Herstel Ajax NEC geeft zege weg Werder Bremen stuit HSV Ren tree Drost baa t FC Twen te in geheel niet Excelsior wint middenveldslag Go Ahead willoos Keukens blinkt uit bij FC Groningen SPORTTRIBUPüE MAANDAG 31 JANUARI Eredivisie AZ *67-PEC Zwolle 0-3 Willem ll-FC Twente 1-0 Helmond Sport-Sparta 2-2 Go Ahead Eaglea-NAC 0-0 FC Groningen-Roda JC 4-0 FC Utrecht-NEC 2-2 Feyenoord-PSV 2-2 Forluna S.-Excelsior 0-1 Ajax-Haarlem 6-1 Ajax Feyenoord PSV FC Groningen Sparta AZ '67 Roda JC Excelsior FC Utrecht Fortuna S Helmond Sport Haarlem Willem II NEC FC Twente NAC PEC Zwolle GA Eagles 20 15 3 2 20 13 6 1 20 12 6 2 33 58-21 32 44-23 30 45-19 24 40-27 22 37-31 20 32-23 20 32-31 20 26-26 20 31-33 20 23-27 18 30-38 18 17-28 15 22-28 15 19-33 14 20-31 14 18-44 13 23-33 12 19-40 Eerste divisie Eindhoven-OS 79 3-3 FC Den Boech-MW 0-0 SC Heraclee-Votendam 0-2 Telatar-SC Heerenveen 3-0 Viteeee-SC Veendam 4-2 SW-FC Den Haag 1-1 De Graafechap-SC Wagenlngen 1-2 Extra competitie: SC Cambuur-FC VW 2-0 (2-4). Periodestand Programma Topscorers Volendam SC Cambuur DS 79 FC Den Bosch Vitesse Veendam Heerenveen FC Den Haag Eindhoven MW sw FC VW De Graafschap Wagenlngen Heracles 18 11 4 3 17 10 3 4 3 10 2 12 1 13 26 47-22 23 33-16 22 34-23 20 27-17 19 27-19 19 27-25 19 27-28 18 38-27 18 23-32 18 24-19 17 27-39 16 26-35 15 20-28 13 22-37 10 22-35 9 21-43 Volendam FC VW Vitesse Wagenlngen FC Den Bosch DS 79 MW SW Heerenveen SC Cambuur Telstar De Graafschap Veendam FC Den Haag Eindhoven Heracles Extra competitie: 2 1 0 5 6-1 2 0 0 4 3-0 2 0 1 4 6-4 2 0 1 4 4-4 1 1 0 3 3-0 1 1 0 3 6-4 111 3 5-1 111 3 3-4 111 3 2-4 10 1 2 4-3 1 0 2 2 3-3 1 0 2 2 4-7 1 0 2 2 3-7 0 11 12-3 0 11 13-8 0 0 3 0 1-5 SC Cambuur FC VW 1 FC Den Bosch 1 110 0 2 3-1 (5-4) 2-0 (2-4) 0-2 (4-2) 1-3 (4-5) Zaterdag 5 februari: PEC Zwolle-Willem II PSV-Helmond Sport NAC-Ajax Zondag 6 februari: Roda JC-AZ '67 FC Twente-FC Utrecht NEC-Feyenoord Sparta-Fortuna S. Excelslor-Go Ahead Eagles Haarlem-FC Groningen Eerate divisie: Zaterdag 5 februari: MW-SC Cambuur Zondag 6 februari: Volendam-Telstar SC Heerenveen-Vltesse FC VW-SW FC Den Haag-Eindhoven DS 79-FC Den Bosch SC Wagenlngen-SC Heracles Extra wedstrijd: SC Veendam-De Graafschap Eredivisie: 1. Koolhof (PSV) Houtman (Feyenoord) 3. Talan (AZ '67) Kleft (Ajax) 5. Thoresen (PSV) Erwln Koeman (FC Groningen) 7. Vanenburg (Ajax) Carbo (FC Utrecht) Holverda (Sparta) 10. Raeven (Roda JC) Eerste divisie: 1. Rontberg (FC Den Haag) 2. Kramer (Volendam) 3. Van der Horst (Den Bosch) Schouwenaar (Den Bosch) 5. Tol (Volendam) Van de Akker (Vitesse) 7. Schulting (SC Heerenveen) Könemann (SW) Guyt (Volendam) Evers (DS 79) 11 10 Jurri Koolhof. Prijsvragen Lotto: 1-3-9-17-18-33. Reserve: Inleg: f. 3.382.144,00. Prijzen: 1.600.000,00. Cijfers pel: 104747. Supertrio: 1-6-8. Niet gestart: Omzet: f. 196.662,00. Uitkering: 94,30. Spiel 77: 1534135. PEC Zwolle onthutst AZ ALKMAAR AZ'67 heeft zaterdagavond vijf kwartier met zijn hoofd in de wolken gelopen. PEC anderhalf uur met de voeten stevig op de grond. Dat verschil in menta liteit was de stevige basis voor de Zwolse overwinning van 3-0. „Ik heb", vertelde na af loop PEC's trainer Cor Brom, „vaak sportmensen gezien die helemaal leeg het einde van een wedstrijd bereikten. Meestal atleten, zelden voet ballers. Dit