Van der Duim terug naar af Jan RapmunP geeft toekom!, judo hoop a Regenboogpak lokt kritiek OSLO IN CIJFERS Co Giling tweemaal winnaar v Limbach verslaat Kooiman Roelf Thijs vijfde WEST—BERLIJN Het we- reldkampioenschap ijsspeed- way voor landenploegen (be staande uit twee rijders) is in West-Berlijn in een verrassen de overwinning voor West- -Duitsland geëindigd. De twee Beierse rijders Max Nieder- mayer en Helmut Weber ver zamelden 55 punten, één meer dan Zweden en negen meer dan titelverdediger Sovjet- Unie. Nederland eindigde als vijfde. In het persoonlijke klassement van de veertien deelnemende rijders werd Roelof Thijs eveneens vijfde. 1. R. Falk-Larsen (Noo) 2. T. Gustafson (Zwe) 3. A. Baranov (Sov) 4. Y. Kramer (Ned) 5. D. Botsjkarjov (Sov) 6. S. Beretsin (Sov) 7. B. Nyland (Noo) 8. A. Dietel (Odl) 9. G. Karlstadt (Noo) 10. K. Korotkov (Sov) 11. F. Schalij (Ned) 12. J. Junell (Zwe) 13. W. Jager (Oos) 14. H. v. Helden (Fra) 15. M. Hadschieff (Oos) 16. F. Nauschütz (Odl) 166,637 38,93 1) 7.05,05 1) 166,213 39,27 5) 7.09,67 4) 167,157 39,10 3) 7.11,96 8) 167,466 39,52 (11) 7.08,71 2) 167,611 39,98 (19) 7.09,75 5) 168.228 39,48 (10) 7.12,51 9) 168,302 39,62 (12) 7.13,48 (10) 168,663 39,45 9) 7.15,44 (12) 168,961 40,57 (30) 7.09,47 3) 169.229 40,15 (23) 7.10,58 6) 169,231 39,90 (17) 7.14,59 (11) 169,620 40,44 (28) 7.11,43 7) 170,780 40,37 (26) 7.18,08 (14) 170,869 39,63 (13) 7.19,62 (15) 171,250 40,42 (27) 7.17,18 (14) 175,495 43,35 (35) 7.21,35 (16) het wereldkampioenschap er als volgt uit: 1.57,66 1) 15.19,64 (13) 1.59,49 4) 14.42,93 1) 1.57,91 2) 15.11,17 8) 1.59,54 5) 15.04,58 6) 1.58,53 3) 15.02,92 3) 2.00,90 (11) 15.03,85 4) 2.00,32 8) 15.04,56 5) 2.00,26 7) 15.11,67 (10) 2.03,22 (22) 14.47,43 2) 2.01.30 (14) 15.11,77 (11) 2.00,42 9) 15.14,84 (12) 2.01,39 (15) 15.11,48 9) 2.01,41 (16) 15.22,64 (14) 2.00,22 6) 15.44,08 (16) 2.02.31 (18) 15.26,84 (15) 2.07,78 (31) 15.08,35 7) AMSTERDAM Co Giling heeft in het afgelopen weekeinde twee marathons voor de KNSB-Cup gewonnen. Zaterdag zege vierde hij in Eindhoven en gisteravond in Amsterdam. Giling bleef in Eindhoven Henk Portengen voor. In Amsterdam zege vierde hij in de eindsprint over Jos Pronk en Gerard Alders. Pronk kwam in de laatste bocht ten val. Henk Portengen, die als dertiende eindigde, voert nog steeds het algemeen klasse ment aan. Margriet de Vries-Pomper bracht in Eindhoven de marathon voor dames op haar naam. Petra Moelhuizen werd tweede. Ma rijke Stam derde. Ineke Kooiman, die in Inzeil verbleef met de kernploeg van de dames, blijft het algemeen marathonklasse ment aanvoeren. Lubbert van der Molen heeft zaterdag in het Canadese Ottawa een schaatsmarathon over 40 km op zijn naam gebracht. Willem Westerveld werd tweede, Jeen van der Berg derde en Jan van Cappelle vierde. MAANDAG 14 FEBRUARI 1983 Van Helden bewijst Frankrijk een dienst OSLO Hans van Helden heeft Frankrijk een goede dienst bewezen. De bijna 35-ja- rige Nederlander, die de Franse schaatsnationaliteit bezit, klas seerde zich in het Bislett-sta- dion als veertiende. Hij bewerk stelligde daarmee, dat Frankrijk ook volgend jaar met twee schaatsers aan de start mag ver schijnen. De „Fransman" was in Oslo de derde „Nederlander" in het klassement. Kramer (vier de) en Schalij (elfde) gingen hem voor en Van der Duim kwam niet verder dan de ze ventiende plaats. Volgend jaar vier