Wijnants op i enzame hoogte Oosteuropese atleten in topvorm Finales nog niet haalbaar voor Nederlands badminton Jamsnijder (int generale petitie z4 *f Peter Murphy met elftal naar Engeland Seko beste in snelle marathon Tokio ÈiVatio echte iinterfavoriet MAANDAG 14 FEBRUARI 1983 ithof toch naar 'natieve redentocht n hiel ante, VerroelLTE Jan-Roelof aats (lof zal in het weekein- lem lh deelnemen aan de laaide itieve elfstedentocht, l wat jde Amerikaanse staat 'weedeint wordt gehouden, neter intensieve fysiothera- tuigenfhe behandeling is hij de einjn knieblessure gene- V&LTpn laatste test, zater- aan ónd in de KNSB-ma- ieringei in Eindhoven, deed lof besluiten alsnog e Verenigde Staten af en en mee te schaat- SPORTTOTALISATOR GAAT ILLEGAAL GOKKEN TE LIJF DEN HAAG Het bestuur van de Stich ting Nationale Sporttotalisator zal de ruim 17.000 medewerkers in Nederland binnen kort schriftelijk mededelen, dat men het illegaal gokken flink te lijf zal gaan. Me dewerkers die worden betrapt op het ver handelen van lotto-formulieren afkomstig uit West-Duitsland öf behorend bij illegale Nederlandse kansspelen, zullen op staan de voet worden ontslagen. De Nederland se sporttoto loopt door het zwart gokken een omzet van 150 miljoen gulden mis. Meer dan de helft van het geld verdwijnt naar West-Duitsland. Medewerkers wor den tot wederverkoop van illegale lotto formulieren verleid door premies van 20 a 25 procent, terwijl de sporttoto gemiddeld 7 procent uitbetaalt. Hoe er gecontroleerd gaat worden, is nog niet bekend. Zaalhockey team plaatst zich LONDEN Nederland heeft zich geplaatst voor de eindronden van het Europees kampi oenschap zaalhockey, dat volgend jaar in En geland wordt gehouden. In het kwalificatietoer nooi te Londen bleef Oranje dit weekeinde ongeslagen. Een plaats bij de eerste drie was voldoende voor deelne ming, zodat ook Enge land en Ierland over zijn Schapers winnaar in Nairobi NAIROBI Michiel Schapers heeft het 25.000 dollar- toernooi van Nairobi (open kampioenschap) gewon nen. De Rotterdamse tennisser won in de halve eind strijd met 6-2, 2-6, 6-2 van de Oostenrijker Peter Kandler en versloeg In de finale de Amerikaan John Austin met 6-3, 6-4. De broer van Tracy had daarvoor de Westduitser Gerald Mild mert 6-4, 6-4 uitgescha keld. De finale van het internationale toernooi in To ronto tussen Jimmy Connors (Vst) en Jose Higueras (Spa) werd door de Amerikaanse wereldkampioen ge wonnen met 6-2, 6-0, 5-7, 6-0. In de finale van Rich mond won Guillermo Vilas (Arg) met 6-3, 7-5, 6-4 van Steve Denton (Vst). Denton had eerder zijn ongeplaat ste landgenoot Eliot Teltscher verslagen (7-6, 6-2) en in die partij kreeg Teltscher een boete van 500 dollar wegens het maken van een obsceen gebaar naar een lijnrechter. Het reagerende publiek werd vervolgens door Teltscher op eenzelfde gebaar onthaald. WOERDEN Peter Murphy heeft elf speelsters opgenomen in de selectie van het Neder lands volleybalteam, dat van 26 maart tot en met 4 april in Engeland deelneemt aan het toernooi om de Lentebeker. Het zijn Monique Booy en Jac- queline Schimmel (beiden Orion), Ans van Duynhoven en Carolien Keulen (beiden DVC), Bianca Hooymans (Val- bovol), Irene Klunder en Mo nique Remmen (beiden Voor arta burg), Petra van der Linde en Els Tuijnman (beiden AMVJ), Fransje Murphy (WC) en Ire ne Pelser (Martirms). Helena van Eijkeren (Zaan '69) en Ingrid Piersma (DVC) hebben om studieredenen af gezegd. Het toernooi geldt als het officieuze kampioenschap van West-Europa. In de voor ronde van het toernooi speelt Nederland in Bath tegen Tur kije, Noorwegen en Zwitser land. Het Russische Oeralotsjka Sverdlovsk heeft in Ankara het volleybaltoernooi om de Europa Cup voor landskampi oenen dames gewonnen voor Tungsram Boedapest (Hon), Slavia Bratislava (Tsj) en SV Lohhof (Wdl). In Stuttgart greep de organiserende club SG/JDZ Feuerbach de Europa Cup 3 voor dames voor Palla- volo Cecina (Ita), TG Rüssels- heim (Wdl) en CASG Paris (Fra). 