Koets-o-theek en Slonk moeten weg mm- We kunnen het onderwijs een stuk aantrekkelijker maken" Jongerenwerk in gevaar door schrappen arbeidsplaats Stats eiden CetdócSoiMant Tasjesrovers weer actief PROVINCIE EENS MET GEMEENTE Provincie:Belgisch' afval naar Haagse vuilverbranding WOENSDAG 16 FEBRUARI 1983 PAGINA 3 .EIDEN Een 74-jarige Leidse vrouw is gisteren het, [achtoffer geworden van een tasjesroof. De bejaarde lame liep op de Lammenschansweg toen twee jongens p een bromfiets de tas uit haar hand rukten. In het asje zaten 7 gulden, een 65+ kaart, een bril en een juissleutel. ten kwartier later deden vermoedelijk dezelfde jongens op i2|et Lammenschansstation weer een poging tot tasjesroof. jk hier was een bejaarde dame het slachtoffer. Door tus- iit «nkomst van een voorbijganger kon de roof worden voorko ken. In de laatste weken zijn er in de Professorenwijk al zes jan dergelijke berovingen gepleegd. De politie vermoedt, dat et steeds om dezelfde jongens gaat. Het tweetal maakt bij de »rovingen gebruik van een bromfiets. Wethouder Waal bevestigt busroute- plattegrond LEIDEN De NZH gaat bus- route-plattegronden aan halte- palen bevestigen. Op deze bor den kan de reiziger in één oogopslag de routes, die de NZH-bussen in Leiden en om geving rijden, zien. Ook in de gemeenten Oegst- geest, Leiderdorp en Voor schoten worden dergelijke borden aangebracht. De eerste route-kaart wordt opgehangen door wethouder C. Waal. Hij doet dat op vandaag om drie uur aan de haltepaal van lijn 43. Deze halte ligt vlak bij het Stadsbouwhuis aan de Lange- gracht. .Kontrast" van Reflex 82 LEIDEN De Leidse kunstenaarsgroep Ref lex 82, bestaande uit schrijvers, dichters en beeldende kunstenaars zoals tekenaars, schil ders, grafici, fotografen en ook musici, hebben een fraaie bundel samengesteld. De bundel met daarin experimentele poëzie, grafiek, poëzie en verhalen met een sterk persoonlijke inslag, fo tografie en fotokollage's, etsen, tekeningen en' politieke cartoons, heeft de titel „Kontrast" ge kregen en verschijnt volgende week. Ter gele genheid van het verschijnen van de bundel wordt morgen een feestelijk avondje gehouden in het microtheater „Imperium" aan de Oude Vest 35 in Leiden. De zaal gaat dan open om 20.00 uur. Van 20.30 tot 21.00 uur treedt Rik van Boeckel op. Hij brengt experimentele poë zie. Van 21.20 tot 21.50 uur treedt Frits Scheffer op. Hij zingt, speelt gitaar en harmonica. Van 21.50 tot 22.30 treedt het Trio Debacle op. Vier miljoen voor werkgelegenheid in Zuid-Holland DEN HAAG De provincie Zuid-Holland heeft voorlopig 4,1 miljoen gulden toegekend aan negen werkgelegenheidsprojecten, waar mee in totaal 180 manjaren arbeid zijn gemoeid. Met de 4,1 miljoen gulden wordt de uitvoering mogelijk gemaakt van werken die in totaal 40 miljoen gulden kosten. De definitieve toezeg ging van de gelden is half maart te verwachten, als de statencommissie voor economische zaken een advies heeft uitgebracht. Bij de negen door de provincie gesteunde projecten zijn een be drijfsruimte iun de Nieuwe Schoolstraat in Den Haag (375.000 gulden), de reconstructie van het Utrechts Jaagpad in Leiden (276.000 gulden), een bedrijfsruimte voor startende ondernemers (300.000 gulden), en de westelijke omleidings- weg rond Lisse (twee miljoen gulden). laa IIDEN Op een paar eine uitzonderingen na ft de provincie Zuid- lolland het bestemmings- d' Oude Morsch idgekeurd. Dat houdt dat de provincie het iet de gemeente eens is, it de taxi- en autobedrij- van Blonk en de [oets-o-theek uit de wijk ird wijnen, provincie vindt dat de discotheek