Bpionagecomplot ontdekt in Rome ^olitieke jrocessen n Polen risico voor aruzelski Nederlands vernieuwde grondwet in Ridderzaal feestelijk ingeluid Vrouw van het jaar ^NNENLAND/BUITENLAND CeidóeSoivumt DONDERDAG 17 FEBRUARI 1983 PAGINA 13 'hom cohJ [iQo/w/rj tor;yf IWIMIW tit hdaimttl m 'har ik tanmtii Spion was ook in Nederland Het bedrijf van de 46-jarige van spionage verdachte Georgio Ne gri no heeft voor Mondria uitgevers bv in Hazerswoude vijf stripboeken gedrukt. Dat was voor Mondria goedkoper dan in Nederland, door de veel lagere arbeidskosten daar. Althans tot 1981, want toen verdrievoudigde het bedrijf z'n prijzen ineens. Directeur Henk Mondria heeft in 1980 nog in ons land met Ne- grino gesproken. „Als hij voor de Russen zou hebben gespio neerd, dan was het hem alleen maar om het geld te doen. Want hij was juist zo rechts als het maar kan. Dat bleek uit zijn hele manier van doen, hij hield van geld (uitgeven), gokken in Monte Carlo, spanning, een verzetje. Hij sprak toen ook geen talen, en ja, dat is wat onhandig voor een spion Mondria zegt overigens niets van spionage-activiteiten door Negrino te hebben gemerkt of gehoord. Van onze correspondent Cees Manders) >ME De „Bulgaarse inectie", de Oosteuro- ie intrige rond de ordaanslag op de paus, ïog maar nauwelijks uit nieuws, of Italië wordt jeschrikt door onthul den over een nieuw onagecomplot. Italiaanse politie arresteer- maandag een Rus. werkne- r van Aeroflot, de Sovjet- chtvaartmaatschappij. en Italiaan, directeur van een oratorium voor de ontwik- ing van microfilms. Het lario van hun arrestatie was klassiek: Na een jaar lang door de Italiaanse geheime dienst te zijn geschaduwd, werden de twee spionnen pas in de kraag gepakt op het mo ment, waarop ze elkaar in een drukke Romeinse bar een en veloppe met inhoud overhan digden. De Italiaanse politie zegt over deze affaire heel weinig, en had het liefst de arrestatie van het tweetal ook verzwegen, om zo mogelijk medeplichti gen te. kunnen opsporen. Maar de een of andere functionaris praatte zijn mond voorbij en toen had het geen zin meer de arrestatie nog langer geheim te houden. Over de inhoud van de enve loppe, die in de Romeinse bar van eigenaar verwisselde doen allerlei speculaties de ronde. Gezien de specialiteit van de gearresteerde Italiaan kunnen er microfilms in hebben geze ten, en omdat deze ook voort durend defensie-opdrachten aanvaardde, kunnen de films best kopieën zijn van „gevoeli ge" defensiëfilms. De man had wat in militaire kringen heet, een „clearance", en dat betekent, dat hij werd vertrouwd. Volgens de Ita liaanse pers heeft de Italiaan niets minder dan NAVO-ge- heimen aan de Russen willen verkopen, microfilms van ont werpen van een supergeheim NAVO-vliegtuig en films van de NAVO-raketbasis in Friuli, in het noorden van het land. Maar op deze berichten is van de kant van Defensie geen en kele reactie te krijgen. Ook het zojuist ontdekte spio- nage-complot toont aan hoe geliefd Rome als werkterrein is bij spionnen en intriganten. De KGB zou in de Italiaanse hoofdstad al op zo'n 400 a 500 werknemers kunnen rekenen, daarbij nauwelijks onderdoend voor zijn tegenspeler, de Ame rikaanse CIA. De Israëlische geheime dienst, de Mossad, kent Rome als zijn broekzak, en ook de Franse, Oostduitse, Westduitse en Bulgaarse ge heime diensten zouden de Eeuwige Stad hebben uitgeko zen om op elkaar te loeren, om elkaar af te tasten. Het aantal communistische agenten dat daarbij te opvallend te werk 'ging en dus moest worden uit gewezen bedraagt (sinds 1969) 50, voornamelijk diplomaten of wat daar dus voor doorging. Rome met zijn