fleddings- om 'ok minimum- ikomens toeten omlaag Arbeidsaanbod daalt pas na 2005, dreigend tekort technici Diefstallen opgelost VVD verwerpt kritiek op Hans de Boer Schoonhovenaren zagen lichtkogel aan voor radio actieve Kosmos Vogelliefhebbers verstoren ganzenjaebt Bouwbond wil kleinere portie eigen huis „opeten" INNENLAND ftzidaeSowvcvnt MAANDAG 31 JANUARI 1983 PAGINA 5 LUWERPRIJS VOOR ARK BOVENS SWIJK Kluwers Post Scriptum, een prijs or jonge afgestudeerden voor publicaties op chtswetenschappelijk gebied, is dit jaar tóege-l •nd aan Mark Bovens, die vorige zomer in Lei- ]n is afgestudeerd op een scriptie over de in- raak bij burgemeestersbenoemingen. Mark Bo ms studeert dit jaar met een beurs aan Columbia liversity te New York. oei van de prijs is jonge rechtswetenschappers de ogelijkheid te bieden zich verder te ontplooien, aartoe dient een geldbedrag van 10.000 dat aan prijs verbonden is. Het terrein waarop Mark ivens zijn aandacht heeft gericht, is tot nu toe luwelijks onderzocht. Zijn scriptie, die in een iarte Kluwerreeks zal verschijnen, zal deel uit- aken van een dit jaar te verschijnen boek van of. dr. W. Derksen: „Van magistraat tot modaal stuurder: de ontwikkeling van het burgemees- rsambt in deze eeuw". Diefstal auto loopt slecht af ROTTERDAM Een 18- jarige Rotterdamse jongen heeft gisteren brandwon den opgelopen toen hij probeerde een gestolen auto in brand te steken. Hij had de auto enkele da gen eerder (met een vriend) gestolen in Helle- voetsluiS en wilde er van af. Een poging de auto in het water te rijden misluk te, waarna de jongen bij het met benzine in brand steken van de auto zelf vlam vatte. Hij ging daar na naar het Academisch Ziekenhuis. Zijn 14-jarige vriend is aangehouden. Onderzoek naar „lekken" bij politie DEN HAAG De rijksrecherche stelt mo menteel een onderzoek in naar het mogelijk uitlekken van geheime gegevens van de Centrale Recherche Informatiedienst CRI en Den Haag en politiekorpsen. Het hoofd van de CRI, commissaris J. van Straten heeft dit zaterdagmorgen bevestigd. In het Zuidhollandse Poortugaal zijn afgelopen week in verband met deze zaak een privé- -detective en diens echtgenote aangehou den. Hun administratie is in beslag geno men. De Rotterdamse officier van justitie, mr. W. de Saint Aulaire neemt aan, dat het echtpaar geheime politie-gegevens in bezit had. Het echtpaar is inmiddels weer vrijge laten. Mr. de Saint Aulaire wilde zaterdag niets zeggen over de omvang van het onder zoek. WOUDRICHEM De Rijkspoli tiekorpsen van Woudrichem en Gorinchem hebben zo'n 40 dief stallen van dure auto's, speedbo ten en caravans opgelost. Het to tale schadebedrag bedraagt ruim een half miljoen gulden. Er zijn in verband met deze zaak acht mensen aangehouden. De daders komen uit Woudrichem, Gorin chem, Tiel en Den Bosch. De diefstallen hadden vooral in Zuid-Holland en Noord-Brabant plaats. DEN HAAG/HAARLEM MERMEER Albert Jan Evenhuis, vice-fractie- voorzitter van de VVD in de Tweede Kamer, vindt de kwalificatie die de af delingsvoorzitter van de VVD in de Haarlemmer meer, H. Olieslagers, heeft gegeven aan kandidaat burgemeester Hans de Boer (CDA), volstrekt verwerpelijk. Olieslagers noemde de oud-mi nister van CRM, die thans weer in de Tweede Kamer zit „het onkruid van het CDA" en betwijfelt of De Boer, die re cent herstelde van een hart aanval, wel in bestand is tegen de stress van het burgemees terschap. Volgens Evenhuis praat de lo kale VVD-voorzitter hiermee niet alleen volstrekt voor z'n beurt, maar komt het hem ook niet toe