niet in een woon wijk thuishoort en dat de ge meente de voorziening te recht heeft wegbestemd. Ge wezen wordt op het feit, dat waarschijnlijk in het Witte Singel Doelencomplex van de universiteit vervangende huisvesting voor de disco theek is te vinden. Ook aan de Lammermarkt zou hier voor ruimte beschikbaar kunnen komen. De provincie stelt dat de ge meente terecht probeert de woonfunctie in dit gedeelte van stad te verbeteren. Daar om wordt ingestemd met het voornemen van de gemeente om de bedrijven van Blonk weg te bestemmen. Zo zou aan het Kort Galgewater, waar nu panden van Blonk staan, tuinen en eengezins woningen moeten komen. Volgens de gemeente hoeft men niet bang te zijn voor het verloren gaan van werk gelegenheid, omdat er elders in de stad plaats zal zijn voor Blonk. De vestiging van het taxibedrijf Kerkhof hoeft volgens de provincie niet te verdwijnen. Aan dit deel van het plan van de gemeente wordt door de provincie geen goedkeuring gegeven. Vol gens de provincie heeft de gemeente onvoldoende aan getoond dat het desbetreffen de pand Narmstraat 5 een woning moet worden. POSTMA, DIRECTEUR VAN NIEUWE SCHOLENGEMEENSCHAP „DE LEIDSE": escha itiekj H U EIDEN De Noorder- jriek, Don Bosco en de aulusschool bestaan op 1 /gustus van dit jaar niet eer. Deze drie onder wijsinstellingen gaan dan nder één noemer verder. Bi naam van deze nieuwe tool is rk scholenge- ïenschap De Leidse. In ze school zijn veel vor- r j jen van onderwijs onder- Cfefbracht: mavo en leao Paulus sg), lager tech- ichtigsch onderwijs (Don Bos- ikgebp) en lager huishoudelijk h nijverheidsonderwijs ®ne| loorderwiek). In Leiden veer.' een dergelijke school matijhiek. In Nederland niet, tiger kans n sch zijn in dit land al zo'n jgentig scholen, waarin gemeen vormend- en iroepsonderwijs onder n dak zijn verenigd. maf 1977 is er door de drie pgra ïolen gepraat over een fusie. mj( r 1 januari van dit jaar werd a eerste officiële stap naar let hf1 samensmelting gezet. Op lgens* da6 werden de drie school- eker leuren opgeheven en werd ardzet ®én bestuur gevormd. Het ge]t nisterie van onderwijs sti- ur w ^eert het stichten van der- chts i '*jke scholengemeenschap- i. Dit heeft te maken met plannen die er zijn voor het ortgezet onderwijs. In de ikomst wordt waarschijnlijk ergeschakeld naar een drie- ige opleiding voor leerlin- n, die de lagere school verla- i. De kinderen maken dan g geen keuze maar volgen die drie jaar allemaal het- ide onderwijs. Nu kunnen scholen nog vrijwillig fuse- Het is zeer goed denkbaar dat binnen afzienbare tijd ook -8 0 10 0 -12 0 AG DE De heer Postma: „Nu het aanbod van leerlingen kleiner wordt, is het belangrijk dat je stevig in je schoenen staat." rugklas drie scholen hebben nu een -i jj aal van 940 leerlingen. Don Jsco en Paulus hebben er ie- 330, de Noorderwiek 285. rwacht wordt, dat sg De idse voor het komende ïooljaar ruim tweehonderd .7 o ^meldingen krijgt. „Wij kken op acht a negen brug- issen," zegt de heer A. Post- die nu nog directeur is n Don Bosco, maar met in- van het komende school- ir de nieuwe school gaat lei- n. De leerlingen, die terecht men op „De Leidse" worden plaatst in brugklassen, waar aan iedereen hetzelfde on- Er It, zoals nu het geval is, g geen keuze gemaakt. De KMingen kiezen pas voor ivo, technisch of huishoude- c onderwijs in het tweede r. Er bestaan plannen om brugklas tot twee jaar uit breiden, maar dat is, zegt de er Postma, toekomstmuziek. „MUZD Ie eers e-jaars leerlingen Schoenen lgen het onderwijs op de II haavelaan. Er wordt niet ge pendeld. Volgens de heer Postma