Vaticaan, de FAO (Wereld Voedsel Organi satie), met zijn contacten in Oost-Europa, in het Midden- -Oosten, Afrika en Zuid-Ame- rika, wordt als een van de be langrijke hoofdsteden ter we reld beschouwd. De stad kent dan ook 156 ambassades (102 bij de Italiaanse staat en 54 bij de Heilige Stoel), 79 consula ten en tientallen permanente vertegenwoordigingen bij de FAO. Maar deze duizenden di plomaten vormen misschien nog maar een geringe fractie van het totale aantal vreemde lingen dat in deze stad met zijn 3 miljoen officiële inwo ners rondloopt. Legaal (dus met verblijfsvergunning) wo nen 60.000 vreemdelingen in Rome. Illegaal meer dan 100.000, en dan voornamelijk vluchtelingen uit Oost-Europa, het Midden-Oosten, Afrika en Zuid-Amerika, die het ambte lijk apparaat van Rome niet bij machte is te registreren, laat staan te controleren. Om dan nog maar te zwijgen van de 2 a 3 miljoen buitenlandse toeris ten die Rome elk jaar met een bezoek vereren. Tegen deze achtergrond is het alleen maar verwonderlijk dat er in Rome niet meer spiona- ge-complotten en niet meer in ternationale intriges zijn ont dekt, dan de twee van de laat ste maanden. LRSCHAU Boven oude stadsdeel van arschau hing afgelopen ïdag opnieuw een grote lk traangas. Het toeval de dat het zondag de van de maand was, dag die in het Poolse leugen staat gegrift als inig andere, want op 13 :ember 1981 werd de it van beleg afgekon- En dan doet het er toe dat de staat van eg begin dit jaar is op- chort, want hij mag opgeschort zijn, opge- ren is hij niet. Elk mo- nt kunnen de vonnis- bekend worden in de ste reeks politieke pro- tegen vooraan- inde leiders van Soli- iteit. En er staan nog 1 meer processen op programma. alles veroorzaakt een ze- 'achtige stemming en er- Dus toen de gelovigen af- pen zondag uit de avond- kwamen die in twee ker- in het centrum van War- u was opgedragen, hieven n de koude, donkere stra- de militante, maar tegelij- ijd godsdienstige en vader- Islievende liederen aan die handelsmerk zijn gewor- van Solidariteit. Tussen de ;ren door schreeuwden ze trijdkreet voor Lech Wale- de leider van Solidariteit vorige week in Warschau ndervraagd als getuige in proces tegen Jacek Kuron indere leden van het Co mité voor Sociale Zelfverdedi ging, KOR. De zingende menigte werd op gewacht door oproerpolitie, in totaal tussen de drie- en vier duizend man, die' besloot de mensen met traangas uiteen te jagen. De hele confrontatie was een ongelukkig commen taar op de pogingen van de Poolse regering om tot „nor malisering" te komen en aan geloofwaardigheid te winnen. Want ondanks de pogingen van de regering blijven de meeste Polen koppig weigeren om Walesa en Solidariteit te vergeten en peinzen ze er niet over om de nieuwe vakbonden van generaal Jaruzelski te steunen. Twee jaar premier De meeste Polen zullen zich afgelopen zondag hebben gere aliseerd dat het die dag precies vijftien maanden geleden was dat de staat van beleg werd af gekondigd. Evenzo zullen er Polen zijn, zij het misschien wat minder, die zich herinne ren dat het die dag twee jaar geleden was dat generaal Ja ruzelski premier werd. Op dat moment was zijn benoeming niet onwelkom. De verwach ting luidde dat hij de eerste se cretaris Stanislaw Kania zou helpen om met Solidariteit tot een vergelijk te komen. Zes maanden later was Kania van het politiek toneel ver dwenen en werd generaal Ja- ruzelksi door het Centrale Co mité van de Communistische Partij tot zijn opvolger geko zen. Hij werd beschouwd als de enige man in de partij die de onderling sterk verdeelde facties met elkaar kon verzoe nen en Solidariteit kon over halen zijn eisen