eiden neemt initiatief om jouwbedrijf op te richten Dreigende sluiting van twee afdelingen Elisabeth Ziekenhuis ;;iden/regio INFORMATIEMARKT BEROEPSKEUZE M LEERLINGEN AAN STAGEPLAATS TE HELPEN oorschoten krijgt etscrossbaan urgemeester slaat rste paal hngalows Leimuiden Achttien maanden geëist tegen jeugdige straatrovers Twaalf maanden gevraagd voor verkrachting 13-jarig meisje CDA-raadslid Alkemade wil andere rioolrechtheffing CcidócSoiwant ZATERDAG 29JANUARI1983 PAGINA 3 Iet is goed zakendoen et Rijnsburgers" NSBURG „Het is goed zakendoen met isburgers". Dat zei gisteravond de heer De d van het gelijknamige aannemings- en wbedrijf uit Noordwijk tijdens de algeme- ledenvergadering van de veilingvereni- Flora. Hij sprak de massaal bijgewoonde nvergadering toe, nadat men unaniem ingestemd met de verkoop van de oude ing aan het bedrijf voor een bedrag van miljoen gulden. De leden besloten gister- id eveneens snel te beginnen met de ver uitbouw van het nieuwe veilingcomplex een ruimte van 10.000 vierkante meter de kopers. Ook werd besloten tot sa- iwerking met de veiling in Boskoop, zodat .(bloemenhandelaren binnenkort op het ngterrein ook hun bomen en heesters len kopen. Black-out oorzaak aanrijding DEN HAAG/LEIDEN De officier van justi tie, de heer Klein Breteler, heeft gisteren tegen een 33-jarige man uit Voorburg een boete van 500 gulden en zes maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. De Voorburger veroorzaakte op 17 februari 1982 in Voorschoten een aanrijding, waarbij twee men sen ernstig gewond raakten. De man reed op de T-kruising Raadhuislaan/Koningin Juliana- laan in Voorschoten rechtdoor en schepte met zijn auto een een 53-jarige wandelaar en een 13- jarige fietsster. Beiden moesten met ernstige verwondingen in het ziekenhuis worden opge nomen. De Voorburger vertelde, dat hij zich niets meer van het ongeluk kan herinneren. De man verklaarde, dat hij in de periode voor het ongeval aan ernstige spanningen leed en dat hij waarschijnlijk een blackout had toen hij op de T-kruising rechtdoor reed. De rechtbank doet op 11 februari uitspraak. Kamervragen over verdeling woonruimte in Sassenheim SASSENHEIM/DEN HAAG Het Kamerlid Lankhorst (PPR) wil dat staatssecretaris Brokx (VROM) een mening geeft over bepalingen die de gemeente Sassenheim hanteert bij het inschrijven van woningzoekenden. Het gaat Lankhorst om de regel in Sassenheim, dat een alleenstaande wo ningzoekende niet wordt ingeschreven als deze niet ouder dan 23 jaar is en toekomstig samenwo nenden alleen worden ingeschreven als zij samen minstens 38 jaar zijn. Lankhorst, die over de zaak schriftelijke vragen aan de bewindsman heeft ge steld, wil van Brokx weten of de bepalingen nog wel passen in een tijd dat algemeen het recht op inschrijving vanaf 18 jaar erkend wordt. Ook vraagt het Kamerlid of de bewindsman niet vindt dat de bepalingen in Sassenheim niet stroken met het belang van een eerlijke en doelmatige woon ruimteverdeling. Bejaarde beroofd LEIDEN Een 91-jarige vrouw is gistermiddag om kwart voor twee beroofd van haar hand tas in de Laat de Kanterstraat. De beroving werd gepleegd door een jongeman op een bromfiets. In de tas bevond zich een porte monnee en een portefeuille met onbekende in houd. HILLEGOM Evenals vorig jaar wordt maandag in de LTS St. Paulus aan de Garbialaan in Hillegom een zogenaamde „Infor matiemarkt" georgani seerd voor beroeps- en stu diekeuze. De markt is be doeld voor de derde en vierde klassers van de ma vo's en het lager beroeps onderwijs in de Bollen streek. De markt wordt opgezet in overleg met de dekanen van de verschil lende scholen. Het doel van deze markt is de leerlingen van de derde en vierde klas van het LBO en de MAVO en hun ouders te informeren over de onderwijs- en oplei dingsmogelijkheden na het behalen van het diploma. Aan deze markt werken een zestigtal opleidingsin stituten en scholen voor Middelbaar Beroeps On derwijs mee. Zij zullen al- lemaaJ in een stand infor matie en uitleg geven. Tijdens deze dag zullen ook veertien films worden' vertoond