Aftrekbaarheid groot onderhoud op de tocht Vallen BON: i^iesenthal: jlengele in jorpje aan Vens Bolivia n Paraguay Reagan verhoogt defensie budget tot recordhoogte Minister Ruding dreigt voorstel in te trekken "lush begonnen aan feis door Europa ii ANDIJVIE SEN BRAADWORST I 1. Nissan Sunny DIESEL 2. Nissan PRAIRIE AUTO HEEMSKERK Wijsmuller probeert vandaag gezonken veerboot te lichten ■§r£eidóe (Boma/nt Maandag 31 januari 1983, 73e jaargang no. 22489 Uitgave Westerpere, behorende tot Sijthoff Pere. Apothekeredijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel.071 122244. Giro 103003 BankiAmro-bank' N. V. Leiden. pirecteur-hoofdredacteurl.I.Hallewas, Chef-redadeur.Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) IQ,56 per mm, kleintjes ƒ0,34 per mm. Abonnementen: (ind.BTW) per maand /20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal 61,25, jaar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Lost; nummers IQ ff) Aandacht voor 45e verjaardag van koningin Beatrix in „Brandpunt" op Ned. I om 21.25 uur. Op Ned. II om 20.03 uur zingt Sandra Reemer sa men met Marco Bakker. Op Duitsland 2 om 21.20 uur deel 2 van „Die Geschwister Op- permann" over opkomst van Hitier. Veel bewolking en enige tijd regen. Minimumtemperatuur 3 graden, middagtemperatuur 6 graden. Krachtige westen wind, kracht 6, aan de kust enige tijd stormachtig, kracht 8. Zon op 08.21, onder 17.27. Schev. hoog water 6.18 en 18.28. Laag water 2.06 en 14.41. :w YORK Nazi-jager Simon esenthal zegt te weten waar Jo- Mengele (72), kampbeul in schwitz en verantwoordelijk Dr de dood van 400.000 joden, i ophoudt. WASHINGTON „Wij moeten onze budgettaire koers blijven volgen". Dit zei vandaag de Amerikaanse president Reagan tegen het Congres toen hij de be groting voor 1984 indiende. In de begro ting, die het grootste financieringstekort vertoont uit de Amerikaanse geschiede nis, worden verdergaande bezuinigingen op sociaal gebied aangekondigd, terwijl de het budget voor het ministerie van de fensie een recordhoogte zal bereiken. De regering-Reagan wil het komende jaar 238,6 miljard dollar uitgeven aan de bewapening. Het defensiebudget eist. daarmee een kwart van de totale begro ting van 848 miljard dollar op. De begro ting vertoont een tekort van 180 miljard dollar. Reagan verdedigde de stijging van het defensiebudget met het argument, dat „de Sovjet-Unie nog steeds veel sterker zou zijn dan Amerika". Pagina 7: Senator Baken Ook Penta gon moet bezuinigen* Bejaarde vrouw na overval 16 uur in kast ROTTERDAM Een 81-jarige vrouw in Rotterdam-Zuid heeft eind vorige week, na in haar wo ning te zijn overvallen, bijna zes tien uur in een kast opgesloten ge zeten. Ze kon de kast zelf niet ope-' nen en werd pas bevrijd toen haar zoon vrijdagmiddag toevallig langs kwam. Zij had geen verwondingen opgelopen, aldus de Rotterdamse politie. De vrouw heeft aanvanke lijk uren gestaan, maar door de kou gedwongen is zij daarna gaan zitten. Om voldoende zuurstof te krijgen moest zij de kastdeur licht ontwrichten. ns Wiesent- in gesprek het Ameri- inse weekblad sweek, zit J ngele in een pa il stische christe- e gemeenschap, ;en dorpje op dé van Bolivia Paraguay. oor de mensen daar wonen is een vluchteling zij hebben geen ist hem aan de itie uit te leve- De doopsge- den geloven in echtigheid na dood", aldus de :i-jager uit We- die weigerde naam van het P pje te noemen. de vraag of het 3j tig jaar na de chtsovername ir Hitier moge- is dat zo ie- !nt antwoordde esenthal: „Ja, het bij een in- igent en cul- rrijk volk als Duitsers kon, is het overal wereld moge- jina 7:„Nooit fascisme, oit meer oor- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er is grote onenigheid tussen CDA en VVD over welke kosten betreffende groot onder houd aan het eigen huis aftrekbaar dienen te zijn. Minister Ruding (finan ciën), lid van het CDA, voelt er niets voor de af trekbaarheid uit te brei-, den met het buitenschil derwerk, zoals de VVD- fractie al enige keren heeft geëist. Als de libera len bij hun standpunt blij ven, dan trekt de regering haar gehele voorstel in. „Dan nemen wij het zelf wel terug. Ik ben ervoor, hoor, maar het heeft zijn grenzen," aldus Ruding dit weekeinde in