekende lange nek met klei ne kop zoals voor historische reptie len hadden. Een van de vaartuigen waarmee de onderzoekers op zoek zijn naar het monster van Loch Ness. Westduitse justitie onderzoekt nog 1.671 nazi-misdader (Van onze correspondent GerdAi Kessels) BONN In de Bondsrepubli^l Duitsland lopen nog 1.671 ree" zaken en onderzoeken in verb met nazi-misdaden. Dat heeft i nister van justitie Hans Engi hard meegedeeld. Verder zoekt het centrale bureau, Ludwigsburg is opgezet voor I aanpakken van nazi-misdaden, i in een aantal andere gevallen vervolging moet worden overgji gaan. Moord en poging tot i verjaren niet in West-Duitslandl De radicale George Habasj tijdens zijn toespraak tot Palestijnse afgevaardigden. rp (Van onze speciale verslaggever Rick Kersjes) t ALGIERS De spanningen binnen de PLO zijn gisjde ren, op de vierde dag van de Palestijnse Nation#^ Raad in Algiers, verscherpt na een toespraak van F radicale Palestijnse leider George Habasj. Hij nam vredesinitiatieven voor het Midden-Oosten onder vuL en verkleinde daarmee de kans dat de PLO een eeflap gezind standpunt inneemt ten opzichte van de bestaajbl de vredesvoorstellen. plo De zaal waarin de PLO vergadert was doodstil toen Habasj, i der van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina (PFlJ en de belangrijkste man van de radicale vleugel binnen de Pil1 zich naar het spreekgestoelte begaf. Terwijl de aanwezigen ongeduldig wachtten op zijn verklarf^ over zowel het vredesplan van president Reagan als dat varif® Arabische leiders uit Fez, sprak Habasj uitvoerig over de oorl* in Libanon. Volgens hem kan alleen een standvastige houd# tegen Israël en de Verenigde Staten, die hij mede verantwoorl lijk stelde voor de Israëlische invasie in Libanon, leiden totj'k bevrijding van Palestina Daarna begon Habasj een felle aanval op de vredesplannen president Reagan, die door PLO-leider Arafat wel zijn bekH seerd maar nooit geheel verworpen. „Dit schaamteloze Reagan-plan zegt nee tegen een Palestij^e* staat en nee tegen de PLO Wij zeggen nee tegen het Reag# plan. Wij hebben de prijs van bloed in Beiroet niet betaald fP; de VS diplomatieke winst te laten boeken. Iedere regeling ons is voorgesteld bet^cent overgave. Wij moeten het maclf n* evenwicht na de tegenslag in Beiroet overdenken en na g»e' hoe wij dat kunnen veranderen. Een dergelijke verandering tö vooral worden bereikt door gewapende strijd in gebieden aïs M door Israel bezette deel van Libanon" pT Deze krachtige verwerping van de Amerikaanse vredesvoorstt or len werd met groot applaus ontvangen. Maar PLO-voorzitL Arafat weigerde elke bijval en hield zijn blik strak op de grcG gericht. lij Habasj riep vervolgens op tot de mobilisatie van alle Palestijij in de gehele wereld. Hij wees op de noodzaak van samenwt king met nationale bevrijdingsbewegingen en benadrukte|C band met Syrië. Voor Arafat, die in een uiterst vijandige vjp houding tot de Syrische president Assad staat, was dit te v#^ Even later riep hij door de zaal dat Habasj, die toen al zo'n tv t uur aan het woord was geweest, voort moest maken met 3 toespraak. ft. Die toespraak was overigens symbolisch voor de uitzichtloze sitie. waarin met name de Palestijnse radicalen zich momenl m bevinden. Met veel demagogie probeerde hij de parlementaril ff in-ballingschap ervan te overtuigen, dat de gewapende strijd enige weg is. die tot verwezenlijking van de PLO-doelstellinJ leidt. Opmerkelijk was ook dat Habasj de vorming van een P< stijnse staat op de westelijke Jordaanoever en in de Gazastr^" wenst te zien als een tussen-oplossing. Voor hem blijft de tiging van de staat Israël het uiteindelijke doel. De kans dat de standpunten van de Palestijnse radicalen een meerderheid in de Nationale Raad overgenomen zu worden lijkt, ook al is er nogal wat kritiek op Arafat, niet grj De algemene indruk is dat de radicale stroming een minderhj zal blijven vertegenwoordigen. Deze indruk werd versterkt door het financiële rapport t Palestijnse Bevrijdings Organisatie. Hierin staat dat tot nogt alleen Saoedi-Arabië, Koeweit, Qatar, de Verenigde Arabisf Emiraten de PLO het geld hebben gegeven, dat zij beloofd h| den. De radicale landen Syrië, Irak en Libië zullen I komende jaar geen bijdrage leveren aan het PLO-budget, I door sommigen op twee a drie miljard dollar wordt geschat. 1 betekent, zo wordt verwacht, dat de gematigde Arabische o landen hun invloed op de PLO zullen versterken en dat Pi Palestijnse radicalen terrein zullen moeten prijsgeven.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 14