ft Zure regen en nitraat vermoorden de natuur BINNENLAND £eidócQowui/nt VRIJDAG 18 FEBRUARI 1983 PAGINA 13 bezint zich p nieuwe strategieën AMSTERDAM De mi- ieubeweging dreigt zich- elf op een doodlopend ijspoor te rangeren. Na ten periode van soms har te akties tegen de teloor- ang van het nationale eefmilieu is een keerpunt lereikt. Het is tijd om een lieu we koers uit te zetten. ïoot de Vereniging Mi lieudefensie is dat reden im zich in een proces van lerbezinning te storten, uist in het jaar, waarin Ie vereniging het tienjarig tstaan viert, zoekt Mi- ieudefensie naar nieuwe egen. Belangrijkste 'raag daarbij is waarop in Ie komende jaren het waakzaam oog speciaal ;ericht moet zijn. 'egen de achtergrond van eco- omische malaise, werkloos- eid en een tendens naar het pofferen van flora, fauna en mdschap voor werk is het •lgens woordvoerder Iwan Je Graaf van Milieudefensie ieer dan ooit zaak de krach- te bundelen. Een poging m de milieubeweging in Ne erland op een gezamenlijke oemer te krijgen wordt mor en in Amsterdam gedaan. Inder het motto „Dag van de oekomst" vindt dan in het linnengasthuis aan de Oude- ïanshuispoort de discussiedag oor de milieubeweging plaats, naar de Vereniging Mi- eudefensie hoopt, het ant woord zal worden gevonden at kan dienen als basis voor strategie in het aanstaande ecennium. Raakvlakken l/olgens De Graaf ligt een deel /an dat antwoord in het zoe ten van raakvlakken tussen kerkgelegenheid en milieu. Wn' Aktievoeren op die basis heeft, zo schat hij in, zeker een kans van slagen. Streven naar mi lieubehoud met oog voor de groeiende werkloosheid zal het grote publiek aanspreken. En daardoor zullen alternatie ven, aangedragen door de di verse bewegingen, aktiegroe- pen en verenigingen, eerder verwezenlijkt kunnen worden. „Algemeen", aldus De Graaf, „is het vertrouwen in de on dernemingen wat dit aangaat wel tot het vriespunt gedaald. Het bedrijfsleven heeft in de achter ons liggende jaren dui delijk bewezen de verantwoor delijkheden ten aanzien van het milieu niet aan te kunnen. Jammer, dat onze stem en die van de milieubeweging in to taliteit, niet voldoende is ge hoord". „Maar het is nog niet te laat. Het tij is te keren met, laat ik dat nadrukkelijk stellen, be houd van werkgelegenheid. Want vergis je niet, er zit heel wat werkgelegenheid in het milieu". Flessen Hij noemt als voorbeeld een op handen zijnde aktie in Fries land voor het hergebruik van flessen, waarop nu nog geen statiegeld rust. „Het idee is om wijn-, jenever- en andere fles sen in te zamelen bij de glas- container om ze daarna te spoelen en te verkopen aan de industrie. Daar zit brood in en het is goed voor het milieu". De Graaf rekent voor dat het maken van een nieuwe wijn fles 35 cent kost. Hergebruik, dus spoelen en transport, kost samen 15 cent. „Dit betekent, dat er op elke wijnfles een marge zit van 20 cent en daar binnen kan werk gecreëerd worden. Arbeid, die voorna melijk zit in het reinigen en vervoeren van de flessen". „De industrie, dat is nu al ge bleken, ziet er wel wat in. Een colafabriek in Groningen heeft zich bereid verklaard om gedurende een proefperiode van een maand gratis de fles sen te spoelen. En een kratten- fabrikant in Bergen op Zoom, die 50.000 kratten in roillate heeft in Denemarken waar dit al op grote schaal gebeurt, ziet er ook brood in voor de Ne derlandse markt. Het wachten is op de vergunningen". Ideeen Een dergelijk projekt is illus tratief voor de weg, die Mi lieudefensie straks wil bewan delen. „Wil de milieubeweging niet gedoemd zijn tot het voe ren van louter defensieve ak ties, dan zal zij ideeën moeten ontwikkelen over hoe werkge legenheid en milieu, economie en ecologie met elkaar verbon den konden worden op zo'n manier, dat het leefmilieu overeind kan blijven. We zul len met geloofwaardige alter natieven moeten komen, zoals het projekt in Friesland, voor de wel allesoverheersende be- zuinigingspolitiek, waarmee de overheid de conomische crisis te lijf wil gaan", zo meent Mi lieudefensie. De Graaf: „Natuurlijk bestaan er binnen de milieubeweging wel visies over hoe de recessie zou moeten worden bestreden. Daar is men heus wel mee be zig. Maar de ideeën lopen nog al uiteen. Zowel wat betreft de invulling van een milieuvrien delijke economie als wat de te volgen strategie aangaat". „Men is het er in ieder geval over eens dat de industriële samenleving van thans met zijn grootschalige produktie en de massale consumptie als ge volg daarvan voornamelijk veroorzakers zijn van