I Amerika krabbelt onder lik pak sneeuw vandaan vuilwerkl Reagan tevreden met reisverslag van Bush Ontvoering Shergar grote klap voor Ierse paardenfokkerij felle kritiek op aanblijven aron in regering-Begin Opgraven slachtoffers Londense moordenaar zal nog dagen duren '""1. 1TENLAND CeidócSouoant MAANDAG 14 FEBRUARI 1983 PAGINA 7 ^'V rbie mogelijk van livia gekocht [Van onze correspondent Jan Drummen) IJS De oorlogsmisdadiger Klaus Barbie is ijk door Frankrijk van Bolivia gekocht. Ge le economisch dramatische situatie van Boli- iu de overweging dat men van Frankrijk fi- £le hulp zou kunnen krijgen, als Barbie uitge- i werd, een niet onaanzienlijke rol gespeeld n. Parijs ontkent dat er sprake is van derge- jverwegingen, maar hardnekkige geruchten a;n vol dat men Bolivia te verstaan gegeven dat de uitwijzing van Barbie naar Frans Igebied „niet onbeantwoord" zou blijven. In- 1 is Barbie onder zeer zware bewaking naar ndere gevangenis in Lyon gebracht. Het fort ^^^lontluc, waar hij eerst zat opgesloten, vond (Jniet veilig genoeg. Colombiaanse „cocaïne- koningin" gearresteerd BOGOTA De Colombiaanse „coca-koningin" Veronica de Vargas is eind vorige week sa men met elf andere handela ren in verdovende middelen gearresteerd. Daarbij legde de politie de hand op 132 kilo co caïne ter waarde van ruim een miljard gulden. De politie sloeg toe op het moment waar op een vliegtuig met verdo vende middelen aan bpord zich klaarmaakte om op te stij gen richting Verenigde Staten. Britten willen geen raketten LONDEN Een meer derheid van de Britse be volking is tegen het plaat sen van Amerikaanse kruisraketten op Brits grondgebied en wil geza menlijke controle met de Verenigde Staten over het lanceren van de raketten. Dit blijkt uit een opinie peiling die gisteren in Londen werd gepubli ceerd. Volgens de peiling is 47 procent van de on dervraagden tegen plaat sing van de kruisraketten en keurt 39 procent de plaatsing goed. Miljoenen zoek op Duits ministerie BONN Drie weken voor de verkiezingen in West- -Duitsland, is de voormalige sociaal-democratische minis ter van interduitse zaken, Egon Franke, in opspraak gekomen. Op het ministerie dat hij bemande is tussen 1979 en 1982 zo'n 5,5 miljoen gulden verdwenen. Ook worden 300 vertrouwelijke dossiers vermist. De com missie van de Bondsdag die begrotingszaken moet con troleren heeft de justitie in geschakeld. Ghana vraagt om steun ACCRA Luitenant Jerry Rawlings, de militaire machthebber van Ghana, heeft in een televisie-toespraak de internationale ge meenschap opgeroe pen zijn land te hel pen. Kawlings vroeg om voedsel voor zijn land, dat in moeilijk heden is geraakt door de gedwongen terug keer van zeker een miljoen Ghanezen uit Nigeria. Toestand Hinckley na zelfmoordpoging „zeer ernstig" WASHINGTON John Hinckley, de man uit liefde voor het film- sterretje Jody Foster op de Amerikaanse presi dent schoot, heeft ge tracht zelfmoord te ple gen. Zijn toestand is „zeer ernstig", aldus een woordvoerder van de gevangenis. Het was de derde maal dat Hinc kley heeft getracht zichzelf van het leven te beroven. (Van onze correspondent Rogers Simons) LONDEN De politie van Londen zal nog zeker tot het einde van deze week bezig zijn met het graven naar de slachtoffers van de Londense massamoorde naar. Vorige week werd een 37-jarige man aangehou den. Tijdens het verhoor bekende hij zestien jonge mannen te hebben vermoord. Volgens de politie dateert de laat ste moord van zeker een jaar geleden. rader zoekt met zijn kind een goed heenkomen door de straten waar sneeuwschuivers de massa op grote hopen hebben geveegd. WASHINGTON De Amerikaanse oostkust, met als grote bevolkings centra Washington, Phila delphia en New York, herstelt zich van een van de hevigste sneeuwbuien sedert mensenheugenis. De 60 tot 80 centimeter