De val van Yriesekoop Judobestuur blijft moties Zuid-Holland de baas Kuroiwa nieuw sprinttalent 5 Pech schaatser^ Leo van Geest MAANDAG 7 FEBRUARI 1983 Titelprolongatie van Amerikaanse kunstrijders PITTSBURGH Rosalynn Sumners en Scott Hamilton hebben in Pittsburgh hun Amerikaanse titel kunstrijden geprolongeerd. Wereldkampioene Elaine Zayak bezette de tweede plaats met 5,6 punten. Het brons ging naar Tiffany Chin met 7,6 punten. Vikki de Vries kwam eveneens op 7,6 punten maar zij had een lager plaatscijfer en eindigde als vierde. Melissa Thomas eindigde met 9,0 punten als vijfde. Het ijsdanspaar Natalja Bestemjanova/Andrei Boekin uit de Sowjet-Unie veroverde zaterdag in Dortmund de Europese titel ijsdansen veroverd. De tweede plaats was voor Olga Wolosjins- kaja en Aleksander Sjwinin, eveneens uit de Sowjet-Unie. Het Nederlandse ijsdanspaar Marianne van Bommel /Wayne Dewey- ert eindigde als twaalfde. Ze zakten daarmee een plaats. Na de 'rock and roll'-dans van vrijdag waren de Canadese Nederlan ders nog elfde. Vorig jaar eindigden ze als vijftiende. Noodlanding De bestuurder van dit re clamevliegtuigje mocht za terdag van geluk spreken dat er ook in Rotterdam niet werd gevoetbald. Daardoor kon hij op het terrein van VOC een nood landing maken, nadat de sleep in de stuurinrichting was geraakt. Als er op het veld zou zijn gevoetbald op het moment dat het toestel naar beneden kwam had dit nog verve lende gevolgen kunnen hebben. THORNABY Het Top Twaalf-tafeltennistoer nooi, dat gisteren in het Engelse Thornaby in de jongst debuterende Roe meense Olga Nemes (14) en de Tjechoslowaakse veteraan Milan Orslows- ki (30) twee uiterst ver rassende winnaars ken de, zal voor de totale Ne derlandse afvaardiging een staart krijgen, die een rat niet zou misstaan: lang en lelijk. Niet de sportieve terugval als zodanig, die titelverdedigster Bettine Vriesekoop (nu der de) doormaakte, rechtvaar digt een nasleep. Wel zal het hoofdbestuur van de Neder landse tafeltennisbond (NTTB) zich morgenavond met knarsende tanden vast bijten in het onfatsoenlijke gedrag in Thornaby van de geschorste damescoach Ge rard Bakker, de daardoor on mogelijk geworden officieuze samenwerking tussen hem en de door de NTTB aangewe zen coach Nora Bakker en de lichte vorm van anarchie, die Vriesekoop tentoonspreidde door drie dagen lang in kle ding en met shirtreclame te spelen, die wel haar eigen sponsor voorschrijft, maar die de hoofdsponsor van de NTTB tot razernij heeft ge bracht. Ook de rol van Egbert Wel- sink, de voorzitter van de commissie topsport van de NTTB en bij de Europese twaalfkamp aanwezig als vertegenwoordiger van het hoofdbestuur, was opvallend, omdat hij geen enkele keer en op geen enkel punt daadkrachtig heeft ingegre pen. Maar misschien is de bond Welsink wel dankbaar, dat deze geen rel uitlokte met Gerard Bakker, nadat deze Welsink via de radio had doen weten niet mee willen naar de WK in Tokio. Droef Bettine Vriesekoop was na afloop van het toernooi een droef hoopje mens. „Eerst ga ik alles verwerken en dan weer verder en proberen we reldkampioen te worden". Maar er wachten nog akties van de bond, over haar ver keerde kleding. „Dat zal me een zorg zijn, dan schorsen ze me maar. Heb ik pech gehad. Mij hebben ze hier niet ge vraagd met kleding te spelen van de NTTB-sponsor. Ook als dat contractueel verplicht is, moeten ze dat deze ene keer maar door de vingers zien. Als ik nu de reclame mijn privé-sponsor Hero niet had gedragen, had deze firma mijn contract in juni niet verlengd. En