èn Exclusieve Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden bestaat een eeuw Voor Pietfje Precies. Ja Rijnmond wil doorgaan met splitsen provincie Gemeente Nieuwveen noet tekorten ennisvereniging betalen «t* CeïcLe (Bowïa/nt HONDERD JAAR WERKEN AAN EEN COMPTABEL IDEAAL EIDEN CcicLc 6ouia.nl WOENSDAG 16 FEBRUARI 1983 PAGINA 5 Op Jïiijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12-22 44 op toestel 10. Vt-J Boekhouders en boek je houders zijn twee geheel verschillende begrippen. Natuurlijk, als zomaar boekhouder kun je best een gerespecteerd per soon wezen, een stut en Jj steun voor veler compta biliteit. Maar je bent slechts boekhouder. Je hebt echter ook boek houders van stand, een tikkeltje high brow bere kenaars die achter een vaandel aanlopen. Dat izijn lieden die niet slechts hoogstbekwaam 's andermans debet- en Icredit-boeken op peil Ihouden en op zoek zijn naar batige saldo's en re- ratuilserve~sa ontdekken arna-daar waar anderen die ^ervjvoor onmogelijk hadden ullesgehouden; het zijn ook i blijde leden van een „kwali- Iteitsgezelschap". Daar jaat het verhaal vandaag uttrePver. Elitair, en gaaf van boekhoudzeden, met hun WEScalculaties op de juiste [plaats en gepaste scherts van tijd tot tijd, zijn ze hier en daar in het land aan te treffen: 141 leden van de glorieuze en ach tenswaardige Vereeni ging van Leeraren in het Boekhouden. „En dat zijn er genoeg", zegt de Vereenigings-secretaris, de heer G.Th. Becker Hof, vriendelijk, guitig zelfs, maar ook koeltjes en afgemeten. Tot hier koe en niet verder. Het heeft iets weg van een kardinaalscollege op woigrootboek-basis, waar niets meer aan toe te rcte 'livoeêen valt- Wel, deze an -jroemrijke vereniging be- ■t voostaat in april honderd tekenjaar. Hetgeen door de >m ^joude notulen, sinds 1883, 1 bewezen wordt. ?ly0' De heer Becker Hof resideert >che aan Voorschotense Pape laan als directeur beroepsop leiding bij de stichting VAM Vakopleiding Automobiel en Motorvoertuigen. Een eenvoudige grootvorst, slank achter een nagenoeg perfect opgeruimd bureau, een toe stand die door hem als „enigszins chaotisch" bestem peld wordt. Hij houdt daar geen boek, maar schrijft wel met de hand hele foliovellen vol. Ten behoeve van de werknemers die in de auto mobiel- en motorvoertuigen - branche verder opgeleid wensen te worden. Vakbe kwaamheid staat voorop. Ge heel niet relevant is mijn vraag, en zijn antwoord luidt, dat de Beckers, zonder Hof, eenmaal uit de streek rond Hamburg naar het westen kwamen en daar vaak uitne mende stuccadoors werden. Toen ze eenmaal zo ver wa ren, kwam Hof erbij. Als er een streepje tussen Becker en Hof staat, duidt dat op een roomse gezindheid. Heel an ders dan de voorzaten van meneer Becker Hof, die Ne derduits hervormd en zonder streepje door het leven gin gen. „Dat zijn dus de echte!", veronderstelt meneer Becker Hof met familietrots. Jonkie De VAM-directeur doet privé iets anders. Dan is hij secre taris van die straks een eeuw oude Vereeniging van Leera ren in het Boekhouden. „Ik ben nu 18 jaar lid van die ploeg, één van de jonkies in leeftijd en in dienstjaren. Je hebt er leden bij van in de 80 die er niet uit willen. In prin cipe ben je trouwens lid voor het leven. Ook dat schept al een bijzondere band onder de leden. Die dubbele e's in de naam van de vereniging zijn altijd gehandhaafd; men wenste niets van het gezicht prijs te-geven. En het staat ook wel. Het was ook de eer ste vereniging die in Neder land taaiexamens gaf; tot 1910". Ja, hoe ging dat met die boekhouders, tot tegen het einde der vorige eeuw. Me neer Becker Hof vertelt iets van de voorgeschiedenis. „Na De heer G.Th. Becker Hof. de HBS was je geschikt voor het witte boordje. Je ging dan zitten boekhouden bij het be drijf waar je werkte. Voor niemand was het weggelegd, in de avonduren een niveau te bereiken voor het allround boekhouderschap. Dat kon je niet worden, universeel boekhouder. Totdat er een initiatief kwam uit het bank en handelswezen, aange voerd door grote jongens, bankjongens, en mensen van accountantskantoren. Zij