Üetgod optimistisch Kees Rijvers kiest voor opportunisme Gallego in Spaanse selectie titels voor lie Brokerhof ÜJ C««WSoma«t DEN HAAG De eerste interlandwedstrijd van het Nederlands elftal dit jaar, aanstaande woensdag in Se- villa, is weer een duel van de waarheid. Zowel voor bondscoach Kees Rijvers als het Nederlandse voetbal. Tot dusver is het bewind van Rijvers gekenmerkt ge weest door persoonlijke wisselvalligheid van de veiv antwoordelijke coach en van als matig tot slecht te ty peren ontmoetingen. Een reeks die werd ingezet door de nederlaag in Parijs, oktober 1981, die uitschakeling betekende voor het toernooi om de wereldtitel. En een serie die werd besloten door de wanvertoning in Rot terdam, waar nog geen tienduizend kijkers getuige wa ren van een absolute wanprestatie tegen Frankrijk. Dat tussen de bedrijven door met 6-0 van Malta werd ge wonnen geeft dit trieste beeld nauwelijks een beter aanzien. Overmorgen wacht Spanje, ook een voetballand waarvan de achterban na het mislukte WK-avontuur weer eens pres taties verwacht. De belangen aan beide zijden zijn dus groot en daarvan zou de weerslag woensdag in Sevilla wel eens zichtbaar kunnen worden. Al gemeen wordt een slijtageslag verwacht en in dat patroon krijgen de Spanjaarden lichte lijk voordeel toegekend. Zowel door het feit dat het duel op Spaanse bodem wordt afge werkt als door de doorgaans door de ploeg van het Iberisch schiereiland meermalen toege paste hardheid. Indekken Kees Rijvers, wiens positie wel eens regelrecht afhankelijk kan zijn van een goed resul taat in Sevilla, heeft zich tegen een dergelijke harde confron tatie zo goed mogelijk trachten in te dekken. Zijn selectie be vat een overdaad aan robuuste en ervaren verdedigers met de overigens al voor het duel met Malta teruggehaalde Hoven- kamp, de gedegen en gisteren tweemaal uit een strafschop voor Club Brugge scorende Spelbos (die overigens ook een elfmetertrap tegen veroor zaakte), de ook qua hardheid 'aren Van de Korput en be trouwbare Boeve. Het wegval len van de niet fitte Ophof werd gecompenseerd door het selecteren van de twee mid denvelders Valke en Gullit, van wie de laatste al weken hopelooos uit vorm is. Bij het horen van het bericht dat Gul lit alsnog aan de groep van zestien werd toegevoegd steeg vorige week donderdag in het Feyenoord-stadion onder de aldaar aanwezige volgers van de training een homerisch en dus veelbetekenend gelach op. Inmiddels heeft Kees Rijvers na zich in het recente verle den nog diverse keren anders zins te hebben uitgelaten voor het opportinisme gekozen. En dus voor een zo sterk mogelijk elftal van het moment. Dat leidde tot de terugkeer van Ruud Krol, die gezien de be langen woensdag zeker niet in een Wembley-rol zal worden gedwongen. Na dat duel tegen Engeland in mei vorig jaar, dat aanvankelijk het afscheid van de record-international leek te worden, toonde Rijvers zich - grilig al hij is - ontevre den over de dragende rol van Krol. Die er vervolgens tegen Ierland, Frankrijk en Malta niet meer bij was. Krol moet woensdag louter in een defen- sief-dirigerende rol zijn ren tree luister bijzetten. Probleem Is het defensief met de selectie van Rijvers, mede dank zij Krols terugkeer wel redelijk solide geregeld, middenveld en aanvalslinie vormen een pro bleem. Rijvers heeft slechts in Valke een enigszins creatieve