Nooit meer fascisme, nooit meer oorlog Happart geen burgemeester van Voerstreek talië wil maffia bestrijden, maar weet nog niet hoe Senator Baker: Ook Pentagon moet bezuinigen revechten tussen druzen 31 christenen in jibanon weer opgelaaid El Salvador: meer dan 200 doden in een week Terroristen doden gevangenisbewaarders iUITENLAND fieidaeSomatit MAANDAG 31 JANUARI 1983 PAGINA 7 Journalisten Jermoord h Peru 4A In Peru zijn jarschijnlijk acht jour- ilisten door nog onbe- inde oorzaak om het >en gekomen. De jour listen werden sinds rige week woesndag nisL De politie ont- te dit weekeinde |ht lijken. Hieronder onden zich de stoffe- e resten van twee irnalisten. Over de nier waarop zij zijn noord bestaat nog i duidelijkheid. Koningin Elizabeth betaalt zwarte togen LONDEN Koningin Elizabeth van Engeland titulair hoofd van de Engelse staatskerk heeft aangeboden uit eigen zak de zwarte togen voor de parochiegeestelijken van vier kathe dralen te betalen. De vorstin vindt het maar niets dat die priesters nu scharlaken togen dra gen, omdat deze kleur is voorbehouden aan geestelijken die de titel „Royal Chaplain" (Hof kapelaan) dragen. Benoeming tot hofkapelaan is een persoonlijke onderscheiding, die de ko ningin verleent aan geestelijken die veelvuldig voorgaan in diensten die door haar worden bij gewoond. De aanschaf van de zwarte togen kost de Britse vorstin ongeveer vijftienduizend gul den. Alle overige geestelijken in de Anglikaan- se kerk die eveneens illegaal scharlaken dra gen, mogen deze togen verslijten, maar moeten daarna terug naar het zwart. Britse regering overweegt advertentie campagne in kernwapendebat LONDEN De Britse regering overweegt een door het Ameri kaanse reclame bureau J. Walter Thompson uitgedachte adverten- tie-camapgne te voeren om de groeiende beweging voor eenzij dige nucleaire ontwapening in te dammen. Met de campagne is een bedrag gemoeid van ruim vier miljoen gulden, aldus een woordvoerder van het Britse mi nisterie van defensie. Pennengebrek MOSKOU - De onderdirec teur van een school in de Rus sische stad Saratov was zich er van bewust, dat hij waar schijnlijk niet geloofd zou wor den. Maar niettemin besloot hij in een vakblad zijn beklag te doen over het gebrek aan schrijmateriaal op zijn school. ,tfet is moeilijk te geloven, maar onze leerlingen (230 in totaal) hebben niets om mee te schrijven. In de hele streek (zo'n 1.300 kilometer ten zuid oosten van Moskou) zijn geen pennen of vullingen te krij gen". Op welke manier de on derdirecteur zijn klachten op papier heeft gezet, heeft hij er niet bijgeschreven. Castro mogelijk naar West-Europa MADRID De Cubaanse leider Fidel Castro zal mogelijk eind van dit jaar voor het eerst een bezoek brengen aan West-Europa. Dat meldt het Spaanse dagblad El Pais. Castro zou dan op bezoek gaan bij de socialistische regeringen in Spanje, Frankrijk en Zweden. De betrokken landen hebben, naar verluidt, de bezwaren van vooral Amerikaanse zijde tegen een be zoek van de Cubaanse leider aan West-Europa opzij gezet Zij hopen dat een bezoek van Castro een goede invloed kan hebben op de Noord-Zuiddialoog, het gesprek tussen arme en rijke landen, en de situatie in Latijns-Amerika. (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON Reagans partijleider in het Congres, de Republikeinse sena tor Baker, heeft al laten weten dat er meer moet worden bezuinigd. Hij sloot zich daarmee aan bij grote groepen andere senatoren, die vinden dat ook het Pentagon zich zal moeten aanpassen aan de slechte economische tijden. Andere senatoren hebben gezegd, dat het ministerie van defensie 25 miljard dollar moet bezuinigen. De