I Sprintploeg onderuit Houtman redt Feyenoord Jahamata/Kist niet in selectie Oranje SS Feyenoord van vele kanten onder druk -2. MAANDAG 7 FEBRUARI 1983 jet veertien spelers trai- en voor de wedstrijd van JIST Kees Rijvers Rijvers zal nog overleg plegen iat morgen en woensdag met J°hn Metgod, die zich - voor de trainingsdagen niet kan vrijmaken, omdat hij woensdag met Real Madrid ilgende week woensdag een wedstrijd voor de Spaanse ;en Spanje in Sevilla. competitie moet spelen. Het ligt nog in de bedoeling van de bondscoach overleg te plegen met Jan Peters, die door bles sures de laatste weken een aantal wedstrijden van Genua heeft gemist. Voor de wed strijd in Spanje is Simon Taha- mata voorlopig buiten beeld. Dat geldt, in mindere mate, ook voor Kees Kist, die ten hoogste in een noodgeval nog e groep van tien man uit I Nederlandse competi- die vorige week ook Zeist was, is aangevuld jet Ruud Krol, Ronald [elbos, René van der yp en Michel van de brput. een telefoontje van de coach van het Nederlands elftal mag verwachten. De door Rijvers uitgenodigde spelers zijn: Piet Schrijvers, Edo Ophof, Peter Boeve, Dick Schoenaker en Gerald Vanen burg (Ajax), Ben Wijnstekers (Feyenoord), Kees van Kooten (PEC Zwolle), Hugo Hoven- kamp (AZ 67), Jurrie Koolhof (PSV), Edward Metgod (Haar lem), Ruud Krol (Napoli), Mi chel van de Korput (Torino), René van der Gijp (Lokeren) en Ronald Spelbos (Club Brug- John Metgods optreden in Spanje is nog onzeker. Sponsor trekt handen af van Feyenoord ROTTERDAM De Rotterdamse zakenman Jan Blommestein, die het mogelijk maakte dat Michel Valke dit seizoen voor Feye noord kan spelen, heeft verklaard volgend seizoen met zijn sponsor-activiteiten te zullen stoppen. Blommestein zegt teleur gesteld te zijn in het stichtingsbestuur van Feyenoord, dat vol gens hem trainer Hans Kraay „aan de kant zet". Ook is hij ge belgd over uitlatingen van voorzitter Gerard Kerkum als zou de stichting Feyenoord geen verantwoording schuldig zijn aan de „Vrienden van Feyenoord". Het bestuur van Feyenoord is boos op Blommestein omdat deze financiële verplichtingen niet nage komen zou zijn. Ook de spelersgroep van Feyenoord, die niet werd geraadpleegd over het vertrek van Kraay, toonde zich weinig gelukkig met deze gang van zaken. Aanvoerder Bennie Wijnstekers: „Wij wilden koste wat kost doorgaan met Kraay én Fafié. We hadden geen enkele moeite met deze constructie. Ze zoeken het maar uit. Dat krijg je als ze ons toch niet men". ^RECHT Ondanks de sastreuze ontwikkelin- n tijdens het eerste [■intkampioenschap om Nederlandse titel blijft Igend seizoen een rintkernploeg gehand- afd. Het afgelopen •ekeinde is op de kunst- Daan in Utrecht aange- >nd, dat de sprintploeg feite kan worden opge ven. Van de vijf specia- ten wist alleen Sies Uil- na te overtuigen met behalen van de titel, |ardoor hij automatisch rzekerd is van een lats op het wereldkam- lenschap sprint in Hel- l gat tussen Uilkema en zijn irganger Jan Ykema, die •hts zesde werd, werd even- I opgevuld door louter all- nders. Hein Vergeer, de af- |er bij de allrounders. >kte zich naar de tweede pts en gaat met Hilbert van Duim, die derde werd, Ir Helsinki. Yep Kramer digde als vierde en Harm I der Pal, ook al een all- tnder, bezette de vijfde fts. was zeker zo, dat een aan- factoren in het nadeel ak van de sprinters. De ijs- weersomstandigheden op eerste dag van het niet tot verbeelding sprekende npioenschap maakten het allrounders makkelijker, mers, zij waren gewend aan »ht ijs, windvlagen en bui- Ook was het zo, dat de all- jnders de spanning van gro- pernooien reeds hadden ge ld bij het nationale en het •opese kampioenschap. >r de sprinters was Utrecht ïerste werkelijk belangrijke frontatie. Daardoor ston- zij onder grotere druk dan 'oorbeeld Van der Duim en imer, die reeds verzekerd •en van deelneming aan in- lationale toernooien. Die oren nemen echter niet dat de sprinters gefaald ben op hun toernooi. Voor eerst