Provincie wil kolenstook in Westiand voorkomen Amerikaanse atoomparaplu steeds minder effectief /weer Katholieke Raad voor Israël gaat zich meer roeren Onderzoek naar mogelijke gevaren bestrijdingsmiddelen bloembollenteelt j Adres nf CekLe Goumrit Kabinet: Algemene arbeidstijd- korting ongewenst Veersgesteldheld van gisteren Weer Mai Min Neer tamp tamp alag [msterdam geh.bew. 9 - 6 mi e Bilt geh.bew. - - 6 mi ï°n pilt tockholm llanboel ^BINNENLAND/BUITENLAND" CeidóeSoirumt Koekjesfabriek afgebrand: 6 miljoen schade HARDERBERG Het banketbak kersbedrijf Hofman in Lutten (ge meente Hardenberg) is gisteren in vlammen opgegaan. De politie van Hardenberg taxeert de schade op zes a zeven miljoen gulden. Door het vele bakkersvet dat in de fa briek aanwezig was, ontstond zo'n dikke rook, dat de weg Hardenber- g-Lutten gistermiddag urenlang noest worden afgesloten. Banket bakkersbedrijf Hofman is gespecia liseerd in het bakken van koekjes, leeft dertig mensen in dienst en is Een dochteronderneming van de fir- na Van der Heul in Assen. De oor zaak van de brand is niet bekend. NEDERLANDSE DAGBLAD PERS: NOS verplicht tot levering van programmagegevens AMSTERDAM De NOS heeft volgens het om- roepbesluit de plicht de verkorte programmagege vens van radio en televisie te leveren. Ze kan niet eenzijdig de voorwaarden vaststellen. Dit zei K.J. van der Zande, algemeen secretaris van de Neder landse Dagblad Pers (NDP) gisteren in een reac tie op het dreigement van de omroep te stoppen met het verstrekken van de programmagegevens. Volgens Van der Zande heeft de NDP gevraagd de status quo te handhaven zolang er onderhandeld wordt. „Dit noem ik geen onderhandelen", aldus Van der Zande. Hij zei dat de NDP met eventuele maatregelen wil wachten totdat blijkt dat de om roep het dreigement ook werkelijk uitvoert. Zeeland wil toch vaste oeververbinding Westerschelde MIDDELBURG De staten van Zeeland houden met gedeputeerde staten van Zee land vast aan de aanleg van de vaste oever verbinding over en onder de Westerschelde ondanks het besluit van minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat om de zaak niet te laten doorgaan. De staten menen dat de met het rijk gemaakte afspraken over de aanleg nagekomen moeten worden. Boven dien zullen er tijdens het gesprek met de vaste kamercommissie van verkeer en wa terstaat op 8 februari zo veel nieuwe argu menten over financiering en vervoersprog- noses aangedragen worden, dat de Kamer alsnog zal beslissen tot de aanleg van de vas te oeververbinding en de minister zal laten terugkeren op haar besluit. Fransen brengen geld massaal naar Zwitserland NICE Fransen hebben sinds de verkiezing van Francois Mitterrand tot president van Frankrijk op 10 mei 1981 zo'n 500 miljard frank (ca. 194 miljard gulden) in het geheim op rekeningen bij Zwitserse banken gestort, zo heeft het Zwitserse parlementslid Jean Ziegler gezegd op grond van berekeningen in Zwitserland. Het bedrag is tien keer zo groot als de schatting van Franse deskundigen en Ziegler gelooft dat de illegale kapitaalstroom van Frankrijk naar Zwitserland de laatste tijd, zelfs toeneemt. Hij beschul digde de Zwitserse banken ervan dat ze steun geven aan „sabotage op grote schaal tegen de Franse rege ring". Het absurde van de kapitaalvlucht uit Frank rijk is volgens het parlementslid dat de Franse rege ring zich bij de banken in Zwitserland in de schulden moet steken om te voorkomen dat de Franse frank zo sterk in koers daalt dat een nieuwe devaluatie nodig wordt. ZATERDAG 29 JANUARI 1983 PAGINA 5 DEN BOSCH „Het bewustzijn dat het