te matigen, zo Ingrijpen van de politie bij een betoging ten gunste van Solidariteit. De Poolse regering vreest dat hierdoor de stabiliteit van het land steeds meer in gevaar komt. nodig met steun van het leger. Als het al ooit mogelijk is ge weest om een compromis te bereiken, in de herfst van 1981 was het in ieder geval te laat. Natuurlijk zijn er velen die zeggen dat het besluit om de staat van beleg af te kondigen al veel eerder dat jaar was ge nomen. Maar zowel generaal Jaruzelski als zijn regering hebben altijd volgehouden dat daartoe pas in december werd besloten. De acties van de vak bond in december waren vol gens het regime een regelrech te poging om het communisti sche systeem ten val te bren gen en lieten hen geen andere keus dan de staat van beleg. Processen Die discussie duikt nu weer op in de voorbereidingen van de politieke processen die op sta pel staan. Het eerste belangrij ke proces gaat tegen Zbigniew Romaszewski, zijn vrouw lre- na en acht anderen die wor den beschuldigd van illegale uitzendingen van Radio Soli dariteit vorig jaar. Romaszews ki was actief lid van KOR. Ook andere vooraanstaande leden van KOR zijn gearres teerd en de verwachting luidt dat ook het proces tegen hen spoedig zal beginnen. Toen ze werden gearresteerd, werden ze beschuldigd van pogingen om het communistische sy steem ten val te brengen. Ook zouden ze hebben geprobeerd de positie van Polen te ver zwakken door het los te we ken van de Sovjet-Unie. Bij het begin van het proces tegen Romaszewski c.s. pro beerde de aanklager om de zaak tegen Romaszewski te scheiden van de zaak tegen de andere verdachten door aan te tonen dat er tegen hem nog meer beschuldigingen waren in verband met zijn lidmaat schap van KOR. Dat mislukte echter en nu heeft de openba re aanklager acht jaar gevan genisstraf voor Romaszewski geëist, vijf jaar voor zijn De Poolse dissidentenleider Jacek Kuron. Hij mocht in no vember zijn gevangenschap onderbreken om de begrafenis van zijn vrouw bij te wonen. vrouw en twee tot vier jaar voor hun collega's. De uit spraak die een dezer dagen wordt verwacht, is hoogst waarschijnlijk een graadmeter voor het grote KOR-proces te gen onder andere Jacek Ku ron en Adam Michnik. Het Comité voor Sociale Zelf verdediging, KOR, was een klein groepje intellectuelen dat in 1976 zijn krachten bundelde om de arbeiders morele en praktische steun te geven bij hun verzet tegen de door de regering afgekondigde prijs stijgingen. Toen in 1980 Solida riteit werd opgericht traden Kuron en zijn vrienden op als adviseur van Lech Walesa. Sommige KOR-leden werden later gekozen in de nationale commissie van Solidariteit. Generaal Jaruzelski verwijt KOR Solidariteit te hebben ge radicaliseerd waardoor de vakbond zich ging beschou wen als woordvoerder van de politieke oppositie. De meeste KOR-leden werden opgepakt toen de staat van beleg werd afgekondigd en vorig jaar sep tember werd hun internering omgezet in een officiële arres tatie wegens pogingen de staat omver te werpen. Harde kluif Het onderzoek is nog steeds gaande en de advocaten van de Verdachten menen dat de openbare aanklager er een harde kluif aan zal hebben om zijn beschuldigingen hard te maken. Hoe het ook zij, de Poolse leiders moeten beslui ten of het politiek gezien de moeite waard is om van Ku ron en zijn vrienden martela ren te maken. Daarmee zou den ze het risico lopen nog meer van de bevolking te be vreemden en een hernieuwd internationaal protest op te roepen. Hoewel het proces naar verwachting elk moment kan beginnen, is het nog steeds mogelijk dat de aan klacht wordt afgezwakt. En dan zijn er