enigszins geïrriteerde minister van defensie, Weinberger, verweet tijdens de persconferentie dat de senatoren, die vinden dat er bezui nigd moet worden, slechts aleen met cijfers gooien. Volgens hem moeten zij ook maar eens duidelijk maken waarop bezuinigd moet worden. Weinberger moti veerde de stijging van het defensiebudget met 29,7 miljard dollar met de op merking dat „wii weer proberen voldoende kracht te verzamelen om een aan val te kunnen afslaan". Volgens waarnemers in de Verenigde Staten levert de begroting geen bijzondere verrassingen op. Reagan heeft de hoogste prioriteit verleend aan het verbeteren van de inzetbaarheid van zijn troepenmacht en de mogelijkheid van het leger „de gevechten in geval van een conventionele oor log voort te zetten". ÏERDENKING MACHTSOVERNAME DOOR HITLER: jWan onze correspondent Gerard Kessels) !JNN Meer dan hon- afdduizend Duitsers heb- oh zaterdag deelgeno- d n aan demonstraties te- ;ri het fascisme. De de- nstraties werden ge- iden ter herdenking de machtsovername >r Hitier, vijftig jaar ge- èn. Onder het motto ooit meer fascisme, meer oorlog", waren fe in Hamburg 25.000 knsen op de been. De Itifestatie was georga- )eïerd door het overkoe- *ende Duitse vakver- did DGB. Andere grote teponstraties werden ge- ui iden in Keulen en ,11 nkfurt. la m ens de herdenkingsbijeen- einst in het Rijksdagsgebouw (jWest-Berlijn zei bondskan- i(er KohL dat de „politieke ntuur van de vrijheid niet zelfsprekend is, maar elke opnieuw bevochten moet jrden." Hij wees erop dat het oorstelbare leed dat het isme teweeg heeft gebracht iuidige generatie in Duits- ia „een grote verantwoorde- el |»eid geeft voor het bewa- van de vrede." Ex-bonds- belier Brandt zei dat het -| Ook in Nederland werd het feit herdacht dat vijftig jaar geleden Hitier aan de macht kwam. Enkele honderden mensen legden gisteren op de Oosterbegraafplaats in Amsterdam bloemen op het Auschwitzmonument. Eva Furth, de secretaresse van het nederlands Auschwlts Comité zei: „Nog geen veertig jaar na Auschwitz klinken weer dezelfde kreten van fascisme en anti-semitisme, aan gevuld met haat tegen buitenlanders die net als toen de schuld krijgen van de economische moei lijkheden". huidige Duitsland een stabiele democratie- is. Hij zag echter geen reden voor zelfgenoeg zaamheid. „Want misschien staat de echte krachtproef ons nog wel te wachten," aldus Brandt. Ongeveer 200 overwegend jon ge neo-nazi's hebben gisteren in Mainz een bijeenkomst ge houden. Een van de leiders was Michael Kühnen, de 28-ja- rige voorzitter van een neo- nazistische organisatie en een voormalig luitenant in het Westduitse leger, die in 1979 tot vier jaar gevangenis werd veroordeeld voor het versprei den van racistische propagan da. Tot zover onze correspondent. Op de Westduitse ambassade in Tel Aviv is gisteravond een aanslag gepleegd. Even na acht uur wierp een onbekende een granaat op de binnen plaats van het gebouw dat vier verdiepingen telt. Volgens de politie is er alleen lichte scha de aangericht In Jeruzalem werd gisteren een korte her- denkinsgdienst gehouden voor de zes miljoen joden die in concentrastiekampen om het leven zijn gekomen. Meer dan 50 procent van de Fransen meent dat in een westeuropees land een nieuwe dictator van het type Hitier aan de macht zou kunnen ko men. Volgens een dit weekein de in het Franse blad Le Quo- tidien de Paris gepubliceerde opiniepeiling zeiden 58 pro cent van de ondervraagden het voor mogelijk te houden dat een Hitier op zou kunnen staan. 