Reconstructie Lammenschansplein bet gemengde gevoelens ontvangen i •ioscoopbond: peunhazerij op Universiteiten ?ms Accu voor Waal Plan voor 37 woningen op Sjardin-terrein Bewegwijzering in Merenwijk wordt verbeterd gIN?1 IDEN flief Iaat ïile sokken -liter PEN Uit een schoenen kel aan het Bevrijdings- p zijn in de nacht van (dag op woensdag schoe- pantoffels, sokken en judertassen gestolen. romiriief kwam de zaak binnen estijf een wc-raampje in te j uitin- Hij liet zijn oude schoe it hi en een paar vuile sokken jer. Met schone sokken en on$we schoenen aan zijn voe- e sl^ verliet de dief de winkel 5U dihet wc-raampje. treij .ikke» e, g( fieidae Sou/tont DONDERDAG 10 FEBRUARI 1983 PAGINA 3 Aanrijdingen door gladheid LEIDEN De glad- heid veroorzaakte gis teren in Leiden een vijftal aanrijdingen. Bij de botsingen ont stond louter blikscha de. Op de Willem de Zwij gerlaan kwamen twee bromfietsen met el kaar in botsing. Op de Sitterlaan, de Van Vollenhovenkade, de Zeemanlaan en de Co- rantijnstraat kwamen auto's met elkaar in boting. Echtpaar op dievepad LEIDEN Een Leids echt paar is gisteren op heterdaad betrapt bij een winkeldiefstal bij Vroom en Dreesman. Het tweetal, een man van 35 en een vrouw van 31 jaar oud, bekende gisteren ook diefstal len te hebben gepleegd in een textielzaal en een schoenen winkel. Een 25-jarige vrouw werd gis teren in V&D aangehouden. Ook zij maakte zich schuldig aan winkeldiefstal. Imam vertrekt zaterdag naar Marokko LEIDEN De moslimleider A. Mi- mouni vertrekt zaterdag uit Nederland. Hij moet het land verlaten omdat de rechter in een kort geding heeft be paald, dat de moslimleider geen recht heeft op een verblijfsvergunning. De vliegreis naar Marokko wordt betaald door de Stichting Moslimgroep uit Lei den. Verwacht wordt, dat de imam bij de Nederlandse consul in Marokko een aanvraag voor een verblijfsvergunning zal indienen. De Stichting Moslimgroep wil dat A. Mimouni als geestelijk leider in Leiden gaat werken. cnv wil vier Leidse werkverenigingen LEIDEN De werkende jongeren van het CNV willen vier werkverenigingen in Leiden oprichten. Op een eerste oproep van de bond hebben zich 22 jongeren gemeld en daar zijn er 9 van overgebleven. Zaterdag adverteert de bond opnieuw. Het is de bedoeling dat er in Leiden vier werkverenigingen komen. Voor grafici, auto monteurs en in de adminstratieve sector zou werk zijn. De vier de vereniging zou een werkplaats moeten worden. Waar de werkverenigingen ondergebracht moeten worden, is nog niet duidelijk. Mogelijk wordt gebruik gemaakt van een aanbod van de Hervormde Diakonie, die over bedrijfsruimten zou beschik ken. Het CNV heeft aan de gemeenten een startsubsidie van 50.000 gulden gevraagd, maar dat is vooralsnog afgewezen. Vol gens B en W moet het CNV de aanvraag indienen bij de Stich ting Werkgelegenheid. Deze stichting moet de gelden die de ge meente voor dit soort doelen beschikbaar heeft, verdelen. Van daag had het CNV een gesprek met minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid over het fenomeen werkvere nigingen. TUNNELS VROUW-ONVRIENDELIJK' t bloj dat hdeN Het door de vincie ontworpen plan ir de reconstructie van en S Lammenschansplein idinfd gisteravond in de i tijddscommissie ruimtelij- ;lle lordening met gemeng- i bed gevoelens ontvangen. *en jjwel men unaniem van 3en ping is dat de huidige ke ponde bij een recon- efinijictie gebaat is, toonden I bij tele vrouwelijke leden lezelk bezorgd over