Volksdans!estiva! trekt massale belangstelling t Woongroepen achtergesteld bij andere woningzoekenden gjjiristelijke pedagogische «Icademies gebundeld Cabaretfestival in Waag zeker een vooruitgang Zilveren medaille mo MIO EXPORT Um CeicLeCowvcAtt MAANDAG 31 JANUARI 1983 PAGINA 3 eimg tormschade EIDEN De storm afgelopen week- |id over het land de, heeft weinig hade aangericht. de Herengracht laide een auto het iter in. De politie iteerde als gevolg ejin de zich zo nu en in voordoende glad- ;id 35 aanrijdingen, jfr deden zich geen tórsoonlijke ongeluk- bn voor. Binnenhuis architectuur LEIDEN Om aan de grote belangstelling te kunnen voldoen heeft de volksuniver siteit K&O een tweede cursus binnenhuisar chitectuur op het pro gramma staan. De cur sus bestaat uit twaalf lessen van twee en een half uur en wordt op dinsdagavond gegeven in het gebouw van K&O aan de Oude Vest 45. Meer infor matie over de cursus is telefonisch onder nummer 141141 bij K&O verkrijgbaar. Bontjas gestolen LEIDEN Uit de etalage van een winkel aan de Donkersteeg is vrijdag een bontjas met een waarde van 3000 gulden gestolen. Een jongeman liep de winkel binnen, greep de jas en ging er in de richting van de Haarlemmer straat vandoor. VOS-feest LEIDEN De VOS (Vrouwen Oriën teren zich op de Samenleving) Leiden houdt vrijdag 4 februari in de 3 Okto- berschool aan de Duyvenbodestraat een feest en ontmoetingsavond. Op deze avond zal de Leidse groep Dempsy op treden. Aanvang 20.00 uur. Gratis bussen naar ballet LEIDEN Het Nederlands Danstheater treedt donderdag 17 februari op in het Circus theater in Scheveningen. Voor deze voorstelling verzorgt de Leidse Volksuniversiteit K&O de kaartverkoop. Speciale bus sen zullen gratis van Leiden naar Scheveningen en terug rijden. Op het programma staan drie balletten, alle van Jiri Kylian. Het eerste ballet heet „Torso" en maakte Jiri Kylian, toen hij nog maar pas in Nederland was en nog geen directeur van het gezelschap. „Overgrown Path" is het tweede ballet dat te zien is en het derde heet „Stamping Ground". Bejaarden - carnaval LEIDEN Het jaarlijks te rugkerende bejaardencarnaval van de carnavalsvereniging „De Hutspotten" wordt zater dag in de Stadsgehoorzaal ge houden. De zaal gaat om één uur open en het carnavalsfeest begint om half twee. Aan het feest werken mee het trio van Henny Langeveld, de bóeren- blaaskapel De Bierkouwers, parodist Rini van der Lee, het Leids Majoretten Peleton, de Hutspotten Trappisten en de Kinderprins, Prinses en de Kinderraad van Elf. De toe gangsprijs bedraagt twee gul den vijftig. VVV pleit voor behoud ijsbaan LEIDEN De VV V-Leiden heeft «bij het gemeentebestuur en bij eigenaar Westland-Utrecht ervoor gepleit de Menken-ijsbaan aan de Vondellaan voor Leiden te behouden. De gemeente wil de ijsbaan aankopen om er een sporthal van te maken. „Toeristisch en recreatief gezien is de Leidse kunstijsbaan een bijzondere at tractie. Wanneer de ijsbaan verdwijnt, zal dit zeer definitief zijn", schrijft de VVV die verwacht dat er niet voor de tweede maal iemand op zal staan om een ijsbaan te beginnen. „Daarom is het nodig teminste twee maal te bedenken waar we mee bezig zijn wanneer over het voortbestaan van de ijsbaan moet worden beslist", aldus de VVV. 1IDEN/DEN HAAG Den Haag is vanmid- 31 g de Stichting Christe- jk Opleidingsonderwijs jn-Delfland opgericht, ader dit éne stichtings- istuur zijn de drie chris- 1 lijke pedagogische aca- mies gebundeld uit Den lag en Oegstgeest. nieuwe stichting is daar- >e vooruitgelopen op de ko ude veranderingen binnen kleuter- en lager onderwijs in 1985 van kracht wor- jin. In dat jaar worden kleu- scholen en lagere scholen nengevoegd tot één basis- voor kinderen van vier twaalf jaar. Ook de oplei- g van onderwijzers en on- wijzeressen moet daarop rden afgestemd. Voor