christendom wortelt in het jodendom, is ook in katholieke kring de afgelopen tientallen jaren duidelijk gegroeid. Vooral sinds het tweede Vaticaans Con cilie. Toch getuigt de opstelling van de rooms-katholieke kerk ten opzichte van het jodendom en ten opzichte van Israël nog steeds van veel onbegrip. Tegen deze achtergrond wil de Katho lieke Raad voor Israël (KRI) zijn stem de komende tijd wat lui- j der laten klinken". Aldus de voorzitter van de Raad, de Amsterdamse deken pastor J. Keet gisteren op een bijeenkomst in Den Bosch waarop aan dacht werd gevraagd voor de doelstelling en de activiteiten van deze onderafdeling van de op oecumene gerichte St.Willibrord Vereniging. Daarbij kwam begrijpelijkerwijs het feit ter sprake dat de rooms-katholieke kerk volhardt in haar weigering de staat Israël te erkennen, terwijl anderzijds paus Paulus VI vorig jaar wel besloot tot een officiële ontvangst van PLO-leider Jas- ser Arafat. Ook de afwijzing door kardinaal Willebrands van de verklaring die de Raad van Kerken in mei 1981 heeft uitgege ven over het anti-semitisme, werd fel gehekeld. Die verklaring is ten onrechte in het vergeetboek geraakt, zo vindt de raad. De Katholieke Raad voor Israël is in het begin van de jaren vijf tig opgericht door wijlen mgr.dr.A.Ramselaar. Zijn uitgangspunt was dat het Nieuwe Testament niet in zijn volheid kan worden verstaan als het niet in de context van de joodse bijbel wordt geplaatst. Hieraan gekoppeld koesterde hij de verwachting dat tendenzen tot anti-semitisme onder christenen zouden kunnen worden uitgeroeid indien ze zich van de joodse achtergrond van hun geloof ten diepste bewust zouden worden. Geïnspireerd door mgr.Ramselaar tracht de KRI inmiddels al een kleine der tig jaar een brug te slaan naar het jodendom. Waarbij „gelijk waardigheid" in de dialoog een centrale notie is en men zich i verre houdt van de gedachte dat het christendom de vervulling zou zijn van het jodendom en daarom „in de plaats" van de jood- i se religie zou zijn gekomen. „Maar we hebben tot nu toe als het ware in de sacristie gezeten", i aldus het raadslid drs.P.van Boxel, verbonden aan de Vakgroep Nieuwe .Testament van de Rijksuniversiteit Utrecht. „We willen meer bekendheid krijgen en daardoor meer invloed kunnen uit oefenen. Van Boxel is hoofdredacteur van het aan de KRI ge- lieerde blad Ter Herkenning, dat dezer dagen een groot num mer heeft uitgebracht met als oogmerk de discussie over de eer der genoemde verklaring van de Raad van Kerken over anti- i semitisme nieuw leven in te blazen. Namens de KRI sprak de Amsterdamse bijbelexegeet drs.J.Engelen de wens uit dat ook de officiële woordvoerders van de katholieke kerk zich nader be zinnen op de joodse bronnen van hun geloof. „Laat ze bijvoor beeld eens nadenken over het Onze Vader. Als Jezus zegt: „Onze Vader" denkt hij op de eerste plaats aan Abraham. Maar wie realiseert zich dat nog?". LEIDEN Onderzoekers ✓an de Leidse universiteit oeginnen volgende maand met een onderzoek naar ie mogelijke gevaren van het werken met bestrij dingsmiddelen in de bloembollenteelt. De Voe dingsbond FNV heeft om een dergelijk onderzoek gevraagd, nadat geen dia gnose viel te stellen van werknemers die over hun gezondheid hebben ge klaagd. Volgens de onderzoekers is ge bleken dat de werknemers de gevaren en risico's van de ge bruikte bestrijdingsmiddelen nauwelijks kennen. Sommige bedrijven zouden verboden be strijdingsmiddelen gebruiken. De beroepsziekten van men sen die omgaan met bestrij dingsmiddelen, zouden niet sy stematisch worden bijgehou den. De controle van de