zijn er aan deze nieuwe structuur grote voordelen verbonden. „Een leerling kan zich op deze manier breder oriënteren. Hij of zij kan in dat eerste jaar aan een aantal zaken ruiken. Een leerling die bijvoorbeeld de technisch kant opgaat, krijgt op een technische school En gels en Nederlands. Bij ons komt daar in de brugklas Duits bij." Dit soort zaken geldt ook voor een leerling die in het tweede schooljaar naar de mavo gaat, zegt de heer Postma: „Die krijgt in de brug klas te maken met technische zaken, leert wat op het gebied van koken. Dat maakt het on derwijs aan deze school een stuk aantrekkelijker voor de leerlingen." Omdat op een technische school voorname lijk jongens zitten en een huis houdschool overwegend door meisjes wordt bevolkt, is er niet direct sprake van ge mengde klassen. Door de nieu we school komt daar wat be treft het brugklasjaar verande ring in. De heer Postma vindt dat een zeer positieve zaak: „Het is een roldoorbreking naar twee kanten. Op de lage re scholen zijn gemengde klas sen normaal. Het is dan niet goed, wanneer deze leerlingen na de basisschool in aparte jongens- en meisjesklassen ko- genaantallen teruglopen, is het belangrijk dat een school ste vig in zijn schoenen staat, meent Postma. „Er wordt van uitgegaan, dat het aanbod van leerlingen in de toekomst met 25 procent terugloopt. Als dat zo is dan houden wij toch nog zo'n zevenhonderd leerlingen over. De school is dan nog groot genoeg om voldoende voor de leerlingen te kunnen doen. De mogelijkheden daar toe blijven aanwezig." Voor deel voor een school met veel mogelijkheden is, dat leerlin gen die een bepaalde richting niet aankunnen, een andere kant kunnen worden opge stuurd zonder dat ze school daarvoor moeten verlaten. „Zo houd je de leerlingen in eigen huis, zegt Postma, die op merkt: „Wij hebben dit jaar zestig leerlingen gekregen, die op andere scholen mislukten. Dat mislukken ligt echt niet altijd aan de leerlingen zelf, er is gewoon wat mis in het voortgezet onderwijs. De door stroming is niet goed. Een school als De Leidse kan daar aan wat doen." Een probleem is, dat de nieu we school uit drie gebouwen bestaat die op verschillende plaatsen in de stad staan. Don Bosco staat aan de Boerhaave- laan. De Paulusschool aan de Surinamestraat en de Noor derwiek aan het Galgewater. De heer Postma geeft direct toe, dat één gebouw het meest ideale zou zijn. Hij is echter nuchter genoeg om te beseffen gelijke behuizing verre toe komstmuziek is. „Wat betreft de brugklassen hebben we een gevaarlijke keuze gedaan. Als we in alledrie de gebouwen een aantal brugklassen hadden gepland, dan was de wervende kracht groter geweest. Nu zijn er misschien ouders die vin den dat de Boerhaavelaan te ver is. De motieven om voor één brugklas-locatie te kiezen, zijn zuiver onderwijskundig." Overigens, de structuur van het ihno (individueel huishou delijk en nijverheidsonderwijs) blijft ongewijzigd. De kinderen die deze richting kiezen, ko men niet in de gezamenlijke brugklas. Geruisloos De fusie is geruisloos verlopen. Het merendeel van de leer krachten was er een voorstan der van. De meeste organisato rische problemen zijn opgelost. Ook de keuze van de directeur leverde weinig problemen op. Besloten werd de de heer Postma tot algemeen directeur te benoemen. De twee andere directeuren, A. van der Vin (Paulus) en A. Huibers (Noor derwiek) behouden hun rech ten en mogen hun titel blijven voeren. Voor de werkgelegen heid heeft de fusie geen gevol gen: „Misschien dat we in de toekomst zelfs wel meer leer krachten nodig hebben. Scho