sneeuw die zich sinds af gelopen vrijdag op de sta ten Virginia, Maryland en New Jersey heeft opsta- peld, heeft het openbaar leven volkomen lamge legd. Op tal van plaatsen was de witte massa me tershoog opgestuwd. Mil joenen mensen hebben twee dagen lang in hun huizen geïsoleerd gezeten. Pas gistermiddag kwam het verkeer dankzij zonnig vries weer, aarzelend weer op gang, nadat vrijdag in en buiten de steden alle auto- en busver- keer onmogelijk was gewor den. Ook bleef zaterdag de metro overal gesloten omdat het personeel niet op het werk heepsramp voor oostkust VS eist mogelijk 33 doden SMOUTH Een scheepsramp voor de Amerikaanse oost- iheeft zaterdag aan tenminste 24. maar mogelijk ook 33 be- in een hevige storm omsloeg en zonk. Van de in totaal 36 opva- <5iingsleden het leven gekost. De opvarenden van de met renden zijn nog slechts 3 man gered. De lijken van 24 mannen 0 ton kolen geladen „Marine Electric" kwamen in het ijs- zijn gevonden en hoewel er nog naar de overige negen wordt jp water van de Atlantische Oceaan terecht toen het schip gezocht, lijkt het onmogelijk dat zij de ramp hebben overleefd. kon komen. Hetzelfde gold voor de meeste supermarkten en warenhuizen, al werden sommige door plunderaars als nog geopend. De Amerikaanse regering was vrijdagmiddag om twaalf uur al „gesloten", om de 230.000 ambtenaren in Washington de kans te geven nog thuis te komen. De lucht havens aan de oostkust gingen zaterdagmiddag pas weer open, nadat alle vliegverkeer een etmaal lang onmogelijk was gebleven. Gelukkig was de sneeuwval trefzeker voorspeld door de weerkundigen, zodat op don derdag de supermarkten drommen hamsterende Ame rikanen hadden verwerkt. Wie niet had ingeslagen moest indien ook de ijskast geen soe laas bood honger lijden of zich naar de buren zien te graven. De Amerikaanse televisiesta tions hebben door de sneeuw drie dagen lang in opperste staat van opwinding verkeerd. Donderdagavond laat zonden alle vier de lokale stations in Washington rechtstreekse re portages uit van de eerste vlokken die zich ten zuiden van de stad vertoonden en gis teravond laat waren er directe verslagen van de laatste vlok ken die noordelijk van de ag glomeratie wegtrokken. In de tussentijd hebben verkleumde verslaggevers onafgebroken de sneeuwellende en -pret van hun stadgenoten in beeld ge bracht en viel er uit de rest van de wereld geen greintje nieuws te vernemen. Als de sneeuwstorm wat geluwd is proberen automobilisten in New York hun auto onder de witte massa vandaan te gra ven. JLIN De ontvoe- 4van 's werelds duur- olbloed, het renpaard - ;gar, is in Ierland f Jamerhand een natio- I .zaak geworden. Ier land is bang dat zijn naam als een van de toonaange vende landen in de paar denfokkerij door deze af faire aanzienlijke schade zal lijden. De Aga Khan, mede-eigenaar van het paard dat op een waarde van 40 tot 60 miljoen gulden wordt geschat, zei in het weekeinde tijdens een persconferentie op Sardinië veelbetekenend: „Deze ont voering kon wel eens een zwa- In het overwegend arme Ier land vinden in de paardenfok kerijen niet minder dan 50.000 mensen hun werkkring. Deze tak van de „industrie" heeft inmiddels een omzet bereikt van ongeveer 4,4 miljoen gul den per jaar. Om zo snel mogelijk licht in de duistere zaak te brengen is John Courtney, één van de grootste speurders van Ier land, met de opsporing van het paard belast. Hij werd vooral bekend door de arrestatie van de moordenaars van Lord Mountbattan. De 34 aandeelhouders van Shergar hopen dat Courtney zo snel mogelijk een einde maakt aan hun nachtmerrie. Het was de bedoeling dat het paard binnenkort vijftig mer ries zou dekken. Elke merrie die van Shergar drachtig raakt levert de aandeelhouders on geveer 200.000 gulden. Bij de zoekacties de van een huis in Noord-Lon- den, waarin