on derkenden de grote behoefte aan vakbekwame boekhou ders die je van elkaar kon overnemen. De eerste stap pen op weg naar een uniek diploma, een echt (en duur) boekhouddiploma, werden gezet. Zo kreeg je ook unifor miteit in het boekhouden bij verschillende Indische on dernemingen en cultuur maatschappijen, die voordien stuk voor stuk hun eigen op zet hadden. Vanaf 1883 de Vereeniging werd opgericht in Amsterdam, maar al gauw werd de Haagse zustervereni ging (vandaag zijn er zes zus terverenigingen) veel belang rijker had je echte leer boeken, wist je ook precies wat boekhouden was, wat ba lansen waren. Het werd een vak apart. Jawel. En ha, wat eert inzicht hadden die kna pen toen". Hagers, de heftige Men ging uniform opleiden- en examineren, en discussië ren over administreren, „om wat van elkaar te leren". Het waren ook de jaren van de grote eigenzinnige bestuur der Hagers, die in 1904 met het eerste verenigingsblad kwam: „Handelsstudie". Bec ker Hof: „Hagers was niet al leen deftig, erudiet en be gaafd, hij deed ook alles al leen; gaf het blad zelf uit en was de enige schrijver erin. Alleen het stamkapitaal was van een syndicaat uit de le den. Hij vocht ook met ieder een, ideëel gezien dan. Daar was zijn voortdurende strijd met de econoom prof. Kreuk niet, de grote vijand der ver eniging en auteur van een onkreukbaar dik standaard werk over boekhouden. Ook andere verenigingen van boekhouders die er inmiddels bijgekomen waren, verzetten zich tegen de opvattingen van Hagers". Hagers, de ijze ren boekhoudkanselier en Einzelganger, leefde evenwel tot 1935, maar bleef hoogbe jaard en tot zijn laatste adem tocht een fervent strijder voor de exclusieve Leerarenprincipes. „Je had leden en kandidaat- leden, de zg. „werkers" in het boekhoudend bijenvolkje, die de afgelegde examens corrigeerden. Na lang corri geren werd je misschien ooit lid. Daar kon wel 15 jaar overheen gaan. Er is nog steeds een grote wachtlijst. Je wordt lid op uitnodiging, als je ouder bent dan 27 jaar en in het bezit van de akte Boekhouden MO, dus be voegd leraar, en werkzaam in de praktijk", aldus secreta ris Becker Hof. „Het waren mooie tijden voor de vereni ging, maar als niet-lid moest je gelouterd worden. Zo was er eens een vergadering, waarop een niet-lid enkele het bestuur niet welgevallige opmerkingen maakte. Hij kreeg te horen, dat hij naar de gang moest gaan en daar wachten totdat hij opnieuw geroepen zou worden. Deze kandidaat toch al dood moe van het al maar corrige ren deed dat en liet zich, als een schooljongen, op nieuw binnenroepen". Surprise In november 1904 werden er examens afgelegd, waarbij de grootste meerderheid (60 pet.) werd afgewezen. De uit slagen evenwel werden alle bij geslaagde en niet geslaag de kandidaten thuisbezorgd op.... 5 december. Wat een geacht lid schriftelijk, aan het adres van het bestuur, deed opmerken, „dat dit he lemaal geen leuke surprise was en een grote domper zet te op de Sinterklaasvreugde in veel gezinnen waar een gezakte kandidaat zat". Maar deze hooggeplaatste Boekhouders kunnen ook ge zellige lieden zijn. Bedenke lijke lieden zelfs, waren er bij, destijds. In 1917 werd het corrigeren van de examens afgesloten met een dol ge worden souper dat uitliep tot 3 uur 's nachts. Men ging eerst stug door met dubbel en driedubbel corrigeren, want het waren heren. Daarna was het hek van de dam en klom er een corrigerende werker, kandidaat-lid dus, laveloos in een lantaarnpaal buiten en k i<m door Ton Pieters schroefde er de lamp los. Niettemin werden er vanaf 1883 tot '41 (het jaar waarin, onder druk van de bezetter, de boekhoudverenigingen fu seerden tot een associatie) door de Vereeniging 70.000 diploma's uitgereikt. Sinds '41 is het aantal diploma's op gelopen tot 130.000: 50.000 kandidaten per jaar. voor de hele associatie. Becker Hof: „Dat zegt wel iets over de ge stegen belangstelling vanaf nul. Het is een gigantische zaak geworden". Dr. Willem Drees Op het eerste examen (alle opgaven waren met de hand geschreven) in 1883 waren er 14 kandidaat-boekhouders van wie