.Ghandi's boodschap opnieuw voor hele wereld belangrijk" ROHINI HATTANGADY: KUNST CekLeSoivtont MAANDAG 31 JANUARI 1983 PAGINA AMSTERDAM Begin maart zal in vele biosco pen de film „Ghandi" gaan draaien. Het leven van Mohandas K. Ghandi, de Mahatma, de grote Ziel, de pijler van de ge weldloze strijd van India voor onafhankelijkheid en ooit de enige man ge noemd van wie gezegd kan worden dat hij per soonlijk een einde maakte aan het Britse Imperium. De man die via zijn leer van de „Satyagraha", het vasten en het lijdelijk ver zet, zijn doel wilde berei ken, maar die in 1947 door een geloofsfanaticus werd vermoord. Een Brits-Indiase co-productie waarvoor regisseur Ri chard Attenborough in middels de Martin Luther King-Vredesprijs kreeg. Ghandi wordt gespeeld door de Engelse Shake- speare-acteur, zoon van een Indiase vader, Ben Kingsley. Zijn vrouw Kas- turba door de Indiase ac trice Rohini Hattangady. Zij is te gast in Han van der Meers „Ver van mijn bed-show" (Ned. 1 22.10). In een Am sterdams hotel praten we over de film, haar rol en de betekenis van Ghandi voor de wereld van van daag. „In India weet men weliswaar nog wie Ghandi is" stelt Rohi ni Hattangady, „maar voor het jonge publiek is die kennis voornamelijk summiere schoolboekjeskennis. Zijn rol in de strijd om onafhankelijk heid van India staat daarbij voor de gelijkberechtiging van de Hindu-bevolking weten weinig mensen. En eerlijk ge zegd, voor mij was dat ook nieuw. Ik wist wel dat hij daar, toen hij aankwam als Brits opgevoede jonge advo caat, uit een trein gegooid werd omdat hij het in zijn hoofd haalde om tussen de En gelsen eerste klas te reizen, maar dat was alles. Het com plete beeld van Ghandi is een beetje verloren gegaan. En het fantastische van de film is dat die de Mens Ghandi laat zien. We neigen er in India een beetje toe van hem een heilige, Rohini Hattangady: Kou in het Vondelpark voor de goede zaak. FOTO: CEES VERKERK Indiase hoofdrolspeelster uit „Ghandi"in Ver van mijn bed-show Maar indruk zal hij zeker ma- boven het gebied waar Ghandi ken, het publiek opnieuw met (overigens een heel gewone een soort god te maken. Mis schien is dat een van de rede nen dat niemand er in India, een land met een van de grootste filmindustrieën ter wereld, aan gedacht heeft een film over zijn leven te maken. En er is inderdaad een groep mensen die vinden dat een ac teur het niet in zijn hoofd moet halen om Ghandi te spe len. Een soort heiligschennis. Net zoals er in het Westen mensen waren die het moeilijk hadden met een film als „De Tien Geboden" en de rol van Mozes daarin. Ikzelf was ook verbaasd toen ik de plannen hoorde en ik gevraagd werd voor een filmtest. Als er één ding belangrijk is in wat Ghandi predikte, dan is dat de- „non violence", de geweldloos heid. Dat is een boodschap die niet alleen voor India, maar voor de hele wereld geldt. Juist in deze gewelddadige tijd met z'n oorlogen en nucleaire bommen. Hoe moeilijk het ook is, probeer het in de praktijk te brengen. Het maakt je ster ker. Natuurlijk verandert zo'n film de maatschappij niet. de opvattingen van Ghandi confronteren en het er op wij zen wat er verkeerd is in de wereld". Vondelpark Rohini Hattangady zit in haar traditionele sari, zacht pra tend, bijna plechtig in een Amsterdams hotel. Ze is spe ciaal uit Bombay overgevlogen om in Nederland en België aan promotie voor de film te doen. Een fotograaf heeft haar naar het Vondelpark meegenomen voor een mooi contrast-plaatje en vandaar dat ze een stevige hoest te pakken heeft. „Het is voor de goede zaak", zegt ze. „Als ze me vragen nog ergens anders heen te reizen dan zal ik het zeker doen". In India is ze in haar geboortestaat Maha- rastra, aan de Westkust vlak naam die „kruidenier" bete kent) vandaan kwam, theate ractrice. Haar staat en Benga len zijn de enige plekken in India met een professioneel theaterleven. Al was haar laat ste werk op de planken de ti