elftal echter wil wel zijn energie totaal gebrui ken en bewijst dat keihard werken de basis van ieder succes is". Waar AZ aan de 6-0 tegen Twente hoogmoed had over gehouden, putte de Zwolse groep, zonder de geblesseerde Van Kooten, uit de overwin ning van 5-0 op Roda JC al leen maar meer wil en een grote portie zelfvertrouwen. „Van de week merkte ik het al", constateerde Hans Eijken- broek, wat bitter, „de spelers leefden nog met de wedstrijd van Enschede, niet met die van PEC. Zij dachten aan de vorige gewonnen wedstrijd, niet aan wat moest komen. Ze droomden al weer van Euro pees voetbal, daardoor speel den ze zaterdagavond onvol wassen en onevenwichtig". PEC Zwolle maakte in Alk maar meer fouten dan AZ. Zeker na het eerste half uur, toen de macht om de Alk- maarders al op eigen helft aan te pakken en aanvallend te spelen wegebde omdat de bal, ondanks alle goede bedoelin gen, gewoon niet in de ploeg gehouden kon worden. De Zwolse verdediging bleef koel toen de druk na rust groeide en maakte geleidelijk Talan, Gaasbeek, Tol en Tik tak onzichtbaar. Die achter hoede onderstreepte boven dien het ontbreken van iedere vorm van intelligentie in de statische Alkmaarse aanval. Net als de Zwollenaren greep ook AZ verdedigend van tijd tot tijd mis. Jonker, Arntz en Hovenkamp bijvoorbeeld. In die gevallen was er niemand om te corrigeren. Daardoor scoorden Van Roon (18e mi nuut), Dijkstra (72e) en Van der Hengst (83e). Het betekende de derde en grootste thuisnederlaag van AZ. AZ'67 - PEC Zwolle 0-3 (0-1): 18. Van Roon 0-1, 72. Dijkstra 0-2, 83. Van der Hengst 0-3. Scheidsrechter: Draaisma. Toeschouwers: 4400. Geel: Hendriksen (PEC) en Tiktak (AZ'67). AZ'67: Treytel; Reijnders, Filippo, Hovenkamp. Steinmann (Sund- strup); Arntz. Jonker, Tiktak; Gaas beek. Talan. Tol. PEC Zwolle: Raven; Scheve, Drost, Kamstra, IJzerman; Hendriksen, Van der Hengst, Visscher; Riemens, Van Roon, Dijkstra. AMSTERDAM Ajax zal de wekén rond carnaval gebrui ken om zich, wegens het aflo pen van negen spelerscontrac ten, te orienteren op het nieu we seizoen. Voor die tijd ver wacht de club antwoord van de jonge Deen Michael Lau- drup op de voorstellen die Ajax hem heeft gedaan. Trai ner De Mos benut dezelfde periode om Johan Cruijff weer fit te krijgen. Gisteren was de oude meester rust ge gund voor de wedstrijd tegen Haarlem (6-1), volgende week zal hij vrijwel zeker ook niet gebruikt worden tegen NAC en met het vrije carnavals weekeinde in het vooruitzicht betekent het dat Cruijff pas op 20 februari weer moet voetballen. In de wedstrijd tegen Haar lem, vorig seizoen zijn eerste op de weg terug, kon Cruijff gemakkelijk gemist worden, Schoenaker (geblesseerd) trouwens ook. Het uit nood zaak sterk verjongde elftal van de landskampioenen speelde zoals het wilde door dat Haarlem door niet al te sterke momenten van bij- na-international Edward Met god een zeer snelle achter stand opliep en daardoor niet toekwam aan de noodzakelijk aanpassingen aan Ajax <der- -mansvoorhoede. Haarlem ging steeds slechter voetbal len en werd alleen maar niet volledig onder de voet gelo pen doordat De Mos op de stand 5-0 zijn vleugels Ólsen en Vanenburg verving door respectievelijk de zeventien- -jarige Edwin Bakker (vorig seizoen nog een B-junior) en Van f Schip. Het wervelende Ajax, dat