milieu vervuiling, uitputting van de grondstofvoorraden en ook vervreemding van de mens van zijn natuurlijke leefomge ving", aldus De Graaf. „Sommigen willen alleen de uitwassen bestrijden, anderen verwachten meer heil van het links passeren van de indus trie door alternatieve produk- tiemethoden te introduceren. Wat de stromingen gemeen hebben is, dat er voorwaarden gesteld moeten worden aan de richting, waarin de economi sche ontwikkeling zal gaan". Akties Alleen praten is er wat de Vereniging Milieudefensie aangaat, niet meer bij. Wel tien jaar geleden, toen een aantal wetenschappers besloot de gezamenlijke deskundig heid aan te wenden om de aantasting van het milieu te bestrijden. Naar de mening van deze groep waren de gren zen van de g'roei toen al in zicht en stevende de wereld af op haar ondergang. Maar de oprichters van Milieudefensie kwamen er snel achter, dat praten niet veel uithaalde en dat rapporten waarin alterna tieven werden aangedragen, systematisch ongelezen in al lerlei bureauladen verdwenen. Kortom, Milieudefensie werd niet serieus genomen om, al dus De Graaf, haar aktivitei- ten als bedreigingen te erva ren. De mannen van het eerste uur besloten dan ook al spoe dig dat het voeren van akties mogelijk meer effect zou heb ben. Iwan de Graaf: „Met name in de afgelopen twee jaren bleek, dat het vestigen van de aan dacht op bepaalde milieu-as pecten succes heeft gehad. Al ternatieve energievormen, het gebruik van kringlooppapier en de herinvoering van de sta- tiegeldfles zijn zaken, die ge heel of gedeeltelijk op ons con to kunnen worden geschre ven". En niet zonder trots: „Wij wa ren al met alternatieve ener giemogelijkheden bezig toen andere milieubewegingen nog druk doende waren met de anti-kernenergielobby". Discussie Tijdens het congres zullen in leiders uit de verschillende stromingen van de milieube weging vanuit hun eigen irr- valshoeken de toekomst be lichten. Onder de sprekers be vindt zich Roel van Duyn, werkzaam bij de Stichting Mens- en Milieuvriendelijk Ondernemen. Werkgroepen discussiëren voorts over specifieke thema's die met milieu en produktivi- teit te maken hebben, met ar beid en vrije tijd, technologie en democratie en de Derde Wereld. Ook komt de vraag aan de orde of er in Nederland plaats is voor een Groene Par tij. Het congres wordt tenslotte af gesloten met een forumdiscus sie over nieuwe technologieën en de vraag of de milieubewe ging daarop invloed moet en kan uitoefenen. KLAAS SNIJDER Iwan de Graaf: „Streven naar milieubehoud met oog In de rondtrekkende infobus van Milieudefensie werd een overzicht gegeven van de activiteiten van de afgelopen tien jaar. voor de werkloosheid". Gevolgen van milieu vervuiling komen steeds meer aan 't licht DEN HAAG Staatsbos beheer gaat in opdracht van het ministerie van landbouw de schade in ventariseren die naaldbos sen in ons land oplopen door lucht- en bodemver ontreiniging. Daarbij wordt gewezen op het ver schijnsel zure regen en de enorme hoeveelheden ni traat in de bodem 'door overbemesting. Eind 1983 moeten de eerste resulta ten op tafel komen. Dit bericht komt juist nu het kabinet stemmen opgaan om de stevige wet ten ter bescherming van het milieu, die onder het ministerschap van Ginjaar (VVD) tot stand zijn geko men, op z'n minst af te zwakken, teneinde de in dustrie meer lucht te ge ven om te investeren. Het is echter kortzichtig om in tijden van economische te ruggang het milieu de tol de laten betalen en de in druk te wekken dat mi lieuvervuiling onder som mige omstandigheden ge- oorloofd zou zijn. De poli tiek mag het principe „De vervuiler betaalt" over boord gooien, de natuur doet dat niet. De laatste ja ren komen de gevolgen van de milieuvervuiling namelijk steeds meer aan het licht. UJITENHEER hoger zijn dan de concentratie in het „schone" Veluwewater. Bij het boren in de bodem bleek dat pas na zestig meter onder Garderen en Koud- hoorn een afname van het ni traatgehalte bereikt werd. Maar in het Kroon-domein van Uddel (een natuurgebied!) kwam er geen eind aan: op tweehonderd meter diepte was het nitraatgehalte nog niet af genomen. Zure regen Het onderzoek dat Staatsbos beheer gaat uitvoeren in de Nederlandse bossen, wordt ge houden naar aanleiding van verontrustende berichten uit West-Duitsland en Oost-Euro pa over complete bossen die afsterven door een te hoog zuurgehalte van regen en bo dem. Zuur regenwater ontstaat door de verbinding van overmatige hoeveelheden zwaveldioxide van industrieën met het re genwater in de