Vrijspraak Flak verklaart joden| vogelvrij voor discriminatie Sovjet-Unie vreest Pershing Il-raket het meesl?' Sharon maakt zijn eigen regels r ,hiJ ACHTERGROND fieidócSoincmt DONDERDAG 10 FEBRUARI 1983 PAGlfNb (Van onze correspondent) BONN In de Bondsre publiek zijn 180 raketten van het type Pershing 1 gestationeerd. Een deel ervan wordt voortdurend over landweggetjes en door bossen gezeuld. Zo wel Amerikaanse als Duitse militairen zijn voor de transporten verant woordelijk. Het bevel tot „vuren" kan echter maar een persoon geven: de president van de Verenig de Staten. Het voortdu rend rondsjouwen met het nucleaire vernietingspo- tentieel maakt deel uit van de Pershing-strategie: van de 180 zijn er steeds 60 gevechtsklaar. Als de onderhandelingen over de middellange-afstandsraket- ten in Europa in Genève mis lukken, zullen in West-Duits- land twee nieuwe wapens aan het nucleaire arsenaal toege voegd worden. De Pershing-1, waarvan de stationering uit 1964 dateert, geldt namelijk in de huidige afschrikkingsstra tegie als verouderd. Behalve de kruisraket is dat een sterk gemoderniseerde versie van de Pershing 2. In de NAVO-plan- nen wordt voor Duitsland uit gegaan van 96 kruisraketten en 108 Pershing 2. De andere landen krijgen alleen kruisra ketten. Nederland en België 48, Engeland 160 en Italië 112. De Russen liggen vooral wak ker van de nieuwe Pershing 2. Binnen een minuut of tien kan een in de Bondsrepubliek ge stationeerde Pershing 2 Lenin grad of Kiev van de kaart ve gen. Het wapen heeft een on gekende trefzekerheid. Het komt tot op veertig meter van het geprogrammeerde doel te recht. De Pershing 2 is niet al leen een vergeldingswapen, hij is ook uitermate geschikt voor het uitdelen van een eerste klap („first strike"). De kruis raket daarentegen is een ty pisch vergeldingswapen. De raket doet er ongeveer twee ënhalf uur over om vanuit Ne derland of Duitsland het luchtruim boven Moskou te bereiken. De snelheid van de Pershing 2 echter plaatst de Russen voor. een waarschuwingsprobleem. Daarmee krijgen ze dan een koekje van eigen deeg. Het Westen zit met hetzelfde pro bleem ten aanzien van de Rus sische SS-20. Voor de Russen is het echter een nieuw feno meen. En ze zijn er uitermate zenuwachtig van geworden. In zijn bijna drie uur durend geprek met kanselierskandi daat Hans-Jochen Vogel van de socialistische SPD bracht de Russische partijleider Andro pov vorige maand uitsluitend de Pershing-raketten ter spra ke. Over de kruisraketten, die toch in aanzienlijk grotere aantallen geplaatst worden, geen woord. Vogel kreeg de duistere waarschuwing te ho ren dat de Russen „gepast zul len antwoorden" op de plaat sing van de nieuwe Pershings. In Genève is er de Russen al les aan gelegen de Pershing-II van tafel te krijgen. In de zo mer van 1982 bereikten de Amerikaanse onderhandelaar Nitze en zijn Russische partner Kwitzinski een informeel ak koord. Wandelend in het Jura- -gebergte schetsten beiden de contouren van een akkoord. Dat hield in dat het Westen helemaal af zou zien van de nieuwe Pershings. De Russen zouden 75 raketten van het type SS 20 houden met elk drie kernkoppen. In totaal dus 225 kernkoppen. Het Westen zou honderd kruisraketten met elk drie kernkoppen mo gen stationeren. Bij elkaar dus driehonderd kernkoppen. Hoewel het akkoord later zo wel in Moskou als in Washing ton werd verworpen maakt het veel duidelijk. De topon derhandelaar van de Sovjets is bereid het Westen een surplus aan kernkoppen toe te staan, mits de Pershing-II verdwijnt. Tegelijkertijd zegt het veel dat de Sovjets zelf vastbesloten zijn vast te houden aan hun moderne SS 20, een wapen dat in snelheid en vernietigings kracht vergelijkbaar is met de Pershing. Geen schot in onderhandelingen In de onderhandelingen in Genève zal voor 6 maart, de dag van de Duitse verkiezin gen, weinig schot komen. De Sovjets hebben nu geen enkel belang bij voortgang. Als er na 6 maart een regering met de SPD komt, zullen zij aanzien lijk gemakkelijker zaken kun nen doen dan nu het geval is. Vogel heeft immers gezegd dat hij geen nieuwe raketten in Duitsland