TAFEL £eid6e Sou/ton 'pi fïïïïTl ,Wij staan op punt geschiedenis te maken" uueer frituur kerk wereld brieven lezers DUITSE BISSCHOPPEN: KERK STERKSTE TEGENKRACHT NAZI'S Paus op 18 juni voor tweede keer naar Polen Paus: Heilig Jaar kans oecumene Lourdesbedevaart viert eeuwfeest in september BRITSE COMMERCIËLE TV START MORGEN MET ONTBIJTPROGRAMMA'S ACHTERGROND QeidócQowicmt maandag 31 januari 1983 paginj- Vaticaan overlegt met wereldraad over kerken in Midden-Amerika Het Vaticaan en de Wereldraad van Kerken hebben over leg gevoerd over de situatie van de kerken in Midden-A merika. Daarbij is afgesproken elkaar beter op de hoogte te houden, vooral over de activiteiten van de kerken in dat gebied. Dit is dit weekeinde in het Vaticaan medegedeeld na af loop van een zitting van de „Gemeenschappelijke werk groep" van de rooms-katholieke kerk en de wereldraad. De afgevaardigden hebben verder de situatie in het Mid den-Oosten besproken. De gemeenschappelijke werkgroep werd in 1981 opgericht, nadat Sodepax, het samenwerkingsverband tussen het Va ticaan en wereldraad, door Rome werd beëindigd. Sodepax hoeld zich bezig met vraagstukken inzake de samenleving (SOciety), ontwikkelingssamenwerking (DEvelopment) en vrede (PAX). De werkgroep zal in april 1984 weer bijeenkomen om de resultaten te bespreken van de komende assemblee van de wereldraad, die deze zomer in Vancouver wordt gehouden. Joden in Los Angeles willen Bhagwan kwijt Nadat de Amerikaanse immigratiedienst op for mele gronden een uitwij zingsbevel tegen de uit India overgekomen goe roe Bhagwan Shree Raj- neesh had ingetrokken, zijn enige joodse organi saties in Los Angeles in het geweer gekomen. Zij zeggen, dat de Bhagwan een religieus getinte gemeen schap leidt die historisch ge zien anti-semitische trekken vertoont. De Jewish Federa tion Council heeft verklaard geschokt te zijn wegens on verhulde anti-joodse gevoe lens, die tot uiting zijn geko men in nationale en regiona le televisie-interviews van de beweging. De raad van rab bi's van Zuid-Californie heeft hieraan toegevoegd, dat „handelingen en verklarin gen van Rajneesh en degenen die hem vertegenwoordigen een destructief element vor men in de Amerikaanse sa menleving". De bewering, dat Bhagwan en de zijnen anti-semitisch zouden zijn is tegengespro ken door de voorzitter van de Rajneesh-stichting, me vrouw Anand Sheela. Vol gens haar is ongeveer de helft van de Amerikaanse volgelingen van Bhagwan van joodse afkomst en is het daaraan te wijten, dat joodse leiders zich zo negatief op stellen. Kerk en geloof hebben king van de machtsoverna- roePcn op hehbem^'nilHke volgens de Duitse bisschop- me door Hitier. waardigheid en het recht op le- pen tot de sterkste krach- ven Van elk individu. De recht ten behoord in het verzet De bisschoppen roepen de strijd sorde van een staat mag niet tegen het nationaal-socia- in herinnering, die dappere ge- door welke goedklinkende doel- lisme. In veel opzichten is tui6en hebben gestreden met einden ook, openlijk of heime- hp kprk 7Plf<ï hp stPrkqtP tP- veronachtzaming van eigen le- lijk worden uitgehold, ae KerK zeiis ae sierKSie ie ven en veiiigheid. Zij willen Dringend herinneren de bis- genkracnt geweest. zich niet uitspreken over de schoppen aan de plicht alle vraag wat het in de tijd van het waarden te beschermen, die een nazidom had moeten zijn: open samenleving in recht en vrede Staat te lezen in een verKia- confrontatie of de meer indirec- waarborgen. De overtuiging ring, die de Duitse bis- te weg van de „beredeneerde „dat leven meer is dan