telrol in een vertaling (in het Marathi, een van de velé talen van India) van het Griekse drama „Medea", ze speelt voornamelijk werk dat in de huidige samenleving sociaal relevant is. Ze speelde enkele kleine rollen in films van be vriende regisseurs uit de Indi ase New Wave, die zich afzet tegen de veel grotere, com merciële Indiase fimindustrie („trash", rotzooi, zegt ze daar over), maar haar rol als de echtgenote van Ghandi kreeg ze via een door haar man ge regisseerd stuk waarin ze zo wel een 80-jarige matriarche speelde als een 40-jarige ver leidelijke herbergierster. Voor de film „Ghandi" was een ac trice nodig, die overtuigend de metamorfose van jong meisje tot oude vrouw kon onder gaan. Toiletten „Er is over Kasturba niet zo veel bekend. In die tijd was het bijvoorbeeld verboden voor mannen en vrouwen in het openbaar samen te spre ken. Maar Kasturba moet een onafhankelijk denkende vrouw geweest zijn, die com pleet achter hem is gaan staan. ,Ze was analfabete, Ghandi heeft haar wat lezen en schrij ven geleerd, ze kwam uit een orthodox milieu, dus de veran deringen in Zuid-Afrika met z'n Victoriaanse stijl van kle den moeten voor haar enorm zijn geweest. Die verandering heeft ze meegemaakt, maar toen Ghandi later alle in het westen gemaakte kleding af zwoer en zich op zijn „ash ram" in simpele doeken kleed de, is ze opnieuw meegegaan. Toen Ghandi in India door de Engelsen gearresteerd werd voor hij naar een grote bijeen komst ging, zei zij: „Jullie kunnen hem meenemen, maar dan zal ik zijn toespraak over nemen". Ze is toen ook gear resteerd. Dat zou niet gekund hebben als ze Ghandi's ideeën niet helemaal onderschreven zou hebben. Al moet het voor haar moeilijk genoeg geweest zijn. Zoals bijvoorbeeld toen Ghandi haar opdroeg de toilet ten schoon te maken. Dat is in India werk voor de „untou chables", de paria's. Ook daar is ze over heen gekomen." „Die scène met die toiletten was trouwens de scène die ik in Engeland voor de screentest moest spelen. Met Ben Kings ley toevallig. Er waren drie actrices gevraagd en drie ac teurs. Wij zijn het uiteindelijk samen geworden. Ik heb er wel m'n twijfels over gehad. In Ben Kingsley kon je de fy sieke gelijkenis met Ghandi toen al zo goed zien, dat ik me zelf opeens al helemaal niet meer in de rol van zijn vrouw kon indenken. Ik kreeg pas weer hoop toen ik terug kwam in India, en daar een verzoek op me lag te wachten om vijf kilo af te vallen". Ze lacht wat verlegen: „Ik was namelijk een klein beetje te plomp". De hoop kwam en de vijf kilo's vlogen weg, „want", zegt Ro bin Hattangady „een rol in zo'n film, dat is „once in a life time". Maar eens in je leven". BERT JANSMA KWJ kocht met „stroppenkaart' LEIDSCHENDAM De en D en AH in en laadden de KWJ heeft zaterdag in het winkelkarretjes vol. Dit werd winkelcentrum Leidsehage allemaal gefilmd en gefotogra- een actie gevoerd tegen de feerd. Bij de kassa aangeko- korting op de jeugdlonen en - men wilden de jongeren beta- uitkeringen. Ongeveer 25 jon- len met een zogenaamde geren gingen de filialen van V „stroppenkaart", een variatie op de strippenkaart. Uiteraard werd dat door de cassières niet geaccepteerd en daarop ver dwenen de karretjes vol spul len weer de winkels in en ver lieten de jongeren rustig de winkels. De politie hoefde niet in actie te komen. SUSKE EN WISKE HET BRETOENSE BROERTJE Sir Laurence Olivier wordt gefeliciteerd door Dustin Hoffman (rechts) en Ben Kingsley. nadat hij tijdens de Golden Globe Award- bijeenkomst met de Cicll B. Demille-onderscheidlng was vereerd. Kingsley werd uit geroepen tot de beste film acteur en tot Nieuwe Ster voor zijn spel In „Gandhi". GANDHI' IN HOLLYWOOD BEKROOND LOS ANGELES De Brit s-Indiase filmproduktie .Gand hi' is dit weekeinde bekroond met vijf .Golden Globes', de onderscheidingen die jaarlijks worden toegekend door de buitenlandse-persvereniging hi vertolkt, kreeg zowel de prijs voor de