orzaak neerstorten lortvliegtuigje oeilijk te achterhalen i ze bleef zitten met een schuld van 120.000 gulden ESrdödên Vrachtwagen verliest giftig poeder op snelweg ALAAF: Vakbonds plan voor behoud van 1500 RSV- banen (volgen van teveel krediet zijn vaak schrijnend pa&JENLAND Ceidóe Sou/tont MAANDAG 14 FEBRUARI 1983 PAGINA 5 IMd leidt tot ,f schrik ^^EDE Door een een koffieshop e 80-jarige me- k. Zeggelink uit ïaliteie zaterdagnacht den ipn het schrikken rk ent, dat zij een s weital kreeg en irtenL De koffieshop i de eich niet ver van lie oifig van de vrouw, l eeneerste de politie uwde. Elders in straat brandde •eek een bioscoop teide gevallen is Camerak onbekend. aar Q[ Record-bezoek aan RAI leidt tot massale bloemenhulde De gistermiddag gesloten personenauto-tentoonstelling in de RAI in Amsterdam is een groot succes geworden. Ruim 550.000 bezoekers namen er de afgelopen elf da gen een kijkje. Dat waren er ruim 100.000 meer dan twee jaar geleden, toen 451.330 mensen een bezoek aan de autotentoonstelling brachten. Zaterdagochtend tussen elf en twaalf uur kwam de half miljoenste bezoeker het RAI-gebouw binnen. Wie dat precies was, kon niet wor den nagegaan omdat er gebruik werd gemaakt van zes verschillende ingangen. De organisatoren losten het pro bleem op door maar liefst 100 bezoekers die „zo onge veer de half miljoenste moesten zijn", in de bloemetjes te zetten. Wat de commerciële resultaten betreft, zijn de exposan ten tevreden tot enthousiast. Ze menen dat de consu menten veel aankopen hebben gedaan die ze al geruime tijd hadden uitgesteld. Bejaarde dwaalt 15 uur rond APELDOORN De 71- jarige heer E.W. uit Apel doorn is zaterdagochtend vroeg door politiemannen uit het natuurpark Berg en Bos „bevrijd", nadat hij daar zo'n vijftien uur had rondgedwaald. Met hete koffie bracht men de ver kleumde, maar ongedeer de bejaarde weer op ver haal. W. was vrijdagmid dag in het park een wan deling gaan maken, maar genoot hiervan zozeer dat hij compleet de sluitings tijd vergat en vervolgens verdwaalde. Teruggang bouw tot staan gebracht AMSTERDAM Het ziet er naar uit dat de voortdu rende daling van het aantal nieuwe woningen dat per jaar wordt gebouwd, in 1983 langzamerhand tot staan wordt gebracht. Dit valt op te maken uit eén zaterdag verschenen publikatie van het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid. Weliswaar is er dit jaar sprake van een daling van de woningbouwproductie met 1,3 ten opzichte van vorig jaar, maar de daling in 1982 ten opzichte van 1981 bedroeg 11 Zes Molukkers geven hongerstaking op ASSEN De zes Molukkers die sinds 31 januari en 1 februari in hongerstaking zijn gegaan omdat zij vinden dat zij on schuldig gevangen worden gehouden, hebben hun actie zaterdag opgegeven. De zes mannen waren vorig jaar oktober door de rechtbank in Assen wegens het schieten op een politieauto te Assen ver oordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Met hun hongerstaking wilden zij pro testeren tegen wat zij zeggen het feit dat zij onschuldig vastzitten, tegen de on rechtmatigheden in het onderzoek, de beledigingen en vernederingen van de zijde van de politie. De hongerstaking is opgegeven kort voordat de zaak van de zes Molukkers door het hof te Leeuwar den in hoger beroep wordt behandeld. te ctei de ma de R kenni ïu]denAAG Het iijkt ^15 jPnemelijk dat de he opt van het neerstor- foon i het Cessna-sport- 2. gje, afgelopen za- n het IJmeer in de Iran de zandplaat i, niet aan het licht ™^*ïet toestel is der- elzoen:waar beschadigd, ikundigen van de IIBitvaartdienst en rijkpolitie nauwe- ing. n technisch onder zoek kunnen uitvoeren en het „maar moeilijk als vliegtuig herkennen". De rijkspolitie is vanochtend verder gaan zoeken naar het vierde slachtoffer, de 39-jarige Blokland uit Amsterdam. Men hoopt ook meer brokstukken te vinden om de toedracht van het ongeluk te kun nen achterhalen. De andere drie, dood aange troffen inzittenden zijn de 27-jarige KLM-verkeersvlie- ger Johan G. Alderden uit Rij- senhout, de 34-jarige E.R. Fritz uit Soest en de 45-jarige Geof frey S. Oxer uit het Engelse Coventry. De Cessna C 172 van de vlieg- school „Aviation Francoise" in Hilversum was zaterdag rond het middaguur van vliegveld bij die plaats opgestegen voor een rondvlucht