Sociale partners weer boos >p minister De Koning Jongeren en ouderen door zelfde oorzaken arbeidsongeschikt Resultaten kunstmaan IRAS snel verwacht Polak: Collecte Leger des Heils niet weigeren Nieuwe examenregeling voortgezet onderwijs hunnenland CckLegotvtcwt WOENSDAG 16 FEBRUARI 1983 PAGINA 9 inderbijslag buitenlanders leidelijk minder (Van onze parlementaire redactie) tl HAAG Staatssecretaris De Graaf (Sociale en) is bereid de beperking van de kinderbijslag r buitenlandse werknemers over een langere |ode te spreiden. De bewindsman komt daar- tegemoet aan de wensen van een groot deel de Tweede Kamer. De Graaf had aanvanke- j voorgesteld de kinderbijslag voor in het bui- ]and woonachtige kinderen van gastarbeiders te irken tot 25 procent van het in Nederland gei le niveau, gelet op het in ontwikkelingslanden aande peil van levensonderhoud. De staatsse- aris blijft van mening dat de kinderbijslag voor jenlanders aanzienlijk omlaag kan, aangezien slechts is bedoeld als een tegemoetkoming in merkelijke kosten van de kinderen. De Graaf I rijdt dat zijn maatregel discriminatie zou in- Bom wint kort geding tegen Telegraaf AMSTERDAM Frits Bom, presentator van het VARA-programma „De Ombuds man" heeft het kort geding gewonnen, dat hij had aangespannen tegen de Telegraaf en zijn journalist Leo Derksen. In zijn tv- kritiek had Derksen op 17 januari onder de kop „De opkomst van een demagoog" Bom vergeleken met Hitier. De president van de rechtbank in Amsterdam, mr. W.J. Borgerhoff Mulder wees niet alle eisen van Bom toe. Wel moet in alle edities van de Telegraaf en het Nieuws van de Dag van maandag 21 februari een verklaring worden geplaatst, waarin wordt gezegd dat het gewraakte artikel beledigend was voor Bom en dat daarmee de reputatie van Bom en de VARA op onrechtmatige wijze werd geschaad. Personeelsstop bij ministerie binnenlandse zaken (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op het ministerie van binnenlandse zaken mogen met on middellijke ingang geen uitzend krachten meer worden aangetrokken. Ook geldt een verbod op de werving van personeel. Alleen vacatures die voor 28 januari waren aangemeld mo gen nog worden vervuld. Dit heeft minister Rietkerk (Binnenlandse Za ken) de Tweede Kamer in een brief laten weten. De maatregelen zijn ge nomen in het kader van de door het kabinet afgekondigde verplichtingen stop, die het ministerie verbiedt nieu we uitgaven te doen. Autohandelaren lichten fiscus op APELDOORN De gemeente Apeldoorn en de rijkspolitie hebben maandag de financiële administra ties van 3 autohandelaren in beslag genomen. De handelaren worden er van verdacht op grote schaal belas ting te hebben ontdoken door ver kochte auto's buiten de boekhouding te houden. Daardoor is de fiscus ver moedelijk voor tonnen benadeeld. De politie sluit niet uit, dat het zelfs om een miljoenenfraude gaat. Bij het doorzoeken van de bedrijven stuitte de politie ook op een aantal vuurwa pens. Zeven geweren, vier pistolen en twee revolvers zijn in beslag ge nomen. Airbusconflict kost KLM ruim tien miljoen SCHIPHOL De Vereniging van Nederland se Verkeersvliegers (VNV) is gisteren in prin cipe akkoord gegaan met het voorstel van de KLM-directie om een arbitragecommissie in te stellen, die een bindend advies moet uitbren gen over de vaststelling van de arbeidsvoor waarden van vliegers op de Airbus A-310. Tussen de KLM-directie en de VNV was een conflict ontstaan over de arbeidsvoorwaarden voor de vliegers op de A-310. omdat