ijken profiteren eer van subsidies PARIJS Zwakzinnige dood na mishandeling: eis anderhalf jaar r v beschuldigingen Bouterse dwaas Nederland exporteerde bijna anderhalf miljard aan wapens AN DEN BROEK: Commissies aan het werk voor vereenvoudiging overheidsregelingen «8"SIJTHOFF PERS 'lINNENLAND CcidóeSowimit VRIJDAG 18 FEBRUARI 1983 PAGINA 11 Man onder trein SCHIEDAM De 68-jarige Schiedammer J.L. Heydra is gistermiddag in Schiedam onder de intercity tussen Den Haag en Keulen geko men en ter plaatse overle den. Het treinverkeer in de richting Rotterdam werd daardoor vijf kwartier ge stremd. Het verkeer in de richting Den Haag kon ver traagd doorrijden.Volgens een woordvoerder van NS stak de man, ondanks getoe ter van de machinist, de rails over op een klein via duct. Hij mocht langs de rails lopen omdat hij een volkstuintje had langs het spoor. Postbode krijgt wagentje DEN HAAG De postbode krijgt over enige tijd een hulpmiddel: een fiets- annex duwwagentje waarin hij alle post die hij dagelijks moet bezorgen kan opbergen. Van maart tot juni gaan 12 postdistrieten proe ven met dit speciaal voor PTT aan gepaste wagentje nemen. Het wa gentje kan aan de fiets van de post bode worden gekoppeld. In zijn wijk aangekomen gaat deze lopend verder met het (afsluitbare) karretje aan de hand. Het karretje, dat niet bruikbaar is in een binnenstad met smalle stoepen, is een vinding van postbode David Brandt uit Leider dorp, die al die kapotte bagagedra gers. door de zware tassen, moe was. Prinses Christina is vandaag 36 jaar geworden. De prinses viert haar verjaardag in New York waar ze woont met haar echtgenoot Jorge Guillermo en hun kinderen Bernardo, Nico las en Juliana. Grondwet Een eigentijds, hecht fundament voor onze democratie. Zo noemde minister-president Lubbers gisteren de nieuwe Grond wet tijdens een bijeenkomst in de Ridderzaal ter gelegenheid van het officieel van kracht worden van deze wet. Als ondèr- deel van de plechtigheid werd prof. mr. D. Simons, die vanaf 1971 als „regeringscommissaris voor de grondwetsherziening'' de vernieuwingsoperatie heeft begeleid, benoemd tot grootoffi cier in de orde van Oranje Nassau. Ook één der juridische ad viseurs van de minister van Binnenlandse Zaken. mr. P Re- horst, kreeg een onderscheiding. Hij werd benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Op de foto van links naar rechts mevrouw Lubbers, mevrouw Simons, minister Rietkerk en prof. Simons VVD: Niet alle jeugdlonen met 10% korten (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De VVD is te gen de plannen van minister De Koning (Sociale Zaken) om de minimum-jeugdlonen op 1 juli met 10% te verlagen. De VVD is alleen bereid daarmee akkoord te gaan als de betrok ken jongere 40 uur per week werkt. Werkt de jongere min der, dan zou de korting op de minimum-jeugdlonen achter wege moeten blijven, omdat hij al via het werken van min der uren loon inlevert. „Dan is het onrechtvaardig om de lo nen ook nog eens met 10% te korten". De VVD-fractie zal daarom, aldus het kamerlid R. Linschoten, bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken voorstellen de jongeren de keuze te geven: Of loon in leveren, zoals De Koning wil. of werktijd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederland heeft in 1981 bijna ander half miljard gulden aan militair materieel aan het buitenland geleverd. Een half miljard daarvan be trof leveringen aan lan den die niet bij de NAVO zijn aangesloten. Dit heeft minister van den Broek in een brief aan de Tweede kamer meegedeeld. Van den Broek ontkende tij dens mondeling overleg met klem dat Nederland tot de top-tien van wapen- exporterende landen be hoort. Het Zweedse vredesinstituut SIPRI had onlangs Neder land op de negende plaats van de wereldranglijst van wapenexporterende landen gezet. Dat geeft, aldus de mi nister „een vertekend beeld weer", omdat dit instituut al leen de grote wapensystemen telt, zoals vliegtuigen en schepen. De produktie van dat soort militair materieel is in Nederland oververtegen woordigd. Bovendien blijkt het SIPRI ook de Nederland se export van burgervliegtui gen te hebben meegeteld. Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) voelt weinig voor het instellen van een „zwarte lijst" waarop landen staan waaraan Ne derland geen militair mate rieel zou mogen leveren „Zo'n zwarte lijst lijkt aan trekkelijk, maar er is in de praktijk moeilijk mee te wer ken", zo zei de minister gis teren tot de Tweede Kamer commissie van Buitenlandse Zaken. Wel wordt altijd van geval tot geval bekeken of een le verantie van militair mate rieel verantwoord of gewenst is. Criteria daarvoor zijn al in 1975 door het toenmalige kabinet-Den Uyl opgesteld. Het bezwaar van een zwarte lijst is, zo meent Van den Broek, dat zo'n lijst herhaal delijk zou moeten worden veranderd omdat de interna tionale politieke situatie zich voortdurend wijzigt. VVD wil belasting over alimentatie afschaffen DEN HAAG De VVD is er voorstander van dat de alimentatie die wordt uitgekeerd ten behoeve van de gescheiden vrouw, al dan niet tot een zekere grens, wordt vrijgesteld van belasting- en premie heffing. Momenteel geldt dat al voor de alimentatie die ten behoeve van de kinderen wordt ontvangen. Deze opvatting blijkt uit schriftelijke vragen van de VVD-Tweede Kamerleden Linschoten en De Gra ve aan de staatssecretarissen Koning (Financiën) en De Graaf (Sociale Zaken en Werkgelegenheid). Af schaffen of beperken zou zinvol zijn, omdat ge scheiden vrouwen die naast een kleine alimentatie een aanvullende sociale uitkering hebben als ge volg van de belasting- en premieheffing minder be steedbaar inkomen overhouden dan gescheiden vrouwen die geheel op de bijstand zijn aangewezen, aldus de VVD. (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Huishou- met hogere inko- ns profiteren veel meer door de overheid ge- sidieerde voorzienin- Dit staat in een studie in het Sociaal en Cultu- el Planbureau (SCP). i de huishou dens hebben in 1982 volgens een overheidsnorm 2,8 miljard gulden aan overheidssubsidie teveel gekregen. Die norm stelt dat alleen verschillen in behoefte mogen leiden tot ver schillen in gebruik. En de su- bisidies moeten wel gaan naar de mensen voor wie ze be doeld zijn. Het SCP heeft gekeken naar voorzieningen op het terrein van volkshuisvesting, onder wijs. openbaar vervoer, sociale en culturele voorzieningen en gezondheidszorg. De SCP con cludeert dat de subsidies van de overheid niet altijd bij juiste mensen terecht komen. Dat mensen met hogere inko mens beduidend meer van overheidssubsidies profijt trek ken. verklaart het SCP zo: „Mensen met hogere inko mens hebben vaak een hogere opleiding gehad en weten dus beter de weg naar de door de overheid gesubsidieerde vc zieningen". Het SCP merkt ook op dat de overheid *bij de opzet van de voorzieningen zich tot op ze kere hoogte heeft laten leiden door de voorkeuren van men sen met hogere inkomens. Zo wijst het SCP erop dat voor veel lagere inkomens een ei gen bijdrage vaker een handi cap is dan de overheid voor ziet. ïieuwe oging om x-chef estapo te ervolgen HAAG De officier B, justitie mr P. Brilman, be- t met de opsporing van oor- digers, ziet nog een ne mogelijkheid om West- liitsland te vragen een on- iek te doen naar mogelij- i rechtsvervolging van Erich 'ppner (72). die tijdens de reede Wereldoorlog hoofd i de Gestapo in Nederland Eerder pogingen hadden )en- succes. ippner is verantwoordelijk ir een groot aantal oorlogs laden. Zo is hij als officier justitie en commandant concentratiekamp ;terbork betrokken ge- bij een groot aantal ihtszaken en de vervolging len, politieke tegenstan- i verzetslieden. Proble- ond de vervolging zijn van juridische aard ge- Deppner kan in ieder als Duits staatsburger worden uitgeleverd aan land. Als het tot een pro- ocht komen, wordt dat in -Duitsland gevoerd, e mogelijkheid die ik nu wil gaan onderzoeken is vraag of Deppner, die in augustus 1942 comman- nt van Westerbork was en medeverantwoordelijkheid >eg voor de deportaties, ook afrechtelijk daarvoor nog i worden aangepakt", aldus lman. Dit aspect is door de itsers misschien on voldoen- beschouwd bij hun laatste derzoek. „Het probleem is, je moet bewijzen dat Depp- persoonlijk wist. wat er t de joden na hun deporta- vanuit Westerbork ging