de /istelijke pedagogische aca- nies heeft dat tot gevolg dat de omgeving van Den Haag Leiden de Chr. Opleidings- iool voor Kleuterleidsters Hen Haag), de Chr. Pedagogi- e Academie (Den Haag) en Chr. Pedagogische Acade- Oegstgeest op 1 juli 1984 Den Haag en een in Oegst- ;st. De drie genoemde insti- en werken al jaren samen onderwijsgebied, maar om i de wettelijke voorwaarden voldoen, moeten ze ook on- één stichting en één be- F' iur vallen. Deze stichting is ndaag opgericht. Voorzitter u an is de heer Wm. C. de yf van de Stichting Chris- ik Onderwijs 's-Gravenha- !(waaronder de opleidings ooi voor kleuterleidsters sorteert). Secretaris is de fr dr. J. L. Dubbeldam van icademie uit Oegstgeest ge- den en tot penningmeester Ie heer G. B. Beeftink van LEIDEN „Een mooie feestgebeurtenis". Zo ka rakteriseerde een jonge bezoeker in onvervalst Leids het volksdansfesti- val, dat zaterdagmiddag en -avond in de Stadsge hoorzaal ruim 1700 bezoe kers trok. De ruim 300 or ganisatoren met hun me dewerkers daarbij opge teld, bevolkten dus zo'n 2000 mensen de grote zaal, de foyer en enkele kleine re zaaltjes, waar de mani festatie, die de titel „met de muziek mee" droeg, zich voltrok. Door dit gelijktijdig gebruik was de organiserende instan tie, NEVOFOON, in staat de talrijke groepen, die bij haar zijn aangesloten, alle de gele genheid te geven op te treden. NEVOFOON, de Nederlandse stichting voor volksmuziek uitgebracht op de grammo foonplaat, vierde hiermee het feit dat dit jaar in Nederland de boek- en plaatverkoop van internationale vollcmuziek 30 jaar bestaat. De twee pioneers op dit gebied, de boekhandela ren Herman Leuvenink en Wim Lugtmeijer werden aan het begin van de avond achter hun stands in de grote zaal vandaan het podium opgeroe pen om de waarderefide woor den van het bestuur, onder streept met bloemen en een Delfsblauw bord met de in scriptie 'Wim' respectievelijk 'Herman' en een langdurig ap plaus van vele honderden mensen in ontvangst te ne men. 'Met de muziek mee' was toen In de grote zaal vormden zich slingers van honderden mensen, die ritmische danspas jes maakten, op gezette tijden aangevuld met handgeklap, gezang en kreten als „hoi". g benoemd. al zo'n 8 uur aan de gang. Om 12.00 was de 'eerste Hollandse dansband' in de grote zaal be gonnen om 'met instructie' de aanwezigen in beweging te krijgen. Wie hiertoe (nog) niet bereid was, kon zich meer pas sief neervleien in het Folkca- fé, dat was ingericht om te luisteren naar optredens van groepen als Csardas, met een programma van Balkanmu- ziek, de Crooks, Fred Piek, en Perelaar. Eveneens te dansen, maar dan in een minder mas saal verband viel er in de foy er boven, terwijl in de filmzaal opnamen werden vertoond van het Leids volkdansfestival 1982 en van optredens door authentieke dansgroepen uit landen als Rusland, Joegosla vië en Israël. Volgens een rou- latieschema kwam elke groep in de loop van de dag enkele keren aan bod, zodat de rond wandelende bezoeker, die zijn tijd handig indeelde, in princi pe geen enkel onderdeel hoef de te missen. Populariteit Zo'n wandeling langs alle at tracties leverde na enkele uren al een beeld op van de imposante populariteit, die de volksdans en volksmuziek zich in de afgelopen 30 jaar heeft verworven. In de grote zaal hadden zich slingers van hon derden mensen gevormd die gestructureerd langs elkaar heenschoven en op de aanwij zingen van de zingende en meedansende instructeur ('één, twee, drie, vier, hop! voorwaarts en opnieuw hop!, één, twee,enzovoort) ritmi sche danspasjes maakten, op gezette tijden aangevuld met handgeklap, gezang en een kreet als 'hoi!'