overle- schoppenconferentie heeft voorzichtigheid". Het gaat nu ven zal op den duur ook het uitgegeven ter gelegenheid niet om aanklacht of rechtvaar- overleven daadwerkelijk be- van de vijftigste herden- diging, maar om bezinning. Zij schermen", aldus de verklaring. Paus Johannes Paulus II zal op 18 juni voor de tweede maal een bezoek brengen aan zijn geboorteland Polen. Dit staat in een herdelijke brief van de Poolse bisschoppen, die gisteren in Rome werd ge publiceerd. „Met grote vreugde maken we een begin met de periode van voorbereiding op de tweede pelgrimage van de Heilige Vader, die op 18 juni in zijn vaderland zal aanko men", zo stond in de herder lijk brief, die gisteren in de kerken van Polen werd voor gelezen. In het schrijven schetsen de Poolse bisschop pen een somber beeld van de sociale toestand in hun land. Ze roepen de autoriteiten op amnestie af te kondigen en andere initiatieven te nemen. Dit met „met het doel de soci ale gerechtigheid volledig te herstellen" teneinde de natio nale eenheid terug te vinden. „Het maatschappelijke leven beleeft het drama van onder linge tegenstellingen, onrecht, schending van de fundamen tele rechten van de mens en het vertrappen van de mense lijke waardigheid", aldus de Poolse bisschoppen. Volgens hen groeit er haat in de har ten van de Polen. De bevol king wordt opgeroepen om te bidden voor de reis van de paus. Aan de bekendmaking van de datum van deze reis zijn ge sprekken tussen de paus en de Poolse primaat, aartsbisschop Jozef Glemp, voorafgegaan. Deze verblijft momenteel in Rome waar hij woensdag tot kardinaal wordt verheven. Glemp heeft in Rome duide lijk gemaakt, dat met de Pool se autoriteiten nog onderhan deld wordt over de duur en het precieze programma van het bezoek. Begin maart hoopt hij over deze punten overeenstemming te hebben bereikt. Vooral de reisroute van paus Johannes Paulus II zou problemen oproepen in Warschau. Het Poolse bewind zou willen voorkomen, dat de paus een bezoek brengt aan onrustige gebieden en steden, zoals de havenstad Gdansk. De paus had vorig jaar al een tweede bezoek willen brengen aan Polen. Maar dat kon niet doorgaan wegens de afkondi ging van de staat van beleg. Polen was gisteren weer nadrukkelijk aanwezig binnen het Vaticaan. Niet al leen werd de Poolse paus toegezongen door een Pools meisje (rechts) tijdens zijn bezoek aan een Romeinse parochie, maar terzelfder tijd werd ook be kend, dat de paus zijn bezoek aan Polen op 18 Juni zal brengen. In het mid den een van de hulpbisschoppen van Rome, mgr. Glulio Salinei. Paus Johannes Paulus II ziet in het komende bijzondere heilig jaar een grote kans voor de oecumene. Tijdens de gemeenschappelijke audiëntie van de Beierse bisschoppen die hun ad liminabezoek brengen aan de Heilige Stoel, heeft hij voor het eerst in het openbaar verband gelegd tus sen het samenvallen van het heilig jaar en het Lutheijaar, ter herinnering aan de ge boortedag van de hervormer Maarten Luther. boetedoening en verzoening staande viering van het heilig jaar en de herdenking van het geboortejaar van Luther de oecumenische vraag bijzonder actueel. Voor alles zou de ei genlijke betekenis van de af laat beter kunnen worden be grepen. Hij bracht in herinne ring, dat de strijd van Luther indertijd ging tegen misbrui ken die de kerk waren bin nengeslopen, onder meer in de vorm van een handel in aflaten, die voor grof geld werden verkocht. De paus verklaarde :„Het zou duidelijk kunnen worden, dat de aflaten, die aan de oor sprong staan van de splijting der christenheid en juist dit jaar weer de weg naar