welk oordeel dan ook over de kwaliteiten van De Boer te geven. Dat is een zaak van de vertrouwenscommissie, de commissaris van de Konin gin en de minister van Bin nenlandse Zaken, meent Evenhuis. De Tweede-Kamer fractie van de VVD heeft zich vierkant achter de kandida tuur van Hans de Boer opge steld, ook al is men van me ning dat de Haarlemmermeer, waar de VVD de grootste raadsfractie vormt, best een VVD-burgemeester zou kun nen krijgen. De Boer wordt echter een uitstekend bestuur der gevonden. ÏIJ SCHIERMONNIKOOG IHIERMONNIKOOG „Noch de bemanning van de fejjine Anna", noch de boot valt iets te verwijten. Er is •ake geweest van een ongelukkige samenloop van ^standigheden. Een plotselinge grondzee die van de ";ant op de boot afkwam". Irat zegt Schiermonnikoog^ burgemeester drs. H.B. Eenhoorn, Jorzitter van de plaatselijke commissie van de reddingsmaat- ïappij KNZHRM over het ongeval dat zaterdag gebeurde met motorreddingsvlet „Nine Anna". dens een proefvaart bij windkracht 8 sloeg de boot drie mijl i noordwesten van het eiland om. De opvarenden wisten zich st te grijpen aan de handgrepen op de kiel van de omgeslagen >t. De kustwacht sloeg direct alarm toen het radiocontact met Nine Anna werd verbroken. 6 bemanningsleden werden door een marinehelicopter en >r de reddingboot „Gebroeders Luden" uit zee opgepikt nadat twee uur in het water hadden gedreven, „Het is ons geluk veest dat er niemand in de boot zat toen we omsloegen", aldus van hen na afloop. De in 1982 aangeschafte overlevingspak- i hebben zaterdag hun nut bewezen. Nine Anna is op het strand van Schiermonnikoog aange leid. De schade aan de tien meter lange en drie meter brede it is nog niet bekend. Het zeer wendbare vaartuig is vooral temd voor reddingsacties in ondiep water. In mei 1980 is de ie Anna voor het eerst in gebruik genomen! Twee opvarenden van de omgeslagen reddingsboot worden hier aan boord van de heli gehesen. Schipper C. Rickal blijft nog even achter op de romp van de boot. BNISTER DE KONING: onze parlementaire re dactie) !N HAAG Indien de lere lonen, als gevolg het streven naar her- deling van arbeid, la- worden, dan dienen de minimumlonen en èringen evenveel te Dit heeft minister Koning (sociale zaken werkgelegenheid) dit 2|ekeinde gezegd voor de HRA-radio. t,| 'ens de bewindsman is het nimumloon waaraan de limale uitkeringen zijn ge beld geen absoluut een betrekkelijk begrip. „Als de lonen hoog zijn, kan ook het minimum hoog zijn, maar als de lonen dalen, moet ook het minimum omlaag", al dus De Koning. Hij zegt zich wel te realiseren dat de men sen, die van een minimum* moeten leven, het in zijn voor stel heel moeilijk krijgen. Hij verwacht dan ook grote weer stand. Toch is er zijns inziens geen andere mogelijkheid. Want als de afstand tussen minimum- en modaal loon te klein wordt, „dan verwoest je de arbeids moraal". En als de minimu muitkeringen kunstmatig hoog worden gehouden, zullen de mensen „in golven" naar de sociale verzekeringen stromen. De Koning „Want dan is het" voordeliger om niet te werken". De Koning meent niet dat hij kil bezig is. Volgens hem zou dat veeleer gezegd moeten worden van de mensen, die menen dat de lonen op het huidige peil dienen te blijven. Dan is de ontkoppeling van lo nen en uitkeringen immers onvermijdelijk, aldus de minis ter. Hij deed nogmaals een klemmend beroep op werkge vers en werknemers om zich aan het akkoord over arbeids herverdeling te houden. Mocht dat toch niet gebeuren, dan zal de regering waarschijnlijk ook extra gaan bezuinigen tien in