het, werk al had afgemaakt, werd een chaotisch Ajax dat Haar lem de blamage van een pijn lijke nederlaag bespaarde. „Ik wil", zei De Mos, „dit elftal wel eens zien wanneer er on der druk moet worden ge speeld. Daarvan was dit keer geen sprake". Haarlem kreeg gewoonweg geen kans de tegenstander ook maar enigszins in moei lijkheden te brengen. Ajax was na de vijf doelpunten, die FC Groningen vorige week in Amsterdam had gemaakt en na een week waarin toch het een en ander tegen de spelers is gezegd, optimaal gemoti veerd. Het nieuwe centrale- -verdedigersduo Mölby/Op- hof speelde foutloos, de dub bele centrumspits Kieft/Van Basten was door de passiviteit van Van Basten een minder geslaagd experiment. Kieft, die in de markt zou zijn voor een ruil met Michel van de Korput van AC Torino, ech ter bereikte in een snel han delende ploeg weer zijn ni veau van vorig seizoen. Na vroege doelpunten van Kieft en Olsen leek Haarlem gelei delijk toch enige greefc op de wedstrijd te krijgen, al ge beurde het veel minder in drukwekkend dan FC Gro ningen een week eerder deed. Kort voor rust werd het Haarlemse verweer echter de finitief gebroken door een* splijtende pass van Mölby naar Olsen. De kleinste Deen liet Van Basten het derde doelpunt maken. In het eerste kwartier van de tweede helft zorgden Kieft en Rijkaard voor 5-0 en toen was het kwa liteitsverschil in eerlijke cij fers uitgedrukt. Bakker maakte het zesde doelpunt terwijl hij aan de derde mi nuut van zijn eredivisiede buut bezig was en Keur scoor de tien minuten voor tijd te gen toen Schrijvers voor het eerst in de wedstrijd met een moeilijke situatie werd gecon fronteerd. De 17-jarlge invaller Edwin Bakker scoort de zesde treffer voor Ajax. Ajax - Haarlem 6-1. (3-0). 2. Kieft 1-0, 8. Olsen 2-0, 41. Van Basten 3-0, 57. Kleft 4-0, 58. Rijkaard 5-0, 77. Bakker 6-0, 79. Keur 6-1. Scheids rechter Mulder, toeschouwers: 10.200. Ajax: Schrijvers; Molenaar, Mölby, Ophof, Boeve; Lerby, Rijkaard; Va nenburg (Van t Schip), Van Basten, Kieft, Olsen (Bakker). Haarlem: Metgod; Masefield, Huyg, Nijholt, Leysner; Kleton (Keur), Haar en Balm (Tol), Verkaik, Böc- kling, Knstiansen. TILBURG Ook de (ver dienstelijke) rentree van Epi Drost heeft FC Twente niet kunnen behoeden voor de vierde achtereenvolgende ne derlaag. Willem II won welis waar met slechts 1-0, maar FC Twente bleef wel met lege handen staan. En dat was een hard gelag voor de ploeg van trainer Kohn, die in matigheid niets onderdeed voor de Tilburgers. De angst om te verliezen be heerste beide teams, die van uit die straffe mandekking een risicoloze partij speelden. Van Mierlo werd na een uur spelen de matchwinner. Mar- kwam te staan, tin' Vreyssen werd het tenslot te allemaal teveel. Uit nijd Willem II - FC Twente 1-0 (0-0): 61. vergreep hij zich kor. voor V« Cor- tijd aan Hoyer, hetgeen hem vreysen (Twente), prompt op een gele kaart Willem II: Verkerk; Van der Ven, Sparta kom knap terug HELMOND Met sterk po tie- en brutaal aanValss heeft Sparta zaterdagavo Helmond Sport op eigen v knap bedwongen. De Rott dammers wisten halverwi de tweede helft een acht stand van 2-0 ongedaan maken. Een kwartier voor 1 einde werd de stand bereikt. Door het sterke posities van Sparta kon Helmo Sport moeilijker dan gebr kelijk op „De Braak" de vo