beste dramatische acteur als de onderscheiding voor de beste hoofdrolvertol ker van het jaar. De Brit Ri chard Attenborough die al 20 jaar geleden met de voorberei- van Hollywood. Het oordeel dingen voor deze film was be van deze journalisten wordt gonnen, werd gekozen als de over het algemeen als een aan wijzing opgevat, hoe in april de .Oscars' zullen worden ver deeld. De Brits-Indische acteur Ben Kingsley, die de rol van Gand- beste regisseur. Voorts werd .Gandhi' zelf bekroond als de beste buitenlandse rolprent, terwijl de in Londen wonende Amerikaan John Briley de prijs kreeg voor het beste see- Protestconcert LSO Nieuwe Kerk DEN HAAG Het Limburgs Symphonie Orkest geefj dinsdagavond om 20.00 uur een protestconcert in de Nieuj we Kerk in Den Haag. Zoals gemeld wil minister Brink man van WVC vijf orkesten opheffen, waarvan het Lim burgse orkest er een is. Op het programma staan twee toe passelijke werken: de suite „Der Burger als Edelmann" op €0 van Richard Strauss en Beethovens „noodlotssymfonie* nr. 5 in c op. 67. „Als de plannen van de minister doorgaan", schrijft he: Limburgse orkest, „verliest de provincie Limburg met er- miljoen inwoners met ingang van 1 september haar laats professionele instelling op het terrein van de kunsten. Di laatste mag nooit gebeuren". Het concert wordt daarom ge geven aan de vooravond van de behandeling van de plan nen van de minister door de Vaste Kamercommissie v-A Cultuur. Het orkest staat onder leiding van Peter Babarkoff, afkori stig uit Bulgarije, gastdirigent bij vele orkesten in Europj Aan de toegang tot het concert zijn geen kosten verbonden EO-PERSONEEL CONTRA CNV HILVERSUM De twaalf CNV-leden, die werken bij de Omroep, zijn verbaasd en teleurgesteld, dat de dienstenb CNV de EO voor de rechter daagt vanwege de weigering i deze omroep om artikel 31 van de cao, een anti-discrimina artikel, te ondertekenen. Zij hebben dit per brief aan de C laten weten. Zoals bekend hebben de dienstenbonden van CNV en FNV, Unie BLHP en de journalistenvakbond NVI geëist, dat de zich houdt aan het artikel, dat onderscheid maken naar geli geslacht, huidskleur, ras, sexuele geaardheid of nationaliteit biedt. De EO stelt zich op het standpunt dat dit artikel de doelstel gen van deze omroep ondermijnt. De EO zegt van elke werk mer te verwachten, dat deze „volgens bijbelse normen leeft." grond van hetzelfde cao-artikel blijft de werkgever de bevo< heid om van de werknemer te verlangen, dat hij de doelstel van de betrokken organisatie onderschrijft. De zaak komt februari voor. Groucho Marx zat in laatste jaren onder de plak SANTA MONICA Grou- cho Marx zat in de laatste ja ren van zijn leven onder de plak van zijn vriendin Erin Fleming, die hem domineer de met slaag en drugs en die zonder succes probeerde zijn geadopteerde dochter te wor den. Groucho Marx met Erin F1|C mlng: om te zien een aardf) Dit is verteld door John Bal- low die gedurende twee jaar voor Marx werkte als kok. afhandig zou hebben Hij was de tweede huisbe- maakt diende die getuigde dat Miss Marx overleed in 1977 Fleming de komiek over- 86-jarige leeftijd. Ballow vei heerste en manipuleerde, telde dat Fleming eens tege Erin Fleming is door de hem had gezegd: „Je krijt Bank of America, executeur maar één keer in je lever van de nalatenschap van kans om te slagen. Ik was ge Groucho Marx, voor de rech- slaagd toen ik hier kwan ter gedaagd omdat zij de ko- maar Groucho tegen het lij miek uit een reeks dwaze lopen is een geluk waar J films veel geld en goederen uit moet halen wat er in zit, Jeugdige inbrekers opgepakt ALPHEN AAN DEN RIJN Twee 18-jarige inwoners van Woubrugge zijn het afgelopen weekeinde door de Alphense politie aangehouden. Ze ble ken inbrekerswerktuigen en vreemd geld bij zich te heb ben. Het vreemde geld was afkom stig uit het bedrijf Duivelaar in Alphen aan den Rijn. De jongens bekenden de afgelo pen tijd driemaal in het bedrijf te