het plan om vier tunnels voor het fiets- en voetgangerver- keer aan te leggen. De tunnels zouden 's avonds niet door vrouwen ge bruikt kunnen worden. Voorgesteld werd dan ook de tunnels 's avonds af te sluiten om het langzaam verkeer dan gebruik te laten maken van oversteekplaatsen bo vengronds. Hiervoor zouden echter extra verkeerlichten geplaatst moeten worden. terwijl het plan in zijn huidi ge staat al duur genoeg is. Bovendien bestond er angst dat het fietsverkeer ook overdag van deze oversteek plaatsen gebruik zou maken, hetgeen onveilige verkeerssi tuaties op zou leveren. Door woordvoerders van de pro vincie werd toegezegd dat de tunnels zo gebouwd zullen worden dat zij „een open ka rakter" krijgen, hetgeen be tekent: goed verlicht en zo danig geconstrueerd dat van buitenaf de gehele tunnel te doorzien is. Met de aanleg van bosjes en struiken rond de fietspaden die op enige afstand van de weg zijn ge pland zal terughoudend heid betracht worden. De provincie heeft de tun nels in het plan opgenomen omdat gebleken is dat veel, vooral jeugdige, fietsers van de rotonde gebruik maken. Het aantal ongelukken met letsel is op de rotonde rela tief hoog. I T-kruisingen Met de reconstructie van de rotonde wordt na de zomer van dit jaar begonnen. Het is de bedoeling dat de huidige rotonde vervangen wordt door twee T-kruisingen. De Voorschoterweg sluit als belangrijkste doorgaansroute direct aan op de Europa- weg. Via een kruising komt verbinding tot stand met de Lammenschansweg waarop de Kanaalweg wordt aange sloten. Het geheel wordt met verkeerslichten beveiligd. De kosten van het project bedra gen bijna zeven miljoen gul den. Begonnen wordt met het vernieuwen van de Lam- menbrug. Deze wordt twee weken voor al het verkeer afgesloten. Gedurende het karwei, dat naar schatting een jaar in beslag zal nemen, wordt de Kanaalweg afgeslo ten. De overige doorgaande wegen blijven, hetzij met enige vertraging, berijdbaar. [edewerkers audio-visuele Intra op schnabbeltoer" :ldS 1 IDEN/LEIDEN De Nederlandse Bioscoopbond _?ft de audio-visuele centra van de universiteiten er- t beschuldigd met overheidsmiddelen en in tijd van overheid aan commerciële produkties te werken r bonafide en zelfs wel malafide producenten. dat de Bond deze klacht heeft gedeponeerd bij minister (tman van Onderwijs en Wetenschappen. Die heeft de klacht pijn beurt in een brief doorgespeeld naar de Colleges van Be- L ïr van alle universiteiten en hogescholen in ons land. Daarbij "I ft de minister het verzoek gedaan erop toe te zien dat er n aanleiding mag zijn het audio-visueel personeel van con- rentie-vervalsing te beschuldigen. Mocht dit wel het geval j, dan zal de minister dit beschouwen als overcapaciteit op de reffende centra. gens de Bioscoopbond wordt er door de medewerkers van de lio-visuele centra flink „geschnabbeld" in tijd van de over- Sommige medewerkers houden er zelfs bedrijfjes op na, al I niet op hun eigen naam, waar zij tegen afbraakprijzen pro- gelofrnma's maken met behulp van overheidsmiddelen. Voorts vanjden er volgens de Bond medewerkers zijn die een deeltijd- ït Dijn nemen om zo de gelegenheid te hebben opdrachten van deniiculieren aan te nemen, die dan ook weer gemaakt worden jleeft overheidsmiddelen en in tijd van de overheid. 