Landschap van FRANKRIJK vraagt om eigen initiatief SPANJE rekent weer op meer dan 40 miljoen toeristen £etdóC SoiUCMlt ZATERDAG 29 JANUARI 1983 Het Indrukwekkende raadhuis, veel te groot nu voor een plaatsje van 3600 inwoners. Frankrijk in het kort Koers: 1 Franse franc is 0,40; Prijsstijging 1983: 7,5 procent, een verhoging die naar alle waarschijnlijkheid door een nieuwe devaluatie van de Franse franc lager uit zal vallen; Prijzen: superbenzine 4,76 franc, espresso aan bar 3 fr., aan tafel 5 franc, glas bier aan bar 3.50 fr. aan tafel 7 fr. Vakantiegangers 1982: 1.350.000 Nederlanders (10 procent van alle buitenlandse toeristen in Frankrijk); Verwachtingen 1983: Ongeveer hetzelfde aantal; Favoriete gewesten: Dordogne, Ardeche, stranden van Rivièra, Bretagne, Normandië en Parijs; Minder druk bezocht: Auvergne, Franche Comté, Limousin, Picardië, Poitou- Charentes, Midi-Pyrenées; Reisgidsen: in de Nederlandse taal ANWB- reisgisen (f 17,-), Kosmos- reisgidsen (f 17,-). In het Frans Guide Bleu van uitgeverij Hachette (f 50,- tot 60,-) en Guide Didot Bottin van uitgeverij Bottin Gourmand (120.- fr.). In het Frans, Duits of Engels: Guides Michelin (groen) van Pneu Michelin 17,50); Adres voor informatie: Frans Verkeersbureau, Prinsengracht 670, 1017 KX Amsterdam. N.B.: Het is wenselijk zoveel mogelijk door middel van een brief met bijsluiting van 2,30 aan ongestempelde postzegels (voor portokosten) documentatie over een van de Franse streken aan te vragen. Zo kan de telefoon ten dienste staan van hen die dringend inlichtingen wensen. Hondschoote noemt deze wrakke standaardmolen de oudste van West-Europa. De dochter van een vroegere molenaar ontvangt toeristen, die hogerop willen. Goede wijn behoeft van buitenstaanders waarlijk geen krans voor de mensen, die Frankrijk als vakantieland boven alle andere beminnen. Ze zijn zelf uitbundig genoeg in hun lof. Er bevinden zich onder hen nogal wat verstokte francofielen. De heer Michel J. G. Hollan- de zo heet de directeur van het Frans Verkeersbu reau in ons land toevallig kan tevreden zijn over zijn portie van circa 1,5 miljoen toeristen uit ons land. Eén op de vijf buitenlandse va kanties gaat naar zijn la dou ce France, de populairste be stemming, meestal verwik keld in een nek-aan-nek- race met West-Duitsland. De consumentenreisgids van november 1982, waarin alle bestemmingen op een rijtje worden gezet, moet voor ve len even spannende lectuur zijn als de brochure „Frank rijk, vakantieland voor elk seizoen" van genoemd ver keersbureau. Hoe groot dit legioen ook is, het onttrekt zich grotendeels aan de be middeling van reisorganisa toren. Het getuigt van goede smaak om in Frankrijk zelf standig op onderzoek uit te gaan. Met het stokbrood onder de arm en een mals camember- tje in de hand komt men door het ganse land. „Ty pisch Frans" gedrag is het doel waar veel Nederlandse vakantiegangers naar stre ven. Verreweg de meesten van hen zijn te vinden op een van de vijfduizend cam pings, maar liever nog strijkt men neer op een eigen ter- reintje en koopt men zijn landwijn bij de boer. Mede dank zij het gunstige prijspeil en het duurder worden van georganiseerde (verre) reizen, zal Frankrijk in 1983 ook weer kunnen re kenen op veel slapers in de Logis de France-herbergen en de Gites Pureaux. Voor het eerst kan men dit jaar „Gites" reserveren bij de ANWB en Air France met of zonder vliegreis, dicht bij de Middellandse Zee. Mis schien zullen weer enkele reizigers tot de ontdekking komen, dat men de gezochte sfeer niet pas aantreft in de Provence, Dordogne en Gi roode of aan de voet van de Pyreneeën. Tweepeerd Frankrijk begint al dichter bij huis en dat niet alleen in Normandië en Bretagne of de Elzas. De ware francofiel gaat meestal op weg naar een departement ver genoeg verwijderd van de grens om zich verlost te weten van alle vaderlandse druilerig heid. Hij zou zich misschien niet zo goed thuis voelen in de omgeving van Lille en Duinkerken, waar nog een dialect wordt gesproken dat van onze taal is afgeleid en waar men een deux-che- vaux'tje als tweepeerd om schrijft. Dit deel van Noord-Frank rijk mag zich niet verheugen in een drukke toeloop van landgenoten. Zij verkijken zich op de grauwheid van het industriegebied en het feit dat de schepper hier verzuimd heeft het land schap van gebergte te voor zien. Het is deels plat en soms uitgesproken