middenvelder, maar hoe kwetsbaar de Feyenoorder als zodanig is bleek niet alleen vo rig jaar november tegen Kees Rijvers. Frankrijk, maar bewijst hij ook diverse keren bij zijn ei gen club. Ook een eventueel optreden van Vanenburg is omgeven met vraagtekens, omdat dient afgewacht hoe de weliswaar technisch vernufti ge maar fysiek kwetsbare Aja- cied zich staande kan houden. Vanuit het middenveld zullen, zoals dat zo mooi heet tegen woordig, de lijnen dus nauwe lijks worden uitgezet. Zodat ook van daaruit het opportu nisme hoogtij zal vieren. Het geen ook in de te verwachten tweemansaanval van waar schijnlijk de grillige en giste ren tegen Seraing niet impo nerende Van der Gijp en de niet bijster in vorm zijnde Koolhof het geval zal zijn. Zo lang het Nederlands elftal woensdag gelijk op kan blijven gaan met Spanje is zo'n con cept wel te gebruiken. Als evenwel Oranje in de beginfa se al een tegentreffer zou moe ten incasseren kan zich het feit dat slechts de nauwelijks fitte Van Kooten als aanvaller nog beschikbaar is zich nog ernstig doen gevoelen. Van Kooten moet steun krijgen vanaf de vleugels, maar Kool hof noch Van der Gijp zijn specifieke wingspelers. Vraagtekens Uitgaande van een wedstrijd verloop dat Nederland Spanje in bedwang kan houden in de wetenschap dat een gelijkspel Oranje in de race houdt naar het toernooi om het Europees kampioenschap volgend jaar in Frankrijk zal een belangrij ke rol zijn weggelegd voor de traditioneel diep gaande Schoenaker, die evenwel ook pas kort geleden weer hele maal fit werd verklaard. En van wie het daarom nog maar dient afgewacht of hij opti maal kan renderen. Kortom, veel vraagtekens omgeven hel optreden van het Nederlands elftal, waarvan Kees Rijvers de samenstelling pas kort voor de wedstrijd bekend wil ma ken. Het team ziet er mogelijk als volgt uit: Schrijvers; Wijn stekers, Krol, Spelbos, Van de Korput, Hovenkamp, Vanen burg, Metgod, Valke; Van der Gijp, Koolhof FRANK WERKMAN De laatste meters De laatste me ters van Hil- bert van der Duim als we reldkampioen. De Fries, die veertien dagen geleden in Den Haag nog zo fraai de Euro pese titel in de wacht sleepte, reed zaterdag bij het WK in Oslo zo'n be droevend slechte vijf ki lometer dat hij op -slag was uitgeschakeld. Niet alleen voor titelpro- longatie. maar - en dat maak te de afgang compleet - te vens voor de afsluitende 10.000 meter. Van der Duim vestigde niet alleen door zijn desastreu ze 5.000 meter de aandacht op zich, maar tevens door het regen- boogpak dat hij voor de ge legenheid had aangetrokken. Vrijdag overi gens had Van der Duim te horen gekre gen dat zijn privé-sponsor er mee stopt, hetgeen zijn prestaties wel licht negatief heeft beïn vloed. Zie verder de achterpagina van deze sportbijlage. De gewestelijke turnkampioenschappen van de Katholieke Gymnastiek Bond, die gisteren in Overbosch werden gehouden, zijn zeer geslaagd. Bij de Machteld Brokerhof van de vereniging Wijs- Alphen aan den Rijn op liefst vier onderdelen: brug, evenwichtsbalk en vrije oefening. Bij de meisjes tot en ging de eindzege naar haar zus Chantal Brokerhof, eiste Frank van Kuijk (Sportlust, Leidschendam) aandacht voor zich op. 2UAR1I MAANDAG 14 FEBRUARI 1983 MADRID In de Munoz, die vervol- Spaanse voetbalselec- gens Riccardo Galle- tie voor de interland go opriep, tegen Nederland ko- 0 De Spaanse