32 procent achtte dit uit gesloten, terwijl 10 procent zich van mening onthield. Gebleken is dat vooral oudere mensen rekeing houden met een nieuwe dictatuur in West- Europa. Door de ondervraag den werd een nieuwe dictator omschreven als een „misdadi ger", een „gek", een „groot- neidswaanzinnige" of als een „tiran". 10ET/Jeruzalem Bij diverse incidenten in Libaiïon zijn keinde verscheidene doden gevallen. Voor het eerst sinds maanden werden overwegend door christenen bewoonde tn van Oost-Beiroet door druzen met artillerie en raketten okt, terwijl na bijna drie weken rust ook de strijd in het ifgebergte ten oosten van de hoofdstad weer oplaaide, et zuidoostelijke deel van Beiroet werd een Israëlische mili- gedood en raakten er drie gewond, toen onbekenden twee itten op hen afvuurden. Na de beschieting van de Israëlische puille in Beiroet schoten de Israëliërs een raket af op een I, dat volgens hen mogelijk iets met de beschieting te maken I In het huis kwamen twee Libanese burgers om. [Israëlische kabinet zag in dit incident een nieuw bewijs dat Ie strijd tegen Palestijnse guerrillastrijders niet vertrouwd worden op de multinationale vredesmacht in Beiroet. In Je- Üem werd hieraan de conclusie verbonden dat Israël terecht [uid-Libanon steunpunten opeist om zich tegen Palestijnse b te verweren. [Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Schultz, zich gisteren pessimistisch uitgelaten over de onderhande- tussen Libanon en Israël over een terugtrekking van de che troepen. Volgens hem bestaan er nog altijd grote me- trschillen. h Zeven doden door aanvaring kabelbaan In de haven van Singapore ligt de bovenkant van het olieboorplatformn „Eniwetok" nog steeds tegen de draden van de kabelbaan, die over de haven voert. Zaterdag kwamen ten minste zeven mensen om het leven, toen het boorplatform de kabelbaan raakte en twee gondels in zee stortten. De slachtoffers kwamen uit Australië, Maleisië en de VS. Vijf gondels bleven op 70 meter hoogte hangen. Na vele uren slaagden reddingsploegen er, ondanks wind en duisternis, met behulp van legerhelikopters in de dertien inzittenden van de vijf gondels te redden. Onder hen bevonden zich de in Canada wonende ex-Westlander Jan Huisman en zijn vrouw Catharina, die beiden wegens lichte verwondingen in het ziekenhuis zijn behandeld. SAN SALVADOR Het poli tieke geweld in El Salvador heeft in de week tussen 21 en 27 januari aan 249 mensen het leven gekost. Dat heeft de hulpbisschop van San Salva dor gisteren gezegd in zijn preek. Mgr. Gregorio Rosa Chavez zei verder te hopen, dat het bezoek dat de paus op 6 maart aan El Salvador brengt er toe zal bijdragen, dat er een eind komt aan het nu al meer dan drie jaar durende geweld. Wanhopige vlucht In overvolle vrachtwagens of in lange rijen, met de koffers en andere bezittingen boven op het hoofd, wachtten dui zenden Ghanezen zaterdag morgen totdat de grens tus sen Togo en hun vaderland openging. De militaire macht hebber in Ghana, luitenant Jerry Rawlings, besloot vrij-, dagnacht de sinds septem ber vorig jaar gesloten grens tussen beide landen te hero penen, om de vele honderd duizenden Ghanezen die Ni geria hebben verlaten naar huis te kunnen laten terugke ren. Zoals bekend besloot Ni geria twee weken terug zo'n twee miljoen illegale buiten landers, vooral Ghanezen, het land uit te zetten. Zij wor den verantwoordelijk gesteld voor de slechte economische situatie. Vandaag loopt de termijn af waarbinnen de bui tenlanders Nigeria verlaten moeten hebben. Maar op de wegen van Nigeria naar de het een chaos. Drommen buurlanden, op het vliegveld vluchtelingen proberen een en in de haven van de hoofd- plaatsje te veroveren op een stad Lagos bevinden zich van de schepen naar Ghana, nog vele duizenden vluchte- Wie daarin