in de geschiedenis gen .de specialisten van het te werk de confrontatie allrounders voorgescho- i, Zij hebben het geweten. iuwekul lanks het uiterst teleurstel- Ie optreden van de sprin- wilden zowel allround- ïh en trainingscoördinator ik Boer als sprintcoach ike Nijholt niets weten van effine van het instituut sprintkernploeg. Boer: „De sprintploeg opdoeken is flau wekul. De voorbereidingspe riode in midden-Europa is niet optimaal geweest. De sprinters hadden de pech, dat de inter nationale toppers niet aanwe zig waren op de vierbanen- toernee. Daardoor viel de prikkel weg. In de toekomst moet juist meer aandacht wor den besteed aan de sprinters. De ploeg moet worden opge waardeerd. In het voorseizoen moeten meer belangrijke in ternationale confrontaties worden geprogrammeerd, waardoor eerder gepiekt kan worden. Dit was hun eerste belangrijke wedstrijd. De druk was voor sommigen te groot". Liever anders Nijholt liet zich in woorden van gelijke strekking uit. De sprintcoach is de begeleider van de ploeg die eind februari naar Helsinki gaat en bestaat uit drie allrounders (Vergeer, Van der Duim en reserve Kra mer) en slechts één sprinter (Uilkema). Dat had hij uiter aard liever anders gezien. In Utrecht werd evenwel duide lijk, dat de specifieke trai- ningsarbeid weinig voorstelt. Althans, de resultaten waren er niet naar. De kans, dat sprinters als Ron Ket, Geert Kuiper en Lieuwe de Boer volgend seizoen zullen terug keren in het beschermde insti tuut lijkt niet groot. Henk Lamberts,, de adviseur van de beleidsgroep training van de KNSB, deelde mee, dat jeugdi ge gewestelijke sprinttalenten een kans verdienen voor een plaats in de kernploeg. Ondanks de vernedering was Nijholt niet teleurgesteld in „zijn jongens". De weersom standigheden waren in de ogen van de geplaagde trainer het grote struikelblok geweest. Op hët juiste moment bleek evenwel dat de politie-ambte- naar uit Bergum realist genoeg is. De vierbanentoernee had zijn rijders teveel verwend. De sprinters waren aan goede om standigheden en hard ijs ge wend geraakt en konden za terdag op de zachte ijsvloer niet tijdig omschakelen. Yke ma, de grootste verliezer in Utrecht, opende het toernooi met een zwakke 500 meter in 40,85 seconden. Daar doken vijf schaatsers onder. Op de eerste 1000 meter wist de Har- linger de schade te beperken. Zijn slag had hij moeten slaan op de tweede 500 meter. Het lukte hem niet. Evenmin als zijn collega-sprinters, met uit zondering van Uilkema, die allen in het geweld ten onder gingen. vee allrounders naar WK sprint ECHT Trainingscoördinator Henk Boer heeft in Utrecht tmenstelling van de ploegen bekendgemaakt, die op 26 en 27 aari in Helsinki Nederland vertegenwoordigen bij-het toer- om het wereldkampioenschap sprint voor dames en heren. ?en kort beraad met de verantwoordelijke trainers en Henk tberts, de adviseur van de beleidsgroep training, werd beslo- powel bij de dames als bij de heren de nummers één tot en vier naar Helsinki af te vaardigen, met dien verstande dat nummers vier (Ina Steenbruggen en Yep Kramer) reserve ^e heren bestaat de ploeg naast sprintkampioen Sies Uilkema Ie allrounders Hein Vergeer en Hilbert van der Duim. Bij de RLAANes komen sprintkampioene Alie Boorsma, Yvonne van Gen- en Thea Limbach in actie. 10600 is nog niet zeker of Robert Vunderink donderdag zal mee- naar Oslo, waar het komend weekeinde het toernooi om wereldkampioenschap voor allrounders wordt gehouden. AAN iderink zou de reis als reserve meemaken. Tijdens de sprint- DORPP'oensc*iaPPen in Utrecht kwam hij gisteren ten val op de oqcijmeter en blesseerde daarbij zijn rechterknie. Pas vandaag ^lt een diagnose gesteld. Indien Vunderink niet mee kan. zal geen vervanger aanwijzen. Een bouwmaatschappij stelde Uilkema, die in het verleden door veel tegenslag werd ge troffen en zelfs heeft overwo gen te stoppen, de afgelopen zomer in staat volwaardig te trainen. Het werk naast de hobby (schaatsen) deed