's od College van Bestuur van de Leidse universiteit bereidt een 'oord aan de minster voor, waarin gesteld wordt dat het bij college niet bekend is dat dergelijke zaken voorkomen. Het lege stelt verder in zijn brief dat het vindt dat zoiets ook niet 1 moeten gebeuren. Jeesterserieconcert met leethoven en Brahms gedr ;aan(IDE|JJ Nu niet in hun eigen serie, maar in het ka- x>r r van de Meesterserie van K&O concerteerde het ekeifeidentie Orkest onder leiding van haar vaste diri- n' "ht Hans Vonk met twee werken, die door hun om- atuul1® ruimschoots voldoende waren om een avondvul- id programma te vormen, te weten de symfonie pimer 7 van Ludwig van Beethoven en het tweede jnoconcert van Johannes Brahms. Als solist in dit itste werk trad de Oostenrijkse pianist Rudolf Buck ler op. n Nde uitvoering van Beethovens symfonie was de beperkende "P •floed van de akoustiek van de Stadsgehoorzaal goed hoorbaar, 1 J toe te schrijven was aan de overheersend zware klank, die IJnlijk een grotere ruimte nodig had om volledig te kunnen i0.4 njeren. Ten dele lag het aan het werk zelf, dat met onder meer 0;, $r korte thema's gedrongen en hoekig opgebouwd is, ten dele 0.3 m het aan de forse klank van het omvangrijk bezette orkest, O® J]jbovendien een soms naar droogheid neigende soberheid be- o nfhtte. De lyrische elementen in het werk kwamen daardoor o n» Wej eens wat meer te kort dan in deze situatie nodig was. o ^structurele kwaliteiten, die in elke symfonie en zeker in deze 0.2 m| Beethoven een voornaam deel van haar schoonheid vor- o!i SK spraken bij dit gebrek aan opsmuk eigenlijk voor zichzelf o.i mfiorteerden zodoende een maximaal effect. De emotie was het °o n? vertegenwoordigd in het laatste deel, de finale, die door de 0 mirin getoonde felheid een overtuigende climax vormde, zon- 2 "5 ontsierd te worden door een bombastisch gebruik van koper 1 dagwerk. o mt deze solide en doordachte interpretatie contrasteerde het 1q Jjyl van Rudolf Buchbinder. In plaats van de ernstige en brede 2 minklijnen, waarmee Brahms doorgaans wordt uitgevoerd, 2 |J*d men verrast, kan men haast wel zeggen, met een grillig o nJ dat van een in verhouding met het orkest haast onhoorbare, - n^ressionistisch aandoende vaagheid zich slingerde naar het 4 uiterste, een gevoelloos, met hakbewegingen neergezet o nvte. Abrupte wendingen en onregelmatige tempi gaven het ge- 20 iSr een en verbrokkeld karakter, dat bovendien door 16 nihnische slippertjes en inconsequenties in de dynamiek - iden- 12 wl6 PaSsa8es werden bij herhaling geheel anders behandeld - o n/dig aandeed. Een correcte timing met het orkest, een op zich - mik uitstekende techniek en incidenteel muzikale momenten JJfangzame en zeer zachte gedeelten konden toch niet de over- m&ng post doen vatten een geslaagde uitvoering beluisterd te o JJJïben. Va DTFK VOORFN Met spandoeken trokken de kinderen van het Leidse Volkshuis naar het stadhuis. LEIDEN Wethouder C. Waal van ruimtelijke ordening kreeg gistermiddag op het stadhuis een accu, een pot verf, een verf kwast en een rode en een groene lamp in handen gedrukt. De actie werd uitgevoerd door een groep kinderen die deelnemen aan clubs van het Leids Volkshuis. De eis was dat de verkeers lichten op hoek van de Pelikaanstraat en de Haarlemmerstraat weer in werking worden gezet. Waal kreeg verder 400 handtekeningen, die de eis ondersteu nen. De huidige situatie zou te gevaarlijk zijn. Waal kreeg de attributen omdat hij heeft gezegd, dat de gemeente wel geld heeft voor het neerzetten van verkeerslichten op een aantal kruispunten, maar geen geld om ze te onderhouden of te laten branden. Oorspronkelijk