Nederlanders OSLO Een vierde start bewijs voor het wereld kampioenschap 1984 is de schrale troost geweest voor de Nederlandse schaats ploeg in Oslo. Yep Kra mer, Frits Schalij en Hil- bert van der Duim ston den na drie afstanden bij de eerste twintig rijders in het klassement. Dat houdt in dat Oranje volgend jaar met het maximale aantal van vier schaatsers aan het toernooi om het we reldkampioenschap mag deelnemen. Nederlands protest tegen dopingcontrole OSLO De arts van de Nederlandse schaatsploeg in Oslo, Rob Pluijmers, heeft zaterdag officieel protest aan getekend tegen de procedure van de dopingcontrole. Na dat Hilbert van der Duim en Yep Kramer zich moesten melden voor de dopingcontrole, protesteerde Pluijmers tegen de plastic flesjes, waarin de urine naar het laborato rium zouden worden verstuurd. Rob Pluijmers: „De plas tic flesjes kunnen heel eenvoudig met een injectienaald worden bewerkt. Als men fout zou willen, zou dat met dit materiaal goed kunnen. Het protest wordt alleen in be handeling genomen als de dopingcontrole negatief zou zijn. De organisatoren wilden de procedure op de tweede wedstrijddag niet wijzigen". De Nederlandse ISÜ-afgevaardigde Herman Van Laer had begrip voor het protest: „De ISU heeft een speciale koffer met dopingflesjes van glas. Alle problemen hadden kunnen worden voorkomen, als de ISU dergelijke do- pingkoffers aan de organisatie beschikbaar stelt". Interland tegen West-Duitsland DEN HAAG Het komende weekeinde wordt in Frankfurt een schaatsinterland gehouden tussen de landenploegen van West-Duitsland en Nederland. Bij de Ne derlandse allroun- ders wordt de ploeg gevormd door de vol gende schaatsers: Henk Nijdam, Bert Koopmans, Leo van Geest, Gerard Riet veld en Erik Stecher. Henk Boer hekelt optreden Verkerk OSLO All-roundcoach Henk Boer heeft felle kritiek geuit op de houding van oud- -wereldkampioen Kees Verkerk. Laatstge noemde liet aan de vooravond van het WK weten, dat Hilbert van der Duim en Yep Kramer hem hadden gepolst over een eventueel trainersschap van de Nederlan ders in het volgende schaatsseizoen. Zowel van der Duim als Kramer ontkende, dat zij tijdens het EK in Dén Haag met Verkerk hadden gesproken. Van der Duim: „Ik wil bij iedereen trainen, maar nooit on der Verkerk". Boer hekelde het optreden van de oud-schaatser: "Verkerk heeft al eerder gesolliciteerd naar een trainersfunc tie in Nederland. Het is laag, dat een derge lijk sportman aan de vooravond van een WK paniek wil zaaien". OSLO Hilbert van der Duim heeft tijdens het toernooi om het wereld kampioenschap schaatsen in Oslo de grootste verne dering uit zijn loopbaan ondergaan. De titelverde diger had zich op belang rijke toernooien altijd we ten te plaatsen voor de vierde en laatste afstand. Ondanks valpartijen, tel fouten bij het aantal ron den en andere mysterieu ze missers, reed hij zich via de vijf kilometer of de 1500 meter steeds bij de laatste zestien in het klas sement. Zelfs dat zat er voor de Fries in het zono vergoten Bislett-stadion niet in. Na de 1500 meter kon Van der Duim tussen de afvallers de kleedka mer opzoeken. De lijdens weg van de Europese kampioen was in de Noor se hoofdstad na drie af standen beëindigd. Het wereldkampioenschap werd in feite beheerst door Rolf Falk-Larssen en in min dere mate door de Zweed To- mas Gustafson. Falk-Larssen, 22 jaar, toonde na de deceptie