nog de leiders van Solidariteit die werden ge arresteerd toen de staat van beleg werd opgeschort. Ook zij worden beschuldigd van po gingen om de staat omver te werpen. De tijd gaat dringen voor Jaruzelski. De kerk vraagt nog steeds om amnestie voor de politieke gevangenen en het bezoek van de paus staat gepland voor medio juni. Is hij bereid om met dat voor uitzicht de onrust te riskeren die nog meer politieke proces sen ongetwijfeld met zich mee zal brengen? HELLA PICK Copyright The Guardian ISKE EN WISKE HET BRETOENSE BROERTJE 'mtidhcmrijm\r ton mnietxlultn ndtfakfBBiHtljl Cecf rnditmsM iidlihuichrwd enih mh mrdi lortntdj Hm Vciyutjcnufi. 5uiHt loofd n beloofdhi M talmt. tor! 1 De actrice Julie Andrews 1$ gisteren in het Amerikaanse Cambridge uitgeroepen tot Vrouw van het Jaar. Dat gebeurde door Harvard's Hasty Pudding Theatrical Club. In het zonnige Cam bridge werd ze onder veel publieke belangstelling, begeleid door directeur John Stimpson (I) en Terry Robinson, naar de uitreiking gereden. DEN HAAG In de Ridderzaal aan het Binnenhof wordt vanmiddag een bescheiden feestje gevierd. Een vrolijk samenzijn met een vleugje plechtigheid, waarbij ministers, oud-ministers, kamerleden en een aantal ambtenaren en rechtsgeleerden geza menlijk het glas heffen. De reden van deze bijeen komst zal de meeste Nederlanders niet direct in staat van opwinding brengen, maar desalniettemin gaat het om een gebeurtenis die voor alle staatsbur gers van het Koninkrijk der Nederlanden van groot belang is. Want het feestje is georganiseerd omdat vandaag de vernieuwe grondwet officieel van kracht wordt. De grondwet, het fundament waarop onze parlementaire de mocratie is gebaseerd, dateert van 1814 en is sindsdien enke le malen op een aantal onderdelen gewijzigd en aangevuld. Nu heeft de grondwet echter een algehele modernisering ondergaan, een operatie die dertien jaar heeft geduurd en waaraan talrijke politici en ambtenaren als chirurg hebben meegewerkt. Daarbij is de grondwet overzichtelijker ge maakt, is de taal in de grondwet aangepast aan deze tijd. en is de wet tevens verrijkt met een aantal nieuwe artikelen. De meest in het oog springende nieuwe bepalingen zijn: Discriminatie op grond van godsdienst, levensovertuiging, politieke gezindheid, ras, geslacht of op welke grond dan ook is voortaan verboden. Iedere ingezetene heeft vanaf heden in principe het recht tot het houden van een betoging. De overheid moet volgens de nieuwe grondwet zorgen voor „voldoende werkgelegenheid", „verhoging van de be staanszekerheid der bevolking" en „spreiding van wel vaart". Elke Nederlander kan vanaf de achttienjarige leeftijd Tweede-Kamerlid worden (was: vanaf 25 jaar). Deze bepa ling wordt pas van kracht als binnenkort de algehele meer- derjarigheidsgrens wordt verlaagd van 21 naar 18 jaar. Nederlanders die in het buitenland wonen kunnen voort aan ook meedoen aan de verkiezingen voor de Tweede Ka mer. Buitenlanders die in Nederland wonen, mogen voortaan meedoen aan verkiezingen voor gemeenteraden en kunnen ook tot lid van de gemeenteraad worden gekozen. De doodstraf kan in Nederland niet meer worden opge legd. De Eerste Kamer wordt voortaan om de vier jaar in z'n geheel door de provinciale staten gekozen. Tot nu toe werd elke drie jaar de helft van de Eerste Kamer vernieuwd. Staatscommissie De operatie die leidde tot de modernisering van de grond wet nam in 1966 een aanvang. Het kabinet-Zijlstra stelde toen een staatscommissie in die de regering adviezen moest geven over de herziening van de grondwet. Deze commissie, die onder leiding stond van oud-premier Cals en de staats rechtgeleerde