over techniek, administratie, dienstverle ning, verzorging en de Ko ninklijke Landmacht, Luchtmacht, Marine en Marechaussee. De infor matie-markt duurt 's mid dags van vier uur tot half zes en 's avonds van zeven tot negen uur. De films worden vanaf kwart over zeven vertoond. iDEN Vanuit de ge- e nte Leiden is initiatief omen om een bouwbe- op te richten. De ge- hoopt op deze ma- zo'n 50 lts-leerlingen stageplaats aan te 'nen bieden. In de hui- economische crisis bestaande bouwbe- 'tven nauwelijks bereid lingen voor één dag per week op te nemen. Daar een dergelijke stage noodzakelijk is voor het afleggen van examens, dreigt er voor de toekomst een tekort aan geschoolde bouwvakkers te ontstaan. Het idee voor een door de overheid opgezet bouwbe drijf komt uit de aanne merswereld. Het is de be doeling dat het bouwbe drijf in samenwerking met de regiogemeenten, de provincie en het ar beidsbureau wordt opge zet. Het bouwbedrijf zou klein schalige projecten aan moeten nemen in de verbouw of reno vatiesfeer. Als één van de eer ste projecten wordt de verbou wing van het Olgacomplex ge noemd. Daarnaast zou het bouwbedrijf als onderaanne mer bouwonderdelen (kozij nen, ramen, deuren) in eigen werkplaats kunnen vervaardi gen. Tenslotte kan het bouw bedrijf als een soort uitzendbu reau functioneren door leer lingen voor beperkte duur en tegen betaling van het ver schuldigde loon, aan bouwbe drijven uit te lenen. Wanneer het plan doorgaat, wil de gemeente extra aan dacht besteden aan de oplei ding van vrouwen voor beroe pen in de bouw. De stageplaat sen worden alleen uitgegeven aan leerlingen wonende in de regio Leiden en de Duin- en Rijnstreek. Bij het bouwbedrijf komen vier mensen in vaste dienst onder wie twee geschoolde werkmeesters. Na aftrek van de subsidie rest een tekort op het bouwbedrijf van drie ton. Er wordt nog naar mogelijkhe den gezocht dit bedrag te fi nancieren. Er zal getracht worden te voorkomen, dat het bouwbedrijf concurrentie-ver- valsend gaat werken. De tarie ven zullen zo veel mogelijk aangepast worden aan tarie ven van bestaande bedrijven terwijl concurrerende aktivi- teiten vermeden zullen wor den. )RSCHOTEN Hoewel alle raadsleden van Voor ken positief staan tegenover de aanleg van een icrossbaan, kon men het gisteravond tijdens de ^vergadering niet helemaal eens worden over de hoe deze baan precies tot stand moet komen. is (D'66) miste te weinig informatie over de kosten en zich af of deze snelheid van beslissen wel zo nodig was. iffringa (CDA) daarentegen vond het een goed punt dat de 'e vereniging in plaats van jeugdsubsidie een eenmalige ige van 10.000 gulden vraagt, waardoor de baan snel aange- kan worden. Mevrouw Hulscher (VVD) voegde hieraan toe rwachten dat de crossbaan openbaar wordt. Dus niet alleen honderd enthousiaste fietsertjes, maar voor iedereen. Mr. (PvdA/PPR) bestreed overigens de mening van wethouder lis dat een officiële crossbaan alle clandestien aangelegde „es overbodig zou maken. „Natuurlijk gaan de kinderen thuis oefenen voordat zij naar de echte baan gaan", zo ide hij. >ad besloot het voormalige instructiebad op te knappen en (rhuren aan de sportschool Goederaad. Aikens (D'66) bleef hiertegen tot het laatst toe verzetten. Hij meent dat een ge- ite een gebouw dat is neergezet met gemeenschapsgelden :o maar kan verhuren voor een niet-economische prijs aan immerciële instelling, hoe sympathiek die instelling ook is. ;lde voor om het gebouw eerst eens goed op te knappen en j te laten onderzoeken of verkoop mogelijk is. Zou dit dan ogelijk zijn, dan kon het altijd nog worden verhuurd. Zijn ►tel werd alleen gesteund door wethouder J. van Leeuwen [A/PPR). De raad is wel bereid om te onderzoeken of afsto ten gebouwen in het algemeen zinnig is, maar wilde thans de kwestie van het instructiebad uitstellen, ir in elk geval op bezuinigd gaat worden is niet zo zeer op Iflantal vlaggen, maar op het werk dat het uitsteken van deze r^en met zich meebrengt. Deze bezuiniging wordt gevonden etiat bijvoorbeeld de hoofden van scholen voortaan zelf de ^moeten uitsteken. Op voorstel van Aikens (D'66) blijven de vlaggen tijdens Koninginnedag, Bevrijdingsdag en Paar- harkt gehandhaafd. JrtUIDEN Burgemeester der Kroft van Leimuiden gisteren de eerste paal èen tweede serie bunga- aan de Ringvaart. De ;n vormen een onderdeel het in de toekomst 94 tellende park de ewijck dat door de Leid- ïdamse aannemer Tette- vft'ordt gebouwd. De be wo krijgen in de jachthaven p)ij het huis een aanleg- erste opzet was dat er op plaats vakantiehuizen komen. Voor dit doel t de firma Tetteroo onge- K(vier jaar geleden voor 1,3 ii en gulden grond van de De „tweede-huizen- t" zakte echter ineen en eidschendamse aannemer de met de lap grond te in zitten. Daarop werd (ten aan B en W van Lei- 1 en te vragen of er „gewo- j^bungalows mochten ko- Het college wilde daar mee instemmen als deze (jngen niet van het aan Ruiden toegekende contin- 9!zouden worden afgetrok- «De provincie gaf toestem- b( om deze huizen in de H sector te bouwen zonder ■Leimuiden daardoor min- kon bouwen. Zestien bungalows waar i.pen een eerste paal voor grond werd geheid, zijn 3aal al verkocht. Burge- Jter Van der Kroft: „Toch uier dat er zo weinig men- -fait Leimuiden hier een Jkunnen kopen. Aan de iLfe kant heeft de gemeente bedrag overgehou- 2< aan de grondverkoop. gj hebben we bijvoorbeeld twee wegen van aan kunnen leggen". Volgens een woordvoerder van Tetteroo BV gaat de ver koop van de woningen nog erg gemakkelijk. „Dat is mede te danken aan de lage rente van nog geen acht procent die we kunnen bieden". De huizen kosten 250.000 gulden. In een witte jas gestoken heit burgemeester Van der Kroft de eerste paal. VALKBRUG HEROPEND Met het trekken van een markatielijntje heropende wethouder Waal gistermorgen officieel de Valk- brug. Het werk aan, wat officieel het Wegenbeloop De Valk heet, heeft zo'n 10 maanden in beslag genomen. Met de voltooing ervan is de noordelijke route de stad uit, belangrijk verbeterd. In het nieuwe wegenbeloop is de Molenwerf voor het snelverkeer afgesloten. Daarvoor in de plaats is ten oosten van molen De Valk een verbindingsweg tussen de Langegracht en het Schuttersveld aange legd. Door de herinrichting van het gebied is de molen en het naastgelegen oorlogsmonument nu verlost van het voorbijrazende verkeer. De reconstructie van de wegen rond De Valk kostte ruim vijf miljoen gulden en werd vóornamelijk door het rijk gefinancierd. Gemeente betaalt tekort van Nieuwkoop 700 NIEUWKOOP „Wij zijn in- genomen met de waardige wij ze, waarop burgemeester Sein- stra als voorzitter van de stich ting Nieuwkoop 700 het op zich trieste feit van het grote tekort op het feest heeft ver klaard". Dit zei CDA-raadslid de heer Boonstra deze week tijdens de raadsvergadering te gen burgemeester Seinstra. De burgemeester, voorzitter van de stichting Nieuwkoop 700, had de moeilijke taak het ont stane tekort van 90.110 gulden te verantwoorden. Toch gaven de partijen uiteindelijk wel ge hoor aan de vraag van B en W om de tekorten op rekening van de gemeente te zetten. Dramatisch hoogtepunt in de emotionele discussie was de verklaring, die burgemeester Seinstra aflegde en waarin hij op zakelijke wijze verwoordde hoe een en ander was ont staan, daarbij ook volledig zelf verantwoording nemende voor het gebeurde. Tot medio 1982 was alles prima verlopen, maar toen kwamen de tegen vallers snel achtereen binnen. Over deze gang van zaken werden gisteren zware woor den gesproken in de raadsver gadering. „Onbegrijpelijk, laakbaar en verwerpelijk" wa ren kreten die vlot over de ta fel rolden. Vrijwel alle frac ties, met uitzondering van de fractie Nieuwkoop-Noorden, spraken zich in deze bewoor dingen uit. Woordvoerder Boonstra van het CDA ging het verst. Hij verweet het be stuur onverantwoordelijk te hebben gehandeld, maar zich vrij machteloos te voelen om dat een tekort van de stichting neer zou komen op de schou ders van Nieuwkoopse mid denstanders via de dan onbe taald blijvende rekeningen. Uiteindelijk was het echter de zelfde Boonstra die in feite de bevrijdende woorden sprak tot