plaats van zeven miljard gulden per jaar wellicht ook door extra ambtenaren te ontslaan. Politie pakt autodieven dankzij hulp Utrechtenaar UTRECHT Dankzij de medewerking van een Utrechtenaar heeft de po litie van deze stad zater dagmiddag de Amster dammers W.P. (30), J.G. (40) en J.W. (25) aange houden, die een 49-jarige inwoner van Zijderveld een Mercedes van 80.000 gulden afhandig hadden gemaakt. Naar aanleiding van een ad vertentie waarin de auto te koop werd aangeboden had P. de eigenaar gevraagd mee te gaan op een proefrit naar Utrecht. Daar lokte hij hem mee naar een eerder gehuurde kamer. In dit vertrek maakten de drie rovers de Mercedes-ei- genaar diens sleutels afhandig en lieten hem gekneveld ach ter. Toen ze even later in hun nieuwe wagen rond toerden, werd het drietal toevallig door de politie voor een cotröle aan gehouden. Ze gingen er van door en wel met een zo hoge snelheid dat ze hun achtervol gers van zich wisten af te schudden. Na een poos kwam echter op het politiebureau een telefoontje binnen van een Utrechtenaar die het gebeuren via de politieradio had gevolgd en de Mercedes op een par keerplaats had gesignaleerd. Dankzij deze tip konden de manne worden gearresteerd. SCHOONHOVEN De geheimzinnige vuurbal die zaterdagavond in de omgeving van Schoonho ven werd waargenomen en een intensieve speurac tie van de politie op gang heeft gebracht, blijkt een lichtkogel geweest te zijn die in de scheepvaart als noodsignaal wordt ge bruikt. De lanceeer-in- richting van het projectiel en de parachute waaraan het weer naar beneden is gekomen, zijn later terug gevonden. De kogel kan ongeveer 150 meter de lucht in worden ge schoten en zakt dan langzaam terug naar de aarde waarbij hij vrijwel geheel opbrandt. Óm dat het voorwerp aanvankelijk niet werd herkend waren veel Schoonhovenaren bevreesd dat ze een stuk van de Russi sche verkenningssatelliet Kos mos 1402 op hun hoofd zouden krijgen. Daarom werden in to taal 17 politiemensen en een helicopter ingezet om het ka rakter van de vuurbal te ach terhalen. Zelfs werd van een geigerteller gebruik gemaakt om de mogelijke aanwezigheid van radio-actieve straling vast te stellen echter zonder re- Deze agent zocht vergeefs in een moddersloot naar een on bekend voorwerp dat, een hel rood licht uitstralend, naar be neden was gekomen in de om geving van Schoonhoven. sultaat. De zoekactie startte za terdagavond rond negen uur en duurde tot drie uur 's nachts. De politie vermoedt dat het om een grap of een ex perimentje ging van iemand uit de omgeving. Ook de luchtzuivering van de drink waterzuiveringsinstallatie in het gebied is uit voorzorg eni ge tijd buiten werking gesteld. RAAD VOOR ARBEIDSMARKT: (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De werkloosheid zal nog veel groter worden dan tot dusver steeds werd aangenomen. Niet alleen zullen er meer banen verloren gaan dan eerder werd geraamd, ook zal het arbeidsaanbod in de ko mende jaren groter zijn dan tot nu toe werd becijferd. Dit zegt de Raad voor de Arbeidsmarkt (van de Soci aal-Economische Raad) in zijn jongste arbeidsmarkt- verkenning. Zijn sombere prognose wordt niet in getallen vertaald omdat er onvoldoende cijfermateriaal beschikbaar is. De raad waarschuwt, dat er wel eens een ernstig tekort aan technici kan gaan ontstaan en dat wat voorzichti ger moet worden omgesprongen met het pogen om ou deren plaats te laten maken voor jonge werknemers. De raad grondt zijn sombere verwachtigen op het feit, dat het banenverlies tot dusver veel sneller is