Ar beidsinspectie, zou te wensen over laten. Het onderzoek richt zich ook op de invloed van de middelen op het milieu en op de beschikbaarheid van alternatieve middelen. De Leidse Wetenschapswinkel en de Voedingsbond FNV houden voor alle betrokkenen op dinsdag 8 februari een openbare bijeenkomst in Lisse. De Voedingsbond FNV laat zich voorzichtig uit over het onderzoek. Het wordt een „precair onderwerp" genoemd dat al ruim een half jaar bin nen de bond speelt. Gevreesd wordt dat de bedrijfstak door het onderzoek en de publiciteit daaromheen kan worden ge schaad. Tijdelijk meer belasting voor hogere inkomens (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren besloten dat per 1 april over de hogere inko mens meer inkomstenbelasting moet worden betaald. Het gaat hier om een maatregel die al leen dit jaar geldt en die be doeld is om koopkrachtverbe tering voor lagere inkomens te financieren. De opbrengst van de maatregel is begroot op 580 miljoen gulden. Belastbare inkomen van 15.000 en 20.000 worden niet tijdelijk extra belast; be lastbare inkomens van 30.000 en 40.000 met 73; van 60.000 met 295; van 80.000 met 489 en van 120.000 met 988. De kleine moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee voor deze krant wordt nu graag beloond met een replica van het vertederende schepseltje ET, uit de gelijknamige film. Noteer m.i.vals nieuwe a-,v^.w van de Leidse Courant Adres Postcode/Plaata Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal I Stuur een ET naar: I Naam Postcode/Plaats1 Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - I naar: Leidse Courant, antwoordnummer 232, 2500 VG Den Haag j aRomeinse in [jjrep en roer te (Van onze correspondent Cees Manders) rdROME Op het enige plein kin Italië waar nooit gedemon mag worden, het plein het parlementsgebouw, "Lebben Italiaanse feministen leze week een betoging ge- iouden uit woede over twee ajjebeurtenissen in het gebouw "ran de Italiaanse Tweede Ka- grootste woede betrof het 'erwerpen van een wet. Maandenlang hebben Italiaan feministen stad en land af om bij elkaar 300.000 hjiandtekeningen voor „hun" et te verzamelen: de wet op etjë sexuele gewelddaden. Op it ogenblik moeten de vrou- ën die slachtoffer zijn gewor- len van sexueel geweld naar Ie politie om een klacht in te il^ienen, de bewijzen leveren en agbor de rechter in geuren en r«fleuren vertellen wat er ge- :urd is. De nieuwe wet zou ie voor vrouwen verne derende situatie een eind ma den door van de sexuele ge welddaad een misdrijf te ma- "";en, dat de justitie uit eigen iweging moet vervolgen, 'rouwelijke parlementsleden adden aanvankelijk vele lannelijke collega's kunnen 'ertuigen van de noodzaak n de wet. Maar de mannen iten de vrouwen in de steek, een geheime stemming de de meerderheid van de lachte afgevaardigden de lem van hun mannelijk gewe en, en het wetsvoorstel haalde Jet niet. [De woede van de vrouwen Ichtte zich toen vervolgens op Jn van de hoogste functiona- Fssen van het parlement, de 'iristen-democratische profes- »r Teodosio Zotta, die zich de fgelopen zomer heeft vergre en aan een ondergeschikte, je vrouw in kwestie heeft een If jaar over de verkrachting izwegen, bang als ze was jaar werk te verliezen. Maar ideren hebben dit schandaal ider de aandacht gebracht in de voorzitter van het par- iment, mevrouw Jotti, die na in eigen onderzoek de zaak left overgedragen aan de Ro- ieinse justitie. De professor itkent alles en op grond van nog steeds geldende wet zal vrouw moeten bewijzen, it de professor haar echt left aangerand, hetgeen niet makkelijk zal zijn. DEN HAAG De ont wikkeling dat tuinders in het Westiand overgaan op kolengestookte installaties moet worden tegenge gaan. Dit schrijft het be stuur van Zuid-Holland aan minister Winsemius (Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Mi lieubeheer). Volgen'; het bestuur hebben sommig.