lengemeenschappen trekken veel leerlingen," aldus de heer Postma. De Leidse vuilverbranding, die in de toekomst ook een deel voor haar rekening moet nemen. DEN HAAG De provincie wil de overcapaciteit van de vuilverbranding in Den Haag gebruiken als er met de verwerking van afval, dat niet meer naar België kan worden vervoerd, problemen ontstaan. Het ge bruik van die overcapaciteit, volgens de Zuidhollandse gedeputeerde dr. J. Hekkelman zo'n 35.000 ton per jaar, zou eventueel kunnen leiden tot tariefsverlaging voor de gemeenten die hun vuil door Den Haag laten verbranden. Belgie slaat het afval van een aantal Nederlandse gemeenten, waaronder Voorburg, Leidschendam en Zoetermeer, op in klei- putten in Vlaanderen. Bij de deelregering van Vlaanderen zijn daartegen inmidels bezwaren ontstaan. De deelregering ziet de opslag van dit afval als een gevaar voor de volksgezondheid. Zij heeft een plan ingediend de vuilstort in de kleiputten per 1 april te verbieden. Mocht het Vlaamse parlement daarmee instem men, dan betekent dat dat de provincie Zuid-Holland voor 400.000 ton afval een bestemming moet zien te vinden. Volgens de gedeputeerde voor milieuzaken, dr. J. Hekkelman, zou 35.000 ton daarvan „geplaatst" kunnen worden bij de vuil verbranding Den Haag, 75.000 bij de afvalverwerking Rijnmond, een nog onbekend deel bij de regionale vuilverwerkingsinstalla tie in Leiden en, in de toekomst, mogelijk 120.000 ton bij de af valscheidingsinstallatie in Zoetermeer. De capaciteit daar is voorlopig berekend op 60.000 ton. De gedeputeerde sluit echter de mogelijkheid niet uit dat daar binnen korte tijd een tweede „straat" kan worden aangebouwd. Tegen een verdere uitbreiding van het gebruik van de vuilver branding Den Haag bestaan bij de omwonenden, bewoners van het Regentessekwartier, nogal wat bezwaren. De bewoners van deze wijk verwachten een toename van luchtverontreiniging, stank en lawaai als de vuilverbranding intensiever wordt ge bruikt. Overigens heeft de provincie nog geen direct contact gehad met de firma die zich contractueel heeft verplicht zorg te dragen voor de verwerking van het afval van Zoetermeer, Leidschen dam en Voorburg. Deze firma, Zegwaard in Delft, vervoert tot 1 april het vuil naar België. Daarna zou het volgens Zegwaard geen problemen opleveren een andere bestemming voor het af val te vinden. Gedeputeerde Hekkelman meende gisteren te we ten dat Zegwaard met de afvalwerking Rijnmond een contract heeft afgesloten voor de verwerking van afval na 1 april. Vol gens de gedeputeerde zou Zegwaard onmogelijk het gehele naar België vervoerde pakket afval in ons land kwijt kunnen. Zoetermeer, Voorburg en Leidschendam besloten indertijd tot groot leedwezen van de provincie hun afval naar België te ver voeren, omdat dit aanmerkelijk goedkoper was dan aanbieding bij de vuilverbranding. In het provinciaal afvalstoffenplan zou den deze gemeenten hun vuil naar de afvalscheidingsinstalatie in Zoetermeer moeten brengen. Schlaflose Nach te De groep „Schlaflose Nachte", ontstaan uit de legenda rische groep Suspect, treedt vrijdagavond op in het Leids Vrije Tijdscentrum aan de Breestraat 66. „Schlaflose Nachte" kan tot één van de meest experi mentele bands van dit moment gerekend worden. Door het gebruik van veel instrumenten maken ze muziek met invloeden uit heel de wereld. Tot nu toe versche nen de single „Flüstern" en de E.P. „Drum". De toe gang kost vijf gulden vijftig. Voor houders van de LVC-kaart is dat vier gulden. De zaal gaat om negen uur open. Blaze Colour De groep „A Blaze Colour", een Belgisch duo