Luther kruisen, niets anders willen zijn dan een concreet ant- woord op de grondwaarheid van het geloof, dat het conci lie van Trente in deze woor den heeft samengevat: het ge hele christelijke leven is een voortdurende boetedoenin- g'Mn de aankondigingsbul van het heilig jaar had de paus aan de oecumenische di mensie van de viering van het heilig jaar der verlossing een hele paragraaf gewijd. Syrisch- orthodoxen met uitzetting bedreigd Twee syrisch-orthodoxe ge zinnen uit Turkije zullen bin nenkort Nederland moeten verlaten, indien er geen wijzi ging komt in het besluit van de staatssecretaris van Justi tie. Beide gezinnen maken deel uit van een groep van 120 ge zinnen, waarvan er in 1980 tachtig naar West-Duitsland en veertig naar Nederland zijn gevlucht. Ze waren af komstig uit Dibek in het zuid oosten van Turkije en waren het slachtoffer van bedreigin gen en geweldpleging van de zijde van de moslim-meerder heid in hun omgeving. Van de veertig naar ons land gekomen gezinnen hebben er inmiddels achtendertig een verblijfsvergunning gekregen. De twee gezinnen, respectie velijk in Enschedé en Grouw, kregen die niet hoewel hun vluchtmotieven dezelfde wa ren als die van de overige ge zinnen. Hun werd gezegd zich te melden voor emigratie naar Canada, de Verenigde Staten of Australië wanneer zij niet terug willen naar Turkije. De werkgroep „Onderdak" van de raad van kerken in Grouw schrijft in een brief aan de leden van de Tweede Kamer, dat er klemmende re denen van humanitaire aard zijn om de vergunning wel te geven. De werkgroep heeft de inwoners van Grouw met een folder op de hoogte gebracht van de dreigende uitzetting en verzamelt handtekeningen onder een verzoekschrift aan de staatssecretaris. In Ensche dé zijn soortgelijke acties op gang gekomen. Naar de voorzitter van de genbosch, gevolgd door een Vereniging tot samenstelling feestelijke bijeenkomst in het van Nederlandse Bedevaarten Casino daar. (VNB), aalmoezenier P. van Velthoven te Uden, meedeelt, zal het eeuwfeest van de Ne derlandse nationale bedevaar ten op 17 september plechtig worden gevierd. Er is dan een eucharistieviering in de St.- Janskathedraal in 's-Herto- Samen met genodigden wor den de bijna duizend mede werkers van de VNB daar verwacht. Rond de jubileum datum zal in de St.-Jan een tentoonstelling worden inge richt van gegevens uit de ge schiedenis van deze oudste drie dagen, het verblijf in van de drie bedevaartorgani- Lourdes vijf en de terugreis saties in Nederland, die op 17 wederom drie. september 1883 begon met het In de afgelopen honderd jaar vertrek van de eerste nationa- bracht het comité 166.029 pel- le Nederlandse bedevaart uit grims naar Lourdes. Ook dit Amsterdam via Maastricht jaar zal de NVB actief zijn naar Lourdes. Aan dit avon- met drie treinbedevaarten, zes tuur, ondernomen door pater ziekenvluchten en zes vluch- M. Reuser sj, namen 460 men- ten voor gezonde pelgrims sen deel. De treinreis duurde naar Lourdes. p Jarige koningin De koningin is jarig en de vlaggen hangen uit. Vanou|j dat zo en dus ook vandaag, nu koningin Beatrix voor delh maal haar geboortedag viert. Twee jaar geleden is het pas, dat ook op de 31e januari koningin Juliana l(" besluit bekend maakte af te treden ten gunste van dochter Beatrix. Nu, bijna twee jaar na de inhuldiging c april 1980, is het wel duidelijk, dat er inderdaad een niei koningin is. HET is in steeds bredere kring doorgedrongen, dat zij, danks de beperkingen die de constitutionele monarchie oplegt, geen „puppet on a string", geen marionet wil ziji dere Nederlander heeft