'ERDAM Ella nts was uiteindelijk ige atlete die tijdens langdradige wed- 'agen in het Rotter- j sportpaleis Ahoy' en Haag eigen voetstappen kunnen horen, alleen voor haar de weinige bezoe- io muisstil als ge- Heerenvdijk is zodra er een statie wordt ver- SDe pas 17-jarige hoogspringster die belangstelling plledig toe, want ze iers: 63£rde het Nederland- oo. Pribrd van 1,88, dat al .978 op naam van de 2-1-1-2-: geleden gestopte ig: f. 232j van Laar staat. ietekende ook een 7?2< Nederlands jeug- dat ze vorige jp 1,86 had gebracht in Rotterdam ;ns had geëvenaard. Wijnants als hét grote hoogspringtalent sinds jaren geldt, zal na dit weekeinde dan ook niemand meer verbazen. De progressie van de voor een hoogspringster opmerkelijk kleine Ella Wijnants is bijna niet meer bij te houden. Het is, dat ze gisteren de 1,90 meter nog nét niet haalde, anders was het zelfs angstig geweest. Voordat ze deze zomer natio naal kampioen werd, was ze immers door iedereen prak tisch afgeschreven. Te meer daar in het ziekenhuis is ge bleken, dat haar enkel zo'n achttien procent scheef zit als gevolg van een verwaarloosde blessure. Dat verleden heeft ze definitief van zich af geschud en onder leiding van haar clubtrainer Hen Brabers heeft ze zich vooral een enorme sprongkracht aangemeten. De trainingsmethoden van Bra bers staan nog wel eens ter discussie, maar voor Wijnants blijkt het een juiste aanpak te zijn. Het was ook pikant om Brabers vanaf de tribune met de handen te zien aangeven, dat ze maar over 1,88 moest proberen te springen, terwijl de trainer daar even later ach teraan riep: „Als je het er ten minste mee eens bent". Brabers, die in zijn benadering nogal eens wordt vergelege- ken met tafeltenniscoach Ge rard Bakker, heeft in het ver leden de nodige atleten bij Sparta weggejaagd. Hij moet met voldoening hebben toege keken hoe uitgerekend het ta lent dat bleef, de Ahoy' Athle tics (zaterdag) en het nationaal clubkampioenschap (zondag; gewonnen door AAC bij de neren en ADA bij de dames) nog enigszins de moeite waard maakte. Waarmee eens te meer het bewijs werd gele verd, dat topprestaties vrijwel nooit ontstaan door een vrij heid-blijheid-benadering. Hoe jammer dat op zich misschien ook is. Goede voorbeelden zijn de re sultaten van hoogspringer Marco Schmidt, sprinter Die- derik Everts en middenaf stand-loopster Ingrid Stoot. Drie meer dan gemiddeld ge talenteerde atleten, die na hun hoopgevende entree in de atle tiek-piste inmiddels zijn blij ven steken in doorsnee-presta ties. Het geeft bovendien nog eens aan, hoe moeilijk de overstap van de jeugd naar de „volwassen" atletiek is. Een gevaar, dat Ella Wijnants waarschijnlijk niet bedreigt, want zij is nu al verder dan de ouderen. En indien haar voor uitgang niet stagneert, heeft Nederland over niet al te lan ge tijd waarachtig een hoog springster die op internatio naal niveau meetelt. Veel meer aardigs valt er van twee dagen Ahoy' niet te ver tellen. Zoals bij zoveel atletie kontmoetingen