van Den Haag (elfde) in eigen land zijn ware gezicht. Hij won dé 500, de 5000 en de 1500 me ter en behoefde op de slotafs- tand alleen nog een tijd neer te zetten. Door een goede pres tatie op de marathon voor all- -rounders wist Gustafson, die op zijn sterkste afstand zege vierde, hem in het eindklasse ment op puntentotaal nog te passeren. Dat deed echter niet meer ter zake. Het reglement wil nu eenmaal, dat bij winst op drie afstanden de titel bin nen is. De vierde afstand be hoeft dan slechts te worden af gewerkt en het resultaat is niet van belang. In het kielzog van de twee groten van Bislett-1983 beves tigde Yep Kramer zijn goede seizoen met de vierde plaats. Aleksander Baranov, de beste van de verrassend sterk optre dende Sowjet-équipe, drong zich nog net tussen Kramer en de top twee. Frits Schalij be antwoordde aan het beeld, dat na het Nederlands kampioen schap van hem was ontstaan: féleurstellend in vergelijking tot de verrichtingen van de twee voorgaande jaren. De te leurstelling van Schalij, die elfde werd. verdween evenwel in het niet vergeleken bij de deceptie van Van der Duim. De afgang tekende zich zater dag reeds af. Na een uitsteken de 500 meter moest Van der Duim op de vijf kilometer diep buigen voor Gustafson. Drie ronden wist hij de Zweed bij te houden. Daarna verloor hij de aansluiting. In een wonderlijk regenboogpak, een idee van oud-wielrenner Gerben Kar stens, moest Van der Duim dertien seconden prijsgeven op Gustafson. die met een tijd van 7.09,67 zelf niet verder kwam dan de vierde plaats. Ook Gustafson had zich daar mee verkeken op de scherpe tijd (7.08.71) die Kramer een rit eerder op de klokken had gebracht. Alleen de ontketen de Falk-Larssen dook met 7.05,05 onder de tijd van Kra mer. De zeventiende plaats op de vijfduizend meter betekende voor Van der Duim, dat hij na drie afstanden bij de eerste acht van het klassement moest behoren wilde hij aanspraak maken op een start in de tien kilometer. Ook dat lukte niet. Hij wilde en kon niemand iets verwijten. De duizenden Ne derlanders, die de reis naar Oslo hadden gemaakt om hun favoriet aan te moedigen, voelden zich beetgenomen. Dat gold in mindere mate voor trainer Henk Boer, die wel toegaf de greep op zijn vedette te hebben verloren. De commerciële affaires, waarin Van der Duim dit sei zoen verwikkeld raakte, heb ben negatief gewerkt op de prestaties van de onttroonde wereldkampioen. Van der Duim is dit seizoen, ondanks het behalen van de Neder landse en de Europese titel, niet echt in topvorm geweest. De uiterst belangrijke trai- ningsweek, eind december in Inzeil, ging voor de Heerenve- ner verloren. Van der Duim raakte in conflict met de KNSB. nadat hij op de televi sie was verschenen met recla me van zijn privésponsor. De voorwaardelijke schorsing, die hij later kreeg opgelegd, was niet het probleem. Van der Duim was met andere dingen bezig dan met de schaatssport. KAMPEN „Het Nederlands kampioenschap ai tegorieën moet het visitekaartje van Judo Nedj I worden", deelde districtsvoorzitter T. Horjus m, J dens de voorafgaande persconferentie. Wel, i Kamper sporthal de Reeve waren het zaterdagn voornamelijk de jongeren, die zich op meer dan^AA treffelijke wijze presenteerden. Van het viert? LL Rapmund (eerste), Eddy Kaspers (tweede), Willij als helm (derde) en Leo van Oosten (derde) dat uit) vei lijk op het erepodium