Burgemeester wil onderzoek invoering wegsleepregeling REGIOUOURINAAL Miljoenenaankoop door bollenhandelaar Bakker ongedaan gemaakt VVV-Lisse wil record-mozaiek Storm richt overal veel schade aan 't Mallegat stelt subsidiebeleid Katwijk aan de kaak LEIDEN CcidaeSouuint WOENSDAG 2 FEBRUARI 1983 PAGINA 7 Meisje gewond KATWIJK Een 13- jarig meisje uit Kat wijk is gisteren ge wond geraakt na een aanrijding met een 13- jarige Katwijkse jon gen. De jongen stak plotseling vanaf een pleintje de Rijnmond over. Het meisje fietste tegen hem op en kwam te vallen. Zii liep daarbij hoofdletsel op en is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Leiderdorp stapt uit jeugdtandverzorging LEIDERDORP De raadscommissie onderwijs besloot gister avond definitief af te rekenen met de Stichting ter Bevordering van de Jeugdtandverzorging in de Rijn-, Aar- en Veenstreek. Enkele jaren geleden stelde het toenmalige VVD-raadslid mevr. D. W. Tichler-Moerman het nut van aansluiting bij deze stich ting aan de kaak. Pogingen van ex-wethouder H. J. Verdier (CDA) om de stich ting in stand te houden moesten het afleggen tegen de vooruit ziende blik van zijn ambtsvoorganger. Zoals bekend hebben de gemeenten Leimuiden, Nieuwveen en Rijnsaterwoude ook be sloten uit de stichting jeugdtandverzorging te treden. Uittreding blijkt voor de gemeente Leiderdorp een financieel voordelige zaak te zijn. Weliswaar moet een bijdrage worden ge leverd in de kosten voor liquidatie van de stichting die per 1 juli 1983 een feit zal zijn, maar deze bedragen nog altijd minder dan de bedragen die j« worden uitgetrokk >sidie moeten Premiehuurwoningen Spinbaan verkocht WASSENAAR De twintig premiehuurwoningen in het pro ject De Spinbaan zullen worden verkocht. Het bouwbedrijf dat in 1978 heeft zorg gedragen voor de bouw van dit project wil, om haar financiën weer op peil te brengen, de woningen verko- De kale huur van deze woningen bedraagt circa 900 gulden per maand. Bij leegkomen en wederverhuur na het laten vervallen van de premiehuurstatus kan op grond van de huurprijzenwet de huur worden vastgesteld op ongeveer 1016 gulden per maand. Wassenaar wil akkoord gaan met de verkoop van de huizen mits Wassenaarse ingezetenen voorrang zullen genieten bij de ver koopprocedure. Volgens wethouder Greep van volkshuisvesing heeft de gemeente Wassenaar nog voldoende woningen in de huurklasse van 900 gulden voorhanden in het Van Polanenpark en kan er daardoor zonder bezwaar worden overge gaan tot ver koop van de woningen aan de Spinbaan. Brandstichting uit wraak LEIDEN/DEN HAAG Tegen een 51-jarige vrouw uit Leiderdorp is giste ren zeven maanden (waarvan zes voor waardelijk) gevangenisstraf geëist. De vrouw stichtte op 28 juli 1982 brand in koffiehuis ,,'t Dobbertje" aan de Zijldijk in Leiderdorp. Met behulp van kranten en wasbenzine stak de vrouw het houten gebouwtje in brand. Het koffiehuis werd volledig verwoest, de schade liep in de tiendui zenden guldens. De vrouw vertelde gis teren, dat zij uit wraak had gehandeld. Zij w^s boos omdat zij was ontslagen. De vrouw pleegde tevens een winkel diefstal. NA HOORZITTING SLUITINGSTIJDEN HORECA NOORDWIJK: NOORDWIJK Burge meester mr. J.M. Bonnike wil gaan onderzoeken of in Noordwijk de weg sleepregeling voor hinder lijk fout geparkeerde au to's kan worden inge voerd. Deze toezegging deed hij gisteravond tij dens een hoorzitting over de sluitingstijden van de horeca in een overvol dorpshuis De Kuip. Vol