ontbrak de sfeer, maar wat erger is, er •viel niets te beleven. In arren moede werden zaterdag de Roemeense verspringster Valy Ionescu en de Zweedse hoog springer Patrick Sipberg ge- huldig omdat ze de beste pres taties hadden geleverd. De eerste met een sprong van 6,68 meter, de tweede met een sprong van 2,25 meter. Ionescu dankte de onderscheiding waarschijnlijk uitsluitend aan haar faam als wereldrecord houdster outdoor met 7,20. De Roemeense Valy Ionescu tijdens haar winnende sprong van 6,68 meter. Interessant was zaterdag ei genlijk alleen nog de rentree van Elly van Hulst, die sinds half oktober niet meer in een wedstrijd was uitgekomen vanwege een blessure. Ze won de 800 meter in 2.11,35, lang niet genoeg om zich te kwalifi ceren voor de EK in Boeda-' pest, maar dat was ook be paald niet de bedoeling. Li mieten leken trouwens toch nauwelijks te bestaan voor de Nederlandse atleten en atletes. Ook niet voor Rob Druppers, die de 800 meter moeiteloos won in 1.49,80, maar de loper van Hellas heeft al een start bewijs voor Boedapest op zak. Misschien dat het komend weekeinde bij de nationale ti telstrijd in Zuidlaren iemand nog voor een explosie zorgt. Want het is te gek, dat naast Ella Wijnants, alleen nog twee andere junioren voor hoopge vende prestaties moesten zor gen. Allen Ellsworth realiseer de met 48,53 seconde een nieu we nationaal jeugdrecord op de 400 meter en Emiel Mel- laart sprong veelbelovend 7,25 ver. Geen vleiende score voor de Nederlandse atletiek in een heel weekeinde. DICK HOFLAND TOKIO De 27-jarige Toshi- hiko Seko heeft gisteren de marathon van Tokio gewon nen. Seko, die wegens een knieblessure sinds de mara thon van Boston in april 1981 niet meer in wedstrijden was uitgekomen, nam de leiding in de laatste twee kilometer en finishte in de uitstekende tijd van 2 uur 8 minuten 38 secon den. Hij werd op zeventien se conden gevolgd door zijn land genoot Takeshi Soh, terwijl de Mexicaan Rodolfo Gomez, de winnaar van de Gouden Mara thon 1982 in Griekenland, der de werd in de eveneens snelle tijd van 2.09.12. De race werd gemaakt door de Tanzaniaan Juma Ikangaa, die tot twee ki lometer voor het einde voor aan liep. Aan de wedstrijd op het Olympisch parkoers van 1964 namen tachtig lopers uit elf landen deel, van wie de eerste tien binnen de twee uur en veertien minuten eindig den. De Nederlander Cor Vriend eindigde in deze super snelle marathon als achttiende in 2.17,25. Giling 202 1. m|IKON Hennie Stamsnijder is volgende zondag Jta^r*jningham één van de grote kanshebbers op de Kijtitel veldrijden bij de profs. De Nederlandse raihon Pen zegevierde gisteren in het Zwitserse Wetzi- 1 »generale repetitie" voor het WK. Stamsnij- ijkende daar af met de wereldtop. Wereldkam- e! B5aR°land Liboton uit België werd verwezen naar ek)'7' rïede plaats- de viervoudige oud-wereldkampioen Frare Zweifel uit Zwitserland naar de derde positie. 10. Jan W( 1. Henkhardbevroren en daardoor zeèr snelle parcours in Wetzi- 243 v°r|st°nd al kort na de start een kopgroepje met de beste tol) 232.6jdrijders van dit moment. Stamsnijder, Liboton, Zweifel ten 22i. festduitser Thaler. Later sloot verrassend de Luxembur- )RT ïhely aan. Bij de eerste de beste tempoverhoging door 'jder moest Michely echter afhaken. Dat moest in de laat- e ook Thaler. Kort daarvoor verloor Zweifel bij het hoge |e macht over zijn stuur en kwam ten val. Liboton wist >t bij Stamsnijder te blijven. Vijfhonderd meter voor de p moest ook