boven Neder land, zoals later uit het vlieg- plan is gebleken. De slachtof fers hebben geen overlevings kansen gehad, aldus een rijks- politiewoordvoerder, gezien de geringe diepte van drie meter op die plek waar het toestel met de neus naar voren neer stortte in het vrieskoude water van het IJmeer. Opvarenden van het pleziervaartuig Oranje Louise hebben het toestel op een afstand van tweehonderd meter van hun boot in het wa ter zien verdwijnen. Het toe stel vloog toen op ongeveer vier meter hoogte boven het water en verdween tenslotte met de neus naar beneden naar de diepte. Na de berging van het neergestorte vliegtuigje, werd het wrak zaterdagnacht naar de Pampusha- ven in Almere gebracht met een ponton. Daar werd het toestel overgeladen voor vervoer naar het vliegveld Hilversum voor onderzoek naar de oorzaak van de ramp. i in Nederland Valentijnsdag, geven In de Angelsaksische landen elkaar anoniem bloemen of andere kleine geschen- £ize gestes worden „Valentines" of Valentine gree- jk genoemd. Ook buiten de Engelssprekende naties tegenwoordig Valentijnsdag gevierd. Sint Valentijn >ver het Europese vasteland om persoonlijk zijn aan- vergroten. Tot nu toe deed hij dit monnikenwerk in )tograaf Milan Konvalinka, die hem bij toeval in het Zuiderpark aantrof, maakt een einde aan dit geheim. ien zijn van eigen Westlandse bodem. Foto: Milan Konvalinka DRIEBERGEN Een vracht wagen heeft zaterdagmorgen een flinke hoeveelheid titaan dioxide verloren op de rijks weg Breda-Rotterdam, even ten zuiden van de Briene- roordbrug. De rijkspolitie heeft de weg daarop afgesloten en het witte, kleverige poeder door de brsandweer laten weg spuiten. Vele automobilisten waren toen al door het spul heengereden. Er wordt gead viseerd de banden met veel water af te spuiten. Van de chauffeur van de vrachtwagen ontbreekt nog elk spoor. Volgens de politie is de man nadat hij ontdekte dat hij twaalf balen titaandioxine had verloren met zijn trekker doorgereden en heeft hij de oplegger met de rest van de balen de langs de weg laten staan. Gebleken is dat de vrachtwagen uit Gent komt en op weg was naar het bedrijf Ferrymasters om zijn lading te verschepen naar Engeland. Titaandioxide is een giftige stof die in het lichaam kan worden opgenomen door ina demen of inslikken. De stof werkt prikkelend op de adem halingsorganen en is niet brandweer. Komt de huid in aanraking met poeder, dan moet er met veel water wor den gespoeld. Bij inademing is bezoek aan het ziekenhuis noodzakelijk. CHARL SCHWIETERT (Vervolg van de voorpagina) De officier heeft een aantal klachten binnengekregen over mogelijke door Schwietert ge pleegde misdrijven als oplich ting, valsheid in geschrifte als mede het gebruik maken van een academische titel ter ver krijging van een aanstelling. Uit het onderzoek dat hiernaar is ingesteld is naar voren ge komen dat de ex-staatssecreta ris zich niet schuldig heeft ge maakt aan het gebruik maken van een academische titel om een aanstelling te verkrijgen. Noch voor de benoeming tot directeur voorlichting van het ministerie van financiën (die Schwietert al op zak had toen hij werd benaderd voor het staatssecretarisschap) noch voor de benoeming tot staats secretaris was de doctorandus titel een voorwaarde. Wel heeft Schwietert ten minste eenmaal niet weersproken dat hij het recht op de titel docto randus zou hebben, aldus de officier. primeur in Winterswijk prominenten in Maastricht. In bijna heel het land Is zaterdag het carnaval weer tot uitbarsting gekomen. Win terswijk trok de aandacht met de (vermoedelijke) primeur van een carnavalsprin ses in plaats van een carnavalsprins. Brigina de Laatste, zo noemt zich deze vor stin. Ze Is 20 jaar oud en lid van carnavalsvereniging de Windhunde. Op het carnaval In Maastricht verschenen dit jaar nogal wat hoogwaardigheids bekleders. Van links naar rechts gouverneur Kremers van Limburg, staatssecre taris De Graaf, prins Phil I, minister Rietkerk en burgemeester Baeten van Maas tricht. DEN HAAG Het aantal bij het RSV-concern te vervallen arbeidsplaatsen hoeft geen 6000 te zijn, maar kan tot 4500 beperkt worden. Dit zegt de In dustriebond FNV in een plan om vooral het verlies van arbeidsplaatsen onder RSV-bedrijven in het Wa terweggebied te beper ken. Het plan is