Bollenvak legt bijna tien miljoen op tafel voor bevordering afzet DRIEKWART VAN TUINDERS OPTIMISTISCH („KLEINTJES" LANDEN TUINBOUW £eidóe(BouAumt MAANDAG 31 JANUARI 198 3 PAGIN Afzet potplanten belangrijker Met een zich nog steeds uitbreidende teelt van potplanten in Nederland valt het niet te verwonderen, dat zo hier en daar enige bezorgdheid ontstaat hoe het steeds mogelijk zal zijn voor een geregelde afzet te zorgen tegen een liefst lonende prijs. Men hoort ook bezorgde vragen of als gevolg van de ongun stige gang van zaken in de groentebedrijven, een sterker overschakelen op de bloemen en planten zal gaan plaatsvin den. Een overschakeling die ongetwijfeld problemen met zich brengt, maar die zich ook in het verleden reeds hebben laten gelden en de enorme ontwikkeling in de bloemen- en plan tenteelt meebrachten. Geen wonder dus dat ook de afzet van potplanten zowel in binnen- als buitenland steeds belangrij ker wordt, mede door de toenemende concurrentie uit andere landen. West-Duitsland behoort ook voor wat de potplanten betreft tot de grootste klant. Het is bekend dat van de tien geëxporteerde bloemen, er zes naar West-Duitsland gaan en ook voor de potplanten wordt naar een plaatsje gezocht. Maar het is eveneens bekend dat de kwekers in West-Duitsland evenmin stilzitten en hun pro- duktie en de afzet daarvan willen vergroten. Er is thans reeds een produktie van 3,5 miljard snijbloemen en 350 miljoen pot planten. Hoe staat het met de perspectieven voor de Nederlandse pot planten? De hoofdafdeling voor exportbevordering van het Ministerie van Landbouw en Visserij heeft in samenwerking met het Produktschap voor Siergewassen en andere instanties een onderzoek ingesteld naar de gang van zaken voor de pot- plantenafzet in West-Duitsland. In het bijzonder werden de mogelijkheden nagegaan voor de verkoop in de diverse warenhuizen en levensmiddelenzaken. Gebleken is dat ongeveer 29.000 van genoemde bedrijven in West-Duitsland wel eens potplanten aanbieden. Dat is onge veer 1.000 bedrijven méér dan van de snijbloemen aanbieden de bedrijven. In de regio van Baden-Wurtemberg verkoopt 48% van de bedrijven potplanten, in Berlijn en Beieren is dat percentage 25. In slechts 15% van alle bedrijven kan men het hele jaar terecht voor potplanten, 12% biedt potplanten in een bepaalde periode van het jaar aan, namelijk 8% in het voor jaar en 5% in het najaar. Slechts een gering percentage is in de markt tijdens het weekeinde, namelijk 5% en ter gelegen heid van bepaalde gebeurtenissen. Bijna 80% van alle Coop.winkels verkopen min of meer gere geld potplanten, de zaken van Rewe en de discount zijn met plm. 50% in de markt voor potplanten. In tweederde van de Coop.winkels worden het hele jaar door potplanten aangebo den. Bij de Edeka-organisatie is dat slechts 14%. Een vijfde deel van de Rewe en andere zaken is slechts gedurende be paalde jaargetijden in de markt voor potplanten. Hoe groter de oppervlakte van de winkel, hoe meer men er toe overgaat potplanten in het assortiment op te nemen. Drie kwart van alle bedrijven met een oppervlakte van 402 m2 en méér hebben al of niet verspreid over het hele jaar potplan tenverkoop. Van de levensmiddelenbedrijven die potplanten aanbieden doet 87% dat in de zelfbediening. Dat percentage blijkt in alle Westduitse regio's tamelijk hoog te zijn, van 75 tot 94% in Bei eren. De Coop.zaken hebben een voorkeur van het zelfbedie ningssysteem met 98%. Evenals bij de snijbloemen werken diverse bedrijven en de verbruiksmarkten bij de verkoop van potplanten in eenderde van hun bedrijven met het bedieningssysteem. Naar opper vlakte bezien blijkt dat van de grote bedrijven de potplanten middels zelfbediening aanbieden. De potplantenverkoop loopt voor ruim 