EK dweilen met erg veel schaa tspa uzes ve Revanche voor Conny van Bentum P< Twee titels Uun Santos; Crosstitel weer voor Stamsnijdei MAANDAG 31 JANUARI 1983 Andersson zet opmars voort WIJK AAN ZEE Het 45e Hoogovensschaaktoernooi heeft Fides P Ui Ulf Andersson een goede winnaar gekregen. De 32-jarige Zweed was in 1982 al zo op dreef dat hij naar de vierde plaats op de wereldranglijst klom. In Wijk aan Zee zette hij zijn opmars voort. Kortsjnoj, die zich evenals Ribli kan gaan opmaken voor de Kandidaten-tweekampen, beleefde een ramptoernooi. De import-Zwitser won weliswaar net als Andersson en Hort vijf partijen, hij verloor er ook net zoveel als de met Speel man onderstaande Kuligowski: zes. De manier waarop Kortsjnoj tegen Hort een nul moest incasseren, was wel heel triest door onnodige tijdsoverschrijding. De Nederlandse inbreng was na het wegvallen van het zieke tweetal Sosonko en Timman gering. Scheeren en Ree deel den met de in de slotfase in sneltreinvaart teruggevallen Olafsson de negende plaats met 5,5 punten. Voor Scheeren, de enige meester in het veld is dat zeker geen onverdienste lijke resultaat. Na het succes van vorig jaar (derde) beleefde John van der Wiel een deceptie. Ceulemans oogst veel respect DUINKERKEN Raymond Ceulemans heeft zijn Europese titel driebanden voor de 21e keer geprolongeerd. Hoewel zijn stijl wat bezadigder oogde en minder su perioriteit uitstraalde dan voorheen, kwam de eerste plaats nooit in gevaar. Ongeslagen, met in zijn bagage als bewijs van zijn meesterschap het beste partij- en algemeen gemiddelde en hoogste serie (17), schreef de 45-jarige Belg gistermid dag in Duinkerken uiterlijk onbewogen de 122e titel in een unieke carrière op zijn naam. In de schaduw van Ceulemans akteerde Joop de Wilde op bescheiden ni veau. Hij rondde een franjeloos debuut af met de achtste plaats in een vijftien kop pen tellend deelnemersveld. Nederlands record voor Rob Druppers SINDELFINGEN Rob Druppers (Hellas) heeft zaterdag bij internationale indoor-atle- tiekwedstrijden in het Westduitse Sindelfin- gen het Nederlandse record op de 800 meter verbeterd en gebracht op 1 minuut en 47.06 seconden. Het oude record stond sedert 31 ja nuari 1982 met 1.47.9 op naam van Arno Ko:r- meling( Sisu), die deze prestatie in Dortmund leverde. Druppers zegevierde in Sindelfingen met 1,4 seconde voorsprong op de Westduitser Ulrich Hildenbrand (1.48.47). Els Vader (Zee land Sport) behaalde twee tweede plaatsen op de 60 (7.36) en 200 meter (23.66), beide keren achter de Westduitse Heidi Gaugel Op de 200 meter voldeed Els Vader aan de KNAU-limiet (23.95) voor uitzending naar de Europese in doorkampioenschappen op 5 en 6 maart in Boedapest. Tennisploeg haalt uit LORIENT De Nederlandse ten nisploeg heeft gisteren in Loricnt met 3-0 gewonnen van Frankrijk in het promotietoernooi van de Ko ningsbeker. Indien Nederland don derdag in Nieuwegein van Honga rije wint, mag Nederland volgend jaar weer in de hoogste divisie van het Koningsbekertoernooi spelen. In Lorient was Nederland een klas se beter dan Frankrijk, dat in Wi- nobrasky en Champion twee zeer jeugdige spelers had opgesteld. Mi- chiel Schapers versloeg Champion (6-1, 6-4) en Van Boeckel zegevierde over Winobrasky, 6-4, 6-1. Het dub bel werd gevormd door Mare Al- bert en Ton Sie. Dat won met 6-2, 6- 1 van Champion/Winobrasky. LEIDEN achtereei laag is Pernix u king gei VEO sol Engel n« Beter vc genoot F lastige i DOS m< goed ei trio een Leidse weliswa; maar d hier ha derdekl; leen KT> fors te Fiks: 11 In Ensch» Fides P middag t