Witte dood eist 16 mensenlevens ZUURKOOL EN SLAVINKEN Niet zonder BON: Flrand in pscoop ien DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Maandag 14 februari 1983, 74e jaargang no. 22501 Uitgave Westerpers. behorende tot SijthoH Pers. Apothekersdi|k 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel.071 -122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur:IJ.HallewasChef-redacteurWim Bui|teweg. Advertenties: (excLBTW) /0,56 per mm. kleintjes 0.34 per mm. Abonnementen: (incl-BTW) per maand 20.41 (uitsl.aut.betakng),kwartaal 61,25, jaar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Lcffle nummers/0,80 In „Brandpunt in de markt" vanavond op Ned. I om 21.25 uur de textielindustrie en eco nomische activiteiten van pa ters Capucijnen. Op Ned. II om 21.30 uur verkeersslachtof fers en ongevalsveroorzakers in „Rondom tien". Morgen middag op Ned. I om 16.00 uur carnavalsoptocht uit Bergen op Zoom. Droog en zonnige perioden. In de nacht en ochtend lichte tot matige vorst. Middagtempera- tuur om het vriespunt. Zon op: 07.57, zon onder: 17.53; hoog water Schev.: 04.29, 16.42. "DUITGANGEN Ven dicht Bij een brand i volle bioscoop in de Italiaanse plaats Tu- vannacht zeker 64 jonge mensen om ven gekomen. Tien- mensen werden ge- j maar slechts drie ïen hoefden is zie- lizen te worden be- ild. De politie ver- -ij dat de nooduitgang J/Ste bovenste galerij, ^-ajveel doden vielen, HCfCpen konden. De 51- directeur van de iop, Capello, is op riking van dood door 1 aangehouden. iur begon op de eerste ping in de projectieka- 1 trok razensnel door de ïzette Statuto-bioscoop, 70 plaatsen telt. Er ont- paniek onder de toe- Sommigen kwa- 1 toen zij onder de voet gelopen. Volgens de "lzijn vooral op de boven- erij veel slachtoffers ge- De mensen zijn daar toen naar men ver- ide nooduitgang biet ;on. de brand was geblust en in totaal 37 doden ge- dat aantal steeg iisch toen de brandweer toilet talrijke lijken lichamen werden in op het besneeuwde voor de bioscoop ge- fanmorgen waren politie tidweer nog aan het zoe- de oorzaak van de De lichamen van de slachtoffers werden in dekens op het trottoir voor de bioscoop gelegd. Snoeiers van bloesemtakken mishandeld en vastgehouden LEIDEN De politie van Leiden houdt twee man nen vast die ervan worden verdacht zaterdag twee inwoners van Hazerswoude te hebben ontvoerd en een derde te hebben mishandeld na een ruzie over het snoeien van forsythiatakken op een gemeentelijk terrein in Leiden. De twee ontvoerden onder wie een jongen van 16 jaar, zijn zaterdagmiddag gezond en wel teruggevonden. Het drietal snoeiers, de 42-ja- rige B.A. Stappendel, zijn 40-jarige broer A.B. Stap pendel en de 16-jarige A.C. van de Akker uit Hazers woude, was zaterdagochtend met toestemming van de gemeente bezig met het verzamelen van forsythi atakken op een terrein aan de Roomburgerweg. Zij kregen bezoek van de 36-jarige L. uit Leiden, die vroeger het recht had de struiken te snoeien. In ge zelschap van twee maten betwistte hij de snoeiers het eigendom van de takken. Pagina 3: Ontvoerders eisten 15.000 losgeld Man overleden na steek partij in metro-station ROTTERDAM De 30-jarige Rotterdammer R. Groenewegen is zaterdagavond in een zieken huis in Rotterdam overleden aan de verwondin gen, die hij 's middags had opgelopen bij een steekpartij in het metro-station Slinge. Hij werd daar aangesproken door de 31-jarige R. H., die om een vuurtje vroeg. Toen het slachtoffer dit weigerde, werd hij door H. bedreigd. H. achter volgde Groenewegen en stak de vluchtende man met een dolk in buik en borst. Ook de hond van het slachtoffer werd gestoken. De po litie kon H. in het metrostation aanhouden. Een rechercheteam onderzoekt de toedracht van de dood van.de 21-jarige Alfred Kuyten uit Pur- merend wiens stoffelijk overschot zondagmor gen werd aangetroffen nabij de veemarkt in Purmerend. Waarschijnlijk is de man betrokken geweest bij een vechtpartij. 