90% niet via een kassa in de bloemen- en planten winkel. Op de vraag is wat de potplanten verkopende bedrijven in West-Duitsland verwachten van de omzetontwikkeling in potplanten luidt het antwoord een teruglopende omzet (53%) stijgende omzet (35%) teruglopend (12%). Petje af!.... de bloembol lenkwekers en- expor teurs zullen dit jaar via een vakheffing bijna tien miljoen op tafel leggen voor afzetbevordering. Om precies te zijn: 9.735.000,- en dat is toen nog altijd een volwassen kapitaal. Is dat nu wel nodig, zo wordt wel eens opgemerkt, de Neder landse bollen zijn toch bekend in alle min of meer beschaafde landen? Dat kan best zijn, maar dat wil niet zeggen dat die bollen daar dan ook gekocht worden. Om maar dicht bij huis te blij ven: er zijn 900.000 Nederlan ders die een huis mét tuin hebben en toch nooit één bol kopen. Steken we de Atlanti sche Oceaan over, dan blijkt dat er in Amerika 40 miljoen tuinbezitters zijn en dat slechts 8 miljoen van die groep regelmatig een pakketje bollen-voor-de-tuin kopen. Opmerkelijk verschijnsel in de USA: de meeste bollen worden daar gekocht door lie den uit de betere standen, die een vriendelijk inkomen ver dienen en bovendien een ho gere opleiding hebben geno ten. De leeftijd van die „hea vy buyers" ligt meestal boven de vijftig jaar. Overbekend Zijn de bloembollen wel zo Effect van bloembollencampagnes moet ook uitstralen naar droogverkoopmarkt. overbekend als over het alge meen wordt verondersteld? Dat mag met recht worden betwijfeld. Zelfs in Nederland is het al zo dat een groot deel van de geënquêteerden vra gend de schouders en de IJzersterk wenkbrauwen optrekken als men informeert of de bloem van een gladiool, een lelie of een iris uit een bol of knol komt of dat het om vaste planten gaat. En als hier de onwetendheid al groot is, hoe moet het elders dan wel zijn? komst er - op papier althans - nog steeds rooskleurig uit. De Hollandse kwekers hebben min of meer een monopolie positie en het gevaar dat er concurrentie uit het buiten land komt, is heel gering. Om te beginnen ontbreekt ginds de „know how" en het vak manschap, terwijl de klimato logische omstandigheden hier ideaal zijn voor het kweken van bloembollen. Bovendien kunnen de kwekers hier dankzij een ten top gevoerde mechanisatie en een doeltref fende bestrijding van ziekten tegen een lage kostprijs pro duceren. Verder is er allerwe- ge een groeiende belangstel ling voor alles wat groeit en bloeit en daar profiteren de bloembollen natuurlijk ook van. Last but not least: het af- zetapparaat klinkt als een klok. De exporteurs weten van wanten. Dank zij een gro te inzet en een idem ervaring weten ze de bollen overal ter wereld te verkopen en is een belangrijke exportpositie op gebouwd. Niet allemaal rozegeur Allemaal rozegeur en mane schijn? Neen, helaas niet. Er zijn ook minder gunstige fac toren. Momenteel ondervindt ook de bloembollenhandel de gevolgen van een stagnerende wereldhandel. En ook van de soms sterk wisselende koer sen. Denk maar eens aan de forse devaluatie van de Zweedse kroon, waardoor de Hollandse bollen daar in één klap veel duurder werden. Een minder prettig verschijn sel is ook dat de rivaliteit tus sen de handelaren vrij groot is. En die spitst zich dan in hoofdzaak toe op een prijscon currentie. Vooral dat laatste i een doffe ellende. Men gun O elkaar het verlies soms nie eens! En dan te weten dat he g nog nimmer is aangetoond da een markt sneller groeit alk* gevolg" van het feit dat men elkaar met de botte bijl vai»*< de lage prijs te lijf gaat. a Te veel versnipperd n< te Om op het reclamebedrag var lii bijna tien miljoen terug te ko rii men: dat lijkt erg veel maa rn het moet wel over een grookl aantal landen worden ver it deeld. Voor een