- tuinders al kolenge stookte installaties aange schaft. De ontwikkeling om op kolen over te gaan als brand stof wegens de stijgende gas- prijzen vervult het bestuur van Zuid-Holland met zorg. Kolenstook zou leiden tot on aanvaardbare luchtverontrei niging. Ook verwijdering van reststoffen is moeilijk, zegt de provincie, die zich baseert op een onderzoek van TNO naar de gevolgen voor het milieu en de mate van luchtverontreini ging als het Westiand zou overgaan op conventionele ko lenstook. Het provinciebestuur pleit bij de minister voor een regionale of provinciale aan pak bij het afgeven van ver gunningen voor koleninstalla- ties. Thans moeten tuinders bij de gemeente een vergunning aanvragen als zij op kolen wil len overgaan. Dat schept vol gens de provincie alleen maar onduidelijkheid. Het bestuur dringt er bij de minister op aan mogelijkheden te schep pen voor een provinciale aan pak. l',feministen in Dertig doden bij ontploffing Libanon Een bomexplosie gistermiddag in een auto in het stadje Shtoura in de Oostlibanese Bekaa-vallei, dat door Syriërs en Palestijnen wordt beheerst, heeft aan tenminste dertig mensen het leven ge kost en een gebouw van de PLO volledig verwoest. Reddingsploegen waren urenlang in touw om de doden te bergen. Het Front voor de Bevrijding van Libanon van buitenlanders heeft zich voor de aanslag -verantwoordelijk gesteld. Het gebouw zou vol gelegen hebben met munitie. PGGM komt met hypotheek voor lagere inkomens ZEIST Het pensioenfonds PGGM introduceert volgende maand een nieuwe hypotheek, die gekoppeld zal zijn aan het loon van de hypotheekgever. De lasten van de hypotheek kunnen hierbij stijgen dan wel dalen met de algemene loon ontwikkeling. PGGM wil de nieuwe hypotheek beproeven op een duizendtal nieuw te bouwen woningen. Mogelijk algemene personeels reductie in collectieve sector DEN HAAG Het kabinet gaat bekijken of het mogelijk is om door een algemene personeelsreductie te ontkomen aan zware personeelsverminderingen bij bepaalde departementen. Dat heeft premier Lubbers gisteren na afloop van het kabinetsbe raad bekend gemaakt. Vooral in de welzijnssector zouden harde klappen gaan vallen volgens de laatste voornemens. Aan dit laatste zou enigermate kunnen worden ontkomen door de nood zakelijke ombuigingen enigszins te herschikken over de ver schillende departementen, aldus Lubbers. Daarbij is een algeme ne personeelsvermindering een van de mogelijkheden waar het kabinet aan denkt. Lubbers zei dat het kabinet waarschijnlijk over een tot twee weken definitieve beslissingen over deze zaak zal nemen. (Vervolg van de voorpagina) Een algemene, bij de wet verplichte arbeidstijdverkorting acht het kabinet niet gewenst, ook niet voor bepaalde categorieën werknemers. Wel wordt het denkbaar genoemd dat in het me rendeel van de cao's deeltijdarbeid voor bepaalde categorieën wordt overeengekomen, waardoor er dan een „vrijwillige ver plichting" zou ontstaan. Wat de lastenverlichting betreft gaat de notitie uit van een ver laging van de sociale premies voor werkgevers, van verlichting van belasting, met name de vennootschapsbelasting, en het ver lagen van de energiekosten (elektriciteit goedkoper en een ver dubbeling van de energietoeslag). In de notitie wordt geconstateerd dat er een aantal belemmerin