ge uren". (iet voorjaar van 1945 ver- ,Deppner ons land en ging Berlijn. Aan het eind van rlog raakte hij in Russi- krijgsgevangenschap. v; X ir< ARNHEM De officier van justitie bij de rechtbank in Arnhem, mr J. Kopp, heeft gisteren wegens ernstige mis handeling anderhalf jaar cel geëist tegen een 26-jarige zwakzinnigenverpleger uit Arnhem. De man wordt ervan verdacht een 37-jarige zwak zinnige pupil zo hard te heb ben geslagen dat deze later overleed. Dat gebeurde 14 maart vorig jaar in het Arn hemse zwakzinnigeninstituut 's Koonings Jaght". Naar de verzorger gisteren verklaarde, was de pupil die bewuste dag in een andere groep geplaatst en waarschijn lijk geprikkeld door verstoring van het ritme. De patiënt wil de steeds niet naar hem luiste ren. „Ik werd gek van dat dwarse gedrag". Uiteindelijk verloor de verzorger zijn zelf beheersing en begon de pupil te schoppen en te slaan. Enke le uren later kreeg deze adem halingsmoeilijkheden. Reani matie hielp niet; sectie wees uit dat de man was overleden aan inwendige bloedingen in buik en borstholte. De officier achtte het toebren gen van zwaar lichamelijk, do delijk letsel, bewezen. „De verpleger heeft in zijn functie gefaald", zei hij, al had hij wel „enig begrip" voor het gebeu ren, gezien de omstandighe den. „Maar de maatschappij vraagt om vergelding en dat ga ik niet uit de weg". Uit spraak 3 maart. De actiegroep van werkers in de zwakzinnigenzorg, „Pet met de Zet", heeft de directri ce van 's Koonings Jaght, me vrouw J. Manssen, gisteren in een in Arnhem verspreid pamflet beschuldigd van de dood van de patiënt. „De ge slotenheid, ijzeren discipline, 't niet serieus nemen van klach ten en het ontkennen van ge pleegde mishandelingen, kun nen dergelijke excessen plaats vinden", aldus de actiegroep. Mevrouw Manssen zei gisteren gerechtelijke stappen tegen de „laster en grove smaad" van de actiegroep te overwegen. Onderzoeken naar vermeende misstanden binnen 's Koonings Jaght hebben nooit iets opgele verd, zei zij. Gipsvlucht Op Schiphol arriveerde gisteren de eerste gipsvlucht van de krokus vakantie. Negentien Nederlanders die ontspanning in de sneeuw hadden gezocht, moesten dit met een zo ernstige breuk bekopen dat ze op een brancard weer naar huis werden gestuurd. DEN HnAG Op de ministeries van justitie en economische zaken zijn commissies ingesteld die nagaan in hoeverre over heidsregels vereenvoudigd kunnen worden. Burgers en over heid worden veelvuldig gehinderd door het grote aantal regels in de samenleving. Het kabinet wil daar verandering in bren gen. De commissie op Justitie staat onder leiding van mr. L. Geel hoed, lid van de Wetenschappelijke Raad voor het "regeringsbe leid. Deze commissie moet voor 15 april met voorstellen komen. De commissie op Economische Zaken, die geleid wordt door prof. W. van der Grinten, moet bezien of en hoe wettelijke rege lingen eenvoudiger te maken zijn, die invloed uitoefenen op ont wikkelingen. De commissie zal zich niet bezighouden met wet ten op het gebied van milieu en ruimtelijke ordening. Des Bouvrie wint geding tegen PSP AMSTERDAM Binnenhuisarchitect Jan des Bouvrië heeft net geding gewonnen dat door hem tegen de PSP was aange spannen. De PSP moet in haar eerstvolgende televisie-uitzending een rec tificatie in beeld brengen waarin gezegd wordt dat de film „De PSP is voor eerlijk delen" in de uitzending van 12 januari on rechtmatig was jegens Jan des Bouvrie. Plaatst de PSP die recti ficatie niet, dan moet de partij 100.000 gulden betalen, aldus de uitspraak van de vice-president van de rechtbank in Amster dam, mr. B. Asscher. Des Bouvrie spande het geding aan omdat hij in de film van 12 januari afgeschilderd zou zijn als een a-soci- ale rijkaard, die alleen zijn eigen belangen op het oog heeft. Vol gens Des Bouvrie was het interview op uiterst dubieuze wijze tot stand gekomen en werd hij door de PSP-verslaggever misleid. Van Agt adviseert vredesorganisatie DEN HAAG Oud-premier mr. A. van Agt heeft zitting geno men in de raad van advies van de Stichting Vredes Politiek (SVP). De stichting verricht studies en geeft voorlichting over vraagstukken van