enorm afzet tt gebied als de Ver. Staten vaifce Noord-Amerika is bijv. maa n 2,7 miljoen beschikbaar eifn voor onze belangrijkste afnem mer West-Duitsland een befcn drag van 1.165.000,-. En dai is er nog de Samenwerkings commissie Bollen-Bloemen Bomen. Hierin werken di J drie sierteeltsectoren samer als het gaat om deelname aai tentoonstellingen in binnen en buitenland en andere pro motie-acties. De bloembollen kwekers brengen voor da doel 2.485.000,- in. Hoe sne dat bedrag is gegroeid blijk i uit de deelname van 1979, di r toen /l.200.000,- bedroeg. D achtergrond van dat alles i wel de groeiende plaats vai de bolbloem in het totale sier teeltpakket. Toch meent mei bij de Bloembollenraad in Hil legom, dat wat de bloembol lenteelt betreft slechts éét deelmarkt van de gevoerd campagnes in het samenwer kingsverband profiteert ei dat is de broeiershandel. Iiw Hillegom wil men nu dat dj inspanningen op het bolblo* menfront ook een uitstralini, gaan geven naar de droogvei koopsector. De hoofdrol vai de bolbloem moet als kapsto! I gaan fungeren om ook dfj) droogverkoop te stimulererj En dat lijkt een goede zaak! Het merendeel van de Neder landse glasgroente-, champig non- en vollegrondtelers (dat zijn de, boom-, bloembollen en vollegrondgroentetelers) ziet de toekomst van het eigen bedrijf met vertrouwen tege moet: desgevraagd zegt 80% van deze ondernemers opti mistisch te zijn. Een zesde is optimistisch noch pessimis tisch, terwijl slechts zes van de honderd zich ronduit pessi mistisch uitspreekt. De tuinders denken de ko mende 2 Vi jaar voor zo'n 1,2 miljard gulden te gaan inves teren. Het grootste gedeelte hiervan, bijna 800 miljoen, komt voor rekening van de glasgroentetelers, die meer dan 450 miljoen gulden voor energiebesparende voorzie ningen reserveren. De groot ste uitgaven bij de vollegrond telers zijn voor zaai- en plant goed en verpakkingsmateri aal. Ook bij de champignonte lers vormen deze, na de cellen waarin de champignons wor den gekweekt, de grootste in vesteringen. Dit komt naar voren uit een onderzoek dat de Amro Bank in het kader van de deze week te houden Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs te Bleis- wijk door het NIPO heeft la ten verrichten onder 469 on dernemers in de glasgroente-, champignon-, vollegronds- groente-, fruit-, boom- en bloembollenteelt. Dit aantal is representatief voor de 12815 bedrijven die Nederland in deze sector rijk is. Investeerden de glasgroente-, telers de afgelopen 2 Vz jaar voor 6-10 miljoen gulden, de komende periode stijgt dit be drag tot 785 miljoen. Het merendeel van de glas- groentetelers (62%) sloot 1982 in vergelijking met het voor afgaande jaar af met een lage re arbeidsopbrengst. Dit geldt ook voor de vollegrondgroen tetelers (59%) en de fruittelers (51%). Voor de boomkwekers en bloembollentelers zijn de resultaten gunstiger: hier kwam resp. 29 en 39% lager uit, terwijl resp. 29 en 25% een hogere opbrengst behaalde. Het beste komt de champig nonteelt uit de bus: 43% van de ondernemers behaalde een hogere arbeidsopbrengst. Meer dan driekwart van de champignontelers is dan ook van mening dat het momen teel goed tot zéér goed in het eigen bedrijf gaat. Ook de meerderheid van de boom kwekers en de bloembollen en vollegrondgroentetelers (resp. 64,57 en 46%) is van me ning dat het in het eigen be drijf beslist niet slecht gaat. Eén op de vijf ondernemers in glasgroente-, fruit- en volle- grondgroenteteelt vindt dat het op dit moment slecht tot zeer slecht met het eigen be drijf is gesteld. De meeste ondernemers in de tuinbouw zijn echter positief gestemd waar het de toekom stige ontwikkeling van het ei gen bedrijf betreft. Zo ziet 70% een gematigd positieve toekomst voor het eigen be drijf weggelegd. Van