de man enige tijd heeft gewoond, heeft de politie het afgelopen weekeinde de overblijfselen van menselijke lichamen gevonden. Men ver moedt dat de moordenaar de lijken van zijn slachtoffers verbrand heeft. Scotland Yard neemt aan dat in de betrokken tuin de lichamen van dertien jonge mannen begraven lig gen. In Muswell Hill, waar vorige week drie van de in totaal zes tien doden werden gevonden, wordt ook nog steeds naar slachtoffers gezocht. Maar de politie vermoedt niet dat er nog veel gevonden wordt. Ondanks de koude en de sneeuwbuien trok het huis de afgelopen dagen talloze nieuwsgierigen. Mannen, vrouwen en kinderen keken benieuwd toe hoe politiemen sen in speciale werkkleren resten uit de in plastic zakken wegbrachten. Leiders PLO willen koning Hoessein laten onderhandelen ALGIERS De leiders van de PLO zijn er mee akkoord gegaan de Jordaanse koning Hoessein met de Verenigde Staten te laten onderhandelen over een „thuisland" voor de Palestijnen. Dit heëft een woordvoerder van de Pale stijnse bevrijdingsorgansatie PLO gisteren meegedeeld. De leiders van de in de PLO verenigde organisaties ont moetten elkaar het afgelopen weekeinde om de vergadering van de Palestijnse Nationale Raad, die vanmorgen in de Al gerijnse hoofdstad Algiers be gonnen is, voor' te bereiden. Volgens Achmed Abdul-Rah man, het hoofd van het infor matiebureau van de PLO, is de precieze rol van koning Hoessein nog niet omschreven. „Maar we hebben Jordanië nodig". Het vredesplan voor het Midden-Oosten van de Amerikaanse president Reagan is door de leiders van de PLO verworpen. Naar ver wachting zal de Palestijnse na tionale raad wel het vredes voorstel aanvaarden dat de Arabische liga vorig jaar in Fez opstelde. Daarin wordt Is raël indirect erkend, in ruil voor de stichting van een Palestijnse staat op de westelij ke Jordaanoever en in de strook van Gaza. ÏJZALEM In Israël i scherpe kritiek ge- het besluit van de ng-Begin om Ariel Üpn te ontslaan als mi- van defensie, maar Minister zonder porte- in het kabinet, te faaven. Welke taak zijn nieuwe lie zal krijgen is nog pekend. legering-Begin zegt te jtegemoetgekomen aan ïnclusies van het rapport officiële commissie 1— van onderzoek naar de mas samoord half september in twee Palestijnse -kampen bij Beiroet. In de Israëlische pers werd er gisteren op ge wezen dat Sharon „ten min ste in de geest" de aanbeve lingen heeft geschonden door in het kabinet te blij ven. Het Israëlische parle ment zal vandaag of morgen over de kabinetswijziging vergaderen. In het Israëlische kabinet is niet gesproken over de defi nitieve opvolging van Sha ron. Maar de ambassadeur in Washington, Mosje Sharon, eveneens een „havik", wordt beschouwd als de meest waarschijnlijke kandidaat. Minister van onderwijs Ze- voeloen Hammer zei te ver wachten Arens zeer spoedig zal worden aangewezen. „Ie dereen zal Arens steunen. De heer Sharon zal hem helpen zijn taak uit te oefenen". Leden van de Israëlische vredesbeweging „Vrede nu" zijn zaterdagavond in Jeru zalem en Tel Aviv een wake van zéven dagen begonnen ter nagedachtenis van Emil Grunzweig, die donderdag tijdens een betoging door een granaataanslag gedood werd. In Tel Aviv werd dit weekeinde gedemon streerd. Op borden werd niet alleen Sharon, maar de gehele regering-Begin opgeroepen af te treden. SKE EN WISKE HET BRETOENSE BROERTJE Minder Japanse video's naar Europa TOKIO Japan zal de uitvoer van >/ideo-recorders en andere „gevoelige" produkten naar de EG in de komende drie jaar be perken. Daarover is zaterdag in Tokio overeenstemming bereikt na overleg tussen de EG en de Japanse minister voor internatio nale handel en industrie, Sadnori Yamanaka. Yamanaka heeft de Europese commissarissen verzekerd dat Japan „matiging" zal betrachten bij de uitvoer van een aantal andere produkten. e