gegaan dan verwacht, ter wijl het perspectief voor nieuwe werkgelegenheid slecht is. Bo vendien is steeds gedacht dat er bij de overheid nog een groei van het aantal arbeidsplaatsen zou zijn, terwijl er in feite sprake zal zijn van afname. Alleen al voor 1983 schat de raad een totaal verlies van arbeidsplaatsen van honderdduizend, terwijl het Centraal Planbureau eerder op 75.000 uitkwam. Aan de andere kant zal het arbeidsaanbod groter worden dan eerder was geraamd: tot 1985 met 75.000 personen per jaar, daar na met 67.000. Dit komt door een grotere bevolkingsgroei, een kleinere kans op een eerste huwelijk en een gewijzigde deelna me van bevolkingsgroepen aan het arbeidsproces. Volgens de raad mag men een daling van het arbeidsaanbod, door anderen verwacht in de tweede helft van de jaren negentig, niet eerder verwachten dan omstreeks 2010, een tiental jaren later dus. Er kan meer werkgelegenheid komen, zo meent de raad voorts, als de investeringen worden opgevoerd, onder meer door loon matiging (zonder dat de bestedingsmogelijkheden te sterk wor den beperkt), overige lastenverlichting voor het bedrijfsleven, investeringssteun van de overheid en herverdeling van werk. Omdat het herstelbeleid vooral moet worden gericht op de in dustrie, zou er wel eens een tekort aan technisch opgeleiden kunnen ontstaan. De schoolgaande en studerende jeugd zou dan ook een volwaar dige beroepskwalificatie moeten verwerven; er komen nu te veel jongeren op de arbeidsmarkt zonder een specifieke oplei ding. Voorts moet volgens de raad het accent verlegd worden van technische opleidingen van laag niveau naar hogere techni sche opleidingen. Ook vrouwen zouden meer voor technische beroepen moeten worden opgeleid. De raad wekt geen illusies: op middellange termijn zal er niet voor de gehele beroepsbevolking en de aanwas ervan voldoende werk zijn. Daarom zal er herverdeling van werk moetén komen. Een belangrijk probleem daarbij vormt de al maar groeiende jeugdwerkloosheid. Het is begrijpelijk, zo zegt de raad, dat men dan steeds meer denkt aan een uitruil van oudere werknemers voor jongeren. Maar daaraan kleven toch ook principiële en fi nanciële bezwaren. De positie van de ouderen op de arbeids markt is reeds erg verslechterd: van de mannen tussen 60 en 64 jaar neemt nog maar 45 pet deel aan het arbeidsproces, in 1975 was dat percentage nog 67. Het recht op arbeid van ouderen dreigt in het geding te komen, de overheidsuitgaven ten behoe ve van de oudere „afvloeiers" stijgen en vakmanschap ver dwijnt. Ook dreigt het gevaar van een maatschappelijke tegen stelling tussen jongeren en ouderen, zo waarschuwt de Raad voor de Arbeidsmarkt. IIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIlllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllll IMEGEN Enkele titallen Nederlandse en ïstduitse vogelliefheb- rs hebben zaterdagmor- kin de tegen de Duitse Bins gelegen Ooypolder B Nijmegen enige uren jacht op rietganzen Moord door met auto's Istant langs de verschil- ide jachthutten te rij- Bi. De vogels bleven "rdoor uit de buurt van jachtterrein. iciaal toezicht van de Duitse jtie in de aangrenzende deelstaat Noordrijn-Westfalen voorkwam bovendien dat de ganzen door drijvers van Duits grondgebied, waar de jacht verboden is, naar de verderop geleden Ooypolder konden worden gedreven. Al enige jaren zijn er proble men tussen Nederlandse en Duitse natuurbeschermers en ganzenjagers in de Ooypolder. Die polder is een deel van het, zich tot het Westduitse Xanten uitstrekkende, rustgebied voor meer