er 9 slaagden; een kandidaat Engels, die prompt zakte, en 2 kandidaten (Laag) Duits met 1 geslaagde. De verste klant kwam toen uit Zwolle. Dat was een dagreis naar Amsterdam, en mejuf frouw Voetelink zakte ook nog. In 1897 kwam stenogra fie erbij: de 3 kandidaten slaagden. De oudste nog le vende geslaagde is dr. Wil lem Drees, die in 1904 bij de Vereeniging examen deed. Becker Hof: „Zeker tot de Eerste Wereldoorlog deed onze vereniging baanbrekend werk en bevorderde, onder andere, de handelsweten schappen". Je deed vroeger examen voor een riks, maar je diploma kostte twaalfeneenhalve gul den; bijna onbetaalbaar; „men dacht toen anders over geld". Jarenlang was de con tributie 10 gulden per jaar, met een entree van 15 gul den. Formidabele bedragen voor die tijd. Thans betaalt een lid 5 gulden per jaar. Zo exclusief is het dus ook weer niet, naar de bijdrage gere kend. Het zilveren feest in 1908 kostte de vereniging 250 gulden, en voor het 50-jarig bestaan werd iets meer dan 1500 gulden uitgetrokken. Het eeuwfeest in april vraagt iets meer: „De kosten zijn ge raamd op 70.000 gulden of in die buurt. En we zijn niet be langrijker geworden!meent de heer Becker Hof olijk. «HOUDING PROVINCIEBESTUUR ONVERTEERBAAR" j 3TTERDAM/DEN ijAAG Het Openbaar chaam Rijnmond vindt !t „onverteerbaar", dat provincie overweegt de edewerking aan split- ïg van de provincie op zeggen als de minister n Binnenlandse Zaken nieuwe provincies geen imere bevoegdheden en ïanciën geeft. Rijnmond itreurt het dat de minis- niets ziet in dergelijke „provincies-nieu we-stijl maar vindt dat er nog wel mogelijkheden zijn de mi nister op zijn schreden te doen terugkeren. Rijn mond schrijft dit in een brief aan de provincie. In de brief zegt het bestuur van Rijnmond het onjuist te vinden dat de provincie* zon der vooroverleg heeft aange kondigd de medewerking aan de splitsing te willen herover wegen. Rijnmond wil ook be trokken worden bij het ge sprek dat Zuid-Holland met de minister heeft aangevraagd. Ze deelt bovendien niet de vrees van de provincie dat met het antwoord van de minister de grondslag aan het split- singsvoorstel is ontvallen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zeggen op hun beurt teleurgesteld te zijn over het voornemen van Rijnmond, net te doen alsof er niets aan de hand is en door te gaan met de splitsing. „Wij kunnen daaraan niet meewerken", al dus gedeputeerde J. Hoek van Dijke gistermiddag. GS zullen provinciale staten op 21 april tijdens de statenvergadering vragen om een uitspraak over verdere medewerking aan de splitsing. GS verwijten Rietkerk te zijn afgeweken van de beleidslijn van zijn voorgangers. De mi nister heeft afstand genomen van splitsing, gekoppeld aan reorganisatie van het binnen lands bestuur. Splitsing wordt nu doel op zich, aldus Zuid- -Holland, en dat is nooit de be doeling geweest. Daarbij be staat de vrees dat de provin cies onvoldoende middelen zullen krijgen om hun taken naar behoren uit te voeren. De provincie is verder teleur gesteld over een onlangs ver zonden brief van Rijnmond aan de minister, waarin ze zegt het met de minister eens te zijn dat met de decentralisatie plannen van het Rijk de posi tie van de provincies versterkt zal worden. Rijnmond schrijft in een brief aan de minister te hopen dat deze filosofie over eind blijft bij de behandeling van de Wet Reorganisatie Bin nenlands Bestuur in het parle ment. Rijnmond zegt verder in de brief aan de minister „met ge noegen te hebben vernomen dat U het voornemen hebt splitsing op korte termijn te realiseren". Rijnmond maakt echter duidelijk dat de streef datum van Rietkerk, 1 januari 1986, alleen gehaald kan wor den als de provincie ook voortvarend meewerkt. Zuid- -Holland heeft die datum „vol strekt onhaalbaar" genoemd. dad: i re EUWVEEN Omdat tennisvereniging euwveen een grote luldenlast blijkt te heb- n, kunnen de sta-uren tl de bibliotrailer niet >rden uitgebreid. Te- is de invoering van Isdienstles op de open- lagere school onze- geworden. De ge- ofeente moet waarschijn- voor de schulden van tennisvereniging