de champignontelers meent zelfs een kwart dat het bedrijf een zeer positieve toekomst tege moet gaat. Pessimisten zijn er in deze tuinbouwsector dan ook niet te vinden. Dat is wel het geval bij de vollegrond groentetelers (17%), de bloem bollentelers (5%), de fruitte lers (3%) en de boomkwekers (1%). De tuinder toont zich een se rieus mens: van de verwacht 20.000 bezoekers van de Ne derlandse Tuinbouw Vakü beurs te Bleiswijk komt 93S vanuit een vaktechnische be langstelling. Slechts 7% schouwt een bezoek als dagje uit". De interesse van d1 vollegrond- en champignonte Iers gaat voornamelijk ui i* naar machines, nieuwe teelt j wijzen en beregeningsinstalla ties. Hun collega's in de glas groenteteelt zullen hun aan dacht grotendeels verdele tussen de tentoongesteld energiebesparende voorzii ningen en de nieuwste on wikkelingen in de branche. Gerard van Velzen beste tafeltennisser ZOETERWOUDE Nog al- jeugd zorgde Marco Starren- tijd is veteraan Gerard van burg voor een verrassing door Velzen de sterkste tafeltennis- o.a. Maicol Brinckman en Jaap ser van Zoeterwoude. In de fi- Plooij achter zich te laten. Aan nale-zeskamp wist hij alle par- de Zoeterwoudse titelstrijd na- tijen in twee sets te winnen, men 84 personen deel en wer- Bij de dames pakte favoriete den 372 partijen gespeeld alvo- Maria Gubbi wél de titel maar rens de balans kon worden op- de tegenstand van Wil du Prie gemaakt, was verrassend groot. Bij de Ondernemersdag ALKEMAde De 2.500.- door. Ondanks bezwaren van kostende „Ondernemersdag" de leden van de raadscommis- waarvoor ongeveer 150 Alke- sie Financiën, tegen de hoge madese ondernemers een uit- kosten voor een dergelijke nodiging ontvingen van het dag, heeft het college besloten ander bekostigd wordt uit de gemeentebestuur, gaat gewoon de organisatie door te zetten, post „Onvoorzien". Als reden daarvoor geven zij op, dat de uitnodigingskaarten al de deur uit waren. Omdat het college het niet terecht acht, dat de genodigden de lunch uit eigen zak moeten be talen, is besloten dat een en Succes voor Zoeterwoudse schaatsjeugd ZOETERWOUDE Tijdens districtswedstrijden op de Leidse ijsbaan heeft het jeugd- team van de „IJsclub Zoeter woude" in de kategorie 12-16 jaar niet alleen de eerste prijs behaald, maar tevens de snel ste tijd genoteerd die ooit in Leiden is gereden. Deze pres tatie komt op naam van het viertal Francesco van Goosen en de drie broers Lard. Marcel De Onderlinge Levensverzekering-Maet- schappij ,/s-Grevenhage" is een middel grote verzekeringmaatschappij die in geheel Nederland werkt. Het begrip Onderlinge betekent dat 95% van alle winsten perio diek onder de deelnemers wordt verdeeld. De Onderlinge ,/s-Gravenhage" is in finan cieel opzicht een van de sterkste maat schappijen van Nederland. Wij zoeken: A. voor de afdeling leningen een Administratief medewerker(ster) in de leeftijd van 20 tot 30 jaar. Nodig is een MEAO-opleiding of een vergelijkbare opleiding met het M.B.A.-diploma. B. Voor de afdeling correspondentie een Administratief medewerker(ster) in de leeftijd van 20 tot 25 jaar voor 4 uur 's middags. Nodig is een VWO- of een HAVO-opleiding. Wij vragen: nauwkeurigheid en animo om in een kleine groep collega's sportief mee te werken. Wij bieden: goed salaris variabele werktijden - gratificatie - studiekostenvergoeding Als u geïnteresseerd bent, bel dan op tussen 10.00 - 12.00 en 13.30 - 16.00 uur telefoon 070 - 46 93 60 en vraag voor de vakature A naar de heer J. Pronk (toestel 332) en voor de vakature B naar mevrouw A.G.C.J. Kluiters (toestel 118). ONDERLINGE LEVENSVERZ.