zelf uit kranteverslagen en aaiT hand van tv-beelden uit binnen- en buitenland kunnen stateren, dat zij haar ambt zeer serieus opvat, het nauwgj^ vervult, met zelfbewustheid, kracht en energie. Het is duidelijk, dat zij met groot verantwoordelijkheid voel haar taak heeft aanvaard. Een taak die het is zich dat te blijven realiseren zij niet zelf heeft gezc maar haar door haar geboorte is opgelegd. Een taak ook zoals eens te meer wordt bewezen, een zware druk legf^ haar particuliere leven. Die kennelijk ook haar tol vr| van degene, die haar het naast staat en in het verlet daarvan ongetwijfeld ook aan haar opgroeiende kind niet ongemerkt voorbij zal gaan. z>j.f lief zijnfn HOE moeilijk moet het haar vallen bij haar publieke oj den ambtelijk en privé leven gescheiden te houden. Da/ daarin tot nu toe slaagt, getuigt van haar sterke karakte haar hoge taakopvatting. Dat zij de kracht zal vinden evenwicht in deze te bewaren, liever nog dat de situatie goede zal keren is een wens, die haar vandaag met nog kracht dan anders mag worden meegegeven. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezbn.- den stukken te bekorten Ontslagen Toen mijn meerderjarige zoon nog een nette betrekking had bij een groot metaalbedrijf, klaagde hij steen en been. Hij verdiende te weinig, maakte zich te sappel over alles en nog wat en hij had nooit tijd voor iets gezelligs met zijn gezin. Een echte sjagrijn, toen. Meer dan een half jaar geleden kreeg hij gedwongen ontslag, na ruim negen harde dienstja ren. En wat zien we nu. Me neer zit 's avonds in de kroeg, heeft plotseling video en ande re elektrische apparaten. Toen ik vorige week op bezoek be zoek was en hij naar buiten zat te staren naar z'n oude Opi zag ik al aan z'n ogen: d< inruilen geblazen. En ja h gisteren mochten we in nieuwe aanwinst horen Daarom begrijp ik het nie ze weer schrijven: zoveel I derdduizend gulden besp j; door gedwongen ontslagen duizenden te gelijk. Kn< 1 die mensen zich dan van lende op? Nee, ze gaarr steun in en vangen bijna e veel als ze aan loon kregen dan nog wat. Sinds m'n niet meer werkt, zit hij met vrienden leuke plann te bedenken. Ik hoor nooit voor plannetjes, maar alp een dag later hoor van ver[ lingen en zoveel duizend den schade, dan denk ik eens. Kortom, om het eenvoudi houden: ik denk wel eens: we in Nederland aan de kant besparen, dat geven aan de andere kant weer hard uit, want een mens toch ergens van leven, ba; geen baan. En lolliger w het leven er ook niet door die lange werkloze gezich B. van der Broek, Loosdu Nierragout met sla blanke vla met mandarijntjes Voor twee personen is no- dig: 150 g varkensvlees of kalfs- nier, zout, ui, peterselie, tijm, laurierblad, stukje ont bijtspek van circa 50 g, 10 g boter, 12 g bloem, peper, aro ma; sla, 2 lepels yoghurt, 1 lepel slasaus, 1 lepel azijn, zout, peper, suiker, mosterd, ui; 250 g droogkokende rijst, 4,5 dl water, zout; 0,5 liter melk, 25 g maizena, 30 g suiker, half pakje van illesuiker, 1 of 2 mandarijn tjes. Spoel de nier af, zet haar on der koud water op, laat dat water aan de kook komen en schenk het er af. Spoel de nier weer af en zet haar nèt onder water weer op met zout, stukje ui, peterseliestelen, tijm, lau rierblad. Laat dit een half uur zacht koken. Zeef de bouillon en snijd de nier in blokjes. Bak vervolgens het in kleine stukjes gesneden spek in de boter lichtbruin. Schep het uit de pan en fruit dunne snippers ui tot ze iets gaan kleuren. Bak dan al roerende de bloem mee tot die lichtbruin is. Doe er vervolgens in gedeelten een kwart liter van de bouillon