de directie van de KLM meent dat de vliegers op de A-310 moeten worden beoordeeld volgens de arbeidsvoorwaarden die gelden op de DC-9. De VNV vindt echter, dat dezelfde arbeidsvoor waarden moeten gelden als thans voor de DC-8. Geen haast met „timmermens" DEN HAAG De emancipatie- raad ziet geen reden op dit mo ment haast te maken met het zoeken naar sexe-neutrale be roepsbenamingen. De raad heeft dit vanmorgen staatssecretaris Kappeyne van de Coppello van sociale zaken en werkgelegen heid laten weten naar aanleiding van haar adviesaanvraag terzake. Met sexe-neutrale beroepsbena mingen wordt gedoeld op aandui dingen als „timmermens" in plaats van timmerman, „goente- persoon" in plaats van groente man etc. De emancipatieraad meent dat er wel belangrijker za ken aan de orde zijn. id idem >^ar- ^an onze sociaal- ^unVonomische redaktie) mterjj HAAG Al weer ."ft minister De Koning obu-Me Zaken) de boos- htstel van werkgevers en dhis-Jtnemers over zich af helpen. Dit keer zijn De ava- jings uitspraken in een ^(visieuitzending van nuhdpunt, maandag- j omjid, in het verkeerde ee tejgat geschoten. De be- 'P 23Usman stelde toen dit bui- een loonmatiging te 1 ^(vachten van drie tot >d igdj, stu- mpeWeede Kamer 1973»i i J ,npl meer geld santeir»r mentJtIJL dderii 1 maarhoonmaken door) .otaalk heeft' rege-k HAAG Een forse satieslrderheid in de Twee- *8 6>5|Kamer vindt het be- dat minister; Winse- (VROM) de komen- fier jaren wil uittrek- voor het schoonma- van de bodem te laag. veel plaatsen in ons i is de bodem door gif- ak stoffen verontreinigd. CDA-kamerlid Lansink tateerde dat er zelfs voor saneringsprogramma van heiden omvang nog 1,4 ^mstird tekort is. „Het moet H vf acht miljard gulden kos- enslai0* en met 1986". nacjjminister moet zijn collega eft vf'nanc'ën maar overtuigen derlal zÜn ongelijk", aldus de ikregrendemocraat gisteravond n op P bespreking van de iënt. phog voor het milieube- j-,' jin de portefeuille van mi- omval1' Winsemius (VROM). zoRA en de oppositie zijn vanvl dat Winsemius te ver meisjmet het snoeien in mi- vervierguningenprocedures tot 1 ^et bedrijfsleven. „Het Jisel van de vervuilende d noder dreigt los gelaten te in fden"- 20 ze' Lansink. De hoogf steunde de (zijn) minis- pens en CDA willen snel dui- r jur ^eid over de begroting ladsn milieu- Lambers (D'66) niste e een mode in om de be ling *8 voor milieubeheer nog voor 1983 met 200 miljoen te >gen, zoals in het regeer- ird staat. i miljoen ra voor eekvervoer HAAG Minister Smit- verkeer en Water- heeft zes miljoen gulden [trokken voor een aantal pidingen voor het streek- ;r. Voor de jaarlijkse >sing van de dienstrege- is voor 1983 twee mil- gulden beschikbaar, [naast komt er een uitbrei- van de voorzieningen. vier procent. Naast de prijscompensatie van 2,06 procent rekent hij naar bleek ook nog op aftop ping en beperking van de vakantietoeslag. Het grootste werkgeversver bond, het VNO, zegt zich in gemoede af te vragen, wat De Koning eigenlijk bezielt. „De ideeën die hij nu weer lanceert wijzen op een vorm van pa niekvoetbal, die we niet van hem gewend zijn. Verlaging en aftopping van de vakantie toeslag is een nieuwe inbreuk op onze onderhandelingsvrij heid", meent het VNO. „Het lijkt er op, dat minister De Ko ning bezig is in zijn eentje een kruistocht tegen de vrije loon onderhandelingen te voeren", aldus de werkgevers. Boven dien stelt het VNO dat een uit ruil van prijscompensatie voor arbeidstijdverkorting niet als loonmatiging kan worden aan