lelijk, Frans Vlaanderen, hoewel Lille (Rijssel) bijvoorbeeld best meevalt en dat niet al leen omdat daar het wiegje, de wieg mag men wel zeg gen, van Charles de Gaulle heeft gestaan. Zijn familienaam zou oor spronkelijk „De Walle" zijn geweest. Daar heb je het dus al weer. Wie echt Frans wil zijn met de Fransen komt hier drogisten tegen die Cappelare heten (Koppelaar dus) en richtingborden ver wijzend naar Coudekerque, Houtkerque, Noordpeene, Ploegsteert enzovoort, die met hun verbasteringen het hele sfeertje bederven. Hondschoote De doortrekkers weten niet wat zij missen. Bij nader in zien valt het best mee met 't landschap, dat al snel begint te heuvelen en in deze noordwesthoek ook bossen te zien geeft. En wie zich in de historie verdiept heeft er al gauw vrede mee, dat het dorpje Fauquenbergues ooit als Valkenburg op de kaart heeft gestaan. Een boeiend stadje in de grensdepartementen Pas de Calais en Nord is Hond schoote, waar veel mensen nog dat mondje Vlaams van eigen makelei spreken. De doodsheid vah deze woon plaats voor 3600 zielen wordt vandaag geaccentueerd door een kermis, verborgen onder dekzeilen. De orgels zwijgen, omdat va der en zoon Faes bij een ver keersongeluk om het leven zijn gekomen en heden ter aarde besteld worden. Een begrafenis dus. Lijkkis ten die schuil gaan onder bloemen op het plein, tussen het oorspronkelijk uit 1558 daterende raadhuis en de St.-Vaastkerk met zijn reus achtige, 82 meter hoge toren. Het is niet de eerste keer, dat Hondschoote treurt om te vroeg uit het leven weg gerukte burgers. De stad kijkt op een geschiedenis vol bloed, zweet en tranen. Hier is in 1566 het sein gegeven tot de Beeldenstorm door het eerste industrieproletariaat van Europa. Toen Den Haag nog maar 8000 inwoners tel de woonden er in deze stad drie maal zoveel, voorname lijk wevers, wolkaarders en spinsters. Zij veroorzaakten met hun werktuigen het ge druis als van een reusachtige fabriek en dat was het dan ook, Als internationaal cen trum, voor de produktie van „saaien", dunne en soepele wollen stoffen, was Hond schoote een begrip tot in verre gewesten. Een bocht in de weg. Richtingwijzers spreken vaak twee talen in Noord-Frankrijk. Geschiedvorsers en roman ciers (Louis Paul Boon in zijn „Geuzenboek") hebben beschreven, hoe hemelter gend de omstandigheden waren, waaronder deze ar beiders hun topproduktie behaalden van soms 100.000 stuks sajet (40 el lang en 65 pond zwaar elk). Zij leefden als dieren in het soort neger hutten, waarin Oom Tom en de zijnen waren onderge bracht. Wrakke molen Niet alleen godsdienstige maar ook sociale motieven zouden geleid hebben tot de woede-uitbarsting van de Beeldenstorm. De oprechte calvinist zal met droefenis vaststellen, dat het zaad hier op de rotsen gevallen is. Er wonen geen aanhangers van de nieuwe leer in het tegen woordige Hondschoote. Geteisterd door godsdienst twisten, oorlogen en pesti lentiën, branden, plunderin gen en watervloeden bespie gelt het de ongunst der tij den. Van de eens 3000 werk plaatsen rest slechts het' be drijf van de gebroeders De- cock, een vlasserij waar in het seizoen 38 mensen wer ken. Burgemeester Claude Gosset is trots op de aarzelende aanzet tot een museum. Veel méér is het niet, op de stad huiszolder: wat oude helle baarden en ander wapen tuig, perkamenten met lak zegels in een vitrine, waar onder een vergunning van Louis de Male, graaf van Vlaanderen, om saai te pro duceren. Hoe kan een stad met zo'n schokkend verleden zich zo uit de markt hebben ge prijsd, ook wat het historisch erfgoed betreft? Men lokt toeristen met goed bevisbare beken, genoemde historische gebouwen, een monumenta le fontein en de oudste stan daardmolen van West-Euro pa, waarvan de beklimming is toegestaan. Het gevaarte ontleent de glorie aan een balk uit het jaar 1127 en is wrak genoeg om door een flinke bries omver te wor den geblazen. Hitiers bunker Hondschoote moet het dus hebben van een geschiede nis, die sterk tot de verbeel ding spreekt en leent zich niet voor een langdurig ver blijf. Er is geen hotel en be hoorlijk eten kan men er al leen maar in de „Auberge de l'Hotel de Ville", zoals de naam reeds doet vermoeden pal naast het stadhuis. Maar er is meer te zien in dit grensgebied, 's Winters ro ken er nog de asten waarin cichorei wordt gedroogd, zo als beschreven in Stijn Streuvels meesterlijke no velle „Leven en dood in