kesluiter neerd spe binaties vooral c Pacta at moest fo (7—5) sch in de DC leek bij pen door Bos-brigé wissel kv rug: 11— derwater doende v ten 11—: fers van bin Somi Velthuyz Ronald Nico Pik Het duui nix tegei BUiïE VOET! trough— 2. Clyde bank—G ra'fiange PORTUC Sporting tubal— KTSL 8Und:E 26. Spot J)EN HAAG Wie heelt een Europees kam pioenschap ooit zo zout- gegeten als de schaatspiz- za „Quatro Staggioni", het gerecht der vier sei zoenen, dat afgelopen weekeinde op de Uithof in een onvoorsp(t)elbare samenwerking met de weergoden werd opge diend. Kleding is bij offi ciële diners vaak voorge schreven, maar voor deze tweedaagse marathonhap hadden de vele duizen den bezoekers zowel hun herfstgarderobe als hun Pool-uitrusting bij zich moeten hebben om te kunnen inspelen op de grillen der natuur. Het was aan het hartverwar- mende optreden van Hilbert van der Duim, Yep Kramer en carnavalsmuziek te dan ken dat de schaatsenthousias- ten toch aan tafel bleven tot en met het desert (geen ijs) van de prijsuitreiking. Com plimenten, pluimen en stron ken lof ook voor de met lan ge, onzekere pauzes gekwel de supporters zelf, die goed gemutst met hun dassen ble ven zwaaien in plaats van deze elkaar om te doen. Slechts één dronken Noor en twee vechtende Rotterdam mers vertoefden even in het gezelschap van de politie, maar dat drukte de schaat spret niet. Zaterdag had een onver wacht zonnetje brutaalweg een bres geslagen in het Pel- leboeriaans pessimisme van de thuisblijvers. Op de kwel- buis verschenen weliswaar prima beelden, maar die zou den helaas vocaal vergezeld blijven gaan van liefst drie commentatoren (Mart Smeets, Leen Pfrommer en Heinze Bakker) wier geeste lijke telraampjes vaak geen raad wisten met de rondetij den. De debuterende speaker Piet Broekhuizen op De Uit hof deed het veel beter en kon na elke 400-meter passa ge binnen enkele seconden zeggen hoe het met de kan sen van de betreffende rijder gesteld was. Deze verwissel de ook niet de tussentijd van rijder A met die van B. Maar dat terzijde, waar we 's middags om 200 meter over twee ook de heren Jan Junell en Yep Kramer vermochten aan te treffen. Zij kregen daar op die 500 meter nog ge noeg vallend gezelschap en dus zat de stemming op de goed bezette tribunes er snel in. Bij het Hollandse Yepje, Yepje, Yepje" viel het ge scandeer der Finse suppor ters („NiittylS, Niittyla, Nit ty lö") enigszins weg, maar hun talrijke uit Suomi mee gebrachte spandoeken vielen door hun prachtige volzinnen des te meer op. Allengs kreeg de kou een meerderheid in het aande lenpakket van de KNMI en in de dweiltijd tussen de sprintafstand en de 5.000 me ter propten vriend en vijand zich zingend in de ijshal van De Uithof, waar de geplan- keerde HYS-vloer moeiteloos standhield onder de stamp voetende menigte. „Oh, Oh, Den Haag", speelde de mu ziekband Acapulco en zelfs de Scandinaviërs krijs ten mee, met vaak in beide han den blikken kostelijk gerste nat, waarvoor zij in eigen land een onmogelijke veel voud aan kronen moeten neertellen. Met de Zweed Gustafson op kop na twee afstanden en Nederland met Kramer, Van der Duim en Schalij ook uit stekend vertegenwoordigd in het klassement kon het schaatsfestijn zaterdagavond beloftevol voor een nacht worden opgeborgen. Een pure kassatruc leek het gistermiddag, toen juist op het moment dat de laatste van de in totaal 30.000 bezoe kers zijn kaartje had laten af stempelen, het weer het der mate op zijn heupen kreeg, dat de deelnemers aan het EK nog met geen sledehond de baan op waren te krijgen. Regendruppels, sneeuwvlok