dat scheelt mij erg veel geld. De bond trekt al vaak genoeg profijt van mij. Desnoods betaal ik deze reis naar Engeland wel terug aan ze". De houding van Gerard Bak ker en Bettine Vriesekoop wijst er overduidelijk op, dat het tweetal zich sterk in de schoenen voelt staan ten op zichte van de falende bond, die in hen immers de enige mensen bezit die internatio naal gezien van waarde zijn. Waardevol ja, maar dan vooral als een twee-eenheid. De enige kans van Neder land om na het mislukte Top Twaalftoernooi toch nog hoge ogen te gooien bij de wereldkampioenschappen, die op 28 april in Tokio be ginnen, is door Vriesekoop officieel met Gerard als coach uit te zenden, öf met Nora, maar dan zonder Ge rard als toeschouwer daar. Bettine Vriesekoop zit er wat verpieterd bij, nadat de beslissing over haar opvolging is gevallen. Want een situatie zoals het afgelopen weekende is hoogst ongezond voor alle betrok ken partijen. Oogluikend Wanneer Bettine speelde zat aan het speelveld steeds Nora haar werk te doen Ooglui kend accepteerde de coach dat de naar de tribune ver bannen Gerard tactisch aan wijzingen bleef geven aan zijn pupil, die hem al vanaf haar twaalfde jaar trouw ge hoorzaamt. Gerard ging za terdag echter te ver, toen hij Vriesekoop na een partij te gen Hrachova met een ge baar duidelijk maakte dat zij niet bij Nora moest blijven praten, maar onmiddellijk naar hem moest komen. Vriesekoop gehoorzaamde en snelde naar Gerard toe. Deze, ontevreden over de matige manier waarop zij van Hra chova had gewonnen, vloek te zijn pupil in de matig be zette hal van het Sportpavi- lion minutenlang stijf, waar nota bene publiek en pers bij stonden. Huilend droop Vrieskoop af, waarna Gerard zijn bewust gelocaliseerde show voortzette door ook de naderbij gekomen Nora enige verwijten naar het hoofd te slingeren. Maar toen deze goed tegengas gaf, zei Ge rard: „Nu ben je pas agres sief, nu zijn we waar we we zen moeten". Nora Bakker is een goede coach en kan het ook niet helpen dat Vriesekoop on danks haar 21 jaar nog steeds zo'n dominant figuur als Ge rard nodig heeft. Iets dat Ge rard ook wel degelijk zo zou willen houden. Had hij zijn uitbarsting maar achter ge sloten deuren gehouden, dan was de zaak nog enigszins vlot in het reine te brengen. Nu is dat veel moeilijker. De NTTB zal wankelen onder elke beslissing die zij ten aan zien van de coaching van Bettine Vriesekoop zal gaan nemen. En daarbij zal men ook rekening moeten houden met nóg een troef van Ge rard Bakker. Want als Vries koop afvalt, voor de WK of anders later, dan moet men voor een volgend talent toch weer bij Gerard aankloppen, die met zijn kinderen Ellen (vooral zij), José en Pietje de potentiële kampioenen letter lijk in huis heeft. Ongekend goed Natuurlijk werd er in Thor naby ook nog getafeltennist en vooral bij de heren op een ongekend goed niveau, waar in de Zweden zich zelfs af slachtten ten gunste van Or- lowsky. Appelgren en Wald- ner bleken in dat genivel leerde gezelschap net zo on der de verwachtingen als bij de dames Bettine Vriesekoop en Jill Hammersley. Dat laatste Nederlands-En- "gelse prestige-duel, dat als uitsmijter had moeten dienen op de menukaart, kreeg in de bedenkelijke Engelse keuken slechts de rol van koekje bij de thee toebedeeld. Een sma kelijk kaakje, dat wel,' dat de Hazerwoudse speelster met veel kruimelverlies wist te verorberen met 15-21, 21-11, 21-19 (na 19-16 achterstand). Een somber Europees af scheid voor een vermoeide Hammersley (negende) en een schrale troost voor Vrie