de wereldkampioen, die zaterdag nóg win- j7Trio; 311s van een veldrit in Rome, eraan geloven, s Gerron. isterbosch is winnaar geworden van de Ster van Besse- ^44™ _1J eerste etappewedstrijd van het wielerseizoen voor be- i. 3. vakieélrenners. De rossige Brabander, tegenwoordig weer rij- de ploeg van Peter Post, pakte zaterdagmorgen de lei- - van de Zwitser Gilbert Glaus af in de individuele tijdrit, 'tende etappe werd een nieuwe triomf voor Jacques Ha- V.. 3 Volfl s: 1.50. K del Sol, een etappewedstrijd voör beroepsrenners in gewonnen door de Spanjaard Eduardo Chozas. Chozas e zijn voorsprong gisteren gemakkelijk in de afsluiten- over 4,5 kilometer. Winnaar van die tijdrit werd de neo-prof Mare Somers voor zijn landgenoot Frank twee seconden achterstand had, en de Spanjaard Jose aats 2.oo,[° Maas uit Eysden bezette de vierde plaats, o. Trio: ftTinazzi, de laatste winnaar van Bordeaux-Parijs, heeft q1 64.369.4 VQor jjgj-jjg keer de carnavalsronde van Aix-en-Pro- j m.: 1. P zijn naam gebracht. De Fransman versloeg in de eind- suwen) 24jn landgenoten Duclos-Lassalle, Bonnet en Andre. ats: 1.40.' 3ush, 3 fcsUM In de Grote 1 50i r Winterfavorieten Trio: ifrainer Jan Wagenaar Nearnnevee paarden gisteren Hilversumse baan. 3. Robin tfn hij plaats achter Os- iooLiet teugels van Ro- Trio i4.7«tenzorg over aan zijn Yvonne. "2.\atste ronde nam Ossian .,3. vinding en even leek het >at, 1.90)' tienjarige hengst 'io: 3i zekere overwinning overwinning voor Serge Bui tenzorg en Robin Buitenzorg. Dooper)V-aan' Maar zijn draf 3 unö'n^er en vlak voor de leP werd hij terecht 'akeld wegens telgang. aan de buitenkant ging 522.65! Ovatio met Arnold ft naar een zekere Supertrio In supertrio 8 van zondag 20 februari komen twaalf paar den aan de start. Een uitge sproken favoriet is er in het veld niet te vinden. Een grote uitkering in deze draverij over 2440 meter is heel goed moge lijk. Onze favorieten: Volta Rotary, Tanje Wittestein en Ucuhuba du Bois. Onze outsiders: Uni ted Dynamic, Uptodate Laren I en Telg van Myria. JABLONEC Drie we ken vóór de Europese in doorkampioenschappen in Boedapest hebben atleten uit Oost-Europa aange toond in topvorm te zijn. De 32-jarige Jarmila Kra- tochvilova uit Tsjecho-Slo- wakije verbeterde in Ja- blonec het officieuze in- doorrecord op de 800 me ter met een tijd van 1.58.33. Dit was met 1.58.4 gezamenlijk bezit van Olga Wasjroesjewa (Sov) en Martina Steuk (Odl). In Moskou was de beste pres tatie voor Alexander Obisjajev, die met 5.74 meter het offi cieuze Europese record pols stokhoogspringen brak. Obisje- jev haalde deze hoogte na een zes uur durende wedstrijd in de Olympische hal van Kri- lastskoje en onttroonde daar mee drie springers als Euro pees recordhouder. Tot dus verre was het record met 5.70 meter in handen van de Fransman Thierry Vigneron en de Russen Konstantin Vo- kov en Viktor Spassov. Vladi mir Poljakov, die met 5.81 me ter wereldrecordhouder in de buitenlucht is, werd tweede met 5.73 meter. Beste wereld prestaties werden in Moskou verder nog geleverd op de 2000 meter steeple door Sergei Jepesjin in 5.23.89 en bij de da mes door Katerina Podkopaje- va in 5.43.30. Het hoogsprin gen dames werd gewonnen door Tamara Bikova met een sprong over 1.98 meter. Ook in West-Duitsland sneu velde een indoor-wereldre- cord. Op de 200 meter kwam de pas 17-jarige Ralf Lübke bij de Westduitse kampioenschap pen in Sindelfingen tot 20.73. Vrijdag in de series was zijn 20.98 reeds goed voor een