kwam, is er niet één oudtepe 24 jaar. Derhalve een kampioenschap, dat hoop*dda voor de vaderlandse judotoekomst. Jar^ Eén van de verrassingen van deze titelstrijd was de Eddy Kaspers uit Amsterdam. Hij ontmoette in de tweedy titelverdediger Willie Wilhelm. Kaspers - de ruimte in grammablad achter zijn naam voor de belangrijkste klas&jSjVl was nog opvallend wit - maakte aan alle aspiraties op pitteir tie van de titel van Wilhelm een eind. De vriendelijk! kortverbandvrijwilliger, die is gelegerd in Wezep. had diL,eS( aan zichzelf te wijten. Een teleurgestelde Willie WilhelLen was mijn eigen fout. Ik ging niet geconcentreerd genoegt,^ op. Dat mag natuurlijk nooit, een tegenstander ondersLon Het was een goede les voor mij. Ik ben echter nog jong be nog veel leren. Zoiets overkomt mij niet weer", aldus d'c voudige wereldkampioen bij de militairen. Kaspers pjj jj, deze overwinning zoveel vertrouwen, dat hij de een na d-j van de mat veegde om tenslotte Jan Rapmund in de fin; mjn te treffen. jr Jan Rapmund, die vorig jaar als tweede eindigde achtin st helm, was in een pool ingedeeld met o.a. Henk Numan eee£j Adelaar. Het lot had echter bepaald dat deze beide judo^or ren elkaar al in de eerste ronde zouden tegenkomen, i ver was ongetraind en zonder al te grote illusies naar Kamps de reisd, maar wel met de stelling: Laten ze maar proberen kc af te krijgen. Dat lukte in ieder geval Henk Numan rijjgr scheidsrechters beslisten dat Adelaar een ronde verder, sn£ terwijl Numan nu alle tijd had om zijn pupil Kaspers te Cgen< Adelaar vond tenslotte zijn Waterloo tegen Jan Rapmun jj; zijn gebrekkige conditie niet meer opwoog tegen zijn léén wicht en overlengte. Jan Rapmund, die ook nog „ever(ut0 kende met Hennie Pleizier, voor hij in de finale kwam, lL^ een tevreden gezicht de afloop van de partij Numan-Lfw aanschouwd. Jan Rapmund, vierdejaarsstudent rechteije j tevoren had ik Numan. als grootste kanshebber voor de jj d, tipt. Ik was dan ook blij dat Adelaar hem versloeg. Adj^. langzamer, die ligt wat beter. Tegen Numan kom ik voorge]e grond nog te kort". In de finalepartij kon Kaspers, ondanks de luide van Numan, niet tegen Rapmund op. Na even een klein sprong te hebben genomen, werd zijn achterstand op zienderogen groter. „Rapmund is negen kilogram zwaar ik. Dat is teveel van het goeie", hijgde Kaspers na. Met <r de plaats heeft hij in ieder geval wel zijn visitekaartje ven. Voor Rapmund, die wordt getraind en gecoached door der, was dit na de juniorentitel, die hij als 17-jarige behaaf tweede nationale kampioenschap. De laatste jaren wj steeds geplaagd door blessures. „Dat was erg frustrerend maakte ik een goed voorseizoen mee, maar ging het op dt sende momenten door die blessures fout. Daarom is die' wel leuk. Maar was ik geen kampioen geworden, had i geen traan om gelaten", aldus de nuchtere reactie van di Hagenaar. Wilhelm, die zijn titel dus kwijtraakte, maakl herkansing nog iets van zijn reputatie waar en pakte menlijk met Leo van Oosten de derde plaats. Bondscoach Peter Snijders heeft zaterdag na afloop toernooi de zesde dan-graad ontvangen. Hein Essink vende dan. Het toewijzen van dangraden geschiedt op be van het College van Hogere Danhouders binnen de J hoogst onderscheiden judoka's in Nederland zijn Ge Kr Anton Geesink. Beiden hebben de achtste dan. Jan Rapmund (links) in de finale tegen Eddy Kas* In