. Het aardige van zo'n massadans is, dat de deelnemers, meegevoerd op de muziek allerlei barrières slechten, onbekenden bij de arm vatten en leeftijdverschil- len negeren. Behalve vlot en elastisch swingende twintigers, met passend hemd en sieraden getooid, dansten grijze dame tjes in mantelpak stramme pasjes. Dat kon in de loop van de dag op zowel Hollandse deuntjes (zoals op het bal on der de snerpende aanwijzingen van mevrouw Femke van Doorn) als op muziek, die deels op de grammofoonplaat deels door orkestjes ten gehore werd gebracht en afkomstig was uit Joegoslavië, Roemenië, Israël en Hongarije. In het laatste geval trad de dansgroep Paloina op. Tekenend voor het succes van de avond was wel dat de be zoeker, mocht hij het gewoel beu zijn, steeds moeilijker een rustig plekje kon vinden. Was dat 's middags nog de platen- stands achter in de zaal, waar de jubilerende Herman en Wim een enorme collectie pla ten aanboden en bij het stand je in de hal met literatuur over de geschiedenis en de theorie van de danskunst, 's avonds hadden ook daar zich rijen van enthousiast dansende mensen gevormd. De storm van instemming, die het pu bliek liet horen op de vraag of een dergelijk feest voor herha ling vatbaar is, moet de orga nisatoren tevreden hebben ge stemd. Voor de nabije toe komst lijkt deze reactie voor hen bovendien werk aan de winkel in te houden. DIRK VOOREN Dave Berry In het restaurant van Hans Menken aan de Boshuizerlaan treedt vrijdagavond de zanger Dave Berry op. Berry maak te in de zestiger jaren furore met een aantal hits, waarvan „This strange effect" het meest bekende nummer is. Behal ve Berry werken aan deze zestiger-jaren-avond (aanvang acht uur) mee: The Cruisers, De Leidse Sleutelgaten en Nico Bill. Kaarten (a f8,50) zijn in de voorverkoop ver krijgbaar bij het restaurant aan de Boshuizerlaan. Men kan ook bellen naar Tjeerd Scheffer 310093, Leo Burghouwt 125991 of Rita Veefkind 134512. Eensgezindheid Binnenkort begint de renovatie van woningen van de woningbouwvereniging De Eensgezindheid in De Waard. Daartoe zal de aannemer een loods plaatsen in de Oosterstraat. Het doorgaand autoverkeer in de Oos terstraat zal daardoor gestremd zijn. Raadsman De heer R. Paulides, sociaal raadsman van de gemeente Leiden, heeft er een spreekuur bij. Vanaf donderdag kan men voor advies terecht in het Gezondheidscentrum aan het Bevrijdingsplein 60. Daar wordt voortaan elke donder dagochtend van half elf tot half twaalf spreekuur gehou den. De overige spreekuren zijn: maandag: 10.30-11.30 Dienstencentrum Noord; Dinsdag: 10.30-11.30 Dienstencen trum De Kooi; Woensdag: 10.00-11.00 Dienstencentrum Morswijk en 15.00-16.00: Clubhuis Matilo en 16.30-17.30 Dienstencentrum Binnenstad; Donderdag: 18.30-20.00 Dienstencentrum Breestraat; Vrijdag: 10.30-11.30 Diensten centrum Tuinstadwijk. Liederena vond In de Kapelzaal van het K&O gebouw aan de Oude Vest 45 wordt donderdagavond een liederenavond ge houden. Uitvoerenden zijn de mezzo-sopraan Anja van Wijk, de pianist Gérard van Blerk en de bariton Ber nard Kruysen. Op het programma staan onder meer werken van Schumann, Britten, Poulenc en Schubert. De liederenavond begint om kwart over acht. Vrouwenfilm De film „Ein frau mit verantwortung" van Ula Stöckl wordt komende donderdag gedraaid in het Vrouwenhuis aan de Hooigracht 79 in Leiden. Aanvang 20.00 uur. De film gaat over een jonge vrouw, die vanaf haar twaalfde jaar verantwoording moet dragen voor anderen, maar nooit leerde ook verantwoordelijk voor zichzelf te zijn. Zij ziet geen kans om zich te verzetten tegen de manier waar op eerst haar vader en later haar echtgenoot haar leven regelen. De onderdrukte gevoelens ten aanzien van haar zelf eisen hun tol. Op haar 21-ste heeft ze een poetsneuro- Cello-concert In het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 wordt vrij dagavond een cello-concert gegeven door de bekende Franse cellist Renaud Fontanarosa. Op deze avond speelt Renaud de