ken en ten slotte keiharde hagelstenen namen de laatste twijfels weg over de vraag hoe lang er op deze planeet nog leven is. Toch gaf het publiek niet di rect toe. Hoe harder het goot, hoe harder men zong. Zelfs een vijftal agenten stond druipnat met André Hazes' „Zeg maar niets meer" mee te brullen. Zelden bracht el lende de mensen zo bijeen als juist in die periode. Die gees telijke eenheid buiten, kreeg in de binnenhal ook fysiek zijn beslag, waar op een gege ven moment de bevolkings dichtheid per vierkante me ter zelfs het getal tien over steeg. Een droge plek en een natte keel stond vooral de mannen als een heerlijk visi oen voor ogen. De tenthou ders die bier en „sterke heupflesjes" verkochten, hadden door de uiterst lange pauze een gouden omzet. Van het een kwam het ander en weldra vormden zich bij de toiletten zulke lange rijen, dat ook daar voor een extra dweilpauze mocht worden gevreesd. Controleur Van Ufford Net op tijd trad een droogte- periode in en klom iedereen weer op de banken, waar de plaatshebbenden op de afde ling „Overdekt" zich door twee wel bijzonder sjieke controleurs in de kaarten moesten laten kijken. De één De muziekgroep Acapulco en de dranktentjes in de binnenhal vai schaatscentrum beleven gouden tijden dank zij de lange pauzes. De prognose van Hilbert als Europees schaatskampioen zou uitkomen. Kramer staat hier op een onderschatte, derde posi- Schaatsreserve Rolt Sibrandy, verkleed als politie-agent, arresteert hoofdscheidsrech- ter Wiebe Brouwer. bleek voorzitter Quarles van Ufford, de jonkheer van de schaatsbond. Heer Quarles vond dat adel verplichtte en zag sommige stoelen met hem onbekende lieden liever vergeven aan te laat gearri veerde notabelen. Ook voor zitter Bliek van de wedstrij- dorganisr ondernam een vergt se speurtocht naar stoelenkrakers. Toen zij wat niet hun taak was er toch hadden opzitten, maar niet de mensen die zij erop wilden hebben, volgde eindelijk de 1500 meter, waarin Kramer zich door Van der Duim niet het kaas- sponsorkaas van zijn - brood liet eten. Hij volgde goed en was leider voor de start naar de tien kilometer. Dat Yep Kramer het goud ten slotte toch miste door een tweede sneeuwbui kon zelfs het zil ver dat hij met een neusleng te voorsprong op de Zweed Björn Nyland (geen familie van Borg) binnenhaalde, niet goedmaken. Yep was vol. Zijn hart was vol geweest van een Europees kampioen schap, hij had zijn buik vol van het weer en zijn snufferd vol van de hem toegeworpen fj ruikers. Pas toen hij het ere- S podium betrad en zag hoe 's p avond om half acht toch nog ij zoveel wakkere supporters voor Van der Duim én voor ra zijn eigen persoontje waren li opgebleven, was het ijs tus- U sen hem en het noodlot toch h eventjes gebroken. HERMAN JANSEN NJ AMERSFOORT Echte kampioenen winnen om dat ze weten wat verlie pen is. Annemarie Ver- jtappen heeft zich die wijsheid afgelopen week einde tijdens de achtste Speedo Meet in Amers foort razendsnel eigen ge maakt. Zaterdag reikte de Brabantse scholiere op de 200 meter vrije slag, het nummer waarop zij in Guayaquil de wereldtitel veroverde, niet verder dan de derde plaats. Daar na leed ze op de 100 meter vlinderslag nog een ne derlaag tegen Conny van Bentum. „Ze uit zich niet, maar je kunt toch merken dat er van alles in dat kopje ronddwarrelt", ana lyseerde trainer Honk Veldman de in de verkie zing tot sportvrouw van het jaar culminerende fes tiviteiten, die op het beha len van de wereldtitel volgden. Nauwelijks 24 uur later had Verstappen de muizenissen al- weer uit