1 ^rzamelaar 'f/ rloor twee ïtlers' >EN De 78-jarige Brit- 1 Bath, die Hitler-souve- ^V.erzameld is twee water- 3"hilderijen van de dicta- ijtgeraakt door ze op keerterrein tegen zijn zetten en vergeetachtig rijden zonder ze in te De schilderijen zijn ge- rd dóór Hitier. Zij stel en negentiende eeuws 'leeld en een boot op een voor. Ze zijn elk maar d gulden waard. De :tachtige lord heeft er :htendertig van. §rtp ze LAWINES EN SNEEUW STORMEN IN SKIGEBIEDEN CHAMPOLUC/LA PLAG- NE Sneeuwstormen en lawines hebben het afgelo pen weekeinde zestien do den en negentien gewonden gemaakt op Franse en Ita liaanse wintersportpistes. In hoger gelegen gebieden in Italië heeft het de laatste dagen zwaar gesneeuwd. Dorpen en stadjes zijn van de buitenwereld afgesloten, enkele snelwegen zijn on bruikbaar en ook treinver keer is gestagneerd. Ook Frankrijk is getroffen door sneeuwstormen. Volgens deskundigen zijn de lawines ontstaan doordat verse sneeuw is gevallen op een ijzige ondergrond. Nog meer slecht weer is voorspeld. Bij Champoluc in de Ita liaanse Alpen zijn gisteren drie skilift-cabines vijftig meter neergestort. Tien Ita lianen kwamen daarbij om het leven; twee anderen raakten ernstig gewond. Een van de cabines was door hevige windstoten van de draagkabel losgeraakt en op twee andere cabines ge botst. Een 200 meter brede sneeuwlawine bij La Plagne in de Savooie heeft zaterdag aan vier skiërs het leven gekost. Zes anderen raakten gewond. In Luz Saint Sau- veur in de Pyreneeën kwa men twee skiërs door een lawine om; een metgezel raakte gewond. Zware sneeuwstormen heb ben in Amerika 56 slachtof fers gemaakt. Pag.7 Amerika onder dik pak sneeuw. Schwietert wordt niet vervolgd DEN HAAG Oud-staatsse cretaris van defensie Charl Schwietert wordt niet ver volgd wegens het ten onrechte voeren van een academische titel. De officier van justitie in Den Haag ziet onvoldoende aanleiding tot strafvervolging, ook al zou bewezen kunnen worden dat Schwietert de titel doctorandus zou hebben ge voerd. De officier wijst daarbij op de zeer grote en voor de ex- journalist schadelijke publici teit rondom deze affaire in re latie tot de geringe ernst van de overtreding. Pag 5 vervolg Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Wi HOGE RENTE TOCH F 3.000,- PER MAAND VRIJ BESCHIKBAAR. Wie spaart, heeft altijd geld achter de hand. bt dan makkelijker iets vervangen als 't stuk gaat. fh iets kopen als 't maandbudget 't eigenlijk niet t't ls natuurlijk wel zaak om verstandig te sparen. V een aantrekkelijke rente en liefst zonder 't geld 0 f zetten. De Plusrekening is zo'n spaarvorm. De Plus- fing biedt u momenteel 514% rente en u kunt toch gulden per kalendermaand zonder kosten over boeken naar uw postrekening. Alleen als u méér oekt, wordt over het extra bedrag 1% kosten end. Bovendien heeft u met een Plusrekening al het Kwic van uw Thuisbank. Als u vóór 17 april 1983 een Plusrekening opent en minimum inleg van f 50,-, dan ontvangt lo premie. U moet 'tgeld dan minstens één maand staan. Een folder met alle informatie ligt op het jantoor voot u klaar. f postgiro rijkspostspaarbank !°i Niet overeen nacht ijs... Van den Bergh wil spoeddebat over boycotwet DEN HAAG Het Twee de-Kamerlid Harry van den Bergh (PvdA) wil deze week een spoeddebat over het plan van het ka binet om het wetsontwerp Melding Buitenlandse Boycotmaatregelen in te trekken. Van den Bergh zei vanmorgen vooral verbolgen te zijn over het feit dat premier Lubbers vrijdag na het wekelijkse kabi netsberaad verband heeft ge legd tussen het intrekken van het ontwerp en de huidige Is raëlische politiek in het Mid den Oosten. Lubbers zei dat het voorlopig laten rusten van het wetsontwerp mede is be doeld als waarchuwend sig naal naar Israël. Het Tweede-Kamerlid van het CDA Van der Burg verbaast zich over de houding van de PvdA. „De PvdA is altijd zo ongelukkig geweest met het ontwerp omdat zij er niet die dingen in kon krijgen die zij wilde. De PvdA-wensen wa ren juridisch niet in te passen. Lees de verslagen er maar op na. Nu opeens maken zij zich er zo sterk voor en kondigen zij aan aan met een initiatie f-ontwerp te komen als dit ontwerp inderdaad wordt in getrokken. Ik hoop dat er dan een beter