een dagbladinterview. De mi nister meent dat er tal van be zwaren kleven aan het verlan gen van de VVD, waarvan de belangrijkste is dat het de schatkist „honderden miljoe nen" kan gaan kosten. De re den daarvan is dat de controle op de aard van het schilder werk enorm moeilijk zou zijn. Is het binnen- of buitenschil derwerk? Die eerste kosten be horen tot de zogeheten huur- derslasten en komen derhalve niet in aanmerking voor af trek. Het opvangen van deze waar schijnlijke strop voor de over heid door het verder optrek ken van het huurwaardefor fait (bedrag dat huiseigenaar bij zijn belastbare inkomen moet tellen), vindt Ruding geen zinvolle suggestie. Daar mee zouden zijns inziens de mensen die hun huis goed hebben onderhouden, bena deeld worden. Volgens hem is dat „echt niet goed te verdedi gen". Minister Ruding en staatsse cretaris Koning hebben hun voorstel voor advies naar de Raad van State gestuurd. In het voorstel worden voor de periode van 1 januari 1983 (te rugwerkende kracht dus) tot 1 januari 1986 de aftrekbaarheid voor groot onderhoud ver ruimd en het huurwaardefor fait verhoogd (met 0,2 pro cent). De beide bewindslieden verstaan onder groot onder houd werkzaamheden wegens verzakking, verrotting van balken, vervanging van elek trische bedrading, reparatie van een kapotte riolering en herstel van raamkozijnen. Met schilderwerk wordt alleen re kening gehouden als dit sa menhangt met eerder ge noemd onderhoud. ^NN De Amerikaan- Jvice-president Bush is S eravond voor een 8 talfdaags bezoek in I [in aangekomen. Bij aankomst op het igveld Bonn-Keulen hij te zijn gekomen om vrede te handhaven" om met de Amerikaan- bondgenoten rugge- 'jjaak te houden. Mor- middag arriveert Bush Nederland. bezoek van de Ameri- ïse vice-president staat in teken van de onderhande en in Genève over de iraketten voor de middel lange afstand. Bush zei dat de VS „open staan voor een dia loog" en zich hebben „vastge legd op echte wapenverminde ring". De Sovjet-Unie acht een com promis over de kernraketten bij de onderhandelingen in Genève mogelijk. Dat heeft een hoge functionaris van de Communistische Partij van de Sovjet-Unie, Zagladin, tegen-, over het Amerikaanse week blad Newsweek laten weten. Wel zei Zagladin dat het be ginsel van wederzijdse veilig heid gerespecteerd dient te worden. „Wij willen een ak koord, maar wij hebben niet de indruk dat dat ook in de Verenigde Staten het geval is", aldus Zagladin in het jongste nummer van Newsweek. nderzoek naar euthanasie Delfts ziekenhuis -1FT Het GPV-kamerlid Schutte heeft minister Korthals s (justitie) gevraagd een onderzoek in te stellen naar het be- II van het St. Hyppolitus-ziekenhuis in Delft inzake euthana- Aanleiding tot Schutte's initiatief is een uitspraak van de thesist van het ziekenhuis dr. P.V. Admiraal in een onlangs ibliceerd vraaggesprek. Daarin zei hij dat in het St. Hyppoli-, ,een verzoek om euthanasie toe te passen, in dè meest actie-' k Jorm wordt gehonoreerd". In het Delftse ziekenhuis wordt al l|ilang onder zeer strikte voorwaarden, maar in alle openheid lik gemaakt van middelen die tot een zachte dood leiden. ADVERTENTIE Ike dinsdag en woensdag A :bben we groente en vlees de aanbieding. I Andijvie, Lier kilo 'Iraadworst, 1(00 4.48 7QQ iio jii-i qais albert heijn nds grootste kruidenier blijft opde kleintjes letten. [NBSpiJtNÏgpiN^^ IX'IE UW- 2 RAI primeurs nu reeds in onze showroom voor mensen met bijzondere wensen ROELOFARENDSVEEN, Alkemadelaan 1, 01713-2866 LEIDEN, Herengracht 79, 071-133861, 120987 Bliksem slaat in woning LEIMUIDEN 1De bliksem is gistermiddag in een woning aan de Vriezenkoop in Leimuiden geslagen. De bewoners waren op dat moment niet aanwezig. De bliksem sloeg in de electriciteits- voorziening van het huis, deed enkele ruiten sneuvelen en ver oorzaakte een gat van een meter doorsnede in de grond bij een voor het huis staande boom. Door dit voorval viel de stroom eni ge tijd in de omgeving uit. Het Energiebedrijf Rijnland heeft er voor gezorgd dat die stroomstoring niet lang duurde. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Een jonge zeeleeuw kijkt wat onwennig naar het verkeer op de kustweg van Capistrano Be ach in Californië, waar de ele menten, zware storm en hoge zee, hem hebben neergezet. Het dier moet zich nu zien te redden in een plas in de goot van de autoweg, totdat be hulpzame handen hem weer aan zijn tot rust gekomen ele ment toevertrouwen. Hilbert van der Duim kan tevreden zijn. De wereldkampioen, die gisteren op de Uithof de Europese titel greep, werd zater dag door pech achtervolgd, maar het geluk lachte hem giste ren toe. Hij liet zich op een arreslee de huldigingen van het publiek welgevallen. Kramer en de Noor Björn Nyland. In de eredivisie voetbal ver speelde Feyenoord in de thuiswedstrijd tegen PSV op onnodige wijze een voor sprong van 2-0. In de slotfase kwamen de Eindhovenaren nog terug tot 2-2. Ajax kwam daardoor weer alleen aan de leiding. De Amsterdammers rekenden voor eigen publiek duidelijk af met Haarlem: 6- 1. Opvallend was voorts de ruime zege (3-0), die degrada tiekandidaat PEC Zwolle boekte bij AZ '67. Incidenten en veel publiek bij EK schaatsen DEN HAAG Het toernooi om het Europese schaatskam pioenschap voor allrounders, bekroond met de titel van Hilbert van der Duim en een tweede plaats van Yep Kra mer, heeft het afgelopen weekeinde in Den Haag 30.000 bezoekers getrokken. Zaterdag bekeken 14.000 mensen het toernooi dat werd opgesierd met de nodi ge incidenten en gisteren passeerden 16.000 toeschou wers de loketten. IJsbaan-directeur Hans Ktlnz was tevreden over die cijfers. „We hebben aangetoond, dat een groot toernooi ook in het westen van het land veel mensen trekt. Vorig jaar werd kritiek uitgeoefend, omdat het EK in Den Haag zou plaatsvinden. Dit week einde is gebleken, dat een dergelijk evenement niet persé in Heerenveen of As sen moet worden gehouden", verklaarde Künz na afloop van het deels verregende toernooi dat werd geken merkt door valpartijen, ver tragingen en onenigheid over dweilpauzes, dit alles veroor zaakt door de slechte weers omstandigheden. De Europe se titel was tenslotte wegge legd voor Hilbert van der Duim voor landgenoot Yep Verder onder meer in Sporttribune: Dubieuze rol Wiebe Brouwer. Herstel Ajax PSV redt teleurstellende topper Quick Boys laat winst liggen Lugdunum verliest troosteloos duel Simpele zege Leiden Pernix zakt verder terug EK dweilen met veel schaatspauzes Marco van Basten zet Ajax op 3-0 in het duel met Haarlem. Doelman Metgod is verslagen en ook Leysner en Huyg (rechts) zijn te laat. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De bergers van Wijsmuller zijn vanmiddag om even over twaalven begonnen met het lichten van de gekap seisde Britse veerboot Europe an Gateway, die ter hoogte van het Engelse Felixstowe op zijn stuurboordzijde in het wa ter ligt. Als alles goed gaat moet de veerboot tegen de avond zijn rechtgezet. Volgens Wijsmuller vergt dat werk zo'n vier uur. Wanneer de veerboot eenmaal rechtgezet is, moet zo snel mo gelijk het gat in de stuurboord zijde, dat bij de aanvaring ont stond, worden dichtgemaakt. Overigens weet niemand pre cies hoe groot die opening is. Als dat karwei geklaard is, kunnen de ruimen worden leeggepompt en het schip wor den versleept. Pas dan kan be rekend worden welk bedrag de verzekeraars zullen moeten uitkeren aan Wijsmuller, die overigens niet tevreden zal zijn met minder dan 1.250.000 pond (bijna zes miljoen gul den). De kosten van de opera tie bedragen al een ruime vier miljoen gulden. Overigens is uit de veerboot al heel wat gestolen vóór de schepen van Wijsmuller op 3 januari langszij kwamen. Plunderaars, die daarbij hun leven waagden, zouden onder meer aan de haal zijn gegaan met een magnetisch kompas en grote voorraden tolvrije rookartikelen en sterke drank. Er is het afgelopen weekeinde weer heel wat gevallen. Niet alleen van die natte sneeuw en hagel, maar ook Uithotbaan. Bij Ammerstol viel van alles te beleven rondom een vallend vurig voorwerp en in Rome viel de beslissing over het bezoek van de paus aan Polen. Maar wat net niet viel was het kabinet van België. Hoe het Courant"het dagblad waarin Uals U abonnee bentol nog gauw even wordt leest dat het allemaal wel meevalt. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop ronder postzegel opsturen naar. uranl, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1