niet slaagt moet lingen. Vooral in de haven is blijven wachten op kades waar het afval zich ophoopt en nauwelijks eten en drin ken is, in de hoop een plaats je te kunnen bemachtigen op het volgende schip richting Ghana. REGERINGSCRISIS IN BELGIE VOORKOMEN: BRUSSEL De Belgische regering is het gisterenavond na der* tig uur vergaderen eens geworden om de Franstalige J. Happart niet te benoemen tot burgemeester van Voerstreek. Tot op het laatste moment zag het er naar uit dat deze kwestie tot de val zou kunnen leiden van de rooms-liberale regeringscoalitie. Het regeringsbesluit geldt tot 1 januari 1985, maar er is voorts geen enkele garantie dat Happart na die datum wel burgemees ter kan worden. Verder heeft de regering besloten dat de ge meente Voeren administratief overgeheveld zal worden van de provincie Limburg, waaronder zij nu valt, naar de provincie Brabant. Dat schept de mogelijkheid om in Voeren bepaalde taaifaciliteiten voor Franstaligen tot stand te brengen. Voor on derbrenging bij de provincie Brabant is voorts gekozen omdat die provincie een speciale vice-gouverneur kent die belèst is met het toezicht op de Belgische taalwetgeving. Een woordvoerder van het Vlaams Overleg Comité van Voeren heeft zich verontwaardigd uitgelaten over de genomen beslis sing. Volgens hem zijn de Vlamingen in Voeren het volstrekt niet eens met deze gang van zaken. „Er is 21 jaar met ons gesold. Wat nu gebeurd is noem ik het bedrijven van politieke koehan del over de rug van een kleine geïsoleerde Vlaamse gemeen schap en dat om een regering te redden", aldus de woordvoer der. Premier Martens heeft erop gewezen dat als gevolg van het re geringsbesluit Voeren in het Nederlandse taalgebied van België blijft, zij het dat het wordt ondergebracht bij een arrondissement dat Vlaamse gemeenten kent die een speciaal taaistatuut heb ben. Fransman gevangen genomen in Afghanistan ISLAMABAD De Afghaanse autoriteiten hebben dit week einde meegedeeld dat zij in de zuidoostelijke provincie Logar een Fransman gevangen hebben genomen. De gevangene, die dor Radio-Kaboel werd geïdentificeerd als Ph. J. Dare, hield zich volgens de autoriteiten op met guerrillastrijders van de Ha- rakat, die vanuit de Pakistaanse grensplaats Peshawar opereren. doen om deze vorm van mis daad uit te roeien. „Ik zal er zelf op toezien dat regering, parlement en alle andere orga nen van de staat de strijd te gen de maffia die prioriteit ge ven die nodig is". Datzelfde zei Pertini ook bij de teraardebe stelling van vroegere slachtof fers van de maffia, en zal nog wel vaker worden gehoord. De minister van binnenlandse zaken Rognoni vindt dat zijn politie voldoende middelen heeft om de maffia de baas te kunnen. „Maar politie alleen is niet genoeg. De mensen moe ten hun mentaliteit, hun mo reel en bultureel besef wijzi gen. En dat is ook een taak van de politiek". Diegenen die op genoemde veranderingen niet willen wachten hebben voorgesteld de maffia van binnenuit te be strijden, door bekeerlingen of overlopers te belonen met kwijtschelding of verminde ring van straf, precies zoals dat met zoveel succes op het Italiaans terrorisme is toege past. Maar maffia en terroris me zijn niet met elkaar te ver gelijken. De maffia bestaat al honderden jaren, behoort tot het cultureel erfgoed van Sici lië, iets waar je toe behoort of je wilt of niet. Terrorisme is daarmee vergeleken een be vlieging, een jeugdzonde ver oorzaakt door de actuele socia le situatie. Van het een kun je afstand nemen, van het ander niet. De befaamde wet op de pentiti (berouwvollen) die het gehele Italiaanse terrorisme in drie jaar tijd heeft ontmanteld, zou