gens de omwonenden van bars en dancings in de badplaats wordt de grote overlast van horeca-be- zoekers veroorzaakt door dat er te weinig parkeer gelegenheid is. In groten getale waren horeca ondernemers en omwonenden naar de hoorzitting gekomen. De eersten om hun bereidheid te tonen iets te doen aan de overlast van bar- en dancing bezoekers en de tweede groep om hun grieven kenbaar te maken. Aanleiding was de op roep van het gemeentebestuur om nu eens duidelijk de me ning van beide partijen te ho ren over het voornemen van de gemeente om op proef een beperkte verlenging van de openingstijden van deze hore- ca-ondernemingen toe te staan. Dat voornemen is door de politieke partijen in het col legeprogramma opgenomen. Nu is het zo dat officieel alle gelegenheden om twaalf uur 's avonds dicht moeten, maar er is in de winter (van 15 septem ber tot 1 juni) een algehele ontheffing tot één uur en in de zomer (van 1 juni tot 15 sep tember) tot twee uur 's nachts. Tot de algehele ontheffing is besloten om het mogelijk te maken bedrijven die overlast veroorzaken, de vergunning af te nemen. Tal van omwonenden van de Hoofdstraat en Dobbelman- duin legden hun grieven voor de burgemeester en wethouder J. Bedijn op tafel. Die varieer den van klachten door fout ge parkeerde auto's tot grote angst om in de avonden van het weekeinde op straat te ko men. Sommige bewoners stel len zelfs dat zij zich in hun huis niet meer veilig voelen, nadat zij, al protesterend tegen overlast veroorzakende men sen, bedreigd zijn of ruiten aan diggelen vonden. Enkelen van hen hebben zelfs een aan klacht wegens bedreiging aan hun broek gekregen en voelen zich onmachtig, omdat hetzelf de niet tegen de veroorzakers van de overlast kan worden gedaan omdat die niet bij naam bekend zijn. Burgemees ter Bonnike kreeg bovendien als hoofd van de politie tal van verwijten naar zijn hoofd. De politie zou vaak niet reageren op hulpverzoeken en klachten Goede wil De aanwezige horeca-onderne- mers stelden hun goede wil te tonen. Zij verzoeken volgens hen het publiek tegen slui tingstijd vooral zo rustig moge lijk te vertrekken en proberen barbezoekers te verhinderen een borreltje teveel tot zich te nemen. Zij zijn fel tegen het terugbrengen van de sluitings tijd tot twaalf uur, omdat dat omzet en dus arbeidsplaatsen zou kosten. Bovendien lost het volgens hen niets op, omdat al leen het uur van vertrek wordt vervroegd en veel be zoekers daardoor misschien .wel nog vervelender worden, juist omdat ze zo vroeg weg moeten. Van ondernemerszijde kwam na veel aandringen van de burgemeester dan ook het voorstel een soort glijdende sluitingstijd in te voeren in de trant van om half een de mu ziek uit of tap dicht en de mensen een uur de tijd geven om te vertrekken. Nu is het volgens enkele ondernemers zo dat de politie vijf minuten over één al binnenkomt, de mensen naar huis stuurt en daarmee aggressie oproept. Parkeren Over één ding waren horeca en omwonenden het eens: de grootste veroorzaker van de overlast is het gebrek aan par keergelegenheid. Volgens wet houder Bedijn is dat een onop losbaar probleem. „We hebben zoveel bars en dancings. Dat hoort bij een badplaats, maar voor zoveel bezoekers, er wordt gesproken over 6.000 per avond, is het onmogelijk voldoende parkeergelegenheid te maken, zelfs al zou je het hele strand betegelen. Boven dien helpt het ook niet tegen de aggressie op straat". Hij verweet daarbij ook nog de horeca-ondernemers