overname van het tekort. BEROEP BIJ RAAD VAN STATE LEIDERDORP Het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp zal mogelijk twee afdelingen moeten sluiten. Dat is het gevolg van het feit, dat de minis ter van volksgezondheid het ziekenhuis heeft er kend als algemeen zie kenhuis voor een capaci teit van 376 bedden en 11 wiegen voor gezonde zui gelingen. Momenteel telt het ziekenhuis nog 428 bedden en 12 wiegen. Het Elisabeth Ziekenhuis is in beroep gegaan tegen de beslissing van de minister. Gisteren werd dat beroep behandeld bij de Raad van State in Den Haag. De raadsman van het zieken huis, mr. Wesseldijk stelde, dat de maatregel van de minister in strijd is met behoorlijk be stuur. Volgens hem wordt er met de botte bijl gehakt. „Het Elisabeth Ziekenhuis is een streekziekenhuis. Door deze drastische beddenverminde ring zal het onvermijdelijk be paalde functies kwijtraken", aldus de raadsman, die veel te genstrijdigheden zag in het werken met de zogenaamde norm van 3,7 promille. „Als het ziekenhuis nu nieuw zou worden gebouwd, zou het vol gens de norm op 444 bedden uitkomen". Volgens vertegen woordigers van het ziekenhuis is er slechts sprake geweest van een overbezetting van bedden op de kinderafdeling. Alle afdelingen voor de vol wassen patiënten zijn in de af gelopen jaren goed bezet ge weest. Op grond van die tijde lijke overcapaciteit wordt het ziekenhuis zwaar gestraft, zo stelt men. Experiment De directie van het Elisabeth Ziekenhuis ziet de noodzaak tot bezuinigen in. Vandaar dat wordt deelgenomen aan een bezuinigingsexperiment. Dat wordt nu echter door de mi nisteriële maatregel door kruist. „We bekijken momen teel of we met behoud van de functies met minder bedden toekunnen. Op die manier streven we naar een economi scher en goedkoper beddenge- bruik. Die plannen worden nu wel doorkruist", aldus de heer Rombout namens het zieken huis. Staatsraad Hagen vroeg zich af of zich door gewijzigde om standigheden inmiddels een nieuw beleid ten aanzien van de beddenvermindering in zie kenhuizen bii het ministerie wordt ontwikkeld. Volgens de vertegenwoordiger van de mi nister, de heer Palmen, is dat niet het geval. „In feite is het zelfs zo, dat formeel het Elisa beth Ziekenhuis voor het mi nisterie al een verminderde capaciteit heeft nu daarover is beslist. De financiering wordt daar ook op afgestemd. Dit zal overigens voorlopig geen con sequenties hebben voor het personeel", aldus Palmen. De vertegenwoordigers van het ziekenhuis konden nog niet aangeven welke twee af delingen eventueel zullen worden getroffen door de maatregelen. De Raad van State zal binnenkort advies uitbrengen. LEIDEN/DEN HAAG Tegen twee Leidse jongens is gisteren door officier van justitie Klein Breteler acht tien maanden gevangenisstraf geëist. Het tweetal mis handelde en beroofde op 22 oktober 1982 twee bejaar de mannen in de Leidse binnenstad. De twee jongens beroofden rond zeven uur 's avonds een 78- jarige man op de Haarlemmerstraat, hoek Hooglandse Kerk- gracht. Zij sloegen de bril van de man kapot en pakten hem zijn portemonnee af. Kort daarna was een 83-jarige man in de Hoog landse Kerkchoorsteeg het slachtoffer van de twee. Ook deze man liep rake klappen op en hij werd beroofd van zijn porte monnee, waarin 35 gulden zat. Een van de overvallers, 19 jaar oud, werd door de politie in zijn kraag gevat. De tweede over valler, 18 jaar oud, werd enkele dagen later ingerekend. De twee zaken werden afzonderlijk behandeld. Opvallend was, dat de twee jongens elkaar de schuld gaven het idee, om mensen te beroven, te hebben geopperd. Ook vertelden de twee jongens een paar biertjes te hebben gedronken en daarom enigszins aan geschoten waren. De jongens verklaarden zelden of nooit alchol te gebruiken. Op de zitting kwam naar voren, dat de twee jongens (die een Marokkaanse nationaliteit hebben) moeilijkheden thuis hebben. Beiden hebben ruzie met hun vaders, die niet kunnen accepte ren dat hun zoons er een wat lossere levenstijl op nahouden, dan door hen wenselijk wordt geacht. De 18-jarige jongen