dat dromeri ge maar ook zeer swingende muziek maakt, treedt zater dagavond op in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Bree straat 66. Het duo, bestaande uit Ludo Camberlin (zang, gi taar, ritme en synthesizer) en Bam (synthesizer en ritme) maakt 'haar podiumdibuut. De eerste single van het duo heette „Dark trees byond". Daarna is nog een E.P versche nen. In het voorprogramma speelt „Neon Judgement". Ook een duo, dat afgelopen jaar de single „Factory walk" maakte. De toegangsprijs bedraagt zes gulden vijftig en voor leden vijf 5 gulden. De zaal gaat om negen uur open. Raphael Kwartet Het concert van het Raphael Kwartet wordt maandag 21 februari in de Stadsgehoorzaal gehouden. In de in formatie, die tot dusver over dit concert is verspreid, heeft K&O ten onrechte gesteld dat het concert op woensdag 23 februari plaats zou hebben. Het concert begint om kwart over acht. Meiden telefoon De Meiden-telefoon Leiden is vandaag met een nieuwe werkwijze begonnen. De telefoons worden nu bemand door acht meiden, die dezelfde leeftijd hebben als de perso nen, die gebruik maken van de telefoon. Men kan er te recht voor problemen op het gebied van sexualiteit, school, ouders, relaties en eenzaamheid. Men kan elke woensdag van vier uur 's middags tot tien uur 's avonds bellen. Tele foonnummer 141616. Thema - och tend Het Leidse Volkshuis houdt woensdagmorgen 23 febru ari een thema-ochtend over „Energiegebruik vroeger, nu en in de toekomst". Er is een tentoonstelling te be zichtigen, er wordt een film vertoond, er is spreker aanwezig en een literatuurtafel. De toegang is gratis en de bijeenkomst begint om half tien. Belangstellen den kunnen zich ook opgeven voor een cursus van vier bijeenkomsten op donderdagmiddag 3, 10, 17 en 24 maart. De eerste gaat over energievoorziening- en ge bruik in stad en dorp. De tweede over energiebespa ring en -gebruik in huis. De derde keer worden de voor- en nadelen van alternatieve energiebronnen be handeld en als laatste een onderwerp naar keuze. Concert De celliste Monique Bartels en de clavecinist Tijn van Eijk geven woensdagavond 23 februari een concert in de Kapel zaal van het K&O gebouw aan de Oude Vest 45. Op het programma staan werken van Frescobaldi, Geminiani, Scarlatti, Boccherini en Escher. Het concert begint om kwart over acht. Toegangskaarten, vier en vijf gulden per stuk, zijn verkrijgbaar bij K&O. Boom velt man LEIDEN Een 59-jarige plantsoenarbeider uit Leiden is gisteren aan het hoofd ge wond geraakt toen hij aan de Hoflaan door een vallende boom werd getroffen. De man is voor hechtwonden naar het AZL gebracht. De man was met een collega een boom aan het omzagen. Zijn collega dacht, dat er niemand meer in de buurt was en velde de boom. Ijsbaan Leiderdorp open LEIDERDORP De ijsbaan aan de Mauritssingel in Lei derdorp is voor de schaatslief hebbers opengesteld. De condi tie van het ijs is door de aan houdende vorst zodanig, dat schaatsen op de baan niet lan ger gevaarlijk is. Bromfietser gewond LEIDEN Een 17-jarige bromfietser uit Oegstgeest is gisteren gewond geraakt toen hij op de kruising Haagweg- /De Genestetstraat werd aan gereden door een auto. De brommer en de auto. be stuurd door een 40-jarige Schiedammer, reden op de Haagweg in dezelfde richting. De automobilist wilde rechtsaf de Genestetstraat inrijden en zag de brommer over het hoofd. De jongen, die klaagde over pijn aan het bekken, is naar het Diaconessenhuis ge bracht. Zijn bromfiets werd to taal vernield. LEIDEN Het jongeren centrum Stats, gevestigd in het Leids Volkshuis en hoofdzakelijk