balfantasieën ontplooien. H verwege de eerste helft pre teerde de van een blesst herstelde Lubse bekwaï van een fout van Andriess Sparta liet zich echter di die tegenslag niet ontmoe gen en stuurde duidelijk i op een conditionele slijta, slag. De Rotterdammers hi den daarbij het geluk dat V der Hooft drie gave acties afstuiten op doelman mannoy. Halverwege de tweede h( echter leek Dijkstra de sti definitief te beslissen toen een sublieme pass van der Hooft benutte. In dezel minuut echter scoorde Lei keek op een pass van uitbl ker Van Gaal voor Sparta gen en nog geen tien minu later kregen de Rotterda mers loon naar werken t( Van Gaal vanaf de rand i het strafschopgebied laag schoot. Helmond Sport - Sparta 2-2 (1-0)- Lubse 1-0, 68. Dijkstra 2-0, 68. L« keek 2-1, 77. Van Gaal 2-2. Sche rechter: Bakker. Toeschouw 6000. Helmond Sport: Versfeld; Kli sen, De Wert. Lacroix, Ribben Meeuwsen, Edelbloedt, Strijbo Dijkstra; Lubse (Cramer), Van Hooft. Sparta: Formannoy; Blind, Geoi Andriessen, Van Tiggelen; I keek. Van Gaal, Van den Meijer; Heale (Olde Riekerink), 1 verda. SITTARD Fortuna gaat moeilijke tijden tegemoet. Na de ne derlaag met 1-0 gistermiddag in De Baandert tegen Excelsior ziet de toekomst er niet zo rooskleurig uit voor de ploeg uit Sittard. Zeker niet als men in aanmerking neemt dat de twee volgende klussen (Sparta uit en PSV thuis) niet direkt de ge makkelijkste zijn. Excelsior boekte een verdiende en tegelij kertijd een belangrijke overwinning. Vooral het middenveld van Fortuna liet het volledig afweten. Daar won Excelsior dan ook de slag op de glibberige grasmat. Blanker scoorde in de tweede helft. Dekker schoot 10 minuten voor tijd tegen de kruising. Fortuna S - Excelsior 0-1 (0-0); 65. Blanker 0-1. Scheidsrechter: Geurds. Toe schouwers: 6000. Fortuna S: Hansen; Maessen, Dekker, v.d. Berg (Eleveld), Schrijnemakers; Bux, Pfennings, Koevermans, Van Well. Augustin (Smeets), Ruys. Excelsior: Storm; Leenheer, Bijl, Rutjes, Ridderhof; Van Tour, Pattinama, Van der Padt; Blanker, Van Goozen, De Leeuw. Krijgh, Huybrechts, Braam; Hoyer, Van der Veen, Soffers; Gozems (Ja- cobsen), Nelemans, Van Mierlo FC Twente: Van Gerven; Mentink, Drost, Dilling, Koopman; Birkedahl, Pauls (Van Benthum), Kila; Vrey sen, Ashcroft (Roord), Piasmans. UTRECHT NEC vierde gisteren in de Galgenwaard de 2-2 tegen FC Utrecht als een winstpunt. In feite was het gelijke spel een verlies- punt van de Nijmeegse degra datiekandidaat. NEC was ze ker winnaar geworden als de ploeg op techniek was blijven spelen, zoals in de eerste helft toen het klassevers'chil met een voorsprong van 2-0 maar zwak was uitgedrukt. Na de pauze verloor de Nij- DEVENTER Go Ahead Eagles heeft in de thuiswed strijd tegen mede-degradatie kandidaat NAC (0-0) het pu bliek niet kunnen overtuigen van de wil om in de resteren de competitieduels het eredi visieschap voor Deventer te behouden. Reeds een kwartier voor het einde van het uiterst povere duel verlieten de eer ste supporters diep teleurge steld de Adelaarshorst. Go Ahead Eagles - NAC 0-0. Scheidsrechter: Thomas. Toeschou wers: 3500. Geel: Voskamp en Schrijver (Go Ahead) en Waslander (NAC). Go Ahead Eagles: Van Engelen; Woudsma, Schrijver, Oude Wesse- link, Witbaard; Smit, Fühler (Eijkel- kamp). Voskamp; Small, Boerebach (Schuurman), Ten