zijn normale oranje schaat spak startte Van der Duim op de 1500 meter voortvarend. In de laatste twee ronden klapte hij, evenals op de vijf kilome ter, volledig in elkaar. Het drama was kompleet. De we reldkampioen was ontluisterd. Dat is hem uiteindelijk toch opgebroken. Hoewel hij in Oslo ontkende dat het „de" verklaring voor zijn falen was. In Den Haag kon hij zichzelf en het publiek nog tevreden stemmen met het veroveren van de Europese titel. Overtui gend was hij toen echter alleen op de tweede dag. In de afge lopen twee weken is een aan tal zaken nog van invloed ge weest op het onthutsende vormverlies van de Fries. Pal na het Europees kampioen schap liep Van der Duim een oorontsteking op. Dat werd met peniciline bestreden. Zo wel Van der Duim als ploe- garts Rob Pluymers bestreed echter een negatieve uitwer king van de penicilinekuur. Daarnaast verklaarde de ont goochelde schaatser, dat hij misschien te hard had ge traind. „Ik heb van mijn coach geen opdracht gehad hard te trainen. Ik heb echter veel ar beid verricht op de korte af standen. Op die manier wilde ik de vorm vasthouden Een andere verklaring heb ik niet. Ik heb dit nog nooit meege maakt. Het is een keiharde les geweest", aldus de teneergesla- gen Fries. Een feit blijft, dat Van der Duim dit seizoen veel kopzor gen heeft gehad. Niet zo zeer met het oog op zijn sport als wel op het commerciële vlak. Dat uitte zich dit weekeinde ook. Van der Duim verscheen zaterdag, tot verbazing van ie dereen. zijn ploeggenoten in cluis, in een wit „regenboog- pak". Veel invloed zal een schaatspak op de verrichtin gen van een goed getrainde rijder ook niet hebben. Het droeg evenwel bij tot de roem loze ondergang van een we reldkampioen. Een wereld kampioen die zijn titel niet waardig was en die de ingesla gen - commerciële - weg zal moeten verlaten om het Olym pische seizoen 1984 te redden. Van der Duim ging op het „heilige" natuurijs van Bislett terug naar af. De koers zal moeten worden gewijzigd, wil len de successen terugkeren. Van der Duim kan daar zelf het meeste aan doen. De huldiging van de nieuwe wereldkampioen Rolf Falk-Larsen, geflankeerd door Alexander Baranov (Sovjet-Unie) en rechts de Zweed Tomas Gustafson. Geen enkele Nederlander op het ereschavot, het meest verrassende van het WK-schaatsen in Oslo. OSLO Tot stomme verba zing van zelfs zijn ploeggeno ten, kwam Hilbert van der Duim op de eerste dag van het voor hem zo dramatisch verlo pen wereldkampioenschap schaatsen met een wit regen boogpak aan de start. Waar schijnlijk voor enkele „groene flappen van duizend gulden" had de schaatser zich door pri- vésponsors Adidas en Nijdam Sport een clownspak laten aanmeten. Na felle kritiek en vele grap pen besloot Hilbert van' der Duim gisteren toch weer in het vertrouwde Oranje aan de start te komen. Van der Duim. „Ik dacht, dat het wel leuk zou zijn". Het regenboogpak was Hilbert van der Duim had waarschijnlijk op prolongatie van zijn wereldtitel gerekend en het regenboogschaatspak graag als eerste willen intro duceren. Van der Duim na zijn afgang: „Nu krijgt Rolf Falk- Larsen het pak" Trainer Henk Boer. „Hilbert met de pakken-affaire zijn sport geen dienst bewezen. De commercie is een te grote rol in zijn schaatsleven gaan spelen" Oud-wereldkampioen Kees Verkerk: „Je bent verkeerd bezig, als je je als Prins Carna val laat aankleden voor een