het hoofd geschud en nam ze met een overwinning op de 100 meter vrije slag al vast een stevig voorschot op een nieuwe reeks successen. Zo was het niet uitsluitend een gevolg van het wegblijven van een belangrijk deel van de in ternationale zwem-elite, dat het midwinterse zwemgala in het 50-meterbad van Amers foort uitgroeide tot een boei end treffen tussen de twee meest getalenteerde Neder landse zwemsters van dit mo ment: Annemarie Verstappen en Conny van Bentum, waarin alleen op de allerkortste af stand zich een Amerikaanse (Dara Torres) kon mengen. Zet daar de voorbereiding van de Nederlandse meisjes tegen over: elf uur zwemtraining in de week. Van Bentum doet iets aan gewichtstraining. Ver stappen in het geheel niets. „Ik zou wel willen, maar mijn trainer vind het niet nodig", aldus Verstappen. Bondscoach Bert Sitters is met dat stand punt uiteraard weinig geluk kig: „Als je eenmaal een intèr- nationaal niveau hebt bereikt, is krachttraining - mijts goed gedoseerd en zorgvuldig opge bouwd - één van de middelen om dingen te verbeteren, zoals een krachtiger afzet bij de start. Je gaat er misschien een seconde mee vooruit, maar dat is precies de seconde, die wij van het wereldrecord afzit ten". Complex Conny van Bentum won be halve de 200 meter vrije slag ook de 100 meter vlinderslag in een tijd, die slechts éénhon derdste van een seconde boven het nationale record van Enith Brigitha lag. Daarmee heeft de 17-jarige VWO-scholiere uit Barneveld zich waarschijnlijk definitief bevrijd van wat wel eens is aangeduid als het „Ver stappen-complex". De goed lachse Gelderse, die bij de Olympische Spelen van Mos kou vijfde werd op de 100 me ter vrije slag en in Split zelfs de meest succesvolle Neder landse was met drie bronzen medailles (100 en 200 meter vrije slag en 4x100 meter vrij), liet zich vorig jaar in de scha duw drukken door de komee tachtige opkomst van Verstap pen. Van Bentum:.„Ik maakte de tijden niet die ik wilde ma ken. Wat hier in Amersfoort is gebeurd, is niet zozeer een re vanche op Annemarie Ver stappen als op mezelf". Hoe open de strijd tussen de twee Nederlandse zwemsters is, bleek gisteren op de 100 meter vrije slag. Van Bentum reageerde niet goed op het startschot. Rechts van haar sprong de uit elastiek opge trokken Dara Torres te water, links van haar ging ook Ver stappen al mee, toen zijzelf nog op het blok stond. Dat be paalde de uitkomst. Het werd zelfs een volledig Nederlandse zege, doordat ook Elles Voskes zich op de laatste meters langs de Amerikaanse vocht. De Zoetermeerse is nu samen met de ditmaal weinig opvallende Desi Reijers een vaste keus voor de 4x100 meter vrije slag. Voor de 4x200 meter vrije slag dames, die deze zomer bij de Europese kampioenschappen in Rome voor het eerst op het programma staat, komt Voskes vooralsnog conditie tekort om Annelies Maas definitief te doen vergeten. NIEUWEGEIN De 38e editie van de national mintonkampioenschappen heeft dan eindelijk j langer verwachte, doorbraak van de jeugd te zie ;even. Het tijdperk van de familie Ridder en Jok ïeusekom duurde ruim twee decennia, maar gezi oogst van de jongeren tijdens de kampioenschappj zich zaterdag en zondag voor het eerst in het baj toncentrum te Nieuwegein afspeelden, lijkt daa einde aan te zijn gekomen. Bij de heren boekte Uun Santosa de meest aansprekende taten. Hij versloeg in het enkelspel met 14-15, 15-4, 15- Coene, wiens zus bij de dames Joke van Beusekom in di strijd versloeg (11-5,12-9). Verder veroverde Santosa in hi belspel met Rob Ridder de titel door Ivan Kristanto en