-MIJ. ,,'s-GRAVENHAGE" u.a. ZEESTRAAT 70 's-GRAVENHAGE LESSEN EN CLUBS Aanvang nieuwe paardrljcursussen voor Junioren en senioren. Inl. lel. 01711-10471 Haarlemmertrekvaart 37 Oegslgeest. Drumschool MEAB's Informatie-cursus „U en de computer" begint weer binnenkortl Cursusduur slechts 4 maanden, geen toelatingselsenl Leslokaal met micro-computers! Inlichtingen: maandag t/m vrijdag van 9.30-17.30 uur bij: Onderwijs-lnstituut MEAB Herengracht 4, Lelden. Tel. 071-130660. Onderwijs-lnstituut MEAB Herengracht 4 - Leiden Tel. 071-130660 Gespecialiseerde mondellngen lessen voor: steno, talen, boek houden, MBA. SPD, A.A., marketing, bedr. economie, informati ca, ondernemersdipoma's Ijzerwaren en sportartikelen, midden stand, beroepsgoederenvervoer. Inlichtingen: maandag t/m vrijdag van 9.30-17.30 uur. Nieuwe cursussen in voorbereiding voor: Boekhouden. MBA. SPD I II. Informatica. Aparte groepen voor beginners, gevorderden en teleurgestelden. Onderwijs-lnstituut MEAB o.l.v. M. van der Horst. Herengracht 4. Lelden, tel. 071-130660. Inlichtingen: maandag t/m vrijdag van 9.30-17.30 uur. Vraag de gratis studiewijzer. Privé KENNISMAKING Jongeman, 37 jr.. zoekt serieuze kennismaking met sympathieke lieve vrouw tussen 30-40 Jr.. 2 kind. geen bezw. Brief met foto en tel. on der nr. 6454 v.d. bl. en Walter Koeken. Voorts was er een derde prijs voor het jon gensteam 9-11 jaar dat bestond uit Patrick den Eisen, Ton Ammerlaan, Edwin Veldhuij- zen en Edwin van Goozen. De twee meisjesteams van de „IJsclub Zoeterwoude" .klas seerden zich beiden als vierde. Alcoholcontrole in Rijnsburg RIJNSBURG Bij een alco holcontrole heeft de politie in de nacht van vrijdag op zater dag tegen 2 automobilisten proces verbaal opgemaakt Bestuurders werden houden en 3 maal werd l rijverbod opgelegd. Gewonde na voorrangsfout ROELOFARENDSVEEN Een 18-jarige jongen uit Oude Wetering is gistermiddag met rugletsel naar het Academisch Ziekenhuis Leiden vervoerd na een aanrijding. De jongen reed op zijn brom mer op de Rembrandt van Rijnsingel toen hij geen voor rang verleende aan een 21-ja- rige automobilist uit Epe, die linksaf vanaf de Watergang de singel op wilde rijden. Ook op het Westeinde gebeur de gisteren een aanrijding. Daar reed een 26-jarige man uit Alkemade richting cen trum. Hij wilde uitwijken voor een tegenligger en dacht tusen geparkeerd staande to's te kunnen doen. Hij ra echter twee auto's. Een auto raakte beschadigd i dat een van de geparl staande auto's weer op eei der schoof. Niemand gewond, maar alle vier di to's werden flink beschad Geld ligt op straat. Als u het daar tenminste neerlegt. U kunt het ook zelf in uw zak steken. Wilt u wat kwijt? Plaats dan een kleine advertentie in de Leidse Courant. Het kost bijna niets.Ook als u wat voordelig op de kop wilt tikken is een rubrieks advertentie de aangewezen weg. U bereikt 24.000 lezers, waaronder allicht iemand die heeft wat u zoekt. Het wordt u gemakkelijk gemaakt. Plaats uw tekst in onderstaande vakjes (één letter of letterteken per vakje) en in een oogopslag kunt u in de laatste kolom zien wat de advertentie gaat kosten. Prijzen zijn incl. 4% btw. Extra meevallertjfe! Als u de advertentie op drie achtereenvolgende dagen laat plaatsen, hoeft u maar voor 2 X te betalen. Bij 6 achtereen volgende dagen worden slechts 3 plaatsingen in rekening gebracht. NB. U kunt ons ook bellen. Ons nummer 071-122244 4,74 4,74 4,74 4,74 5,93 7,12 8,30 9,48 10,67 11,86 13,04 14,23 15,41 16,60 17,78 Deze advertentie De rekening sturen naar: Naam Postcode _x plaatsen op_ _Adres_ -Woonplaats- -Telefoon- brieven onder nummer 3,35 extra) worden afgehaald D brieven moeten worden doorgezonden bewijsnummer toezenden 2,65 extra) (aankruisen wat van toepassing is) Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar: Leidse Courant, Antwoordnr. 10070, 2300 VB Leiden. Ccidoc Commit

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6