we reldtoptijd. Lu:bke versloeg sensationeel Europees estafet tekampioen Erwin Skamrahl. De Italiaan Pietro Mennea verbeterde in Genua ook al een wereldrecord. Op de 200 meter sprintte hij de afstand in 20,74 seconden. Mennea is ook al de snelste man op de 200 meter op buitenbanen met 19,72 seconden. Groot-Brittannië won de in- doorstrijd tegen Frankrijk in Cosford met 130-115. De wed strijd gaf geen grote prestaties te zien, met uitzondering van de 6.50 meter van de Frans man Thierry Vigneron bij het polsstokhoogspringen. Sebasti an Coe, die sinds de Europese kampioenschappen van Athe ne (zomer 1982) niet meer in wedstrijden was uitgekomen, won de 1500 meter in 3.42.60. NIEUWEGEIN Ruim vijf jaar geleden kwam de Deen Steen Sorensen naar Nederland en werd hij trainer-coach van de Ne derlandse Badminton Bond (NBB). Sorensen had als taak het Neder landse badminton naar een hoger peil te brengen. Materiaal was er genoeg, maar Sorensen moest lieden als Joke van Beusekom, Marjan Ridder, Piet en Rob Ridder en nog een hartdvol spelers het laatste stootje geven in de richting naar de Europese top. Want het Nederlandse bad minton was een eind op de goede weg. Gisteren nam Joke van Beusekom afscheid tijdens de Open Internationale kam pioenschappen in het badmin- toncentrum in Nieuwegein. Joke van Beusekom boekte de laatste jaren geen vooruitgang meer, sterker nog de oud-Was- senaarse verloor aan kwaliteit. Maar ook gisteren was Soren sen, zoals bijna jaarlijks te doen gebruikelijk, tevreden over de prestaties van de jeugd en de ouderen, maar ook nu waren en weer geen Nederlan ders in de halve finale. „Daar moeten wij", volgens Soren sen, die enkele weken geleden met een nieuw vijfjarenplan is begonnen, „nog drie of vier ja ren op wachten". Hoewel er geen Nederlanders gisteren in actie kwamen, was de badmintonhal met ruim drieduizend toeschouwers tot de laatste plaats helemaal uit verkocht. Bij de heren ging de titel naar de Deen Morten Forst-Hansen die met 15-11, 15-4 titelhouder Prakash Pa- dukone (India) versloeg. Bij de dames deden zich grote ver rassingen voor. De respectie- De Deen Frost Hansen in volle actie tijdens zijn partij tegen de Indiër Padukon. velijk als eerste en tweede ge plaatste Lene Koppen en He len Troke verloren in de halve finales. Nettie Nielsen (Dene marken) won met 11-7, 11-3 van de Engelse Sally Podger. Bij de dames wordt de wereld ranglijst ingenomen door drie Chinese badminton-kunstena- ressen, die in Nieuwegein niet van de partij waren. De beste niet-Aziatische speelster is Lene Koppen, die bij afwezig heid van titelhoudster Jane Webster als groot favoriete van start ging. Lene Koppen heeft enige tijd rust gehad en neemt bij de komende wereld kampioenschappen afscheid van de wedstrijdsport. In het herendubbelspel zegevierden Jesper Helledie en Steen Flad- berg over Martin Dew en Mike Tredgett (Engeland) met de cijfers 18-15, 15-10. In het dames-dubbel ging het om een Engelse aangelegen heid en kwam de titel bij Gilli an Clark en Gillian Gilks door een winst van 15-8, 17-16 op Karen Chapman en Sally Pod ger. Het gemengd-dubbel werd gewonnen door Martin Dew en Gillian Gilks die met 15-10, 17-16 wonnen van Steen en Anne Kovgaard. Bij de heren waren de Neder landers al in de eerste ronde uitgeschakeld. Bij de dames nam Joke van Beusekom af scheid in de tweede ronde en zij verloor toen met 11-1, 11-2 van Lene Koppen. Het Neder landse talent Eline Coene won in de tweede ronde met 4-11, 