bestemd voor buitenlandse jonge ren, dreigt veel activitei ten te moeten verminde ren of zelfs af te stoten. Oorzaak van deze ontwik keling is het voornemen van wethouder J. Peters om een vrijkomende ar beidsplaats niet meer op te vullen. De wethouder wil de 20 uur die door het vertrek van één van de medewerkers vrijkomt, aanwenden voor buurt werk. Een regeling die zo is opgenomen in het Soci aal Cultureel Plan van de gemeente. De werkers van Stats zijn van mening dat het geen pas geeft om het stedelijk gerichte spe cifiek voor buitenlandse jongeren opgezette werk van Stats te vergelijken met buurtwerk, waar van alles ondec kan vallen. „Dat^ is appels met peren ver- ook „minderheden" in zijn portefeuille heeft, breekt nu een goed lopende, erg noodza kelijke voorziening voor bui tenlandse jongeren af. Door deze bezuiniging moeten we verschillende activiteiten laten vallen, die nu juist erg in een behoefte voorzien", aldus een medewerker van Stats. Er zijn in Leiden behalve Stats en het buurthuis Groenoord geen op- vangmogelijkhgeden voor bui tenlandse jongeren. Stats is be stemd voor de hele stad en het centrum is een plaats waar zij zich veelal ophouden, dus de drempel is laag. Wekelijks ne men zeker 100, vooral Marok kaanse, jongeren deel aan de activiteiten. Ook voor de gemeente is Stats belangrijk. Het geven van voorlichting aan buitenlandse jongeren en Nederlanders ge schiedt door de medewerking van Stats nu ook voor een deel bij het vorig jaar gestarte ge meentelijk Informatiecentrum voor Buitenlandse Jongeren. „We hebben thema-avonden gehouden over vreemdelin genwetgeving. Door hun vreemde rechtspositie mogen buitenlanders haast niets en „Onbegrijpelijk' LEIDEN Het gemeenteraadslid voor de PSP, Hans de la Mar. heeft in een brief aan wethouder Peters geschreven dat hij het onbegrijpelijk vindt dat de vacature bij Stats niet meer mag worden opgevuld. In overleg tussen Stats en het Volkshuis zou zijn besloten dat Stats die vacature weer mag opvullen. De la Mar stelt het vreemd te vinden dat de wethouder elders in Leiden zijn best doet om ontstane va catures zo goed mogelijk tussen de daar werkzame buurt en clubhuizen te verdelen en dat hij nu een goed bestaand overleg tussen Stats en Volkshuis onmogelijk maakt. Hij vraagt de wethouder in zijn brief de gemaakte afspraak tussen Volkshuis en Stats ongemoeid te laten en deze kwestie nog eens te bespreken in raadscommissie onder wijs. samenlevingsopbouw. dat geeft veel problemen. Be halve voorlichting geven zijn wij tevens een opvangcen trum. Erg arbeidsintentief is ook ons pas gestarte werkpro ject voor buitenlandse jonge ren in het kader van het Ex perimenteel Arbeids Project", aldus de woordvoerder. Stats wil een drukkerij opzet ten die bijvoorbeeld Marok kaanse tekst omzet in Neder lands en omgekeerd. „Dat lijkt ons erg belangrijk. Maar die hele voorbereiding kost veel tijd. Verder waren we bezig met het opstellen van folders met allerlei wetenswaardighe den over de rechtspositie, on derwijsmogelijkheden enz voor buitenlandse jongeren Ook stimuleren wij de zelfor ganisatie van buitenlanders, maar dat was tot nu toe een beetje het domein van de ou deren en wij willen ook voor de jongeren daarin een plaats verwerven. Kortom er ligt nog een heel terrein open voor de buitenlandse jongeren, met hun specifieke problemen. Dit kan niet vergeleken worden met zomaar buurtwerk. We hopen dat de wethouder zich nog bedenkt. Hij staat tenslotte ook voor een goed minderhe denbeleid", aldus de medewer- 1

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3