wil plaatsen als de Russen bereid zijn tot een „ra dicale vermindering" van hun SS-20. Bondskanselier Helmut Kohl en zijn christen-liberale coali tie houden officieel nog steeds vast aan de zogenaamde nu loptie van de NAVO. Die houdt in dat de Russen al hun SS 20-raketten moeten ont mantelen. Gebeurt dat niet, dan plaatst het Westen de 464 kruisraketten en de 108 Pers hing-II. Voor de Russen is af danking van al hun dure SS 20-raketten echter volstrekt onaanvaardbaar, zo laten ze bij elke gelegenheid weten. Het is dan ook niet voor niets dat de groten der aarde de af gelopen weken naar Bonn zijn afgereisd. De Russische minis ter van Buitenlandse Zaken Gromyko, de Amerikaanse vi ce-president Bush en de Fran se president Mitterrand heb ben hun opwachting aan de Rijn gemaakt. Het gaat hen al leen om de instemming van de Duitsers. Gromyko wil de Duitsers losweken van de nu loptie, Bush en Mitterrand hebben opgeroepen tot stand vastigheid èn plaatsing. Maar ook als Kohl in het zadel blijft, en die kans is groot, dan zal de nuloptie na 6 maart wel als onhaalbaar naar de prulle- mand verwezen worden. Waarschijnlijk komt er dan een tussenoplossing, die uit gaat van een gedeeltelijke ont manteling van de SS-20. Het Westen van zijn kant zal dan minder raketten plaatsen dan gepland. Blijft de vraag of er in zo'n tussenoplossing plaats zal zijn voor de Pershing 2. Kohl heeft met de stationering in elk geval geen moeite. Bij een overwinning van Vo gel komen er waarschijnlijk helemaal geen nieuwe raket ten. Maar als een bondskanse lier Vogel echt klem wordt ge zet in de NAVO, is hij waar schijnlijk nog wel bereid tot stationering van de kruisra ketten, maar in geen geval tot het plaatsen van de Pershing II. Niets voor niets ventileert plaatsvervangend SPD-fractie- voorzitter Horst Ehmke voort durend rekensommetjes over de raketten in Oost en West, die een ding gemeen hebben: geen nieuwe Pershings in West-Duitsland. De SPD voelt zich gesterkt door een rapport van een aan tal Amerikaanse en Duitse ge leerden en oud-politici, de groep waarvan de vroegere minister van defensie van de VS, Robert McNamara, en veiligheidsadviseur McGeorge Bundy deel uitmaken, noemt de Pershing 2 „eerder provo cerend en destabiliserend dan afschrikwekkend". 1 Oe proeven met de nieuwe Pershing 2 waren niet steeds s vol. Vorig jaar juni mislukte een proef met het wapen, jaar slaagden de proeven met de nieuwe raket. Sharon: veroordeeld, niet zozeer als een man die het niet wist, maar als een man die het niets kon schelen. JERUZALEM Door de jaren heen heeft de Israë lische minister van defen sie Sharon zowel in de po litiek als op het slagveld het geluk aan zijn zijde gehad. Hij was een bezie lend bevelhebber die zijn eigen regels maakte, maar ook een ongedisciplineer de egoïst die met zijn ster ke persoonlijkheid en in drukwekkende lichaam somvang zwakkere colle ga's meedogenloos op sleeptouw nam. Ook als politicus. Als het thans verschenen rap port van de onderzoekscom- missie-Kahan over de massa moorden door christelijke Fa- langisten vorig jaar september in de Palestijnse vluchtelin genkampen in Beiroet de ge schiedenis in wil gaan als een overwinning voor de Israëli sche democratie, moet de mi nister van defensie vertrek ken, vrijwillig of in opdracht van premier Begin. Want Sha ron is veroordeeld, niet zozeer als een man die het niet wist, maar als een man die het niets kon schelen. De oorlog in Libanon was' Sha- rons oorlog. Gesteund en bij gestaan door de stafchef van het leger, generaal Rafaël Ei- tan, bereidde hij de invasie voor en voerde hij haar uit. De Palestijnse Bevrijdingsorgani satie PLO kon, zo meenden zij, worden vernietigd als militai re macht. Het enige dat zij no dig hadden was een kans dat te bewijzen. De schermutselingen die uit braken na de moordaanslag op de Israëlische ambassadeur in Londen, Shlomo Argov, boden hun een aanleiding. Collega- ministers van Sharon dachten toen misschien nog dat ze slechts hadden ingestemd met een beperkte invasie in Liba non om veiligheidsredenen, maar reserve-officieren wer den toen al volop