dit week einde door FNV-bestuur- der D. Nas gepresenteerd en houdt in dat de over heid geld ter beschikking stelt om de scheepsrepara- tiewerf RDM, de bedrijfs onderdelen apparaten bouw en off-shore bij RDM alsmede Verolme Electra in verkleinde vorm overeind te houden. De kosten van een en an der zouden niet meer be dragen dan enkele tien tallen miljoenen guldens. Volgens Nas zijn de genoemde bedrijven wel degelijk levens vatbaar en kunnen ze in afge slankte vorm ook in de toe komst succesvol opereren. In de visie van het kabinet zou den bij deze takken van het RSV-concern 3000 arbeids plaatsen vervallen. De FNV- oond stelt nu voor vooral werknemers ouder dan 57,5 jaar vrijwillig te laten uittre den. Daardoor komen onge veer 800 arbeidsplaatsen vrij. Door invoering van flexibele werktijden met een basiswer kweek van 36 uur en een be perking van overwerk komen nog eens erica 500 arbeids plaatsen vrij, aldus de bond. Nog eens rond de 500 arbeids plaatsen kunnen behouden blijven indien werknemers een arbeidspool vormen. Uit die pool couden RSV-bedrij ven moeten putten indien zij ineens veel werk krijgen. De werknemers in deze pool zou den wel een WW-uitkering krijgen aangevuld tot 100 pro cent van hun oude salaris. Hun verdiensten bij uitzen ding vloeien dan terug naar de overbeid. iiE „Bij veel ge- Jtun je op het mo lt ze gaan trouwen i/an Odat het financieel it lopen. Zelfs de moet bij wijze van het B nog worden gefi- 1 En direct na het zaterA moet er zonodig huis een auto voor ft bur komen, een video ?eze t*n de woning moet gegeworden ingericht. ?kas i mee. eren. ADVERTENTIE o vani te lopj de Auto, video en luxe wo ninginrichting schijnen zo'n beetje het standaard pakket te zijn voor het jonge beginnende gezin. Heb je geen geld, dan kun je het natuurlijk le nen De heer W. Dessart, medewer ker van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Konsu- mentenaangelegenheden (SWOKA), schetst de keerzijde van de glorieuze jaren '70, toen de bomen voor iedereen de he mel in leken te groeien. Nu het financieel minder goed gaat met de economie, de lo nen dalen en de koopkracht dus afneemt, komt die finan ciële overmoed van toen kei hard voor de val. Vele tienduizenden, vooral jonge gezinnen, ervaren dat dagelijks aan den lijve. Vol gens een onderzoek van de SWOKA verkeren ongeveer 71.000 Nederlandse gezinnen, als gevolg van het aangaan van een of meer leningen, in dermate grote financiële zor gen, dat het merendeel van hen uiteindelijk onder de ar moedegrens terecht komt. In totaal staat er in Nederland voor 12 miljard gulden aan consumptief krediet uit. Dat is gemiddeld 2400 gulden per ge zin. „Hoewel wij in ons onderzoek alleen gekeken hebben naar de financiële problemen in ge zinnen met een consumptief krediet, is voor mij duidelijk dat het aantal gezinnen dat in zeer grote geldzorgen zit, een veelvoud is van die 71.000", zegt de heer Dessart met stelli ge overtuiging. „Denk alleen maar aan de hoge hypotheek- MENHEER jn kv^ eidsc ereni ale s lasten, die vaak niet betaald kunnen worden, de huurach terstanden, die in groten geta le voorkomen, het niet kun nen betalen van elektriciteits- of gasrekeningen, de bijstands moeders". AUe lagen De ernstige financiële proble men blijken in alle lagen van de bevolking voor te komen. Gezinnen met een netto maandinkomen van ƒ4000,-, raken evenzeer in de narig heid als WAO'ers met 1450,- schoon. Het merendeel van de door de SWOKA ondervraag de gezinnen heeft echter een maandinkomen van tussen de twee- en drieduizend gulden netto. De meesten van hen zijn dertigers, hoewel de groep van 20- tot 30-jarigen ook sterk is vertegenwoordigd. „In feite kun je zeggen dat o vercredi tering het minst voorkomt bij de groep met de allerlaagste inkomens. Die zijn al gedwongen elk dubbeltje om te draaien voor ze het uit geven; zij zijn gewend geraakt aan budgettering. De gevaren lagen en liggen het sterkst op de loer bij de middengroepen. Die denken vaak dat het nog wel kan", aldus Dessart. Vooral in het midden en aan het eind van de jaren zeventig was die tendens erg sterk waar te nemen. Velen gingen er vanuit dat het inkomen zou blijven stijgen en het aangaan van leningen geen gevaren zou opleveren. De teruglopen de economie, de hoge hypothe ken en blijvend