dat die een afwachtende houding aan nemen en alles van de ge meente te laten komen. „De horeca komt niet met plannen, terwijl het wel in hun belang Burgemeester Bonnike stelde tot slot nog, gesteund door korpschef H.A. van de Bout van de Noordwijkse politie, dat van een wegsleepregeling ook niet alles moet worden verwacht. Ten eerste moet de officier van justitie de instel ling goedkeuren en in de tweede plaats maakt de rege ling het alleen in bepaalde ge vallen, wanneer er een alge meen belang mee is gediend zoals doorgang van brand weerauto's. mogelijk fout ge parkeerde auto's weg te sle pen. Meerderheid van Kamer voor splitsing Zuid-Holland DEN HAAG Een meer derheid van de Tweede Kamer heeft zich gisteren tijdens de behandeling van de begroting van bin nenlandse zaken gesteld achter de regeringsvoor nemens tot splitsing van de provincie Zuid-Hol land. PvdA en CDA lieten weten dat deze splitsing, die ontstaat door de vor ming van een provincie Rijnmond, beslist door gang zal moeten vinden. Daarbij werd er op aange drongen om nog dit jaar het wetsontwerp tot split sing in het parlement aan de orde te stellen. Het debat over de begroting van Binnenlandse Zaken spits te zich vooral toe op de vor- ming van nieuwe provincies en het uitblijven van concrete resultaten op het gebied van decentralisatie (het overheve len van rijkstaken naar pro vincies en gemeenten). Onder het motto „er zijn nu wel ge noeg nota's en studies over de reorganisatie van het binnen- lands bestuur" drong de Ka mer er unaniem bij de rege ring op aan, spoedig maatrege len te nemen. „De velden zijn wit om te oogsten", aldus de VVD'er Wiebenga. Veel kritiek uitte de Kamer op het besluit van minister Riet kerk af te zien van de vor ming van een provincie Twen te. In verband met de splitsing van Zuid-Holland zei het Ka merlid van Rossum van de SGP: „Als de financiën hierbij een rol hebben gespeeld, zul len ze bij het plan tot splitsing van Zuid Holland een nog gro tere rol spelen. Heroverweging van dit plan lijkt noodzake lijk". PvdA en D'66 vroegen de mi nister in een motie, vóór 1 april een nadere toelichting te geven op zijn besluit Twente voorlopig niet tot aparte pro vincie te bestempelen. De heer Schutte van de GPV wilde de financiële consequen ties van provincievorming naar de achtergrond gescho ven zien. „Als een aparte pro vincie nodig is, zou het kort zichtig zijn er om financiële redenen van af te zien", aldus Schutte. DE NACHTWACHT IN BLOEMEN De Nachtwacht. LISSE De VVV-Lisse heeft plannen om in het Guiness Book of Records te komen. Men is namelijk van plan 's werelds grootste bloemenmo- zaiek te gaan leggen. De po ging daartoe zal volgend jaar worden ondernomen. Men is van plan De Nachtwacht van Rembrandt met bloemen te „schilderen". Aan de oorsprong van deze re cordpoging ligt een idee dat ooit kapper Thijssen heeft ge opperd. Het gaat dan om het schilderen met bloemen. Het mozaiek met de uitbeelding van Rembrandts bekende schilderij zal een oppervlak van 64 vierkante meter moe ten gaan krijgen. Daarvoor zullen zo'n vijf miljoen spelden en dus ook vijf miljoen bloe men nodig zijn. Op elke speld komt namelijk één bloem. Het wordt een zogenaamd fijn- steekmozaiek. Ongeveer 300 mensen zullen nodig zijn om dit gigantische karwei te gaan klaren. Het supermozaiek moet namelijk in éen avond in elkaar gezet worden. Het ge vaarte zal daarna een week in de Hobaho-hallen te bewonde ren zijn. Als de plannen