ingelicht over de opmars naar Beiroet. Steeds opnieuw klopte Sharon bij het kabinet aan met het verzoek nog iets verder te mo gen oprukken. Op sleeptouw En elke kilometer vooruit dic teerde de volgende kilometer. Telkens weer voerde Sharon aan dat posities moesten wor den veilig gesteld en dat de frontlinies bloot lagen aan ge weld van de vijand en verster king nodig hadden. Het kabi net werd op sleeptouw geno men door de bulldozer. Een minister zweert dat het kabi net nooit heeft besloten om Is raëlische troepen het christe lijke deel van Beiroet in te stu ren, laat staan het islamitisch- Palestijnse deel. Op precies dezelfde manier werd de aanwezigheid van Fa- langistische troepen in de vluchtelingenkampen Sabra en Chatilla aan het Israëlische kabinet gepresenteerd als een voldongen feit. Sharon zei dat hij slechts een drie maanden eerder genomen besluit had uitgevoerd om Libanese solda ten bij de oorlog te betrekken. Vice-premier David Levy gaf toen \yel uiting aan zijn angst omtrent mogelijke bedoelingen van de Falangisten, maar dwong geen stemming af, om dat hij vond dat dat geen zin meer had. De vos zat reeds in het kippenhok. Minachting Sharons minachting voor het menselijk leven en de opvat tingen van zijn collega-minis ters dateert al uit de jaren vijf tig toen hij als jong militair op klom tot commandant van de speciale anti-terreureenheid 101. In een van de vergel dingsacties van deze eenheid over de Jordaanse grens bij Qibiya slachtten hij en zijn mannen in 1953 69 burgers af door hun huizen op te blazen. De helft van de slachtoffers bestond uit vrouwen en kinde- De jonge majoor Sharon voer de als verdediging aan dat hij niet wist dat de huizen werden bewoond. Zijn mannen hadden niet de moeite genomen om ze te doorzoeken. De Labour-re- gering van David Ben Goerion en Moshe Sharett wezen de verantwoordelijkheid voor de actie van de hand, maar Sha rons positie is nooit echt in ge vaar geweest. Twee jaar later werd hij ern stig berispt omdat hij wapens en gegevens ter beschikking had gesteld aan vier jonge Is raëliërs die willekeurige wraakacties ondernamen op Bedoeïnengezinnen in Judea omdat Arabieren hun familie hadden vermoord. Hij had hen tevens aangemoedigd om niets, tegen de politie te zeggen als ze werden ondervraagd. Sha ron was toen inmiddels luite nant-kolonel. In de Suez-oorlog van 1956 liet hij in strijd met de bevelen van hogerhand toch paratroe pen landen in de Mitla-pas. Het was een kostbare en onno dige actie waarbij 38 Israëliërs om het leven kwamen en 120 werden gewond. Vier van zijn officieren (van wie er twee la ter chef-staf van het leger zijn geworden en een hoofd van de inlichtingendienst Mossad) be schuldigden hem er toen van, jonge Israëliërs de dood te hebben ingejaagd ter eigener eer en glorie. Stafchef Moshe Dayan schreef destijds in zijn dagboek dat Sharon aan de krijgsraad was ontsnapt omdat het Israëlische leger zijn com mandanten niet strafte als ze teveel hadden gedaan, alleen als ze te weinig hadden ge daan. In de Yom Kippoer-oorlog van 1973 werd Sharon als reserve- generaal opgeroepen om een divisie aan te voeren. In die functie lag hij constant over hoop met zijn superieuren. Maar een geslaagde contra- aanval over het Suez-kanaal maakte hem opnieuw tot na tionale held. Toen was het ge luk nog steeds met hem. Door dik en dun Als politicus had Sharon al even weinig oog voor nuances als toen hij nog in het leger zat. Al enkele maanden nadat hij zijn generaalsuniform aan de wilgen had gehangen, had hij het hele rechts Likoed-blok naar zijn hand gezet. „Hij ver krachtte vier politieke partij en", zei een verbaasde parle mentariër die in 1973 gelijk met Sharon in het parlement was gekozen. In de oppositie was Sharon ge frustreerd. Toen hij na 1977 in de regering kwam, werd hij door zijn vrienden gewan trouwd. Ezer Weizman, die hem voorging als minister van defensie, schreef in zijn me moires: „In een oorlog zou ik hem door dik en dun volgen". Wat de politiek betreft, was Weizman minder zeker. Pre mier Begin verzette zich des tijds tegen de benoeming van Sharon tot minister