Donner, kwam met een groot aantal voorstel len tot wijziging van de grondwet. Niet al deze adviezen werden door de regering overgenomen. Schipbreuk leed bij voorbeeld het idee om burgemeesters niet meer door de ko ningin te laten benoemen, maar rechtstreeks te laten kiezen door de bevolking. Het kabinet-Den Uyl nam dit voorstel van de staatscommissie niet over, omdat bleek dat er in de Tweede Kamer geen meerderheid voor te vinden was. In 1976 diende de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken. mr. W.F. de Gaay Fortman, de eerste van een reeks van 37 voorstellen tot wijziging van de grondwet bij de Tweede Kamer in. Daarmee startte de parlementaire behan deling van de moderniseringsoperatie, die tot januari van dit jaar heeft geduurd. Dat er zoveel tijd mee gemoeid was, komt vooral doordat wijzigingen van de grondwet twee keer door de Tweede en Eerste Kamer moeten worden behan deld. Tijdens de eerste behandelingsronde (de zgn. eerste le zing) moeten de voorstellen een gewone meerderheid van minimaal de helft plus één krijgen. In de tweede lezing, die pas kan plaatsvinden na ontbinding van beide Kamers, ge volgd door nieuwe verkiezingen, worden de wijzigingen in de grondwet pas definitief als tweederde van de Tweede en Eerste Kamer ermee akkoord gaat. Zo hebben achtereenvolgens vijf ministers van Binnenland se Zaken de grondwetswijzigingen in de Staten-Generaal verdedigd: De Gaay Fortman (CDA), Wiegel (VVD), Van Thijn (PvdA), Rood (D'66) en Rietkerk (VVD). Zij lieten zich daarin bijstaan door de voormalige Leidse hoogleraar staatsrecht, prof. mr. D. Simons. In 1972 was prof. Simons benoemd tot „regeringscommissaris voor de grondwetsher ziening", anders gezegd: de topadviseur en steun en toever laat van de ministers van Binnenlandse Zaken op het gebied van de grondwetswijzigingen. Bij elk debat over de grond wet zat hij achter de regeringstafel naast de minister Hij sprak ook herhaaldelijk de Kamer toe, vooral als het ging om ingewikkelde juridische formuleringen. Prof. Simons, die inmiddels de respectabele leeftijd van 78 jaar heeft be reikt, wordt vandaag op het feestje in de Ridderzaal flink in het zonnetje gezet. Verworpen Van de 37 oorspronkelijke voorstellen tot wijziging van de grondwet hebben er drie de eindstreep niet gehaald. Het was de Eerste Kamer die deze drie voorstellen naar de prul lenmand verwees. De Senaat verwierp het voorstel om het voorzitterschap van de Verenigde Vergadering van Eerste en Tweede Kamer (zoals bijvoorbeeld op Prinsjesdag) te leg gen in handen van de voorzitter van de Tweede Kamer. De oude bepaling blijft nu gehandhaafd dat de voorzitter van de Eerste Kamer de hamer hanteert als de beide Kamers der Staten-Generaal tezamen bijeenkomen. Ook sprak de Eerste Kamer een veto uit tegen het voorstel om een vijfde deel van de Tweede of Eerste Kamer, een minderheid dus, het recht te geven een parlementaire enquête te houden. Zo'n enquête is een diepgaand onderzoek naar bepaalde gedra gingen van de overheid, waarbij de kamerleden het recht hebben personen onder ede te laten getuigen. Het voorstel om dit recht aan een minderheid uit de Tweede of Eerste Kamer toe te kennen was geen initiatief van de staatcom- missie Cals-Donner, maar van het CDA-Tweede-Kamerlid Faber. Tenslotte stemde de Eerste Kamer tegen het voorstel om de oude grondwetsbepaling te laten vervallen, waarin staat dat „de koning het oppergezag over de krijgsmacht heeft". Deze bepaling is nu, voornamelijk als gevolg van vele protesten uit de krijgsmacht, gehandhaafd DICK VAN RIETSCHOTEN

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13