Cate. NAC: Van der Meulen; Joore, Krij- nen, Heere, Dusbaba; Smits, Waslan der, Van der Borgt; Van Schljndel, De Schepper, Janssen. GRONINGEN FC Groningen heeft gisteren de gehele wed- stijd tegen Roda JC (4-0) met onmiskenbaar veel kwaliteit ge domineerd. En in feite was het een voortdurend eenrichtings verkeer. De grote man bij de Groningers was de kleine mid denvelder Keukens, die een briljante partij speelde. Hij werd kort voor het einde uit de ploeg gehaald om het opgetogen pu bliek de gelegenheid te geven hem met een klaterend applaus naar de kleedkamer te begeleiden. Al in de negende minuut prikte de beweeglijke Keukens de bal in het doel van Roda. De Groningers bleven zonder onderbre king aanvallen. Na een half uur knalde Ronald Koeman via de onderkant van de lat in. Na de pauze bleef Groningen voortdu rend aanvallen. Het leverde nog treffers op, van "Erwin Koe man en McDonald. Er deed zich in de eerste helft een incident voor. Achter het doel van Roda werd een spandoek met het woord „Jood" zicht baar. Voorzitter de Vries van FC Groningen greep onmiddel lijk in en liet het doek weghalen. FC Groningen - Roda JC 4-0 (2-0). 9. Keukens 1-0. 31. Ronald Koeman 2-0. 56. Erwin Koeman 3-0. 75. McDonald 4-0. Scheidsrechter Bosman. Toeschou wers 13.000. Geel: Mulder (FC Groningen) en Boere (Roda JC). FC Groningen: Tukker; Steenge, Hiddink, Waalderbos, Mulder, Ronald Koeman, Erwin Koeman, Keukens, Broeken, McDonald, Jans. Roda JC: Smits; Van der Ven, Ehlen, Degens, Hanssen, Calderwood (Cre- mer), Klein, Van Geel, Hofman (Raeven), Boere, Eriksen. meegse formatie de behi sing. Het spel werd, tijd het Utrechtse wanhoopsoff sief, meer op benen dan op bal gericht. Niet zo slim,, begrijpelijk. Tenslotte NEC niet zo vaak voor in uitwedstrijd tegen de ploeg de bovenste helft van ranglijst. Het kostte de Nij genaren wel een punt. De thuisclub had over fort niet te klagen. De Kn kreeg twee keer dicht doel een schietkans, schoot beide keren raak voorkwam hiermee een i concert bij het einde van wedstrijd. FC Utrecht - NEC 2-2 (0-2): 15. f per 0-1, 28. Wanders 0-2, 61. et De Kruyk 1-2 en 2-2. Scheidsr ter: Blankestein. Toeschouv 6000. Geel: Van Tamelen en caat (FC Utrecht), Janssen, en Wijnberg (NEC). FC Utrecht: Van Ede; Van T; len, Advocaat, De Kruyk, F1 Verrips (Van de Akker), Ki Adelaar; Van der Lem (Van L Carbo, Monster. NEC: Schellekens; Willemse, Vi Wijnberg, Selbach; Wanders, bers, Grim, Vievermans; Hel! Janssen. BREMEN Werder Bremen heeft zaterdag een einde gemaakt aan de lange reeks ongeslagen competitiewedstrijden van de Westduitse kampioen Hamburger SV, die op 30 januari vorig jaar was ingezet. De ploeg van Ernst Happel was 36 wedstrijden ongeslagen Werder Bremen zegevierde in de noordelijke derby in een met 40.000 toeschouwers uitverkocht stadion met 3-2. Door deze nederlaag slonk de voorsprong van HSV op Bayern Mumchen, dat met 5-3 won bij Fortuna Du.sselforf, tot een punt. Werder nam in het zonder supportersrellen gepaard gaande duel op een belangrijk moment in de wedstrijd een voorsprong van 2-0. Vijf minuten voor rust opende Vo:ller de score en enkele seconden voor het rustsignaal verdubbelde Neubarth de voor sprong. Happel gaf HSV wat meer stootkracht door de Deense aanvaller Bastrup in te zetten. De blonde spits