gen is voor arbeidstijdverkorting. Zo meent het kabinet dat er een minimumuurloon zou moeten komen in plaats van het nu bestaande minimumweek-of -maandloon. Immers, als de ar beidsduur wordt ingekort en daarvoor evenredig loon wordt in geleverd, dan kan het minimumloon niet in dezelfde mate wor den verlaagd. Omdat de hoogte van een aantal uitkeringen is gekoppeld aan de hoogte van het minimumloon, is het de vraag op welk aantal uren de koppeling voortaan moet worden geba seerd. De minister zal daarover advies vragen aan de Sociaal- Economische Raad. Ook streeft het kabinet naar een verlaging van de percentages van de minimumjeugdlonen. Die verlaging zou ook moeten wor den doorgevoerd in de jeugdlonen in de cao's. De regels voor het aanstellen en ontslaan van mensen zullen eenvoudiger moeten worden. Het kabinet denkt aan bijvoor beeld de mogelijkheid van arbeidscontracten voor een bepaalde tijd, waardoor het voor een bedrijf makkelijker zou worden in een tijdelijke behoefte te voorzien. Er zijn maatregelen genomen om ontslagprocedures bij de arbeidsbureaus te versnellen. Werklozen zouden met behoud van hun uitkering aan werk ge holpen moeten worden. Dat zou moeten gebeuren door middel van projectmatig opgezette activiteiten van de overheid. Via strikte voorwaarden moet voorkomen kunnen worden dat het gewone bedrijfsleven oneerlijke concurrentie wordt aangedaan. De toetsing zou in handen moeten komen van locale commissies. Ook denkt De Koning dat sommige van deze projecten voor werklozen door het particuliere bedrijfsleven kunnen worden uitgevoerd: stadsvernieuwing, monumentenzorg, landinrichting en bosbouw. Maar ook dan moet het gaan om projecten die an ders niet zouden zijn uitgevoerd. :RIEMELS macht stonden, veruit supe rieur. Men schuilde er comfor tabel onder, ook in Nederland, zonder er veel van af te weten of er mee te maken te hebben. Maar, zoals gezegd, door de ontwikkeling van de Russische bewapening die niet had stil gestaan ondanks het sluiten van de twee SALT-akkoorden in „het tijdperk der ontspan ning", was een nieuw ant woord, en nu in Europa zelf, nodig gebleken. Met de plaat sing van nieuwe raketten kon den de Amerikanen duidelijk maken dat hen de verdediging van West-Europa ter harte bleef gaan. Met andere woor den, zowel politiek als militair zouden de Verenigde Staten en West-Europa hierdoor aan elkaar zijn gekoppeld. Terzijde: de Engelsen en Fran sen, wijs geworden door de oorlogservaringen, hadden nimmér uitsluitend willen vertrouwen op die Ameri kaanse atoomparaplu. Zij bouwden hun eigen afschrik kingsmacht op en Frankrijk onttrok haar in 1963 zelfs aan het opperbevel van de NAVO, omdat men in geval van nood zelf aan de trekker wilde staan. De Duitsers gaven ove rigens juist op grond van die oorlogservaringen er de voor keur niet een eigen atoom macht op te bouwen. Zij waren er juist pacifistischer door ge worden. In het deze week hervatte overleg in Genève gaat het erom dat, wanneer de Russen hun eigen SS-20 raketten niet zullen terugtrekken, het geen moeilijk te verwachten is, gezien het grote overwicht dat zij in de afgelopen zeven 1'aar hebben opgebouwd, de coppeling met de Verenigde Staten overeind zal blijven, omdat daarmee West-Europa gevrijwaard wprdt voor nucle aire chantage 'door de Sovjet- Unie. Het laatste belangrijke nieuws over de vorige overle gronde in Geneve is wat dat betreft echter weinig bemoedi gend. De Amerikaanse en Russische onderhandelaar kwamen in de zomer van het vorig jaar in Genève tot een akkoord, waaruit de 108 in West-Duitsland te stationeren Pershing-II