hem goed. Het had een grote in vloed in zijn benadering van topsport. Uilkema kreeg weer plezier in het schaatsen. Des ondanks was het een verras sing, dat Uilkema gisteren in Utrecht als kampioen werd ge huldigd. De reden dat het wel lukte: „Ik kan mij goed aan passen aan wisselende weers omstandigheden. Een aantal sprinters kan dat niet. Daarom ben ik de eerste dag goed doorgekomen en mijn collegae niet. Op de tweede dag wist ik de zenuwen redelijk in be dwang te houden. Ik heb door de vele tegenslagen een groot incasseringsvermogen ontwik keld. In de voorbereiding bij de vierbanentoernee heb ik af en toe bewust ingehouden. Dat programma was naar mijn smaak te zwaar. Het kampi oenschap is een enorme prik kel voor mij. Eindelijk is het gelukt", verklaarde Uilkema zijn verrassende optreden. De eerste Nederlandse sprint- titel voor dames ging dit weekeinde naar Alie Boorsma, de enige vrouw in Nederland met pure schaatsnelheid. Eén afstandszege (de tweede 500 meter) was voldoende voor de Friezin om dit seizoen toch weer een nationaal kampioen schap te veroveren. De machtsovername van Ria Vis ser op allround-niveau werd daarmee uit het geheugen ge poetst. De grootste vreugde was in Utrecht echter te vin den bij de rijdsters op de lage re treden van het erepodium: Yvonne van Gennip (tweede) en Thea Limbach (derde). Bei den maakten in het sprinttoer- nooi het seizoen goed, dat na de nationale allround-strijd in Deventer verloren leek. Boorsma en Sies Uilkema waren de sterkste sprin- bij het voor de eerste keer op zichzelf gehouden EeN „ordinaire competentie-kwestie" zou er wel eens toe kunnen leiden dat het Feyenoord volgend seizoen minder voor de wind zal gaan dan deze competitie. Wat is het geval? Vorige week besloot het bestuur van de Rotterdamse club het contract met Hans Kraay na dit seizoen niet te verlen gen. Die beslissing is begrijpelijk en tegelijkertijd onverstan dig. Begrijpelijk, omdat er dan na een jaar een eind komt aan een zeer merkwaardige situatie maar tevens een (tot dusver) succesvolle periode. Daarin functioneerde Hans Kraay als eerst verantwoordelijke coach, zowel wat betreft het veld werk als samenstelling van het team, maar was bij de wed strijden afwezig. De beslissing om met Kraay te stoppen is tevens onverstan dig. Ten eerste valt de onmiskenbaar goede en door de spe=_ Iers bijzonder gewaardeerde invloed van Kraay geheel weg. Bovendien kan Kraay's vertrek nogal vérstrekkende finan ciële gevolgen krijgen voor Feyenoord. Voor zijn daadwerke lijk in dienst treden slaagde Kraay er in een groep niet onbe middelde supporters warm te maken voor een flinke donatie. Daaardoor werd het mogelijk Gullit en Houtman aan te trek ken en Valke van PSV te huren. Die twee factoren, Kraay's inbreng op sportief en finan cieel gebied, maakte Feyenoord dit seizoen tot een ploeg, die na een aantal mindere seizoenen niet alleen weer redelijk succesvol speelde, maar tevens weer flink wat toeschouwers naar de Kuip trok. Deze niet onbelangrijke omstandigheden hebben echter de interne competentie-strijd niet kunnen verhinderen. Het „nieuwe", pas een paar maanden in functie zijnde bestuur onder leiding van Gerard Kerkum was te recht niet gelukkig met een hoofdtrainer, die fysiek en psy chisch niet in staat was om op de bank te zitten. Kerkum c.s. werd door Kraay, die overigens eerst een brief schreef waar in hij solliciteerde naar de functie van manager bij Feye noord maar deze later weer introk, onder druk gezet om snel een beslissing te nemen. De door Kraay aangetrokken sponsors reageerden met de mededeling dat ze het opnamen voor de ter discussie staande trainer. Daarmee stonden Kerkum en zijn collega's ook van die kant onder druk, omdat de sponsors dreigden hun steun in te trekken als Kraay niet in welke hoedanigheid dan ook bij Feyenoord zou blijven. Dit riekte naar chantage en daar op wenste het bestuur terecht niet in te gaan, wenste boven dien zijn eigen