hebben ingebroken. Ook ga ven zij toe te hebben ingebro ken in een paar garagebedrij ven en boomkwekerijen. De buit bedroeg in totaal naar schatting twintigduizend gul den. Stopzetting vervoer buitenlandse kinderen NIJMEGEN De gemeente Nijmegen stopt met het speciale gratis vervoer van schoolkin deren van buitenlandse afkomst naar zoge noemde „concentratiescholen". Voor deze kin deren zullen vanaf de eerste schooldag na de krokusvakantie geen bussen of taxi's meer rij den. B en W hopen met deze maatregel een be drag van ongeveer 350.000 gulden per jaar te besparen. Ongeveer 170 buitenlandse kinderen zullen voortaan op eigen gelegenheid en voor rekening van hun ouders naar school moeten gaan. Het gaat om leerlingen van zeven con centratiescholen, een aantal jaren geleden ge vormd om een meer gerichte onderwijskundi ge opvang te geven aan buitenlandse kinderen, onder meer met behulp van buitenlandse on derwijskrachten voor onderricht in de eigen cultuur. GROENTEVEILING LEIDEN Andijvie 2551 boerenkool 79-90, rode 38-54, prei 55-92, spinazie! spruiten A 59-61. spruitej 73-79, spruiten C 35, spn( D 69-130, uien 14-37, 110-185, knolselderij 18-60j 62-89, peterselie 56-62, rJ 98-101, selderij 26-47. Beurs ran Amsterda Reportage El Salvador naar festival Monte Carlo HILVERSUM De NOS zal een samenvatting overv de ge beurtenissen in El Salvador, waarbij bijna een jaar geleden vier Nederlandse journalisten om het leven werden ge bracht, inzenden naar het in ternationale televisiefestival van Monte Carlo, dat van 7 tot en met 12 februari wordt ge houden. In deze „reportage zonder", fragmenten uit het werk van de vier journalisten, aangevuld met gedeelten van reportages van actualiteitenru brieken. Lubbers gaat met Brinkman praten over Frans tv-programma DEN HAAG Premier Lubbers zal bin nenkort met minister Brinkman van WVC gaan praten over de weigering van de laatste om een Frans televisieprogram ma voor de Franse strijdkrachten in Duitsland op de Nederlandse kabel te ver spreiden. De Franse televisie heeft enige tijd gele den dat programma, dat bestaat uit een sa menvatting van de verschillende Franse netten, gratis en vrij van rechten voor de Nederlandse kabel aangeboden. Minister Brinkman voelde niets voor uitzending in ons land. De VVD-fractie in de Tweede Kamer toonde zich hierover ontstemd. NDP bereid tot spoedoverleg met omroepen AMSTERDAM De Vereniging de Nederlandse Dagblad Pers (NDP) is bereid tot spoedoverleg met de NOS en omroepen over het publiceren door dagbladen van programmagegevens van radio en tv op voorwaarde, dat er onderhandelingsruimte is. Als slechts kan worden gepraat over de voortzetting van het oude contract hieromtrent, dan heeft overleg voor ons geen zin, aldus NDP-secretaris van der Zande. Minister Brinkman van WVC heeft vanmorgen via de ra dio laten weten niet van plan te zijn in te grijpen. Lijkmis voor Louis de Funès LE CALLIER In een kerkje in de buurt van het dorp onder de rook van Nantes waar hij woonde is zaterdag in concele bratie door zes priesters en in tegen woordigheid van zijn weduwe Jeanne en twee zoons de lijkmis opgedragen voor Louis de Funès, de filmkomiek die deze week overleed. Er waren meer dan 3.000 mensen aanwezigen, onder wie acteurs, notabelen, bewonderaars en Madame Anne-Aymone Giscard d'Estaing-de Brantès, voormalige eerste dame van Frankrijk. Het stoffelijk overschot van de Funès wordt overgebracht naar het fami liegraf bij Saumur. Albert van Dalsumprijs toegekend l AMSTERDAM Het besti* van de Stichting Amsterdaij Fonds voor de Kunst heeft Albert van Dalsumpij 1981/1982, 7000 gulden, toeft kend aan het Zuidelijk Tom „Globe" voor de opvoeri van het toneelstuk „Hofsi nes", geschreven door Kaj Woudstra. Het bestuur hei verder de Kho Liang Ie-p 1982 - eveneens 7000 guide toegekend aan het ontwej team van de firma Océ-^ der Grinten in Venlo.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8