woont drie jaar in Nederland, zijn 19-jarige vriend zes jaar. Beide advocaten voerden de strenge vaders als oorzaak voor de problemen aan. De twee verdedigers vonden de strafmaat te hoog. Een van hen sprak van een onmenselijke straf. „Als zij achttien maanden krijgen, dan worden zij waarschijnlijk Neder land uitgezet," zei de verdediger van de 18-jarige jongen. De officier van justitie wees op de toenemende onveiligheid op straat. „Denk ook eens aan de psychische schade die de twee slachtoffers is aangedaan. Zij durven 's avonds niet eens de straat meer op", aldus de heer Klein Breteler, die de straatroof betitelde als een lafhartige daad. Hoewel de 19-jarige jongen al eerder in aanraking met justitie is geweest en de andere jongen geen strafblad heeft, vroeg de officier voor beide een gelijke straf. „Ze hebben het samen bedacht en uitgevoerd. In dit geval is het gelijke monniken, gelijke kappen." De rechtbank doet op 11 februari uitspraak. LEIDEN/DEN HAAG De officier van justitie, de heer Klein Breteler, heeft gisteren tegen twee Leidse jongens twaalf maanden gevangenisstraf geëist. Het tweetal verkrachtte in de nacht van 24 op 25 september 1982 een 13-ja- rig meisje op het terrein van de Groenoordhallen. De twee jongens, 18 en 19 jaar oud, waren niet aanwezig tij dens de rechtszitting. Zij wa ren simpelweg niet komen op dagen en lieten hun twee ad vocaten in de kou staan. De twee verdedigers konden, om dat hun cliënten niet aanwezig waren, niets doen. Op verzoek van de officier van justitie werd de zaak bij verstek be handeld. Hij eiste voor de twee één jaar gevangenisstraf. Het meisje was op de avond van vrijdagavond 24 septem ber met een vriendinnetje naar een café aan de Beesten markt gegaan. Tegen sluitings tijd boden twee jongens aan het meisje in hun auto naar huis te brengen. Na enige aar zeling stemde zij toe. De jon gens reden richting Meren- wijk, waar het meisje woont, maar van de Willem de Zwij gerlaan reden zij het terrein van de Groenoordhal op. Daar werd het meisje door de twee jongens verkracht, mishandeld en achter gelaten. Met behulp van een voorbij ganger werd het meisje naar huis gebracht en de politie ge waarschuwd. Diezelfde nacht kon de 18-jarige jongen in zijn woning worden aangehouden. Een dag later werd de 19-jari ge jongen opgepakt. Het twee tal had in de nacht van de 25e september een buitenboordmo tor gestolen. Tijdens de (korte) rechtszitting kwam aan het licht, dat het tweetal een aan tal diefstallen in Leiden heeft )e rechtbank doet op 11 fe bruari uitspraak. ALKEMADE CDA-raadslid Klerks is het niet eens met de heffingen voor het rioolrecht in Alkemade. Volgens hem bestaat er een scheve verhouding tussen het bedrag dat huisbezitters en dat wat bedrijven moeten betalen. „Je betaalt voor een gewoon woonhuis in verhouding veel meer dan een bedrijf met veel per soneelsleden. Het zou niet meer dan billijk zijn, dat deze scheve verhouding wordt rechtgetrokken", aldus de heer Klerks. Bij de raadsvergadering komende maandag brengt hij de heffing op nieuw ter sprake. Ook al tijdens de onlangs gehouden vergade ring van de raadscommissie Financiën maakte Klerks zich boos over de door B en W voorgestelde aanslagbedragen. Onder de naam „Rioolrecht" wordt in Alkemade een recht ge heven voor het lozen van afvalwater op de riolering van de ge meente. Tijdens de raadsvergadering zal de desbetreffende „Verordening Rioolrecht" hoogstwaarschijnlijk nog voor 1983 weer worden vastgesteld. De voorgestelde tarieven voor dit jaar bedragen ruim 62 gulden voor een woning, eventueel met win kel. Voor horecabedrijven, bakkerijen, slagerijen of melkhan dels en voor bedrijfsgebouwen waar minder dan tien personen werkzaam zijn, bedraagt het rioolrecht 104 gulden per jaar. Be drijven waar tussen de tien en twintig personen werkzaam zijn, worden voor 130 gulden per jaar aangeslagen en bedrijven met nog meer personeel moeten 130 gulden per jaar betalen ver meerderd met 26 gulden voor elke tien personeelsleden extra.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3