van defen sie omdat hij bang was dat Sharon zijn departement spoe dig „met tanks zou omcirce- len", zoals hij het destijds for muleerde. „Begin geloofde echt dat Sharon in staat was zoiets te doen", aldus Wei zman. Maar Sharon gaf het niet op. Zijn nederzettingencampagne op de bezette westelijke Jor- daanoever vormde de sleutel tot Begins verkiezingsover winning in 1981. Tegen alle bureaucratische, financiële en diplomatieke bezwaren in be volkte hij Judea en Samaria met joden. Na de verkiezingen kon Begin de benoeming van Sharon tot minister van defen sie niet langer tegenhouden. Wat Begins bezwaren ook wa ren, Sharon nam het Israëli sche Pentagon over. Zijn rechtse reputatie, die de reden vormde dat hij onder de La- bourregering nooit stafchef van het leger was geworden, leverde hem nu het ambt van minister van defensie op on der de Likoed-regering. Sha ron was op weg naar Beiroet. En naar Sabra en Chatilla. ERIC SILVER Copyright The Guardian Drs. Naftaniël is auteur van het in 1978 verschenen Zwartboek over de Arabische boycot tegen Is raël. De Amersfoortse kantonrechter mr. H.C. van Eek sprak eind vorige week de onderneming Flakt b.v. vrij van de beschuldiging niet-jood- verklaringen te hebben afgegeven. Welke consequenties heeft dit von nis? Drs. Ronny Naftaniël, directeur van het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël, schreef op ons verzoek nevenstaande beschou wing. DEN HAAG Het ho- ger beroep dat de officier van justitie, mr. H.W.J. Droesen tegen de vrij spraak van het Amers foortse bedrijf Flakt BV heeft aangetekend, is niet minder dan logisch. Flakt BV was ervan be schuldigd twee niet-jood- verklaringen te hebben afgegeven, en daarmee artikel 429 quater Wet boek van Strafrecht te hebben overtreden. Dit artikel verbiedt het ma ken van onderscheid in het zakelijk verkeer op grond van ras, en moet gezien worden als een doeltreffend wapen te gen allerlei vormen van discriminatie. Mr. H.C. van Eek, de kanton rechter in Amersfoort,, kwam tot zijn oordeel omdat hij meende dat joden eeh volk zijn en geen ras, waardoor artikel 429 quater niet op hen van toepassing is. Dit was de tweede vrijspraak van bedrij ven die niet-joodverklarin- gen hebben afgegeven. Eer der. oordeelde de Amster damse kantonrechter, dat het bedrijf Ballast Nedam hoog stens onderscheid had ge maakt wegens godsdienst, maar niet wegens ras. Ook in dit geval tekende de officier van Justitie hoger beroep aan. Hoewel de Amsterdamse kantonrechter in zijn vonnis veel uitvoeriger was dan de Amersfoortse, is het opmer kelijk dat beide vonnissen glashard voorbij gaan aan de bedoelingen van de wetgever en dat ze geen raad lijken te weten met het begrip jood. Protest De niet-joodverklaringen kwamen vooral in het nieuws door een zwartboek van het CIDI (Centrum voor Informatie en Documentatie Israel) in 1978, dat aantoonde dat vele Nederlandse bedrij ven ze afgeven voor hun werknemers die naar Saoedi- Arabië moeten. Hierbij werd verklaard dat een employé christelijk of islamitisch is en geen banden met Israel on derhoudt. Het protest tegen deze verklaringen was inder tijd zo groot dat zelfs het VNO in zijn blad „De Onder neming" schreef dat de per- sonenboycot „een vorm van discriminatie is die zonder meer verworpen moet wor den". Ook de Bijzondere Tweede Kamercommissie on der leiding van PvdA'er Har ry van den Bergh, die een onderzoek instelde, consta teerde ia 1979 dat bedrijven met deze verklaringen de discriminerende wetgeving van Saoedi-Arabie naar Ne derland overbrengen. De debatten die naar aanlei ding van het onderzoek in de Tweede Kamer plaatsvon den, mondden uit in een wetswijziging van artikel 429 quater. Dit zou niet alleen een definitief einde ihaken aan de afgifte van de niet- joodverklaringen, maar zou ook de rechtspositie van an dere minderheden kunnen verbeteren. Minister de Ruiter van justi tie liet er geen twijfel over bestaan wat het uiteindelijke doel van het nieuwe wetsar tikel was, toen hij in de Tweede Kamer zei: „Neem een verklaring omtrent de godsdienst. Bijvoorbeeld: deze mijnheer of mevrouw die we uitzenden