inderdaad uit gevoerd kunnen worden, zal in het voorjaar van 1984 in het hart van Lisse een uniek schouwspel te bewonderen zijn. Overigens is men al druk in de weer met het uitstippe len van de werkzaamheden en de benadering van een spon sor. Naast het geld zullen ook andere problemen moet wor den overwonnen. Eén daarvan is de kleurvoorziening. De. Nachtwacht van Rembrandt bevat een schakering van kleuren, die met hyacinten niet te benaderen is. Bruin bij voorbeeld is een kleur die niet voorkomt bij deze bloem. Nu zou men natuurlijk de verf kwast kunnen hanteren, maar dat zullen de echte bloemen liefhebbers niet over hun hart kunnen verkrijgen. Er zijn daarom al verschillende idee ën geopperd. Zo zou de Nacht wacht bijvoorbeeld in het delfts-blauw kunnen worden uitgevoerd, want blauwe en witte hyacinten zijn er genoeg. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIE EN EEN COMPLETE AGENDA HILLEGOM MIDDEL BURG - De koopovereen komst van de Walcherse Aannemingsmaatschappij BV (WAM) in Middelburg met de beleggingsmaat schappij Bakker van Vorst BV van de heer J.H. Bak ker in Hillegom betref fende een kantoorpand van f 2,8 min in Rotter dam is in gezamenlijk overleg tussen de beide partijen ontbonden. Daar mee is het kort geding dat de WAM aanvankelijk te gen Bakker van Vorst wilde aanspannen, komen te vervallen, zo blijkt uit een gezamenlijke medede ling van WAM en Bakker van Vorst. De op 13 december afgesloten overeenkomst was een van de vele transacties, tot een totaal van f 186 min, die de heer J.H. Bakker eind vorig jaar afsloot. De heer Bakker werd op 23 december na een geëscaleerde maniforme psychose (verva ging van de grenzen tussen fantasie en werkelijkheid) op genomen in de psychiatrische kliniek Vogelenzang in Ben- nebroek. Het beleidsteam van de Bak ker groep is van mening dat de aangegane verplichtingen niet alle kunnen worden nage komen. Na overleg tussen de directie van de WAM haar advocaat mr. S.D. Spruyt en het beleidsteam van de Bakker groep, is de WAM tot de con clusie gekomen dat zij Bakker niet in redelijkheid aan de overeenkomst kan houden, ge zien de psychische toestand van Bakker op het moment van de transactie. De komende weken zullen be sprekingen worden gevoerd met alle partijen waarmee ver plichtingen zijn aangegaan, te weten de verzekeringsmaat schappij Centraal Beheer (f 80 min), de Westland Utrecht Hypotheekbank (f 51 min) en Vastwin Holding en MAB Eu rope (f 25 min voor de overne ming van deze bedrijven). De groep zal in principe proberen van alle transacties af te ko men. "Dit zal echter afhangen van de bereidheid van de be trokken partijen de omstan digheden waarin de transacties tot stand zijn gekomen onder ogen te zien", aldus een woordvoerder van de beleids groep Bakker. P. Bakker is geen J.H. Bakker HILLEGOM De publiciteit rond de onfortuinlijke Babylon-aankoop door de heer J.H. Bakker heeft nare gevolgen voor P. Bakker Hillegom BV. Het bedrijf, dat bloembollen en planten voor de tuin levert en be kend is door de door haar op grote schaal verspreide catalogi, wordt overstelpt met vragen van ongerust ge worden klanten. Tevens is er sprake van het wegval len van bestellingen. Dat, terwijl er geen sprake is van zakelijke of familiebanden tussen de heer J.H. Bakker en de huidige eigenaren van P. Bakker, de gebroeders J. en P. Bakker, zo verzuchten deze. P. Bakker lijdt volgens het bedrijf aanzienlijke schade door deze af faire. Men houdt zich op