oorlog, vrede, vrijheid en internationale vei ligheid. De SVP vindt dat het vredes- en veiligheidsbeleid van Nederland gericht moet zijn op het terugdringen van het veel te hoge bewapeningsniveau in oost en west. De raad van advies van de SVP staat onder het voorzitterschap van D.P. Spieren burg. Verder hebben zitting het oud-Kamerlid M.W. Schakel, prof.dr. L. de Jong en prof. dr. S.W Couwenberg. Voorzitter van de stichting is het oud-Kamerlid voor DS'70, R. Nijhof. kunstenaars bezetten an onze parlementaire redactie) SN HAAG Minister in den Broek (Buiten- idse Zaken) vindt dat Surinaamse bevelheb- r Bouterse vorige week lens een televisierede nhoudbare en absurde schuldigingen heeft ge- EMELS 1ST WfiT&KOJD uit aan het adres van de Nederlandse regering". Volgens Bouterse zou de Nederlandse regering be trokken zijn geweest bij de mislukte tegencoups van 11 maart en 25 de cember vorig jaar en van 30 januari dit jaar. Ook zei Bouterse dat Nederland de onlangs om het leven gekomen majoor Roy Horb zou hebben opgezet tegen de Surinaamse le gerleiding en tenslotte zou Nederland bezig zijn, huurlingen te werven om Suriname binnen te val len. Van den Broek ontkende deze beschuldigingen ten stelligste. „Nederland laat zich met dat soort activiteiten niet in", al dus Van den Broek. Naar aan leiding van het onderzoek van het Nederlands Juristencomité voor de mensenrechten naar de doodsoorzaak van de op 8 december om het leven geko men 15 critici van het militai re bewind zei van den Broek: „Hiermee wordt het vermoe den, dat reeds lang bij de Ne derlandse regering bestond, helaas bevestigd. De vijftien personen zijn zonder vorm van proces geëxecuteerd en bij enkele van hen is daar ook nog een martelproces aan voorafgegaan". De minister zei nog geen ze kerheid te hebben of er op 8 december méér dan 15 mensen zijn vermoord, zoals wordt be weerd in een recent rapport over standrechtelijke executies overal ter wereld, dat de Ke- nyaanse jurist Amos Wako in opdracht van de Verenigde Naties heeft opgesteld. ADVERTENTIE Met uw krant naar 'an Gogh-museum ERDAM Naar schatting 200 le- n van de Beroepsvereniging van Beel- nde Kunstenaars (BBK) hebben gister- iddag het rijksmuseum Vincent van ogh in Amsterdam bezet. Zij verklaar- n de actie 24 uur te willen volhouden bezetting is een protest tegen de be- inigingen van 7,6 miljoen guldgn op de eldende Kunstenaars Regeling (BKR) e staatssecretaris De Graaf (sociale za- n en werkgelegenheid) per 1 maart 1 doorvoeren. Een woordvoerder ver aarde dat voor het rijksmuseum Van >gh was gekozen omdat het om bezui- gingen van de overheid gaat. De bezet- s zegden de museumdirectie toe het bouw in goede staat achter te laten. Een van de bezetters onderhoudt contact met de buitenwereld door de met kettingen afgesloten glazen deur van het museum enigszins te openen. Postbus 16050 ïvenhaae Mlfg, (maandagt/mvnidaqtussen9en5uur) 2500 AA 's-Gravenhage /w. Tel 070 190696 190698 nffltffV Een bezoek aan de beroemde Folies Bergères met een onver valste Franse show is één van de aantrekkelijke programmapun ten van onze minitrip naar Parijs. VRIJDAG 25 FEBRUARI A.S. starten we met een luxe touringcar van MAASKANT voor een 3-daagse reis naar Parijs (vrijdagmor-- gen weg, zondagavond terug). Gelogeerd wordt in Motel Relais des Chartreux bij Parijs. Vrijdagavond bezoeken we de Folies, za terdag is er gelegenheid tot winkelen, wordt onder leiding van een Nederlands sprekende gids o.m een bezoek gebracht aan Versailles (het paleis van Lodewijk XIV) en is er 's avonds een lichtjestour door Parijs. Zondag volgt een bezoek aan de Notre Dame en Louvre (o.l.v. Nederlands sprekende gids) en wordt de thuisreis aanvaard. De prijs van deze trip is 225.- op basis van een tweepersoons kamer en half pension logies, ontbijt eenvoudige avondmaaltijd). Toeslag 1-persoons kamer 30.-. reisverzekering 10.- Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder nr. 070-190696 of 190698 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 5 uur) of persoonlijk in onze stadsvestiging Spuistraat 71. Den Haag (op de hoek van het Spui).

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11