belijdt de op zichzelf ten opzichte van ras, letterlijk nietszeggende verklaring, maar in de hele context van de betekenis die eraan wordt toegekend bij degenen die de verklaring vragen, staat het voor mij vast dat het over het alge meen een discriminerende verklaring zal zijn. Die zal niet voluit door een Neder lands bedrijf kunnen worden afgegeven op een zodanige manier, dat er geen enkele schijn van discriminatie kan zijn". Toen Harry van den Bergh in november 1980 voor de ze kerheid aan de ministers van buitenlandse zaken en justitie nog eens hun oordeel vroeg over een niet-joodverklaring die het bedrijf RSV had afge geven, antwoordden beiden: „Het vragen en afgeven van niet-joodverklaringen kan strafbaar worden indien en zodra artikel 429 quater Wet boek van Strafrecht wet zal zijn. Alsdan zal het vragen of afgeven van niet-joodverkla ringen strafbaar zijn". Op 29 juni 1981 werd het nieuwe artikel 429 quater uiteindelijk van kracht. De beide vonnissen in Am sterdam en Amersfoort heb ben nu echter laten zien dat de kantonrechters doodeen voudig daaraan voorbij ge gaan zijn. De wens van rege ring en parlement, zoals die ook is neergelegd in de me morie van toelichting en ant woord op artikel 420 quater, is door de rechters volstrekt miskend. Ondanks het feit, dat de bedoeling van de rege ring van doorslaggevend be lang behoort te zijn bij de be- Indirecte discriminatie De kantonrechter in Amster dam loopt bovendien met een boog heen om het vraagstuk van de zogenaamde indirecte discriminatie, als hij stelt, dat het slechts om een gods dienstverklaring gaat. Indi recte discriminatie tref je bij voorbeeld aan bij sommige woningbouwverenigingen, die in hun statuten hebben staan dat woningen alleen aan christenen kunnen wor den toegewezen. Op die ma nier kunnen Turkse en Ma rokkaanse arbeiders, die over het algemeen islamiet zijn, geen recht doen gelden op de beschikbare huizen. Een andere manier om min derheden te weren is het erplicht stellen van een goe de kennis van de Nederig se taal bij het solliciterei dat op geen enkele m, relevant is voor de te den functie. Evenmin i: belijden van de christelijk islamitische godsdienst vant voor de werkprest bij de bedrijven Ballast dam en Flëkt. De afgifte verklaringen over de dienst van de werknei heeft dan ook alleen ten doel joodse werknei te onderscheiden, omdat Saoedi-Arabie niet bil mogen. Maar, zo zegt de kanton ter in Amersfoort, danl geldt artikel 429 quater j want joden zijn een voll geen ras. Dat de joden I volk zijn klopt, maar I een volk dan wel gedisc^ neerd worden? De schiedenis toont aan dad begrip ras ruim ui tg# dient te worden. Het i aan te sluiten bij de oms< ving van het internatiJ verdrag van New York f ke de uitbanning van| vormen van rassendis» natie uit 1969. Hierin gesproken over het van onderscheid op g. van ras, huidskleur, afkdlm nationale of etnische afs&rg i ming. )ij jr De Hoge Raad heeft uit<P kelijk in een aantal gevj van discriminatie bij hol gelegenheden deze bredi terpretatie overgenomen december vorig jaar nogj deelde de Hoge Raad 1 civielrechtelijke zaak de woningbouwveren) Binderen dat onder hel^ grip ras ook Turken mc worden gerekend. Maar minister De Ruiter stelt i memorie van toelichting- artikel 429 quater dat:L~v-i maken van onderscheidUJJ gens religie onder bep. omstandigheden, nan^ wanneer blijkt dat h^ werkelijkheid gaat c minatie van joden en i ren wegens hun ras ondt werking van de strafbep valt". anze De Amersfoortse kaïTO] rechter had dit alles me t< betrekken in zijn oordeel in heeft hij joden in Nedeino, vogelvrij verklaard voofc criminatie. Want als zijn? nis ernstig genomen 'e 1 worden dan mag iederelise het zakelijke verkeer v <ji< ïtn zelfs straffeloos om hun" zijn ontslagen wordenens dat alleen maar omdfi b volgens mr. Van Eek nifenj der het begrip ras valleitrjQj valt te hopen dat hel rechtshof in Utrecht, wa zaak tegen Flakt over e(s maanden in hoger b£ *jj; dient, een stokje zal sr.. 1 voor deze gerechtelijke ra}& ling. RONNY NAFTAfr1? j inf: epi arw

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6