de ast". Overal in de omgeving heb ben dood en verderf hun sporen nagelaten, daar ont komt men niet aan. Zowel 1914-1918 als 1940-1945 le- Spanje blijft, met alle ups en downs, de gigan tische speeltuin annex strandbad voor het Eu ropese toerisme, met meer dan 40 miljoen be zoekers in 1981. Vorig jaar leverden de Neder landers geen bijdrage in de verdere stijging. Over de eerste tien maanden liep hun aantal terug met 1,6 procent tot 1.287.607, zeggen de sta tistieken. Niettemin nog een verbluf fende score. Dank zij een de valuatie van de peseta ziet het er voor 1983 weer ge zond uit. Een ware explosie van bus(pendel)reizen geeft dit land het volle pond, nu de vliegvakanties voor veel mensen toch onbetaalbaar zijn geworden. En boven dien herontdekken de ook zuiniger geworden automo bilisten het „Spanje-dicht- bij", de Costa Brava. waar het lang geleden allemaal begonnen is. Toch ontkomt men niet aan prijsverhogin gen. De benzine kost er nu per liter 79 pesetas en super Juli en augustus blijven de topmaanden, met bijna 700.000 Nederlanders in Spanje, die er voornamelijk genieten van zon, zand en zee. De bekende pelgrims stad Santiago de Compostela was meer dan ooit in trek omdat het feest voor de hei lige Jacobus op een zondag werd gevierd. Dan is er sprake van een heilig jaar in deze stad, die met Rome en Jeruzalem tot de meest gebe nedijde oorden ter wereld behoort. Veel reisorganisatoren bie den dermate scherp gecalcu leerde arrangementen voor Spanje aan, dat vol-pension voor een gulden of negenen twintig soms al tot de moge lijkheden behoort, inclusief de busreis. Naar bepaalde gewesten zijn vliegvakanties goedkoper dan in 1982. De veel duurdere Canarische Eilanden handhaven hun aantrekkingskracht als zon- bestemmingen in de winter. Tenerife zou trouwens 20 procent goedkoper zijn ge worden. Het nog vrij onbe kende eiland Fuerteventura, behorende tot deze archipel, is nu ook al door meerdere Nederlandse touroperators in de vliegprogramma's op genomen. Niettemin zal Spanje als vakantieland in 1983 meer dan ooit afhanke lijk zijn van de reizigers per bus en eigen auto, vorig jaar een internationaal legioen van rond de 25 miljoen per sonen. in het kort Koers: plm. 48 peseta's voor een gulden (devaluatie van 8 procent op 4 december j.l.). Prijsstijging 1983: ongeveer 12 procent. Prijzen: superbenzine 86 peseta's, espresso 40 peseta's, flesje bier 40 peseta's. Vakantiegangers 1982: 42 miljoen; aantal Nederlanders ca. 1.370.000 (3,26 procent). Verwachtingen 1983: 43 miljoen; aantal Nederlanders 1.300.000 (3,02. procent). Favoriete gewesten: 's zomers: Costa Brava, Costa Dorado, Costa Blanco, Costa Almeria, Costa del Sol, Balearen; 's winters: Costa Blanca, Costa del Sol, Canarische Eilanden. Minder druk bezocht: Costa del Azur, Galicia, Costa de la Lux, het binnenland van Spanje. Reisgidsen: keus uit veel goede gidsen: Lannoo, ANWB, Kosmos, Elsevier, Michelin, Dominicus, enzovoort. Adres voor informatie: Spaans Nationaal Bureau voor Vreemdelingenverkeer, Laan van Meerdervoort 8, 2517 AJ Den Haag, telefoon 070 - 465900. Zon, zee, strand en palmen voor de deur. verden weer een onthutsen de bijdrage aan deze gruwe len. In Eperlecques is de grootste bunker die Hitier ooit gebouwd heeft (voor het afvuren van zijn V 2's) een bezienswaardigheid gewor den. Duizenden mensen drentelen er rondom de gi gantische, betonnen doodkist en beluisteren de cassettes waarop een toelichting wordt gegeven. Het stadje Bergues (St. Winoksbergen) pronkt met indrukwekken de poorten en fortificaties en Place St. Victor, waar oude mannen jeu de boules spelen tussen de platanen. Vrijwel alles wat er aan monumen ten te zien is dankt men aan reconstructies, want keer op keer is de hele stad aan flar den geschoten. Wie genoeg krijgt van zo veel misère kan een frisse neus gaan halen aan de kust, hoewel daar de oprukkende industrieterreinen van Duinkerken en Calais wedij veren met die van Lille. Maar ook Flandre Interieur blijft boeien, voor wie de Fransen hun Vlaamse in vloeden gunt. Cassel laat zien waar generaal Foch in Wereldoorlog I zijn hoofd kwartier had en bezit een interessant museum. En de speurtocht naar taalver wantschap levert heel wat op aan inscripties die kerken en kapellen sieren en ge sprekken met oudere bewo ners van Hazebroucke of Steenbecque.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 29