was het de bedoeling om de lichten op die kruising weg te halen, maar onder druk van de gemeente raad werd een paar weken geleden besloten de lichten toch te laten staan. Voordat dat besluit viel, hadden de kinderen en hun begeleiders al gevraagd of ze de handtekeningen mochten aan bieden, maar Waal had daar nog geen tijd voor gehad. De wet houder zegde toe dat hij zou proberen de stoplichten op de krui sing weer zo snel mogelijk aan te krijgen, maar hij waarschuwde voor een nieuwe bezuinigingsronde, die de gemeente moet door voeren. De groep kinderen trok luid zingend vanuit het Volks huis naar het Stadhuis en dreef in afwachting van de komst van de wethouder de bodes van het Stadhuis met hun ge schreeuw en gezang tot wanhoop. Economisch wel en wee De handel in religieuse kunstart. van de Fa. Gebr. Po- lanen aan de Nieuwe Rijn 99 is opgeheven. Aan de Kwikstaarthoek 1 is „Marco B.V. i.o.", expl. van onr. goed gevestigd. „Unlu Video", verhuur van voorbespeelde videobanden aan de Janvossensteeg 50 is opgeheven. De winkel in levensmidde len van Overdevest aan de Churchilllaan 2 is opgeheven. Aan de Lammenschansweg 75 is de handelsonderneming „Sastaa", import van en groot handel in (half) edelstenen, slangenleer, wierook, handtas jes e.a. produkten (eig. E. E. Hüpscher) gevestigd. Het technisch bureau (rep. inrichting van starters en dy namo's auto en scheepselektri- citeit) „De Jong en Zn. Leiden B.V." aan de Middelstegracht 83 wordt verplaats naar de Flevoweg 43. Het technisch install, be drijf „Koeltechniek Verhoog B.V." is verplaatst van de Oude Singel 4 naar de Flevo weg 25. Aan de Parelstraat 7 is de beheersmaatschappij „Jan van der Luit Holding B.V." geves tigd. De snackbar J. Post aan de Herenstraat 29 is onder de ^nnckbnr DP [WPP «JPII tels" overgenomen en voortge zet door A. van der Leest. De vestiging van „Metro- Confectie" aan de Stationsweg 40 is overgenomen en voortge zet door „Nicoh-Confectie" (eig. N. C. Ter voort). In een eerder leeggekomen winkelruimte aan de Hooi gracht 44 is de dierenspeciaal zaak „Actief" gevestigd. Aan de Pasteurstraat 1 if de groothandel in snacks „F. J Snacks" gevestigd. Aan de Caeciliastraat 11 is de pottenbakkerij, tevens kleinhandel in zelfvervaardig de produkten van Anna Blom- merde gevestigd. Het schildersbedrijf van E. J. de Jongh aan de Oude Vest 131 is opgeheven. De voormalige vestiging van „3-Suisses-breiwol" aan de Botermarkt 13 is voortgezet als winkel in handwerkartikelen „Brei Blij Boetiek" (eig. Th. W. M. Huls). De boek- en tijdschriften winkel „Ila" aan de Maars- mansteeg 10 is overgenomen als boek- en tijdschrifthandel onder de naam „Hier is 't" voortgezet. „Opstal Meubelen", winkel in woninginrichtingsart. aan de Haarlemmerstraat 165 is onlangs begonnen met de op heffingsuitverkoop. Aan de Driftstraat 36 is de videotheek „Disney-World" (filiaal van de videotheek 007 aan de Doezastraat) gevestigd. Aan de Prinsenstraat 27 a is het glazenwassersbedrijf „Spons en Zeem" (eig. A. P. In een onlangs leeggeko men winkelruimte aan de Churchilllaan 2 is een winkel in bloemen en planten van B. Heemskerk gevestigd. Aan de Lijsterstraat 28 is het voetverzorgingsbedrijf van mevr. Dofferhoff-van Dongen gevestigd. Aan het Bizetpad 8 a is „Multi Service J. J. Slokker", radio- en televisie installatie- en rep. bedrijf (eig. J. J. Slok ker) gevestigd. De winkel in rijsttafeling rediënten „Toko Menuet" aan de Nieuwe Rijn 4 is overgeno