eerste drie suites voor cello-solo van Johann Sebastian Bach. Drie dagen later, op maandag avond, speelt de Fransman de overige drie cellosuites van Bach. Bach schreef in totaal zes suites voor cello solo. Op beide avonden begint het concert om kwart over acht. Kaarten zijn verkrijgbaar bij K&O telefoon 141141. UIT NOTA „GEZOCHT, EEN GROEPSWONING" BLIJKT: LEIDEN Het Vijfde Leidse Cabaretfestival is zaterdag begon nen. De gemeente Leiden heeft voor de drie voorrondes De Waag ter beschikking gesteld. Dat betekent zeker een vooruit gang. Tot nu toe hadden de voorrondes van het festival plaats in een eigenlijk te kleine ruimte op sociëteit Augustinus. Door de verplaatsing is echter wel de sfeer enigszins veranderd, onder meer doordat de afstand tot het publiek in de Waag groter was dan voorheen. De eerste groep, het „trio" Henk en Roelof, slaagde er niet in die afstand te overbruggen. In hun programma „Zeg het met woor den" (muziek was er inderdaad niet bij) maakten Henk en Roe lof zich kwaad over reclamekreten en andere moderne waanzin. Zonder te relativeren en vrijwel zonder humor. De jury, die bij dit festival voor geëngageerd cabaret altijd speciaal let op maat schappelijke betrokkenheid, prees de gedrevenheid, maar achtte te weinig theatrale vorm aanwezig. Het Kader gaf een selectie uit het avondvullende programma „De waanzin nabij", een verhaal rond de vriendelijke gek Jonas. Het verband tussen de verschillende onderdelen was, waar schijnlijk als gevolg van de noodzaak tot selecteren, niet altijd duidelijk. De gekozen fragmenten waren bovendien kwalitatief zeer verschillend. Jonas was overtuigend en vertederend, zon der twijfel de sterkste toneelpersoonlijkheid van deze voorron de, maar de teksten van de liedjes kwamen het niveau van sin terklaasrijm of smartlap niet altijd te boven. De derde groep, cabaret Prothese, bouwde hele nummers rond de rijmklank op en illustreerde zo het nut van een rijmwoorden boek. Prothese heeft bewust gekozen voor de traditionele vorm: liedjes, piano, sketches. De uitvoering was in orde, de inhoud weinig schokkend. Of deze voorronde finalisten heeft opgeleverd, is nog niet be kend. Pas na de derde voorronde beslist de jury welke drie groe pen op 14 mei in de finale zullen staan. MARIAN VAN NOORT Burgemeester C. Goekoop heeft zaterdagavond in het Antonius-clubhuis de ere-me- daille in zilver verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, uitgereikt aan de heer L. van Strien. Van Strien is penning meester van het majorette-, tamboer-, pijper- en trompet terkorps FBL. FBL staat voor Fransicus Band Leiden en is voortgekomen uit de plaatse lijke padvinderij. Van Strien (49 jaar) is tot eind '82 aktief geweest in dit muziekgezel schap. Op zijn intiatief werd de band uitgebreid met een aantal vrouwelijke leden. In 1970 werd het nu 85 leden tellende gezelschap dan ook uitgebreid met een majoret tepeloton. echter geen rekening gehou den met de specifieke woonei- sen van woongroepen. Verder zou meer dan helft van de groepsleden economische ge bonden moeten zijn aan Lei den, terwijl dat voor andere huishoudens geen vereiste is. Ook zou het onmogelijk zijn om je als lid van een woon groep in te laten schrijven als men reeds passende woning ruimte heeft. In de nota wor den een aantal voorstellen ge daan voor verbetering van het gemeentebeleid ten aanzien van het groepswonen. Zo wil men, dat voor de berekening van de economische gebon denheid de werktijden van de groepsleden bij elkaar worden opgeteld. Zij willen dat de so ciale gebondenheid voor woongroepen net zo wordt be handeld als voor andere huis houdens, dus dat de sociale binding van één persoon vol doende is. Men wil dat het mo gelijk wordt om als lid van een woongroep ingeschreven te blijven staan als woningzoe kende. In Delft en