Arbowet is er. Een stuk'gereedschap'om veiliger, gezonder en prettiger te werken. Hoe? Vraag de Arbo-folder aan. Stuur 'n briefkaart aan: Arbowet, Postbus 51,2500 RR Den Haag. De Arbowet Goed gereedschap om mee te werken Publikatie ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. WASHINGTON De Amerikaans vice-presi dent Bush heeft na terug keer in Washington van zijn reis door West-Europa aan president Reagan de voorstellen van Westeuro- pese regeringsleiders doorgegeven om tot tusse- nakkoorden met Moskou over vermindering van middenafstandsraketten in Europa te komen. „Ik heb de diepste gevoelens van de Europese leiders aan de president overgebracht. De Amerikaanse regering gaat die opvattingen nu uitzoeken. Onze geallieërden tonen be langstelling voor een meer verfijnde formule dan de nul optie. Misschien is er een tus senweg mogelijk naar dat doel. Het is dat wat de president nu beziet, maar ik weet gewoon niet wat hij met deze sugges ties zal doen", aldus Bush. President Reagan van zijn kant echter toonde nog geen flexibiliteit in zijn ontwape ningsstandpunt. Reagan ver klaarde na zijn onderhoud met Bush dat hij zich in zijn beleid „krachtig aangemoedigd" voelt door het rapport van zijn vice-president over diens reis langs zeven Europese hoofd steden. Volgens Reagan is het' „nu belangrijker dan ooit dat de NAVO-landen het eens blij ven over de vastbeslotenheid van Amerika om eind van dit jaar kruis- en Pershing-raket- Bedekte kritiek Duitse minister op Nederlandse defensie-uitgaven MUNCHEN De Westduitse minister van defensie, Wörner, heeft tijdens een studiedag over de Westerse defensie in Mtlnchen gezegd dat West-Duitsland een te grote last draagt van de Europse defensie, terwijl ande re landen op hun defensie-uitgaven gaan verlagen. „Daar maak ik mij grote zorgen over", aldus de minis ter, die zich vooral scheen te richten tot Nederland en Denemarken, overigens zonder deze landen bij naam te noemen. Op dezelfde bijeenkomst sprak ook de Amerikaanse ambas sadeur bij de NAVO, Bennet. Hij dreigde dat wanneer de Westeuropese landen komend najaar de plaatsing van nieu we kernraketten afwijzen, de VS zich zullen bezinnen over het handhaven van hun troepenmacht in West-Europa. Vol gens Bennet is de plaatsing van de niewue kernwapens ook een kwestie van modernisering. De VS zullen overwegen hun troepen terug te halen, als die niet met de modernste wapens kunnen worden uitgerust, aldus Bennet. ten in Europa te plaatsen in dien er geen onderhandelings resultaten komen die dat over bodig maken." Regeringswoordvoerders in Washington laten doorscheme ren dat de uitspraken van Reagan en Bush de bedoeling hebben om in de onderhande lingen met de Russen in Genè- ve zo hoog mogelijk spel te spelen, teneinde een maximaal resultaat te bereiken Ook Reagan heeft, ondanks zijn hardere woorden, een tussen oplossing nooit uitgesloten. Het begin van de plaatsing van kruis- en Pershingraketten (in december aanstaande in West- -Duitsland, Engeland en Italië) moet, zo heet het, zo dreigend worden dat tevoren de Russen met een aantrekkelijker com promis komen. „SS-20's ook in Afghanistan" MUNCHEN De vroegere Afghaanse premier Joessof heeft zaterdag op een perscon ferentie in München ver klaard dat de Sovjet-Unie be zig is SS-20 raketten te plaat sen in Afghanistan. Volgens Joessof, die een week voor de Russische invasie in Afghanis tan (december 1979) voor een medische behandeling naar het Westen kwam en sinds dien hier is gebleven, zijn de raketten bedoeld voor de Rus sische pogingen controle te krijgen over het gebied van de Perzische Golf. Westerse in lichtingendiensten kunnen het verhaal van Joessof, die als pleitbezorger optreedt voor het Afghaanse verzet, overigens nivt bevestigen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7