toenemende huurlasten gaven hen ongelijk. Bovendien realiseerde men zich vaak te laat dat het krij gen van een kind ook finan ciële consequenties heeft. In vele gevallen valt een deel van het inkomen weg, doordat de echtgenote stopt met wer ken, terwijl er tegelijkertijd echter een mond méér moet worden gevoed. Sommigen probeerden tijdig aan de wurggreep te ontko men door zwart te gaan wer ken, links en rechts te gaan klussen. „Als ook dét geen zo den aan de dijk zette", aldus SWOKA-onderzoeker Dessart, „probeerde men te vluchten naar een goedkopere woning. Dan vergaten ze echter dat verhuizen juist geld kost. Heb je geen geld voor de inrich ting, dan maar weer lenen. En zo stapelde het ene na het an dere probleem zich op". Een schuldige in dit hele pro ces van overcreditering is in feite niet aan te wijzen. Het is een samenspel van factoren, meent Dessart: het gezin pro beerde uitstel van executie te krijgen door desnoods een nieuwe lening aan te gaan, postorderbedrijven of banken deden niet al te moeilijk en stonden daardoor indirect toe, dat hun cliënt nog verder in het financiële moeras zou zin ken. Angst De gevolgen van overcredite ring zijn niet alleen van puur financiële aard. Een duidelijk waarneembaar verschijnsel is ook het sociaal isolement. De SWOKA heeft een,heel scala van depressieve symptomen gesignaleerd, variërend van angst en agressie tot lichame lijke klachten. Die gevolgen zijn ook al eens eerder aange toond, namelijk in 1976, toen de resultaten bekend werden van een in Zoetermeer gehou den onderzoek naar de relatie tussen onder meer huur en in komen. Daaruit kwam ook duidelijk naar voren, dat ge zinnen waar „stille armoede" heerst, zich afzonderen van hun omgeving. Trots en schaamte zijn ener zijds de achtergronden van het feit, dat men zich langzamer hand terugtrekt uit de vrien den- en kennissenkring, ter wijl chronisch geldgebrek hen anderzijds domweg noodzaakt om thuis'te blijven. Pas als een schuldenregeling is getroffen, realiseert men zich de ernst van de situatie en breekt ver bazing uit over de eigen dom heid, de soepele opstelling van banken of postorderbedrijven of andere geldschieters. Schrijnende gevallen De SWOKA schrijft in haar onderzoeksresultaten zeer Rel rond ex-voorzitter Ekologische Beweging (Van één onzer verslaggevers) ZWOLLE In een uiterst ru moerig verlopen bijeenkomst in de Zwolse buitensociëteit is zaterdag de fractiemedewer ker van de Centrumpartij, drs A. Vierling, uit de Ekologische Beweging gezet. Vierling werd onder meer verweten, op naam van de Ekologische Beweging, waar van hij een tijdlang voorzitter is geweest, in Krasnapolsky in Amsterdam een zaal te hebben laten huren ten behoeve van een vergadering van de Cen trumpartij. Hij zou door deze daad grote schade hebben toe gebracht aan de Ekologische Beweging. Het protest dat Vierfing tegen zijn royement had ingediend („Vuile midde leeuwers, ik word hier ritueel afgeslacht") werd verworpen met 180 tegen 9 stemmen. a schrijnende gevallen te zijn te gengekomen. Zo liet een man zijn vriendin en kinderen in de steek, als gevolg van finan ciële missers. De schuld die hij achterliet was 120.000 gul den Een 38-jarige man ver trouwde de onderzoekers toe: „Onbegrijpelijk. Ik had twee doorloopkredieten en twee hy potheken en tóch kreeg ik nog een lening voor een auto". En een 29-jarige vrouw: „Je raakt helemaal in paniek. Als ik een man had gehad, die had ge zegd: dat moet je maar gaan doen, dan was ik waarschijn lijk ook de hoer gaan spelen". Vooruitzichten Ondanks het tranendal dat Dessart en zijn medewerkers zijn tegengekomen, verwacht hij dat het verlenen van con sumptieve kredieten in de toe komst minder ernstige gevol gen zal hebben dan tot nu toe. „Weliswaar zal het aantal mensen dat in de financiële problemen komt, nog zeer fors toenemen. Maar dat is meer het geval van de economische omstandigheden, dan van het afsluiten van leningen en kre dieten. In zijn algemeenheid kun je zeggen, dat kredieten die nu worden verstrekt, wel verantwoord zijn. Niet alleen de kredietverleners, de ban ken of postorderbedrijven, zijn voorzichtiger geworden, ook de kredietnemer let tegen woordig beter op dan in het verleden". HENDRI BELTMAN

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5