men en onder de naam „Toko Mawar" voortgezet door S. M. Tjoeng. Het zakenadres van het ho veniersbedrijf Fa. C. J. Ver biest en Zn.'is verplaatst van de Rijn en Schiekade 4 naar de Castellumweg 3. De winkel in zee- en zoet watervissen „Aquafish" aan de Morsweg 71 is opgeheven. „Windsor Modes", winkel in kleding aan de Haarlem merstraat 241-243 is opgehe ven. De winkel in boeken en tijdschriften „Walk-In" aan de Breestraat 163 is overgenomen en onder dezelfde naam voort gezet door A. M. Zoons. Het adviesbureau van L. B. de Jong en L. Hesse aan de Apollolaan 212 is opgeheven. In een eerder leeggekomen ruimte aan de Merendonk 174 is het „Fitness Centrum Me renwijk" van M. P. J. A. van Houdt en K. C. Cappel geo pend. Nederlandse manifestatie in Berlijn AMSTERDAM Van half maart dit jaar tot half januari 1984 wordt in West-Berlijn een grote culturele manifestatie gehou den. Onder de titel „Amsterdam-Berlijn; ontmoeting met Neder land" worden er tentoonstellingen en voorstellingen geboden die vorig jaar in het kader van Berlijn-Amsterdam in ons land plaats hadden, aangevuld met exposities van beeldende kunst en architectuur, alsmede een Nederlands theater- en muziekfestival in juni. Kwaliteit kunstzinnige vorming bedreigd DEN HAAG De Raad voor de Kunst heeft minister Brinkman van WVC verzocht zijn verantwoordelijkheid voor de kwaliteit van de kunstzin nig» vorming te blijven nako men, ook bij zijn streven naar decentralisatie van overheid staken. De raad vindt, dat kunstzinnige vorming niet is los te maken van de kunsten. Deze vorming is ten onrechte met het sociaal-culturele werk verbonden, dat onder verant woordelijkheid van de lagere overheden valt Recontructie Met de reconstructie van de Bernardkade wordt maan dag 14 februari begonnen. Het eerste wordt het deel tussen Julianastraat en de Alexanderstraat aangepakt. Met de reconstructie van het gedeelte vanaf de Alexan derstraat tot aan de Os en Paardenlaan wordt nog ge wacht, totdat eerst het groot onderhoud aan de wonin gen langs de Bernardkade heeft plaatsgevonden. Van af maandag 14 februari zal het deel tussen Juliana straat en Alexanderstraat voorgoed voor autoverkeer worden afgesloten. Opzichter namens de gemeente is de heer J. Lepelaar van de afdeling bestratingen. Met vragen of opmerkingen kan men zich tot hem wenden. Belastingbiljet Deze week zal bij menigeen het belastingformulier in de bus vallen. Mensen die moeite hebben met het invullen er van kunnen terecht bij de Leidse Rechtswinkel Ketelboe tersteeg 10) waar onafhankelijke vrijwilligers bij de belas ting-aangifte kunnen helpen. Deze hulp is kosteloos maar geldt echter alleen voor mensen met een inkomen beneden de ziekenfondsgrens. Voor het invullen moet tevoren een afspraak gemaakt worden. Mensen uit Leiden dienen daar voor langs te komen, inwoners uit de regio kunnen bellen voor een afspraak (ma-vr 10.00 tot 14.30 uur). Inwoners van Leiden-Noord kunnen voor het invullen van hun be lasting-biljet ook terecht in het buurtcentrum aan de Ho- gendorpstraat 36 en wel op 28 februari en verder alle maandagavonden in Maart (18.30 - 20.30). Hiervoor behbeft geen afspraak gemaakt te worden. Swingavond Het Leids Vrijetijdscentrum houdt morgen weer een swingavond. Op zolder treedt de dichter Jules Deelder op. De zaal is vanaf negen uur open. De toegangsprijs is twee gulden vijftig. Leden betalen een gulden vijf tig Punk in LVC De uit Groot Brittannië afkomstige groep Chron-Gen