bij en daarna het spek. Laat de saus vijf minuten trekken, doe er dan de nier bij en maak de ragout op smaak met zout, pe per, aroma en fijngeknipte pe terselie. Breng de helft van de melk aan de kook, meng de maizena met de suiker en weinig koude melk tot een glad papje, schenk daar al roerende wat van de hete melk bij, doe dit in de pan en laat het even doorkoken terwijl u roert. Zet de pan af, doe er de rest koude melk bij en de vanillesuiker. Laat de vla, onder af en toe roeren, koud worden en schep er dan gehalveerde partjes mandarijn door. JEANNE Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. LONDEN Peter Jay (48), president-directeur van de nieuwe Britse commerciële televisie maatschappij TV-AM, die vanaf morgenochtend da gelijks een ontbijtpro- gramma uitzendt, vindt het fijn dat „Breakfast Time" van de BBC nau welijks veertien dagen no dig heeft gehad om tel kens gemiddeld acht mil joen kijkers te trekken. „Tante BBC helpt ons door het grote publiek an dere kijkgewoonten aan te kweken", zegt hij. „Wan neer wij met ons ontbijt- programma van start gaan, zijn de mensen het al gewend hun teevee ook 's morgens vroeg aan te zetten". In Nederland kan men morgenochtend mee kijken, want de AVRO, die maandag 17 januari al de eerste aflevering van de ontbijtshow van de Britse BBC rechtstreeks in ons land heeft overgeno men, zal morgenochtend ook de eerste ontbijtshow van TV-AM op onze beeldschermen brengen. De uitzending op Neder land 2 begint om 07.00 uur en duurt tot 10.15 uur. Als de BBC er een jaar eerder mee begonnen was, zou Jay het wel niet zo fijn gevonden hebben, maar veertien dagen verschil is volgens hem geen; gevaarlijke concurrentie. Inte gendeel: „TV-AM zal uit het pionierswerk van de BBC veel voordeel halen", denkt Peter Jay. Vier jaar geleden was deze struise kerel voor de Britten nog „onze man in Washing ton". Zijn trouwe vriend- dr. David Owen, minister van buitenlandse zaken in het toenmalige socialistische kabi- net-Callaghan, had hem daar benoemd tot ambassadeur van Hare Britse Majesteit. Een heel belangrijke post voor iemand die niet eens in de diplomatie stond. Schoonzoon ex-premier Maar Peter Jay' was ook niet voor niets de schoonzoon van Labour-premier James Callag- han. In die tijd boterde het nog geod tussen Margaret Cal- laghan en Jay, maar in Was hington veranderde dat. Nu zijn ze gescheiden. Hun drie kinderen van respectievelijk 17, 14 en 10 jaar verdelen hun schoovakantietijd tussen vader en moeder. Voor zijn betrekkelijk korte diplomatieke tijd in de Ameri kaanse hoofdstad, was Peter Jay journalist een poosje als economisch redacteur van The Times en vervolgens als pre sentator van het gerenom meerde zondagsprogramma „Weekend World" van de commerciële televisie. Deze laatste, ontzettend goed betaal de baan liet hij staan om in Washington ambassadeur te kunnen worden. Bij TV-AM bedraagt zijn salaris ongeveer 50.000 pond per jaar, maar Frank Bough en Selina Scott, die het breakfast-programma van de BBC-tv presenteren, verdienen dat ook. TV-AM is een gloednieuwe maatschappij. Ze werd in 1980 speciaal gesticht om ontbijt- programma's op het net van de Britse commerciële televisie te kunnen brengen. AM staat namelijk voor ante meridiem oftwel 's morgens. TV-AM be schikt over een kapitaal van 20 miljoen pond en een zend vergunning die verstrijkt op 1 januari 1991. Haar voornaam ste geldschieters zijn banken, filmproducers, uitgevers en de Canadese familie Beaver- brook, die vroeger drie grote Londense kranten in haar be zit had. TV-AM is eigenlijk een gees teskind