geen enkele wijze met onroe rend goed bezig, maar wordt naar aanleiding van de Babylon-affaire bestookt met vragen als „kunnen er nog wel tuinartikelen worden besteld Openbare kleuterschool in Valkenburg VALKENBURG Valkenburg krijgt een openbare kleuter school. De gemeenteraad stemde gisteravond in met het voorstel van Ben W een krediet van ruim 344.000 gulden te verlenen. De kleuterschool is thans ondergebracht in het „Trefpunt" aan de Hoofdstraat Voorts gaf de raad zijn fiat aan het voorstel van B en W om 30.000 gulden beschikbaar te stellen als aanvulling op het kre diet voor de inrichting van het dorpshuis. De renovering hier van is thans in volle gang. Het vervangen in diverse commissie van de heer A. de Vries, die het GPV als eenmansfractie vertegenwoordigt, zal op voor stel van de heer De Vries geschieden door leden van het CDA. Zowel de PvdA als de VVD verzetten zich tegen deze wijze van vervanging. kmrnom. De op drift geraakte staalplaten nabij de Grent in Noordwijk. LEIDSE REGIO De zwaarste storm in 10 jaar, zoals hij op sommige plaatsen werd omschreven heeft gisteren en vannacht veel schade aangericht in de Leidse regio. Het strand van de kustplaatsen Noordwijk, Katwijk en Wassenaar kreeg het zwaar te verduren. In Katwijk rukte het zeewater zo ver op dat de golven de par keerplaats aan de Voorstraat wisten te bereiken. Ér werd hier uitgebreide dijkbewaking ingesteld. Aan de Strandweg werd bij restaurant Het Zwaantje een stuk strand weggeslagen. De boule vard was door de opgewaaide hopen zand slecht te berijden, maar werd niet afgesloten. Dat gebeurde wel in Noordwijk, waar de kromme staalplaten van een uit elkaar gewaaide Romneyloods op drift raakten het verkeer op De Grent bedreigden. Bouwvakkers wisten meeste stukken te bergen, waarbij één man ernstig aan zijn duim gewond raakte. Gedurende de bergingswerkzaamheden werd de boulevard afgesloten. Het betonnen dak van de water toren kwam door de krachtige wind in beweging, maar hield uiteindelijk stand. Wereldwinkel De Wereldwinkel Hazerswoude houdt vanavond vanaf acht uur een openbare bijeenkomst in café „De Hoek te Koudekerk aan den Rijn. De activiteiten die tot nu toe door de nog zeer jonge afdeling zijn ontplooid, wor den onder meer onder de loep genomen. De wereldhan del in koffie staat centraal op deze vergadering, waar op onder veel meer ook aandacht zal worden besteed aan een project in Mali. De aanwezigen kunnen trou wens zelf ook sugesties naar voren brengen voor een goed functioneren van de Wereldwinkel. Our House Het Leidse Vrouwencabaret „Lipstick" komt zaterdag naar Jongerensociëteit „Our House" te Roelof arendsveen voor een optreden. Hoewel „Lipstick" een cabaretgroep bestaan de uit uitsluitend vrouwen is. schrijft zij haar toeschouwers geen harde feministische wetten voor en is het programma geschikt voor zowel vrouwen als mannen van jong tot oud. „Lipstick" brengt tal van situaties in beeld, waaruit de toe schouwers zelf conclusies kunnen trekken. Programma punten die aan bod komen, zijn: „Vindt u fietsen in het donker ook zo eng?" Bent u wel eens over tijd?" Wordt u wel eens door uw chef geknepen? (of knijpt u zelf?)". Aan vang 22.00 uur. Entree voor leden 5,-; voor niet-leden 7,50. Dave Berry. Dave Berry De Engelse zanger Dave Berry treedt zaterdagavond vanaf negen uur op in De Schakel in Langeraar. Dave Berry, geboren als Dave Grundy in Sheffield, begon in 1960 als zanger in pubs. In 1962 vormde hij