raketten waren verdwenen. Deze laatste ra ketten worden in de Sovjet- Unie het meest gevreesd, om dat ze in slechts enkele minu ten en met uiterst precisie doe len in de Sovjet-Unie kunnen raken. De Amerikaanse rege ring heeft het voorlopige zo- merakkoord van zijn onder handelaar gedesavoueerd, maar toch is de vraag gerecht vaardigd of zij bereid is de koppelingsgedachte inhoud te geven. Vallen immers de Pers- hing-II-raketten weg, dan is de afschrikking een lachertje, zo verklaarde deze week een Amerikaanse diplomaat. Hadden de Fransen deze week misschien toch gelijk toen zij maar het zekere voor het on zekere namen en deze week hun eigen afschrikkingsmacht op het plateau van Albion uit breidden met negen nieuwe grote raketten? PAUL VAN VELTHOVEN nering van nieuwe middellan- ge-afstandswapens als ant woord op de ontplooiing van de nieuwe verfijnde Russische SS-20-raketten. Deze wapens waren, anders dan de reeds bestaande en inmiddels verou derde SS-4 en SS-5 raketten, door hun precisie de eerste in hun soort om een rechtsstreek- se bedreiging te vormen voor steden- en militaire doelen in West-Europa. Schmidt redeneerde in zijn toespraak vanuit de strategie van het afschrikkingseven- wicht: zouden de Amerikanen hun strategische raketten op de Sovjet-Unie durven inzet ten, indien de Sovjet-Unie tot een (beperkte) aanval op West-Europa zou overgaan Met andere woorden, zouden de Amerikanen de vernieti ging van New York en Was hington willen riskeren, als Dortmund zou worden aange vallen door de Russen? Het antwoord was natuurlijk nee. Dat ontkennende antwoord hield in feite in dat de geloof waardigheid van de Ameri kaanse atoomparaplu in het geding was geraakt. Terwille van de geloofwaardigheid er van was daarom naar Schmidts stellige overtuiging een antwoord op de nieuwe Russische wapens een eerste vereiste. In een notedop is dit de voorgeschiedenis van het NAVO-besluit uit december 1979. Tegenstanders van het besluit wezen erop dat West-Europa toch beschikte over Ameri kaanse atoomraketten op vliegtuigen, de zogenaamde Forward Based Systems, waar een afschrikwekkende wer king vanuit ging, gelijkwaar dig aan die van de SS-20-ra- ketten. De waarde daarvan werd door de NAVO echter niet meer hoog aangeslagen, want deze vliegtuigen zouden namelijk gemakkelijk door het sterk verbeterde afweerge schut van de Warschaupact- landen kunnen worden uitge schakeld. Dat zij in de huidige onderhandelingen niet meer opduiken, bevestigt slechts hun geringe strategische bete kenis. Behalve militair-strategische, waren er voor het NAVO-be sluit van 1979, ook politieke redenen. De Westduitsers en nog een aantal andere Westeu- ropese landen, waaronder de Benelux, hadden na de oorlog afgezien van het opbouwen van een eigen atoommacht, omdat ze vertrouwden op de Amerikaanse atoomparaplu. Deze was, zolang de Russen nog aan het begin van de op bouw van. hun eigen atoom DEN HAAG In de niet aflatende stroom van voorstellen met betrek king tot de middellange- afstandsraketten, is de kans niet denkbeeldig dat men het zicht op de oor spronkelijke redenen van het befaamde NAVO-dub- belbesluit van december 1979 uit het oog verliest. De druk om in Genève tot een akkoord te komen, is zo overweldigend groot dat men aan de eigenlijke inzet van het overleg voorbij gaat. Wat was de voorgeschiedenis van het besluit? Op 28 oktober 1977 hield oud bondskanselier Helmut Schmidt een rede voor het in ternationale instituut voor strategische studies in Londen. Hij bepleitte daarin de statio

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5