lucht. Soms wordt het hemelwater zelfs zo zuur dat het de waarden van azijnzuur benadert. Er zijn bekende gevolgen van zuur hemelwater, zoals ver brokkeling van het kalksteen van de Sint Janskathedraal in Den Bosch, het verteren van de loden dakgoten van de Goudse Sint Janskerk. Histori sche monumenten als de Acro polis in Griekenland, de Keul se Dom in Duitsland, het Vrij heidsbeeld in New York, het Capitool in Washington onder gaan hetzelfde lot. In West- Duitsland is ruim 7 procent van alle bossen ten dode opge schreven en in totaal is 560.000 hectare aangetast. Zweedse en Noorse meren zijn ook al slachtoffer van de industriali satie: de meren liggen er maagdelijk bij: er zwemt geen vis meer in. De bodem is zon der veel moeite te zien. Mest Dr. ir. Nico van Breemen van de Landbouwhogeschool in Wageningen meent dat zure regen veroorzaakt kan worden door het overmatig bemesten van de landbouwgronden door de intensieve veehouderij. De niet gebruikte messtoffen op het land komen in het grond water terecht en zo in de kringloop van verdamping en neerslag. Hij schat dat zeker de helft van alle zure regens in ons land de bio-industrie als oorzaak heeft. Die industrie heeft veel grootsere vormen op kleine oppervlakte aange nomen, dan elders in Europa. „We kunnen de bosbouw wel vergeten als het zo doorgaat", zegt hij. „In de bomen komt zwavel- dioxyde uit zure regen in con tact met ammonium, dat ziel» op de bladeren heeft afgezet en dat afkomstig is van mest en gier uit agrarische gebie den. Het produkt hiervan am moniumsulfaat, lekt langs de stam of rechtstreeks naar de bodem, waar het door de in werking van micro-organis men omgezet wordt in een mengsel van salpeter- en zwa velzuur. De totale afzetting van zuur onder de bomen is daardoor circa drie tot vier keer zo hoog als die in het open veld. De weinig overge bleven, relatief ongerepte bos- reservaten, dreigen zo ernstige schade op te lopen". Milieunormen Ir. J. Bervaes, onderzoekcoör- dinator van Staatsbosbeheer, meent dat de normen voor luchtverontreiniging in ons land te laag zijn gesteld. Die normen zijn gerelateerd aan de gezondheid van de mens. De mens is volgens Bervaes wat de luchtverontreiniging betreft een vrij ongevoelig we zen. Beter is het volgens hem rekening te houden met soor ten in de natuur die veel ge voeliger zijn, zoals bijvoor beeld bomen. Geleerden van het Genoot schap voor Stralings- en Mi lieuonderzoek ,in Miinchen De intensieve landbouw is niet karig met mest. Als gevolg daarvan komen enorme hoeveelheden ongebruikte nitraat in het grondwater, dat daardoor onbruikbaar wordt voor consumptie. Het grondwater verdampt en valt neer als zure regen die gebouwen en natuur verder aantast. zure regen welzeker invloed heeft op de gezondheid van de mens. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft on- verontreiniging in ons land in het meetjaar '81-'82 in het al gemeen fors is toegenomen. De Groningse bioloog Gerben onmogelijk en de economische bruikbaarheid van het hout is daalt tot nul. Dat laatste is ei genlijk het enige positieve. Im- milieu niet horen, de stem van de economie klinkt altijd wel door. Rot hout is onverkoop baar en kost werkgelegen- Het vennetje „Gerritsfles" nabij Kootwijk op de Ve- luwe, is zo dood als een pier. Er zwemt geen vis, er groeit geen alg, er zit helemaal niets meer in. De overmatige bemesting van de landbouwgronden door de bio-industrieën heeft het grondwater van de Noordwest-Veluwe zo ernstig met nitraat aange tast, dat het de eerste ko mende tientallen tot hon derden jaren (de weten schap neemt een ruime marge) voor drinkwater onbruikbaar zal zijn. Volgens het Waterleiding maatschappij Oost-Veluwe- zoom is het waterwingebied in deze omgeving door overmati ge bemesting van de land bouwgronden nauwelijks meer bruikbaar voor drinkwater. Het blad „Landbouwmaand" schrijft dat in Ermelo het grondwater op grote diepte en kele honderden milligram ni traat per liter zit. Vijftig gram is al ontoelaatbaar. De Waterwinningsmaatschap pij Oost-Veluwezoom onder zocht haar waterwingebieden. Tussen 1968 en 1982 bleek het nitraatgehalte van het water in Montferland te zijn toegeno men van 12 naar 32 milligram per liter. Onderzoekers van de Vrije Universiteit in Amsterdam hebben ontdekt dat het ni traatgehalte in het gebied na bij Garderen en Koudshoorn in Putten drie keer te hoog is voor drinkwater. Er werden echter ook concentraties ge meten die ruim dertig maal

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13