ontwerp uit de bus komt". Volgens Van der Burg komen de voornemens om het wetsontwerp wellicht in te trekken niet zo maar uit de lucht vallen. „Vorig jaar al hebben wij als CDA tijdens een mondeling overleg al onze twijfels geuit over de effectivi teit van zoji wet; wij voorza gen dat er duizenden meldin gen bij Economische Zaken binnen zouden komen". Het afgelopen weekeinde heb ben de Zionistenbond en het Centrum voor informatie en documentatie Israël CIDI de regering bekritiseerd. Het CIDI heeft Lubbers in een te legram om opheldering ver zocht. Het CIDI zegt verbijs terd te zijn over de uitspraak van Lubbers omdat het wets-' ontwerp ondermeer dient om informatie te geven over de inbreuk door de Arabische boycot op Nederlandse ver houdingen. Motorrijder verongelukt HAZERSWOUDE De 21-ja- rige Jacob Bregman uit Bent huizen is zaterdagavond rond kwart over acht om het leven gekomen bij een ongeval. Hij reed met zijn motor over de Middelweg in Hazerswoude richting Hoogeveenseweg in Benthuizen. Bij de T-kruising sloeg hij door onbekende oor zaak niet links- of rechtsaf en belandde over de sloot, via een tuintje tegen de voorgevel van een huis. Hij was op dag dood. Een 18-jarig meisje dat bij hem achterop zat, raakte zwaar ge wond en moest naar het Aca demisch Ziekenhuis Leiden worden overgebracht Sponsors van KNSB èn Van der Duim haken af OSLO Rolf Falk-Larssen is in het weekeinde waarin Hilbert van der Duim zijn privé-sponsor kwijt raakte en de KNSB van Uniekaas hoorde dat de hoofdsponsor er aan het einde van het sei zoen eveneens mee ophoudt (Tarvo heeft zich als nieuwe, grotere sponsor al aange meld), op het natuurijs van Oslo voor 51.000 toeschou wers wereldkampioen schaatsen geworden. De Noor won de eerste drie af standen en reed onder gejoel een zeer slappe tien kilome ter. De Zweed Thomas Gustafs- on had ondanks een beter puntentotaal slechts recht op de tweede plaats. Yep Kra mer (vierde) kwam net te kort voor brons. Voor Hil bert van der Duim werd het toernooi een afgang. De ti telverdediger kwalificeerde zich niet eens voor de 10 ki lometer. Vrijdagavond reeds kreeg Van der Duim overi gens een fikse domper te verwerken, toen zijn privé- sponsor meldde de overeen komst te willen stopzetten. Enige tijd geleden werd Van der Duim geschorst door de KNSB, toen hij voor de tele visie een shirt met de spon- sornaam droeg. Coach Boer zal deze week Van der Duim bij zich op het matje roepen. Damescoach Henk Louw mans neemt zonder KNSB-vergoeding het ko mende weekeinde naar Karl-Marxstadt, waar het WK plaats vindt, een psy chiater mee voor de mental training. Henk Boer en Yep Kramer (rechts) praten over de gemiste derde plaats. De kersverse wereldkampioen Rolf Falk-Lars sen wordt in zijn jasje geholpen. Verder onder meer in Sporttribune: Metgod optimistisch Anderlecht loopt uit Ella Wijnants op eenzame hoogte UVS beheerst LFC's monsterzaalvoetbaltoernooi Scylla in eigen huis afgetroefd door De Veluwe ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Zuurkool (y) naturel, CQ ÏSU pak 500 g ÜJ7 Slavinken, 100 gL291.09 QQH kilo ®QX|X§> miï/.3U 'sLands grootste kruidenier blijft opde kleintjes lettea Nieuwsjagers, persmuskieten, onheilsprofeten, betweters, altijd-vooraan-staanders, koppensnellers, kortom: verslaggevers, journalisten en redacteuren. Er zijn heel wat benamingen voor vele mensen, die samen met de technische en administratieve medewerkers dagelijks in touw zijn om (zoals sommigen wel eens zeggen) de „achterkant van de advertentiesvolteschrijven".Delezersvande„Leidse Courant" weten natuurlijk wel beter. Een krant zonder advertenties is niet alleen incompleet, hij zou ook met zonder kunnen. En eerlijk gezegd zou zo'n bant, óók voor degene, die weer staat te popelen zich hieronder als abonnee op te geven, anders onbetaalbaar zijn I De Leidse Cocrani wil ik beat 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend envelop ronder postjegel opsturen naar :ant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. '£etdóe(2oiwa/nt

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1