op- Volgens het be ur van de tennisvereni- is het tekort ontstaan •r een „desastreuze te- ||oop van het ledenaan- B en W van Nieuw- n houden het op een takbaar beleid". i»lgens de heer A. van s gel< t che si iajen el ijk Maté 6 beri 01 IWJji der Bogt, voorzitter van de tennisvereniging, grij pen B en W „Een aantal nevenverschijnselen aan van onderschikte aard om het bestuur een schrobbe ring te geven". De gevolgen voor Nieuwveen zijn: Een tekort van 32.000 gul den dat de gemeente voor dit jaar moet overnemen en een clubhuis dat de gemeenteraad voor twee ton zal moeten ko pen. Doet de gemeente niets aan de moeilijke situatie, dan grijpt de bank binnenkort in, aldus B en W. Een voorstel van de tennisvereniging om de huur te verlagen en met een ledenaanwas de tekorten te dekken, ziet de gemeente niet zitten. Vanaf '86 moeten er voor het eerst aflossingen wor den betaald voor het clubhuis, waardoor er dan weer extra tekorten ontstaan. Volgens de gemeente had het bestuur rekening moeten hou den met de wens van de leden om alleen op gravel-banen te spelen. Dan was er in de loop van '82 ook geen 25.000 gulden beschikbaar gesteld om de kunststof baan op te lappen. Volgens de voorzitter Van der Bogt van de vereniging is de tennisbond voorgesteld om van het park niet alleen gra- velbanen te maken. „Verder onderschrijft het bestuur de voorkeur van de leden voor het spelen op gravelbanen niet", aldus de voorzitter. Volgens het gemeentebestuur heeft de tennisvereniging ver der nog „laakbaar gehandeld" door de contributies niet meer elk jaar met tien gulden te verhogen zoals was afgespro ken. Daarnaast wordt het de vereniging kwalijk genomen dat zij eind 'vorig jaar de huur- De nieuwe kunststofbanen in Nieuwveen. nota's aan de gemeente niet hebben voldaan. Ook is het college van mening dat het be stuur veel eerder aan had moeten kloppen over de pre caire financiële situatie. Daar bij wordt ook het bedrag ge noemd waarvoor het nieuwe kantinegebouw is neergzet. Die voorziening kostte 50.000 gulden meer dan geraamd. Het bestuur van de tennisvereni ging zegt dat deze meerkosten voornamelijk op rekening ko men van het ingeschakelde ar chitectenbureau. Daarbij geeft het bestuur de huisarchitect van de Ursulastichting nog een veeg uit de pan met de mededeling dat als al zijn wen sen waren ingewilligd, de kan tine nog duurder was uitgeval len. Volgens B cn W is het nog mo gelijk om inkomsten te krijgen door de kantine voor meer ac tiviteiten te verhuren. De ge meenteraad beslist maandag over de oplossing van de pro blemen. Informatie-avond over jumelage VOORSCHOTEN De Werkgroep Jumelage organiseert mor genavond een informatie-bijeenkomst over de jumelage van Voorschoten met een gebied in de Derde Wereld. Plaats van handeling is het Ambachts-Baljuwhuis aan de Voorstraat in Voorschoten. De voorbereiding van de keuze uit drie projecten waarmee Voorschoten een relatie wil aangaan is in de derde fase beland. De werkgroep, die bestaat uit vertegenwoordigers van de poli tieke partijen en wereldwinkel wil alle belangstellenden morgen uit de eerste hand informeren. Waarschijnlijk zijn ook alle pro jectleiders aanwezig: Narinder Bedi van het Young India Pro ject, Johan Wachters van het dammenproject in Mali en pater Arnold Grol van Unduga. Kenia. Na drie korte inleidingen van de gasten volgt de pauze waarin gelegenheid bestaat de tentoon stelling van de drie projecten te bezoeken. Na de pauze kunnen er vragen worden gesteld. De bijeenkomst begint om acht uur. Contactpersonen voor de Werkgroep Jumelage zijn Ard Knop- pert, Leeuwerikerf 14, tel. 01717-3477 en Frits Glotze, De Hooghkamer 29. tel. 071-765198. Dit setje mini schroevedraaiers, variërend in maat van 0,8 tot 3,8 mm, krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee. van de Leidse Courant Adres_ Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een schroevedraaierset naar: Naam Adres Plaats/Postcode_ Telefoon Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, 2500 VG Den Haag

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5