11-7, 11-8 van de Deense Pia Nielsen, maar verloor in de derde ronde van Nettie Niel sen met 11-1, 11-4. In het he ren-dubbel kwamen Ridder en Santosa tot de derde ronde. Zij verloren toen van Helledie en Fladberg met 15-12, 18-16. Bij het dames-dubbel drong er niemand door tot de derde ronde, hetgeen ook in de ge mengd-dubbel het geval was. Uitstekend Coach Steen Sorensen: „Zo'n Eline Coene, die deel uitmaakt van het project „badminton jong internationaal", heeft het uitstekend gedaan. De 18-jari- ge verloor van de winnares van deze internationale. Met de jonge spelers zitten wij in de opbouw en voor de toe komst willen wij eerst probe ren aansluiting te krijgen met de dubbels. Vergeleken met een jaar geleden, is er al een hoop veranderd. De jeugd weet in internationale toer nooien van zich af te bijten en kijkt niet meer tegen grote na men op. Bij het heren-enkel hebben wij niet gepresteerd, maar we hadden daar ook niets verwacht. Echt, wij gaan toch de goede kant uit met het Nederlandse badminton". „Voor top-badminton is in Ne derland grote publieke belang stelling en daarom hebben wij ons ook kandidaat gesteld voor de organisatie van de wereld kampioenschappen van 1985", weet de voorzitter van de NBB, Paul Snellens, te vertel len. „Met India, Canada en Engeland zijn wij kandidaat. Het organiseren van zo'n eve nement kost 500.000 gulden. Wij denken zonder veel moei te de zaak rond te krijgen, want aan Yonex hebben wij al een sponsor van twee ton. Mocht de WK onze neus voor bij gaan - en dat wordt in mei beslist - dan stellen wij ons ge lijk weer kandidaat voor de wereldkampioenschappen in 1987. Met extra tribunebouw kunnen wij zo'n vierduizend mensen bergen in ons eigen badmintoncentrum. Het is daarom niet de bedoeling dat wij naar een andere sporthal zullen uitwijken". ARTHUR VAN RIJSWIJK Overheersing Ludo Dielis deprimerend MADRID De missie naar Madrid was geslaagd. Bij het Europees kampioenschap bandstoten plaatsten Christ van der Smissen en Jan Ar- nouts, de twee Brabantse streekfavorieten, zich voor het toernooi om het wereldkampi oenschap, dat eind maart in ei gen omgeving (Rucphen) wordt gehouden. Naast die kwalificatie, volgens Van der Smissen het hoofddoel van de reis, kon slechts tevreden te ruggekeken worden op de slot- partij van Jan Arnouts, waarin hij de kersverse Europese kampioen Ludo Dielis met twee Nederlandse records de eerste nederlaag van het toer nooi bezorgde: 200-54. Arnouts scoorde in de zesde beurt 130 caramboles, vier meer dan het Nederlands - cord, dat Vultink tijdens Je vorige EK in Emmeloord ves tigde. Het record particulier gemiddelde (28.57, in 1981 voor het eerst door Bongers verwezenlijkt) evenaarde Ar nouts net als tijdens de NK in Schagen. De verrichting van de Brabander deed hem alsnog naar de tweede plaats schui ven, met hetzelfde puntenaan- tal als kampioen Dielis. De overheersing van de Belgi sche matador Ludo Dielis was in de Spaanse biljartarena wel haast deprimerend. In Madrid verwijderde de aanvallend spelende Dielis het Europese moyennerecord van Raymond Ceulemans (13.11 over 8 partij en) uit de boeken. De desinte resse van titelverdediger Van der Smissen werd hard afge straft. De Europees kampioen van vorig jaar (nu vijfde) haal de niet eens de finaleronde, terwijl Jan Arnouts, als enige van het Nederlandse drietal in de eindstrijd, zich pas in de slotpartij de voorbeeldige ca ramboleermachine toonde.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13