geduid, maar slechts een ande re bestedingswijze is van een deel van de loonkosten. Naast het VNO heeft ook de Unie van hoger personeel (BLHP) zich verbaasd getoond over de uitspraken van De Koning. „Carnavalspraat", noemt de Unie die. De Koning is weer voorbarig geweest en bovendien kan hij niet reke nen, stelt de bond. Als de prijs compensatie al zou worden in geleverd en de vakantietoeslag beperkt, dan kom je nog niet verder dan 2,75 procent, stelt de Unie. Intussen blijken eerdere uit spraken van de minister over de ruil tussen prijscompensatie en werktijdverkorting twist punt te zijn tussen de sociaal- economische deskundigen van beide regeringsfracties, de CDA'er Weijers en de VVD'er De Korte. In een uitzending van van de Tros-Radio ver klaarde Weijers het met De Koning eens te zijn dat „als er niet goedschiks wordt gema tigd, in de lonen zal moeten worden ingegrepen". Weijers zou dat op 1 juli billen doen. Zijn VVD-collega De Korte voelt echter niets voor zo'n in greep. Hij zei het met werkge vers en werknemers eens te zijn dat het akkoord over ar beidstijdverkorting een zaak van meerdere jaren is en dat je niet meteen om overheidsing rijpen moet roepen als een ruil tussen loon en werktijdverkor ting binnen drie maanden nog niet op grote schaal wordt toe gepast. DEN HAAG Het is he lemaal niet nodig, dat on dernemingen zich in hun strijd tegen arbeidsonge schiktheid speciaal rich ten op de oudere werkne mers. Afgezien van medi sche factoren is de oor zaak van arbeidsonge schiktheid van de ouderen niet wezenlijk anders dan die van de jongere werk nemers. Voor beide cate gorieën gelden als oorza ken voor langdurige ziek te en arbeidsongeschikt heid de zwaarte van het werk, het zich niet geluk kig voelen en het werkge- legenheidsperspectief. Tot deze min of meer verras sende conclusie is een spe ciale commissie van de Sociaal Economische Raad (SER) gekomen in een on derzoek naar de arbeids ongeschiktheid van oude re werknemers. Hierbij werd met name de situatie van de groepen 35- tot 50- jarigen en 50- tot 60-jari- gen in de industrie verge leken. Sinds de WAO in 1967 is inge voerd, is het aantal arbeidson geschikten voortdurend geste gen. In 1979 waren er 500.000 (1 op de 7 premieplichtigen) en als deze tendens zich voortzet zijn er omstreeks het jaar 2000 8 a 900.000, 1 op 3. De gemid delde leeftijd, waarop men ar beidsongeschikt wordt ver klaard, daalt geleidelijk (van 49 jaar in 1970 tot 45 jaar in 1979). Niettemin zijn er van de vijftigers ruim tweemaal zo veel arbeidsongeschikt als van de veertigers. De onderzoekers schrijven dit toe aan het ver schil in gezondheid en de maatschappelijke waardering van de oudere werknemers. Het beeld, dat de mensen van de oudere werknemers hebben en de wijze, waarop de sociale wetten worden toegepast, ma ken de kansen op werkhervat ting voor de ouderen heel wat kleiner dan die voor de jonge ren. Het preventieve beleid van de bedrijven moet volgens de commissie niet worden toege spitst op de ouderen, maar op de oorzaak van langdurig ziek teverzuim en arbeidsonge schiktheid voor ouderen én jongeren. Het beleid moet in de eerste plaats worden ge richt op vermindering van de arbeidsbelasting, want wie on aangenaam en zwaar werk verricht, wordt eerder langdu rig ziek en heeft meer kans om arbeidsongeschikt te wor den. Daarnaast zouden langdu rig zieken een individuele be nadering moeten krijgen ten behoeve van de terugkeer in het bedrijf, door ze bijvoor beeld een andere baan