treedt zaterdag 12 februari op in het Leidse Vrijetijdscen trum aan de Breestraat. De groep, die punkmuziek ten ge hore brengt, maakte in 1981 haar eerste e.p. „Puppets of War". Al spoedig volgde de single „Reality". De eerste langspeelplaat, „Chronic Generation", verscheen vorig jaar. De groep bestaat uit: Glynn Barber (zang). John Thurlow (gitaar), Pete Dimmock (bas) en John Johnson (drums). De zaal is om negen uur open. De toegangsprijs is zeven gulden vijftig. Leden van het LVC betalen zes gul den. Bertolucci Het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat vertoont dinsdag 15 en woensdag 16 februa ri „Novecento 1 en 2" van regisseur Bertolucci. De filmvoorstellingen beginnen om zeven uur. De film gaat over de zoon van een landarbeider (Gerard Dépar- dieu) en een here boer (Robert de Niro), die op dezelfde dag in het jaar 1900 worden geboren. De film volgt hen en hun familie gedurende tachtig jaar in vriendschap en verwijdering met nadruk op het fascisme als de zoon van de here boer passief collaboreert en de arbei der partizaan wordt Dichter De Rotterdamse dichter Casper van der Berg treedt van avond op in het muziekcafé Scarabee aan de Pieterskerk- choorsteeg in Leiden. Aanvang 22.00 uur. De eerste bundel van Casper verschijnt binnenkort en wie vindt dat hij veel op Jules Deelder lijkt, heeft gelijk want Casper is een groot bewonderaar van Jules Deelder. De toegang is gratis. LEIDEN De gemeente hoopt binnenkort te be ginnen met de bouw van 37 woningen op het ter rein van de voormalige Sjardin-vestiging in Pan- cras-Oost. Onderdeel van het plan is de verbouwing van het pakhuis aan de Uiterstegracht 60 tot 6 twee- tot driekamerwo ningen. Op het bedoelde terrein be vond zich tot voor kort de fir ma Sjardin, groothandel in sa nitair en loodgietersmateria len. Bijna een jaar geleden verhuisde het bedrijf naar de Merenwijk, het complex in Pancras-Oost werd door de ge meente gesloopt om ruimte te maken voor woningbouw. Aan de Middelstegracht zullen 6 vier- en 6 driekamerwonin gen in drie lagen worden ge bouwd. Boven de poort, die toegang geeft tot het binnen- gebied, verrijzen nog eens 2 woningen. In het middenge bied zijn 15 eensgezinswonin gen gepland. Tenslotte is hel de bedoeling dat aan de Uiter stegracht nog eens 2 eensge zinswoningen worden ge bouwd. LEIDEN De gemeente heeft 70.000 gulden uitge trokken om de bewegwij zering in de Merenwijk te verbeteren en te vernieu- Een bezoek aan de Merenwijk geldt voor vele (niet) Leide- naars als een ramp omdat in de wirwar van doodlopende straatjes, veelal genoemd naar een voor velen volslagen on bekende diersoort, het juiste adres nauwelijks te vinden is. Het huidige wegwijzersysteem een wijkkaart bij de in gangswegen en nummers van de afslagen langs de rondweg voldoet niet meer omdat een aantal schakels zijn ver- rtwmpn H»»t nienwp svstppm voorziet in het plaatsen van borden voor fietsers en auto's aan de invalswegen. In de wijk zelf wordt op negen plaatsen een verlichte kubus geplaatst met een plattegrond van de wijk. Op de kubus wor den onder meer de buurtna- men vermeld. Vijftig borden langs de rondweg, verwijzend naar 1 tot 4 buurten, moeten de automobilist op de plaats van bestemming brengen. Belg breekt arm LEIDEN Een 78-jarige man uit België gleed gisteren uit op de Rijnsburgerweg. Hij bralc daarbij zijn linkerarm. De man is naar het Diaconessenhuis pnbrarht

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3