sekoop, die bij verlies van de derde naar de zevende plaats zou zijn geduikeld. Nu restte haar brons met zeven winst partijen. Kans op goud had Vriesekoop al verspeeld, na dat ze aan het verlies tegen Nemes ook nog nederlagen tegen Szabo (Joegoslavië), Bulatova (sov) en Olah (hog) had toegevoegd. Aan roer Onlangs veegde Vriesekoop in Straatsburg alle Chinezen van de tafel. In Engeland moest ze voor en achter zich een coach in de gaten hou den. De verwarring was mo gelijk groot, maar van een regerend Europees kampioe ne mag wel worden ver wacht dat zij met meer zelf vertrouwen speelt en die ont brak al vanaf de eerste partij Voor het toernooi was Betti ne Vriesekoop niet aan spreekbaar. Daarna was ze praktisch sprakeloos. Maar als de Bakker-affaire is opge lost, zal de Nederlandse on getwijfeld wel weer van la ten spreken. Of zij daarbij het allerhoogste wordt?, is niet meer zo zeker. Een winnares als Olga Ne mes, die alleen van Ham mersley en Krüger verloor, is met haar prille leeftijd al een volrijpt natuurtalent. Zij is een aanvalster bij uitstek met vooral een zeer sterke back hand. Dat haar spel al echt Olga Nemes werd met haar veertien jaar de verras sende en jongste winnares in de geschiedenis van de Top Twaalfkamp. volwassen is, liet zij zien te gen de tweede revelatie van het toernooi, de 19-jarige Bu latova. Nemes bleek mee te kunnen schuiven met de Russische verdedigster, die met 15-21, 19-21 haar kansen reeds voor de slotronde ver speelde. De elfde partij Ne- mes-Szabo was voor Nemes niet meer belangrijk, maar ze won wel. Roemenië heeft met Olga Nemes uit Maros- vasarhely een waardige op volgster voor de vermaarde Alexandru. Of de Top- Twaalftitel niet te vroeg is gekomen voor de ontwikke ling van de jonge teenager kan men zich afvragen, hoe wel een snelle ontwikkeling in de Oostbloklanden geen onbekend verschijnsel is. Ne mes lijkt nu al tegen elke druk bestand. Gestolen „De scheidsrechter wordt be dankt, die mij vele punten heeft gestolen in de tweede partij tegen Nemes. Ik had haar niet onderschat, maar zo te verliezen is schandalig. Nu werd ik al nerveus voordat de derde ronde begonnen was, omdat verlies tegen Sza bo al noodlottig kon zijn. M'n armen en benen voelden lam aan en ik was misselijk", ver telde een afwezig kijkende Vriesekoop, die inderdaad geklopt werd door Szabo. „Als je slecht speelt is het niet erg om te verliezen, maar tegen scheidsrechters vechten kun je niet". Vriese koop gaf toe, dat zelfs winst op Nemes niet alles had ver anderd, want zo heel goed was haar vorm ook weer niet. Maar last van de dubbe le coach had Vriesekoop niet gehad, beweerde ze tenmin ste. „Ik heb maar één coach", was het enige wat ze over dat brandende probleem kwijt wilde, „en die zat aan de kant". HERMAN JANSEN WtBWJUM— .1 U)1U DEN HAAG Het be stuur van de Judobond Nederland mag blijven. De extra bondsvergade ring verwierp gisteren in Den Haag moties van de afgevaardigden van het district Zuid-Holland, waarin werd geëist dat voorzitter Van Oosten, se cretaris Post en penning meester Feijen hun func ties moeten neerleggen. Met een persoonlijke aanval op verschillende vooraan staande Zuidhollanders oogstte Van Oosten applaus van de meerderheid van de vergade ring. Als „beklaagde, met recht op een laatste woord" werd de JBN-praeses door de voorzitter van de vergadering, zijn plaatsvervanger Kap, in de gelegenheid gesteld het slotverweer te voeren. Volgens de afgevaardigden van Zuid-Holland hebben Van Oosten en Post de judobond op „onredelijke wijze