of min der werkuren aan te bieden. Protest tegen proces Op de trappen van het Paleis van Justitie in Leeuwarden demonstreerden gisteren en vandaag enkele sympathisanten van de Zuidmolukkers, die daar in hoger beroep worden gehoord. Het betrof de zaak tegen de zes Molukkers, die vorig jaar oktober na eisen van zes tot drie jaar gevangenisstraf werden veroordeeld wegens het beschieten van een politiebusje. AMSTERDAM Burgemees ter Polak van Amsterdam vindt het nu niet verantwoord het Leger des Heils een ver gunning voor een collecte te weigeren. Polak heeft dit gis teren aan de leden van de raadscommissie voor algemene zaken geschreven. B en W lie ten Het Leger eind '82 weten dat de traditionele kerstcollec te een „mogelijk politiek om streden zaak" kon worden ge zien de houding van het leger tegenover homofielen. Het Le ger verwerpt op grond van zijn interpretatie van de bijbel de homofilie. Het Leger stelt zich niet afwijzend op tegen over homofiele heilsoldaten en -officieren, mits zij hun sexue- le geaardheid maar niet in de praktijk brengen. In Amster dam blijkt dat een omstreden standpunt te zijn, maar Polak geeft het Leger nog het voor deel van de twijfel, ook al „omdat de discussie over deze zaak nog gaande is" en omdat het Leger in de hulpverlening geen onderscheid maakt naar sexuele geaardheid. AMERSFOORT Voor Astrld Vis van Dierenpark Amersfoort breken er drukke tijden aan. Naast de verzorging van de chimpansee Fuka (links) is zij sinds vandaag ook belast met de opvoeidng van het halfbroertje van Fuka. Moeder chimpansee had namelijk totaal geen belangstelling voor haar kind, zodat voeding met de fles de enige manier was om het dier in leven te houden. PvdA vindt excuses Lubbers voldoende: geen spoeddebat (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lubbers heeft gisteren in een brief aan kamervoor zitter Dolman zijn veront schuldigingen aangeboden voor zijn gewraakte uit spraken over de politiek van Israël en de vermeen de relatie met de hier op stapel staande anti-boycot- wet. Eerder had Lubbers al tegenover journalisten laten weten zijn uitspra ken te betreuren. In de brief aan Dolman zegt hij in dit verband Is raël ten onrechte one thisch gedrag te hebben verweten. „Er is immers geen verband tussen de heroverwegingen van het betrokken wetsontwerp en de gebeurtenissen in Liba non, hoezeer die ook in ons land aanleiding heb ben gegeven tot kritiek op Israël", stelt Lubbers. Zijn verontschuldigingen waren voor de oppositie voldoende voorlopig van een spoeddebat in de Tweede Kamer af te zien. PvdA-woord voerder Van den Bergh toonde zich zeer tevreden over de brief. Hij besloot daarop eerst het mondeling over leg af te wachten met staatssecretaris Bolkestein (Buitenlandse Handel) en minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) over de verdere afdoening van het betrokken wetsont werp, dat bedrijven ver plicht stelt boycotmaatre gelen tegen Israël te mel den. Dat overleg zou deze week nog moeten plaats vinden. (Van onze redacteur ruimtevaart) CHILTON De weten schappers die betrokken zijn bij het project van de Nederlands-Amerikaanse kunstmaan IRAS, hebben goede hoop dat binnen enkele weken de eerste gedetailleerde gegevens kunnen worden onthuld over de resultaten, die de IRAS tot dusver heeft ge boekt tijdens zijn intensie ve speurtocht naar infra- rood-stralingsbronnen aan de sterrenhemel. Het is zelfs heel goed mogelijk, dat men op dit moment al de beschikking heeft over zeer verrassende