bondscoach mende woensdag is Michel Munoz heeft Wj Francisco van Sevilla Zjjn groep van zestien vervangen door Gal- spelers vier man opge- lego van Real Ma- roepen, die op 17 novem- drid. Francisco had ber in de voriêe landen- last van een blessure, tegen SPfeTanï een gele kaart opliepen. opgelopen in de com- jaanse voetbalcoach Miguel Munoz instrueert zijn spelersgroep in het VaïencYa^H^meWde uL h'StTpan^v^J ibeu Stadion. zich af bij bondscoach het wangedrag van zijn spelers in die wedstrijd onlangs een boete opge legd van 10.000 gulden. Het viertal gele-kaart- houders bestaat uit Mar cos, die op 26 januari ook nog uit het veld werd ge stuurd bij de wedstrijd Aston Villa - Barcelona, Victor, Juan Jose en Ma- ceda. De spelers die werden geselecteerd door Munoz zijn: doel: Arconada (Real So- ciedad) en Buyo (Sevilla); verdediging: Goicoechea (Athletic de Bilbao), Gor- dillo (Betis Sevilla), Ca- macho en Juan Jose (Real Madrid), Maceda (Sporting Gijon) en Alva rez (Sevilla); middenveld: Victor (Bar celona), Senor (Zarago- za). Gallego (Real Ma drid) en Roberto (Valen cia); aanval: Carrasco en Mar cos (Barcelona), Rincon (Betis Sevilla) en Sarabia (Athletic de Bilbao). Klaassens overleden RID De één was ang een van de be- ijkste pijlers van AZ i speelt nu als laatste troor Real Madrid, de succesvolle club die >a ooit kende. De an- rad in het verleden Is oefenmeester bij •meer Feyenoord, Go ii Eagles en Ajax en Dmenteel als coach in de laatste plaats twoordelijk voor de ities van het voor [se begrippen opmer- offensief ingestelde Zaragoza. Johnny »d en Leo Beenhak- Twee Nederlanders, ►aam in Spanje, het waarvan het natio- elftal woensdag in a als tegenstander ert van de Neder- voetbaltrots. Inzet ippositie in groep 7 e voorronden van de om het Europees ioenschap, waarvan d jaar in Frankrijk idronde wordt afge- De prognose lijkt |ok gewettigd dat een ^r^jol stadion Sanchez "■nn, dat plaats biedt ENBlr°410 toeschouwers, 2cor zal zijn van een l gevecht. ook de stellige overtui- fan John Metgod en Leo lakker, die vanuit totaal lillende invalshoeken lie confrontatie toeleven, d zal immers, vrijwel ze en van de Nederlandse kels zijn waarover de ie furie zal moeten strui- 1 Beenhakker, die on- kees Rijvers nog enkele r tips over de Spaanse »nt doorgaf zit rustig op t )une om te kijken hoe van zijn pupillen het er heksenketel van Sevilla B)rengen en om een aan- "1e bekenden uit het Ne- llse voetbal aan het vLEINTtenminste twee dingen ifiy/jpi het roerend eens: Ne- heeft kansen in Sevil- ïet Spaanse voetbal, dat Ier van een teleurstel lend WK goed lijkt te hebben verwerkt, is minder gemeen dan je geneigd bent te geloven op grond van recent uitgezon den televisiebeelden, waarbij topploegen als Real Madrid en FC Barcelona finaal door het lint gingen. Leo Beenhakker: „Rijvers heeft er verstandig aan gedaan zijn selectie niet op te hangen aan onervaren labiele jonge ren. Er moeten knapen staan die nergens meer van schrik ken en opgewassen zijn tegen een beladen sfeer in een hys terisch stadion als dat van Se villa. Het wordt een gekken huis, dat staat vast. En daarom is het goed als er straks elf persoonlijkheden in het veld staan". Eén daarvan zal dus vermoe delijk de bijna 25-jarige John Metgod moeten zijn, die op ba sis van zijn ervaringen in zijn eerste halfjaar bij Real Madrid weet wat hem te