benadeeld en geniet Feijen gezien zijn lankmoedige houding als voor zitter van de financiële com missie niet Jonger het „ver trouwen" dat een penning meester verdient. Die conclu sie trokken de afgevaardigden op grond het door de accoun tantsdienst van het ministerie van CRM opgestelde rapport en de gerechtelijke gevolgen daarvan. Het rapport was de voornaamste aanleiding tot de veroordeling in december 1982 van de vroegere penningmees ter van de JBN. De JBN heeft van deze nog een bedrag van zevenduizend gulden te vorde ren. Ook gisteren werd de verant woordelijkheid voor de „gren zeloze verspilling" (het overi gens afwezige oud-bestuurslid Trigallez in een voorgelezen verklaring) afgeschoven naar oud-penningmeester De Bruij- ne. „Misschien is er wel eens te veel gedeclareerd", erkende Post. Dat voor de forse uitga ven mede onder verantwoor delijkheid van de andere leden van het dagelijks bestuur „on deugdelijke bewijzen" waren overhandigd, zoals de Zuidhol landers bij herhaling stelden, bleef tijdens de vijf uur duren de vergadering een strijdpunt. „Ik bel morgen nog de officier van justitie" was de felle reac tie van Van Oosten op de be schuldiging van afgevaardigde Possel, dat de voorzitter via zijn bedrijf diensten had ver leend aan een topambtnaar van het voormalige ministerie van CRM (thans WVC) en de kosten daarvan op rekening van de JBN had geschreven. Possel: De declaratie die op gesteld is door de indiener is een andere dan die is opge voerd in de boeken". Van Oos ten: „Ik ben doodziek van al die slagen in de lucht". De voorzitter van de JBN'erken de dat herhaling van fraude binnen de organisatie mogelijk is. „Het kan opnieuw gebeu ren. Ik krijg nu kopieën van alle declaraties. Iedere bon wordt apart gespecificeerd. Momenteel is de Judobond Ne derland gezond". 1st 10 A ttx INZELL Akira Kuroiwa, in december winnaar internationale sprintwedstrijden in West-Berlijn, h£0] de traditie bevestigd, dat Japan goede sprinters levlte De 21-jarige Japanner verbeterde gisteren twee bgj0] records in Inzeil. Op de 500 meter reed hij 37,45 sec^. den, waarmee hij de Amerikaanse superster van weL Eric Heiden het oude record van 37,80 seconden r februari 1979) ontnam. K ter, De Canadees Gaetan Boucher reed vorig jaar op de duizend d" ter 1.14,76, Kuroiwa dook daar gisteren ruim tweetiende secdnb onder: 1.14,54. Hij completeerde met die tijden een uitmunte reeks, nadat hij zaterdag al tot 38,17 en 1.16,45 was gekoijte Zijn puntentotaal na de vier afstanden was 151.095. Doori n prestaties geldt Kuroiwa als één van de favorieten voor deJcoi reldtitel, waar op 26 en 27 februari in Helsinki om wordt gei o den. png ent Bij de dames trachtte de Westduitse Monika Holzner-Pflujd 1 overheersing van de rijdsters uit de Sovjet-Unie te doorbreeer Het lukte haar slechts zeer ten dele met twee derde plaatseidei zaterdag. Gisteren kwam ze, nog steeds gehinderd door een li h; sure, niet meer aan de start. Natalja Petroesjeva, de huidigemfi reldkampioene op de sprint, zegevierde op de 500 meter, het landgenote Valentina Lalenkova op de 1500 meter. Op de meter dook plotselng de naam van de Amerikaanse Nancy fc.l] der, wier laatste bekende wapenfeiten stammen uit begin ntrle 1980 op de baan van Inzeil met een serie goede tijden, opide schaatste nu een vijf kilometer en kwam uit op 8.16,26. jpri try N°y, Op de tweede dag van de drielandenwedstrijd voor sprii tussen Noorwegen, Finland en Zweden heeft Noorwegen belzinnig aangetoond op sprintgebied de sterkste van de 1 lijkste drie schaatslanden