schaatsevenement met de we reldtitel als inzet. Van Hans van Helden, Colin Coates, An tonio Gomez en Franz Krien- buhl verwacht je dit soort ver kleedpartijen". Kees Verkerk is zelf ook afkerig geweest van commercie. „Maar eerst pres teerde Keessie en liet zich dan uitbetalen. Ik heb ook wel eens met de trompet gespeeld, maar nooit op het ijs. Hilbert van der Duim is te snel te be ïnvloeden. De schaatsbond moet de randfiguren uit de wielersport (Gerben Karsten) en de voetbalsport (Piet Kei zer) van het ijs sturen" „Als Hilbert geld wil verdie nen dan moet hij na zijn schaatscarrière incasseren. Eric Heiden haalt nu nog elke dat de rente van zijn schaats- successen binnen. Tijdens zijn schaatsperiode ging Eric Hei den met een rugzak en een versleten spijkerbroek door het leven. Hilbert van der Duim moet zich met schaatsen bezighouden en evenals Eric Heiden heeft gedaan alles op de Olympische Winterspelen zetten. Van de sportsuccessen hangt je toekomst af", aldus Kees Verkerk. Alternatieve schaats- sprint valt goed HEERENVEEN In het Thi- alf-stadion in Heerenveen wa ren de deelnemers dit weeken- de zeer enthousiast over een alternatieve opzet van sprint wedstrijden. In plaats van twee keer 500 en 1.000 meter, stond op de eerste dag nu een 300 en 700 meter op het pro gramma. En de tweede dag vermeldde ritten over 500 en 900 meter. Bij de heren werd Lieuwe de Boer winnaar De twee eerste onderdelen legde hij winnend af in respectieve lijk 24.7 en 55.7 seconden. Bij de dames was Boukje Keulen superieur op de eerste avond Op de 700 meter moest zij de zege' delen met Monique Kauffman in 10.2,2. De Haagse zegevierde ook op de sprintafstand: 1.20.6. INZELL Thea Limbach heeft zich geplaatst voor de Nederlandse damesploeg. die volgend weekeinde in Karl Marxstadt deelneemt aan de wereldtitelstrijd schaatsen. Ze besliste in Inzeil een twee kamp met Ineke Kooiman ruimschoots in haar voordeel Beide rijdsters verbeterden op de 500 meter, 1500 meter, 3000 meter en 5000 meter hun per soonlijke records. Zeker van een plaats voor de WK waren al Alie Boorsma, Ria Visser en Ina Steenbruggen De serie van Thea Limbach zag er als volgt uit: 42,6 -4.39,5'- 2.10,02 - 8.04,27. Die van Kooiman was als volgt: 44,4 - 4.38,6 - 2.13.24 - 8.01.46. Bij de heren vestigde Rolf Si- brandy op de 500 meter met 39,67 seconden (achtste) een nieuw persoonlijk record. Op de 1500 meter werd hij tweede in 2.00,90. achter de Ameri kaan Erik Henriksen, die in 1 58,36 bijzonder snel was. Op de 500 meter werd Henriksen in 37,74 seconden tweede, ach ter de Japanner Akira Kuroi- wa, die met 37,44 seconden een nieuw baanrecord vestigde. De Russische sprinttop testte zich in Inzeil twee weken voor het WK-toernooi op de 1500 meter. Glebnikov was de snel ste in 2.01,09. De enige Russi sche rijder die zich gisteren aan een 500 meter waagde, was Alexander Danilin Met 37,90 reed hij de huidige Ame rikaanse sprintelite, de zeer jeugdige Henriksen en Jansen op bijna een halve seconde. Göran Johansson en Annette Carlen hebben dit weekeinde in Sundsvall de Zweedse sprintkampioenschappen vero verd. In Ulea werd Jouko Ves- terlund sprintkampioen van Finland. Hij won drie afstan den. Bij de dames zegevierde Taina Salmia. Monika Holzner en Stephan Panzer prolon geerden in München hun Westduitse sprinttitels.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 16