van David Frost (43). Deze ook in Nederland en Bel gië vrij goed bekende Engelse tv-man bracht destijds de no dige mensen bij elkaar om TV- AM boven de doopvont te kunnen houden. Het hoofd kwartier van de nieuwe tv- maatschappij is een ultra-mo dern studiocomplex in het Noordlondense Camden Town. Het heeft 4,5 miljoen pond ge kost en werd gebouwd in een zeer merkwaardige, futuristi sche stijl. Hoewel TV-AM nauw samen werkt met ITN, de nieuws dienst van de Britse commer ciële (of onafhankelijke) tele visie, houdt ze er ook ver scheidene eigen camera-ploe gen op na. Deze zijn uitgerust met lichte video-apparatuur. Vijf ploegen werken in Lon den, terwijl telkens één ploeg bedrijvig is in Schotland, Wa President-directeur Peter Jay: „Wij beschou wen uitleg geven als onze zending". David Frost, een van de presentatoren „Goede morgen Groot-Brittannië. les, Noord-Ierland en Noord- Engeland. Bij TV-AM zijn in totaal 500 mensen in vaste dienst. Mega-sterren David Frost is een van de vijf zogeheten „mega-sterren", die de dagelijkse ontbijtprogram- ma's van TV-AM zullen pre senteren. In de omgang wor den ze al „Het Vijftal van Camden" genoemd. De oudste van deze vijf is Robert Kee (63), een bekende auteur en journalist die twee jaar geeden voor de BBC nog een steen goede serie maakte over de be wogen geschiedenis van Ier land. Tot kort voor hij over liep naar TV-AM was Robert Kee presentator van het be faamde BBC-programma Pa norama. Hij werkte ook veer tien jaar voor de commerciële televisie en was lang geleden een van de redacteuren van het bekende Londense fotoma gazine Picture Post dat in de tweede helft van de jaren vijf tig ter ziele ging. Het Vijftal van Camden be staat verder uit Michael Par kinson (48), een Noordengelse journalist die tien jaar lang voor de BBC een populaire praatshow presenteerde en in 300 programma's meer dan 800 beroemdheden interviewde. Zijn faam is nu zo groot, dat de Australische televisie hem op haar beurt geëngageerd heeft 'voor een periode van drie jaar. Van juni tot oktober presen teert Parkinson in Australië een wekelijkse „chat show". Hij woont dan in Sydney op een eigen flat. Australische tv- journalisten noemen hem niet zonder afgunst „The Milllion Dollar Mouth" (de mond die een miljoen Australische dol lar waard is). Twee dames die goed hun mannetje kunnen staan, vullen het groepje van TV-AM's vijf megasterren verder aan. Het zijn: Anna Ford (39), de enige dochter van een dominee en ex- nieuwslezeres van de commer ciële televisie en Angela Rip- pon (38), echtgenote van een garagehouder en eerste Britse nieuwslezeres, geschoold door de BBC, maar nu weg ge snoept door de commerciële tv. Op beide dames waren des tijds bijna alle Britse mannen verliefd. Samen met Peter Jay zijn de „Camden Five" (Frost, Kee, Parkinson, Ford en Rip- pon) aandeelhouders van TV- AM, die naast haar grote geld schieters nog vijftien indivi duele aandeelhouders heeft. Vanaf 6 uur TV-AM steekt morgenochtend om 6 uur van wal met een programma dat „Daybreak" (het aanbreken van de dag) heet, en gepresenteerd wordt door Robert Kee. Het bevat nationaal en internationaal nieuws, een weerpraatje, sport, een bijdrage voor de boeren en beursberichten. Twee morgens per week wordt „Daybreak" dat om 7 uur eindigt, gepre senteerd door Angela Rippon. Na „Daybreak" volgt „Good Morning Britain". Dit pro gramma loopt tot kwart over negen. De titel werd ontleend aan een populair programma van de Amerikaanse ontbijt-tv dat al meer dan 30 jaar bestaat. „Goede morgen Groot-Britta- nië" wordt ingeleid met spec