te zijn. Zonder de juniorenkamp Fröde Syvertsen, die op de eerste dag twee afstanden won r op de tweede dag wegens een blessure niet meer aan de J kwam. zegevierde de Noorse senioren- en juniorenploeg groot verschil. De Noren behaalden 462,5 punten, Zweden tweede met 279 punten en Finland derde met 267,5 punten individuele eindzege ging bij de heren naar de Fin Jouko l terlund, die zondag twee keer won. UTRECHT Het schaatstoer nooi om de Nederlandse sprinttitels leverde Leo van Geest een diepe vleeswond in de heupstreek op. De 25-jarige Poeldijker ging zaterdag op de 1000 meter op het rechte eind iets te diep met de punt in het ijs en eindigde tegen het ver sterkerskastje van de starter. Dat apparaat was op de smalle Utrechtse baan binnen de be veiliging geplaatst en werd na het ongeval snel verwijderd. Na de ongelukkige klap tegen het ijs moest de wond van Van Geest in het ziekenhuis wor den gehecht. Gisteren nam de geblesseerde Westlander niet deel aan het toernooi in Utrecht. Van Geest, die bij de titelstrijd voor allrounders zes de werd, moet voorlopig rust houden. De heupblessure, die volgens de kenners lastig geneest, doorkruist de seizoenplannen van de gewestelijke schaatser. Gisteren kreeg ploegleider Nico van der Walle van trai ningsadviseur Henk Lamberts het dringende advies Van Geest in te schrijven voor de recordwedstrijden in Inzeil. Die wedstrijden om de Gou den Schaats zullen een belang rijke maatstaf vormen voor de samenstelling van de nieuwe kernploegen. Daarbij is de af gelopen jaren ook steeds de N tenl ;ang i de hel Cei klassering bij de national 1 telstrijd van belang ge\yaa De eerste zes van heti round-kampioenschap wo.Pa vrijwel automatisch ges,™ teerd. z i da Zelfs sneller Van Geest werd in Devf" c zesde, was op de 1500 r?*1®' (derde) zelfs sneller danr^f reldkampioen Van der I?kjn maar zal zich in Inzeil moeten bewijzen. AlthanP11*5 voelde zijn ploegleider der Walle dat gisteren a mededeling van LambertsX/. „Daarom is die blessuri vervelend. En verder er Van Geest, iemand die zijn sport financiert, krijgen. Veel vakantie zrA* niet over hebben. Dit v een moeilijke zaak." 1ST! Henk Lamberts zag min ii problemen voor het laat dèrk gebroken talent Van Geestft i door de Zuidhollandse trigen Jan de Vries wordt begfwac „De deur naar de kernjt va staat voor Van Geest operectei gaan bij onze beoordelingden niet louter op de resullft oi van Deventer en Inzeilen Alle prestaties tellen. De gde le top-twaalf wordt dou___ licht, voordat de nieuwe 1 ploeg samengesteld wordt.—— de gewestelijke rijders he we goede ervaringen, i maar aan Sibrandy en Van Geest is net zo'n jonj Potton niet tegen Italië THORNABY Bob Potton zal niet meespelen in de wed: van het Nederlands tafeltennisteam tegen Italië woensdaga' in Heerenveen. Na ampele beraadslagingen besloten bondsc Stencel en sportcommissie-voorzitter Welsink de Brit niet t stellen om zijn kansen voor deelneming aan de wereldtitel! (eind april in Tokio) niet in gevaar te brengen. Zaterdag behandelde de Europese Tafeltennisunie (ETU) tij de Top Twaalf in Thornaby het protest van Noorwegen in het meespelen van Potton in de Nederlandse ploeg in de 1 strijd uit de Europese eerste divisie. De ETU verklaarde het test ontvankelijk en vernietigde de uitslag (4-3 voor NederL Indien noodzakelijk zal het duel worden overgespeeld. Vol de Noren had Potton niet mogen meespelen, omdat hij bil de termijn van twee jaar nog voor het Engelse team was u komen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 18