R Dongen terug te wijzen: 18-14, 15-8. Bondscoach Steen Sörensen liep met een uiterst tevred zicht rond. Veel zeggen deed hij niet. Hij genoot stilletj zijn nieuwe oogst. De Deense badminton-coach, al van< werkzaam bij de Nederlandse badmintonbond, zag zijn w< loond. Niet alleen met prestaties, ook met de inspanningei wil van zijn pupillen er iets goeds van te maken. j De nieuwe lichting lijkt in de beide Coenes en de zestieij Astrid van der Knaap van VELO zijn sterkste troeven l ben. Daarbij komen, voornamelijk in de dubbels, Bas vo. nau Sijthof, Ivan Kristanto, Frank van Dongen, Jeani...' Driel en Nicole van Zijderveld als exponenten van de jon de. Lex Coene is van een opstandige junior een beheerste sp€ worden, die zich op het enkelspel concentreert. Hij is ve< der zenuwachtig. Nog minder nervositeit bezat echter zijn stander in de finale, de in het afgelopen jaar met uitzet! Nederland bedreigde Indonesiër Uun Santosa. Met een n! conditie, meer wedstrijden achter de rug - in de dubbelsj meer vastheid vormde hij met Coene een tweetal dat finale sinds jaren speelde. Santosa won uiteindelijk, den verlieten beide spelers de baan. De finaleplaats van Lex Coene was niet verrassend, die zus Eline wel. Ze was, achter Joke van Beusekom (1) Ridder (2) als derde geplaatst, hoofdzakeljk vanwege haal taten in de hoofdklassecompetitie, waarin ze onder mé Marjan Ridder en Grace Kakiay (vierde geplaatst) w 18-jarige ClOS-studente, die net als broer Lex nog thuisj ontnam Joke van Beusekom de kans op haar 25e nation! Van Beusekom kwam echter toch tot dat aantal door ma van der Valk in de finale van het damesdubbel te winij het jonge koppel Nicole van Zijderveld en Astrid van deij (respectievelijk zestien en zeventien), van wie de laatste een talent ontpopte dat het Coene volgend jaar weer i kan maken. Bij het gemengd dubbelspel prolongeerden Maijan Ridder hun titel. Ze waren met 15-6, 15-12 te ste Bas van Barnau Sijthoff en Jeanette van Driel. HULSBERG Hennie Stamsnijder is gisteren in Hulsberg opnieuw Neder lands kampioen veldrij den geworden. De oud- -wereldkampioen was in Zuid-Limburg superieur aan al zijn tegenstanders. Wegrenner Adri van de Poel eindigde zeer verras send als tweede. De derde plaats was voor Herman Snoeyink. De onderwijzer uit Denekamp prolongeer de zijn Nederlandse titel bij de amateurs. Stamsnijder verscheen geprik keld aan de start van de titel strijd, die op een zwaar be- modderd parcours over een uur plus een ronde ging. „Ie dereen ging er-van uit dat er voor mij dit jaar niet meer in zou zitten dan de tweede plaats. Die praatjes hebben mij opgeladen. Ik wist vooraf, dat ik normaliter opnieuw Neder lands kampioen zou worden". De titel was voor Stamsnijder erg belangrijk. De kampioens trui heeft veel waarde in Zwit serland en België, waar men in tegenstelling tot Né bereid is het startgf Stamsnijder vraagt, te' Bezetene Stamsnijder ging in als een bezetene van f ging onmiddellijk op den om een vrij veld j te hebben. Reinier C daal nestelde zich aan van Stamsnijder. Hij precies een halve rond houden. Daarna viel' bander ver terug. Grol eindigde na zeven ronj komen ontluisterd, op; de plaats. Het Nederlands kt schap in Hulsberg j veertigste veldrit van zoen. Stamsnijder kw de derde keer a« eigen land. Stamsnijc is toch belachelijk. Mi heus niet zo hoog. II voor de zoveelste ke zen dat ik de beste Ni se veldrijder ben". I nioren ging de titel naar Erwin Nijboer. Wereldkampioen bracht gisteren de Bel tel op zijn naam.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 18