informatie uit het heelal. De werkelijk belang wekkende onthullingen laten echter nog even op zich wach ten, omdat er een kleine ach terstand is ontstaan in de ver werking van de gegevens. De oorzaak daarvan is, dat er veel meer meer gegevens dan ver wacht bruikbaar zijn uit de in formatiestroom, die de IRAS twee keer per dag naar het vluchtleidings- en controle- centrum te Chilton overseint. Die zeer positieve en verras sende ontwikkeling heeft er al toe geleid dat er een aanpas sing plaatsvindt van het sy steem voor gegevensverwer king in Chilton, waarmee men zo goed als zeker binnen twee weken klaar zal zijn. „Zoals de zaken er op het ogenblik voor staan, hebben we de situatie wel onder controle. Maar we moeten toch wel voortdurend op onze tenen lopen", zegt prof. dr. Harm J. Habing uit Leiden, die fungeert als leider van de groep Europese astro nomen, die bij het IRAS-pro- jekt betrokken zijn. Intussen lijkt het zo goed als zeker, dat de IRAS al een aan tal pasgeboren sterren of ster- ren-in-wording heeft geregis treerd. Dat gebeurde bij me tingen aan de bekende ster renhoop de Pleiaden, die zo'n vierhonderd lichtjaren van de aarde is verwijderd. „We heb ben ze waargenomen tegen de achtergrond van enorme mo leculaire wolken", aldus Ha bing, die vooral de zeer goede werking van de detectoren roemt. „Zeer constant en in feite beter dan we hadden durven hopen". De technici zijn op hun beurt ook uiterst tevreden. De stabi liteit van de satelliet is boven alle lof verheven, wat uiter aard de astronomische obser vaties zeer ten goede komt. En de verdamping van het helium dat dienst doet als koelvloeis tof voor de hoofdtelescoop, blijkt langzamer te gaan dan was gedacht op grond van proeven op aarde. Werd kort voor de lancering van de IRAS nog rekening gehouden met een van die helium ver damping afhankelijke verwer- kingsduur van ruim 200 dagen voor de satelliet, nu wordt al gerekend met 300 dagen. En volgens de bouwers van tele scoop en koelsysteem zou zelfs een werkzaam leven van een vol jaar tot de mogelijkheden behoren, als de verdamping ten minste in het huidige tem po blijft doorgaan. IS DflT NI67" OW STONOKBjO WIN Dl£ VENT D'E Dl£ ONBftaEKBWZE BRONSteoeAIWG HffiFr UrTSe\CNüEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er is een nieuwe examenregeling voor het voortgezet onder wijs in de maak waarbij het schoolonderzoek zal worden ontkoppeld van het centraal schriftelijk. Een woordvoerder van het ministerie van onder wijs heeft dat vandaag be vestigd. De ontkoppeling van beide examendelen is een uitvloeisel van de examennota van oud- staatssecretaris De Jong en een besluit dat de Tweede Kamer hierover anderhalf jaar geleden nam. De Centrale Commissie On derwijs Overleg (CCOO) moet zich volgende maand over een nieuw examen uit spreken. In plaats van de re sultaten van het centraal schriftelijk en schoolonder zoek samen zou de mate waarin een leerling onvol doendes haalt bepalend wor den voor zijn slagen. Nu worden de resultaten nog sa mengevoegd om het eindcij fer per vak te bepalen. Daar door komen soms grote ver schillen aan het licht tussen de resultaten van het school onderzoek en het centraal schriftelijk. In de toekomst zou een examinandus in schoolonderzoek en centraal schriftelijk niet meer dan twee vijven of een vier mo gen halen om voor zijn diplo ma in aanmerking te komen. Het nieuwe examensysteem zou op z'n vroegst in 1986 kunnen ingaan.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9