autoriteit niet aangetast te zien en besliste als gevolg daarvan dat de relatie met Kraay niet zal worden ge prolongeerd. Volgend seizoen zal blijken of de nu deels door omstan digheden gedwongen gevolgde procedure om Kraay weg te sturen, nadelige gevolgen zal hebben. Dan zullen het bestuur, dat geen gehoor wenste te geven aan chantabele argumen ten, en de nu dreigende sponsors zich mogelijk realiseren dat men beter een geleidelijker weg had kunnen volgen. Dan had de kool (Kraay) en de geit (sponsors) wellicht kunnen worden gespaard. De spelers, toch een niet onbelangrijke ca tegorie in een profvoetbalorganisatie, zouden zich daarin voor honderd procent hebben kunnen vinden. Vorig jaar is op deze plaats betoogd, dat Kraay na zijn op nieuw mislukte poging om terug te keren op de bank beter een punt achter zijn trainersloopbaan had kunnen zetten. Die stelling is nog steeds van kracht, maar Kraay ziet het anders. Hij zoekt al weer een nieuwe club, waar hij zich wéér met alle facetten van het trainerschap wil belasten. De vraag is of er nog clubs zijn die een dergelijke gok willen nemen. Feye noord heeft in elk geval nu een kans laten liggen om van Kraay's onmiskenbaar goede eigenschappen in de toekomst gebruik te maken. Niet verstandigrwel begrijpelijk. NIJMEGEN In een sterke eindsprint heeft Feyenoord de tweede ne derlaag van dit seizoen kunnen voorkomen. Vijf minuten voor tijd prikte goaltjesdief Houtman de gelijkmaker achter NECs doelman Schellekens: 1-1. Het aangekondigde vertrek van trainer Hans Kraay heeft de ploeg, in de wedstrijd van gisteren althans, geen goed ge daan. De nummer twee van de ranglijst leek verlamd en werd geconfronteerd met een tegen stander die het karwei onbe vangen aanpakte. Die instel ling van NEC leverde al na een kwartier een doelpunt op van Henk Grim, de beste man van het veld. De lastige spits van de Nijmegenaren is, sinds hij enkele weken geleden van trainer Van de Meent een vas te plaats kreeg in de basis, uit gegroeid tot de gevaarlijkste aanvaller. Dit keer stond hij op de juiste plaats nadat Wan ders van twintig meter hard op de kruising had geschoten. Met wat meer geluk had de thuisclub het slapende Feye noord in de volgende minuten op een grotere achterstand kunnen zetten. Twee goede ac ties van Heisper bleven echter zonder resultaat en Grim stuit te op Hiele. Pas kort voor rust gaf Feyenoord wat weerwerk. Stafleu vuurde echter, na een fout van Schellekens, te hoog en uil een schot van Van Deinsen tikte de Nijmeegse doelman de bal over. In de rust bleef Van Hanegem in de kleedkamer achter. Zijn halve rentree was niet werke lijk een succes geweest. Keer op keer werd hij door tegen standers gepasseerd. Wat ook veranderde was de speelwijze van NEC. De thuisclub deed een stap terug, speelde meer afwachtend en liet Feyenoord komen. De Rotterdammers gingen verder dan Nijmegen lief was en kwamen herhaal delijk in aantrekkelijke positie voor Harrie Schellekens. In het laatste kwartier werden de kansen het best. Van Deinsen, Houtman en Gullit waren ech ter hulpeloos in het strafschop gebied. Gullit had, elf minuten voor tijd, helemaal vrij voor doel, gelijk moeten maken.' Het Nijmeegse deel van de 13.000 toeschouwers veerde opgelucht op toen de bal toch naast het doel ging. Houtman ten slotte wendde kort voor tijd de nederlaag af. Na een lange voorzet van Stafleu kop te hij de bal laag in de hoek. NEC - Feyenoord 1-1 (1-0): 15. Grim 1-0. 85. Houtman 1-1. Scheidsrechter Corver. Toeschouwers: 13.000. Gele kaart: Willemse (NEC) en Troost (Feyenoord). NEC: Schellekens: Willemse, Mulde- rij (Aalbers), Selbach, Visser; Van Zinnen, Vievermans, Wanders; Heis per, Grim, Janssen. Feyenoord: Hiele; Wijnstekers, Van Hanegem (Been), Nielsen, Troost; Hoekstra, Jeliazkov (Duut), Stafleu; Gullit. Houtman, Van Deinsen Peter Houtman kan juichen, hij heeft Feyenoord kort" voor tijd naast NEC geschoten.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11