dan vijftigduizend wilde ganzen, die daar elke winter verblijven in de moerassen tussen dode zijtakken van de Rijn. Op Duits grondgebied is de jacht op de vogels sinds 1975 verboden, maar aan de Nederlandse kant van het overwiriteringsgebied van de ganzen mag tussen 1 septem ber en 31 januari wel worden 'olgens een woordvoerder van de vogelliefhebbers ge bruiken de Nederlandse jagers vaak drijvers om de ganzen vanaf Duits grondgebied rich ting Ooypolder te jagen. „Daar worden ze wekelijks vanuit comfortabele jachthutten neer geschoten". Volgens hem leidt die gang van zaken echter meer en meer tot verzet, ook bij de Duitse overheid. De mi nister van landbouw en na tuurbescherming in Noordrijn- -Westfalen, Hans Otto Bau- mer, gaf deze week al op dracht tot extra toezicht op eventuele overtredingen van natuurbeschermingswetten in het district Kleef. Eerder deze maand kwam het- bij het polderdorpje Leuth tot een incident tussen Neder landse jagers en twee West duitse fotojournalisten, die de jacht op ganzen fotografeer den. De fotografen kregen klappen en hun fotorolletjes werden afgenomen. De twee hebben inmiddels een aan klacht ingediend bij de rijks politie. iiiiiiiiiiiimiiiiiniiiiiHiiiiiiiiiiiiuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiir Koppelbazen frauderen voor tien miljoen ACHTKARSPELEN De ge meentepolitie van het Friese Achtkarspelen heeft vanmor gen een inval gedaan in de woningen van drie koppelba zen in verband met een mil joenenfraude in de pluimvee- sector. De mannen, A.V. en K.N. uit Harkema en P.P. uit Augustinusga, zouden de afge lopen vijf jaar volgens de offi cier van justitie in Leeuwar den de Nederlandse Staat voor ruim tien miljoen gulden heb ben benadeeld. De niet afge dragen gelden zouden betrek king hebben op zo'n zestig werknemers. De mannen wer den ingeschakeld in het mest- kippenbedrijf. Loonbelasting en sociale lasten werden niet afgedragen en het merendeel van de werknemers genoot bo vendien een sociale uitkering. Miljoenen- schade In het Gelderse plaatsje Beneden Leeuwen is dit weekeinde een meubelfabriek bijna volledig uitgebrand. De rijkspolitie in Nij megen schat de schade op enkele miljoenen guldens. Korpsen uit omlig gende plaatsen zijn enkele uren bezig geweest de brand onder controle te krijgen. Over de oorzaak van de brand tast de politie in het duister. „VOORSTEL DE GRAAF HALVE MAATREGEL' DEN HAAG De Bouw en Houtbond FNV vindt het voorstel van staatsse cretaris De Graaf van so ciale zaken en werkgele genheid om de bijstand strekker met een eigen, huis tegemoet te komen „correct maar onvoldoen de en in feite een halve maatregel", aldus gisteren woordvoerder Theo van Wonderen van de bond. „De bond kan zich voorstellen dat er een financiële t?egren- zing wordt aangebracht aan de ongemoeid te laten waarde van het eigen huis", stelt Van. Wonderen, „maar dat moet dan wel zo gebeuren dat het overgrote deel van de groep langdurig werklozen er niet mee te maken krijgt". De Graaf heeft vrijdag in een brief aan de Tweede Kamer voorgesteld het eigen kapitaal in een koopwoning tot 30.000 gulden niet meer aan te spre ken. Deze tegemoetkoming (het bedrag is nu 15.200 gul den) houdt in dat de sociale diensten dit bedrag buiten be schouwing zullen laten. De Bouw- en Houtbond vindt ech ter dat deze grens eigenlijk tot maximaal 100.000 gulden moet worden opgetrokken, „want in de huidige regeling krijgen de betrokkenen toch nog met de zaak van de krediethypotheek te maken".

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5