wachten staat: „Door de verschrikkelij ke grote belangen die er op het spel staan zal het in elk ge val een nerveuze wedstrijd worden, waarin het initiatief bij de Spanjaarden zal liggen. We mogen echter niet de fout maken, te veel in de verdedi ging te kruipen. Je moet ze vooral buiten het strafschopge bied houden. Gokken op 0-0 is levensgevaarlijk tegen die gas ten. Kom je bijvoorbeeld na een uur dan toch achter, dan zal het vreselijk moeilijk zijn om nog op de aanval over te schakelen". Metgod vervolgt met: „We krijgen te maken met een vrij goed elftal, dat 90 minuten lang keihard zal knokken en dat daarnaast de nodige indi viduele kwaliteit en spelin zicht bezit. Maar we moeten Spanje toch ook weer niet overwaarderen. We hebben hoe dan ook een kans. We moeten daarom naar Sevilla gaan om te winnen. Anders hoeven we trouwens helemaal niet te gaan". Brok Dat Oranje daarbij op een brok onverzettelijkheid zal stuiten staat voor zowel Met god als Beenhakker vast. Toch achten ze beiden de recente grove optredens van Real Ma drid en Barcelona in West Eu ropa niet maatgevend voor de hardheid in de Spaanse com petitie. Beenhakker: „Dat is niet te vergelijken. In het bui- VENLO Oud-interna tional Jan Klaassens is za terdagochtend op 51-jarige leeftijd plotseling overle den. Klaassens kreeg tij dens het tennissen in een hal te Baarlo een hartaan val. Jan Klaassens heeft 57 wedstrijden voor het Ne derlands voetbalelftal ge speeld. Veertig daarvan toen hij uitkwam voor VVV, de club waarin hij carrière maakte en zeven tien toen hij voor Feye noord speelde. Klaassens, die ook bondsridder van de KNVB was, heeft tien jaar vrijwel onafgebroken als middenvelder voor Oranje gespeeld. Hij debu teerde op 7 maart 1953 te' Rotterdam in de wedstrijd tegen Denemarken (1-2) en speelde zijn laatste lan den wedstrijd op 11 sep tember 1963 te Amsterdam in het duel met Luxem burg. tenland spelen zulke onnoe melijke belangen, dat bij die temperamentvolle mensen die Spanjaarden nu eenmaal zijn de stoppen nogal eens willen doorslaan. Het Spaanse voetbal is hard, anders dan in Enge land, een enkele keer zelfs ge meen. Dat ligt dan vaak ge woon aan de scheidsrechter, die bepaalt immers de normen. En bij de een mag meer dan bij de ander, waardoor die normen nog wel eens ruim ge hanteerd worden. Maar om nou te zeggen dat het Spaanse voetbal een afspiegeling is van datgene wat bijvoorbeeld Bar celona tegen Aston Villa pres teerde, nee". Metgod zal woensdag in elk geval niet op zijn vertrouwde stek als laatste man fungeren. Die plaats is immers gereser veerd voor Ruud Krol. Met god: „Ik vind het al grandioos dat ik bij de selectie zit. Dar heb ik steeds op gehoopt, maar eerlijk gezegd geloofde ik er niet meer zo in, toen Rijvers de eerste veertien namen be kend maakte. Het belangrijk ste is dat ik speel, veel minder belangrijk waar dat zal zijn. Bij Real ben ik weliswaar libe ro, maar schuif ik ook regel matig op naar het middenveld. Mits niet in het absurde, kan het me dan ook helemaal niet schelen waar ik woensdag sta. Wie is trouwens John Metgod wel, dat hij een eigen plaats zou kunnen opeisen?". WILLEM PFEIFFER Het Nederlands elftal trainde vrijdag op een besneeuwd veld van het sportcentrum in Zeist. V.l.n.r.: Edward Met god, zijn broer Johnny en Ruud Gullit.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11