scoorde direct na de pauze. De titelverdediger was in het eerste kwartier van de tweede helft superieur, maar slaagde er niet in de gelijk te ma ken. Bij een counter in de 66e minuut passeerde Mo:hlmann doelman Stein voor de derde keer. Het tweede Hamburgse doel punt, van Jacobs, deed er twee minuten voor tijd niets meer toe. ENGELAND Met moeite heeft bekerhouder Tottenham Hotspur zich geplaatst voor de achtste finales van het toernooi om de FA Cup. Op ei gen terrein versloeg de Londense ploeg West Bromwich Albion met 2-1. Nadat Whitehead de bezoekers in de tiende minuut van de tweede helft aan een voorsprong had geholpen, maakte Crooks gelijk. Een kwartier voor tijd bracht Gibson de Spurs op winst. De Cupwinnaar, zaterdag weer zonder Hoddle, is nu ze ventien bekerwedstrijden achtereen ongeslagen. Liverpool, bereikte de laatste zestien door Stoke met 2-0 terug te wijzen. Dalglish maakte de driehonderdste goal uit zijn loop baan, de tweede treffer kwam op naam van Rush. Manchester United en Aston Villa kwamen verder door overwinningen op Luton (2-0) en Wolverhampton (1-0). Crystal Palace uit de tweede divisie schakelde het een klasse ho ger spelende Birmingham uit. Twee andere ploegen uit de twee de divisie, Leeds en Fulham, dwongen een replay af. Leeds hield gelijke tred met Arsenal (1-1) en Fulham boekte dezelfde score bij Watford. Aberdeen, de houder van de Schotse voetbalbeker, heeft volle dige medewerking gehad van tegensstander Hibernian om zich te plaatsen voor de achtste finales. Een mistrap van Schaedler en een blunder van doelman Rough leidden tot twee doelpun ten. Aberdeen zegevierde met 4-1. Celtic en Glasgow Rangers kwamen zonder kleerscheuren door de vierde ronde van het toernooi. Celtic was in een uitwedstrijd te sterk voor Clydebank (3-0) en Rangers schakelde, eveneens op vreemde grond, Fal kirk (2-0) uit. BELGIE Het topduel in de Belgische competitie tussen Anderlecht en Standard Luik is onbeslist geëindigd: 1-1. Anderlecht bleef door dit resultaat lijstaanvoerder met een punt voorsprong op de Luikse titelverdediger. Standard Luik, dat thuis speelde, leek kansloos toen zevé nuten na de rust, bij een stand van 0-0, Poell naar de kle mers werd gestuurd voor een dubbele boeking. Nog geen n later opende Vandenbergh de score voor Anderlecht. Sta kwam echter toch terug. Tahamata benutte een strafsch een overtreding van De Groote. Club Brugge, derde op de ranglijst, kon niet van de halv stap van de beide topploegen profiteren. De formatie van Kessler verloor in een uitwedstrijd van Lokeren: 0-2. Vi Gijp benutte in de eerste minuut van de tweede helft een schop. Nog geen minuut later maakte Van Cauter er 2-( Antwerp kwam door winst met 2-0 bij Cerkel Brugge op j hoogte met Club Brugge op de derde plaats. Petersson en kas maakten de doelpunten. AS Roma is in de Italiaanse competititie een punt uitgelof Verona. Roma zegevierde thuis met 1-0 over Sampdoria. V kwam tegen Juventus niet verder dan 0-0. Napoli won r gradatieduel tegen Catanzaro met 2-1. Ondanks een gelijk spel op eigen terrein tegen Espafio heeft Real Madrid de leiding in de Spaanse voetbalcorn behouden. De „Koninklijke" heeft nog maar een punt sprong op Athletic de Bilbao, dat thuis Zaragoza met 1- sloeg.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12