Nijmegen zou deze dubbele inschrijving al lang geaccepteerd zijn. Dit ingeschreven blijven staan is van belang als men van woon vorm wil veranderen. In de nota wordt gesteld dat aparte registratie van woongroepen noodzakelijk is omdat dan al leen een goed overzicht moge lijk is. Het registratieformulier zou aangepast moeten worden en bij het invoeren van een urgentiesysteem moet gelijk waardige behandeling van woongroepen in vergelijking met andere woningzoekenden voorop staan. De gemeente zou zich niet met de interne ver houdingen van de groep moe ten bemoeien en een aktief aankoop- en bouwbeleid voor woongroepen moeten ontwik kelen. Verder zou de gemeen te volgens de nota soepeler met de bestaande regels moe ten omspringen en belemme ringen in subsidiekriteria weg nemen. gek Jonas tijdens het Cabaretfestival. LEIDEN Woningzoe kende groepen van men sen, die samen in één huis willen gaan wonen, voe len zich achtergesteld bij andere woningzoekenden. Een zogenaamde woon groep die zich wil laten inschrijven als woningzoe kende weet nog niet wat het te wachten staat. In het huisvestingsbeleid van de gemeente werd tot voor kort geen rekening gehouden met deze woon vorm. Het gemeentebe stuur is momenteel bezig een beleid hiervoor te ontwikkelen, maar dit be vindt zich nog in een be ginstadium, waardoor veel zaken nog onduidelijk zijn. Dit valt op te maken uit de nota „Gezocht, een groepswo ning", dat een kijk geeft op het Leidse woongroepenbeleid anno 1983. De nota is ontstaan door een initiatief van Ineke van Weezei, Paula Midden dorp, Wilco Moens en Joke van der Drift, die een jaar ge leden eens wilden inventarise ren, wat de mogelijkheden en onmogelijkheden zijn, om via gemeentelijke toewijzing voor een groepswoning in aanmer king te komen. Een groep psy chologiestudenten heeft voor dit viertal, na bemiddeling door de wetenschapswinkel, een vergelijkend onderzoek gedaan naar het woongroepen beleid in een aantal gemeen ten, waaronder Leiden. Dit onderzoek vormde de basis voor de nota „Gezocht, een groepswoning" en kon met subsidie van van de Stichting Welzijn worden uitgebracht. Het is de bedoeling om deze nota onder de aandacht te brengen van het gemeentebe stuur. De nota zal waarschijn lijk binnenkort bij de behan deling van de Regeling Woon ruimteverdeling in de commis sie voor Volkshuisvesting aan de orde komen. De vorig jaar opgerichtte vereniging Cen traal Wonen voor Leiden en omgeving (CWLO), die onder andere de huisvesting voor woongroepen wil stimuleren, onderzoekt momenteel in sa menwerking met de wethou der voor volkshuisvesting de mogelijkheden voor een cen traal wonen project. Dit over leg is mede het gevolg van een motie van het PPR-raadslid Frits van Oosten, die in juni 1982 door de raad is aangeno men. In deze motie wordt het college van b en w verzocht „om op de doelgroep woon groepen ook een deel van de nieuwbouwprogrammering af te stemmen en om in de plan periode de uitvoering te star ten van minstens één woon project met centrale voorzie ningen". Maar uit het door de psycholo giestudenten verrichte onder zoek is gebleken dat het beleid van de gemeente nog in de kinderschoenen staat en dat een groot aantal zaken ten aanzien van woongroepen nog niet geregeld is. Volgens de nota blijken woongroepen, on der het mom van gelijke be handeling, op een aantal pun ten juist achtergesteld te wor den ten opzichte van andere woningzoekenden. Op het mo ment staat bijvoorbeeld alleen de inschrijvingsmogelijkheid en de bepaling van de econo mische binding vast. Woon groepen worden gezien als meerpersoonshuishoudens, evenals bijvoorbeeld gezinnen. De motivatie hiervoor is, dat alle woningzoekenden gelijk waardig behandeld moeten worden. Hierdoor wordt er WINTERPEEN

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3