de groep The Cruisers. Met muziek als „Little things" en „Mam ma" breekt hij niet door in eigen land, maar rond 1964 wel in de lage landen. Zijn grootste hit is „This stran ge effect". Zijn optreden wordt zaterdag 12 februari ge volgd door een concert van The Wild ITesf Rebel en zondag 13 februari door Avro's Toppop Disco Show. Jenaplan De onlangs in Lisse gehouden informatie-avond in Lisse over het Jenaplan-onderwijs is zeer succesvol geweest. Er zijn die avond al 43 leerlingen voor de nieuwe lagere school in Lisse aangemeld. Deze vorm van onderwijs is ge baseerd op taal: gesprek, spel, werk en viering en staat af wijzend tegen een leraar met alleen een rood potlood. Voor meer informatie en aanmelding van leerlingen kan men terecht bij Elma Keil, Kastanjclaan 1, tel. 02521-16221 Thea Ruibing, paulus Potterstraat 21, tel. 15946 en Tricia Marx, Kanaalstraat 88, tel. 12290. IN KORT GEDING DEN HAAG/KATWIJK De stichting open jon gerenwerk Katwijk wil dat de gemeente haar ver plichtingen tegenover 't Mallegat alsnog nakomt. Tijdens een kort geding dat gistermiddag was aan gespannen bij de Raad van State meende de ad vocaat van de stichting, mr. A. Korthout, dat het gemeentebestuur in strijd handelde met de eigen subsidievoorwaarden en de regels van behoorlijk bestuur door de geldkraan per 1 november 1982 dicht te draaien. De stichting vroeg staatsraad Mulder een voorlopige voorzie ning te treffen waarbij de verplichtingen over 1982 kunnen worden nageko men en de activiteiten op een fatsoenlijke manier kunnen worden afge bouwd. Het met terugwerkende kracht stopzetten van de sub sidie staat volgens mr. Kort hout gelijk met het intrek ken van een reeds eerder verleende subsidie. Hij noemde dit onaanvaardbaar. „De stichting heeft ook over de laatste maanden van '82 verplichtingen na te komen. Ik denk hierbij alleen al aan de salariëring van de be roepskracht totdat diens ont slag volgens de wel zij ns- C.A.O. is geregeld". Daar naast zal de stichting volgens de advocaat ook de nodige kosten maken bij het afwik kelen van de lopende zaken in 1983. Hij dacht hierbij on dermeer aan de energie- en verzekeringskosten van het gebouw aan de Voorstraat dat de stichting in 1983 nog nodig heeft als vergader ruimte. De stichting open jongeren werk vroeg overigens geen schorsing van de beslissing van de raad om over 1983 geen subsidie meer aan 't Mallegat te verlenen. Men zag in dat het centrum nog maar nauwelijks functio neerde en dat er op korte termijn geen verbetering van deze situatie kon worden verwacht De woordvoerder van de ge meente, de heer H. van der Schee, bestreed dat de stich ting financieel onrecht was aangedaan met het stopzet ten van de subsidie per 1 no vember 1982. De activiteiten waarvoor het gemeentebe stuur de subsidie beschikbaar stelde waren volgens hem in 1982 niet of nauwelijks ont plooid zodat de stichting geen enkele aanspraak op dit geld kon maken. „Het is ver der zeker neit zo dat de ge meente verplicht is het af bouwen van een wanbeleid te subsidiëren. De stichting en de door haar aangestelde beroepskracht zijn hiervoor volledig verantwoordelijk", aldus Van der Schee. Het stichtingsbestuur is vol gens de gemeente ook volle dig verantwoordelijk voor de ontslagprocedure van de be roepskracht met alle finan ciële consequenties die daar aan vastzitten. De uitspraak in dit kort geding wordt in de loop van vandaag ver wacht

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7