taculaire filmpjes. Een daar van werd gemaakt op Trafal gar Square in Londen, waar levende duiven de letters van de titel „Good Morning Bri tain" vormen. In een ander filmpje bestaan diezelfde let ters uit vijfduizend mannen, vrouwen en kinderen, gefilmd uit een hefschroefvliegtuig dat enkele weken geleden met dat doel over Durdham Down vloog. In het derde filmpje da len drie valschermspringers van op grote hoogte naar de aarde, terwijl ze elk een banier ontplooien waarop respectie velijk Good, Morning en Bri tain staat. „Goede morgen Groot-Brittan nië" wordt gepresenteerd door David Frost en Anna Ford. Het grote verschil tussen TV- AM en de ontbijf-televisie van de BBC is echter, dat TV-AM ook elke zaterdag- en zondag morgen in de ether komt. Dan' is het de beurt aan Mike Par kinson, die zaterdags van 5 tot kwart over negen een pro gramma over kunst, cultuur en vrije tijdsbesteding presen teert en zondags van 7 tot kwart over 9 op de buis komt met een magazine-programma voor kinderen, getiteld „Rub- A-Dub-Tub". „Ik heb die twee dagen spe ciaal voor mezelf gekozen", zegt Parkinson, „omdat bij ge brek aan concurrentie de mo gelijkheden dan praktisch on begrensd zijn". De BBC is in derdaad nog niet van plan dat voorbeeld van TV-AM te vol gen. Op gewone weekdagen zal het ene ontbijtprogramma dan "niet opvallend verschillen van het andere, behalve dat TV-AM een half uur vroeger dan de BBC op het scherm komt en pas om kwart over 9 tot de volgende morgen afscheid neemt. Maar zoals op de Britse commerciële tv gebruikelijk is, zullen ook de ontbijtprogram- ma's van TV-AM om het kwartier onderbroken worden voor reclame. Op de BBC wordt al vantevoren op afkeu rende toon gezegd, dat die ad vertenties „er wel weer een warwinkel van zullen ma ken". Maar volgens president Peter Jay zal de kwaliteit van de ontbijtprogramma's van TV- AM beter zijn dan deze van „Breakfast Time" van de BBC. „We zullen grote populariteit nastreven", zegt hij, „maar op een hoger niveau blijven dan onze concurrenten. De BBC houdt het voor niemand ver borgen, dat zijn „Breakfast Time" afgstemd is op de on derste laag van de kijkers. Wij mikken wat meer naar om hoog, zonder daarom geleerd of blasé te doen". Jay ziet zijn toekomstige och tendprogramma's als een tv- krant, die niet alleen voor elk wat wils brengt, maar zich ook veel moeite geeft om bij het nieuws de nodige uitleg te ver schaffen. „Wij beschouwen uitleg geven als onze zending", zegt hij. „Wij gaan iets opbou wen dat helemaal nieuw en precies om die reden uiterst belangrijk is in de Britse jour nalistiek. Met andere woorden: wij staan op het punt geschie denis te maken". ROGER SIMONS Regen DE BILT Het weer een wisselvallig karakter houden. In snelle vaart ken oceaandepressies ii krachtige weststroming het vasteland van Eu Morgen is er veel bewo en valt er enige tijd regen ter op de dag klaart het op, maar de kans op blijft aanwezig. De mi< temperatuur ligt morgen de 6 graden. Vannacht de temperatuur tot omst 3 graden. De wind waa het westen en is in het bii land krachtig, aan de stormachtig. Na morgen nen er sneeuwbuien vallf vriest het licht in de Ook overdag wordt het der. Amsterdam De Bilt Eelde Den Helder Vllsslngen Z.-Limburg Barcelona Frankfort Genóve Helsinki München Stockholm Casablanca Las Palmas Beiroet onbew. 18 10 0 geh.bew. 8 3 1j NEDERLANDSE HERV' DE KERK GEREFORMEERDE KEN Aangenomen naar Ki a/d Rijn, drs. J. van Brei te Geesteren en Gelselaa GEREFORMEERDE MEENTEN Beroepen te Woerden, D, kenberg te Lisse.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2