op de maffiosi dan ook geen vat krijgen. Voorlopig blijft de maffia (en haar Napolitaanse en Calabri- sche varianten) moeilijk te be strijden. Alle winkeliers van Napels hebben vorige week twee dagen lang gestaakt te gen de Camorra, waaraan ze allemaal dagelijks een soort belasting moeten betalen. Nu de winkels weer open zijn, ge ven ze ook weer vlot toe aan de afpersing en de dreigemen ten, omdat anders hun zaak een prooi wordt van vlammen of vandalisme. De politie kan ie geen afdoende bescherming bieden. Nu het terrorisme definitief verslagen lijkt te zijn, concen treert Italië zich op de strijd tegen de maffia en de Camor ra. Iedereen begrijpt dat nu uit een heel ander vaatje zal moe ten worden getapt, maar uit welk, daarover bestaat alleen onzekerheid. Over de wijze waarop de oor log tegen de maffia gestreden moet worden bestaat verschil van mening. Generaal Dalla Chiesa, in september door de maffia omgebracht, trachtte door een grondige studie van onroerend goed-transacties en van de aanbestedingen van openbare werken in de wereld van de maffia door te dringen. Zijn dood bewijst dat hij daar bij succes had. Ook de nu ver moorde officier van justitie Montalto was erin geslaagd enige maffia-activiteiten in kaart te brengen, en stond zelfs op het punt acht perso nen in verband daarmee te ar resteren. Hij werd op dezelfde wijze vermoord als generaal Dalla Chiesa, ook al omdat beiden op eigen verzoek ont daan waren van pantserauto en lijfwachten. De daders van beide moorden zijn spoorloos, evenals die van de moorden op Siciliaanse parlementsle den, bestuurders en politie functionarissen vorig jaar en in de jaren daarvoor. Is de maffia sterker dan de Italiaanse staat? Nee, zegt pre sident Pertini, als de Italianen maar in zichzelf geloven en de bereidheid hebben alles te ROME In Italië zijn in drie dagen tijd een gevangenisbewaar ster en haar mannelijke collega vermoord. Vanmorgen werd in Napels een gevangenbewaarder vanuit een hinderlaag doodge schoten. Afgelopen vrijdag was de 57-jarige Germania Stefanini, een gevangenisbewaarster van de Rebibbia-gevangenis in Rome door linkse terroristen ontvoerd, gemarteld en gedood. Haar lijk werd na anonieme telefoontjes gevonden in de kofferruimte van een gestolen auto. In een vuilnisbak bij het kantoor van het Ro meinse blad „II Messagero" werd een foto gevonden, waarop de gevangenisbewaarster te zien was. vastgebonden zittend in een stoel. Het is het eerste geweld van linkse terroristen na de ver oordeling, vorige week, van tientallen leden van de Rode Briga des wegens de ontvoering van en moord op Aldo Moro in 1978. [an onze correspondent I Cees Manders) „We zullen de verslaan". Dit It in Italië telkens d, meestal bij een ienis van opnieuw 'ooraanstaand slacht- van de maffia, de Si- HTENHEER Gevangenisbewaarster Germania Stefanini zit vastgebonden onder een spandoek waarop staat dat „de bewapende prole tarische macht alle gevangenissen zal afbreken". ciliaanse criminele sub cultuur. De maffia moordt en rooft, bedreigt en perst af als nooit tevoren. Prak tisch de gehele economie van Sicilië wordt gecon troleerd door mensen die de misdaad zijn toegedaan of althans in de uiterste marge van de wet opere ren. De 86-jarige staatspresident Pertini, de best bewaakte man van Italië, heeft vorige week bij de begrafenis van de door de maffia vermoorde officier van justitie van Trapani, Mon talto, de maffia weer uitge daagd: „Die laffe minderheid zal er nooit in slagen het ge zonde volk van Sicilië te be smetten. Ze zal verslagen wor den, zoals ook het terrorisme is verslagen".

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7